LUXE NAAIMACHINE met 400,- KORTING kebra slapen! Kebra Een ervaring voor het leven In Grenada hadden de kinderen mij nodig Veel behoefte aan VSO-uitzendkrachten Een varken voor tijden van nood Waarin VSO anders is KPMG Giro 100 200. friday ser wsiDQwIiet buffet canapé crajja opklaptaf KEBR ressoir etagere fauteuil kast ledikant opklakbed abouret sax!"^keukentafel eetafel t\ k kruk poef sf interieur leum balatum eurmat televisietafel a udiomeu b^imakakst- Memo bur kamèk laminaaN*. ^^pif geweven tapijt gordijnrails luxaTr&rTnTTTmrorr-Ttng^ KEBRA projekt vitrage glasgordijn leren bank zitzak voetenbankje barmeubel schuj slaaj) buffet opklapta KEBRA proj bureau barkr servieskast s kamerbreed laminaat trap gordijnrails I vitrage glasg schuifwanden slaapbank bij buffet canapé opklaptafel r KEBRA projekf'ilrttiim^ijMtafel tuintafel theetafel theemeubefban poede .nenkast Bij besteding vanaf 2.000,- aan een complete slaapkamer ntafeltje ekbedden opklakbed keukentafel kruk poef ndmeubel interieur balatum deurmat rdijnroede innenkast ontafeltje bedden kbed ntafel poef normaal korting Nu 1199, 400,' gratis doos naaigaren ter waarde van 49,95 i nm .\'oord^L wiëËiÊmi 10 jaar garantie IDEEËN KRUGEN GESTALTE BU Opril Grote Markt 7-9, Goes Tel. 0113-227982 Fax. 0113-250350 ACCOUNTANTS, BELASTINGADVISEURS EN CONSULTANTS Zij heeft nu zelf de touwtjes in handen. Geef meer vrouwen in Uganda die kans. De Novib Methode werkt. Je ziet het in Uganda. Wij zoeken met grote spoed or Zeeland en Pil.-BraDant!! stf Steigerbouwers Isoleerders 4 Plaatmakers/plaatopzetters Friday zoekt juttieü! 1.00 - 17.30 «ut1 rzits brf kindmeubel PROJEKT INTERIEUR Zuidvlietstraat 120, Goes, tel: (0113) 21 -29 34, fax: (0113) 21 63 09 Dorpsplein 35, Koudekerke, tel: (0118) 55 12 05, fax: (0118) 55 11 24 Werken in ontwikkelingslanden Directeur VSO Nederland Joris Eekhout: i 14 DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 28 februari 1996 ■ME <11 Molenwater 63 4331 SE Middelburg telefoon: 0118-635732 Tevens hebben wij werk voor mensen die "de handen uit de mouwen willen steken". VVA-1 is voor alle bovenstaande vacatures een pre vo Friday Goes, Voorstad 5, 4461 KK Goes, tel. 0113-251055 Bel naar Brenda Havenaar, Pascala Steketee of Menno Vercouteren Goes Koudekerke interieur B.v.Jeé biezenmat GRATIS BADJAS Nederland staat bekend om zijn grote betrokkenheid bij ontwik kelingswerk. Niet alleen maken overheid én particulieren sub stantiële bedragen vrij om ont wikkelingslanden te steunen. Ook reizen jaarlijks duizenden betaalde en onbetaalde krachten naar deze landen om t£ helpen. Zij komen terug met een schat aan ervaringen. En zij kunnen er uren, avonden over praten. Zoals Harm Boesveld en Monique van Ostaay over hun ervaringen in de Filippijnen met het helpen van boeren en hun vrouwen bij het verbeteren van hun bestaan. En Annemarie Melis die in Grenada, 'een eiland zo groot als Texel in het Caraïbisch gebied', 2,5 jaar werkte met blinde en slechtzien de kinderen en hun onderwij zers. Hoewel zij zich met totaal ver schillende zaken bezighielden zijn er sterke overeenkomsten. Zoals zoveel van hun collega's die zijn uitgezonden door de Nederlandse tak van de internationale uitzend organisatie Voluntary Service Overseas (vso), werkten zij in kleinschalige projecten. En allen kwamen zij terug met een andere kijk op het leven. "Wij hebben de mensen daar wat geleerd. Maar wij hebben ook veel van hen ge leerd", zegt Monique van Ostaay. En dat is een ervaring die zoveel uitzendkrachten hebben: zij wer ken aan hun eigen én andermans toekomst. De directeur van vso, Joris Eekhout, legt daarnaast uit dat er in toenemende mate vraag is naar de steun van vso. En waar in vso anders is dan de meeste andere uitzendorganisaties. "In Grenada bestond wel een organisatie die zich met blinde en slechtziende volwassenen bezighield. Maar er was niets voor kinderen. VSO kreeg het verzoek om iemand te sturen die kon helpen bij de ontwikkeling van een programma gericht op kinderen. Hoewel ik eigenlijk naar Afrika of China wilde, vond ik het niet reëel om 'nee' te zeggen toen vso vroeg of ik interesse had. Daar in Grenada hadden de kinderen mij blijkbaar