Zonnige woonserres voor het hele jaar Meubels aan de rol Relaxstoelen voor zitten en liggen De trend van het persoonlijke interieur ZOMERS LIJKEN LANGER KLEURRIJKEN WARS VAN CONVENTIES Dromen van badkamers... worden werkelijkheid In dit landje zijn de weergoden ons niet altijd even gunstig gezind. Van de 356 dagen per jaar kunnen we er doorgaans slechts vijftig lekker buiten zitten. Maar met een serre geniet u het héle jaar door binnen van buiten; dag in, dag uit. Zomers lijken langer, winters lijken korter. Tafels en kasten op wielen, bijrijders; ja, zelfs lampen en fruitschalen - moderne meubels zwieren door het huis. Wonen op wielen is niet zomaar een rage gebleken, maar uitgegroeid tot een echte lifestyle. Ruimtelijk Blikvanger Natuurlijk Stroomlijn Zonnig Rugmassage Trend Douchetempels Verrijking Tip 1 Tip 2 Zweven Eco-trend Veel mensen hebben een 'eigen' stoel. Zo'n een ergonomisch verantwoord model. Zo'n stoel waaraan je verknocht bent. Niet alleen stoel waarin je je helemaal kunt ontspannen na omdat de vormgeving of kleur je aanstaat, maar vooral ook omdat de vorm je past. Vaak gaat het dan om een zware werkdag. Of waarin je juist goed rechtop kunt zitten dankzij een perfecte steun in rug en lende- Toonaangevende bladen, beurzen en winkels tonen allemaal hetzelfde: de Nederlandse interieurs ken merken zich momenteel door een veelheid aan stij len. Vroeger was duidelijk wat 'in' en wat 'uit' was. Tegenwoordig is dat onderscheid minder eenvou dig, want meer dan ooit gaat ieder z'n eigen gang. We brengen steeds meer tijd door in de badka mer. Het is dus logisch dat er veel moois te koop is om uw badkamer compleet naar uw zin te maken. De fabrikanten willen u immers het bes te van het beste bieden. Was de badkamer vroe ger met een douche en een wasbak al compleet, tegenwoordig is dat wel even anders. Woensdag 17 april 1996 DE FAAM - DE VLISSINGER 23 Een serre biedt dus extra wooncomfort, maar vooral extra woonruimte. Ingericht met knusse (tuin)meubeltjes en sfeervolle raamdecoratie is zo'n serre al gauw het gezellig ste plekje in huis om te zitten, te werken, te spelen, te hobby- en, te eten, te zonnen of te koken. Waar u vroeger buiten op het terras zat, zit u nu bin nen. Dat wil zeggen; tot u de (schuif)deur opent en dan weer net zo lekker 'buiten' zit als anders. Serres zijn er in allerlei vor men, stijlen, materialen, kleu ren, afmetingen en afwerkin gen. Dankzij de enorme keuze mogelijkheden kan een serre qua architectuur altijd harmo nieus aansluiten bij de stijl en inrichting van de woning. Als alles goed voorbereid en gere geld is neemt het (laten) bou wen van een serre zelf hooguit enkele dagen in beslag. Is de serre eenmaal 'af' dan kan het inrichten beginnen. Goed bekeken is een serre een natuurlijke schakel tussen huis en tuin. Hij biedt immers vrij uitzicht naar buiten, zodat de sfeer voor een groot deel bepaald wordt door wat daar te zien is: gras en bloemen, bomen en planten, tegels, mis schien een vijver, potten, man- De heersende stijlen bewegen zich in allerlei verschillende richtingen en zijn bovendien soms volstrekt tegengesteld. Wat nou precies de trends zijn, valt dus moeilijk te zeggen. Toch is in de veelheid van stij len een aantal duidelijke 'stro mingen' te onderscheiden, trendy aangeduid met: 'mini mal', 'decoration' en 'intui tion'. Of wel sober, overdadig en gewaagd. Bij de nieuwe soberheid horen natuurlijke materialen zoals hout, riet en De zogenaamde 'relaxstoelen' verenigen beide aspecten in één concept: lekker lui er onderuit én een actieve zit. De stoelen zijn er in talloze soorten en maten. Het bekend ste model is de luie stoel die op een draaipoot staat. De zit- vorm oogt vaak als een schelp. Om de vorm niet te veel aan te tasten worden armleggers vaak weggelaten of - heel een voudig - van superdun buis- staal gemaakt. Hét kenmerk van de relaxer is natuurlijk het feit dat ook de voetjes omhoog kunnen. Veel relaxstoelen