Boekje over de geschiedenis van de bekendste apotheek van Vlissingen Zekerheid bij glasschade Open Walchers Kampioenschap bier, wijn en likeur amateurs Bijna vijfduizend gulden voor Unicef Tentoonstelling van rashonden in Goes Zelfredzaamheid en gezondheid Zwemvierdaagse voor Unicef Prijsuitreiking bij De Vriend APOTHEEK VAN DE SANDE VIERT HONDERDJARIG BESTAAN CARGLASS DOOR ANWB ERKEND Jamsessie in Het Trefpunt Woensdag 17 april 1996 DE FAAM - DE VLISSINGER In de Badhuisstraat in Vlissingen werd afgelo pen zondag het honderdjarig bestaan gevierd van apotheek Van de Sande. Apotheker J.M.H. van de Sande, die vijftig jaar lang de scepter in de apotheek zwaaide, werd die dag tachtig jaar. Ter ere van hem en de apotheek werd in het hof je achter het bedrijf een bronzen portret van de jarige onthuld en werd het gedenkboekje 'Apo theek aan de Badhuisstraat 100 jaar' gepresen teerd. Het boekje blikt aan de hand van verhalen van diverse auteurs terug op de geschiedenis van Vlissings grootste en bekendste apotheek. Halve cent Hofje Herinneringen Als elk jaar organiseert het Walchers Wijnma kers-, Bierbrouwers- en Likeurbereidersgilde WWBLG het Open Walchers Kampioenschap voor wijn, bier en likeur. Een jury van gediplo meerde keurmeesters oordeelt zaterdag 20 april over de inzendingen van amateurs. Dat gebeurt in wijkcentrum De Schuur in Oost-Souburg. Ingezonden zijn vijftig wijnen, dertig bieren en vijftien likeuren. De winnaars wacht een wissel beker. Carglass-filiaal Middelburg mag zich sinds kort ANWB-erkend Autoruitspecialist noemen. De specialist in reparatie en vervanging van auto ruiten biedt de klant de zekerheid van een goe de behandeling. De erkenning geldt overigens niet alleen voor het filiaal in Middelburg, maar voor alle veertig filialen en honderd service wagens van Carglass. Nieuw bestralingsapparaat voor radio-therapeutisch instituut Het Zeeuws Radio-Therapeutisch Instituut in Vlissingen heeft sinds afgelopen dinsdag een nieuw bestralingsapparaat. Deze tweede 'lineai re versneller' wordt gebruikt voor het bestralen van patiënten met kanker uit de regio Zeeland en West-Brabant. CSW-LEERLINGEN VERKOCHTEN KAARTEN Al dertig jaar verkopen leerling van VBO-admi- nistratie en Mavo van de Christelijke Scholenge meenschap Walcheren Unicefkaarten. De der tigste actie bracht maar liefst f4.500,50 op voor het Kinderfonds van de Verenigde Naties. De Kynologenclub Zeeland houdt op 27 en 28 april een internationale rashonden tentoonstel ling in de Zeelandhallen in Goes. De tentoon stelling omvat maar liefst meer dan tweedui zend inschrijvingen die door ruim twintig keur meesters worden gekeurd. HULPELOOSHEID (7) PSYCHOCONSULT In het Vlissingse Sportfondsenbad gaat op maandag 22 april de tweeëntwintigste Nationa le Zwemvierdaagse van start. Tijdens dit evene ment kunnen kinderen geld bijeen zwemmen om daarmee kinderen uit de ontwikkelingslan den te helpen. Bij Kaas-, snoep en reform de Vriend in Oost-Souburg is vorige week de winnaar bekend gemaakt van de chocolade-ei wedstrijd. De afgelopen weken stond er in de winkel een knots van een reuze-chocolade-ei. Klan ten konden aan de wedstrijd meedoen door een gulden in te leggen en het gewicht van het ei te raden. Degene die het goede gewicht zou raden of er het dichst bij in de buurt zat mocht het ei hebben. 