Hoofdrekenen op woensdagmiddag Midi /Hu zie id Natuurlijk bloot Fysiotherapie voor lichaam en geest Saun /HIDMUZIEK Nieuw koffiehuis in Middelburg Strijdplan De helpers Straatspeeldag in teken van verkeersonveiligheid De Zeelandkaart. 4 gaat ermee stoppen! opheffingsuitverkoop De Zeelandkaart DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 29 mei 1996 De aula van Scholengemeenschap Schelde- mond stond vorige week woensdag in het teken van chips, limonade, en... hoofdrekenen! Hon derdenveertien afgevaardigden van alle basis scholen uit Zeeland streden er om de titel pro vinciaal hoofdrekenkampioen. Het spelletje dat gespeeld werd was het Chee.tos 24 Game dat de laatste maanden op de welbekende flippo's staat afgedrukt. Vorderingen Superronde Spanning Heel wat waard alsrecreatiekaart. en daarom begint vanaf woensdag 29-5 om 9:30 onze met kortingspercentages van 25% tot 45% In de Herenstraat in Middelburg is koffiehuis de Travaille geopend. Uitbaters Peter en Miranda gokken met hun koffiehuis voornamelijk op winkelend publiek. De zaak telt zo'n dertig zit plaatsen, bij mooi weer kunnen er ook nog eens honderd mensen op het achter het koffiehuis gelegen tuinterras zitten. BEDRIJFSKUNDIG BEKEKEN door drs. R.J.C. Schieman Heel wat waard als buskaart. Mensen die willen weten wat naturisme nu eigenlijk inhoudt kunnen op zaterdag 1 juni eens een kijkje nemen op het verenigingsterrein van de Zeeuwse naturistenvereniging Zeelan- dia, onder de windmolens in de Vlissingse bui tenhaven. HULPELOOSHEID (SLOT) PSYCHOCONSULT Drs. Henk C.M. Hermans "i Om aandacht te vragen voor de gevolgen van verkeersonveiligheid wordt volgende week woensdag, 5 juni, voor de zevende keer de nationale straatspeeldag gehouden. Verschil lende straten op Walcheren worden op deze jaarlijks terugkerende dag door ouders en kin deren afgesloten voor auto's. De nationale straatspeeldag is een initiatief van de Stichting Kinderen Voorrang. De Koudekerkse fysiotherapeut Niek Knol heeft zijn praktijk verhuisd van de Stationstraat naar de voormalige gymzaal aan de Duinstraat. Naast verschillende spreekkamers is de grote behandelkamer ingericht met allerhande toe stellen om revalidatie te bespoedigen. Knol wordt in zijn praktijk bijgestaan door fysiothera peuten Els Baas en Renate Mieras. zeeiandkaart: Heel wat waard 06-0220003. met de Zeelandkaart. 20 De organisatie van de hoofdre- kenwedstrijd was in handen van het Christelijk Pedago gisch Centrum -CPS- in Hoeve laken die de chips-fabrikant Smiths warm heeft gekregen voor het rekenspelletje dat in Amerika al een rage is. „Het is een leuke manier om kinderen weer aan het rekenen te krij gen. Wat je hier nu ziet is toch eigenlijk uniek, meer dan hon derd kinderen die op hun vrije woensdagmiddag aan het rekenen zijn", vertelt Marie- Jeanne Douven van het CPS. Het spel wordt gespeeld aan tafels waar vier kinderen en een scheidsrechter aan zitten. In het midden ligt een kaart met vier cijfers. Deelnemers moeten door mid del van optellen, aftrekken, delen en vermenigvuldigen zo snel mogelijk een som maken waar het getal vierentwintig uitkomt. Onderwijzer Richard van de Sande die les geeft aan groep 6, 7 en 8 van basisschool Riet- heim in Ritthem is zeer te spre ken over wat deze flippo's teweeg brengen. „We zijn aan het begin van het jaar begon nen om het spelletje in de klas te spelen. Leuk is dat er ver schillende niveaus zijn en iedereen mee kan doen. Zo