hebben daarvoor een los voetenbankje. Dat heeft zo z'n voordelen, want je hebt er gelijk een handig poef- je bij. In een enkel geval kan zo'n voetensteuntje aan de stoel worden gekoppeld, waar door een vloeiend geheel ont staat. Denk maar de aloude deckchair die nu weer razend populair is voor serre en ter ras. den en andere tuinaccessoires. Hoe beter de inrichting van de serre aansluit op de sfeer bui ten, des te meer de grens tus sen binnen en buiten vervaagt. Natuurtinten zijn dan ook de ideale basiskleuren. Gebruik voor grote vlakken zoals vloe ren en wanden bijvoorbeeld terra, oker, zalm, zachtblauw, olijfgroen of zandtinten. Dit zijn kleuren die niet alleen rust brengen, maar ook voor ruim telijkheid zorgen. Voor de vloer is sisal, kurk of natuur steen een passende keuze. Van oudsher heeft een serre iets nostalgisch, iets van ver vlogen tijden. Vandaar dat vaak wordt gekozen voor een ietwat romantische inrichting. Tuin- en terrasmeubeltjes van hout, riet of gietijzer zijn er dan ook prima op hun plaats. Heel mooi zijn ook combinaties van verschillende materialen zoals houten tafels ingelegd met natuursteen en gietijzeren stoeltjes met een zitting van hout of riet. De meeste tuin meubels bieden vandaag de dag een dermate hoog zitcom fort, dat ze gewoon het hele jaar door gebruikt kunnen wor den. Eventueel kunnen voor binnen dikkere kussens worden gebruikt. Met een losse kus- sisal. Bij overdadig versieren passen weelderige gordijnen en karpetten, terwijl bij ge waagd en vernieuwend zo'n beetje alles kan, zolang het maar apart is. Opvallend over de gehele linie is dat voor zowel de vloeraf werking als de interieurstoffen een toenemende voorkeur bestaat voor natuurlijke mate rialen, zoals hout, kurk, lino- Bij de echte ergonomische relaxstoelen is het voetgedeel te een vast onderdeel van zit ting en rug. Er is dan als het ware één gestroomlijnde vorm ontstaan. De armleuningen zijn vaak ingenieus geïnte greerd. Door een slimme manier van bekleden zijn ook de scharnierpunten tussen de verschillende rompgedeeltes zoveel mogelijk visueel weg gewerkt. We vinden dit type fauteuil vooral in het designsegment. Vaak worden ze met een gas- veer bediend. Soms is het ver plaatsen van het lichaamsge wicht al voldoende om de zit- vorm te laten kantelen. Bij de geavanceerdere modellen ver andert daarbij niet alleen de hellingshoek van de rug, maar ook die van de zitting. Dergelij ke stoelen mogen dan een beetje op een tandartsstoel lij ken, ze zitten (en liggen) per senhoes kan de tuinset leuk afgestemd worden op de rest van het interieur. Wat de accessoires betreft is er volop keus uit terracotta en handbeschilderde potten, zin ken plantenbakken, gekleurd glaswerk en rieten manden. Een etagère die binnen 'over wintert' is al gauw een blikvan ger bij uitstek. Ook binnen is zo'n etagère immers de aange wezen plaats voor allerlei pot jes met bloembollen, bakjes potpourri, kleine rommeltjes, gezellige waxinelichtjes, maar bijvoorbeeld ook voor tijd schriften en boeken. Wie het gezellig bont wil maken in de serre kiest uit het enorme aanbod stofjes voor de nodige kleuraccenten: meu belstoffen, grandfoulards, gor dijnen, tafellakens en stoelkus- sentjes. Een uitdaging om mee te experimenteren! Planten zijn natuurlijk hele maal sfeermakers bij uitstek. Door de grote hoeveelheid licht en de vele ventilatiemo- gelijkheden is een serre vaak ook de aangewezen plek om 'zwakke' tuinplanten te laten overwinteren. Houdt er wel rekening mee dat planten 's zomers goed beschermd die nen te worden tegen al te felle zon. Een serre haalt dus de zon in huis. Dit betekent extra licht en extra warmte. Maar: er kan ook tevéél zonlicht naar binnen schijnen, waardoor het in huis onaangenaam warm wordt en gordijnen en meubels kunnen verkleuren. Een goede binnen- en/of buitenzonwering is dus leum, wol, katoen en zijde. De actuele kleuren hierbij zijn warm en sprekend en het zijn met name