FESTIVAL CULTUREEL GEKLEURD 1996 Kennismaken met de cultuur van anderen Bond van Plattelandsvrouwen bestaat vijfenzestig jaar m 2 4 WEKEN 3escj C Maansverduistering Mulder VOOR 14,25 HET NEDERLAND! ELFTAL Gratis Bioscoopkaartje «JAj ik wil: KOMT NAAR VUSSINGEN 1 juni a.s. aanvang 19.00 uur Voorverkoop vanaf maandag 15 april: De aprilmaand is op de culturele kalender inmiddels de traditionele 'cultureel gekleurde' periode. Ook dit jaar vinden er van 14 tot en met 28 april zo'n veertig activiteiten plaats in tien Zeeuwse gemeenten. Het Festival Cultureel Gekleurd 1996 brengt dan weer een gevarieerd aanbod van muziek, literatuur, film en theater uit niet-westerse en allochtone culturen. Het centrum voor internationale samenwerking (COS) Zeeland is ook dit jaar verantwoordelijk voor de coördinatie van het Festival. Virtuoos PZC WEEKBLADEN Ezelsoor Een handjevol mensen stond vorige week woensdag voor de Middelburgse sterrenwacht de maansverduistering te bekijken. „Het is nog al laat hè, daarom is het niet zo druk", vertelt Verbeem van de Volkssterrenwacht. Kannibaal „Wat ik vooral zo erg vind is dat er altijd zo deni grerend gedaan wordt over onze handwerk- clubs. Er wordt namelijk op een heel hoog niveau gewerkt". Aan het woord is Ina Koster, voorzitter van de Middelburgse afdeling van de Nederlandse Bond voor Plattelandsvrouwen. Dit jaar bestaat de Zeeuwse afdeling vijfenzes tig jaar. Een gesprek met drie leden van de afde ling Middelburg. Zeven kotjes en êên schiet uus Naar de mooiste film van '96: DAT KAN! binnenhuis 1/ERSCHOORE Het Nederlands elftal speelt op op het sportpark Irislaan te Vlissingen tegen het Zeeuws elftal 0118-616056 0118-616755 0118-419710 0113-227600 0118-616163 0118-460259 Voor adressen en meer info zie advertentie op UIT-pagina ^ÖD ELB^S^- 26e JAARGANG NUMMER 15 10 APRIL 1996 Cultureel Gekleurd wil zoveel mogelijk mensen op verschil lende manieren laten kennis maken met de cultuur van anderen. Het Festival levert zo een bijdrage aan de multicul turele samenleving. Ontmoe tingen tussen culturen zijn het begin van wederzijds begrip en leiden bovendien tot nieu we ideeën en uitingsvormen. De 'ontmoeting' is de rode draad die door het Festival loopt. Muziek en dans nemen een prominente plaats in tijdens het Festival Cultureel Gekleurd. Zo zijn de leden van 'Les Percussions et Dances de Guinée' de absolute groot meesters van de 'talking drum'. Samen met acrobaten en dansers in schitterende kos tuums bezorgen zij liefhebbers van het Afrikaanse ritme op zondag 14 april, een avond vol vuurwerk in de Stadsschouw burg in Middelburg. In het Arsenaaltheater in Vlis singen staan drie muzikale optredens geprogrammeerd in het kader van Cultureel Gekleurd. Eliades Ochoa bijt op 18 april de spits af. Het repertoire van de Cubaanse groep 'Eliades Ochoa Cuar- teto Patria' bestaat uit boleros, sones en guarachas uit de jaren twintig, dertig en veertig; muziek met Creoolse, Spaanse en Italiaanse invloeden. De lei der van deze in 1940 opgerich te groep is de opmerkelijke gitarist en leadzanger Eliades Ochoa, een virtuoos met een schitterende stem en een groot improvisatievermogen. Jazz- en geïmproviseerde muziek maken ze - 'Fra Fra Sound": zeven jonge 'Neder- LD® "vyMssfimgj®;? Oplage: 24.500 Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Faam. Totale oplage: 50.295. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0118) 642078 Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10. postbus 18,4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: G.J.A. van den Eeden (0118) 484313 (privé (0118) 472283). Redactie: Ad Hanneman, (0118) 681271 en Ellen Erkens, (0118) 681270. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. (0118) 681215 Bezorging: (0118) 484215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36,4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Oost-Souburgseweg 10, 17.00 uur. Postbus 18, 4380 KA Vlissingen, tel. (0118) 484000 De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 175.220. landse musici van Surinaamse en Antilliaanse origine. Fra Fra is het Surinaamse begrip 'balans'; Fra Fra Sound: eigen tijdse muziek met aanwijsbare roots in een verscheidenheid aan culturen (Arsenaaltheater, 21 april). 'Sandra Reaves-Philips' staat op 24 april in Vlissingen garant voor een optreden dat swingt tot aan de laatste stoel van het balkon. De Hindoestaanse muziek groep 'Roshni Sangett samajd' bestaat (voornamelijk) uit vrouwen is op 26 april te zien in Buurthuis de Paraplu, even eens in Vlissingen. Zij spelen traditionele muziek uit India. Ook film ontbreekt niet tijdens het Festival Cultureel Gekleurd. In de festivalperiode staan er bij Cinema Middel burg films geprogrammeerd uit Guinee-Bissau, Zuid-Korea en China. In het Festival 1996 nemen naast muziek en film ook lite raire activiteiten een belangrij ke plaats in. Zo is er op 25 april in de Zeeuwse bibliotheek een literaire avond met de inmid dels jaren in Nederland wonende Iraanse schrijvers Kader Abdolah en Nasim Khaksar. Kader Abdolah en Nasim Khaksar zijn beiden geboren in Iran (toen nog Perzië), respec tievelijk in 1954 en 1944. De in een religieuze familie opge groeide Abdolah rolde in zijn studententijd in het verzet tegen het dictatoriale regime van de sjah. De groep is gro tendeels uitgemoord, door volgelingen van de sjah en later van Khomeiny. In 1985 De maansverduistering begon om 00.20 uur. Zo'n twee uur lang was met het blote oog te zien hoe de maan langzaam maar zeker steeds minder licht van de zon kreeg. Verbeem legt aan wat bezoekers van de sterrenwacht uit wat er nu eigenlijk gebeurt bij een maansverduistering. FOTO: AN DA VAN RIET. Percussions de Guinée, zondag 74 april in de Middel burgse Stadsschouwburg. vluchtte Abdolah naar Neder land. Zijn debuutbundel 'De Adelaars' werd in 1993 bekroond met het Gouden Ezelsoor, in 1995 verscheen de bundel 'De meisjes en de Parti zanen'. Nasim Khaksar begon in 1965 te schrijven, samen met ande re auteurs werd hij 1968 gear resteerd en verbleef afwisse lend totaal zo'n vijf jaar in de gevangenis. Omdat hij tevens politieke artikelen publiceerde werd door het nieuwe bewind zijn doodvonnis uitgesproken. In 1983 wist hij Iran te ont vluchten. Als balling leeft hij nu in Nederland; zijn huidige verhalen (in 1991 verscheen zijn verhalenbundel 'De krui denier van Kharzavil') weer spiegelen zijn ervaringen in Iran: de positie van de vrouw, het politieke verzet enzo voorts. Interculturele ontmoetingen zijn er volop. In Goes staan de schijnwerpers op Vietnamese vrouwen, op Tholen is er de manifestatie 'Mengelmoes' en in Aardenburg kun je 'Proeven van een ander Europa' met Russische muziek, een docu- mantaire over Kyrgystan, Turkse saz-muziek, maar ook écht proeven van kaviaar en uitheemse gerechten. De tentoonstelling 'Zeeuwen kieken 't Zuiden' in Terneuzen is een fotografische ontmoe ting. Vijfentwintig Zeeuwse amateurfotografen hebben hieraan meegewerkt. De foto's vertellen persoonlijke ervarin gen met andere culturen, soms herkenbaar en soms ver rassend. Daarnaast