Nooit meer een verjaardag vergeten Gouden hart voor brandweercommandant Nieuwe eigenaar voor restaurant De Valk Discotheek als showroom Artemis begint coöperatie van vrouwelijks ondernemers Culinaire buff. e Parel De Zijden Ambiance in nieuw pand Zuid-Afrikaanse raadsleden liepen stage in de Walcherse woningbouw Pizza Expresslijn geopend FIX SLAAT TWEE VLIEGEN IN ÉÉN KLAP Con Amore viert jubileum Harry Verkaik, groothandel in sportprijzen en relatiegeschenken, is onlangs van start gegaan met een nieuwe tak in zijn bedrijf: de cadeau service. Bedrijven kunnen een contract bij Ver kaik afsluiten, waarna de groothandel de cadeaus voor personeelsleden van aanschaf tot bezorging verzorgt. Commandant van de Vlissingse brandweer D.G. Murre kreeg vorige week door A.H. van Dijk namens de Nederlandse Hartstichting het gou den hart opgespeld als dank voor zijn inzet voor de Hartstichting. Murre stond aan de wieg van de reanimatiecursussen met behulp van poppen en deed onderzoek naar de relatie tussen zuur stofgebrek en wiegedood. De Zijden Ambiance in de Middelburgse Sint Janstraat is verhuisd van nummer 9c naar num mer 33. Het pand van de winkel in zijden kunst bloemen is groter dan de vorige locatie. Achter de winkel is het atelier van fotograaf Saks Heijmans gevestigd. Heijmans is samen met Maria Brouwer eigenaar van de winkel. „We zijn verhuisd omdat de vorige winkel letterlijk en figuurlijk een hoge drempel heeft", verteld Brouwer. Hotel restaurant De Valk in de Zuidstraat in Westkapelle is van eigenaar veranderd. Peter en Yvonne de Nooijer uit Vlissingen zwaaien sinds enige tijd de scepter in het etablissement. Peter de Nooijer werkte vijftien jaar als kok waarvan de laatste vijf jaar bij Solskin op de Vlissingse boulevard. In Middelburg is aan de Zusterstraat 39 de Pizza Expresslijn geopend. Telefonisch kunnen inwo ners van Middelburg een gerecht bestellen, dat gegarandeerd binnen een half uur thuis afgele verd wordt. Het is het tweede filiaal van de Piz za Expresslijn. In Goes zit al sinds jaren een Piz za Expresslijn. In Biggekerke is vorige week het party- en rec reatie centrum Fix geopend. Met restaurants, tennisbanen en de supermoderne discotheek Club Fix, die behalve als disco ook als show room wordt gebruikt door Fix Licht en Geluid. De Middelburgse vrouwenhulporganisatie Arte- mis geeft vrouwelijke (aspirant)-ondernemers de mogelijkheid om in een veilige omgeving aan de slag te gaan. Dat gaat gebeuren in een coö peratie. Zowel de vrouwen die nog de kat uit de boom willen kijken als de vrouw die weet wat ze wil zijn welkom in de coöperatie. 0118 - 588260, na 17.00 uur 588250. De Christelijke Zangvereniging Con Amore uit Meliskerke herdenkt in een jubileumzangavond op 18 mei aanstaande in de kerk van de Gere formeerde Gemeente te Meliskerke, haar vijfen twintig jarig bestaan. Oostkapelle in vroeger tijden GELEZEN Woensdag 15 mei 1996 DE FAAM - DE VLISSINGER 3 „Het gebeurt nogal eens dat een baas een verjaardag ver geet", vertelt Harry Verkaik. „En dat is natuurlijk heel ver velend. Nu kunnen we dat sim pel voorkomen. We sluiten een contractje af, krijgen een lijst met namen en data van het betreffende bedrijf en wij zor gen ervoor dat er op een van te voren afgesproken tijd een leuk verpakt cadeautje afgele verd wordt bij een jarige, trou wende of jubilerende mede werker". „We kunnen hier echt alle kan ten mee op: van te voren afspreken wat de cadeautjes zijn, bijvoorbeeld voor ieder een een barometer. Maar het is ook mogelijk om voor alle personeelsleden iets anders te kiezen". Ook bedrijven die een ander bedrijf ergens mee wil