OMNIA Stijl, schoonheid en functionaliteit PAAUWE Goud voor Weemaes Eetcafé De Tropen open in Middelburg Invloed OLDTIMERBEURS Depressie als aangeleerde hulpeloosheid Handwerkclub schenkt geld aan Clubhuis Stromenwijk SPEELPLAATS NEELTJE JANS GEOPEND 0115-613641 Gratis kamperen op Walcheren 06-0220003. met de Zeelandkaart. Taxus tegen borstkanker De Zeelandkaart Interieur visrestaurant Bij 't Stadhuis gemoderniseerd 25 - 26 - 27 mei ZEELANDHALLEN - GOES HULPELOOSHEID (10) De Zeelandkaart Kinderen van de Vlissingse Theo Tijssenschool openden vorige week dinsdag de Waterspeel plaats bij Delta Expo Neeltje Jans. Drie minuten lang demonstreerden de kinderen het water spektakel dat zij zelf hielpen bedenken. Heel wat waar als telefoonkaart Wie wil weten waar om toeristen ieder jaar weer terugko men naar Zeeland, kan in het weekend van 31 mei tot en met 2 juni gratis kamperen op een camping in de eigen omgeving. BEDRIJFSKUNDIG BEKEKEN door drs. R.J.C. Schieman Het interieur van visrestaurant Bij 't Stadhuis in Middelburg is grondig gemoderniseerd. De zaak van Huub en Marjan van Laar is nu zowel binnen als buiten uitgevoerd in frissere kleuren. Pinksteren Tel. 0113-221020 PSYCHOCONSULT Drs. Henk C.M. Hermans Voor de aanschaf van een videorecorder en een die verlichting buiten vertelt, buitenlicht heeft Clubhuis Stromenwijk in Mid- klopt inderdaad valt hij Har delburg een bedrag van duizend gulden ontvan- 'e0® ó'^e' Jn iet'echt aanlok- gen van Handwerkclub Vrouwelijke Handwer- keiijk voor jonge meisjes. We ken uit Middelburg. organiseren hier regelmatig Heel wat waard als parkeerkaart. Woensdag 22 mei 1996 DE FAAM - DE VLISSINGER 13 Spelen met water 'Een waterspeelplaats die ner gens op mag lijken', was de opdracht die architect Sybolt Meindertsma van het Ont werpbureau van Speelomge- vingen meekreeg van Delta Expo. Hij beraadde zich bij de kinderen van de Theo Tijssen- school in Vlissingen, die voor hem werkstukken maakten over de speelelementen die thuishoren in een dergelijke waterspeelplaats. Meinderts ma bekeek de ideeën van de schoolkinderen en werkte ze uit tot échte attracties. Zo is er een waterrad dat door drie kinderen aangestuurd moet worden en zijn er ver schillende 'riviertjes' en water vallen die sneller of langzamer stromen door manipulatie met sluisjes. Ook is er een schroef van Archimedes, waarmee water omhooggepompt kan worden. De waterspeelplaats, die ge bouwd is in een kuil met een doorsnede van dertig meter, houdt het midden tussen een speeltuin en een natuurkunde- klas. „Het was de bedoeling iets te creëren waar kinderen iets van konden leren", vertelt architect Meindertsma. De waterspeelplaats maakt deel uit van Delta Expo Neeltje Jans. Volgend jaar opent Delta Expo een Waterpaviljoen. Dit futu ristische gebouw gaat plaats geven aan een expositie over Integraal Waterbeheer. Uit gangspunt hierbij is de kring loop van water in al zijn vor men. Delta Expo verwacht na de opening van het paviljoen zo'n vierhonderdduizend bezoekers per jaar te trekken. sBüniMHB Kinderen kunnen met behulp van sluisjes de waterstroom zelf reguleren. FOTO: ANDA VAN RIET. bijzitten? Schakel nü de ZVU in voor een airconditioning die bij uw bedrijf past. Deskundigheid in advies, installatie en onderhoud. Bel voor een koele offerte: yXy Zeeuwse Verwarmings Unie B.V. De achterham van Keurslager Weemaes is bekroond met goud voor - wat de jury noem de - „uitstekende kwaliteit van zijn ambachtelijke achter ham". De ham van de Middel burgse slager kreeg 97 van de honderd te behalen punten. Om het predikaat Goudkeur te behalen moet de