is het ook didactisch verant woord. Natuurlijk zijn er ook kinderen waarvoor het allemaal niet hoeft maar diegene die het echt leuk vinden hebben de laatste maanden enorme vor deringen gemaakt". Niet alle deelnemers waren even succesvol tijdens de kam pioenschappen. „Ik heb nog maar vijf punten. Het is best moeilijk als de andere kinde ren aan de tafel heel erg goed zijn. Op school ging het veel beter maar hier kan je wel lek ker chips eten en limonade drinken", vertelt Ellen Mang- nus van De Moerschans in Hulst na de eerste twee ron den. tafels met daaraan even zoveel kinderen waren verbeten aan het rekenen om winnaar van hun tafel te worden. De vier tafelwinnaars gaan op 15 juni naar Amsterdam om daar te strijden voor de nationale kampioenschappen Chee.tos 24. Evelien Marteijn van De Zeester in Arnemuiden was winnaar van 'haar' tafel. Tij dens de voorronde op school was ze op twee punten na net geen eerste geworden. „Het was eigenlijk wel makke lijk. Ik ben toch wel goed in rekenen en vind het ook een leuk vak. Misschien moet ik dadelijk in de finale wel weer tegen Kevin, die had bij ons op school de eerste plaats", ver telt Evelien. En inderdaad won Kevin ook van zijn tafel en kwamen de twee plaatsgeno ten in de finale wederom tegen elkaar te zitten. De vier beste hoofdrekenaars van Zeeland. Tijdens de laatste ronden was de spanning te snijden. Vier De superronde waarin de vier beste hoofdrekenaars tegen elkaar streden werd echter gedomineerd door winnaar Gert-Jan Bruurs uit Veere. Van de zes kaarten wist hij vijf keer als snelste de goede oplossing te vinden. Alleen Thea de Blaeij uit Hoek, die tweede werd, wist een puntje van zijn score af te snoepen. Omdat zowel Evelien als Kevin geen punten in de superronde hadden gehaald moesten zij wederom aan de wedstrijdtafel plaatsnemen om de derde en vierde plaats te bepalen. Nadat hun eerste spelletje onbeslist bleef had Kevin als eerste het goede ant woord en sleepte daarmee de derde plaats in de wacht. Winnaar Gert-Jan Bruurs was niet erg onder de indruk van zijn zegen. „Op school was ik tweede dus ik dacht niet dat ik hier zou winnen. Echt moeilijk vond ik het eigenlijk niet, maar in Amsterdam zal ik de eerste prijs wel niet halen". op o.amuzieksoftware, geluidsmodules, drumcomputers, gitaar stem apparaten, masterkeyboards, bladmuziek, midifiles, keyboards, kabels, electrische- acoustische gitaren, midi-interfaces. instmctievideo's. gitaardraaghoezen. computers, sound-editors, gitaar-synthesizers, effect modules, mixers, kado-arbkelen, gitaarkoffers, microfonen, blokfluiten, microfoon standaarden, muziek lessenaars, electrisch drumstel, sequencers, midifile players, sustain- volume pedalen, CD-Roms, PC-boxen, geluidskaarten, boeken. Atari computers, kortom op alles, en op=op Gortstr. 32-34. 4331 LC MIDDELBURG. Tel.: 0118-637860 Behalve voor een kop koffie met gebak kan het winkelend publiek bij koffiehuis de Tra vaille terecht voor een eenvou dige lunch. „We hebben een lunchkaart met verschillende soepen, tosti's, salades, broodjes en kleine maaltijden met friet. In de toekomst wil ik dat ook nog uitbreiden met een eenvoudig koopavond menu", vertelt Peter. Na het seizoen wordt de zaak uitgebreid met een serre. „Daarom is de bar nu ook zo groot. Die hebben we alvast op formaat gebouwd voor als straks de serre is gebouwd. In de zomermaanden maken we dus nog maar zoveel mogelijk gebruik van de tuin. Op reser vering kunnen er bijvoorbeeld ook barbecue-avonden voor grote groepen worden gehou den". De eerste reacties van de gasten van de Travaille zijn positief. Peter: „Mensen heb ben nog wel een beetje vrees om binnen te komen, maar ik denk dat je dat wel vaker hebt met een nieuwe zaak. Als het mooi weer is en de deuren aan de voorkant openstaan krijg ik veel meer mensen binnen.