len feliciteren of een zakenrela tie een goede vakantie willen wensen kunnen bij Verkaik terecht. In de showroom van Verkaik in Middelburg staat een selectie uit het totale assortiment opgesteld. Barometers, koffers, paraplu's, sierschalen; de tijd dat de pen-met-opdruk zo'n beetje het populairste relatiegeschenk was is defini tief voorbij. ,,'t Zijn vaak maar kleine din gen, maar die komen zeker ten goede van het bedrijf", vertelt Verkaik. „Je kunt als baas ook wel geld aan je medewerkers geven, maar geld krijg je maar eenmalig. Een barometer in de gang is een blijvend aanden ken. Zo van 'mijn baas is zo Harry Verkaik. FOTO: ANDA VAN RIET. gek nog niet'. Zo wordt een cadeau een stuk persoonlij ker". Brandweercommandant D.G. Murre is vijfentwintig jaar lid van de Nederlandse Hartstich ting. Hij raakte bij het werk van de stichting betrokken door de reanimatiecursussen die hij als één van de eerste gaf. In zijn hoedanigheid van brandweer commandant bracht hij inmid dels duizenden cursisten met behulp van poppen de grond beginselen van hartmassage en beademing bij. Met het geven van deze instructie was hij zelfs iets eerder dan de Hartstichting zelf. Daarnaast heeft Murre zich sterk gemaakt om de raadsels omtrent wiegedood op te los sen. Met behulp van de meet apparatuur van de brandweer en vele 'proefkonijnen' in eigen kennissenkring heeft Murre aangetoont dat de zuur stofconcentratie onderin de wieg vaak te laag is en één van de factoren is waarbij wiege dood kan voorkomen. De onderzoeksgegevens zijn naar het Sophia-kinderziekenhuis in Rotterdam gestuurd en heb ben uiteindelijk geleid tot het advies pasgeboren baby's niet op hun buik te leggen. Maria Brouwer voor het nieuwe pand van De Zijden Ambiance. De bloemen, planten en zelfs bomen van De Zijden Ambian ce Zijn zo natuurgetrouw nage maakt dat ze bijna niet van echt te onderscheiden zijn. „Alles wordt in Aziatische lan den als China en Thailand spe ciaal voor de Nederlandse markt gemaakt. Zo heb ik nu bijvoorbeeld ook Kaapse viool tjes in de collectie, iets wat toch typisch Nederlands is", vertelt Brouwer. De planten die in De Zijden Ambiance ver kocht worden zijn er in vrijwel alle prijsklassen. Van een klein plantje van vijf gulden tot een ware boom van meer dan tweehonderd gulden. Omdat de van zijde gemaakte planten er levensecht uitzien kunnen ze makkelijk een echte plant vervangen. „Het is ideaal voor mensen die geen groene vin gers hebben of bijvoorbeeld geen tijd hebben om de plan ten water te geven. Ook ver koop ik veel aan mensen die de planten of bloemen in hun caravan of strandhuisje zetten, zodat het er meteen al een stuk gezelliger uit ziet. Daarnaast is er natuurlijk ook de zakelijke markt. Steeds meer kantoren worden aangekleed met plan ten die geen water hoeven te hebben. Er zijn zelfs al bruids boeketten van zijde". Behalve bloemen, planten en bomen heeft De Zijden Ambiance ook antieke poppen, beren en blikken in de collec tie. Peter en Yvonne de Nooijer van hotel restaurant De Valk. Peter de Nooijer begon zijn horeca-loopbaan als afwas- hulp. Na vijftien jaar kok geweest te zijn kon hij nu dan eindelijk zijn wens in vervul ling laten gaan en een eigen hotel restaurant runnen. Echt genote Yvonne de Nooijer werkte bij de Olau-line in Vlis singen en is nadat deze veer dienst twee jaar geleden werd gestaakt ook in de horeca gaan werken. Hotel restaurant De Valk is rond 1915 gesticht en bestaat inmiddels uit een vijfenzestig zitplaatsen tellend restaurant, een pannekoekenhuis met aparte ingang en zestien stu dio's die allen voorzien zijn van radio en kleurentelevisie. „De