nodig. E11 op dat moment niet in China of Afrika." Dus ging Annemarie Melis naar het Caraïbisch gebied. In tegen stelling tot de meeste vso'ers pas op latere leeftijd: zij was 50. Annemarie werkte op dat mo ment bij Visio, een organisatie die zich in het noorden van het land met hulp aan blinde en slecht ziende mensen bezighoudt. Zij Voluntary Service Overseas (vso) werd in 1956 in Engeland opgericht, en bleef tot voor enkele jaren ook uitsluitend een Britse organisatie. Totdat de vraag naar de vso-uitzendkrachten dusdanig toenam, dat ook andere 'bronnen' aangeboord moesten worden. "Onder meer vanwege het opleidingsniveau hier werd besloten om ook in Nederland te gaan werven. Inmiddels gebeurt dat ook in Canada, Zweden en Denemarken. En de vraag naar vso-krachten neemt nog steeds toe." Joris Eekhout legt uit dat vso nauw samenwerkt met overheden en an dere organisaties in de betreffende landen. "Onze partners in de ont wikkelingslanden formuleren de ei sen waaraan de uitzendkrachten moeten voldoen. Wij gaan vervol gens op zoek naar de juiste man of vrouw. Deze krijgt bij ons een aan vullende training ter voorbereiding op de uitzending. Zij komen in dienst van die organisatie of de overheid en krijgen daardoor ook een 'lokaal' salaris. Extra onder steuning krijgen de uitzendkrach ten van de vso-kantoren in die landen." "VSO is geen organisatie voor do- gooders, maar een organisatie voor professionele mensen die anderen leren met hun eigen carrière te star- vroeg en kreeg onbetaald verlof. Na haar uitzendperiodc kon zij hierdoor weer terug komen in haar oude functie. Braille Annemarie Melis reisde langs scholen op het eiland, waar zij werkte met zowel blinde als slechtziende kinderen. "Ik leerde hen braille, werkte met grootletter boeken, deed na verloop van tijd ook iets aan oefeningen voor de motoriek. En ik probeerde de leer krachten bij te brengen hoe zij slechtziendheid kunnen herken nen en hoe zij er mee om kunnen gaan. Want tot dan was het toch: het is een dom kind dat achter in de klas moet zitten." Sociale contacten "De eerste tijd in Grenada was moeilijk. Er heerste wantrouwen Leren hoe leerkrachten slechtziend heid kunnen herkennen. tegen blanken: 'Die komen hier toch alleen voor hun eigen voor dcel werd gedacht. Ik had wel eens het gevoel: je laat alles achter, en dan sta ik hier in mijn uppie." "Na-btt eerste halve jaar heb ik besloten niet te veel aandacht te besteden aan de sociale contac ten. Er was genoeg te doen. Ik heb heel hard gewerkt en geluk kig was het contact met de kinde ren en de leerkrachten heel leuk. Na verloop van tijd kwamen de contacten vanzelf wel." "Terugkijkend vind ik het het leukste dat uiteindelijk twee mensen van het eiland een oplei ding hebben gevolgd om mijn werk over te nemen. De eerste heb ik nog vier maanden kunnen inwerken. De tweede heb ik zelf geworven, omdat ik merkte dat het werk voor één persoon te zwaar is. Daarnaast heb ik en bro chure gemaakt met aanwijzingen en tips voor de leerkrachten. Zo hebben wij iets kunnen opzetten dat nu wordt voortgezet. En dat geeft veel voldoening. 'De beste uitzendkrachten gaan met het vliegtuig naar hun werk ten. En die terugkomen met veelal een nieuwe kijk op het leven. Zoals een fystiotherapcute zei: er zijn wel belangrijkere problemen dan een tennis-elleboog", aldus Eekhout. Monique van Ostaay en Harm Boesveld uit Sinderen (Achter hoek) reisden al weer een aantal jaren geleden naar de Filippij nen. Zij besloten na hun studie 'tropische landbouw' in Deven ter om de opgedane kennis ook in de tropen te benutten. Het werd, via de uitzendorganisatie vso, de Filippijnen, waar zij werkten met de zogenaamde 'landloze boeren'. Monique: "Landloze boeren zijn boeren die werken op het land van grootgrondbezitters en daar voor pacht betalen; vaak een deel van de oogst. Harm hielp de boe ren bij een project gericht op bo demverbetering. Ik werkte daar mee name met de vrouwen van de boeren. Zij hielden er vaak een varken op na, dat zij voerden met huisafval. In tijden van nood - als er echt geen geld was - verkoch ten zij het varken om de moeilijke tijd door re kunnen komen. Het probleem was vaak het beginkapi