- Verder wordt de zaak ook nog wel eens verward met een kof fieshop. Maar drugs worden hier absoluut niet verkocht". i Peter en Miranda voor hun nieuwe zaak de Travaille. De opperbevelhebber van de VN-troepen- macht verantwoordelijk voor de herovering van het door Saddam Hoessein bezette Koeweit presenteerde daags na afloop van de Golfoorlog op CNN zijn groots strijdplan beter bekend als 'Operatie Desert Storm'. In geuren en kleuren gaf hij aan hoe de vijand werd misleid door precisie-aanvallen ter land, ter zee en in de lucht. De hele operatie was tevoren zorgvuldig gepland en tot in detail uitgewerkt. En dat bleek vruchten af te werpen. Alle beschikbare middelen - solda ten, vliegtuigen, lasergestuurde bommen en marineschepen - werden door 'Stormy Norman' op het juiste moment in stelling gebracht; in 'no time' was de bevrijding van Koeweit een feit. Als er iets is dat de Golfoorlog mij duidelijk heeft kunnen maken, dan is het wel dat het uitdenken van een strategisch plan van grote betekenis kan zijn. Een goede strategie vergroot namelijk de kans op succes. Het mag echter nooit een keurslijf worden want de specifieke situatie bepaalt altijd welke benadering op dat moment het beste is. Maar zonder richting komen we nergens. Toch? In essentie is strategie het verdelen en toe passen van beschikbare middelen ten einde de doelstellingen in de praktijk zo goed mogelijk te verwezenlijken. Om tot een goede strategie te komen dient men, grof weg, drie achtereenvolgende stappen te doorlopen: (1) Waar sta ik? (2) Wat zou ik wil len? (3) Wat doe ik? Laten we beginnen bij het begin; het verrich ten van een situatie-analyse. Hierbij ligt de nadruk op het verkennen van de ontwikkelin gen van buitenaf alsmede de invloed ervan op de eigen ontwikkelingsmogelijkheden. Naast het in kaart brengen van de kansen en bedreigingen is het van belang de eigen sterkten en zwaktes op papier te zetten; deze zijn immers medebepalend voor de uit te stippelen koers. Dat dit geen gemakkelijke opgave is moge duidelijk zijn. Het vereist immers een kritische instelling ten opzichte van het eigen functioneren: Spiegeltje spiegeltje aan de wand, wie is het mooiste van het land?' Bij 'Operatie Desert Storm' werden vooraf alle strategische posities nauwgezet in kaart gebracht. De internationale gemeenschap zag Saddam Hoessein, terecht, als een gevaarlijk man die zijn eigen plan trekt ten koste van wie dan ook (familie of geen fami lie). De opperbevelhebber hield daar ernstig rekening mee en bracht alle sterke en zwakke punten van alle betrokken partijen in kaart. Niets werd aan het toeval overgelaten want daar was de inzet (mensenlevens, het zwarte goud en het recht op vrijheid) immers te hoog voor. Een situatie-analyse dient antwoord te geven op de vraag: 'Waar sta ik?' Op het moment dat je weet waar je staat kun je je gaan afvra gen waar je heen zou willen. De tweede stap in het strategieproces wordt derhalve gevormd door het evalueren van mogelijke alternatieven. Binnen het scala van denkbare keuzemogelijkheden dienen deelgebieden