Van antiek melkemmertje tot machines uit het Sloe Familieshow vol lentekriebels Kinderrevalidatiecentrum Reigerbos klaar in Goes Zeeland op z'n paasbest ZATERDAG 30 en ZONDAG 31 MAART ZEELANDHALLEN GOES i3 De Goese Golf Gouden parachutes Ongemotiveerde leerlingen Schaapskooi breidt uit met informatiecentrum Citybloem Middelburg verbouwd STRAALBEDRIJF BOONE MODERNISEERT de SNUFFELMARKT... de gezelligste rommelmarkt van Nederland Toen Adriaan Boone twaalf jaar geleden begon met een straal- bedrijf, was het voor hem buigen of bar sten. Hij had voor die tijd altijd bij een baas gewerkt. Ómdat hij twee keer achter elkaar als gevolg van reorganisatie werd ontslagen, hing de Middelburger zijn werknemerschap aan de wilgen en vestigde zich zelfstandig. Met succes, zo blijkt nu. Milieuvriendelijk Een goed gevulde picknickmand en kistjes bloembollen nog in knop sierden het plankier in de kinderkledingzaak Jou Jou in de Segeers- straat iri Middelburg. Op een vrije woensdag middag liepen mini-mannequins en -dressboys in de fullcolor collectie van de diverse kinder- merken. BEDRIJFSKUNDIG BEKEKEN door drs. R.J.C. Schieman De Schaapskooi in Heinkenszand wordt aan staande zaterdag uitgebreid met een informa tiecentrum. Om 11.30 uur stelt commissaris van de koningin W.T. van Gelder het gebouw offi cieel in gebruik. Daarna, van 13.30 tot 16.30 uur, kan het publiek een kijkje nemen in de nieuwe aanwinst. HULPELOOSHEID (4) PSYCHOCONSULT Drs. Henk C.M. Hermans Aan de rand van de wijk Overzuid in Goes aan de Rubenslaan staat het kinderrevalidatiecen trum Reigerbos. Temidden van de in aanbouw zijnde huizen en via nog moeilijk begaanbare wegen is dit gebouw duidelijk klaar. De nieuwe huisvesting voor behandeling van kinderen met een lichamelijke stoornis staat naast mytyl school De Sprienk. Na het succes van de voorgaande jaren wordt met Pasen in de Zeelandhallen in Goes opnieuw de planten- en bloemententoonstelling met huishoudbeurs Expo Flora gehouden. Het the ma van Expo Flora is 'Pasen in Parijs'. Stimuleren Openingstijden: ZATERDAG 9-17 uur en ZONDAG 10-17 uur Woensdag 27 maart 1996 DE FAAM - DE VLISSINGER 15 Boone koos niet zomaar voor een straalbedrijf. „Daar was behoefte aan in deze regio", stelt hij vast. Het gelijk stond aan zijn kant. Onlangs gaf de voormalige verkoper van tech nische apparaten een eerste grote aanzet tot innovatie. Hij liet een straalhal bouwen van dertig meter lang en kondigt dat fenomeen trots aan als 'uniek voor de regio'. Adriaan Boone kleedt zich niet bepaald als een directeur van een bedrijf aan de Hercules- weg. Zijn handen en kleding verraden dat hij niet uit de weg gaat voor een vuile klus. „Dat kan ook niet", gromt hij met zijn basstem. „Als er een klus is werken we met z'n allen tot 'ie klaar is. Alleen op zondag staan de machines stil". Hij peinst vervolgens: „Kijk. Stra len is de laatste schakel in het productieproces. Wat hier wordt binnengebracht moet zo snel mogelijk klaar zijn. Soms moeten we zelfs inlopen op wat de andere schakels aan tijd hebben verloren. Uiteraard kan dat niet altijd". De uitbreiding is vooral bedoeld om veilig grote klus sen te kunnen klaren. Binnen het hek van het fabrieksterrein liggen pijpen met een door snede van minstens een halve meter en dik twintig meter lang. Ze zijn bestemd voor een project in Rotterdam. Uitge kiende hefmachines brengen ze naar de hal, waar alles vol gens de huidige regelgeving en inzichten wordt uitgevoerd. Het materiaal waarmee de pij