VAN DE NUMCULATORS! f 14,95 'Hoe durven wij in Nederland nog te klagen als je dit allemaal ziet jj|g GEMEENTE ARNEMUIDEN GEMEENTEVALKENISSE De Novib Methode: 40 jaar samenwerking met mensen in ontwikkelingslanden zelf J INFORMATIE VAN DE WALCHERSE GEMEENTEN, DE CENTRALE DIENST GEMEENTEWERKEN Ze zijn er weer Reaal steunt Novib ptt| telecom Woensdag 3 april 1996 DE FAAM - DE VLISSINGER 17 ARNEMUIDEN I DOMBURG I MARIEKERKE I MIDDELBURG I VALKENISSE I VEERE I VLISSINGEN I WESTKAPELLE I CENTRALE DIENST GEMEENTEWERKEN ...MAAR WE MOETEN ER WEL VOOR BLIJVEN KNOKKEN! PRAKTIJK VAN DE NOVIB METHODE DOOR DE OGEN VAN HUMBERTO TAN 71 INFORMATIE OVERHEID Voorbereidingsbesluit De burgemeester van Arnemuiden maakt, ingevolge het bepaalde in artikel 22 van de Wet op de ruimtelijke ordening bekend dat de gemeenteraad bij zijn besluit van 25 maart 1996 heeft verklaard dat een wijziging van het bestemmingsplan "Dorp I986", I e partiële herziening wordt voorbereid voor het op de bij het besluit behoren de tekening gearceerd aangege ven gedeelte. Het betreft de wijziging van de bestemming van het voormalige dienstencentrum van "Te Mortiere". Een gedeelte van het centrum wordt in gebruik geno men als kantoor, bestuurs- en spreekkamer van de woning bouwvereniging "Woningverbetering", hetgeen op grond van de huidige bestemming niet is toegestaan. Het voorbereidingsbesluit, dat heden in werking treedt, de teke ning en overige bescheiden liggen met ingang van heden voor een ieder ter inzage op de secretarie, afd. alg. zaken. Vrijstelling ex. artikel 19 Wet op de ruimtelijke ordening Wijziging bestemming gedeelte voormalig diensten centrum "Te Mortiere" De burgemeester van Arnemuiden brengt ter openbare kennis dat bij het college van bur gemeester en wethouders van die gemeente is ingekomen een ver zoek van de heer A. Abrahamse, Van Vollenhovestraat 14 te Arnemuiden, om een gedeelte van het voormalige dienstencentrum van "Te Mortiere" aan de plaat selijke woningbouwvereniging "Woningverbetering" in gebruik te mogen geven als kantoor, bestuurs- en spreekkamer, Dit gebruik is in strijd met het ter plaatse van kracht zijnde bestem mingsplan "Dorp I986", Ie par tiële herziening. Het plan voldoet wel aan de in voorbereiding zijn de herziening van genoemd bestemmingsplan, ten behoeve waarvan de raad der gemeente Arnemuiden op 25 maart 1996 een voorbereidingsbesluit heeft genomen. Op grond hiervan overwegen bur gemeester en wethouders vrijstel ling te verlenen, waartoe artikel 19 van de Wet op de ruimtelijke ordening de mogelijkheid opent Voordat over het verlenen van vrijstelling een beslissing zal wor den genomen, ligt het verzoek van dhr. Abrahamse met ingang van heden gedurende twee weken voor een ieder ter inzage op het gemeentehuis, afd. alge mene zaken. Gedurende boven genoemde termijn heeft een ieder de gelegenheid zijn/haar eventu ele bedenkingen tegen het ver zoek en de voorgenomen bestem mingsplanwijziging schriftelijk naar voren te brengen bij burge meester en wethouders van Arnemuiden, Postbus I, 4340 AA Arnemuiden. Ook bestaat gedurende genoem de termijn de gelegenheid monde linge zienswijzen in te brengen, waarna op verzoek van belang- hebbende(n) eventueel een hoor zitting belegd zal worden. Bouwaanvragen Ingekomen zijn aanvragen om bouwvergunning van: - PA. Baaijens, ib.v. de verbou wing van de woning