Eind april en mei: maanden voor een uitbundige bloei Vijver met fontein: een extra accent in de tuin Met lente in aantocht: goed toeven in de tuin Tuinmeubelen: kunststof draad maar wel klassiek Een lenteboeket uit eigen tuin Zo groen als gras: maar dan moet er wel aan worden gewerkt Met welk lekkers lokt u vogels in de tuin? Noviteiten voor de tuin Goed snoeien vraagt om juist gereedschap en deskundig advies Tuinstoelen in Country style met webbing rug WEERBESTENDIGE NOSTALGIE EN DESIGN Onkruidtrekker Compacte haspel DeTuinwoeler Na de lange winter van '95-'96 is de uitdrukking "zo groen als gras" voor de meeste gazons, ook in Zeeland, zeker niet van toepassing. Het gazon is dus aan een voorjaarskuur toe. Dat vraagt om extra verzorging. Natuurlijk, het gras wordt na verloop vanzelf wel weer groen. Maar wie snél een mooi gazon wil hebben, zal eraan moeten werken. Als het gazon er al jaren steeds slechter is gaan uitzien, kan advies van de hovenier van belang zijn. Tekenen van slechte conditie van het gazon zijn onder meer kale plekken en veel onkruid. Ver- ticuteren, beluchten en mesten kunnen wonderen doen. De graswortels krijgen extra lucht en dat bevordert hergroei. Mest zorgt voor een mooie frisgroene kleur. Zo'n voorjaars kuur is met professionele apparatuur zó gebeurd. Onkruid kan handmatig of met een speciaal anti-onkruidmiddel voor het gazon worden bestreden. Dit kan het beste wat later in het voorjaar gebeuren, als de groei er goed in zit. Vertoont het gazon aanzienlijke heuvels en dalen (door mollen bij voorbeeld), dan luidt het advies: opnieuw aanleggen. Nog deze zomer ziet het er weer prachtig uit, zowel bij inzaaien als bij het gebruik van graszoden. Koop graszoden van goe de kwaliteit, die speciaal zijn geteeld van geselecteerde gazonzaden. Woensdag 17 april 1996 DE FAAM - DE VLISSINGER We gaan weer de kleurigste tijd van 't jaar tege moet. Einde april en mei zijn de mooie voor jaarsmaanden. Veel planten staan dan immers in volle bloei. En na de lange winter van 1996 kan die bloeiperiode nog wel wat uitloop heb ben. Planten zien er met hun frisgroene blad bovendien echt voorjaarsachtig uit. In de tuin kan er nog van alles worden geplant, mits in pot gekocht. Ook het balkon nodigt uit tot een feestelijek aankleding. Kleine heesters en bloeiende vaste planten zijn heel geschikt. Mei is vooral ook een maand om te genieten. Mogelijkheden met water Er is veel belangstelling voor de toepassing van water in de tuin. Niet alleen in de vorm van een vijver, maar ook als murmelende bron of als fon tein, al dan niet verlicht. Bij water horen speciale planten. Ze kunnen zelfs in een ruime schaal of flinke bak groeien. Zo'n waterelement' kan op het terras een plaatsje krijgen, maar ook op een balkon! Hou op een balkon rekening met het maximale gewicht: 250 kg per m2. Behalve water planten die echt in het water groeien of drijven, zijn er ook moerasplanten. Die staan het liefst alleen met hun voeten in het water, zoals gele lis, egelskop, koekoeksbloem en dotter. Moerasver- geetmijniet (Myosotis palustris) bloeit bijna de hele zomer door, heel aantrekkelijk. TIP Geniet u ook zo als een kwetterend en kleurig vo gelvolkje zich tegoed doet aan uw vlierbes of rozebot- tels? Zo haalt u toch echt de natuur in uw tuin. Vindt u het gezellig om naar allerlei mooi gekleurde meesjes te kijken? Plant eens een zon nebloem of papaversoorten en ze zijn er 'als de kippen bij'. Een roodborstje lokt u gemakkelijk met duindoorn bessen. En wist u dat deze overrijpe bessen wat alcohol bevat ten, zodat het kan voorko men dat het roodborstje een tikkeltje tipsy is? En het is echt