pen blank worden gestraald kan zelfs voor een groot deel worden teruggewonnen. Maar ook klein materiaal kan wor den behandeld. Efficiency en milieuvriendelijk stralen aldus Boone - gaan daarbij hand in hand. Adriaan Boone: De laatste schakel in het productieproces. Bij een rondgang door het bedrijf wijst hij naar de nieuwe loods. Die is zo gebouwd dat er op een makkelijke manier kan worden bijgebouwd. „Op die manier wil ik het hele bedrijf een goed aanzien geven. We zijn hier met zo goed als niks begonnen. Maar de bank heeft kennelijk ver trouwen in mijn onderneming. Daardoor kan ik uitbouwen. Maar we gaan niet verder dan verantwoord is. Stapje voor stapje bouwen we verder. Dat is namelijk de enige manier om vooruit te komen". Boone is er overigens niet alleen voor het grote werk. Dat blijkt als twee mannen met een kamer-radiator binnen komen. Of die morgen klaar kan zijn, vragen ze beduusd. „Natuur lijk", antwoordt Adriaan Boone joviaal. En hij adviseert vervolgens om de radiator meteen in de juiste kleuren te spuiten. „Zo zie je dat we hier alles aanpakken. Van antiek melkemmertje tot machines uit het Sloe of de haven van Rotterdam. Het kan allemaal". Dapper het plankier aflopenalsof er niets aan de hand is... jaar heeft een regenboog aan kleuren in zich. Het felle rose dat al jaren een must is in kinderland is einde lijk verdwenen en heeft plaats gemaakt voor stevig oranje. Deze kleur is in Nederland altijd wat op de achtergrond gebleven vanwege het konin ginnedag-effect maar is nu niet meer te stoppen. In de basiclijn is hij veelvuldig aan wezig in kuitbroeken, sweats, caps en jacks. Vooral de com binatie oranje-kobaltblauw is geliefd. Dessins zijn met name gestreept of geruit. Het liefst in combinatie met elkaar te dra gen. De hang naar syntheti sche stoffen of die met een plastic uiterlijk heeft een groter draagvlak in de volwassenmo de. De kinderkleding bestaat toch nog meer uit voorgewas sen katoenen, canvas en nu ook linnen (en kreuken mag). Het silhouet van de kleding is niet meer dat 'te grote of te wijde' maar heeft een sluiker beeld, meer in de juiste pro porties. Het oogt praktischer, betei speelbaar. Tijdens de show waren er veel jurkjes te zien voor de wat oudere meis jes. Landelijke kuitlange over slagjurkjes met een klein ruitje, schortmodellen en verlengde blouses met lange splitten waaronder knielange leggings gedragen werden. De minimo- de is voor deze minigroep ech ter ook niet vergeten. Wijd uit lopende tricotrokjes en Spaanseroesjes in uni of voor zien van stippen. Een contrast met de felle primaire kleuren zijn de poederpastels. Linden- groen in soepel katoenen met hier en daar een strooimotief van bloemen. Voor de jongens zijn er stoere strepen en heldere uni's in canvas salopetten, kuitbroe ken, poloshirts en daarover heen een bodywarmer met prints van letters en grafische grappen. Deze sportieve lijn werd door de minidressboys in supersnelheid gepresen teerd. Door het dragen van veel te grote zonnebrillen had den zij in ieder geval de lachers op hun hand. Één van de moeilijkste taken die een detaillist in kinderkle ding zichzelf op kan leggen is wel het organiseren van een goed lopende modeshow. Want niets is zo weerbarstig als een kind. Tijdens de voor bereidingen lopen ze precies zoals wenselijk is. Zodra echter het echte werk begint en al die moeders en oma's met goed bedoeld enthousiasme het kind in de juiste pas willen hebben, krijgen die kleuters een ander idee. Het