Midgard-jongeren op de bres voor nieuw pand Middelburg als 'ontvoerde stad' De magie van het schelpen zoeken Lekker goedkoop! Ch 4 WEKEN INWONERS OPNIEUW TEGEN AANSLUITING N57 Reis naar Hollywood VOOR 14,25 Muziek- en kunstmarkt C 32SCJ VERKOOP - EXPOSITIE SCHILDERIJEN m VERSCHOORE ÊÊÊILM m (ÊIMLOJMB De wijkvereniging Nieuw en Sint Joosiand heeft bij de gemeente Middelburg en Rijkswaterstaat bezwaar aangetekend tegen de aanleg van de N57, die de dammenroute over de Zeeuwse eilanden met de A58 moet verbinden. De inwo ners van Nieuw en Sint Joosiand vrezen dat hun dorp een groot verkeersplein wordt als de N57 via het bestaande viaduct op de snelweg van de Sloedam naar Vlissingen wordt aangesloten. Fout PZC WEEKBLADEN 'Geef Midgard ruimte', stond er op het span doek dat bezoekers van jongerencentrum Mid gard in Middelburg vorige week zaterdag van de Lange Jan lieten zakken. De jongeren wilden op deze manier nog eens duidelijk maken hoe nijpend de situatie rond Midgard is. De maand juni staan De Vleeshal en haar omge ving in het teken van Middelburg als 'ontvoerde' stad. Drie weekenden lang zijn er, steeds op wisselende manieren, projecten in of rond De Vleeshal. Zo is er een achtenveertig uur durende videovoorstelling op de kabel, een inzameling van kunstwerken uit de regio en een thema weekend over de Markt. Zeeuws meisje Suggestie NATIONALE BIOSCOOPDAG Naeriee en naemete ZEELAND NATUURMAAND Jawel, ze zijn weer, ze zijn opperbest en botermals, ze zijn precies zoals ze wezen moeien, ze zijn mmm! En duur? Daar doen we dan wat aan. Zodat u er toch lekker van genieten kunt. Hollandse Nieuwe haring, per stuk 2.49 's Lands grootste visser blijft op de kleintjes letten. VLISSINGEN GILDEWEG 6 JA, ik. wil: J. Wetering de Rooy (1877 - uit de periode 1850 -1950 t/m 13 juli GALERIE het 'NOORDERLICHT' NOORDSTRAAT 13 DOMBURG Inl. via tel. 0344-681356 t/m 15 juni van 14.00 tot 20.00 uur na 15 juni van 17.00 tot 22.00 uur zondag gesloten j^SEBIBUOT^s 4?®DF.L6^- Sinds 1919, dè Zeeuwse portretfotograaf Recht t.o. C&A en Blokker 26e JAARGANG NUMMER 23 5 JUNI 1996 IMieuw en Sint Joosiand wil geen verkeersplein worden Al vier jaar geleden presen teerde de wijkvereniging met grote steun van de inwoners van het dorp een alternatief plan waarin de N57 ter hoogte van het viaduct bij de Schroe- weg op de A58 aansluit. „We hebben daarbij gekeken naar de gevolgen die dat plan voor de bewoners van het gebied zouden hebben. Het is eigen lijk heel eenvoudig, de weg buigt gewoon voor Nieuw en Sint Joosiand af naar het zui den en sluit dan bij het viaduct in de Schroeweg aan op de snelweg. Er is dan maar één boer die in de problemen komt met zijn grond, maar daar is een oplossing voor te beden ken", licht Trudy Warns van de wijkvereniging het alternatieve plan toe. De gemeente Middelburg en Rijkswaterstaat hebben het alternatieve plan, dat gesteund wordt door meer dan vijfenne gentig procent van de bevol king, echter zonder grondige reden naast zich neer gelegd. „En dat terwijl Rijkswaterstaat ook problemen voorziet in Nieuw en Sint Joosiand. Er is geen enkele bestektekening te vinden waarop het wegenstel sel rond het viaduct staat aan gegeven. Omdat het eenvou dig niet te tekenen is", ver woordt ook Rob Maaskant van de wijkvereniging. Vorige week heeft de wijkver eniging nog gepraat met wet houder E. van Brummelen van de gemeente Middelburg. „We vonden daar absoluut geen gehoor, alleen de mededeling dat we te laat zijn en alles al UD® "\yHfis83mgsiP Oplage: 24.500 Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Faam. Totale oplage: 50.295. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0113) 273000 privé: (0118) 642078 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: J. Tupanwel (0118) 484316 (privé (0118) 615044). Redactie: Ad Hanneman, (0118)681271 en Ellen Erkens, (0118)681270. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. (0118) 681215 Bezorging: (0118)484216. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Oost-Souburgseweg 10,17.00 uur. Postbus 18, 4380 KA Vlissingen, tel. (0118) 484000 De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 176.000 ex. beslist is. Zo zijn we afge scheept en een discussie is dus niet mogelijk", vertelt Nick van Raay. De inspraakronden over de N57 zijn inmiddels al in volle gang maar na het aan tekenen van het eerste bezwaar, nu vier jaar geleden, hebben de indieners van het alternatieve plan niets meer van Rijkswaterstaat vernomen. Bob Warns: „Er heeft nog een bekendmaking in de krant gestaan maar die hebben wij helaas gemist. In een brief die we nu pas van Rijkswaterstaat hebben ontvangen staat dat iedereen die in de eerste ronde bezwaar heeft aangetekend bericht heeft ontvangen over het vervolg van de prodecure. Dan is er wel iets heel erg fout gegaan bij de mailing want wij hebben allemaal niks opge stuurd gekregen". Inwoners van Nieuw en Sint Joosiand vrezen dat hun dorp een groot verkeersplein wordt door de aanleg van de N57. Een tweede angst van de inwoners van het dorp is dat de volgende stap een aanslui ting op de nieuwe weg naar de Westerschelde oeververbin ding is. „Op de tekeningen die we hebben loopt de N57 ook nog een stukje door. Het mag dan misschien argwanend klinken maar een verbinding met de tunnel onder de Schel de is dan gauw gemaakt. Het lijkt er zelfs op dat er in de plannen al een beetje rekening mee is gehouden", is de mening van Nick van Raay. De wijkvereniging zoekt nu andere manieren om toch weer als partij aan de besluit vorming te kunnen deelne men. Bob Warns: „We onder- Het spandoek aan de Lange Jan. Het Midgard-gebouw aan de Kuiperspoort voldoet al lang niet meer aan de wensen en ideeën van bezoekers. Al jaren probeert het jongerencentrum de gemeente zo ver te krijgen dat Midgard in een ander pand heropend wordt. Ook de buurt bewoners zien Midgard graag gaan: de bezoekers zorgen tegen sluitingstijd voor over last in de (woon)buurt. In de loop der jaren heeft de gemeente Middelburg enkele 'aanbiedingen' gedaan, waar onder de lokaties Tooren- vliedt, het voormalige TU- pand en zwembad Poelendae- le. De actievoerders in een pamflet: „Het zijn zoethouder tjes, waarvan de gemeente zelf al van te voren kan zien dat het onmogelijk is Midgard daar te plaatsen". De eerste manifestatie is in het weekend van zaterdag 8 en zondag 9 juni en staat in het teken van stad en beeld. Het Amsterdamse P.a.r.k.-tv zendt dan een achtenveertig uur durende videoreeks uit. „P.a.r.k.-tv komt uit Amster dam. Daar maken ze iedere week een programma dat niet echt als programma bedoeld is", legt Lex ter Braak, direc teurvan SBKM (stichting Beel dende Kunst Middelburg) uit. „Je moet die uitzending meer zien als een soort van bewe gend schilderij. Zoiets gaan ze in Middelburg dus ook doen". Een aantal Zeeuwse kunste naars stuurden werk in dat wordt uitgezonden. Daarnaast gaat het wisselen van de frag menten gepaard met het ver tonen van een film over het leven van een Zeeuws meisje, gemaakt door Barbara Visser. „De uitzending komt bij Maxi maal TV op de kabel, dus bij iedereen in de huiskamer", vertelt Ter Braak. In het tweede weekend wordt De Vleeshal ingericht als ten toonstellingsruimte voor iedereen. De Duitse kunste naar Hans-Peter Feldmann maakt dan namelijk een ten toonstelling van werken die ingezonden kunnen worden. „ledereen die zich kunstenaar voelt of vindt dat zijn of haar werk kunst is, kan een stuk inzenden", verduidelijkt Ter Braak. Feldmann hoopt op deze manier een beeld te scheppen van de verschillende culturen binnen een stad. De Franse kunstenares Marti- ne Neddam heeft een poster ontworpen waarop de sugges tie van een aankondiging van een belangrijk gebeuren gewekt wordt. Die posters worden door de hele stad ver spreid. Tenslotte staat in het laatste weekend een actueel item cen traal: de inrichting van de Mid delburgse Markt. De architec ten Johan de Koning (Middel burg) en Ton Verhoeven (Amsterdam) en beeldend kunstenaar Ronald van Tien hoven steken de hoofden bijel- kaar. In een speciaal katern bij De Faam leveren zij door geschiedenissen, analyses en mogelijkheden een bijdrage aan de discussie. In de Vlees hal is een dia-installatie die de problematiek op een andere manier inzichtelijk maakt. Op zondag 23 juni geeft Ronald van Tienhoven een lezing, die het begin zou moeten zijn van een constante en levendige gedachtenwisseling over de (her)inrichting van de Markt. Filmliefhebbers, opgelet! Donderdag is het Nationale Bio scoopdag en daarom houden De Faam en De Vlissinger in samenwerking met Alhambra Vlissingen en Grand Theatre Goes een waar prijzenfestijn. De hoofdprijs is een zesdaagse reis naar Hollywood. Maar ook dichter bij huis kunt u scoren: onder de prijzen ook abonnementen voor één, drie of zes maanden gratis bios coop. zoeken of je juridische stappen kunnen ondernemen. Dit is toch te gek voor woorden. De weg is bedoeld om de dorpen te ontlasten, en dan in het bij zonder het dorp Middelburg. En inderdaad, als je het tracé vanaf Vrouwenpolder bekijkt zie je dat de weg netjes langs Serooskerke en Sint Laurens loopt. Dan gaat hij verder ten noorden van Middelburg, door het aquaduct onder het water door en dan recht in de kern van Nieuw en Sint Joosiand". „O, moch' je 't is naemete?" is een droge Walcherse uitdruk king die gebruikt wordt wan neer iemand 'over z'n nek gaet' oftewel 'moe spuge'. De inhoud van je maag na-metén dus. 