Nieuwstraat 25; - M.L v.d. Schelde, tb.v. de bouw van een kap op de gara ge op het perceel Akkerlaan 65. Arnemuiden, 3 april 1996 Burgemeester en wethouders voornoemd, drs. H. Visser, burgemeester, K. van Poppel, secretaris. SLUITING GEMEENTELIJKE DIENSTEN Op Goede Vrijdag 5 april 1996 en op maandag Tweede Pasen 8 april 1996 zijn de gemeentelijke diensten voor het publiek geslo ten. BOUWAANVRAGEN Burgemeester en wethouders van Valkenisse maken bekend dat de volgende aanvragen voor een bouwvergunning zijn ingekomen van: - dhr. H. Leenhouts te Koudekerke voor het vergroten van de woning Duinstraat 14 te Koudekerke; - Bouwbedrijf Kambier B.V. te Koudekerke voor het vergroten van de woning Valkenisseweg 41 te Biggekerke. BOUWVERGUNNINGEN Door burgemeester en wethou ders van Valkenisse zijn de vol gende bouwvergunningen ver leend aan: - dhr. J.W.M.M. Martens te Koudekerke voor het vergroten van de woning Boomgaard 32 te Koudekerke; - dhr. H. van de Vreugde te Zoutelande voor het plaatsen van een dakkapel op de woning Swaalingestraat 28 te Zoutelande. 'De Waddenvereniging blijft knokken voor het sprookjesachtig mooie waddengebied. Uw steun is daarbij onmisbaar! Word daarom Vriend van het Wad (voor slechts 25 gulden per jaar). Als welkomstgeschenk ontvangt u de handige Strandwaaier: prachtige kleurenfoto's en gedetailleerde beschrijvingen van al uw strand vondsten. Stuur de bon vandaag nog op! JOJAAR KNOKKEN VOORDE WADDEN Ik word 'Vriend van het Wad' (f25,- per jaar) en ontvang de Jubileumkrant en de Strandwaaier. Naam Adres Postcode/plaats Stuur deze bon aan: Waddenvereniging, Antwoordnummer 90, 8800 XT Harlingen (postzegel hoeft niet) l1 Het handige apparaatje van Primafoon om snel uw oude telefoonnummer om te zetten naar het nieuwe. Bij besteding vanaf f 100,- of bij huur van een toestel of antwoordapparaat ontvangt u de numculator zelfs GRATIS. Haal 'm snel, want na 10 april staan oude nummers buiten spel! De numculator is verkrijgbaar bij de volgende Primafoon- vestigingen: Primafoon Middelburg, Lange Delft 86 Primafoon Goes, Lange Vorststraat 46 Primafoon Terneuzen, Axelsestraat 20 Deze actie is geldig t/m 1 mei 1996. Humberto Tan en Bettine Vriesekoop gingen samen op pad voor Novib om te erva ren hoe de Novib Methode in de praktijk werkt. Ze bezoch ten twee Novib-partners in de Filipijnen. Humberto doet verslag van een bewogen reis, die diepe indruk op hem maakte. 'Onze reis begint op Ninoy Airport in Manilla. Van daaruit nemen we een bin nenlandse vlucht naar Davao, waar we worden opgewacht door Piet Luykx van Novib en Cesar, de grote baas van TACDRUP, wat staat voor Technical Assistence Centre for the Development of Rural en Urban Poor. TACDRUP is een Novib-partner. Cesar heeft een hele dele gatie meegebracht. Meteen valt me de gastvrijheid en vriendelijkheid van de men sen op. Bettine en ik krijgen alle twee een fruitmand als welkomstgeschenk. Vanuit Davao rijden we naar de Panigan-rivier, die dertig kilometer verderop ligt. Op de we gen is het verschrikkelijk druk. Jeepneys - Filipijnse taxi's - zitten tjokvol met passa giers en toeteren bij elke inhaalmanoeuvre. Inhalen is een Filipijnse hobby, waaraan ook onze chauffeur naar hartelust mee doet. Uiteindelijk komen we aan in een kleine woongemeenschap - Barangay - waar 700 gezinnen wonen, die worden ondersteund doorTACDRUP. De gezinnen