achterham aan strenge eisen voldoen. Uiterlijk, geur, smaak, samen stelling en bewerking zijn pun ten waarop de jury de produc ten beoordeelt. Weemaes - aldus de keurslagerorganisatie - toont met dit resultaat aan dat hij voortdurend bezig is om zijn producten te verbete ren in het belang van de con sument. Op het Middelburgse Damplein is Eetcafé De Tropen geopend. „Een Italiaans pizzacafé", omschrijft eigenaar Irving Comijs zijn zaak. „Maar niet alleen een plaats om te eten, ook om alleen een gezellig biertje te drinken. Om discreet te praten of juist grap pen en grollen uit te halen, het kan hier allemaal". ts> jr w Irving Comijs. Het interieur van het café is voornamelijk uitgevoerd in eikenhout. Vooral de bar valt op: eiken en handbewerkt door een meubelmaker. „Het is zeker geen trendy tent", vervolgt Comijs. „Hier moet jong en oud komen, gezinnen en alleenstaanden, alles doorelkaar. Dan heb je pas echt het gevoel dat je 'uit' bent. Al het hout draagt daar aan bij. Het is prettig vertoe ven, de ruimte is mooi". Op de menukaart van De Tropen staan naast de gewone pizza's ook een aantal origine le pasta's. „We hebben bij voorbeeld lekkere tagliatella- gerechten naast de standaard- Italiaanse keuken", vertelt Comijs. „En we breiden de kaart steeds verder uit met specialiteiten". Op die manier wil de pro vinciale VVV Zeeland het Zeeuwse publiek kennis laten maken met de toeris tische voorzieningen in eigen provincie. Zo kunnen inwoners van Walcheren terecht bij één van de zes entwintig (mini-)campings die meedoen. Hiervoor hoeven zij alleen de betreffende camping te bel len en te reserveren en geldt het principe: wie het eerst komt, die het eerst maalt. Bij alle VVV's in Zeeland is een lijst van deelne mende cam pings beschik baar. ledereen die verandering wil bewerkstelli gen of iets wil bereiken in een organisatie zal invloed op de gang van zaken moeten uitoe fenen. Dat geldt zowel voor directieleden, chefs, staffunctionarissen, adviseurs als voor medewerkers. Er zijn echter mensen die het uitoefenen van invloed maar vies vinden. Zij onttrekken zich aan het politiek gewoel dat volgens hen teveel naar manipulatie riekt. Als organisatieadviseur word ik regelmatig door bedrijven ingeschakeld om verande ringsprocessen te begeleiden. Zo komt er nogal wat kijken bij het opzetten en invoeren van een kwaliteitssysteem volgens de ISO 9000 serie normen. Het vereist van de mede werkers een georganiseerde manier van wer ken, en niet iedereen zit daar nu op te wach ten. Je ziet bijvoorbeeld vaak dat vooral de medewerkers die al jaren in dienst zijn weer stand opbouwen tegen het nieuwe systeem. Zij zijn immers gewend te werken volgens een eigen systeem: 'Mij persen ze niet in een keurslijf,ik ben toch geen robot?' Het is voor het management van groot belang negatieve beelden in een vroeg stadi um weg te nemen. Deze staan succes in de weg. Een grondige voorlichting kan het ste reotiepe beeld van 'ISO 9000 als persoonlijke gevangenis' bij medewerkers als deze weg nemen. Het is de taak van de organisatie adviseur en leiding om de medewerkers te overtuigen van het nut en het belang van het werken volgens een goed gedocumenteerd systeem gericht op kwaliteitsborging. Dit vraagt om een op de specifieke situatie afge stemde mix van communiceren, participe ren, dirigeren, evalueren en enthousiasme ren. Volgens organisatiedeskundige drs. Nathans dragen aan een succesvolle beïnvloeding een vijftal factoren bij: (1) Het kiezen van de voor de situatie meest geschikte beïnvloedingsstrategie; (2) Het leren onderkennen van de eigen waarnemings- en