Van vuil naar schoon water Mil VERJAARDAGSFEESTJE CUTTHROAT ISLAND DUNST0N CHECKS IN DUNSTON PP TOY STORY 6 JUN11996 NATIONALE BIOSCOOPDAG FILMPROGRAMMA VANAF DONDERDAG 30 MEI T/M WOENSDAG 5 JUNI 1996 VLISSINGEN 0118-418810 >FORD PFEIFFER OK)"5 UP CLOSE PERSONAL UP CLOSE AND PERSONAL CRITICAL DECISION THE BIRDCAGE Checks InMSr 5,- p.p. voor alle films èn voor iedere bezoeker een bioscoopbon van 2,50 Voorverkoop start maandag 3 juni vanaf 18.00 uur THE JUROR De bioscoop en Queensburger maken er een onvergetelijke middag van. De stand van zaken in waterschap Zeeuwse Eilanden Handje helpen »TÉ.É1ni n J Ondergronds Twaalf uur Wees wijs met water! Hoofdkantoor inwom vervuil! vervuiii kosten awzi's CINEMA ALHAMBRA DE MEEST ROMANTISCHE FILM VAN HET JAAR! E R T MICHELLE Me* When A Woman MB Loves A Mon CeWje Donderdag20.00 u. Vrijdag21.30 u. Zaterdag21.30 u. Zondag21.30 u. Maandag-dinsdag20.00 u. Woensdag20.00 u. Sallyanne 'Tally' Afwater, voormalig serveerster en casino employé uit Reno, heeft maar één droom: nieuwspresentatrice worden. Met niets minder dan ambitie en een zelfgemaakte demo wordt haar droom werkelijkheid. Zo groeit ze uit van weermeisje tot één van de voornaamste presenta trices. Ze wordt gezien als een van 's lands meest geliefde gezichten. Haar snelle stijging naar de top werd begeleid en aangespoord door Warren Justice, een briljante oudere presentator die haar mentor en geliefde wordt. De romance is even opwindend en onthullend als het nieuws. w iik m \ki:rs van armiiw.w kn mi iiarii Vrijdag19.00 u. Zaterdag14.00-19.00 u. Zondag14.00-19.00 u. Woensdag14.00 u. De felle en moedige piratendochter Morgan Adams, dringt vermomd als priester een gevange nis binnen. Ze heeft haar zinnen gezet op een ver borgen schat. Een van de veroordeelde mannen weet hier meer van maar weigert zijn geheim prijs te geven. Ze worden ontdekt en na een waanzin nig gevecht lukt het hen om heelhuids uit de gevangenis te komen. Morgan krijgt de kaart naar de schat van hem en koopt op een slavenmarkt de knappe William Shaw. Samen besluiten ze af te reizen naar Cutthroat Island. Maar er zijn meer kapers op de kust. Donderdag20.00 u. Vrijdag19.00-21.30 u. Zaterdag19.00-21.30 u. Zondag19.00-21.30 u. Maandag-dinsdag20.00 u. Woensdag20.00 u. Een Boeing 747 wordt op weg naar Washington DC gekaapt door Nagi Hassan, de op één na hoogste leider van een van 's werelds meest gevreesde terreurorganisaties. Men neemt aan dat Hassan de vierhonderd passagiers wif ruilen tegen de leider van de terreurorganisatie. David Grant, een expert in internationaal terrorisme, heeft echter zijn eigen opvatting over de bedoelin gen van Hassan, Grant denkt, dat Hassan Washington als doel gekozen heeft voor een aan slag met een lading DZ-5, het meest dodelijke zenuwgas ter wereld. Donderdag20.00 u. Vrijdag19.00-21.30 u. Zaterdag14.0Ö-19.00-21.30 u. Zondag14.00-19.00-21.30 u. Maandag-dinsdag20.00 u. Woensdag14.00-20.00 u. Armand Goldman en zijn partner Albert leiden een huiselijk bestaan. Ze werken samen in de travestieciub The Birdcage, waarvan Armand de eigenaar en Albert de groot ste attractie is. Wanneer Armands zoon Val te kennen geeft dat hij gaat trouwen met de dochter van een zeer conservatieve senator, vraagt hij zijn vader zijn relatie ver borgen te houden. Val stelt zijn vader voor om Albert een paar dagen van huis te sturen ais zijn aanstaande schoon vader kennis komt maken. De zeer gevoelige Albert iaat zich echter niet uit zijn eigen huis jagen en hij komt tot