Bijgeloof het ei Een feestelijk paasmenu Eieren beschilderen en versieren Mobile met gebakken eendjes Ik zeg en ik zei, ik leg en ik lei, een maagd is een meid en het Engelse egg is ons ei. Heel merk waardig, nietwaar? Het ei behoort tot de Ger maanse woorden waarin eg en ei stuivertje wis selen. Voorts bestaat het tot de groep stapel vormen'; dat zijn woorden die in onze taal een dubbele meervoudsuitgang hebben: lammeren, liederen, klederen, kinderen, volkeren enz. en ook eieren. Het begint in vrijwel alle talen met een klinker. Dat is zelfs in het latijn het geval: ovum. En dat betekent gewoon 'wat des vogels is' omdat vogel avis was. Maar ons woord ei is (en dat wisten de vroegere eierverklaarders niet) wel enkele duizenden jaren ouder dan het latijn. Pellen Cholesterol Vraatlust Fit Barsten Het van tevoren bedenken wat voor een menu we met de feestdagen op tafel zetten is alge meen een probleem. Velen hebben over vol doende ervaring zodat het steeds weer lukt om een feestelijk etentje samen te stellen. Maar wij willen het u toch eens gemakkelijk maken. Wij hebben voor u een paasmenu samengesteld. Het hoofdgerecht is natuurlijk met eieren klaar gemaakt en u zult merken dat dit een heel sma kelijk gerecht is en zeer eenvoudig te bereiden. OPLOSSING PAASPUZZEL Rosbief in rode wijnsaus Paasomelet Elk jaar weer is een van de feestelijkste gebeur tenissen van het paasfeest het versieren, be schilderen en verstoppen van de paaseieren. Het kleuren van eieren ontwikkelde zich tot een ware kunst. Er zijn maar een paar regels die u in acht moet nemen. Kleurstoffen Materialen Kleine kinderen Gevulde tomaten Gevulde kippesoep Woensdag 3 april 1996 DE FAAM - DE VLISSINGER 29 geen enkel verschil) dan gaat de luchtkamer netjes in het topje zitten. Dat vergemakke lijkt het pellen. 0 ja, eieren pellen is soms bar lastig. Het eiwit zit dan zó vast aan het vlies (dat zit vlak onder de schaal) dat we de helft kwijt zijn als we met pellen klaar zijn. Daartegen helpt maar één middel en ook dat is niet altijd afdoende: de eieren koken en meteen afkoelen in koud water. Ze drogen dan niet uit, zodat het vlies gemakkelijker loslaat van het eiwit. Bij zeer verse eieren helpt dat echter niet helemaal. Tenslotte is er het moderne bijgeloof, dat eieren door hun hoge cholesterolgehalte het optreden van hart- en vaatziek ten bevorderen. Dat zou dan komen door de dooier, want die bevat cholesterol, het wit niet. Ook dit is bijgeloof, want de jongste proeven op tiendui zenden mensen die ruim tien jaar duurden hebben uitge maakt, dat bij een normale levenswijze het cholesterolge halte van het voedsel weinig of niets uit maakt. Eten we het niet dan maakt het lichaam het zélf wel, omdat cholesterol een stof is die voor allerlei lichaamsfuncties (zelfs voor sex!) nodig is... Laten wij dus ook met de eieren maar doen zoals wij gewoon waren te doen. Ze behoren tot het goedkoopste eiwitrijke voedsel dat geschikt is voor de mens. Zelfs als vegetariër mag u ze eten, want eeteieren zijn onbevrucht. Jammer voor al die cartoonis ten die ze zó oud laten worden dat de kuikens er uit komen... Lang vóór het begin van onze jaartelling had de mens uit het Achter-Indische bhankivahoen een kip gefokt. Die stamvader leeft nog in heel Achter-Azië. Het is een patrijsachtige vogel die drie of vier maal per jaar een broedsel groot brengt. Hoe het komt dat de kip als huisdier vele eeuwen vóór Chr. hier bekend was? Geen mens die het weet. Laten wij zeggen dat onze voorouders gek op eieren waren, dat ze het zat werden om hun nek te bre ken bij het uithalen van in heemse vogelnestjes, dat gans en eend te weinig legden en dat ze daarom maar