een sport om de toch wat schuwe appelvinken naar je toe te lokken. Kersen zijn niet veilig voor hen en als ze een bedje peulen heb ben ontdekt, is het smullen voor appelvinken, maar niet meer voor de moestuinbe- zitter! Wie dus de vogels op een afstand wil houden plaatst wapperende glim mende stripjes, kleine spie gelende kerstbollen of vogelverschrikkers. Plaats geen netten over uw strui ken! Omdat het begeerlijke fruit of groenten toch hier en daar bereikbaar lijkt voor vogels, zullen ze al snel ver strikt raken in de netten en dat is toch niet de bedoe ling. Wilt u nu precies weten, met welk lekkers u welke vogel lokt, dan zoekt u dit heel gemakkelijk op in het leuke geschenkboekje Vogels lokken in de tuin van Tirion Natuur, voor maar 16,90. staan. Zo'n beekloop kan beginnen met een waterval bij voorbeeld door het water over een oude boomstronk te laten lopen. Het is zinvol vooraf te bedenken dat het water ergens naartoe moet stromen. Een mooie mogelijkheid is het op te vangen in een filtervijver en het van daaruit terug te voeren naar de vijver. In de vijver zelf zijn waterlelies een mooie aanvulling op de bestaande begroeiing. Ze zijn er in veel kleuren en er zijn zelfs mini-waterlelies. De fontein moet niet te dicht bij deze waterlies staan. Daar kunnen de bladeren niet tegen. Tot slot is het waardevol om te weten dat de fontein bij felle zon niet plotseling kan worden uitgezet, want dan bestaat het risico dat de planten in de waternevel verbranden. En bij een beekloop verstoort het uit zetten de aanwezige vegetatie. Overigens is er op het gebied van vijvers anno 1996 een gro te keuze: voorgevormde vij vers en vijvers van vijverfolie waarmee de vormgeving zelf wordt bepaald. De beste plaats voor een vijver is een plek waar minstens een paar uur zon komt. In de volle zon is enige schaduw gewenst, u kunt hierover een hovenier raadplegen. Voor de vijverfon tein zijn verschillende pompen in de handel. Pompen die het vuil al scheiden en heldere vij vers bevorderen. Mochten algen en schuim de vijver ver troebelen dan zijn er tegen woordig milieuvriendelijke produkten te verkrijgen. Op een zomerse dag zorgt water in de tuin voor een klaterend koele sfeer. In een wijde, minimaal 20 cm diepe schaal, kunnen mini-waterlelie en mini-gele plomp groeien. Ook de geelbloeiende watergen- tiaanplant is geschikt. Leuk, op een zonnige plek. Voor een moerasbak kunnen diverse moeras- planten worden gebruikt. Poot ze in kleiige grond (te koop) en houd die goed nat. Half schaduw is het beste. Zeewind geen problemen Op balkons kunnen planten last hebben van de wind. Aan de kust bevat de wind bovendien zout, wat veel planten slecht bekomt. Engels gras, Armeria maritima, trekt zich daarvan ech ter niets aan. De polvormig groeiende vaste planten bloeien in mei bijzonder rijk, in vele tinten paars en lila, soms ook wit. Ze hebben maar weinig grond nodig om te groeien en te bloeien. Het zijn dan ook gemakkelijke balkonbewoners. Leuke com binaties zijn te maken met siergrassen. Wat gro te kiezels erbij en er is een compleet tuintje ont staan. Brem in bloei Brem is één van de bloeiende heesters die in mei de aandacht trekt. Cytisus preacox 'Allgold' bijvoorbeeld, is zo'n aantrekkelijke bremstruik, Moerasplanten doen het heel goed in een waterdichte bak: weer wat anders op het terras of balkon. bovendien zeer winterhard. Wie liever een rode kleur heeft kan de paarsrode 'Hollandia' nemen. Wit is ook mooi. 