zijn er enkele activi- Corry Dekker en Ina de Koning, beiden lid van de Bond, beamen de woorden van Kos ter. Zij legt uit wat ze bedoelt: „Neem nou borduren. Veel mensen kopen een compleet pakket in de winkel. Wij niet, wij maken onze eigen patro nen. Dat is veel moeilijker. Er worden echt heel mooie din gen gemaakt. Ja, dat moet me even van het hart. Het steekt echt als ik zoiets hoor, want het is gewoon niet waar!" Maar de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen is méér dan handwerken, leggen de dames uit. „De meeste vrouwen komen voor de socia le contacten of persoonlijke of creatieve ontwikkeling", ver telt voorzitter Koster. „En de laatste jaren wordt er ook meer actie gevoerd. Bijvoor beeld toen de NS-stations Kapelle, Rilland, Arnemuiden en Krabbendijke gesloten dreigden te worden. Toen waren we wel de voortrek kers". De stations zijn tot op de dag van vandaag open en gaan ook voorlopig niet dicht. Zelf is Koster al zo'n vijfender tig jaar lid van de bond. Net als Ina de Koning overigens. Bei den groeiden op op het platte land en werden na hun trou wen lid. Corry Dekker daaren tegen is pas een jaar aangeslo ten bij de Plattelandsvrouwen: „Ik ben geboren en getogen in Middelburg. Niet op het platte land. Ik deed vorig jaar vrijwil ligerswerk voor Terre des Hommes en kwam via dat werk in aanraking met de bond. Daarnaast had ik kennis sen die wel lid waren en me al eens het één en ander vertel den over hoe het er hier toe ging. Bovendien trouwt mijn dochter binnenkort met een plattelander en zo is eigenlijk mijn interesse gewekt. Vooral de fietsclub en de onderwer pen waarover gesproken wordt trekken me erg aan. Je wordt iedere keer weer met je neus op de feiten gedrukt. Ze zetten aan tot nadenken". Dek ker doelt op de bijeenkomsten die de bond regelmatig houdt. Vaak worden er lezingen gehouden. „Over verpakkings materiaal bijvoorbeeld", ver telt Ina de Koning. „En laatst hebben we eens een hele avond gehad over afval. Het scheiden van afval wordt over het algemeen toch gedaan door vrouwen". „Ook andere dingen komen aan de orde. Waarom appels halen uit Australië als uit Nederland de prachtigste appels komen? Wordt je er als consument minder van als je geen aardbeien kunt eten in januari? Dat soort dingen bespreken we", vult Koster aan. De Middelburgse afdeling telt ongeveer honderdveertig leden. Het jongste lid is veertig jaar en de gemiddelde leeftijd ligt rond de zestig. „De vergrij zing slaat toe", verzucht Ina Koster. „Het is ook moeilijk voor jongere vrouwen. Hun situatie is anders dan die van ons vroeger. Als je een gezin hebt en je werkt heb je zit je niet zo ruim in je tijd. Jonge vrouwen vinden ons program ma vaak wel aantrekkelijk, maar komen dan op een bij eenkomst en zien dan al die grijze hoofden. Dat trekt ook niet aan". teiten speciaal gericht op jon geren. De kapitein en de kanni baal is een familievoorstelling door Hakim René Groothof. Een kapitein wil nog eenmaal naar zee, maar mist de veer boot naar zijn schip. Hij brengt de nacht door in een hotel; daar beleeft hij samen met een kamergenoot een spannend avontuur. Een onvergetelijk programma voor en met kin deren. Zowel de inbreng van het jonge publiek als het improvisatievermogen van de beide landelijk bekende acteurs. De voorstelling is op zaterdag 20 april te zien in het Arsenaaltheater in Vlissingen. In de Stadsschouwburg in Middelburg treden op 26 april Turkse en Nederlandse kinde ren op met gedichten, liedjes, toneelstukjes, dansen en infor matie. De