Socialistische Partij roept op tot huurstaking Oldtimerbeurs in Zeelandhallen Wereldwinkel Vlissingen terug in eigen pand 1 Hersengymnastiek Maatschappelijk succes Nostalgie uit jaren '60 en '70 Zeefdrukken in Midgard Doorlopend bezoektijd in Ziekenhuis Walcheren Betere BruidsKleding opent tweede winkel in Middelburg Café Memories in Middelburg EEN BETER MILIEU BEGINT BIJ JEZELF 'VAN SOCIALE WONINGBOUW GEEN SPRAKE MEER' De in oprichting zijnde afdeling Vlissingen van de Socialistische Partij (SP) heeft bewoners van de wijken Bonedijkebuurt, Paauwenburg en de Scheldebuurt opgeroepen tot een huurstaking. Door het verspreiden en weer ophalen van zogenaamde stopkaarten draagt de afdeling in oprichting haar steentje bij aan de landelijke huurstaking die door de S.P. op poten is gezet. Apart houden Koopwoningen Het open jongerencentrum Midgard in de Kui perspoort in Middelburg organiseert een zeef druk-workshop. De workshop bestaat uit drie sessies op 8, 9 en 10 mei vanaf 20 uur. BEDRIJFSKUNDIG BEKEKEN In de Lange Noordstraat in Middelburg heeft eigenares Krijnie Padmos haar tweede zaak in bruidskleding geopend. BBK, wat staat voor Betere BruidsKleding, bestaat al 12 jaar in Zie- rikzee. Uitbreiding van de collectie maar vooral de locatie gaf de doorslag voor een tweede zaak. Met ingang van 1 mei voert het Ziekenhuis Wal cheren nieuwe bezoektijden in. De oude bezoektijden verdwijnen helemaal en het bezoek is vanaf dan welkom tussen 15 en 20 uur op vrijwel alle verpleegafdelingen. HULPELOOSHEID (9) PSYCHOCONSULT Na een grootscheepse renovatie is de Wereld winkel in Vlissingen weer terug in hun eigen pand in de Walstraat. De op idealistische leest geschoeide winkel, die draaiende wordt gehou den door zo'n vijftig vrijwilligers, is een jaar lang in een ander pand gevestigd geweest omdat het eigen pand grondig verbouwd moest worden. Na het uitgeven van obligaties kreeg de Wereld winkel de financiële middelen bijeen om de renovatie te kunnen bekostigen. Dertigers en veertigers die met nostalgische gevoelens terugdenken aan de jaren zestig en zeventig kunnen hun hart ophalen in café Me mories aan de Vlasmarkt in Middelburg. Zoals de naam al doet vermoeden, probeert dit on langs geopende café die tijd te doen herleven. Zeeland Sport A1 in het nieuw Woensdag 1 mei 1996 DE FAAM - DE VLISSINGER 15 Peter de Jong en Trix de Roos van de Socialistische Partij afdeling Vlissingen. Door het invullen van de kaart geven deelnemers aan de ver huurders te kennen niet van plan te zijn om de huurverho ging die per 1 juli van kracht gaat te betalen. Volgens Peter de Jong van de Vlissingse afdeling slaat de actie enorm aan bij de Vlissingse huurders. Omdat de laatste vier jaar de huren al met vijfentwintig pro cent zijn gestegen is de maat voor de Socialistische Partij vol. In het hele land is de poli tieke organisatie begonnen met het verspreiden van zoge naamde stopkaarten. Door het invullen van de kaart trekt de huurder zijn of haar machti ging in en maakt te kennen de hurverhoging niet te willen betalen. „Omdat we maar met een man of zeven zijn hebben we onze actie beperkt tot de Bonedijke buurt, Paauwenburg en de Scheldebuurt. Er gaat namelijk enorm veel tijd inzitten. We halen de kaarten ook weer zelf op zodat we de deelnemers nog even kunnen wijzen op eventuele gevolgen. We advi seren de huurders wel om de viereneenhalf procent verho ging apart te houden omdat we natuurlijk niet weten hoe de verhuurders Basco en VVV hierop gaan