'Albus'. Jonge planten behoeven de eerste jaren niet gesnoeid. Oudere struiken kunnen na de bloei worden teruggesnoeid, om te voorkomen dat ze te sterk onderin verhouten. Een later bloeien de brem is Genista tinctoria, verfbrem. Het is een inheemse plant, waarvan ook kruipende vormen te koop zijn, geschikt voor bodembe dekking ('Plena', 30 cm hoog). Ze bloeien rijk vanaf juni. Kruipbrem, Genista pilosa bloeit vanaf mei en nog eens in de nazomer, eveneens kruipend en goed winterhard. TIP Kruipende vormen zijn geschikt voor in pot ten of bakken. Spartium junceum wordt Spaanse brem genoemd en dat geeft al- aan, dat de struik enigszins vorstgevoelig is. Grote, goudgele bloemen: mei-september. TIP Houdt van veel zon en kalkrijke grond Gevlochten tuinmeubelen van kunststof zijn dit voorjaar opvallende nieuwkomers op tuinmeubelgebied. Het vlechtwerk van de 'Hermi tage Selection' gedoopte col lectie is op ambachtelijke wijze met de hand uit kunststof draad vervaardigd. De fauteuils, banken en tafels zien er daardoor uit als nostal gische rotan of manou meube len met als belangrijk voordeel dat ze ons wispelturige klimaat dag en nacht kunnen trotse ren. Het vlechtwerk bestaat uit een hoogwaardige polyolefine kunststof draad met uitsteken de eigenschappen. Een roestvrij, lichtgewicht alu minium frame garandeert sta biliteit. De combinatie van tra ditionele productiemethoden met moderne materialen brengt de voordelen binnen bereik die tot dusver alleen waren weggelegd voor tuin meubelen van massief kunst stof. Splintervrij Zo is de Hermitage Selection behalve weerbestendig ook UV-bestendig, dus kleurvast, onderhoudsarm en - voor bad pak en tere zomerkleding heel belangrijk - absoluut splinter- vrij. Door de nostalgische sfeer van het vlechtwerk onder scheidt de Hermitage Selec tion zich bovendien van alle andere tuinmeubelen. Klassiek design De Hermitage Selection valt op door verschillende design opvattingen. De meest klassie ke stijl bestaat uit een statige Lotus fauteuil, tweezitsbank Lotus Loveseat, koffie- en bij zettafeltje. Qua sfeerbeleving sluit deze lijn vooral aan bij de traditionele manou- en rotan- vormgeving. Dit geldt ook Water is - we weten dat alle maal - een rustgevend ele ment in de tuin. Vandaar dat het legioen van vijverbezitters nog steeds toeneemt. Met een vijver krijgen ook allerlei andere soorten planten een kans, waterlelies en dot ters in de eerste plaats. Als we de vijver een meerwaarde wil len geven, is een fontein een interessante toevoeging. De installatie hoeft geen hoofd brekens te kosten en de inves tering valt bijzonder mee. De geregelde toevoer van water via de fontein voegt een flinke dosis zuurstof toe aan het vijverwater, wat stimule rend werkt op de aanwezige flora en fauna. Die toevoer maakt het ook denkbaar om een beekloopje te creëren, waarin vervolgens weer een heel eigen vegetatie zal ont- Op gebied van tuinrqaterialen is de tijd niet stil blijven staan. Dat konden we kort geleden zien op de Vakbeurs voor de Tuinbranche VTB '96. We lichten er enkele noviteiten uit die vorig jaar of nog recen ter hun intrede deden: Nieuw op de markt is een onkruidtrekker van Gardena, een milieuvriendelijk apparaat. Trekt paardenbloemen, distels en ander onkruid met penwor- tels uit het gras. Ontziet uw rug, is zo licht als een wandel stok en makkelijk in gebruik: neerzetten, insteken en eruit- trekken. De wortels komen in een verzamelbuis en kunnen door de bovenste opening geloosd worden. Over snoeien doen veel halve waarheden de ronde. Goed snoeien vereist vakkennis. Vraag daarom bij twijfel advies aan een hovenier. Goed snoei en vraagt ook het juiste gereedschap dat bovendien scherp moet zijn. Snoeiwon- den overgroeien snel en goed als ze glad zijn. Naast een snoeischaar en een boom- schaar op een lange stok zal al gauw