grote schrik van de aanwezigen tijdens het diner, binnen, Hij stelt zich voor als de moeder van Val... Zaterdag14.00 u. Zondag14.00 u. Woensdag14.00 u. Robert Grant heeft als manager van het peper dure Majestic Hotel alles goed onder controle. Hij is getraind in het oplossen van moeilijke situaties. Wanneer hij het aapje Dunston als gast te logeren krijgt, heeft hij ook al die vaar digheden écht nodig. InhiiMiMn v* hoW 'Een mijlpaal In de Filmgeschiedenis' - TeUvixler 'De disney-hit van 1996' - Power Unlimited i Nederlandse versie Zaterdag14.00 u. Zondag14.00 u. Woensdag14.00 u. De ouderwetse trekpop. Woody is al sinds jaar en dag Andy's favoriete speeltje. Maar dan krijgt Andy voor zijn verjaardag een supersonische Buzz Lightyear, een moderne actiepop met uitvouwbare vleugels, druk knoplaserstraal, digitaal stemgeluid en polscommuni- cator. Door de komst van Buzz neemt Woody's leven een enorme wending. Hij eist Andy's aandacht volledig op en weet zelfs de vriendschap en bewondering van al Woody's vrienden te winnen. Woody voelt zich alleen en in de steek gelaten. Dan bedenkt hij een plannetje om van Buzz af te komen. Donderdag20.00 u. Vrijdag19.00-21.30 u. Zaterdag19.00-21.30 u. Zondag19.00-21.30 u. Maandag-dinsdag20.00 u. Woensdag20.00 u. Annie Laird wordt geselecteerd om zitting te nemen in een jury die een oordeel moet uitspre ken over een mafiabaas. Al snel wordt ze het slachtoffer van meedogenloze intimidatie door de mafia. Ze wordt achtervolgd, verleid en geterrori seerd door een man die werkzaam is voor de mafiabaas. De mafia dreigt zelfs met dramatische gevolgen die haar zoontje zal ondervinden wan neer ze uiteindelijk niet zal meewerken door de twee woorden uit te spreken die nodig zijn om de mafiabaas onschuldig te laten bevinden: niet schuldig... VLISSINGEN GOES Eerst ga je met je vriendjes en vriendinnetjes naar de bioscoop, waar je een leuke film ziet die je zelf hebt uitgekozen. Na de film gaat je verjaardagsfeestje door in Queensburger. Voor jou en je vriendjes en vriendinnetjes is daar een leuke verrassingsbox, een hamburger, frietjes en een drankje. En voor de jarige nog een extra cadeau een mooi T-shirt of een originele baseballcap. Voor informatie bel Alhambra. citerstand We gebruiken per persoon gemiddeld 134 liter water per dag. Dat lijkt heel veel, maar als u denkt aan het gebruik van wc, douche, bad, wasmachine en afwasmachine, dan klinkt het al veel aannemelijker. Eén keer de wc door trekken is al zo'n acht liter en 'even douchen' doe Je met ongeveer veertig liter water. .Met 'gebruiken' van water bedoelen we: vies maken. Gebruikt water is vies en verdwijnt in het riool. Maar dan, wat gebeurt er dan mee? Gaat dat vieze, stinkende water uiteindelijk zomaar de sloot of de zee in? Vroeger gebeurde dat inderdaad. Maar omdat we tegenwoor dig zo veel afvalwater produceren, kan de natuur dat niet meer aan. Want het water van zee en sioot heeft een mooie eigenschap: het zogenaamde zelf reinigend vermogen. De bacteriën in dat water breken het vuil in ons afvalwater tv af. Maar al tientallen jaren lang produce ren de mensen teveel vuil; de bacteriën kunnen het niet langer aan. Om te voorkomen dat de sloten en plassen in onze omgeving gaan stinken en geen leven meer bevatten, moet de mens - tenslotte is hij de vervuiler! - de natuur een handje helpen. Dat gebeurt door het afvalwater te zuiveren, voordat het weer gaat meedraaien in de grote waterkring loop. De gemeente zorgt voor riolering. Per bebouwde kom komt