reageren", vertelt Trix de Roos van de Vlissingse afdeling in oprichting. De actie is zo aangeslagen onder de Vlissingse bevolking dat ook uit de wijken Westerzicht, Bos- senburg en de Bloemenbuurt reacties zijn gekomen dat bewoners ook aan de actie deel willen nemen. „Helaas hebben we daar niet genoeg mensen voor om ook daar de kaarten te verspreiden en op te halen. Als er echter vrijwilli gers uit de wijk zijn houden wij ons aanbevolen", verduidelijkt Peter de Jong. Peter de Jong en Trix de Roos zijn van mening dat door het huidige beleid van de gemeen te Vlissingen steeds meer mensen worden gedwongen om een woning te kopen. De Jong: „De huren stijgen de pan uit. Veel mensen zijn al een kwart of meer van hun net to-inkomen kwijt aan huur. In Vlissingen is het nu zo dat er zeventig procent huurwonin gen zijn en dertig procent koopwoningen. Van de gemeente heb ik te horen gekregen dat die verhoudin gen binnen enkele jaren vijftig om vijftig moeten zijn. De Bas.- co is de laatste tijd druk in de weer om koopwoningen te bouwen. Wij vinden dat er van sociale woningbouw geen sprake meer is, de lasten wor den gewoon veel te hoog". Doordat deelnemers aan de huurstaking weigeren om de huursverhoging te betalen ver wacht de S.P. dat de actie hard zal aankomen bij de verhuur ders. „Een handtekeningenac tie heeft vandaag de dag geen zin meer, daarom hebben wij gekozen voor deze manier van protesteren. Omdat de huur ders direct geconfronteerd worden met de onvrede van huurders verwachten wij dat er wel signalen in Den Haag zullen aankomen zodat men zich misschien daar ook eens gaat bezinnen over waar het naar toe gaat met de huurver hogingen", aldusTrix de Roos. Tot nu toe heeft de afdeling Vlissingen duizend stopkaar ten verspreid. Inmiddels zijn er daar al zo'n tweehonderd weer van opgehaald. Naar verwach ting zal een kwart van de bena derde huurders deelnemen aan de actie. De Jong: „In Vlis singen zijn er in totaal tiendui zend huurwoningen. Het liefst zouden we die huurders alle maal benaderen maar het ont breekt ons eenvoudig aan mankrachten". Onder leiding van de huisdruk kers van Midgard krijgen de deelnemers aan de workshop inzicht en praktische behen digheid in deze druktechniek. Voorafgaand aan de workshop wordt ter oriëntatie op donder dag 2 mei om 20 uur een zeef druk demonstratie gegeven. Inschrijving voor deelname aan de workshop kan tijdens de demonstratie. „Moet dat nou, werken volgens vaste proce dures?", moppert de medewerker richting produktiechef: „We'zijn toch mensen, geen robots?" Met moeite legt de chef uit dat pro cedures niet uitsluitend beperkend hoeven te werken. In sommige opzichten geven ze zelfs vrijheid; de vrijheid om aandacht te schenken aan zaken die echt aandacht behoeven. Als we over alles wat we doen moesten nadenken, zou ons bestaan zeer langzaam verlopen en uiterst ingewikkeld zijn. door drs, R.J.C. Schieman In zijn boek 'Zes Actie Stappers' maakt orga nisatiedeskundige dr. Edward De Bono ons handelen op een originele manier inzichte lijk. Hij doet dit (voor)beeldig aan de hand van schoeisel; voor elke soort en kleur staat een andere manier van handelen. De gege ven situatie bepaalt uiteindelijk welk schoei sel het beste aangetrokken kan worden. Zo kun je op bepaalde momenten er beter voor kiezen zwarte uniformschoenen aan te trekken dan grijze gympen, bruine brogues, oranje rubberlaarzen, roze pantoffels of paar se rijlaarzen. Zwarte uniformschoenen staan bij De Bono voor formele