50500 Provincie Zeeland de Faam - de Vlissinger UW WEEKBLAD B. Nieuw streekplan: vormgeven aan vitaliteit DE DIERENBESCHERMING saOfficiële Mededelingen "Voor 50 Gulden Redt U een Kind van Lepra" Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie; Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 GS hebben een voorontwerp van een nieuw streekplan gepubliceerd. De komende maanden worden benut voor overleg met gemeenten en allerlei instellingen en organisaties. In het najaar zullen de reacties zijn verwerkt en komen GS met een standpunt waarna vervolgens de inspraak start. Prehistorie Stremming sluis Voorlichting Milieu Inspraak ontwerp Meerjarenplan Gevaarlijke Afvalstoffen II Giro Gééf om Lepra GARAGES, BERGINGEN, SCHUTTINGEN, PAARDESTALLE/I ENZ. Woensdag 15 mei 1996 DE FAAM - DE VLISSINGER 15 Abdij Nieuws Er is vermoedelijk geen enke le Nederlandse provincie die de afgelopen decennia zo van karakter en geografie is ver anderd als Zeeland. Het in dustriële spreidingsbeleid bleek uitstekend aan te sluiten bij de natuurlijke mogelijkhe den van de Scheldemond. Het Deltaplan betekende een fun damentele verbetering van de infrastructuur, terwijl de pro vincie een belangrijke schakel toevoegde, de Zeelandbrug. Zo veranderde Zeeland - naar menselijke maat gemeten - in korte tijd van een gewest met een zwakke en eenzijdige sociaal- economische structuur tot een dynamisch gebied dat qua ontwik kelingsmogelijkheden nog niet alle grenzen heeft bereikt. Dit streekplan gaat uit van de eigen vitaliteit van Zeeland. De mogelijkheden voor de toekomst worden ontleend aan Zeeland zelf: het industriecomplex aan de Westerschelde; de toeristische potenties van waterkant en bin nenland; de kwaliteit van de woon gebieden en de charme van de laagland-natuur. Sterk en minder sterk De basisgedachte van dit nieuwe streekplan ligt in erkenning en herkenning: de erkenning dat Zeeland een aantal minder sterke punten vertoont; de herkenning van de sterke kanten. En het vervolg van die gedachte luidt: verbeter wat nodig is en benut wat goed is. Kernbegrip is duurzame ontwikkeling: inzetten op kansen die ook in de toekomst de kwaliteitsdragers van de provincie kunnen zijn. Sterke elementen zijn het industriële- en havencomplex aan de Westerschelde, de (recreatieve) ontwikkelings mogelijkheden van met name West Zeeuwsch-Vlaanderen en de kwaliteit van natuur en landschap. Voor de recreatie zijn er ook zorgen. Er zijn aanpassingen nodig om de kwaliteit van de toeristisch-recreatieve infrastruc tuur van Walcheren, de Kop van Schouwen en het Veerse Meer op peil te houden. Ook de toekomst van de landbouw vraagt aandacht. Impulsen zijn nodig om de Zeeuwse boeren nieuwe kansen aan te reiken en om de kwaliteit van het landelijk gebied te behouden. Regiovisie Een aantal gebieden wordt aan gewezen waarbinnen specifieke kansen voor verdere sociaal- economische ontplooiing liggen: de recreatieve en de stedelijke o'ntwikkelingszones. Ook worden - in de recreatieve sector - herstructurerings gebieden benoemd. Het woord zegt het al: gebieden die in aan merking komen voor een grote opknapbeurt. Centrale gedachte is dat beide soorten zones worden "ingevuld" door middel van regiovisie: prak tische plannen, gericht op uitvoe ring. Van gemeenten wordt ver wacht dat zij deze taak op zich nemen, zoveel mogelijk in samenspraak met andere betrokken partijen en uiter aard binnen de hoofdlijnen van het streekplan. Voor de herstructureringsgebieden zal de provincie initiatief nemen voor de beoogde samenwer king. Ook van de gemeenten buiten de stedelijke ontwikkelingszones worden structuurvisies gevraagd. Daarin kunnen gemeenten zelf het streekplan verder invulling geven voor de aspecten wonen, werken en voorzieningen. In deze nieuwe manier van werken worden stad en streek nadrukkelijk betrokken bij het vormgeven aan de toe komstige ontwikkeling van het eigen gebied. Natuurlijk zal de provincie moeten beoordelen en toetsen. Dat is haar wettelijke taak van regionaal vormgeefster. West Zeeuwsch-Vlaanderen De regio West Zeeuwsch-Vlaan deren krijgt extra aandacht. Het streekplan kent aan het gebied diverse mogelijkheden toe om de toeristisch-recreatieve