kippen kochten van langstrekkende oosterlingen. Waarom wij dan zelf van onze bloedeigen patrijs geen leg- dier hebben gefokt? Nog maals: Geen sterveling die het weet. Een ei is niet bederfelijk. U koopt natuurlijk kakelverse eieren, allicht. Toch bereikt het ei (mits koel bewaard) pas op de negende en elfde dag zijn volle smaak. En als u het goed bewaart blijft het zeker drie tot vier weken eetbaar. Toch was dat niet de reden voor de vraatlust onzer fokken de voorouders. Uit een ei ont stond een nieuw dier, een vogel. Bijgevolg moest je, als je zo'n ei consumeerde, toch allicht iets meekrijgen van de krachten van het jonge dier... En dus maar nestjes uithalen, want denk niet dat dit uitge vonden is door kwajongens uit de tijd van Pietje Bell. Van eieren eten werd je bijzon der potent, de mannen dan, als u begrijpt wat wij bedoelen. Het was ook het uitgekiende kostje voor kinderen, ouden van dagen en zieken. Een ontbijt zonder ei was dan ook helemaal niks. Je kunt het klutsen, koken en bakken. Ge klutst met cognac of brande wijn levert het een drankje dat, mits ingenomen op de nuchte re maag, u de hele dag fit doet voelen. U gelooft het niet? Nou, dat is dan toch het Duitse Trinkei en handige winkeliers hebben daarvoor een speciaal ei uitgezocht (dat vermoedelijk uit hetzelfde legnest komt als doodgewone eieren, maar de laatste zijn vijf tot acht pfennig goedkoper en daar kan de schoorsteen moeilijk van roken). Jongens klommen vroeger in de hoogste bomen om met de pet tussen de tanden (waarin de eieren) voorzichtig af te dalen. Twee gaatjes in de dop en het uitvloeisel kon je bak ken. De doppen kon je aan een draadje boven je bed hangen bij wijze van krijgstrofee. Wie de meeste lege doppen boven zijn legerstee had hangen was de ongekroonde koning. Dat dit een zinloze manier is om de natuur te ontdoen van nuttige diertjes... wie dacht daar toen aan? We zijn zo vrij om aan te nemen dat het mensdom althans op dit punt toch enige schreden voorwaarts is gegaan. Daarom zwijgen wij handig over de legbatterij, begrijpt u Van eieren eten raak je ver stopt! Mis, als u uw eitje niet keihard kookt zult u er geen last van hebben en als u het bakt helemaal niet. Eieren bar sten als je geen zout in het kookwater doet. Mis, die bar sten komen doordat er haar scheurtjes in de eierschaal zit ten, doordat de schaal te zwak is of doordat u de eieren zó uit de ijskoude koelkast in kokend water mikt. Bij een gekookt ei zit de luchtkamer soms hele maal scheef. Kun je zien hoe oud dat ei is! Ook al mis: slechts de grootte van de luchtkamer zegt iets over de ouderdom. Bewaart u de eieren op de scherpe punt of op de stompe punt (dat maakt HORIZONTAAL: 1 zuster; 6 Gavere; 11 radijs; 13 reder; 14 pf; 16 kelp; 17 even; 18 hg; 19 alp; 21 Leerdam; 23 roe; 24 nood; 26 sliet; 27 poel; 28 Drees; 30 den; 31 boers; 32 arend; 34 tre ma; 35 mooi; 36 wees; 37 knoop; 40 lepel; 43 gloed; 44 bof; 46 lager; 48 rood; 49 koran; 51 sela; 52 oer; 53 jatagan; 55 lip; 56 st; 57 tape; 58 Oder; 60 e.p.; 61 pover; 62 terug; 64 elftal; 65 rommel. VERTIKAAL: 1 zijpand; 2 sr; 3 tak; 4 edel; 5 rijles; 6 gevat; 7 adem; 8 ven; 9 er; 10 Engels; 12 speld; 13 reden; 15 flora; 18 hoera; 20 poer; 22 riet; 23 roem; 25 deemoed; 27 poespas; 29 snood; 31 breel; 33 dop; 34 tel; 37 kloet; 38 Noor; 39 bora; 41 egel; 42 lelie; 43 grosse; 44 boter; 45 fagot; 47 rappel; 49 kapel; 50 nader; 53 Java; 54 Nero; 57 tot; 59 rum; 61 pf; 63 GM. Na het invullen van het balkje ontstaat het woord Goede renverkeer. Groot vlees kunnen we het beste in de oven braden, ofschoon het in een gewone braadpan natuurlijk ook kan. We hebben dan alleen wat meer vet nodig. Wat meer