25 Een groot aantal collega apo thekers, huisartsen, specialis ten en andere genodigden was afgelopen zondag in het hofje achter de apotheek bij elkaar gekomen om het eeuwfeest van het bedrijf bij te wonen. In 1896 werd de zaak in de Bad huisstraat geopend door A.J. van Ockenburg die tot zijn dood in 1912 de leiding over de apotheek had. Na zijn dood was de apotheek eigendom van de weduwe Van Ocken burg en later haar dochter die verschillende provisors in dienst hadden. In 1947 kwam de heer J.M.H. van de Sande als apotheker in dienst van dochter Van Ockenburg en hij nam het bedrijf in 1949 over. Het was onder zijn leiding dat de apotheek uitgroeide tot wat het nu is. Een bedrijf met zo'n twintig werknemers dat niet is weg te denken uit het Vlissing- se straatbeeld. „Toen mijn man in 1947 in Vlissingen begon was het woonhuis boven de apotheek nog bewoond door mevrouw Van Ockenburg. Nadat hij het aangrenzende pand had aan gekocht heeft hij in 1956 de apotheek grondig gemoderni seerd en zijn de twee panden samengevoegd", vertelt mevrouw B.S. van de Sande- Swart. „Die aankoop van het aangrenzende pand was nog een verhaal apart. Er kon toen op het pand worden inge schreven tot een maximum van tienduizend gulden. De buurman had op negendui zend negenhonderd gulden en negenennegentig cent inge schreven. Halve centen bestonden toen ook nog en omdat mijn man een halve cent meer had ingeschreven kon hij het pand kopen". Aan het eind van de zeventiger jaren werd er nog een pand bijgekocht waar de drogisterij in gevestigd is. „ledereen noemt het wel de drogisterij maar dat is het eigenlijk niet. Omdat het een onderdeel van de apotheek is worden er een groot aantal producten aange boden die normaal niet bij een drogist verkocht mogen wor den", legt mevrouw Van de Sande-Swart uit. „Daarnaast staan in de winkel gediplo meerde apothekers-assisten ten die de klanten als geen ander kunnen helpen", valt apotheker Michiel Snoek haar bij. B.S. van de Sande-Swart bij de onthulling van het bronzen portret van haar man. Sinds dit jaar heeft Michiel Snoek de leiding over de apo theek. In 1981 kwam hij bij Van de Sande in dienst en in 1992 vormde hij samen met zijn werkgever een maatschap. Sinds dit jaar is hij eigenaar van de apotheek en wordt hij bijgestaan door apotheker mevrouw Z.L. Fourdraine-Sol- tys. Om de tachtigjarige verjaar dag van J.M.H. van de Sande die - ondanks het feit dat zijn gezondheid nogal te wensen overlaat - nog dagelijks hand en spandiensten in de apo theek levert, luister bij te zetten werd in het hofje achter de apotheek een bronzen portret van hem onthuld. Het hofje is door Van de Sande aange kocht om zo een achteringang van de apotheek te creeëren waardoor de groothandel zijn spullen kan aanleveren. Het bronzen portret is vervaardigd door kunstenares Hetty Noor- man-Hogenhout uit Nieuw- Loosdrecht. Het beeldje werd onthuld door voormalig gede puteerde van de provincie Zee land en vriend van de familie Van de Sande de heer J.D. de Voogd. In zijn toespraak stond De Voogd stil bij de carrière van Van de Sande die zich niet beperkte tot de apotheek alleen. Van de Sande zette zich ook op maatschappelijk gebied in door ondermeer zit ting in de gemeenteraad te nemen als lid van de Boeren partij. Met zijn manier van optreden in deze hoedanig heid wekte hij ondermeer de symphatie van Boer Koekoek, voorzitter van de partij. Daarnaast verzorgde Van de Sande jarenlang de opleiding van apothekers-assistenten en nam hij zitting in tal van bestu