mogelijkhe den te verbeteren en uit te brei den. Een argument om juist dit gebied meer ontwikkelingskansen te geven ligt ook in de overtuiging dat de werkgelegenheid een injectie nodig heeft, terwijl nieuwe impulsen een positieve invloed kunnen hebben op de bevolkings samenstelling. Momenteel "ver grijst" de bevolking er vrij sterk. Verder krijgt West Zeeuwsch- Vlaanderen de mogelijkheid voor het bouwen van unieke woonpro jecten. In het kader van de ver keersveiligheid is er ondertussen een begin gemaakt met een lan delijk demonstratieproject duur zaam veilig. Industrie en infrastructuur De ultieme schakel in de Zeeuwse infrastructuur wordt opgevoerd als een gegeven: de aanleg van de vaste Westerschelde Oever verbinding. Deze infrastructurele voorziening is met name van belang om de "trekpaarden van de Zeeuwse economie", de haven gebieden van Vlissingen en Ter- neuzen, tot één span te maken. In de Kanaalzone zijn twee ter reinen ingetekend voor industrie en havenontwikkeling: de Axelse Vlakte (lOOha) en de Autriche- polder (300 ha). Er komen nieuwe havens en een goederenspoorlijn. Na aftrek van de 125 ha die samen met Rotterdam worden ontwikkeld, is in Vlissingen-Oost nog een ruimte van 350 ha. In het belang van Zeeland wordt gepleit voor de uitvoering van een project op Brabants grondgebied: de voltooiing van de Zoomweg. Het wegennet van de toekomst moet "duurzaam verkeersveilig" zijn. Het ontwerp van wegen en het gebruik ervan moeten bij elkaar passen. Verkeersbewegingen met onder ling grote verschillen in snelheid en richting moeten worden tegen gegaan. De verkeersdeelnemer moet het wegbeeld als voorspel baar ervaren. Het wonen De drie stedelijke ontwikkelinszo- nes rond Middelburg-Vlissingen, Goes en Terneuzen krijgen een voortrekkersrol voor wonen, werken en voorzieningen. Voor het wonen krijgen zij de taak om de extra bevolkingsgroei en daar mee samenhangende woning bouw op te vangen. In de zones komen er mogelijkheden voor zogenaamde unieke projecten die aantrekkingskracht kunnen uit oefenen op mensen uit andere provincies of uit het buitenland. Bestaande voorbeelden daarvan zijn het Goese Meer en de Maïs- baai in Middelburg. Voorts worden voor vier regio's zogenaamde dragende kernen aangewezen: Zierikzee, Tholen, Hulst en Oost burg. Het aldus vormgegeven beleid staat in rechtstreeks verband tot de economische infra structuur, de aanwezige werk gelegenheid en de milieuwens om de afstand tussen wonen, voorzieningen en werken zo beperkt mogelijk te houden. De kleine kernen zijn beeld- en sfeerbepalers van het landschap. Er is wel eens gesteld dat ze juist hun aantrekkingskracht ontlenen aan het feit dat ze klein zijn. De wens is om deze kernen mooi te houden. Uitgangspunt daarbij is: behoud en zo mogelijk verster king van de woonkwaliteit, ge-richt op het opvangen van de eigen groei. Recreatie en reconstructie De explosieve groei van recreatie en toerisme heeft de afgelopen twintig jaar een zeer gunstig ef fect gehad op de Zeeuwse eco nomie en werkgelegenheid. De van jaar tot jaar sterk groeiende toeristische belangstelling voor de Zeeuwse kust vertaalde zich in een navenante realisatie van ver- blijfsaccommodaties, voorzienin gen voor dagtoerisme en infra structuur. Die groei is niet altijd evenwichtig geweest. Voorkomen moet worden dat er "sleet" komt op wat de gasten wordt geboden. In het buitenland kunnen we zien dat een "toeristisch recreatief complex" van een omvang als de Walcherse en Schouwse kust en het Veerse Meer vrij snel zijn Toerisme, een economische pijler. aantrekkingskracht kan verliezen, als niet op tijd de bakens worden verzet. Een vitaal antwoord is dus op zijn plaats... Het provinciaal bestuur geeft dit antwoord via het instru ment van de ruimtelijke orde ning: een groot deel van Wal cheren (uiteraard hoort de hele kustzone daarbij) en de Kop van Schouwen en het Veerse Meer zijn aangeduid als herstructureringsgebie den. Het accent bij deze reconstructie ligt op kwaliteitsverbetering en produktdifferentiatie. Het begrip "kwaliteit" moet breed worden gezien. Het gaat niet louter om verbetering van recrea tieve voorzieningen als zodanig, maar ook om verkeersinfra