gedefinieerd te worden waarop men de aan dacht kan richten. In het bedrijfsleven wor den deze deelgebieden 'product/markt com binaties' genoemd. In het geval van de Golfoorlog zou men kunnen denken aan de strategische doelen onderwerp van actie; het onschadelijk maken van de Scud-raketten bij voorbeeld. Zonder ambitie bereik je niets en zelfs een weg van duizend mijl begint met een enkele stap! Op het moment dat je concrete doelen gaat stellen ben je aangekomen bij de derde en laatste stap. Het sluitstuk van het strate gieproces wordt gevormd door het bepalen van een enkele keuze uit de mogelijkheden en het vaststellen van een actieplan. Dit plan moet houvast bieden waar het betreft het verdelen van de beschikbare middelen, het vastleggen van taken en verantwoordelijkhe den alsmede het tijdpad van de uitvoering. Concluderend zou men kunnen stellen dat elke strategie die niet gebaseerd is op gron dig huiswerk in feite op drijfzand is gebouwd. Op zijn Amerikaans gezegd: Think first, act later! Penningmeester Jan van Zee- landia, die vanwege zijn baan niet bij achternaam genoemd wil worden, benadrukt: „leder een is welkom. Niet alleen mensen die eventueel lid wil len worden van Zeelandia, maar ook mensen die gewoon nieuwsgierig zijn". Dat naturisten het liefst bloot recreëren, is vrij algemeen bekend. Toch is dat niet het enige dat hen verbindt. Jan legt uit: „Het is eigenlijk de bedoeling om zo goed moge lijk met de natuur en elkaar om te gaan". Het verenigingsterrein De Belt is bedoeld om elkaar te kun nen ontmoeten. Er kan gekampeerd worden door mensen die aangesloten zijn bij Zeelandia, één van de ruim vijftig zusterverenigingen of de overkoepelende organi satie Nederlandse Federatie van Naturistenverenigingen. „Maar onze leden hebben natuurlijk voorrang", meldt Jan. Zeelandia heeft momenteel rond de tweehonderd leden, afkomstig uit alle delen van Zeeland. De open dag wordt gehouden tussen 13 en 17 uur. Hoe reageert de samenleving op hulpeloos- heidgevoelens van haar burgers? Het ant woord op deze vraag is erg simpel: door het bieden van hulp. Hulpeloosheid kunnen we bestrijden door mensen emotionele hulp aan te bieden, en zo ontwikkelde zich een speci fieke groep van mensen: de helpers of zoals we ze tegenwoordig noemen de hulpverle ners. Het type helper blijkt echter wel aan mode onderhevig. Als we de geschiedenis snel doorlopen, dan kunnen we heel ver schillende typen helpers onderscheiden. Allereerst kennen we de magiër. Misschien wel de oervader van de moderne hulpverle ner. De magiër zocht de oplossing van hul peloosheid in bezweringsrituelen. Hij zorgde ervoor dat hij zich van zijn stamgenoten onderscheidde door een exëntrieke outfit en maakte aanspraak op bovennatuurlijke krachten. Bij de uitvoering van zijn werk maakte hij gebruik van danssprongetjes of toverformu les en daarmee was het afgelopen met de hulpeloosheid. Door tussenkomst van de magiër maken gevoelens van hulpeloosheid plaats voor gevoelens van persoonlijke kracht. Ofschoon de magiër in onze tijd sterk aan invoed heeft ingeboet, komen we moderne uitgaven toch nog tegen. Neen nou Yomanda, die in ons land de po pulariteit van Flipje Tiel verre heeft overtrof fen. Of Emiel Ratelband, die met het woordje Tsjakkaa het beste in je boven meent te krij gen. Magie in een modern jasje. Een tweede type hulp wordt ons geleverd door de ideoloog. Een maatschappelijke doc trine moet verlossing brengen van