De oorsprong van het Paasfeest Als een haas naar Middelburg. House paashaas in Vlissingen Paaspannenkoek Paaspuzzel Eieren zoeken op de kinderboerderij 'f* Wedstrijd eieren zoeken in Hof Domburg Pasen is voor veel mensen het feest van de eieren. De laatste jaren worden de twee dagen steeds grootser gevierd. Ook de commercie springt hier handig op in: Kerstartikelen maken in de etalage al gauw plaats voor gele kuiken tjes, bloemstukjes en andere aanverwante arti kelen. Een paar jaar geleden bleek uit onderzoek dat - ondanks de toenemende populariteit van Pasen - jongeren nauwelijks op de hoogte zijn van de oorsprong van het Paasfeest. Daarom een korte duik in de geschiedenis. Volle maan Paashaas Klokken De paashaas, herkenbaar aan zijn lange oren, brengt op zaterdag 6 april een bezoekje aan het centrum van Middelburg. Hij wordt vergezeld door een aantal 'hulphazen', die snoep, kleur- kaarten en ballonnen uitdelen aan kinderen. Ook de kinderboerderij De Klepperhoeve in Mid delburg viert Pasen: op maandagochtend 8 april kunnen kinderen van vier tot tien jaar oud paas eieren zoeken. - Eieren zoeken in Oost-Souburg Kinderen die jonger zijn dan tien jaar kunnen in Oost-Souburg op tweede paasdag traditioneel paaseieren zoeken. Wie de paashaas wil helpen om verdwenen eieren te zoeken kan op maandag 8 april terecht bij Hof Domburg. Daar wordt vanaf 11.30 uur een grootse paaseierenzoektocht gehouden. Traditiegetrouw houdt Lava (Lesbische en Andere Vrouwen Activiteiten) een wandeling op tweede paasdag. Deze wandeling duurt onge veer één tot anderhalf uur en is gekoppeld aan een bezoekje aan een pannenkoekenhuis. De oplossing van onze paaspuzzel vindt u op een andere paaspagina. Woensdag 3 april 1996 DE FAAM - DE VLISSINGER 19 Pasen bestond bij de Germa nen al in de vorm van een len tefeest waarbij de overwinning van het licht op de duisternis en het daarmee samenhan gende begin van nieuw leven gevierd werd. Het eten van eieren, nog steeds onlosmake lijk verbonden met Pasen, stamt dan ook uit deze tijd. Ook in China is het al driedui zend jaar gewoonte om drieënhalve maand na de win ter het lentefeest te vieren. Daarbij gaf men elkaar eieren cadeau die al ver van te voren versierd waren. Het christelijke Paasfeest is het feest van de wederopstanding van Jezus Christus, die na veertig dagen vasten in de woestijn op goede vrijdag werd gekruisigd en op de zon dag erna verrees om zijn naam en zijn boodschap te doen her leven. Eigenlijk is dit christelijke feest een voortzetting van het Jood se Pascha, dat bij de eerste volle maan in de lente gevierd werd. Er werd ongerezen brood gegeten en een lamme tje geslacht. Het bloed van het lam werd aan de deurposten van hun huizen gestreken en het lam werd (staande) opge geten. Pas in 1247 werd Pasen een officieel erkende katholieke feestdag. De rooms-katholieke kerk stelde toen het Paasfeest in op de zondag na de eerste volle maan in de lente. Naast het eten van eieren is ook de paashaas onlosmake lijk verbonden met Pasen. De Germanen hadden grote eer bied voor de haas: men dacht dat dit dier vroeger een vogel was geweest en daarom eieren kon leggen. Bovendien werd verteld dat de haas een dienaar was van de lentegodin Ostera (waar het Engelse Eas ter en het Duitse Ostern van afgeleid is). Die paashaas wordt in de lite ratuur voor het eerst genoemd in 1682. In Duitsland bestaat dan een fabel „waarmee men eenvoudige mensen en kinde ren wijsmaakt dat de paashaas zulke eieren legt en ze in tui nen verstopt" (De ovis pascha- libus. Vort Oster-Eyern, Saty- rae medicae). Het is overigens niet de enige verklaring die aan kinderen gegeven wordt op de vraag waar de eieren vandaan komen. In de rooms-katholieke kerk luidden de klokken van aswoensdag tot de