viergangenmenu's van restaurant De Valk zijn zeer schappelijk geprijsd", vertelt De Nooijer. Voor minder dan dertig gulden kunnen gasten al genieten van een van de keu zemenu's. Daarnaast heeft De Valk ook uitgebreide mogelijkheden om a la carte te eten en een apart pannekoekenhuis. De Nooijer: „We willen hier een eigen sfeer creëeren. Zo draaien we geen schreeuwmuziek maar sfeervolle muziek uit de vijfti ger jaren. Van de veelal wat oudere gasten krijgen we daar veel complimenten over. Ze kunnen zich de muziek vaak nog herinneren uit hun jeugd". Het hotel-restaurant is zeven dagen in de week geopend voor ontbijt lunch en diner. Het pannekoekenhuis is in de zomermaanden tot een uur of vijf open waarna ook daar van de dinerkaart gegeten kan worden. „Voor het ontbijt krij gen we ook veel mensen van buitenaf die hier in de buurt bijvoorbeeld op een camping staan. Ook campinggasten zijn voor ons belangrijk. We heb ben bijvoorbeeld al kampeer ders gehad die tot zes keer terug kwamen om bij ons te dineren", vertelt De Nooijer. Shukan Li: „Wij garanderen dat een bestelling binnen een half uur bij de mensen thuis op tafel staat". Goesenaren weten inmiddels wel hoe ze onverwacht bezoek gastvrij te eten kunnen vragen. De Middelburgers moeten nog wennen aan het gemak eten thuis te laten bezorgen. Shukan Li en Vincento Sini- gaglia zijn ervan overtuigd dat de service van hun pizzeria snel ontdekt wordt. In Goes werkten ze met goede resulta ten samen. Nu zetten ze als compagnons de vestiging in Middelburg op poten. Sinigaglia, uit Napels afkom stig, is van huis uit pizzabak ker. „Waar ik vandaan kom, daar is de pizza geboren. Het recept voor een pizza is niet echt moeilijk, maar toch ver schillen pizza's onderling als gevolg van een verschillende basis. Het is belangrijk om de verhoudingen van het deeg goed te maken. Het deeg maak ik natuurlijk zelf. De ingrediën ten op de pizza zijn zoveel mogelijk vers". Shukan Li vestigt de aandacht op de hygiëne in de zaak. „Wij willen graag dat mensen in een oogopslag zien dat het hier schoon en fris is. Van de vloer tot het plafond hebben we de muren fris wit betegeld, evenals de vloer. Met een klein randje rood en groen in het tegelwerk laten we de typische Italiaanse kleuren terug ko men". Sinigaglia laat zijn werk als pizzabakker graag zien. Alles wat in de keuken met de gerechten gebeurt is te obser veren. „Wij willen dat de men sen een goede indruk krijgen. We zien er zelf verzorgd uit. We dragen allemaal dezelfde schone kleren: rode polo-shirts op een witte broek". Uniek in deze zaak is het gebruik van een lopende band pizza-oven. Het is mogelijk om maar liefst honderd pizza's van hoogstaande kwaliteit te ver werken in een uur. In de con ventionele ovens maakt Sini gaglia de pastagerechten, zoals de lasagne en pasticcio. „De lopende band is een uit komst. Ik maak met zorg de samenstelling van de pizza klaar, ik leg hem op de band en vervolgens rolt de pizza door twee hete schijven. Eigenlijk doet de oven het werk. Aan het eind van de band vangt Li de pizza's op. Zij verpakt de piz za's in een kartonnen doos. Op deze manier is de maximale snelheid van het bakken van een pizza gegarandeerd. De koeriers brengen de pizza aan sluitend naar het besteladres. Als de koeriers het adres goed kunnen vinden, dan garande ren we dat de bestelde pizza binnen een half uur bij de mensen thuis op tafel ligt". De drie Zuid-Afrikanen die in het Stadsgewest Vlis- singen/Middelburg te gast zijn geweest hebben vorige week hun stage afgerond. De drie ge meenteraadsleden uit de Zuid-Afrikaanse provincie Mpumalanga