structuur, landschap en natuur lijke omgeving. Landelijk gebied en landbouw Het ruimtegebruik in het landelijk gebied is vaker een bron van spanning tussen agrarische be langen en andere functies zoéls natuur en recreatie. Het streek plan geeft een zonering aan in drie soorten gebieden: gebied waar de landbouw voorop staat, gebied waar de natuur voorop staat en gebied waar landbouw de hoofdfunctie is maar waar andere functies goed zijn in te passen. Met het offensieve natuurbeleid wordt een adequaat antwoord gegeven op de bedreigingen van de Zeeuwse natuur. Dit beleid krijgt vorm in een ecologische hoofdstructuur en de aanwijzing van natuurontwikkelingsgebieden. Erkend wordt dat de econo-v mische vooruitzichten voor de landbouw worden beheerst door internationale problemen. Pasklare oplossingen gaan de spankracht van een streekplan te boven. Wel worden kansen aan gegeven, bijvoorbeeld voor ver breding van activiteiten in de agrarische wereld. Die kunnen zowel liggen op het agrarische vlak zelf als op het gebied van extra mogelijkheden in de sfeer van recreatie en toerisme. Onder de noemer "plattelandsver nieuwing" zal de provincie zich inspannen om initiatieven op dit terrein te ondersteunen. Meedenkplan Het streekplan is te beschouwen als een plan met meerdere func ties. Het koppelt en analyseert bestaande regelgeving, afspra ken, plannen, nieuwe wensen en ideeën en brengt die onder in één verband voor heel Zeeland. Het streekplan beschrijft in grote lijnen de voorgestane ontwik keling van Zeeland. Het brengt de filosofie achter het beleid onder woorden, geeft de doelstellingen en de criteria aan en legt de rela ties met ander beleid. Tevens is het streekplan een "meedenkplan" dat oproept de Zeeuwse vitaliteit gestalte te geven in het realiseren van plannen op regionaal en lo kaal niveau. Verkrijgbaar Eind mei is het streekplan, com pleet met streekplankaart, ver krijgbaar bij het informatiecen trum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, tel. 0118-631400. In het Zeeuwsch Biologisch Museum (ZBM) in Oostkapelle is tot 5 juli de tentoonstelling 'Zeeland in de prehistorie' te zien. Foto's en beschrijvingen op panelen en uitstalling van voorwerpen in vitrines geven inzicht in dit deel van de Zeeuwse historie. De tentoonstelling is een vervolg op het boekje 'Zeeland in de prehistorie' dat de provincie vorig jaar heeft uitgegeven. Tegen betaling van f 7,50 is het boekje verkrijgbaar in het ZBM en in het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, tel. 0118-631400. De grote sluis in Vlissingen is gestremd van maandag 3 juni, 07.30 uur, tot vrijdag 7 juni, 22.00 uur. Bij hoogwater, tenminste NAP lm, is er beperkt gelegenheid tot schutten. Gelegenheid tot schutten is er in ieder geval op donderdag 6 juni van 05.00 tot 08.30 uur en vrijdag 7 juni van 05.30 tot 09.30 uur. De stremming is een gevolg van de werkzaamheden voor het wisselen van de buitenebdeuren van de grote sluis. De kleine sluis is in deze periode gewoon te gebruiken. Van deze sluis zijn al eerder de buitenvloeddeuren gewisseld. Over het herinrichtingsplan van de provinciale weg N687 (Axel-Koewacht) bij de be bouwde kom van Nieuwe Molen is donderdag 23 mei een voorlichtingsavond. De bijeenkomst begingt om 19.30 uur en vindt plaats in café Pannekoekenhuis 't Zand, Het Zand 26 in Koewacht. Behalve het schetsontwerp ko men zaken aan de orde als rij- snelheden gemotoriseerd ver keer; aanbrengen asfaltdeklaag; voorstellen voor het aanbrengen van een goot, riolering en ver- keersremmende maatregelen als de aanleg van plateaus op de westelijke en oostelijke komgrens en de aanleg van twee wegver smallingen met snelheidskussens. Het is de bedoeling dat tijdens de avond de nodige tijd wordt inge ruimd voor reacties van bewoners en verdere belangstellenden. WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊBÈÊÊMHÊtm WÊBÊBÊÊKÊt i S' Gedeputeerde Staten van Zeeland bereiden in samenwerking met het Ministerie van volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en milieubeheer en het Interprovin ciaal Overleg een tweede Meer jarenplan Gevaarlijke Afvalstoffen voor. Het Meerjarenplan Gevaa-rlij- ke Afvalstoffen