ren van stichtingen en vereni gingen op het maatschappelij ke vlak. Na de onthulling van het bron zen portret werd het boekje Apotheek aan de Badhuis straat 100 jaar gepresenteerd. In het tachtig pagina's tellende boekwerk blikken verschillen de auteurs terug op de historie van de apotheek. De heer L. Nonnekes schreef een verhaal over de historie van het Vlis- singse apothekerswezen. Mevrouw Van de Sande-Swart blikt in het boekje terug op de periode dat zij samen met haar man de apotheek opbouwde tot wat het nu is. De huidige apotheker Michiel Snoek ver- De keuring begint om'13 uur. De jury-uitslag is omstreeks 18 uur bekend. De inzenders heb ben dan de gelegenheid om met de jury van gedachten te wisselen over de beoordeling. De officiële uitslag en prijsuit reiking is tijdens een feest avond die om 20 uur begint. De avondbijeenkomst is ook voor belangstellend publiek toegankelijk. Het is mogelijk om deel te nemen aan een publiekskeuring van de inge zonden wijnen. Verder zijn er met de hobby verband hou dende attracties en krijgt de bezoeker informatie over het maken van wijn (zowel van vruchten als van wijndruiven), het brouwen van bier en het bereiden van likeuren. Ook zijn de resultaten van gevorderde en beginnende amateurs te proeven. Het maken van wijn, het brou wen van bier en het creëren van likeuren is een hobby die een groeiend aantal mensen blijkt te boeien. Het WWBLG is sinds kort aangesloten bij de Federatie van Amateur Gilden, een overkoepelende organisa tie die landelijk wedstrijden entameert. De grote federatie wedstrijd is op 14 september aanstaande in Delft. Het open karakter van de WWBLG-wed- strijd houdt in dat ook niet- leden van een gilde hun wijn tje, biertje of likeurtje aan experts kan voorzetten voor een beoordeling. Rolf Dreesman van Carglass Middelburg: ANWB-in- specteur Van Kesteren heeft ons bedrijf uitgebreid door gelicht". Filiaalmanager Rolf Dreesman is trots op de erkenning: „ANWB-inspecteur Van Keste ren heeft ons filiaal uitgebreid doorgelicht", vertelt hij. „Daar bij heeft hij niet alleen naar de kwaliteit van het werk geke ken, maar ook naar bijvoor beeld de parkeergelegenheid en de klantvriendelijkheid. Al deze punten zijn positief gewaardeerd. Wat me extra trots maakt, is dat we het eer ste bedrijf zijn dat zich ANWB- erkend Autoruitspecialist mag noemen". Het hele erkenningsproces heeft anderhalf jaar in beslag genomen. In die tijd is elk fili aal afzonderlijk onderzocht. Iedere klant van Carglass kan bij twijfel de geleverde werk zaamheden laten beoordelen bij een van de circa dertig ANWB Technocentra in Neder land. Ook kan de automobilist zijn mening over de werkwijze van Carglass op een ant woordkaart schrijven en naar de ANWB sturen. Deze ant woordkaarten liggen in alle filialen. Hierdoor heeft de ANWB direct zicht op de tevre denheid van de Carglass-klant. trouwde aan het papier toe hoe hij ertoe is gekomen om apotheker te worden. Verder bevat het boekje herinnerin gen van werknemers en ex- werknemers. Dit nieuwe apparaat vervangt het oude, dat sinds de opening van het instituut in 1981 in gebruik was en geschonken is aan het Academisch Zieken huis te Rotterdam voor onder zoeksdoeleinden. Een lazaret uit de tweede wereldoorlog, gelegen aan de Koudekerkseweg, voldoet goed als behandelruimte. De ruim twee meter dikke beton- muren zijn geschikt voor het afschermen van de opgewekte straling. De nieuwe