Turkse muziekgroep Deniz zorgt voor de muzikale omlijsting. Verder is er een expositie van Unicef rond de Rechten van het kind en een landenkwis. De deuren van asielzoekers centrum de Eendracht in Mid delburg staan op 20 april weer open voor een open dag. Naast rondleidingen zijn er activiteiten voor kinderen, een poppentheater en een infor matiemarkt. De open dag is een speciale gebeurtenis omdat het centrum in Middel burg tijdens het Festival Cultu reel Gekleurd zijn vijf-jarig bestaan viert. Een Festivalbrochure is ver krijgbaar bij bibliotheken, VVV- kantoren en deelnemende organisaties. De stichting Popmuziek Zeeland presenteert dit jaar een zestal cursussen voor muzikanten. De Vlissingse discotheek Mistique opende onlangs haar deuren voor publiek. Mede-eigenaar Edwin de Haas: „Wij zijn geen kinderdisco". In de rubriek Bedrijfskundig bekeken deze keer een beschouwing over de gebeurtenissen rond de gekke-koeien-ziekte. Verder deze week de rubriek Gelezen, met een bespreking van het boek Gapinge in vroeger tijden van Mart Olijslager en informatie van de overheid. 'Ken jie de zeven plaegen nie? Mae goeien nog toe. Je weunt toch op West-Souburg, zeker?' De man kon maar niet begrij pen dat ik nog nooit van 't slopje de zeven plaegen (of 'plaogen' op z'n burgers) gehoord had. Maar ja, als er zowat geen mens meer woont en je er nog niemand over hebt horen vertellen, hoe moet je daar dan van weten? De zeven plagen was een groepje arbeidershuisjes ach ter een groter huis aan het Marnixplein, dat op zijn beurt ook weer onderverdeeld was in een aantal aparte wonink jes. Gelet op de naam zal het wonen er geen pretje geweest zijn. Datzelfde geldt ook voor de Vlissingse arbeidersbuurt 'de tachtig plaogen', vroeger tegen het Scheldeterrein aan gelegen boven de zogenaam de Oranjebuurt. Bijna ieder dorp had zo wel zijn slopjes en buurten. En bijna ieder slopje had wel een naam. De 'smou- A Symphony of Life Bezoek de prachtige film Mr Holland's Opus en neem deze advertentie mee. U betaalt voor één persoon en u krijgt Gratis een extra bioscoopkaartje! Deze speciale aanbieding is alleen geldig op vrijdag 12, zaterdag 13, en zondag 14 april Koning van Engeland, Hulst Alhambra, Vlissingen VInr: Ina de Koning, Ina Koster en Corry Dekker: de Nederlandse Bond voor Platte landsvrouwen is méér dan handwerken. FOTO: ANDA VAN RIET. zegank' (jodengang) bijvoor beeld op Oöst- èn Westkappel of de 'zevensterre' op Vrou wenpolder ('dat waere zeven kotjes mee êên schiet'uus') en Gapinge. 'Zevensterre' is het oude Walcherse woord voor het sterrebeeld de Grote Beer. Ook op Vrouwenpolder moet u de nog altijd bekende 'Blinde Louw' zoeken, een gedeelte van de Fort den Haakweg. De 'Blinde Louw' is genoemd naar een blinde bewoner uit het eind van de vorige eeuw. De man moet nogal indruk gemaakt hebben, want hij is ook 'verwerkt' in het gezegde 'me zu'n ziee, zei Blinde Louw'. Op Westkappel bestond ten slotte nog de 'blieje buurte', ik meen aan het Noordkerkepad. Een nogal vrolijke benaming voor zo'n arme buurt. Marco Evenhuis Kromme Weele 21-23 Middelburg, tel. 0118-614077 (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: J per maand met automatische afschrijving a 31,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 89,50 Naam: Voorletters: m/v Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant S.V.P. TELEFOONNUMMER INVULLEN I.V.M. NAVRAAG BEZORGING Ruim 75 jaar huwelijks reportages op maat! ÊÊËIIq) m (ÊÊLOJJUIQ) Recht t.o. C&A en Blokker

de Vlissinger | 1996 | | pagina 1