een boomzaagje nodig zijn. Een vlinderstruik van enkele jaren oud, bijvoorbeeld, draagt stevige takken. Met een snoeischaar redt u het niet, want een vlinderstruik kan het beste echt kort worden terug gesnoeid. Gebeurt dat niet, dan zal de struik kleinere bloempluimen maken en op den duur aan groeikracht inboeten. Andere struiken die baat hebben bij kort terug snoeien (na de bloei!) zijn twee populaire stamboompjes: het amandelboompje (Prunus tri loba) en de mooie katwilg Salix caprea 'Kilmarnock'. De uitgebloeide takken kunnen kort worden teruggeknipt, zodat ze in één groeiseizoen helemaal opnieuw kunnen uit groeien. Zonder snoei wordt de kroon op den duur veel te zwaar voor het stammetje. Knip de takken bij het wilgje nooit halverwege de stam af, want dat doet geen goed aan het uiterlijk van de wilg. De meeste rozen in onze tui nen zijn in cultuur ontstaan. Ze hebben grote bloemen en bloeien langdurig en rijk. Anders dan hun wilde soortge noten vragen ze rigoreuze snoei in het voorjaar. Dit houdt de groei in de struiken. Ook al zijn rozen bij zacht weer aan het uitlopen, snoei ze maar gerust flink terug. Ze halen hun 'schade' vlot genoeg weer in. Rozenstruiken die niet wor den gesnoeid, groeien dicht. Van klim- of leirozen blijven alleen de minst vertakte takken zitten. Het rijkst zullen takken zonder zijscheuten bloeien. Stevig aanbinden na het snoei en is belangrijk. Bloeiende bloesemtakken, het eerste kievitseitje, pasgeboren lammetjes, het hoort allemaal bij de lente. Vooral narcissen zijn van die typische voorjaarsbloemen. Het lenteboeket bestaat dan ook uitsluitend uit narcissen. Erg fraai staat het om een stuk of veertig narcissen te nemen en deze samen in een hoge cilinder vormige vaas te schikken. Het Lenteboeket bestaat uit verschillende soorten narcissen, waarvan de heerlijk geurende 'Big Chief' de boventoon voert. De crème-kleurige 'Ice Follies' en de knalgele 'Carlton' geven het boeket een frisse uitstraling. Samen met 'Quail' vormt het lente boeket een 'synoniem' voor jong, fris en een heel nieuw begin, want zo'n grote bos narcissen symboliseert het voorjaar en daar hoeft u helemaal niks aan toe te voegen. Mocht u dit type narcis sen niet in de tuin hebben, dan zijn er nog genoeg andere soor ten om een narcissenboeket samen te stellen. Narcissen zijn fiere bloemen die hun kopjes niet zo gauw laten hangen, want daar zijn ze veel te ijdel voor. Zij danken hun naam niet voor niets aan de Griekse jongeling 'Narkissos'. Een jonge man die tot groot ongenoegen van de godin Nemesis verliefd werd op zijn eigen spiegelbeeld. Nemesis verandert hem voor straf in een narcis die aan de waterkant groeit, zodat hij naar zijn eigen beeld kan staren tot in lengte der dagen. m m V -i. V 7 -V Deze haspels onderscheiden zich door robuustheid, com pactheid en functionaliteit. Geschikt voor 30 meter slang. Wordt gemonteerd geleverd inclusief 2 koppelingen, oplos sing voor "uitdruppelen" na gebruik en "anti-knik" aanslui ting voor de slang. In staand model en muurhaspel (incl. slanggeleider) met of zonder slang. voor de kleurstellingen: wit frame met wit vlechtwerk, donkergroen frame met don kergroen vlechtwerk en don kergroen frame met naturel vlechtwerk. De Lotus lijn wordt gecompleteerd door een ron de tafel van 100 cm en een rechthoekige tafel van 152 x 96 cm met glazen blad en een wit of donkergroen aluminium fra me. Style of loom De 'style of loom' vormt het duidelijk herkenbare uitgangs punt voor de Jasmin lijn in dezelfde kleurstellingen. Ken merkend voor de Jasmin fau teuil in tweezitsbankje Jasmin Loveseat is de iets meer inge togen vormgeving. De fau teuils