eerste Paasdag niet (de tijd dat Jezus in de woestijn verbleef om te vasten). De klokken gingen dan naar Rome, zo luidt het verhaal. Pas op Paaszondag keerden de kerkklokken terug. Mèt paaseieren en andere geschenken. In sommige delen van Limburg en Brabant wordt dit verhaal ook vandaag de dag nog aan kinderen ver teld. In Rusland is Pasen overigens het grootste feest van het jaar: de gasten overhandigen elkaar, zittend aan de paasta- fel, een rood ei met de woor den 'Christus is opgestaan'. De met juwelen bezette Russische eieren die uit films bekend zijn, zijn dan ook echte Paaseieren. Die kunnen ook meedoen aan een ballonnenwedstrijd, waar mee prachtige prijzen te win nen zijn. Het kind die de ballon oplaat die het verst komt wint de hoofdprijs, een vakantie reischeque van tweehonderd vijftig gulden van Van Fraas- sen International Reisburo. Om met de ballonnenwed strijd mee te doen kan iedere deelnemer een wedstrijdkaart ophalen in de Middelburgse speelgoedzaken (op de Burg promenade en de Langeviele). Deelnemers moeten de kaar ten op zaterdag 6 april bij de paashaas inleveren. Hij beves tig dan de ballon aan de kaart. Het oplaten van de ballonnen gebeurt om 16.30 uur op de Markt in Middelburg. Ook de St. Jacobspassage in Vlissingen staat deze week helemaal in het teken van het Paasfeest. Op een wat modernere manier dan gebruikelijk is weliswaar, want de passage wordt op zaterdag 6 april onder meer bezocht door een House-paashaas. Ook delen paashazen dan lekke re dingen uit in de straat. Daarnaast zorgen de paashazen voor verschillende bezighe den als knippen, plakken, verven en paasstukjes maken. Tij dens al deze activiteiten kunnen kinderen en andere belang stellenden meedoen met een speciale 'House Paashaas'. Om tien uur worden de aanwe zige kinderen in twee (leeftijds) groepen opgesplitst die ombeurten eieren zoeken. Ter wijl de ene groep zoekt, kan de andere groep op de zolder van de kinderboerderij knutselen of geschminkt worden. Kinderen kunnen zich om 9.30 uur laten inschrijven bij De Schuur aan de Middelburgse straat 113 in Oost-Souburg. Om 8.45 uur vertrekt de zoek tocht vanuit De Schuur. De zoektocht begint met een optocht door het park naar de watertoren. Daar start het eieren zoeken. Er zijn meer dan honderdvijftig prijzen te verdienen voor wie een ei vindt met een nummer er op. De tocht begint bij De Schelp in het vakantiepark. Wie mee wil lopen met deze paaswandeling moet op 8 april om 10.30 uur klaarstaan op de Vlissingse Boulevard, ter hoogte van Hotel Brittannia. HORIZONTAAL: 1 familielid; 6 pl. in België; 11 gewas; 13 scheepseigenaar; 14 pianofor te; 16 zeewier; 17 gelijk; 18 gewicht; 19 berg; 21 pl. aan de Linge; 23 strafwerktuig; 24 behoefte; 26 paal; 27 stilstaand water; 28 staatsman; 30 boom; 31 lomp; 32 vogel; 34 deelte- ken; 35 fraai; 36 ouderloze; 37 sluiting; 40 eetgerei; 43 warm te; 44 ziekte; 46 biersoort; 48 kleur; 49 religieus boek; 51 muziekteken; 52 grondsoort; 53 wapen; 55 labiaal; 56 sint; 57 plakband; 58 riv. in Duitsl.; 60 schaakterm; 61 armoedig; 62 retour; 64 sportterm; 65 afval. VERTIKAAL: 1 deel van een jas; 2 de oudere; 3 branche; 4 wars van laagheid; 5 onder richt; 6 adrem; 7 levenslucht; 8 bosmeer; 9 daar; 10 Eur. taal; 12 bevestigingsmiddel; 13 beweeggrond; 15 de planten wereld; 18 uitroep; 20 buskruit; 22 waterplant; 23 lof; 25 nede righeid; 27 drukte; 29 misda dig; 31 drijfton; 33 afsluiting; 34 korte tijd; 37 schippers- boom; 38 Europeaan; 39 val- Üd wind; 41 dier; 42 bloem; 43 afschrift; 44 zuivelprodukt; 45 muziekinstrument; 47 herinne- ring; 49 kerkgebouwtje; 50 dichterbij; 53 deel van Indone sië; 54 wreedaard; 57 voorz.; 59 drank; 61 pianoforte; 63 geografische mijl. %M'M /M J* M

de Vlissinger | 1996 | | pagina 19