hebben zich tijdens hun drie weken durende stage in het stadsgewest verdiept in de woningbouw in Vlissingen en Middelburg. Het doel van de stage is het toepassen van de hier opge dane kennis in hun eigen land. Behalve de gemeenten Vlissingen en Middelburg hebben ook verschillende woningcoöperaties en archi tecten aan het project mee gewerkt. Thusi H. Kubheka, Lawrence M. Mooi en Saul C. Vilakazi zijn bij de eerste vrije verkiezingen in Zuid-Afrika gekozen tot raadslid en daar mee ook verantwoordelijk voor de woningbouw. Een groot deel van de - zwarte - bevolking leeft onder erbar- melijke omstandigheden in townships. Om werkgelegen heid te creëeren voor de zwarte bevolking worden ondermeer naaiateliers, kip- penboerderijen en steenfa briekjes opgezet. De stage die de Zuid-Afrikanen in het stadsgewest liepen bestond ondermeer uit excursies naar projecten van de Walcherse Bouwunie en verschillende architecten. „Het woning- bouwprobleem in Zuid-Afri ka is voornamelijk een kwali teitsprobleem. Wat we hier hebben gezien is bijvoor beeld een goede fundering. Daar wordt bij ons veel min der aandacht aan besteed", vertelt Kubheka. Ook de sociale woningbouw maakte indruk op de stagaires. „Door de sociale zekerheden is iedereen in Nederland in staat om in een eigen huis te kunnen wonen. In Zuid-Afri ka is dat een probleem van de mensen zelf. Door de hoge werkeloosheid kunnen veel mensen zich geen woning permiteren en zijn ze gedwongen zelf iets te bou wen in de townships". Pro blemen die zich in Zuid-Afri ka bij de bouw van huizen voordoen zijn veelal te wij den aan de lange procedures die gevolgd moeten worden voordat er daadwerkelijk gebouwd kan worden. „De steden groeien enorm snel, maar het probleem is vaak het contact tussen het bestuur en de ambtenarij die de plannen moeten uitvoe ren. Het is moeilijk voor poli tici om hun plannen door te voeren", aldus Kubheka. Opmerkelijk vond het drietal ook hoeveel inspraak vrou wen hier op de woningbouw hebben. in Zuid-Afrika is woning bouw veelal nog een een zaak van mannen. Niet alleen woningbouw maar ook ver der wijkbeheer zoals groen voorzieningen zijn tijdens de stage aan bod gekomen. Kubheka: „ledereen is er hier van doordrongen dat je zui nig op je stad moet zijn. Zo worden hier bijvoorbeeld bomen verplaatst als dat nodig is. Bij ons worden bomen zondermeer geveld als ze in de weg staan. Alleen in de blanke wijken worden nieuwe bomen geplant, ter wijl ze ook voor de leefbaar heid in de zwarte wijken van essentieel belang zijn". „We zijn onderhand uitge groeid tot een familiebedrijf", vertelt C. Kauffman, eigenaar van het party- en recreatiecen trum Fix. „Ónze oudste zoon Martin is alweer jaren geleden begonnen met een drive-in show. Vier jaar geleden kwam daar de Fix Licht en Geluid winkel in de Middelburgse Nederstraat bij". Inmiddels is er sprake van een Fix-'con- cern': de familie kocht het oude pand van De Kaasboer en plantte er een waar recrea tiecentrum. „Er is een steen- grill-restaurant, een bar-res- taurant waar ook 's nachts gegeten kan worden, een dis cotheek, een exclusieve hou- seplatenzaak, tennisbanen en een enorme hal waar beurzen maar ook beachvolleybal plaats kan vinden", somt Kauffman op. „En wat automa ten. Maar géén gokkasten, alleen recreatieve kasten". Ook de discotheek is vorige week geopend. Uiteraard veel licht- en geluidseffecten en natuurlijk van alles het nieuw ste. „Zo kunnen we onze klan ten gelijk laten zien wat de mogelijkheden zijn van de apparatuur die we verkopen', vertelt vader Kauffman. In de discotheek wordt voorna melijk house-muziek gedraaid. „Alleen