versneller is gelijk aan het, inmiddels intensief in gebruik zijnde, toe stel welke geplaatst in de nieuwbouw van 1992. Vele vormen van kanker kunnen met behulp van de opgewekte röntgen- en elektronenstralen worden behandeld. Door de beschikking over twee identie ke moderne bestralingstoe stellen kunnen dagelijks zo'n tachtig tot honderd patiënten worden behandeld. De totale kosten voor verbouw van de bestaande bunker en de aanschaf van de apparatuur bedragen ongeveer 4,5 mil joen gulden. De verbouwpe riode bedroeg twee maanden. De totale installatietijd van de versneller is ruim vier maan den. In die periode moet de apparatuur worden afgeregeld en kwaliteitscontroles onder gaan. Leerlingen van de Christelijke Scholengemeenschap Walcheren met de door Unicef geschonken posters. Dit geld wordt door Unicef onder andere gebruikt voor drinkwaterprojecten, hulp aan straatkinderen, bestrijding van kinderarbeid, inentingpro gramma's en onderwijs. Ter herinnering kreeg de school enkele kleurige pos ters, ontworpen door een stu dent aan de Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag. De Kynologenclub Zeeland is een erkende hondenvereni ging die haar werkgebied heeft in midden-Zeeland. De vereni ging bestaat al meerdere decennia en heeft tussen de elf- en twaalfhonderd leden. Naast het exposeren van ten toonstellingen voor rashonden geeft de club gedrags- en gehoorzaamheidscursussen, behendigheid, lezingen en contactdagen en organiseert zij diverse wedstrijden op gebied van de hondensport. De tentoonstelling in Goes :s vanaf 10 uur voor publiek ge opend. Behalve de honden zijn er ruim dertig standhouders aanwezig die hun waren tonen op het gebied van diervoer, verzorgingsproducten en attri buten. Gevoelens van zelfredzaamheid hebben een positief effect op uw lichamelijke en geeste lijke gezondheid. Ook het tegendeel blijkt het geval: afwezigheid van zelfredzaamheid kan uw gezondheid ernstig benadelen. Inmiddels zijn er nogal wat onderzoeken die dit aantonen. Drs. Henk C.M. Hermans Bekend is een onderzoek dat is verricht in een Amerikaans verpleegtehuis voor oude ren. In dit verpleegtehuis werden de bewo ners praktische elke taak of verantwoordelijk heid ontnomen. Praktisch de hele verzorging van de bewoners, en de gang van zaken werd voor hen geregeld. Anders gezegd: de bewoners verkeerden in een toestand van 'aangeleerde hulpeloosheid'. Toen besloten de onderzoekers Langer en Rodin om de bewoners van een verdieping wel enige directe verantwoordelijkheden te geven. Ze kregen planten op hun kamers die ze zelf mochten verzorgen en ze konden zelf beslis sen aan welke activiteiten in het huis ze wil den deelnemen. De andere bewoners kregen deze voorrechten niet. Enige weken later werd nauwgezet onderzoek gedaan naar de gezondheidstoestand van de bewoners en wat bleek? De 'bevoorrechte' bewoners waren zowel psychisch als lichamelijk gezon der dan de overige bewoners. Ook het medi cijngebruik onder deze bewoners daalde aanzienlijk. Uit andere, gelijksoortige onder zoeken blijkt eveneens, dat een verzorging die de behoefte van zelfredzaamheid en zelf controle van patiënten negeert, schadelijk is voor hun gezondheid. Er zijn nog dramatischer publicaties over het effect van hulpeloosheid op onze gezond heid. Allereerst een verschijnsel dat bekend staat als het zogenaamde placebo-effect. Veel medicijnen danken hun werkzaamheid onder andere aan het