hoeft eigenlijk niet meer zo nodig. Opgeschrikt door al die vreem de mensen naast het plankier stroomden de waterlanders. En dan kunnen ze nog wel de absolute juiste kleding aan hebben, dapper het plankier af lopen ^alsof er niets aan de hand is dat lukt dan echt niet meer. Maar Jou Jou liet zich niet kisten en liet vrolijk de moeders meelopen. Zo werd de kindermodeshow een fami lieshow vol met lentekriebels. De kindermode van dit voor- De wereld kent veel tegenstrijdigheden. Zo hebben we genoeg voedsel voor de hele wereldbevolking, toch lijdt de helft honger. Zo mijmert de één over 'een miljoen voor het behoud van Fokker' en krijgt de ander maar amper de eindjes aan elkaar geknoopt. Maar rijkdom is niet half zo waard als een prettig leven, en een tevreden mens is altijd geluk kig! De ex-werknemers van het failliete Fokker trokken na het verstrijken van het ultimatum terneergeslagen huiswaarts. Na moeizame onderhandelingen viel het doek definitief voor hen. Het ontslag was een hard gelag. Hoe anders verging het de twee afgedankte managers van het Verenigd Streekvervoer Nederland. Voor hen was hun ontslag een hard gelach; zij werden namelijk met een gouden handdruk van respectievelijk twee en drie miljoen gulden naar huis gestuurd. Daar kon zelfs de 'oprotpremie' van voormalig procureur-generaal Van Randwijck niet tegen op! Over tegenstrijdigheden gesproken: Hoe slechter je functioneert in de top, hoe meer geld je krijgt bij je vertrek. Bestuurders dek ken zich in toenemende mate in omdat zij steeds vaker aansprakelijk worden gesteld voor de dingen die mis gaan in de organisa tie. Steeds vaker worden afvloeiingsregelin gen en afkoopsommen in het arbeidscon tract bedongen. Met een gouden parachute is het immers heerlijk landen! Het belonen van ondermaats presteren is de bonus/malusregeling op zijn kop. Het is een ethisch dilemma. Veel mensen vragen zich af of een afkoopsom van drie miljoen gulden niet iets teveel van het goede is. Maar wat is veel geld? En wat heb je aan iemand die niet naar behoren functioneert? Zo bedong één van de bestuursleden van cosmetica-gigant Revlon bij zijn vertrek een afkoopsom van maar liefst 35 miljoen dollar. Hij moest als gevolg van een overname vroegtijdig het strijdtoneel verlaten. Het dilemma zit 'm niet in die vele miljoenen maar in de morele vraag hoe je het als bestuur kan verkopen dat aan de ene kant fors wordt gesneden in de organisatie terwijl aan de andere kant wordt gesmeten met geld! Lao-Tse, een befaamd Chinese wijsgeer en grondlegger van het Taoisme, heeft in een grijs verleden eens gezegd: „Geen groter misdaad, dan de slaaf van zijn begeerte; geen groter ongeluk, dan voortdurende onte vredenheid; geen grotere ramp, dan steeds meer willen hebben. Genoeg te hebben, is geluk; meer dan genoeg te hebben, richt schade aan. Dat geldt voor alle dingen, maar in het bijzonder voor geld". De flexibilisering van de arbeidsmarkt heeft verstrekkende gevolgen. Hoge afkoopsom men worden steeds normaler en het aantal gouden handdrukken groeit gestaag. In een snel veranderende omgeving worden steeds hogere eisen gesteld aan het topmanage ment. Kunnen zij het tempo niet aan of presteren zij onder de maat dan lijkt een vroegtijdig ver trek de enige juiste conclusie. Door de toene mende onzekerheid neemt het verloop onder managers toe. Daarom calculeren zij de risi co's van het ondernemen voortijdig in. Ook werkgevers hebben soms belang bij gouden handdrukken. Niet alleen is de hoogte