trance, mellow en classics, hoor. Gewoon, dans muziek", vertelt Brigitte Duyn- dam, zijn schoondochter. „Mijn moeder moet de muziek ook nog dansbaar vinden. En we laten geen petjes en trai ningsbroeken toe. We willen het hier een beetje netjes hou den", legt ze uit. Uniek is ook de manier waarop men het parkeerterrein op moet: passa giers moeten eigenlijk meteen wanneer ze het terrein opko men uit de auto. Alleen de chauffeur parkeert de auto. „Dat is eigenlijk Amerikaans", legt Kauffman uit. „Op die manier voorkom je ook een heleboel narigbeid. Als ze met meer man op die parkeer plaats rondhangen wordt de kans op schade ook veel gro ter". Om de discogangers van en naar het ietwat afgelegen partycentrum te vervoeren rijdt er een discobus. Deze kent dezelfde op- en uitstapplaat- sen als de al rijdende bus. Naast de Club Fix is een pla tenzaak ingericht. „Hier liggen de nieuwste platen, die eigen lijk nog moeten uitkomen", legt Kauffman uit. „Wij hebben contact met platenmaatschap pijen en testen sommige pla ten op het publiek. Dat deden we al met de drive-in shows, maar nu ook in de discotheek. Soms liggen ze pas twee maanden later in de winkel", weet hij. Volgens directeur Jeanette Poorter en HEAO-stagiaire In- grid Snijders betreft het Arte- mis-initiatief een Nederlandse primeur. Met het oog op de toekomst verwachten ze dat steeds meer vrouwen de stou te schoenen aantrekken en zich zelfstandig gaan vestigen. Velen - zo kan worden opge maakt uit de woorden van bei de dames - hebben niet de durf om hun ideeën uit te werken. Artemis met haar keur aan geschoolde vrouwelijke mede werkers biedt ze een kans. „Een heleboel vrouwen zitten met zichzelf in de knoop", weet stagiaire Snijders. „Ze voelen zich niet lekker omdat ze niet onafhankelijk zijn", voegt ze er aan toe. Uitdaging en veiligheid zijn de sleutelwoorden voor de coö peratie. Veel vrouwen zitten in therapie, ook bij het Middel burgse instituut. Dat kan hel pen, stelt Snijders vast. Maar na de therapie vallen vrouwen in een gat. Door het heft in eigen handen te nemen wor den ze onafhankelijker en ze voelen zich vrijer. „Dat bete kent overigens niet dat alleen vrouwen die bij Artemis of ergens anders in therapie zijn de enige vrouwen zijn die bin nen de coöperatie kunnen functioneren. Óok vrouwen die er in principe al klaar voor zijn, maar nog net dat ene kleine duwtje nodig hebben kunnen bij ons terecht", legt de HEAO- stagiaire uit. De coöperatie kent drie typen van ondernemende vrouwen. 'Op sporen vrouw' heet de vrouw die eerst nog wat rond wil kijken en haar product nog niet helder voor ogen heeft. 'De aspirant ondernemer' is de vrouw die al weet welk pro duct ze op de markt wil bren gen echter nog onvoldoende weet van de visie. 'Artemis- ondernemer' heet de vrouw die klaar is voor het onderne merschap. Ze koopt zich in en staat voor de diensten van de coöperatie een bepaald per centage af. Artemis heeft ove rigens allerlei vormen van hulp in petto voor de vrouwen die zich willen aansluiten bij de coöperatie. Babclwcg 2. 4357 BT Domburg, telefoon 0118 - 588250 Onbeperkt culinair genieten vanaf slechts 27,50 p.p. Dèt kan in 'Restaurant De Parelvisser', waar elke dag een ander verrassend buffet voor u klaar staat zoals bijvoorbeeld een thema-, Zeeuws- of Mexicaans buffet. Nieuw is bovendien de zondagsbrunch 24,50 p.p.); wellicht een leuke start voor een dagje spetterend Parel-plezier!? Voor nadere informatie en reserveringen kunt u bellen: DE PAREL- EEN DAG LANG SPORTIEF, CULINAIR EN ONTSPANNEN PLEZIER! Het gemengd koor werd opge richt op 24 februari 1971 en begon met