geloof van de patiënt in deze werkzaamheid. Zo voelen sommige patiënten zich al rustiger, wanneer ze een kal meringstabletje hebben ingenomen. De werkzame stoffen zijn nog niet eens actief. Sommige patiënten voelen zich al rustig bij de wetenschap dat ze zo'n pil op zak hebben; ze hoeven deze niet eens te slikken. Er zijn zelfs onderzoeken gedaan waarbij patiënten pillen kregen toegediend, waarin geen enke le werkzame stof zit (de zogenaamde place bo-tabletten). En ja hoor, een aanzienlijk aan tal mensen knapte op nadat ze zo'n kuur met neppillen had geslikt. Laten we nog een diepere duik nemen in allerlei irrationele processen. Waarschijnlijk heeft u wel eens gehoord van Voodoo. Een vorm van betovering, die zelfs zou kunnen leiden tot de dood. Onderzoekers die zich met dit verschijnsel hebben beziggehouden, zoeken de verklaring vooral in hulpeloos heid. Is iemand er heilig van overtuigd dat hij reddeloos verloren is, (omdat een medicijn man een aantal naalden in een popje heeft staan prikken), dan kan dit de dood tot gevolg hebben. Tovenarij gaat op voor die genen die er echt in geloven. Terug naar de wetenschap. We weten dat onze gezondheid onder andere afhankelijk is van een natuurlijke afweer die geregeld wordt vanuit het zgn. immuunsysteem. Dit systeem zorgt er onder andere voor, dat virussen en andere bedreigingen voor onze gezondheid snel geëlimineerd worden. De activiteit van dit immuunsysteem kunnen we meten met behulp van bloedmonsters. Wat blijkt nu uit wetenschappelijk laboratorium onderzoek? Als mensen langere tijd in een toestand van hulpeloosheid verkeren, neemt de werkzaamheid van het immuunsysteem af (en dus de kans op ziekte toe). Geen kwak zalverij of psychologische prietpraat, maar harde feiten. Er zou zelfs sprake kunnen zijn van een relatie tussen hulpeloosheid, een verminderde activiteit van het immuunsys teem en kanker. Een andere bedreiging van onze gezondheid: depressie. Omdat ze zo vaak voorkomt, wordt ze ook wel de verkoudheid onder de psychische klachten genoemd. Een depres sie wordt gekenmerkt door lichamelijke symptomen zoals slaapstoornissen, gebrek kige eetlust, lusteloosheid en inactiviteit. Maar depressie heeft een belangrijke psychi sche oorzaak: hulpeloosheid. Mensen die lei den aan een depressieve stoornis hebben vaak het gevoel, geen enkele controle meer te hebben op hun leefomstandigheden. Als gevolg daarvan zien ze zichzelf als hulpe loos en de toekomst als hopeloos. Als een psychotherapie erin slaagt om hun weer grip te geven op hun leven, dan is er een behoor lijke kans dat de depressieve stoornis ver dwijnt. Bij moderne depressietherapieën wordt daarom vooral gemikt op het intrainen van een optimistischer denkwijze en enkele praktische vaardigheden die de zelfredzaam heid bevorderen. Laten we van de negatieve berichtgeving overstappen op positieve berichten. Gevoelens van zelfredzaamheid en zelfcon trole kunnen uw lichamelijke en geestelijke gezondheid vergroten. Als u gelooft dat u goeddeels zélf uw eigen leven kunt leiden, zal dit een positief effect hebben op hun gezondheid. Zelfs als er daar bij sprake is van zelfbedrog, dan kan dit de kwaliteit en de duur van uw leven ten goede komen. Ook onze gezondheid is niet onge voelig voor leugentjes om bestwil. De opbrengst is dit jaar bestemd voor een project in Jamestown, de sloppenwijk van Accra, de hoofdstad van Ghana. In 1995 werd er door de Walcherse