boter is natuurlijk wel lekker, maar in deze tijd van 'lijnen' is het verstandiger dat maar niet te doen. We gaan dit keer maar eens in de oven werken. Benodigdheden: 1 stuk malse rosbief, 1/2 fles rode wijn, 1 teentje knoflook, zout en peper, 1 potje zure room, maï zena, een ui, nootmuskaat. Giet de rode wijn in een kom. Snijd de ui door midden en wrijf het vlees goed met het uiesap in. Daarna zout u het vlees en u gaat er stevig met de pepermolen over, een snuf je nootmuskaat maakt het af. Pers het teentje knoflook en vermeng het met de wijn. Laat het vlees in de wijn zakken en laat dit een uurtje trekken. Ver warm de oven tot 250 graden. Haal het vlees uit de marinade, droog het af en vet het in met olijfolie. Vergeet ook het roos ter in de oven niet in te vetten, dit om vastplakken van het vlees te voorkomen. Leg het vlees op het rooster en laat het ongeveer twintig minuten bra den. Deze tijd kunt u verkorten of verlengen, afhankelijk van de grootte van het vlees. Kook intussen de marinade een beetje in en bind deze met een beetje maïzena, zodat u een gebonden saus krijgt. Doe als laatste een potje zure room erdoor. Laat het vlees even bekoelen en snijd het in plak ken, leg deze dakpansgewijs op een schaal en giet een gedeelte van de saus erover. Garneer met fijngeknipte peterselie. Doe de rest van de saus in een kom en geef die er apart bij. U werkt op de eerste plaats met schone eieren. Kippe- eieren zijn natuurlijk het goed koopst en gemakkelijk te krij gen, maar u kunt ook werken met eende-eieren of nog een andere soort. De eieren kun nen rauw, hardgekookt of leeggeblazen gekleurd wor den. Voor kleine kinderen is het aan te raden de eieren eerst hard te koken. Als u een ei wilt leegblazen dan prikt u voorzichtig een gaatje in beide zijden van het ei. Dit maakt u aan een kant iets groter en dan blaast u met kracht het eistruif uit het ei. Was het ei en laat het goed drogen. Om een oppervlak te krijgen waar de verf goed op zal pakken, wast u het ei in azijn of soda. Wel goed afspoelen en goed drogen. Het is helemaal niet moeilijk om uw eigen natuurlijke kleur stoffen te maken, zoals men deed in vroegere jaren voor de synthetische verf op de markt verscheen. Van uieschillen kunt u al veel kleuren maken: van oranje tot bijna zwart. U zet een hoeveelheid uieschil len met zoveel water op dat ze net onder water staan. De diepte van de kleur hangt af van de kooktijd en hoe lang u de eieren in het water laat. In plaats van uien kunt u ook bes sen, allerlei onderdelen van planten, bloesems, wortelen en de bast van hout gebruiken. Bij het versieren van eieren kunt u uw fantasie de vrije teu gel laten. Versier ze met lint, kralen, bloemen, plaatjes en verf. Wat heeft u zoal nodig? Lijm op waterbasis, potloden, waterverf, penselen, elastiek jes, gekleurd papier, papieren servetjes, kurk, vilt, wol. Gebruik voor het aanbrengen van de lijm altijd een penseel tjes en een schaar. Breng bij voorbeeld eens met lijm een tekening op het ei. Het hoeft niet ingewikkeld te zijn, wat symmetrische strepen en/of stippen. Bestrooi het ei nu met glitter en zie, op de plaatsen waar de lijm is aangebracht bijft de glitter plakken. Vooral kinderen zijn weg van deze 'gouden' eieren. Zoals gezegd, kunt u met klei ne kinderen beter werken met hardgekookte eieren. Geef ze daarbij viltstiften, potloden, wol, kurk en lijm en u zult ver steld staan van de resultaten. Laat ze van vilt of gekleurd kar ton, snavels, vlerken en een kam van een kip knippen. Eerst uittekenen en dan pas knip pen. Op deze wijze kunnen allerlei beesten worden gemaakt. Ook met wol of wat ten is het leuk werken. Benodigdheden: 600 gram