procedures en routine matig handelen. In bepaalde gevallen is het nuttig deze schoenen aan te trekken, ook al zitten ze soms wat strak. Het werken volgens vastomlijnde procedures kan immers van grote waarde zijn; bijvoor beeld bij het landen van een vliegtuig. Met behulp van checklisten en landingsinstruc ties kan de piloot alle noodzakelijke hande lingen systematisch afwerken. Bij het landen heeft een piloot dan ook weinig aan 'grijze gympen'. Grijze gympen staan bij De Bono synoniem voor hersengymnastiek; informatie verzame len, onderzoek en denkwerk. Zo trok de com missie van Traa (terecht) de grijze gympen aan bij hun diepgravend onderzoek naar de ongecontroleerde doorvoer van grote partij en drugs. De voornaamste aanbeveling van de commissie, na veel gespit in meterslange dossiers:Bij de opsporing van drugs moe ten politie en justitie veel meer werken vol gens gedetailleerde richtlijnen en vaste pro cedures'. Of in termen van De Bono: 'Trek wat vaker je zwarte uniformschoenen aan!' Met je bruine brogues sta je stevig met beide benen op de grond. Diep graven naar oorzaken is niet nodig. Met je bruine brogues aan neem je initiatieven en ga je uitdagingen op een simpele en praktische manier te lijf. Pragmatisme voert hier de boventoon. Handig in situaties waar het aan komt op het gebruiken van het boerenverstand. Als echter de nood aan de man is kun je de bruine brogues maar beter verwisselen voor oranje rubberlaarzen, zoals brandweerlie den plegen te doen als zij uitrukken voor een grote brand. Werken volgens deze (oranje) methode vereist beheersing van de situatie, besluitvaardigheid en een samenhangende strategie, ledereen moet (vooraf) weten wat er moet gebeuren en wie daarmee is belast. Bij de komende uitreiking van de 'Four Freedom Awards' zal de politiemacht te been de (symbolische) rubberlaarzen aan hebben. De veiligheid van de Israëlische premier Peres en de Spaanse koning Juan Carlos staat voorop. Men neemt op dat moment het zekere voor het onzekere. 'Alles van waarde is weerloos' zei de filosoof Lucebert ooit. Bij het spreken van deze woor den moet hij wel zijn 'roze pantoffels' aan hebben gehad. Roze pantoffels staan bij De Bono immers voor emotie, compassie en menslievendheid. Als een politieman moet vertellen aan een moeder dat haar zoontje bij een dramatisch ongeluk het leven heeft gela ten, kan hij maar beter' roze pantoffels' aan trekken. Daar vraagt die situatie gewoon om. Als je je echter moet houden aan bepaalde voorschriften omdat men dat op dat ogenblik van je mag verwachten, trek je je paarse rij laarzen aan. Dat behoort een ceremonie meester te doen op een bruiloft en een hoog leraar bij zijn oratie. De methode van De Bono's Zes Actie stappers lijkt kinderachtig, maar is door haar eenvoud buitengewoon krachtig. Wie haar probeert, zal ontdekken dat ze praktisch is en goed functioneert. Het kader van de zes actie stappers is niet bedoeld als een beschrijving of analyse achteraf, maar als een suggestie tevoren: De delicate werkwijze bij het beschilderen van een ei onderscheidt zich immers van de manier van optreden tijdens een kooigevecht! Vlnr: Eigenaresse Krijnie Padmos met medewerksters Betty Minnaard en Ella van Helleman. „Wat is er mooier voor een bruidszaak dan pal naast het stadhuis te zitten", verklaart Padmos haar liefde voor de stek in Middelburg. De ruime zaak biedt onderdak aan een breed assortiment bruidsja ponnen van klassiek tot vrij alternatief. „Eigenlijk moet je