de volle pasteltinten die de sfeer bepalen. Een groot voordeel van het grote kleur- en materiaalaan bod is dat zij uitstekend op elkaar zijn af te stemmen, met harmonieuze en smaakvolle interieurs als resultaat. De keus voor iets nieuws is echter niet eenvoudig en het aanbod van materialen en sys temen voor vloer, wand en plafond is enorm. Goede oriëntatie is dus be langrijk. Gebruiksfunctie, kwa liteit en duurzaamheid zijn belangrijke aspecten en naast voorkeur en smaak spelen budget en woonsituatie ook een rol; niet alles kan, al is het nog zo mooi. De onlangs ver schenen Welke-gids Vloeren Wanden biedt hiertoe een schat aan informatie waarmee alle mogelijkheden op een rij tje te zetten zijn. In de diverse hoofdstukken wordt uitvoerig ingegaan op het aanbod, de specifieke kenmerken en alle voor- en nadelen van de tallo ze interieurmaterialen. Handig zijn ook de uitgebreide produkt- en prijsoverzichten in de gids. ledereen die een nieu we interieurkoop overweegt, kan op basis hiervan een ver antwoorde keuze maken. Met een speciale antwoordkaart kan nog eens extra, gratis informatie aangevraagd wor den over de diverse produkten die in het blad besproken wor den. De Welke-gids Vloeren Wan den kost fl. 6,95 en is verkrijg baar in de tijdschriftenwinkel en op lectuurafdelingen van diverse supermarkten en grootwarenhuizen. fect! Ze zijn er zelfs in dubbele uitvoering. Gekozen kan dan worden voor één brede duo- stoel of twee parallel verbon den stoelen met apart verstel bare zittingen. De schelpvorm en de gestroomlijnde fauteuils pas sen niet in ieder interieur. Voor de meer klassiekere stijlen zijn speciale modellen ontwikkeld. Kenmerkend is hun robuuste een belangrijk punt bij de aan schaf van een serre. Vooral op het gebied van bin- nenzonwering is de keuze enorm; niet alleen qua kleur en dessinering, maar ook qua vorm. Zo onderscheiden we enerzijds de strakke lamellen, horizontale jaloezieën en rol gordijnen en aan de andere kant de speelsere plissés en vouw- en opneemgordijnen die de stof losjes en sierlijk optrekken of plooien. En was het vroeger vaak 'of, of', tegen woordig zijn het juist de com binaties die het 'm doen. Uitgangspunt van veel collec ties binnenzonwering en gor dijnstoffen is de onderlinge combineerbaarheid door een perfecte afstemming qua kleur en dessinering. Houten jaloe zieën zijn een trend op zich. Nieuw zijn de horizontale jaloezieën met decoratieve uit sparingen - voor wie wel eens iets anders wil dan rechttoe- rechtaan. Raamdecoratie onderscheiden we grofweg in transparante, semi-transparante, ondoor zichtige en verduisterende varianten. Gemetalliseerde uit voeringen temperen de warm te optimaal. De mogelijkheden zijn dus haast legio, zodat voor elk inte rieur een passende oplossing bestaat. Ook letterlijk passend: want vrijwel alle vormen van binnenzonwering kunnen exact op maat gemaakt wor den. Ook als het gaat om Baden in alle vormen, schitte rende douchecabines, kranen in alle soorten en maten, de signradiatoren, accessoires als glashouders, handdoekringen, closetrolhouders en zeepscha- len in een opvallend design: er is heel veel te koop in alle prijs klassen. Gaat u zelf eens kijken welke enorme keuze in baden uw leverancier biedt. Hoekbaden bijvoorbeeld, met een geïnte greerd zitoppervlak. Of een bad met een speciale douche zone. Er zijn trouwens ook baden waarin lange mensen volop van een verkwikkend bad kunnen genieten. Om u zelf extra te kunnen verwen nen stapt u natuurlijk in een bubbelbad. Een luchtsysteem zorgt voor de luchttoevoer vanuit de bodem. De betere whirlpoolsystemen bieden perfectie op het gebied van hygiëne, comfort en design. De stoomcabines hebben hun plaats in menig badkamer al veroverd. Op zich is dit nauwe lijks verbazingwekkend. Im mers, al heel lang weten we al dat stoom - behalve door de hygiënische pluspunten - ge woon heel gezond is voor de mens. Vandaar dat fabrikanten het neusje van de zalm