tuinbonen, 150 gram gerookt ontbijtspek (dun gesneden 150 gram champignons, 3 eet lepels peterselie, mespuntje bonekruid. mespuntje noot muskaat, 4 eieren, 1 eetlepel maïzena, zout en peper, 40 gram boter. Gebruik voor dit gerecht uw grootste koekepan. Kook de tuinbonen op uw eigen manier. Kruid ze met wat bonekruid, zout en een mes puntje nootmuskaat. Was de champignons en snijd ze in plakjes, bak het ontbijtspek en de champignons in de boter knapperig bruin. Klop de eieren flink op met zout, peper en maïzena. Dit eimengsel giet u over het spek en de cham pignons en u tempert het vuur tot de laagste stand. Doe het deksel op de pan en laat het eiergerecht stollen. Als de omelet gaar is legt u hem voorzichtig op een voorver warmde schaal en u snijdt de helft in repen. U stort de tuin bonen op de dichte helft van de omelet en legt de repen er als een waaier overheen. Hier over strooit u de gehakte peterselie. Garneer het gerecht met tomaat en komkommer. Dien hierbij pommes parisien- nes, komkommer en aardap pel kroketjes op. Benodigdheden: 4 tomaten, zout, peper, 100 gram gerook te makreel, 1 zoete sinaasap pel, 3 eetlepels mayonaise, 1 scheut cointreau, gehakte bieslook. De tomaten wassen en er een klein deksel afsnijden. Uithol len en de tomaten van binnen met zout en peper bestrooien. De makreel en het in stukjes gesneden vruchtvlees van de sinaasappel vermengen. De mayonaise op smaak maken met zout, peper en de coin treau. Dan vermengen met de makreel en de sinaasappel. De tomaten vullen en op slabla den neerzetten. Garneren met een schijfje sinaasappel. Be strooien met bieslook. Benodigdheden: 500 gram kip- pepoulet, 150 gram schenkel vlees, 2 liter water, ui, wortel, peterselie, foelie, rozemarijn, peperkorrel, 2 kippebouillonta- bletten, zout, klein blikje bleek- selderie, 3 stukken paprika in verschillende kleuren. Het kippepoulet met het schenkelvlees opzetten, met het water, de kruiden en de bouillontabletten. Het geheel in 1,5 uur gaar koken. Het vlees eruit halen en van het bot ont doen en voor de vulling bewa ren. De bouillon zeven en de in fij ne reepjes gesneden bleeksel- derie en drie kleuren paprika en de uitgelekte extra fijne doperwten toevoegen. Verwarmen met de stukjes vlees tot de paprikareepjes beetgaar zijn. Benodigdheden: Een handtas- ring van been of bamboe, een koekvormpje van een eendje, gekleurde grote kralen, kope ren belletjes, touw of stevig garen. Voor het deeg: 4 kop pen bloem, 1 kop zout, 50 gram glycerine, 1 kop water. Maak eerst het deeg. Roer alle ingrediënten door elkaar en maak er een soepel deeg van, zodat het makkelijk te verwer ken is. Is het deeg te droog doe er dan een klein beetje water bij. Is het te klef, dan wat bloem. Rol het deeg uit tot een niet te dunne lap en haal hier met behulp van het vormpje twintig eendjes uit. Prik vóór het bakken een gaatje in het ruggetje en een gaatje onder aan het buikje van het eendje. Maak het gaatje niet te klein want tijdens het bakken loopt het iets dicht. Bak de eendjes in veertig minuten in een niet te hete oven. Laat ze afkoelen en lak of schilder ze. Bind een 45 cm lang stuk touw of stevig garen aan de ring. Rijg hieraan afwisselend kra len en eendjes en eindig met een belletje. Maak zo vier lan ge en vier korte strengen. Hang de korte strengen tussen de lange. Neem vier lange stukken touw en bind deze aan de ring tegenover elkaar en maak bovenin van de vier tou wen één knoop. Als u deze mobile voor een open raam hangt, dan maakt hij muziek. Een mooie symfo nie die wordt gespeeld door de wind die met de klokjes speelt en zo twinkelend de lente'bij u binnen laat. t r

de Vlissinger | 1996 | | pagina 29