hulpe- loosheidsgevoelens. Het duidelijkste voor beeld daarvan is het Marxisme, dat geduren de de afgelopen tien jaar zo'n stille dood heeft gestorven. Mocht u het inmiddels al vergeten zijn, dan even een kleine opfrisser: het Marxisme probeert de menselijke ellende te verklaren vanuit maatschappelijke onge lijkheid. Hulpeloosheid is het resultaat van de klasse waartoe je behoort. Het Marxisme heeft verschillende typen helpers voortge bracht: communisten, socialisten, vakbonds leiders, etc. Ze zoeken de oplossing in de klassenstrijd. Als hulpeloosheid samenhangt met jouw maatschappelijke positie, moet je jouw maatschappelijke positie veranderen. Het Marxisme wist hulpeloze mensen te ver anderen in rebellen en revolutionairen en zocht de oplissing in actie: de barricades op! Vooral in de eerste helft van deze eeuw is de ideologische helper erg populair geweest. Tegenwoordig ligt hij een stuk minder goed in de markt. Een relatief nieuw type helper wordt ons aan geleverd vanuit de medische wetenschap pen. Hulpeloosheid werd in onze eeuw tot ziekte verklaard, en dus moest de oplossing worden gezocht in een medische behande ling. De medische helper is de psychiater en hulpelozen worden patiënten. Ze kunnen intekenen op een plaats in een van de psy chiatrische klinieken. De psychiatrische helper is het medische ant woord op het probleem van emotionele hul peloosheid. Hij maakte zijn hulp tot een beroep en zorgde ervoor dat hij dag en nacht onmiddellijk bereikbaar was. De hulp die de psychiatri sche helper biedt bestaat uit praten en pillen, en als de hulpeloosheid blijft aanhouden moet er meestal steeds meer gepraat en steeds meer geslikt worden. De magische helper, de ideologische helper en de psychiatrische helper zijn alle drie ant woorden van de samenleving op het pro bleem van emotionele hulpeloosheid. Het zijn drie verschillende pogingen van de mensheid om controle te krijgen op zijn eigen leefsituatie. In Koudekerke vragen de bewoners van de nieuwe wijk Koningshof aandacht voor de onveiligheid op straat. Hoewel de wijk nog betrekkelijk nieuw is, is er toch onvoldoende aan dacht aan de verkeersveilig heid besteed, zo luidt de klacht. „Er zijn al vanaf het begin dat we hier wonen een boel onveilige situaties in de wijk. Het zou aanvankelijk een dertig kilometerzone worden, maar die borden zijn nog steeds nergens te vinden. Het probleem schijnt te zijn dat de grond nog steeds van de bou wer is en de gemeente dus nog niet over zaken als drem pels kan beslissen", vertelt Ria Brouwer van de organisatie van de straatspeeldag in de Koningshof in Koudekerke. De straat Binnenhof wordt op 5 juni van 14 tot 16.30 uur voor verkeer afgesloten en kinderen uit de buurt kunnen deelne men aan spelletjes als zaklo- pen en koekhappen. In Middelburg wordt de straat speeldag bij het asielzoekers centrum aan de Kruitmolen- laan, in de wijk Klarenbeek en in de Generaal Eisenhower- laan gehouden. De organisatie bij het asielzoekerscentrum is in handen van het Sociaal Kul- tureel Werk Middelburg, de Wijkvereniging Dauwendaele en het asielzoekerscentrum. Omdat door de Kruitmolen- laan een lijndienst van de ZWN rijdt mag de straat van de gemeente niet worden afge sloten. De spelletjes zijn daarom geconcentreerd op het terrein van het asielzoekerscentrum. Om 14.30 uur komt wethouder mevrouw E.M.J. van Brumme- len-van Wilgen naar de Kruit- molenlaan om samen met de kinderen de straat toch .even