kinderen bijna twaalfduizend gulden opge haald voor waterprojecten in Vietnam. De bedoeling is dit bedrag dit jaar op z'n minst te evenaren. In de laatste jaren werd er telkens door zo'n dui zend deelnemers meegedaan. De zwemvierdaagse wordt in de week van 22 tot en met 26 april gehouden. Gedurende deze week zwemt men vier dagen vijfhonderd meter per dag (kinderen tot tien jaar tweehonderdvijftig meter) in het wedstrijdbad. Na deze vier dagen zwemmen ontvangt men de medaille, overeen komstig het aantal malen dat men heeft deelgenomen. Tussen 10 en 19.30 uur kan men die week de baantjes zwemmen; na afloop bestaat de mogelijkheid volop gebruik te maken van het golfslag- recreatiebad. Inschrijven is mogelijk vanaf maandag 15 april tussen 10 en 20 uur bij de receptie van het zwembad. Bij inschrijving ontvangt men, naast een sticker, een 'Unicef- Actie-Jouraal' over Ghana en een deelnemerskaart, tevens sponsorkaart. Bovendien ont vangt iedere deelnemer een vrijkaartje voor het buitenbad. De bedoeling is dat gepro beerd wordt zoveel mogelijk sponsors te vinden. Deze men sen geven dan een bepaald bedrag indien je de zwemvier daagse voltooit. De bedragen worden vermeld op de spon sorkaart. Het totaalbedrag wordt aan het zwembad over handigd. Uiterlijk 10 mei dient het geld bij ons te zijn afgedra gen. Het zwembad zorgt dan voor storting bij Unicef. Voor iedereen die geld afdraagt is er een leuke attentie. Degene die het hoogste bedrag bijeen- zwemt kan een passende prijs tegemoet zien. Dit geldt tevens voor de school die, gerelateerd aan het aantal deelnemers, het hoogste bedrag bijeenzwemt. Qua deelnemers en qua totaal opgehaald bedrag behoort de Vlissingse Zwemvierdaagse tot één van de grotere van Nederland; ook is het het grootste zwemevenement in Zeeland. Het Sportfondsenbad zal weer aangekleed worden met vlaggen, spandoeken en posters van Unicef. Op don derdag 25 april kunnen er arti kelen uit de Unicef-collectie gekocht worden. „De chocoladeproducten die ik verkoop worden gemaakt door een ex-collega van mij uit Sas van Gent. Hij staat een paar dagen in de week op de markt en de rest van de tijd gebruikt hij om zelf zijn producten te gieten", vertelt Ivan de Vriend. Het reuze-ei was hol van bin nen maar woog desalniette min toch maar liefst zes kilo en vijfhonderd gram. Suzan en Mandy Ollefers - respectieve lijk n^gen en zes jaar - deden samen met hun moeder mee aan de wedstrijd en wisten precies het juiste gewicht te raden. Suzan en Mandy Ollefers nemen het reuze-ei in ont vangst van Ivan de Vriend. Op vrijdag 19 april organiseert het Sociaal Kultureel Werk Middelburg een cult-jamsessie in 't Trefpunt aan de Nassaulaan in Middelburg. Onder begeleiding van de Stichting Ujung komen mu ziekstromingen als hip hop, rap, reggea, funk, gong en jazz ruimschoots aan de orde. Alle liefhebbers vanaf twaalf jaar, of het nu beginners of gevorderden zijn, kunnen vanaf 19.30 uur meedoen. Apparatuur en benodigde instrumenten zijn aanwezig. De cult-jamsessie duurt tot 24 uur. W.1 le melden? Postbus 5017. 4330 KA Middelhuis Run-bike-run - Op zaterdag 4 mei vindt in Zoutelande een run- bike-run plaats die is opgebouwd uit 5,4 km lopen, 30 km fietsen en nog een keer 5,4 km lopen of respectievelijk 2,8 km, 15 km en 2,8 km. De start is op de boule vard van Zoutelande om 17 uur en om ongeveer 19 uur is hier ook weer de finish.

de Vlissinger | 1996 | | pagina 25