II (MJP-GA II) vormt het toetsingskader voor vergun ningverlening met betrekking tot de verwijdering van gevaarlijke afvalstoffen. Een aanvraag om vergunning wordt, voor wat de doelmatigheid betreft, getoetst aan het MJP-GA II. Daarnaast vormt het MJP-GA II het toetsings kader voor grensoverschrijdend verkeer van gevaarlijke afvalstof fen ter uitvoering van de aan Nederland opgelegde verplichtin gen in het kader van de Verorde ning 259/93/EEG. Het MJP-GA II heeft tot doel bij te dragen aan preventie van gevaarlijke afvalstof fen alsmede het bevorderen van een zo hoogwaardig mogelijke en lekvrije verwijdering van gevaarlij ke afvalstoffen. Het beleid zoals in dit plan verwoord wordt door de provincies overgenomen in de Provinciale milieubeleidsplannen. Ten behoeve van het opstellen van het MJP-GA II is een milieu effectrapport (MER) opgesteld ter onderbouwing van beleidskeuzen. Tevens ligt aan het MJP-GA II de Trendstudie gevaarlijk afval 1993- 2005 (Trendstudie) ten grondslag waarin prognoses worden gege ven voor het verwachte aanbod van gevaarlijke afvalstoffen in 2000 en 2005. Het ontwerp MJP-GA II, het MER en de Trendstudie liggen ter inzage van 15 mei tot en met 9 juli 1996 in: - het informatiecentrum pro vincie Zeeland, Abdij 9, Middelburg, werkdagen van 9.30-12.30 en 13.30-16.30 uur; - het voorlichtingscentrum van het Ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieube heer, Rijnstraat 8, Den Haag, tij dens kantooruren; - de Centrale openbare bibliothe ken van steden met meer dan 75.000 inwoners, tijdens de openingstijden van de biblio theek (minimaal een avond per week en op zaterdagochtend); - het secretariaat van de NVCA, Kerkplein, Schelluinen, tijdens kantooruren. Tevens liggen het ontwerp MJP- GA II en de samenvatting van het MER in deze periode ter inzage ten kantore van alle gemeenten, tijdens kantooruren. ledereen kan vóór 10 juli 1996 reacties op het ontwerp MJP-GA II, het MER of de Trendstudie stu ren aan het Secretariaat van het Interprovinciaal Overleg, t.a.v. de voorzitter van de Stuurgroep MJP-GA, Postbus 97728, 2509 GC Den Haag, onder vermelding van "inspraak ontwerp MJP-GA II". Een uitnodiging voor de openba re hoorzitting op donderdag 27 juni 1996 om 20.00 uur in het Jaarbeursgebouw te Utrecht kan schriftelijk worden aange vraagd bij bovengenoemd adres. Ontwerp MJP-GA II, Trendstudie en bijbehorend MER kunnen tegen betaling worden besteld bij het Distributiecentrum van VROM, tel. 079-3449449. Alle reacties worden betrokken bij het opstellen van het definitieve MJP-GA II. Uw persoonlijke gege vens worden desgevraagd niet bekend gemaakt. Een ieder die gereageerd heeft op het ontwerp plan krijgt een afschrift van het definitieve MJP-GA II en de Nota van aanpassing. In de Nota van aanpassing wordt verantwoord-op welke wijze met de inspraakreac ties en adviezen is omgegaan. 3E landstichting Amsterdam SNEL EN BETAALBAAR Prefab betonelementen zijn perfect afgewerkt met vlak grijze buitenkant, houtmotief of steenmotief. Ook dubbelwandige bouw: met degelijke rabatdelen. Jarenlang plezier voor vlijmscherpe prijzen. Ook zelfbouwpakketten leverbaar. De Huufkes 42 (Industrieterrein Eeneind II) 5674 TM Nuenen Levering en plaatsing door heel Nederlond BEZOEK ONS SHOWPARK MET RUIM 20 MODELLEN Bel voor gratis kleurenbrochure met prijslijst TEL. 040 283 91 06 FAX 040 283 92 73 O'er zoeYt vriend Als je van dieren houdt, word dan lid van Kids for Animals. De zeer aktieve jeugdclub van de Dierenbescherming die alles doet om dieren een beter leven te geven. Voor 15 gulden per jaar ben je lid en ontvang je 6 keer per jaar het fantastische blad Poespas. Doe het vandaag nog! Want zonder jouw bescher ming hebben dieren I geen leven. Ja, ik word lid van Kids for Animals voor f 15.- per jaar. Ik ontvang dan 6 keer per jaar het blad Poespas. Ik betaal per kalenderjaar en wacht op de acceptgiro. Naam: i/m Geboortedatum: Straat: Postcode: Plaats: Stuur de bon in een envelop naar de Dierenbescherming/Kids for Animals, Antwoordnummer 2105, 2508 VD Den Haag. Een postzegel mag, maar hoeft niet. Havenactiviteiten van groot belang. Aandacht voor landbouw.

de Vlissinger | 1996 | | pagina 15