het rioolwater in een verzamelkelder (rioolpersgemaal) terecht, vanwaaruit het waterschap het vuile water via een persleiding naar een afvalwaterzuiveri ngsi nstal latie (awzi transporteert. Van dat hele proces is niets te merken; u ziet of ruikt niets van dat ondergrondse vuiltransport. Vandaar dat we het hier maar eens vertellen. Op de awzi zelf is wél van alles te zien (en soms ook te ruiken). Wanneer u eens met een groep (van bijvoorbeeld vereniging of school) een bezoek wilt brengen aan een awzi, kunt u voor informatie of een afspraak bellen met het waterschap (zie hiernaast). Binnen het gebied van waterschap 1 Zeeuwse Eilanden zijn vijftien awzi's, in verschillende soorten en maten. Hier wordt dagelijks ons vuile water voor ruim 90% gezuiverd; schoon genoeg om zonder kwalijke gevolgen voor het milieu terug in de natuur te stromen.- Per uur wordt door deze installaties in totaal pakweg veertien miljoen liter vuil water schoongemaakt! Bij het zuiveringsproces op de awzi's wordt de natuur in het groot nagebootst, want net als in de sloot doen bacteriën daar het belangrijkste werk. Dat heet biologische zuivering. Een andere op de awzi's toegepaste techniek is de mecha nische zuivering: niet meer en niet minder dan het gebruik maken van de wet van de zwaartekracht. Vuildeeltjes zakken in grote bassins waarin het water stilstaat, naar de bodem en worden verwijderd. Afhankelijk van de hoeveel heid aangevoerd water en de vervuiling ervan is voor het hele proces van vuil naar schoon water op de awzi zo'n twaalf uur nodig. De kosten van het zuiveren van ons afvalwater worden betaald door de 'producent' ervan. De vervuiler betaalt. Dat betekent ook dat die vervuiler de kosten in zekere zin in de hand kan houden. Hoe minder afvalwater, des te minder hoeven de awzi's op volle toeren te draaien. En hoe minder vuil in het afvalwater, des te minder extra kosten door storingen e.d. Goed watergebruik heeft dus twee kanten: hoe minder, hoe beter (ook voor uw waternota van DeltaN!) en hoe schoner, hoe beter. Dat laatste aspect is heel belangrijk. Nog steeds komen er zaken in het rioolwater terecht, die daar niet horen en die schade en vertraging veroorzaken. Vandaar deze tips: Spoel oude medicijnen niet door het toilet, maar lever ze in bij chemokar of apotheek/huisarts. Maandverband, pleisters, tampons, luiers, condooms veroorzaken ver stoppingen en moeten daarom niet in het riool, maar in de afvalemmer geworpen worden. Zet een afvalbak in uw badkamer. Vetten en oliën sluiten het waterop pervlak af voor zuurstof en doden daardoor de bacteriën die aan hun zuiveringswerk bezig zijn; spoel deze stoffen dus nooit door de gootsteen! Vloeistoffen als foto-ontwikkelaar, verf, terpentine, afbijtmiddelen en petroleum zijn zeer schadelijk voor de waterkwaliteit en niet of nauwelijks afbreekbaar. Giet ze niet door de afvoer - ook niet een klein beetje - maar breng ze naar de chemokar. Gebruik zo min mogelijk schoonmaakmiddelen en liefst alleen die op basis van zeep zijn gemaakt. En fosfaatvrij natuurlijk! Waterstand is de informatierubriek van het nieuwe waterschap Zeeuwse Eilanden. Elke maand kunt u deze rubriek in dit blad vinden. Voor vragen over de beschreven onderwerpen kunt u terecht bij bureau Voorlichting: Mariette van Gorkum (0113- 241209) of Arend van der Wel (0113-241203). Waterschap Zeeuwse Eilanden Postbus I 14, 4460 AC Goes Piet Heinstraat 77, 4461 GL Goes telefoon (01 13)241000 telefax (0113) 227528

de Vlissinger | 1996 | | pagina 4