denkblokkades; (3) Het ontwikkelen van creatieve denktech- nieken waarmee steeds een nieuwe stra tegie ontworpen kan worden als de vori ge niet blijkt te werken; (4) Het werken aan de voorwaarden om een effectieve strategie te kunnen kiezen en te ontwerpen; (5) Het beïnvloeden van mensen volgens de vier A's (Aandacht, Afstemming, Asserti viteit en Alternatieven). Het kiezen van de voor de situatie meest geschikte beïnvloedingsstrategie is van groot belang. Het naar voren brengen van argumenten is een uitstekende strategie mits de ander hier open voor staat; als men ver trouwen in ons heeft en bereid is op onze deskundigheid te varen. Is dit echter niet het geval dan is 'meebewegen' een betere optie; door ruimte te laten voor de mening van de ander en te luisteren naar wat men te zeggen heeft kunnen verschillen overbrugt en weer standen worden weggenomen, ledereen wil toch serieus genomen worden? Iemand die zich niet serieus genomen voelt zal weerstand opbouwen. Door af te stem men op het taalgebruik, het referentiekader en de belevingswereld van de ander wordt de mogelijkheid geschapen een boodschap op begrijpelijke wijze over te brengen. We spreken dan de taal van de ander om hem in staat te stellen ons te begrijpen. Een zekere mate van assertiviteit blijft echter nodig om de eigen doelstellingen te berei ken. Een flexibele instelling is hierbij nodig want als het niet op de ene manier gaat dan moet het maar op een andere wijze. Het bedenken van alternatieve beïnvloedings- strategieen maakt het derhalve mogelijk nieuwe oplossingen te vinden: Waarom steeds maar weer op dezelfde plek naar olie boren als een tweede gat meer kansen biedt? De kaart van het visrestaurant is ook enigszins aangepast. In plaats van twee staan er nu vier vleesgerechten op de menukaart, de overige spijzen van het restaurant bevatten nog steeds vis als hoofdingre diënt. Verder kan de klant zijn eten vanaf nu ook betalen met pin of creditcard. Huub en Marjan van Laar zit ten nu acht jaar in het visres taurant. „We vonden het nu wel eens tijd worden om het interieur eens wat te gaan ver anderen. We hebben alles met de bestaande middelen aange pakt. De banken zijn opnieuw ge spoten en de groene kleur die eerst in de zaak overheerste heeft plaats gemaakt voor een frissere gele tint", vertelt Mar jan van Laar. De inrichting is nu een stuk lichter en van bui ten gezien maakt de zaak ook een veel openere indruk. Opvallend is de verlichting van visrestaurant Bij 't Stadhuis. De sierlijke lampen zijn alle maal gemaakt van materialen van de vorige verlichting. De kaart van het restaurant dat is aangesloten bij het Middel burgs Couvert is ook veran derd. De toppers als gebakken zeevruchten en kabeljauwfilets met garnalensaus prijken nog steeds op het menu. Alleen het aantal vleesgerechten is iets uitgebreid. Van Laar: „We blijven natuur lijk een visrestaurant dus het zijn nog steeds voor het groot ste gedeelte visgerechten die wij serveren. De kaart is wel iets ingekrompen, er is iets minder keus maar we wisselen nu sneller van menukaart". Iedere eerste zondag van de maand is er in het restaurant een visbuffet en kunnen de gasten zelf hun keuze maken uit de verschillende soorten gebakken, gepocheerde, ge rookte en gegrilde vis. De reac ties van de vaste klanten van het visrestaurant op het nieu we interieur zijn zeer positief. Van Laar: „De klanten vragen nu of ze de lamp mogen kopen, maar ik verkoop alleen vis en een beetje vlees natuur lijk". Huub van Laar in het vernieuwde interieur van visres taurant Bij 't Stadhuis. 