krijgen hulp bij de landbouw, het inkoop- beleid en de boekhouding. Samen met Bettine plant ik een mahonieboom, onder toezicht van een enthousiaste schare kin deren. Drie vliegen in één klap We rijden verder richting Panigan-rivier. II gen: een herbebossingsprogramma, de aanleg van kampeerterreinen en toeristen huisjes en ecologisch verantwoorde land bouw. De combinatie van toerisme en landbouw zorgt ervoor dat de boeren meer zekerheid hebben dat ze niet door groot grondbezitters van het land worden ge jaagd, dieper het oerwoud in, waar ze weer stukken grond kaal kappen. Met alle nade lige gevolgen voor het milieu. Ons vol gende reisdoel is Durian Village, waar TACDRUP een kale heuvel beplant met driehonderd mahoniebomen. TACDRUP werkt nauw samen met DAR, een organisa tie die voor een coöperatie onderhandelt met de grootgrondbezitters om een stuk land te kopen. Als de bomen over vijftien jaar volwassen zijn, worden ze selectief gekapt, waardoor geen kaalslag ontstaat. De bomen brengen veel geld op, waarmee de boerenfamilies die het land in eigen dom hebben hun lening voor de grond kunnen aflossen. De boeren bewerken tij dens de jarenlange groeiperiode het land tussen de bomen door het te bebouwen met maïs, cassave en andere gewassen. Zo voorzien ze in hun levensonderhoud. TACDRUP zorgt er vervolgens voor dat de boeren een goede prijs voor hun gewassen krijgen. Inkomen en zelfrespect Het volgende programma-onderdeel is een bezoek aan de Mindanao Land Founda tion. MLF is met steun van Novib een dakpannen en tuffboardfabriek begonnen met alternatieve machines en materialen. In eerste instantie was het de bedoeling om met het materiaal huisjes te bouwen in de sloppenwijken. Maar het ontbrak de meeste mensen toch aan geld om hun eigen huis te kopen. Daarom worden in de tussentijd eco-toerismehuisjes gebouwd. Er werken voornamelijk vrouwen in de fabriek. Voorheen leefden ze in slechte omstandigheden: geen inkomen en geen behuizing. Nu hebben ze een toekomst en een inkomen. De vrouwen werken in kleine groepjes en zijn samen eigenaar van hun eigen machine. Het project verschaft de vrouwen zelfrespect, onafhankelijkheid en trots. Ze kunnen hun kinderen voeden, onderwijs laten volgen en medische hulp geven. Dankzij de verdiensten van de vrou wen kunnen de gezinnen zich een eigen tuffboardhuisje veroorloven. Nene is één van hen. We maken samen met haar een tripje naar haar vroegere huis, een stinkend kot in de krottenwijk Agdao. Het oude huis staat op palen, half in een riool. Naast het huis staat een houten hok met daarin een gigantisch varken, dat in het hok zijn be hoeften doet. In deze bouwval woonde ze met haar man en zes kinderen. Hoe durven wij in Nederland nog te klagen, als je deze omstandigheden ziet... We hebben nog een dagje vrij voordat we weer naar huis vliegen. Die dag brengen we door met snorkelen in prachtig helder water en met lekker eten. Terugkijkend op onze reis kan ik alleen maar constateren dat we het in Nederland verschrikkelijk goed hebben. En toch heeft de Filipijnse bevolking een immateriële voorsprong op ons. Hun soli dariteit, enthousiasme en optimisme, daar kunnen wij nog heel wat van leren. Maar door de steun van Novib en haar partners kunnen we wellicht wat meer naar elkaar toegroeien'. Humberto Tan en Bettine Vriesekoop gingen samen naar de Filipijnen om te erva ren hoe