van de schadevergoeding die eeh rechter toekent bij het beslechten van een arbeidsgeschil tame lijk onvoorspelbaar, ook fungeert de gouden handdruk als een slot op de mond. En dat is sommigen onder hen veel waard: De vuile was hang je immers toch niet graag buiten? met aquarel en pastel en het tekenen van ansichtkaarten. De totstandkoming van het gebouw, waarmee een bedrag van 650 duizend gulden gemoeid was, heeft kunnen plaatsvinden dankzij subsidies van het Ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visse rij, de Provincie Zeeland, de Gemeente Borsele, het Wereld Natuurfonds, de Vereniging Natuurmonumenten en de A.H. van Bakel Stichting Amsterdam. Verder hebben vele bedrijven het Informatie centrum gesponsord en zijn er zogenaamde 'beschermheren' aangetrokken. Deze personen kennen jaarlijks gedurende minimaal vijf jaar een bedrag van duizend gulden toe of stor ten in één keer vijfenveertig honderd gulden. De Rotary- club Goes-Reimerswaal heeft het bestuur van de Stichting Zeeuwse Schaapskudde met raad en daad terzijde gestaan. Het gebouw bestaat uit een beneden- en bovenverdieping. Op de benedenverdieping bevindt zich de permanente expositie. Boven is gelegenheid om te vergaderen en groepen te ont vangen. Het informatiecentrum is noodzakelijk geworden omdat de schaapskooi/kudde steeds meer belangstellenden trekt, mede doordat het waardevol cultuurlandschap van de Zak van Zuid-Beveland als recre atiegebied in trek is. De accommodatie in de schaaps kooi was niet langer geschikt om groepen op een behoorlij ke manier te ontvangen. Na de openingsplechtigheid volgt een open middag voor publiek. Op deze middag zullen ook demonstraties gegeven wor den, onder andere het spinnen van schapenwol, het kaarden van schapenwol, het werken Wat gebeurt er met leerlingen als ze enige tijd in een toestand van hulpeloosheid wor den gebracht? Zal dit hun verdere studie prestaties beïnvloeden? Deze vraag stond centraal bij een onderzoek dat door enkele Amerikaanse psychologen is gedaan naar de samenhang bij leerlingen tussen studiepres taties een competentiegevoelens. Ze vroegen enkele tientallen scholieren om een test te maken, waarbij ze van een viertal letters een woord moesten vormen. Wat ze echter niet wisten, was dat dit een onmoge lijke opgave was. Het betrof bijvoorbeeld let ters als SMOP en ZBIP. Nadat de leerlingen er (vergeefs) hun hoofden op gepijnigd had den, werd hun een psychologische vragen lijst voorgelegd. Met behulp van deze lijst kon vastgesteld worden, in hoeverre de leer ling zijn falen verklaarde vanuit eigen onver mogen, danwel vanuit omstandigheden (o.a. 'ik had vandaag mijn dag niet', 'de opgaven deugden niet'). Als de leerling vooral eigen onvermogen als verklaring gaf ('ik ben stom', 'ik ben slecht in raadsels'), ervoer hij sterke gevoelens van incompetentie. Verklaart hij zijn slechte prestatie vanuit omstandigheden, dan hoeft er geen sprake te zijn van persoonlijke incompetentie. Beide groepen leerlingen kregen vervolgens een taak voorgelegd, die wél uitvoerbaar was. Wat bleek? de eerste groep (de 'incom- petenten') presteerde veel slechter dan de tweede groep. De conclusie luidde: Leerlingen die zichzelf na een faalervaring als incompetent zien, zul len ook daarna slechter presteren. Als leer lingen hun taalervaringen vooral verklaren vanuit factoren buiten henzelf, zullen ze daar veel minder last van hebben. Dit onderzoek is daarna door anderen met kleine wijzigingen herhaald. Steeds