zijn bovendien stapel- baar en dat betekent extra gebruiksgemak. De Lotus tafels zijn uitstekend met de Jasmin meubelen te combine ren. Met de Tuinwoeler kan met een eenvoudige beweging de grond van siertuinen, moestui nen en bloemperken worden bewerkt. De gevraagde gebrui kersinspanning is daarbij laag. Het is een kwestie van neerzet ten, in de grond drukken, een halve slag draaien en terug draaien. Op deze manier wordt de rug ontzien. Zowel rechts- als linkshandigen kunnen ermee werken. Er is een brede en een smalle uitvoering. Het smalle (12,5 cm) type is bedoeld voor het fijnere tuin werk. Grotere tuinoppervlak- tes kunnen in een korte tijd met het brede (15 cm) type worden bewerkt. DeTuinwoe ler is gemaakt van een sterke buisconstructie en voorzien van een beschermende coa ting. Nog even en de terrasstoelen gaan weer naar buiten. Genie ten van het zonnetje in uw eigen tuin. Dat is toch zeker het paradijs binnen handbe reik! Is uw tuin werkelijk een para dijsje? Of valt er wel wat aan te verbeteren? Dan is het daar nu de tijd voor. Van planten die in het voorjaar in de tuin worden gezet, kan nog dezelfde zomer volop worden genoten. Romantiek Elke tuin wordt gezellig gemaakt met planten in potten en manden, een hoekje aroma tische kruiden bij de keuken en geurende klimrozen langs een boogje. Het mag best een beetje romantisch worden. Daarvoor zorgen ook geknipte vormen van Taxus of Buxus. Vaste planten met zachte kleu ren zoals lila floksen, blauwe riddersporen en wit gipskruid er onder, kunnen overal een plekje krijgen. Koop elke maand een paar bloeiende planten. Dat garan deert lange zomers vol kleur. Bloemen Geen tuin zo klein, of er passen bloeiende planten in. Wie wei nig ruimte heeft, is met vaste plantviooltjes goed uit. Ze blij ven laag en bloeien vele maan den (knip uitgebloeide bloempjes uit!). Combineer ze met het zachtgroene blad van vrouwenmantel. De geelgroe ne bloeiwijzen van deze plant zijn geschikt voor boeketten en om te drogen. Een plekje met een beetje zon is al voldoende. Voor een echte schaduw zijn varens, Hosta-soorten en diverse bodembedekkers. Rozenboog In elke tuin past een rozen boog. Koop een royale maat, zodat aan weerszijden een klimroos kan worden geplant. Een geurende, doorbloeiende roos is de beste keus: de teer- roze 'New Dawn' of de stekel- loze, hardroze 'Zéphirine Drou- Tuinstoelen van kunststof en met een webbing rug in bei ge. Ook dat is een nieuwe trend in het komende buitensei zoen. De stoelen maken deel uit van de Hartman-collectie. De stoelen zijn stapelbaar in meerdere varianten. Speciale zitkussens verhogen het zitcomfort. hin'. Combineren met Clema tis of kamperfoelie kan natuur lijk ook. Zet de boog vooraf goed in de metaallak, zodat hij vele jaren tegen roest is beschermd. Op slappe grond is het nodig de boog in een betonnen voet vast te zetten, zodat een zomerstorm geen schade kan aanrichten. Wie zo'n voorziening niet zelf wil maken, kan bij een vakbekwa me hovenier advies en hulp vragen. Vermeng bij het planten van rozen de tuinaarde met pot grond of compost en (gedroogde koe)mest. Rozen hebben veel voedsel nodig, elke lente en zomer. Denk bij het verbeteren van de tuin ook eens aan het bestra- tingswerk van terras, zithoek of tuinpad. De hovenier in uw omgeving heeft ook daar vast goede ideeën voor en is vakbe kwaam om die bestrating per fect te verzorgen. (Foto: Gijs Haak) Er is veel keuze aan pompen met in hoogte verstelbare sproeikop. Een solide pomp, zals hier de Nautilus 3000 van Oase, is ook zeer geschikt om water te laten stromen over en decoratieve molensteen.

de Vlissinger | 1996 | | pagina 15