'Naemete' wordt zelfs vrij algemeen voor 'overgeven' gebruikt: „Kees is an 't naeme- ten, laet 'n mèr een stuitje mee vree". 'Naemete' komt niet voor in het Woordenboek der Zeeuw se Dialecten en al evenmin is dat het geval met het woord 'naeriee'. Letterlijk betekent dat 'narijden' en wil het zeg gen: voor de zekerheid nog een tweede of laatste keer het land over rijden of bewerken. Overdrachtelijk wordt 'naeriee' toegepast op vergelijkbare handelingen, zoals narekenen of nazien. „Ik za 't nog is nae riee in de boeken en as 't zö is laete 'k 't wè wete". „Moe je die brief nie even naeriee vöda je 'n op de post doet?" Zo wordt een beeld uit de land- bouwsamenleving een alge menere functie gegeven. Overigens bestaan een aantal samenstellingen met 'na' in het Standaard Nederlands niet in het Zeeuws. Het gaat dan om werkwoorden waarin 'na' de plaats aanduidt, niet de tijd. 'Na' wordt in het Zeeuws in die woorden vervangen door 'ach- teran'. 'Nalopen' wordt: achteranlo- pe, nakijken wordt achteran- kieke, napraten wordt achte- ranpraote. In het laatste geval is natuurlijk ook een tijds-ele- ment in het spel (zoals bij het bijna identieke 'achteranzeie'), maar volgens mij staat hier het beeld van achter iemand aan komen, volgen dus, centraal. Dat vind je ook terug in het Walcherse 'achteranprobere'. „Wat a'je ook doet, dien klei nen aop moe aolles achteran probere!" JanZwemer Opnieuw hebben bewoners van Nieuw en Sint Joosiand bezwaar aangetekend tegen de aansluiting van de N57 op de A58. De wijkvereniging Nieuw en Sint Joosiand is bang dat het dorp straks één groot verkeersplein wordt. Donderdag is het Nationale Bioscoopdag. Een speciale pagina, in samenwerking met Alhambra Vlissingen en Grand Theater Goes. Er komen vrij veel cd's van Zeeuwse band op de markt momenteel. Marcel de Dreu bespreekt die van In geval van Noot en The Juke Joints. Verder ook deze week natuurlijk veel informatie van de overheid. Langs het strand lopen met een ervaren fossielenkenner, op zoek naar schelpen van miljoenen jaren oud. Dat kan tijdens de excursie Fossiele Schelpen op het Strand die op 8 juni bij Studiecentrum Oranjezon in Oostkapelle wordt gehouden. In Zeeland zijn verschillende plaatsen waar veel oude schel pen aanspoelen. Cadzand en Domburg zijn daarvan de bekendste. De excursie van VVV Domburg-Oostkapelle voert onder leiding van schel penkenners naar het strand van Domburg en is erop gericht geïnteresseerden hun vondsten te leren determine ren. Daarnaast wordt tijdens een inleiding ingegaan op bodem structuren en aardlagen. Zo zijn er in Domburg lagen uit het tijdperk Plioceen, van twee- tot vijfmiljoen jaar oud. Die oude aardlagen worden door de schurende werking van de Scheldestroom aan de oppervlakte gebracht. Het zee water tenslotte zorgt ervoor dat de schelpen op het strand komen te liggen. De excursie maakt deel uit van het Zeeland Natuurmaand- project, waarmee de provincie en verschillende recreatie- en natuurorganisaties gezamen lijk het toeristenseizoen probe ren te verlengen. In het centrum van Middelburg is op zaterdag 8 juni een muziek- en kun- stenaarsmarkt. Van 10 tot 16 uur staan her en der in de binnenstad verschillende kunstkraampjes. Kun stenaars uit verschillende discipli nes als zeefdrukken, waterverfschil derijen, portretteren en boetseren geven demonstraties, exposeren en bieden hun werk te koop aan. De ateliergroep van Piet Hein van stich ting Arduin is ook aanwezig. De Zeeuwse Muziekschool is verant woordelijk voor het muzikale gedeelte van de dag. Op de Markt, Vlasmarkt en in de Lange Delft zijn doorlopend concerten van de Muziekschool te beluisteren. De aanbieding is geldig vanaf donderdag 6 Juni t/m zaterdag 8 juni a.S- (eenmalig binnen zes maanden) 0 een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: J per maand met automatische afschrijving a 31,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 89,50 Naam: Voorletters: m/v Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant S.V.P. TELEFOONNUMMER INVULLEN I.V.M. NAVRAAG BEZORGING

de Vlissinger | 1996 | | pagina 1