de Novib Methode in de praktijk werkt. Foto: Novib De reis gaat over slechte wegen. Bij een kleine nederzetting kunnen we niet verder en we lopen het laatste stuk - ongeveer 650 meter lager - naar de rivier. Op de hellingen van de rivier maken we voor het eerst kennis met de Novib Methode. Boe ren hebben hier een project opgezet waar mee drie vliegen in één klap worden gesla- Al veertig jaar steunt Novib mensen in ontwikkelingslanden die zelf met creatieve ideeën werken aan een betere toekomst. De manier waarop Novib (Nederlandse Organisatie voor Internatio nale Ontwikkelingssamenwerking) dat doet, staat algemeen be kend als de Novib Methode. De Novib Methode houdt in, dat Novib projecten steunt in ontwikkelingslanden die door de lo kale bevolking zelf worden opgezet en uitgevoerd. Betrokken heid van de mensen zelf, zo leert de ervaring, is een belangrijke voorwaarde om armoedeproblemen structureel op te lossen. Novib doet dat ondermeer door start kapitaal beschikbaar te stellen en advies te geven aan mensen en organisaties in Derde Wereldlanden die goede ideeën hebben en initiatieven ontplooien om de situatie in hun land te verbeteren. Als langer hulp nodig is, dan blijft Novib voor een langere tijd betrokken bij de projecten. Dit steuntje in de rug in de vorm van financiële onder steuning èn begeleiding zorgt ervoor dat projecten meer kans van slagen hebben. Daarom worden bij voorkeur langlopende relaties aangegaan met organisaties ter plekke. Deze lokale organisaties in de Derde Wereldlanden, die de projecten uitvoeren en begeleiden, worden Novib-partners ge noemd. Novib-partners Novib-partners zijn te vinden in tal van landen en in veel verschillende hoedanig heden. Zo zet Novib-partner UWZ (Umoja Walamavu Zanzibar) zich in voor de ge handicapten in Zanzibar. In dit land wordt nauwelijks rekening gehouden met min der validen en er zijn vrijwel geen voorzie ningen voor hen getroffen. UWZ heeft met hulp van Novib de produktie van tricycles - aangepaste driewielers die met de hand kunnen worden voortbewogen - opgezet. Zo kunnen gehandicapten in Zanzibarzich voortbewegen èn tevens met de produktie van de tricycles hun eigen inkomen verdie nen. Een andere opvallende Novib-part ner is IDESI in Peru. IDESI is een organisatie die met geld van Novib families steunt die iets willen ondernemen. In de vorm van een lening (die met rente moet worden terugbetaald) worden de mensen prak tisch ondersteund bij het uitvoeren van hun plannen en het zoeken naar afzet mogelijkheden. Als ze het op een gegeven moment op hun eigen kracht redden, trekt IDESI zich terug. Zo ondersteunt IDESI visser Julian en Maria Isabella en hun twee kinderen. Ze wonen op een plat bootje van ongeveer zes meter en een stahoogte van 1,2 meter. Dit huis is ook hun werkplek, want met de boot gaan ze dagenlang het meer op om te vissen. Met hulp van IDESI gaan ze nu zalmforellen kweken in het Titicaca Meer. De Asociación Ecológica Santo Tomas AC is een Novib-partner in Mexico. Grote boeren hebben met inten sieve veeteelt schade aan het milieu berok kent. Samen met de plaatselijke bevolking probeert Novib het tij te keren, door over te gaan op milieuvriendelijke produktie- wijzen. Met financiële hulp van Novib gaan de plaatselijke cacaoboeren weer orga nisch produceren. Daarbij staat Novib hen bij in het verhandelen van hun