symbolisch te blokkeren. De kinderen laten dan ballonnen op om zo de onveilige situatie onder de aandacht te brengen. Wijkvereniging Klarenbeek sluit van 14 tot 17 uur een gedeelte van de Generaal Eisenhowerlaan af. Op het wegdek wordt dan een echt circusterrein gebouwd en kun nen kinderen onder deskundi ge leiding zelf een circusact maken. Muzikale begeleiding wordt verzorgd door de Kla renbeek Actie Band en straat orkest De Foempers. Voor de aanwezige kinderen worden wafels en pannekoeken gebak ken. Deelname is gratis, om het spektakel te kunnen bekos tigen heeft de wijkvereniging een statiegeldactie op touw gezet. Buurtbewoners kunnen tijdens de straatspeeldag hun lege flessen bij de wijkvereni ging inleveren. Niek Knol: Als je iets echt wilt dan lukt het wel". U ik die mensen weer op de been j§ te krijgen en ze een wat posi tievere kijk op de wereld te geven". Fysiotherapeut Knol is van mening dat lichaam en geest onlosmakelijk met elkaar ver bonden zijn. Daarom gaat zijn werkwijze ook verder als de 'klassieke' fysiotherapie. „Het is allang niet meer alleen een behandelkamer met een mas- sagebank. De laatste jaren ben ik helemaal op de emotionele communicatie. Door mentale fitness probeer ik de klachten van de mensen te verhelpen. Het heeft in de kern wat weg van Emiel Ratelband alleen hij past het helemaal verkeerd toe en maakt er een show van". Niek Knol maakte naam als toevluchtsoord voor menig geblesseerde Zeeuwse spor ter. Ondertussen richt hij zich De wijdse ruimte van het uitgebreide saunalandschap is een verademing voor (ervaren) saunaliefhebbers. De 4 saunacabines, turks stoombad, binnen- en buiten bad, zonne-patio, whirlpools, zonnebanken en de gezellige bar zorgen ervoor dat u volledig tot ontspanning komt. Daarom nu ter kennismaking of gewoon als zomervoordeel: 3 X komen 2 X betalen in de maanden juni, juli en augustus. .PAREL, Babelweg 2,4357 BT Domburg, tel. algemeen 0118-588260 tel. sauna 0118-588261 ll.igl.iriel wiIw.isscihmi f 25,- p.p. 2 k.i.irt van f v"«,r t s0,- p.p. Openingstijden: ma/wo/do/vr 14.00 - 23.00 uur di/za/zo 12.00 - 23.00 uur di vanaf 18.00 uur Damesavond COMBINEER EEN RONDJE SAUNA NS MET EEn BEHANDELT^^T^ - EN BEAUTYCENT^ al lang niet meer alleen op sporters. Knol: „Ik heb bijvoor beeld ook vijftien jaar bij Der Boede gewerkt en heb dus ook ervaring met dementie en chronische ziekten. Daarnaast worden depressieve mensen door het RIAGG naar mij door verwezen voor de loopthera pie. Ik ga dan met die mensen lopen of joggen en ondertus sen praat ik met ze. Zo probeer Als voorbeeld van hoe iemand iets kan bereiken als hij dat maar echt wil en zich daar hon derd procent voor inzet noemt Knol zijn eigen nieuwe praktijk. „Al in 1992 ben ik bezig geweest om de ruimte te kopen maar toen bleek het financieel niet haalbaar te zijn. Gelukkig heb ik de instelling dat als je er maar wat voor doet het toch wel goed komt. En inderdaad, het is weer gelukt", vertelt Knol. De nieu we praktijk van Niek Knol wordt op 31 mei officieel ge opend en op 1 juni houdt hij een open dag en is iedereen welkom om zijn nieuwe huis vesting te bewonderen. De Zeelandkaart, Ideaal om te parkeren, te telefoneren, te recreëren, in de bus, bij het winkelen, bij museumbezoek en in de bibliotheek. Bovendien geeft de kaart recht op aantrekkelijke kortingen bij evenementen en attracties. Bel gratis voor inlichtingen met Cliëntenservice

de Vlissinger | 1996 | | pagina 20