1996 Een groot oldtimer- en klassiekerevenement met verkoop van automobielen, motoren, brommers, trucks, legervoertuigen etc. Kramen voor verkoop van onderdelen, accessoires, boeken, miniaturen etc. Feestelijke finish molentocht in de 2e hal op 26 mei n.m. Openingstijden: zaterdag 12.00 - 20.00 uur; zondag en maandag 10.00 - 18.00 uur 3» De Zeelandkaart. Ideaal om te parkeren, te telefoneren, te recreëren, in de bus, bij het winkelen, bij museumbezoek en in de bibliotheek. Bovendien geeft de kaart recht op aantrekkelijke kortingen bij evenementen en attracties. Bel gratis voor inlichtingen met Cliëntenservice ui - Zeelandkaart: n66lW8tW83rd Stemmingswisselingen kent elk mens. De natuur heeft het namelijk zo geregeld, dat momenten van geluk worden afgewisseld door momenten van droevenis. Volgens sommige psychologen is er daarbij sprake van een biologisch mechanisme. Als uw stemming dus geregeld aan schommelingen onderhevig is, hoeft dat op zich nog geen reden te zijn om een psychiater te consulte ren. U bent volstrekt normaal! Sterker nog, een lichte vorm van droevenis is zelfs een teken van realiteitszin. Op zo'n moment ziet u de dingen even niet door een rose bril, maar zoals ze werkelijk zijn. Onderzoek toont namelijk aan, dat mensen met milde depres sieve stemmingen een veel realistischer beeld hebben van de werkelijkheid dan nor male, emotioneel gezonde mensen. Onderschat uw somberheid dus niet. Waarschijnlijk geeft ze blijk van wijsheid. Heel anders is het gesteld als u geregeld onder depressieve stemmingen gebukt gaat. Bij depressieve stemmingen is er niet enkel sprake van droefheid. Ze gaat samen met nog enkele andere veranderingen in uw func tioneren. Depressie wordt door psychiaters en psychologen wél als ziekte gezien, en terecht. Als u echt depressief bent, is het dus wel tijd om bij een psychiater of psycholoog binnen te stappen. Zo'n depressie zal zich op vier niveaus uiten. Op lichamelijk niveau is er sprake van een ontregeling van verschillende functies: eten, slapen, sexualiteit. Als u depressief bent, eet u te weinig of juist teveel, u slaapt slecht, en uw sexleven staat op nul. Op emotioneel niveau is er sprake van hevige droefheid, die soms gepaard gaat met suïcidewensen. Op gedragsniveau is er sprake van inactivi teit; u komt tot niets. Het vervelende is dat deze veranderingen elkaar onderling weer negatief beïnvloeden: de slapeloosheid zal uw stemming negatief beïnvloeden, en het zelfde geldt voor de inactiviteit. Wat heeft depressie nou te maken met hul peloosheid? Een heleboel, als we depressie specialist Aaron T. Beek mogen geloven. Ofschoon er bij depressie sprake is van enke le neurologische veranderingen, spelen psy chologische processen een nog grotere rol. Volgens Beek zijn depressieve mensen voor al het slachtoffer van hulpeloosheidgevoe- lens die voortkomen uit een al te negatieve denkwijze. Het vervelende is, dat ze op dit inzicht vaak ook weer negatief reageren: „Hoe bedoelt u? Dus ik veroorzaak zelf mijn eigen depressie? Wat ben ik dan toch een verschrikkelijke sukkel! Ik moet wel echt hopeloos zijn!" Laten we daarom snel stellen dat er daarbij geen sprake is van een bewust mechanisme. Volgens Beck is er sprake van onbewuste denkpatronen, die geactiveerd worden door alledaagse voorvallen. Ze treden min of meer spontaan op en hebben als algemeen ken merk dat iemand zijn situatie, zijn mogelijk heden en de toekomst als te negatief waar neemt. Hij houdt zijn pessimistische denkwij ze in stand doordat hij systematisch de wer kelijkheid onjuist interpreteert. Zo kan hij uit sluitend oog hebben voor negatieve ervarin gen (selectieve