aanbie den op het gebied van stoom douchecabines. Compleet met uw favoriete muziek kunt u zich - volkomen veilig - heerlijk laten onderstomen met uw favoriete geur. Voor wie 'gewoon' douchen al voldoen de is, staat een scala aan dou checabines ter beschikking. En of de douchebak die u wenst nu vierkant, vijfhoekig of rond moet zijn: er is altijd een pas- 'afwijkende' raammaten zoals extra lange, schuine, ronde of trapeziumvormige ramen. Overigens, vliegen en andere insekten houdt u buiten de deur door horren; die natuur lijk ook exact op maat gemaakt kunnen worden. Bedenk tot slot dat aan raam- i bekleding voor serres specifie ke eisen gesteld moeten wor den met betrekking tot de bereikbaarheid en het bedie ningsgemak. Zonweringen zijn met de hand (koord of slinger stang) en/of elektrisch met behulp van een motor te bedienen. Er zijn ook systemen met afstandsbediening. sende scheidingswand van hoogwaardige materialen zoals veiligheidsglas zichtbaar. Net zo mooi is de nieuwste generatie douchetempels. Bij voorbeeld helemaal rond, compleet met een kolom in de lijn van het ontwerp waarin alle leidingen worden wegge werkt. Meubels voor de badkamer moeten technisch aan de hoogste eisen voldoen. Anders dan andere meubelen brengen badkamermeubels hun leven immers voor een belangrijk deel door in een vochtig klimaat. De fabrikan- ten laten stuk voor stuk zien waartoe ze in staat zijn: niet alleen kwalitatief perfecte meubels, maar ook doordach te en prachtige ontwerpen staan tot uw beschikking. Prak tische grepen in tal van uitvoe ringen, hygiëne-emmers die slim zijn weggewerkt, net als verzamelkorven voor was goed, uittrekbare handdoek- rekken om ruimte te besparen, praktische halogeen verlich ting die keurig wordt wegge werkt; het badkamermeubel in uw badkamer is een extra ver rijking voor uw gemak. Vloer en wandtegels voor uw badkamer. Denkt u er goed over na en laat u goed voor lichten alvorens tot aanschaf over te gaan. Ook hier geldt dat de keuze onbeperkt is. Niet alleen leveren de topfabrikan- ten tegels van onbesproken kwaliteit, ook de verrassende combinaties met afbeeldingen en kleuren zullen u verbazen. Want één ding is zeker: ook uw badkamer kan van droom tot werkelijkheid worden! Het begon allemaal met de salontafel van het Italiaanse merk Fontana Arte. In een opstandige bui zetten de designers vier zware industrie- wielen onder een hardglazen plaat. Het was een reactie op het starre, strakke interieur. Het tegendraadse ontwerp sloeg in als een bom. In de jaren daarna werden er zelfs prijsvragen uitgeschreven voor het dynamische wonen. Inmiddels zijn de stevige zwenkwielen niet meer weg te denken. Naast de zware, rub beren industriemodellen zien we ook steeds meer fragiele houten wielen opduiken. En voor het klassieke interieur zijn de kleine koperen zwenkwiel- tjes, bekend van zitmeubels, salontafels (en piano's), weer helemaal 'bon ton'. Kies voor zwenkwielen met rem. Dat voorkomt dat je spullen er spontaan vandoor gaan. Meubels op wielen ogen grap pig. Maar dat is niet het enige pluspunt. Je kunt ze ook naar hartelust verplaatsen. Zin om de kast tegen een andere muur te zetten of wellicht schuin in de hoek? Was zo'n experiment vroeger een eindeloos gesleep, nu is het een fluitje van een cent. uiterlijk en brede zit. Door de gesloten romp - geen ijle poot jes, maar dichte wangen (zijpa nelen) - herinneren ze vaak aan de aloude rookstoel. Ze zijn meestal gestoffeerd in een fraaie velours of geweven jac- quardstof. De zitvorm is voor het gemak elektrisch te verstel len. Vaak kan het voorpaneel van de romp middels harmoni- ka- of telescoopgeleiders wor den uitgeklapt tot een handige voetensteun. Eén merk levert een senioren comfortstoel die Een dubbel (boxspring) divanbed op wieltjes kan gemakkelijk uit elkaar worden geschoven. Han dig bij het stofzuigen. Hetzelfde geldt natuurlijk voor de bank, het bed of de eettafel. In of uit de zon, je zegt het