ZOEKT U Sfeer-Leer. >MONTÊL Kwakernaat Niehof BV 30% KORTING Wijkverpleegster Jessica Torn Broers: 'De afwisseling maakt het werk leuk' Mulcted Schommelen op de vloedlijn imare axel f Zie pagina 7 w Qc benton falot Eerste Zeeuwse Horeca Galanacht een gouden appartement dan doet Woningbouwvereniging Middelburg een suggestie MOEDERDAG PORTRETACTIE VOOR 10 PIEK OP 'N STUDIOKIEK VERSCHOOR E C T 0115-562010 °Oa ia* De Bank van Nederland ACCOUNTANTS/BELASTINGADVISEURS op alle blazers ITALIAANSE MODE MIDDEN IN ZEELAND! Eerlijkere concurrentie in thuiszorg De druk op het personeel van de thuiszorgin stellingen wordt steeds groter. De vraag naar hulp neemt toe, terwijl er door bezuinigingen minder geld beschikbaar is. Het budget van de wijkverpleging, ongeveer tien miljoen gulden, werd dit jaar met 5% gekort, het bedrag voor de gezinsverzorging werd met 2,5% verminderd. Steeds meer patiënten moeten in een steeds kortere tijd geholpen worden. De wijkverpleeg kundige vliegt soms langs twaalf adressen op een ochtend. Een verslag. Waschappels an den diek Zwaar Nodig Afwisseling Bonbons Op het strand bij Vrouwenpolder is vorige week een schommel geplaatst. Deze schommel van meer dan drie meter hoog biedt bezoekers van het strand de mogelijkheid om te schommelen boven de zee. BlElMUd) m @[ÊtL(!J)[J[S> Recht t.o. C&A en Blokker 26e JAARGANG NUMMER 18 1 MEI 1996 New Falco. Markant model met kwaliteit rundleer. De armleggers lopen door in de getoogde rug. LU O a. B o f. k i r F 2-zits v.a. 21/2 2-zits v.a. 3195,- badhuisstraat 28, 4381 Is vlissingen telefoon: 01184-16961 fax: 01184-13253 geldig van 2/5 t/m 8/5 1996 \j3oes Lange Kerkstraat AAy J&geifeOriftttt? Tet De huidige ongelijke concurrentieverhoudin gen tussen commerciële en reguliere thuiszorgin stellingen worden recht getrokken. Ook particu liere instellingen moe ten binnenkort aan bepaalde kwaliteitsei sen voldoen, zich aan de CAO-overeenkomsten houden en een totaal zorgpakket leveren. Deze onthullingen deed drs. F.Gardenbroek, hoofd van de afdeling medische zorg van het ministerie van WVS, 27 maart op een sym posium over de toekomst van de commerciële thuis zorg in Amsterdam. Hij nam daarmee alvast een voorschot op de inhoud van de nota Modernisering Thuiszorg die deze maand moet verschijnen. Direc teur van Thuiszorg Walche ren, Leon Phernambucq, is verheugd over deze ont wikkeling. „De lobby's in Den Haag van de reguliere instellingen hebben blijk baar effect gehad", conclu deert hij. „Het is nu zo dat veel particuliere instellin gen de krenten uit de pap vissen en alleen de behan delingen verrichten waar veel geld mee is te verdie nen. Wil je een rechtvaardi ge situatie creëren dan moet de concurrentie ver plicht worden net als wij een totaalpakket te leveren. Dat betekent niet alleen kraamzorg verlenen, maar ook die vier korte bezoekjes van tien minuten afleg gen". Alle beroemde meubelmerken onder één dak Elke dag geopend tot 18.00 uur Zondag geopend van 13.00 -18.00 uur Tel. 0115-562010 Sie Matic Keukenstudio 1e verdieping Zoals beloofd deze keer een stukje over woorden die ver bonden zijn aan het werk aan de 'zêëdiek' te Westkapelle in vroeger jaren. Gezien de ruim te beperk ik me maar tot de belangrijkste werkzaamhe den, steenzetten en heien. Zelfs dat kan hier niet volledig, mèr ik za m'n besten doee. Allereerst moesten er voor het repareren van basaltglooiin gen goede stenen uitgezocht worden. Dat deed de 'troeler', vaak een wat ouder of zwakker iemand die het zwaardere werk niet meer aankon. De uit gekozen stenen werden door sjouwers naar de 'stêênzetters' gebracht. Dat was bijzonder zwaar werk, 't bloed liep soms langs je schouwers, de vellen 'ienge d'r of'. De jongste 'diek- warkers' waren er nog te 'lucht' voor en werden daarom ingezet om kleinere stenen (gebruikt als vulmateriaal) langs de waterkant te zoeken. Zij werden de 'brikjoens' genoemd. De steenzetters maakten yoor het plaatsen van de stenen onder andere gebruik van een 'kant'aemer' (een hamer om de stenen passend mee te bei telen) en een 'ambam' (een breekijzer om de stenen des gewenst weer van hun plaats te krijgen). 'Vlotters' waren 'diekers' die nogal goed op de koppen van een paalhoofd uit de voeten konden. Ze brachten nog te heien palen aan een touw door het water naar de heistelling aan het eind van een paal hoofd. Daar heide de heiploeg de paal op z'n plaats, terwijl de 'kaptein' van de ploeg een 'ouwerwesse' zong om maat te houden. Om de paal tijdens het heien niet te beschadigen werd er een 'oerejoenk' (een soort kap) op gezet. Marco Evenhuis Totale oplage: 50.295. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0118)642078 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10. postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: G.J.A. van den Eeden (0118) 484313 (privé (0118) 472283). Redactie: Ad Hanneman, (0118) 681271 en Ellen Erkens. (0118)681270. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. (0118) 681215 Bezorging: (0118) 484215. Druk: Vink-Rotadruk b.v.. postbus 36. 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC. Oost-Souburgseweg 10. 17.00 uur. Postbus 18. 4380 KA Vlissingen, tel. (0118) 484000 De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 175.220. „Je bent vijf minuten te laat", zegt de bejaarde vrouw verbol gen. Het excuus dat een leeg gelopen fietsband moest wor den opgepompt, accepteert ze niet. „Smoesjes", oordeelt ze. „Ik heb me lopen haasten om om acht uur klaar te zijn". De mevrouw is de eerste in een rij van zeven patiënten waar de Middelburgse wijkverpleeg kundige Jessica Torn Broers deze ochtend langs moet. „Bij deze mevrouw kom ik vier ochtenden in de week om steunkousen aan te doen en een stoma te verwisselen", vertelt ze, de verwijten in de wind slaand. „Het is altijd wat", zegt ze later, „bel je een paar minuten eerder aan dan zijn ze nog niet klaar en ben je precies op tijd dan zeggen dat je te vroeg bent". Normaal legt ze zo'n twaalf bezoekjes op een morgen af, maar vanoch tend zijn het er minder. Haar tweede adres is ook een mevrouw die in haar steun kousen geholpen moet wor den. „Het is zo gebeurd, hoor", zegt deze. „Het is maar een paar minuten werk. En veel langer hou je ze hier niet binnen". En inderdaad, vijf minuten later zit de wijkverpleegkundige al weer op haar fiets zich haas tend naar de volgende patiënt. Om half negen had ze daar moeten zijn, dat was een kwar tier geleden. De patiënt is wat je noemt 'een zwaar geval'. De man is diabeticus en boven dien bedlegerig. Hij moet wor den gespoten, gewassen en aangekleed. Omdat de hande lingen vrij zwaar zijn helpt ze de gezinsverzorgster met was sen, hoewel dat niet tot haar "j PZC WEEKBLADEN ED<s OTlssfimgsiP Oplage: 24.500 Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Faam. belangrijkste taken behoort. De bejaarde is vandaag opstandig en wil niet echt meewerken, maar na een half uur kan hij toch met vereende krachten uit bed worden getild en naar zijn stoel worden gedi rigeerd. De bevindingen worden alle maal opgeschreven in een zorgdossier. „Er komt hier vier keer per dag iemand om hem in of uit bed te halen. In het dossier kunnen de verzorg sters lezen wat er die dag gedaan is". Voor ze weer ver der gaat drinkt ze eerst nog een kopje koffie. Het enige dat ze zich doorgaans gunt op een ochtend. Jessica werkt voornamelijk is de binnenstad van Middelburg en de afstanden zijn dan ook het snelst af te leggen op de fiets. „Bovendien vind ik het wel lek ker om even buiten te zijn", bekent ze. Al trappend legt ze uit dat de wijkverpleegkundi gen in drie teams werken van FOTO: ANDA VAN RIET. Jessica moet de woorden stroom onderbreken om ver der te gaan naar haar volgen de afspraak. De laatste deze ochtend. Ze heeft de mensen niet van te voren op de hoogte gesteld van haar komst. De man heeft open wonden op zijn voeten en ze controleert even of alles er goed uitziet. „We wilden je een bloemetje sturen met Pasen omdat je zoveel voor mijn man gedaan hebt", ver telt zijn echtgenote, „maar we wisten je adres niet. Maar ik geef je wel wat geld, dan kun je een doos bonbons kopen"/ Jessica weigert het, „dat is echt nergens voor nodig", maar na minutenlang aandrin gen, zwicht ze uiteindelijk toch. Ze is het wel gewend. „We worden er op kantoor mee vol gepropt". binnenhuis Interieurstoffen Kromme Weele 21-23 Middelburg, tel. 0118-614077 y Jessica Torn Broers: op de elk vijf man. „Vanochtend zijn er dus vijftien verpleegkundi gen op pad in Middelburg. Dat is vrij veel. Alle verpleegkundi gen zijn echt nodig 's mor gens. Vorige week hebben we zelfs een oproepkracht in moe ten schakelen omdat het zo druk was". De wijkverpleeg kundigen moeten per dag acht uur werken, overwerken is ver