voor iedere bruid een japon in huis hebben. Zowel qua stof gebruik als belijning. En de belangrijkste factor is mis schien wel de prijsklasse, die is heel breed. Dat verklaart pre cies wat wij onder 'Betere' ver staan", legt Padmos uit. „De kracht van BBK is dat wij een volledig pakket aan kun nen bieden zowel voor de aan staande bruid als voor de aan staande bruidegom". Met 'vol ledig pakket' doelt Padmos op de vele accessoires, sluiers en hoeden voor de bruid en een aardig assortiment herenkos tuums compleet met over hemd, gilet, dasvormen en schoenen. Ze toont zelfs een vierdelig herenkostuum waar van de lange overjas een opvallend onderdeel vormt. „Of Middelburg hier al aan toe is dat moeten we nog even afwachten", zegt Padmos lachend. Met de open bezoektijden wil het ziekenhuis zich toegankelij ker opstellen en hoopt de directie daarnaast dat de par keerproblemen die zich sinds de opening van het ziekenhuis tijdens de bezoekuren voor doen op te lossen. De directie van het ziekenhuis ziet in de invoering van een langere en ononderbroken bezoektijd een bijdrage aan het streven naar een meer open en toegankelijke relatie met de Walcherse samenle ving. Tevens ziet de het zieken huis als voordeel dat door een meer gespreidere komst van het bezoek de parkeerproble men op en rond het terrein van het ziekenhuis zullen vermin deren. Een deel van die problemen is een maand geleden al opge lost door aan de achterzijde van het ziekenhuis zo'n zeven tig nieuwe parkeerplaatsen aan te leggen. Daardoor is er nu voor bezoekers van de poli klinieken genoeg ruimte om hun auto kwijt te kunnen. Naar verwachting zullen de proble men ook tijdens de nieuwe bezoektijden afnemen. In de Zeelandhallen in Goes wordt in het pinksterweekend van 25 tot en met 27 mei de oldtimerbeurs gehouden. Op eerste pinksterdag rijden er tevens zo'n tweehonderd old timers mee in de molentocht over de Zeeuwse eilanden. Op de beurs zijn behalve oude auto's ook onderdelen acces soires, boeken en miniaturen te koop. De oldtimerbeurs in Goes krijgt een internationaal tintje door de aanwezigheid van meer dan dertig Austin-Seven automobielen uit Frankrijk, Duitsland en België. De beurs is op zaterdag ge opend van 12 tot 20 uur en op zondag en maandag van 10 tot 18 uur. Behalve personen auto's zijn er ook oldtimermo toren, brommers, fietsen, trucks, landbouwwerktuigen en legervoertuigen te bewon deren. Bestaat er een samenhang tussen gevoelens van hulpeloosheid en maatschappelijk suc ces? Als we de onderzoeken mogelijk gelo ven wel. Allereerst vermindert maatschap pelijk succes bij veel mensen gevoelens van hulpeloosheid. Drs. Henk C.M. Hermans Maatschappelijk succesvolle mensen zullen in de regel vooral leidinggevende functies verwerven, en hebben als gevolg daarvan meer mogelijkheden om zelf hun eigen werk te organiseren. Ze zullen zich als regel daar door minder hulpeloos voelen op het werk dan mensen die lager zitten in de hiërarchie. Omdat ze meer mogelijkheden hebben om zelf hun werk te organiseren, hebben ze ook minder last van negatieve stress. Ook het tegenovergestelde geldt: afwezigheid van maatschappelijk succes vermindert de mogelijkheid om zelf het werk te organiseren en leidt daardoor tot meer stress. Was u er altijd van overtuigd dat uw baas nog meer stress had dan u? Nou vergeet dat dus maar! In organisaties zit de meeste stress op de werkvloer. Laat het een troost zijn dat dit niet alleen geldt bij ons mensen. Zo heeft de bioloog Robert