met dezelfde uitkomst. We kunnen er de volgen de conclusie uit trekken: de studieprestaties van leerlingen hangen sterk samen met de verklaringen die ze geven voor hun eigen falen. Ervaart een leerling zichzelf als incom petent, dan zal hij slechter presteren dan wanneer hij weigert om negatieve prestaties te koppelen aan eigen onvermogen. Deze onderzoeken stellen ons in staat om op een frisse wijze te kijken naar het probleem van de ongemotiveerde leerlingen, waar tegenwoordig zoveel scholen onder gebukt gaan. Ongemotiveerde leerlingen hebben vaak een leergeschiedenis waarin ze niet alleen slechte studieresultaten halen, maar deze bovendien verklaren vanuit eigen onkunde. De verklaring die ze geven luidt: 'Als ik zulke slechte cijfers haal, ben ik niet geschikt voor deze opleiding, en ben ik dus een grote nietsnut'. Deze redenering zorgt ervoor dat niet alleen hun opleiding op de tocht staat, maar ook hun gevoel van eigen waarde. Welke weg heeft een leerling dan nog om ondanks slechte studieresultaten zijn eigenwaarde te behouden? Door te zorgen dat hij zich onderscheidt in lef ten opzichte van zijn medescholieren. Hij zal zijn energie vooral steken in het provoceren van leer krachten. Dat levert hem tenminste twee voordelen op, namelijk aanzien bij zijn mede scholieren en een excuus voor zijn slechte studieresultaten. Deze kan hij nu verklaren vanuit persoonlijke incompetentie én wraak gevoelens van leerkrachten: „Die docent wis kunde heeft gewoon de pik op me!" Maar zijn negatieve gedrag zal bij de leerkracht weer een reactie uitlokken: „Hij is onhandel baar in de klas". Daardoor komt de eigen waarde van de leerling wederom onder druk te staan. Vervolgens reageert deze met meer van hetzelfde: leraartje pesten. 4 Nogal wat leerlingen ontwikkelen op deze wijze gevoelens van incompetentie op school, terwijl het tegenovergestelde wordt beoogd. Door middel van hun negatieve gedrag proberen ze faalangst en gevoelens van incompetentie te ontwijken, en tevens heeft dat een zelfbeschermende functie. Vanuit de rolstoel zo de zandbak in om te spelen met leeftijdgenoten. Bij binnenkomst ziet de bezoe ker in één oogopslag dat dit gebouw voor kinderen is: een ontvangsthal met een felge kleurde blauw-gele vloer met driehoekfiguren, een driehoe kige tafel met felgekleurde rode stoelen eromheen, een speelhoekje en overal aan het plafond trossen ballonnen. Sinds januari is het hier moge lijk om kinderen te behandelen die problemen hebben met bewegen. Kinderen die hier komen hebben lichamelijke stoornissen. Bert Henderikse, unit-manager orthopedagoog van dit cen trum maakt duidelijk om welke kinderen het hier gaat: „Voor een kind met een lichamelijke stoornis kun je bijvoorbeeld denken aan een kind met een niet aangelegde linker arm, een zogenaamd stompje. Daar Naast de huishoudbeurs en modeshows worden er over de hele beurs kunstwerken van verschillende aard geëxpo seerd. Verschillende plantenvereni- gingen en de Rozentuin uit Kats maken de Zeelandhallen tot een passend decor voor de bloemschikwedstrijden van 'Groei en Bloei'. Verder zijn er een Japanse tuin met vijver partij, een Huwelijksfestival, een Babypaviljoen, een Hob byhoek en een Seniorenplein ingericht. Op de beurs staat ook een deel van het grootste suikerwerk ter wereld tentoongesteld. Dit door twintig top-patissiers uit binnen- en buitenland gemaakte kunststuk is opge nomen in het Guinnes Book of Records. Nieuw dit jaar is het zoge naamde Profitipaspoort