produkten, waardoor ze een eerlijke prijs krijgen voor een eerlijk produkt. Creatief ondernemen Er is veel veranderd in de afgelopen veertig jaar dat Novib actief is. De Derde Wereld bevolking zit niet stil, maar werkt keihard aan het zélf oplossen van de armoede en aan het zélf zeker stellen van een duur zaam inkomen. Zoals blijkt uit eerstge noemde voorbeelden weten de mensen met weinig middelen en een grote dosis creativiteit veel te bereiken om hun situatie te verbeteren. De laatste Novib-campagne had als thema 'De Novib Methode en Creatief Ondernemen'. Hierin staan Novib- partners centraal die elk op hun eigen manier plannen en ideeën ontwikkelen om de armoede te verruilen voor een duurzaam inkomen. Veel Nederlandse gemeenten, instanties en bedrijven steunen Novib-projecten door het geven van een financiële bijdrage. Ook gebeurt het dat Nederlandse ondernemers directe steun geven aan partnerorganisaties in de ontwikkelingslanden door met ze samen te werken. Particulieren steunen de hulp aan Derde Wereldlanden door lid te worden van Novib of door middel van een incidentele of een jaarlijkse donatie aan Novib. De jarenlange samenwerking met Reaal bracht Novib op Ket idee om de financiële toekomst van mensen in Neder land te koppelen aan de vooruitgang elders in de wereld, door sparen en doneren aan elkaar te koppelen. De Wereldpartner Polis Met de nieuwe Wereldpartner Polis van Reaal spaart u gelijktijdig voor uw eigen toekomst èn voor de toekomst van mensen in ontwikkelingslanden. Dus wilt u geld wegleggen voor uw pensioen of voor de studie van uw kinderen, dan helpt u met deze spaarverzekering direct mee aan het verbeteren van de levensomstandigheden van mensen in andere delen van de wereld De Wereldpartner Polis is een spaar verzekering waarbij jaarlijks twintig pro centvan het gespaarde bedrag wordt afge staan aan Novib, die het geld gebruikt voor ontwikkelingsprojecten waarover u op deze pagina al meer hebt kunnen lezen. Met de Wereldpartner Polis combineert u het beste van twee verschillende werelden en legt u een direct verband tussen uw eigen per soonlijke groei en die van de mensen in de Derde Wereld. i Verantwoord beleggen Het geld dat u inlegt wordt door Reaal tegen een vaste rente uitgeleend aan instanties als onderwijsinstellingen en woningbouw verenigingen. De andere helft wordt belegd in aandelen van bedrijven die voldoen aan strenge criteria op het gebied van het mi lieu, sociaal beleid en het eerbiedigen van de men senrechtenReaal verwacht met deze beleggingen een rendement van 10% per jaar te kunnen realiseren. De toetsing van de bedrijven waarin geld wordt geïnves teerd, wordt gedaan door de Hollandse Koopmansbank die deel uitmaakt van de Reaal Groep. Het ingelegde geld komt zo ten goede aan uzelf en Novib. Meer informatie Wilt u meer informatie over de Wereld partner Polis van Novib en Reaal, dan kunt u gratis bellen met 06 - 022 72 20. Of vul de bon in en u krijgt een informatie pakket thuis. )a, ik wil meer weten over de Wereldpartner Polis. Stuur mij vrijblijvend de uitgebreide informatiebrochure. M/V Telefoon overdag: 's avonds: Geboortedatum: Verstuur deze coupon ongefrankeerde envelop naar Wereldpartner Polis, Antwoordnummer 2911, 3500 VM Utrecht. Of bel gratis 06 - 022 72 20. Humberto Tan snijdt een zogenaamde durian aan. Foto: Novib

de Vlissinger | 1996 | | pagina 17