Sapolsky jaren lang onderzoek gedaan naar stress bij mens apen. Hij trok de oerwouden van Afrika in en nam daar op allerlei onmogelijke momenten bloedmonsters van mensapen. Hij vergeleek vervolgens de bloedmonsters van leidinggevende apen met die van onder geschikte apen. Aan de hand van de aanwe zigheid van glucocorticoïden en andere hor monen stelde hij vast, in welke mate er spra ke was van een stressreactie. De uitkomst? De ondergeschikte apen hadden veel meer stressreacties in hun bloed dan de baasjes. Als we de moderne stressologen mogen geloven zullen we gelijksoortige gegevens tegenkomen als we uw bloed vergelijken met dat van uw baas. De natuur verandert maar langzaam. Maar er zijn ook aanwijzingen dat mensen die overtuigd zijn van hun eigen zelfred zaamheid (de optimisten) als gevolg van deze eigenschap maatschappelijk succesvol ler zijn dan mensen die diep in hun hart zich zelf als hulpeloos ervaren (de pessimisten). De psycholoog Martin Seligman deed onder meer onderzoek naar de invloed van 'hulpe loosheid' op succes in het werk bij vertegen woordigers. De vertegenwoordigers die overtuigd waren van hun mogelijkheid om zelf hun eigen omzet te bepalen, ontwikkel den zich tot succesvolle vertegenwoordigers. Pessimistische vertegenwoordigers daaren tegen raakten snel ontmoedigd als resultaten uitbleven, en gaven ook weer snel de brui aan hun werk. Als u maar gelooft in uw mogelijkheden om zelf uw eigen succes te beïnvloeden, dan zult u daardoor ook meer succes hebben. Het kan zelfs uw kansen op het premierschap vergroten. Zo deed diezelfde Martin Seligman onder zoek naar de persoonlijkheid van de presi dentskandidaten in de Verenigde Staten. Hij bestudeerde de speeches van alle presidentskandidaten sedert 1948, en deelde hen in als van zichzelf overtuigde optimisten en hulpeloze pessimisten. In praktisch alle gevallen hadden de optimisten bij de laatste race gewonen van de pessimisten. Enige uit zondering was Richard Nixon. Hij werd door Seligman als zwartgallige pessimist aange merkt, maar won in 1968 toch van zijn opti mistischer rivaal Hubert Humphrey. We leggen kennelijk liever ons lot in handen van politici die positieve boodschappen te vertellen hebben, en tevens de indruk wek ken de situatie goed onder controle te heb ben. Was het niet Colijn die ons aan de voor avond van de tweede wereldoorlog nog een prettige nachtrust wenste? De wereld stond op springen, maar we konden gerust gaan slapen. Henry Ford, wiens naam u praktisch elke minuut tegenkomt als u op de autoweg rijdt, was ook zo'n voorbeeld van een zelfover- tuigd optimist. Van hem komen de gevleu gelde woorden: 'Mensen die denken dat ze iets kunnen, en mensen die denken dat ze iets niet kunnen, hebben allebei gelijk'. Het verschil zit er alleen daarin, dat de eerste groep zichzelf daardoor wat meer in de kijker kan plaatsen. Om aan gelden voor de ver bouwing te komen heeft het bestuur van de Wereldwinkel in Vlissingen obligaties uitge geven. „Er waren obligaties van vijftig, honderd, tweehon derdvijftig en duizend gulden. Via onze medewerkers hebben we er ongeveer driehonderd vijftig verkocht waar we zestig duizend gulden mee bij elkaar hebben gehaald. Je moet die obligaties zien als een soort renteloze lening, leder jaar trekt de notaris een aantal obli gaties die we dan weer aflos sen", legt penningmeester C.P. de Bruijne uit. Daarnaast kreeg de Wereldwinkel finan ciële steun van ondermeer de Mevrouw T. Zöbisch en penningmeester