taal, dat nodig was om een big te kunnen kopen. Mijn taak was het opzetten van een project waar door her mogelijk was om geld te Werken op basis van lokale arbeidsvoorwaarden. Wat vso doet is eenvoudig te zeg gen: de organisatie levert professio nele kennis op aanvraag. En her be langrijkste doel is om in circa twee jaar zoveel mogelijk kennis over te dragen, zodat de lokale bevolking er op de langere termijn iets aan heeft. Onafhankelijker wordt. Eekhout: "Geld geven maakt afhankelijk, kennis overdragen maakt onafhan kelijk." Eekhout is de eerste directeur van vso-Nederland, sinds de organisa tie hier zo'n vijf jaar geleden werd opgericht. Hij is zelf ook diverse ke ren uitgezonden, naar Colombia, Pakistan en Nicaragua. Nu is zijn belangrijkste doel om de organisatie in Nederland meer draagvlak te ge ven. Want de organisatie is nog rela tief onbekend. Alle inspanningen zijn tot op heden gericht geweest op het werven van de uitzendkrachten. Door de toename van het aantal aanvragen om steun is nu ook extra geld nodig voor werving, selectie, reiskosten en training. Voluntary Service Overseas (vso) onderscheidt zich op een aantal punten van andere ontwikke lingsorganisaties. Een belangrijk verschil is dat vso geen geld, voedsel, kleren of ma chines stuurt, maar alleen men sen. Nederlanders die opgeleid en getraind zijn om kennis over re dragen aan anderen, allen specia listen op hun terrein. Een tweede verschil is dat vso vakmensen stuurt die in die lan den worden betaald naar de lokale maatstaven. Zij krijgen dus geen 'Nederlands' salaris, maar het loon zoals dat daar gebruikelijk is. Een derde punt is dat de vso-mede- werkers worden uit gezonden op verzoek van overheden en organisaties in het betreffende land. Dir omdat duidelijk moet zijn dat er behoef te is aan de hulp. De uitzend krachten zijn ook in dienst van deze overheden of organisaties en werken dus nauw samen met lo kale krachten. Particulieren en bedrij ven kunnen het werk van vso financieel on dersteunen met een bijdrage van 10,- per maand. Hiermee on- dersreunen zij een speci fiek project. En uitzendkrachten die werken aan projecten die zin hebben. Van de betreffende uit zendkracht krijgen zij regelmatig informatie over hun ervaringen en de voortgang. Met andere woorden: enthousiaste professio nals zoeken brede schare suppor ters. Wie meer wil weten over het werk van vso kan het uitgebreide in formatiepakket aanvragen: (030) 276 92 31. Nieuwe dona teurs krijgen de video: 'The vso Experience' over uitzendkrachten en hun werk. lenen tegen een gewone rente en niet de woekerrente die zij anders moesten betalen." Kunstmest Harm Boesveld stuitte bij zijn bo- demverbeteringsproject op een aantal essentiële problemen: door dat de grond geen eigendom was van de 'landloze boeren' en zij er dus ook zo afgezet konden wor den, was het risico groot dat de 'investering' voor niets was. Maar door voorlichting heeft hij toch een belangrijke bijdrage kunnen leveren aan verbetering van de landbouwmethoden. "Toen wij er waren, werd kunstmest geïn troduceerd. Maar dat gebeurt zonder voorlichting. Dc boeren hebben geen idee hoe zij daarmee om moeten gaan. Vaak zijn zij bo vendien analfabeet. Het resultaat is dat zij er vanuit gaan dat hoe meer bestrijdingsmiddelen zij ge bruiken,- hoe beter de gewassen groeien", vertelt Monique. Zo hebben Monique en Harm heel wat van hun kennis kunnen overbrengen op de boeren in de Filippijnen. Maar zij hebben ook veel geleerd. "Als je kijkt naar de moderne bedrijven hier, met alle hulpmiddelen, dan moet je wel een enorme bewondering hebben voor de-wijze waarop daar, eigen lijk uit het niets, iets gemaakt moet worden. Er heerst hier nog wel eens het idee dat mensen in ontwikkelingslanden weinig in ventief zouden zijn en geen zin hebben om te werken. Maar de vrouwen hebben vaak drie of vier kinderen om voor te zorgen, wer ken daarnaast op het land, als zij boodschappen moeten doen is het een dag lopen naar het dorp. Wassen kunnen zij alleen met koud water. Ik heb een enorme bewondering gekregen voor de wijze waarop de mensen waar wij mee werkten iets van hun leven maakten."

de Vlissinger | 1996 | | pagina 14