zevenentwintig leden. De eerste dirigent was L. Joosse. Het ledenaantal schommelde voortdurend. Een dieptepunt werd bereikt in 1988 toen het koor nog maar vierendertig leden telde, waar van slechts één tenor. Momen teel is er een record-aantal van zevenenzestig leden. Uniek is het feit dat Con Amore het eni ge koor in Zeeland is (voor zover bekend) waar de burge meester in meezingt. Zes dirigenten heeft het koor inmiddels gehad. De huidige dirigent Jan Dekker (39) diri geert het koor sinds 1990. Als vaste organist is Jan Bouman aan het koor verbonden. Het programma voor de jubi leumzangavond van 18 mei vermeldt onder meer werken van componisten uit de zes tiende en zeventiende eeuw (J.S. Bach, W.A. Mozart en M. Praetorius) maar ook werken van hedendaagse componis ten zoals Pieter Stolk en Dick Luttikhuizen. Het bijzondere van de avond is dat zoveel mogelijk soorten en stijlen muziek aan bod komen. Ook zijn van iedere kerkelijke gebeurtenis één of meerdere liederen te horen. Alhoewel het 'hartje lente' is zijn er lij- dens-, paas- en kerstliederen te horen. Ook worden psalm bewerkingen, lof- en danklie deren, een vaderlands lied, een Engelstalig lied en een bede ten gehore gebracht. Het kinderkoor De Nachtegaal tjes uit Meliskerke onder lei ding van Dik van Kleef verleent haar medewerking. Tevens zijn er enkele jeugdige instru mentalisten ter begeleiding van de koren. De avond begint om 19.30 uur. De toegang is vrij. Bij uitgeverij Deboektant is het door Jacky Nijsen samengestelde fotoboek Oostkapelle in vroeger tij den verschenen. Joep Bremmers In het vierentachtig pagina's tellende boek wordt aan de hand van zo'n negentig foto's een beeld geschetst van het dorp Oostkapelle in de eerste helft van deze eeuw. Nijsen besteedt on dermeer aandacht aan de klederdracht, de inundatie periode, de bevrijding en het bezoek van koningin Wilhelmina en de buiten plaatsen rond Oostkapelle. Bij de samenstelling van Oostkapelle in vroeger tij den heeft de auteur Jacky Nijsen zoveel mogelijk gebruik gemaakt van nog niet eerder gepubliceerde foto's. De prenten zijn zo gerangschikt dat de lezer als het ware een wandeling door het dorp maakt. De rondleiding begint vanuit Domburg via de Dorpsstraat richting de Noordweg. Dan worden de Duinweg, Molen weg en de buitenplaatsen behandeld. Veel bekende personen uit het verleden van Oostkapelle passeren de revue. Zo zijn er onder andere foto's van de tim mermanswerkplaats van Piet Francke, de varkensstal van Jaap Flipse, Adriaan den Hollander in zijn een denkooi en postbode Piet Voogd met zijn dienstfiets. Het straatbeeld van Oostka pelle is zeker in de jaren na de oorlog sterk veranderd. In de jaren vijftig en zestig ontstond woningbouw in de Torenstraat en ten noorden van de Dorpsstraat. Een andere grote verandering in het dorpsbeeld was de ver andering binnen de be roepsbevolking van land bouw naar industriële ar beid. Na de oorlog gingen steeds meer inwoners van Oostkapelle werken in Vlis singen en Middelburg en verdwenen de boerenschu ren uit de kern van het dorp. De buitenplaatsen die in de zeventiende en achttiende eeuw door gegoede burgers uit Vlissingen en Middel burg rondom Oostkapelle werden gebouwd komen ook ruim aan bod in Oostka pelle in vroeger tijden. Door de vele groepsfoto's in het fotoboek van Nijsen is het lezen van Oostkapelle in vroeger tijden voor (oud-) inwoners van het dorp ongetwijfeld een ware her- kenningstocht door eigen familie en kennissenkring. Voor zover mogelijk zijn de namen van alle personen op de foto's achterhaald en in het onderschrift vermeld.

de Vlissinger | 1996 | | pagina 3