maar. Ook een aparte zomer- opstelling (alle meubels naar de tuin gekeerd) of een winter- opstelling (gericht op de haard); het is allemaal in een handomdraai gebeurd. Een extra pluspunt is ook dat meubels op wielen minder zwaar ogen. Dat komt omdat het licht er onderdoor kan spe len. Daardoor lijken zelfs zwa re, volumineuze kasten te zwe ven. Geen meubels op wielen ge kocht? Niet getreurd. Bij woon- warenhuizen, bouwmarkten en meeneemzaken zijn de zwenkwielen per set te koop. Even onder een ladenkastje schroeven en je bent weer up- to-date. Een flexibele inrichting vraagt natuurlijk ook om flexibele 'bij de handjes'. Geen wonder dus dat de theewagen weer hele maal terug is. Ze worden nu bijrijders genoemd en zijn er in allerlei kunstzinnige uitvoerin- zelfs voorzien is van rugmas sage en ingebouwde verwar ming. Opvallend is ook het rui me aanbod aan uitklap- en uit- schuifstoelen. In het eerste geval is de stoel als het ware dubbelgevouwen en steunt dus op het voetenbankje. Om lekker languit te kunnen liggen moet dat dan even handmatig worden uitgeklapt. Een andere methode om van een fauteuil een soort chaise- longue te maken is het uit schuiven, zeg maar verlengen, van de zitting. We kennen het principe van de koloniale rotan waranda-meubels, maar ook de grote designfabrikanten blijken er prima mee uit de voeten te kunnen. Soms kan de zitting dankzij wieltjes helemaal worden uit getrokken tot een soort matrasje. Handig bij onver wachte gasten. De meest flexi gen: van hout, kunststof of glas; opklapbaar of uitschuif- baar. Behalve voor serveren kun je 'm natuurlijk ook voor decoratieve doeleinden gebruiken: bijvoorbeeld als console in de hal of als plan- tentafeltje; ook fotolijstjes doen het leuk! De ontwerpers hebben het wiel inmiddels op grote schaal opnieuw uitgevonden. Geen kleinmeubel of er is wel een rij dende uitvoering van. TV- audiomeubels, cd-rekken, computertafels, lage tafels annex boekenkastjes; ze zijn er te kust en te keur. Ook worden wieltjes graag gebruikt als trendy design-accentje: bij voorbeeld onder staande lam pen of prullebakken. Zelfs met fruitschalen kun je tegenwoor dig alle kanten op. Er lijkt geen eind te komen aan de opmars van het rollend materieel. Sinds kort hebben de fabrikanten zich massaal gestort op het flexibele keu- ken- en baddesign. Ladenblok- ken op wielen, voorraadbak- ken, wasmanden, dan wel een trolley voor handdoeken of kookgerei: de winkels staan er vol mee. Een klassieker is en blijft natuurlijk het verrijdbare hakblok. Nieuw voor de keuken is een werkblad dat dankzij twee zwenkwieltjes om een vast punt kan cirkelen. Daarnaast hebben we de eerste mobiele koelkast al gesignaleerd. Zeker in de keuken kunnen al deze innovaties handig zijn: verrijdbare modules bieden immers extra schoonmaakge- mak. Praktisch en speels: van af nu loopt ieder huishouden op rolletjes! bele relaxer is natuurlijk de opklapstoel. Het oudste voor beeld daarvan is de strand stoel met z'n frame van rag dunne latjes waar zo vaak hila risch mee geworsteld wordt. Ze zijn in allerlei varianten - met losse of vaste voetensteun - weer terug van weggeweest. Voorzien van een stoere can vas hangmat passen ze perfect in de natuurlijke eco-trend. Toch leven ontwerpers niet in het verleden. Op de laatste grote meubelbeurs stal een hedendaagse opklapstoel de show. In platte toestand oogt het geheel als een langwerpig kussen; uitgezet wordt het een superzachte relaxstoel. Zelfs de armleuningen komen daar bij uit het platte vlak naar voren. In een bijpassend voe tenbankje en hoofdsteun is voorzien. Chronisch ruimtege brek of een feestje? Geen nood, dan kunnen al deze comfortabele relaxers zo weer worden ingeklapt. De Twin Relax van Jori: samen heerlijk lezen of TV-kijken terwijl elke helft een eigen stand kan innemen. Voor vloerafwerking en interieurstoffen bestaat een toe nemende voorkeur voor natuurlijke materialen.

de Vlissinger | 1996 | | pagina 23