waarneming), of kan hij naar aanleiding van een vervelend voorval con cluderen dat alles altijd tegenzit (generalise ren). Depressieve mensen zijn gevoelsmen sen. Ze zien hun eigen gevoelens vaak als bevestiging van de feiten: ik voel me ellen dig, dus is het ellendig! Resteert natuurlijk de vraag hoe ze aan zo'n deprimerende denkwijze komen. Volgens de psycholoog Martin Seligman hebben veel depressieven op jeugdige leeftijd een moment van extreme hulpeloosheid ervaren: het overlijden van een der ouders of de scheiding van beide ouders. Het was voor hen als kind een voorval waarbij ze zich erg machteloos voelden, en dat mogelijk hun hele kijk op het leven negatief heeft beïn vloed. Deze toestand van hulpeloosheid heeft ertoe geleid dat zich allerlei negatieve opvattingen genesteld hebben, dié ook op volwassen leeftijd nog van zich doen spre ken. Depressieve mensen lijden aldus Seligman onder de ervaring, volstrekt mach teloos te staan ten opzichte van hun leefsitu atie. Enkel inzicht in dit mechanisme is vaak niet voldoende om hen tot verandering te bren gen. De therapie bestaat eruit, dat ze actief gestimuleerd worden om zichzelf een hoop gevender levensinstelling eigen te maken. Pas als ze ervaren, dat ze wel degelijk op hun eigen leefomstandigheden invloed kunnen hebben, raken ze weer geboeid in het leven. Leven om te kunnen leven dus. activiteiten, waaronder video avonden. Nu we zelf een recor der kunnen kopen hoeven we er niet steeds één te huren. We sparen dus weer geld uit voor andere dingen". Diederik Witte neemt het geld in ontvangst van W. Har- tog, voorzitter van de handwerkclub. De handwerkclub, die al sinds 1838 bestaat, schenkt jaarlijks aan drie goede doelen een bedrag uit de opbrengst van een bazar. W. Hartog, voorzit ter van de handwerkclub, legt uit: „Onze keus is dit jaar op het clubhuis gevallen omdat we het mede uit opvoedkundig oogpunt zeer toejuichen dat dit soort opvang er is. Ze gaan het geld besteden aan een videorecorder en een buiten lamp. Dat vinden we vooral voor de meisjes heel belang rijk. Het is hier 's avonds nu nog erg donker en veel meis jes durven niet naar het club huis toe te gaan". Clubhuis Stromenwijk maakt onderdeel uit van het Sociaal Kultureel Werk Middelburg en is begin dit jaar geopend. In een oude school aan de Arne- laan kunnen jongeren uit de buurt nu terecht om te kaarten, biljarten, tafelvoetballen, tafel tennissen of om gewoon wat te drinken en te kletsen. Beheerder Diederik Witte is erg blij met de donatie van de handwerkclub. „Wat ze over In de taxus-plant, die veelal gebruikt wordt in hagen, zit de stof baccatine, een belangrijke stof bij het onderzoek naar bestrijding van borst- en eierstokkan ker. Daarom is er aanstaan de zaterdag een snoeisel inzameling bij Intratuin in Koudekerke. Baccatine zit vooral in de naal den van de Taxus Baccata. Takken die ingeleverd worden mogen niet dikker zijn dan een halve centimeter. Voor het inzamelen van het snoeisel krijgt Intratuin 75 cent per kilo. Het totale bedrag wat het bedrijf met het inzamelen verdient, gaat naar het konin gin Wilhelminafonds. Boeken, serviezen, glazen, mooie dingen, de TV, de radio-O) unit, spullen die je in laden of achter deuren bewaart, zoals bestek, spellen, paperassen, foto's Omnia biedt ongelofelijk rijke mogelijkheden in prachtige systeem- wandkasten. Ook om ruimtes af te scheiden. Overal toepasbaar. Schitterend vormgegeven schoonheid in hout, glas en staanders van mat, veredeld staal. mi"d v'nd je bij PaauVe noes 12000m2 showroom Marconistraat 15,0113 220840

de Vlissinger | 1996 | | pagina 13