C.P. de Bruijne van de Wereldwinkel. andere wereldwinkels in Nederland, een gift van de noodopvang voor asielzoekers in Vlissingen, particulieren en de kerken van Vlissingen die middels hun wekelijkse collec te geld voor de renovatie bij een kregen. In het vernieuwde pand van de Wereldwinkel staan de waren nu beter uitgestald als voor heen. De sortering van de win kel bestaat overigens al lang niet meer uit alleen koffie en thee. „We hebben veel levens middelen die allen het Max Havelaar keurmerk dragen. Behalve koffie en thee zijn dat producten als suiker, honing, chips en chocolade. Verder verkopen wij textiel, speel goed, aardewerk uit Peru en Thailand, wierook uit India en allerhande snuisterijen van over de hele wereld", vertelt mevrouw T. Zöbisch. De Wereldwinkel in Vlissingen wordt op 10 mei officieel her opend door wethouder L.C. Poppe-de Looff. Tijdens de opening voert Lex Maas ver schillende acts op en is er van af 15.30 uur op de Kleine Markt een optreden van een dertig man tellend orkest van de Zeeuwse Muziekschool. De dag na de opening is het de Europese dag van de Wereld winkel. De winkel in Vlissingen houdt dan van 10 tot 17 uur een open dag. 's Middags voert Lex Maas wederom enkele acts op die speciaal voor de wereldwinkel zijn bedacht. Aleid Hersman en Ga by Stouthandel: Onze gasten komen voor de muziek, de warme aankleding en de huise lijke sfeer". Aleid Hersman en Gaby Stout handel, de eigenaars van café Memories, hebben de zaak in de sfeer van de jaren zestig zeventig gebracht door over wegend gebruik te maken van de kleuren oranje, groen, en paars. In het begin van de zaak hangt een door kaarsen ver lichte kroonluchter boven een leestafel. Een lange bar in de vorm van een muzieknoot leidt een bezoeker door een kralen ketting naar de achtergelegen ruimte, waar een pool-biljart staat opgesteld. Diverse gekleurde vinylplaten en typi sche jaren zestig kleding sie ren de muren. En natuurlijk wordt in zo'n café alleen maar muziek gedraaid uit deze ver vlogen tijden. Hersman is op deze formule gekomen door haar moeder. „Van mijn moeder hoorde ik dat ze onderhand niet meer wist waar ze naar toe moest gaan om leuk uit te gaan. Het is öf house-muziek of top-40 muziek en dan vooral hard. Ik laat hier muziek uit de jaren zestig horen, omdat ik het lek kere muziek vind. Ik ben er eigenlijk mee platgegooid. Van Abba tot de Rolling Stones. Deze muziek spelen we af op gewone draaitafels. En we laten van de hoeveelheid publiek afhangen hoe hard de muziek gaat. Niet dat harde stampen. Je hoeft hier niet over de muziek heen te gillen". Hersman en Stouthandel heb ben elkaar in militaire dienst leren kennen. Stouthandel wil de altijd al voor zichzelf begin nen. „Ik heb altijd gewerkt in de horeca en dan wil je graag een keer voor jezelf beginnen. Aleid wilde ook, dus kwam van het een het ander. Het is echt onze droom om een café te runnen. Het is dan ook leuk te horen dat onze gasten hier komen voor allereerst de muziek, de warme aankleding en de huiselijke sfeer". Het Al-elftal van de Vlissingse voetbalvereniging Zeeland Sport is door De Berk Uitzendorganisatie in nieuwe trainingspakken gestoken. Staand vlnr: trainer/coach Pieter van de Bulk, Evan de Keijzer, Erik-Jan Houmes, Joachim de Keijzer, Tommie Gezelle, Wouter van de Hengst, Ruben de Keijzer en Mar cel Weezepoel. Zittend vlnr: Jay Wayner, Bas Verschoore, sponsor Toby Lammers, Abdi Youssoufahmed en Arthur Mikaelian.

de Vlissinger | 1996 | | pagina 15