boden, want die uren kunnen door de thuiszorginstelling niet betaald worden. „Als je een dag negen uur draait, moet je zorgen dat je op een andere dag minder werkt", zegt ze, afstappend bij een groep focuswoningen. In deze huizen wonen de patiën ten zelfstandig, maar worden wel volledig verzorgd. Jessica komt alleen om een diabetes patiënt een insulinespuit te geven. „Het insulinegehalte is beter dan het in tijden geweest is", zegt de wijkverpleegkundi ge tevreden, als ze geprikt heeft. „Tussen 8 en 10 uur is altijd de drukste periode", legt Jessica uit. „De diabetespatiënten moeten dan gespoten worden. Natuurlijk willen de meeste mensen vroeg geholpen wor den, maar zij gaan voor". ets van patiënt naar patiënt. De middag is gereserveerd voor andere taken zoals het spreekuur en de intakege sprekken. Ze praat dan met patiënten over een huipaan- vraag en maakt een planning voor de behandeling. Daar naast is ze ook nog twee mid dagen in de week bezig met ouder- en kindzorg. Het is deze afwisseling in werkzaamheden die het werk leuk maakt, vindt ze. In de toe komst, wanneer de bezuini gingsmaatregelen binnen de thuiszorginstelling worden doorgevoerd, zal ze waar schijnlijk meer uren aan het bed moeten werken en zal er minder tijd zijn voor intake gesprekken en bureauwerk. Het werk van de wijkverpleea- kundigen zal zwaarder wor den, maar ze klagen niet. De vijfde patiënte deze och tend lijdt aan kanker en moet geïnjecteerd en gedouched worden, een half uur werk. Het is inmiddels kwart voor elf als ze haar fiets parkeert bij de één-na-laatste klant. „Hier weet ik nooit wat ik aantref", i zegt ze, terwijl ze aanbelt. „Meestal duurt het wel een tijdje voor er open wordt gedaan. Vorige week duurde het zo lang dat ik dacht dat hij overleden was. Ik ben toen via de buren het huis binnengeko men. Maar hij lag gewoon te slapen". De man heeft long- emfiseem en ademt moei zaam. Familie heeft hij niet, behalve twee zusters in Fries land die hem nooit komen bezoeken. De man is vereen zaamd en verwaarloosd zich zelf. Jessica gaat alleen even bij hem langs om te kijken hoe het met hem gaat. „Ik weet het niet, Jessica", zucht hij, „maar ik ben de laatste tijd nogal afwezig". Ze praat een tijdje met hem om uit te vinden wat er aan de hand is. Hij is duide lijk blij zijn verhaal kwijt te kun nen en iemand te hebben om tegen aan te praten. „Ja, ik weet het", zegt hij als Jessica hem erop wijst dat zijn haar nodig gewassen moet worden. „Vrijdagochtend kom ik langs en dan gaan we je douchen", spreekt ze af. „Kom je dan een hele dag?", vraagt hij hoopvol. „Nee, dat kan niet, hè. Een uur tje". Teleurstelling. „Jullie hebben ook nooit tijd", bromt hij en vervolgt zijn verhaal. De gasten kregen het eten door de kok zelf opgeschept. de Zeelandhallen, mede-organi sator, aan. „Maar het is nu voor het eerst dat we iets dergelijks in Zeeland doen". De Zeeland hallen waren voor de gelegen heid omgetoverd in een waar party-centrum met verschillen de thema-afdelingen. Zo kon den de gasten spare-ribs eten in een country western-omge ving, cocktails drinken in een Caribean bar en maatjes hap pen in een Hollandse bruine kroeg. In de Goese Zeelandhallen werd vorige week maandag voor het eerst de Zeeuwse Horeca Galanacht gehouden. Op het programma stonden op tredens van beroemdheden als Corry Konings, Gordon en Koos Alberts. Het is de bedoeling om hiervan een jaarlijks terugke rend evenement te maken. „Deze nacht is bedoeld voor mensen die in de horeca wer ken", vertelt Gerard Nagelkerke van het Goese café Flora, één van de organisatoren van de Galanacht. „Die kunnen eigen lijk zelf nooit eens een avondje uit. Op maandag is het veelal een rustige dag in de horeca, dus die mensen krijgen nu ook eens de kans om te stappen". „Eigenlijk worden er in het hele land van deze nachten georga niseerd", vult Rein van Vliet van De schommel is het afstudeer project van Birthe Leemeijer uit Middelburg die dit jaar afstudeert aan de Gerrit Riet veldacademie in Amsterdam. Haar project is gerealiseerd in samenwerking met Strandex- ploitatiebeheer en de Stichting Promotie Vrouwenpolder. De schommel blijft de hele maand april staan waarna de plek weer wordt terug gegeven aan zwemmers en surfers. In juli krijgt de schommel een plaats op de eindexamenexpositie van de academie in Amster dam.

de Vlissinger | 1996 | | pagina 1