met kortingscoupons dat de bezoe ker bij het toegangsbewijs ont vangt. Hiermee kan het publiek geëtaleerde artikelen met kor ting aanschaffen. Expo Flora is op donderdag 4 en vrijdag 5 april van 14 tot 22 uur geopend. Op zaterdag 6, zondag 7 en maandag 8 april is de beurs te bezoeken van 10 tot 18 uur. kun je prima mee omgaan en dat kun je hier leren. Wij bie den hulpmiddelen en leersitu aties om met deze handicap te leren leven. In een revalidatie centrum word je dus niet beter gemaakt. Een kind leert hier om te gaan met de gevolgen van een bepaalde aandoe ning". Het Middelburgse filiaal van Citybloem is afgelopen donderdag na een grondige verbouwing heropend. „Hoewel je op 55 vierkante meter natuurlijk niet wezenlijk veel kunt veranderen is er toch heel wat bereikt", vindt eige naar Erik Malcorps. Hij licht toe: „Een enorme bloemen- presentatie, meer ruimte voor de bindsters en een trendy, eigentijdse uitstraling en inrichting". Qua inrichting is de zaak in de Middelburgse Geerepassage nu gelijk aan het Citybloem- filiaal in Vlissingen. Volgens Henderikse zijn er ook kinderen die zich uitstekend redden met hun handicap maar op een andere manier klem komen te zitten en daar om voor behandeling in aan merking komen. „Dat klem zit ten kan op allerlei manieren: Als het kind het gevoel krijgt met het stompje gepest te worden of dat de ouders het als een probleem ervaren dat het kind aanpassingen nodig heeft". De revalidatie-arts van Reiger bos, Ruud Keyzer, stelt een revalidatieprogramma op. Om tot het juiste programma te komen observeert hij kinderen tijdens hun spel. Hij laat zich dan ook zo min mogelijk in een witte jas zien. „Om zo min mogelijk afstand ten opzichte van het kind te hebben, kruip ik ook over de vloer. Op deze manier probeer ik bij een kind een bepaalde beweging uit te lokken". Daarnaast regelt hij de deskundige begeleiding voor ouders die op de een of andere wijze hulp nodig heb ben in de omgang met de han dicap van hun kind. „Te den ken valt bijvoorbeeld aan een passieve, slappe (spastische) baby die slecht drinkt uit de borst. Zo'n aandoening is voor de buitenwereld onzichtbaar, maar drijft de ouders tot wan hoop. De gevolgen en de gevoelens van de ouders wor den hier door deskundigen begeleid". In Reigerbos komen kinderen van nul tot achttien jaar voor behandeling van de gevolgen van een ongeluk of van een aangeboren afwijking. De meeste kinderen komen uit de leeftijdgroep van nul tot vier jaar. Voor ieder kind is er een individueel revalidatiepro gramma. Alleen in de leeftijds groep van nul tot vierjarigen wordt ook in subgroepjes gewerkt. Kinderen in deze leef tijd stimuleren elkaar en leren van elkaar tijdens het spel. En spelen kun je nu eenmaal beter in een groep. De kinde ren kunnen na hun spel geza menlijk aan tafel eten en drin ken. Het meubilair heeft wat aanpassingen ondergaan. De tafelbladen hebben een maan vormige uitsparing, zodat een rolstoel of verstelbare stoel kan worden aangeschoven. SLA UW SLAG BiJ Speel golf op de mooiste baan van Zeeland. 18 holes baan en 9 holes par 3 baan driving range met overdekte afslagplaatsen gevarieerd lesprogramma proefles-arrangement (3 lessen) gezellig clubhuis "De Ganzenkooi" GEÏNTERESSEERD? Stuur direkt de bon ingevuld aan Goese Golf Club, Postbus 32, 4460 AA Goes of per fax naar 0113-229554 en u krijgt alle informatie thuisgestuurd. Naam:- Adres: ------ PC/Woonpiaats - GOLFPARK (BIJ HET GOESE MEERI

de Vlissinger | 1996 | | pagina 15