Opname in verzorgings- en verpleeghuizen iiliis Ouderen adviseren in gemeentelijk beleid Club alleengaanden 'Alleen samen' Landelijke meiddag leeftijdsdiscriminatie INFO CURSUSSEN HET WERK VAN DE REGIONALE INDICATIECOMMISSIE UEETSJ Gezondheidstelefoon UVV-Middelburg Gespreksgroep zelfbezinning 16e JAARGANG NUMMER 87 Verzorgingshuis, een ingrijpende stap Indicatie, verleden en heden Knelpunten BESTUURLIJK OVERLEG OUDERENBELEID MIDDELBURG Inventarisatie Lange termijn Wonen, zorg en mobiliteit Zorg en mobiliteit Woonzorgcomplexen Activiteitenwinkel Vraag en aanbod U bent te oud! Melden Klachtenbehandeling Salon Vegetarisch koken iets voor u? Verkeersopfriscursus Moderne apparatuur Woensdag 7 februari 1996 DE FAAM - DE VLISSINGER 15 De Seniorenkrant is een uitgave van de Stichting Welzijn Ouderen, Middelburg, Molstraat 13, 4331 SM Middelburg Tel. (0118) 627537 Een wegwijzer in de gezond heidszorg. De ouderenorgani- satie Unie KBO heeft een gezondheidstelefoon, be stemd voor mensen van 50 jaar en ouder die vragen heb ben over gezondheid en gezondheidszorg en die niet weten waar ze met hun vragen terecht kunnen. Op werkdagen zit een team van 15 ouderen van 9.30 tot 12.30 uur klaar om vragen te beantwoorden of eventueel door te verwijzen. Het telefoonnummer is: 06 - 8 21 21 83 (20 cent per minuut). ÜW De UW (Unie van Vrijwilligers) Middel burg is een organisa- tie met 135 leden, allemaal vrijwilligers. Doelstelling van de unie is: Het bevorderen en verlenen van maatschappelijke hulp door vrijwilligers, met menselijk contact en continuïteit in het werk als voornaamste kenmer ken. Het werk is opgesplitst in 13 projecten. Eén van die pro jecten is 'vriendschappelijk contact'. Mensen die veel alleen zitten kunnen worden bezocht door een UW-mede- werker om samen een boek te lezen, een spelletje te doen of gewoon gezellig te kletsen. Elke dinsdagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur is het mogelijk om te handwerken in De Boog, Herengracht 52. (stoeltjeslift aanwezig, halen en brengen is mogelijk). Een ander project heet 'luisterlezen'. Wanneer het lezen niet meer zo gemak kelijk gaat kan via het op een cassettebandje ingesproken boek het werk van uw favorie te auteur worden afgeluisterd. Ais u gebruik wil maken van de diensten van het UW kunt u contact opnemen met mevr. Braakman-van den Broecke, tel.: 625699. Zelfbezinning is, het woord zegt het al, bezinning op jezelf, je eigen leven en de wijze waarop je je leven hebt vorm gegeven of nog wilt vormge ven. Voor ouderen kan dat bij voorbeeld zijn; de eigen levensloop, het ouder worden, de partner-relatie of juist het alleen zijn, maar ook de dingen van alle dag. Alles wat iemand bezighoudt kan onderwerp van gesprek zijn. Een ge spreksgroep is zeker geen the rapie of training. Deelnemers krijgen de gelegenheid om gevoelens, gedachten en erva ringen op eigen wijze te ver woorden. Het Centrum Zelfbe zinning organiseert in samen werking met de Stichting Wel zijn Ouderen Middelburg een cyclus 'zelfbezinning voor ou deren'. De bedoeling is dat een gespreksgroep één keer in de veertien dagen bij elkaar komt op vrijdagmiddagen van 2 tot 4 uur. De kosten zijn 8,- per middag per persoon. In totaal zal de groep 8 keer bij elkaar komen. Aan deelname gaat een kennismakings-introduc- tiemiddag vooraf. Deze mid dag is gratis en zal plaats vin den op vrijdagmiddag 23 fe bruari, in het gebouw van de SWOM, Molstraat 13. Op die middag zijn de gespreksleiders aanwezig om de cyclus te introduceren en om vragen te beantwoorden. De overige bij eenkomsten worden gehou den op 1, 15 en 29 maart, 12 en 26 april, 10 en 24 mei en op 7 juni. seniorenkrant Overzicht van de con- j tactperso- nen van de vrijwillige hulpdien sten voor ouderen in de wijken: 't Zand-Stro- menwijk: mevr. P.M. Den Hollander, tel. 626513. Magistraatwijk: mevr. N. Los, tel. 614398. Dauwen- daele: dhr. W. Kuijl, tel. 623918, mevr. H. Hehakaya, tel. 626804. Nieuw Middel burg: dhr. A. v. Vrouwerf, tel. 626385. Telefooncirkels: Stromen- wijk-'t Zand: mevr. R. Jongeri- us, tel. 637065, mevr. R. David- se, tel. 629256. Aanvullend vervoer oude ren en klusjesdienst: St. Welzijn Ouderen, tel. 627537. Steeds vaker willen ouderen zo lang mogelijk in hun eigen huis en vertrouwde omgeving blijven wonen. Steeds meer zien wij ook dat hierop door de overheid wordt ingespeeld door voorzieningen te treffen, die dat ook mogelijk maken. Zo is er de voorziening Thuiszorg, voor ouderen die niet meer in staat zijn om zelf de hele huishouding te verzorgen of problemen hebben bij het boodschappen doen. Ook kunnen er aanpassingen in het huis worden aangebracht of een vervoersvoorziening worden aangevraagd, wanneer iemand te kampen krijgt met lichamelijke problemen. Vaak wordt dan ook de wijkverpleging ingeschakeld. Verstrekking van warme maaltijden behoort tot de mogelijkheden, wanneer het koken te zwaar wordt. Daarnaast kan hulp worden gebo den om de eenzaamheid te doorbreken, door ouderen te betrekken bij activiteiten of cursussen in hun nabije omgeving, bijvoorbeeld in een verzorgingshuis. Ook al verlopen deze voorzieningen nog zeker niet optimaal, het stelt zeer veel ouderen in staat zo lang mogelijk zelfstan dig te blijven. Echter, wanneer al deze moge lijkheden toch niet die zeker heid bieden voor een veilige en verantwoorde huisvesting, komt de verhuizing naar een verzorgingshuis, soms ook een verpleeghuis in zicht. Voor opname in zo'n instelling moet er dus flink wat aan de hand zijn. En dat blijkt al uit de gemiddelde leeftijd van men sen in verzorgingshuizen, die op ongeveer zesentachtig jaar ligt. Opname in een verzor gingshuis betekent voor veel mensen een ingrijpende oplossing. Men verliest veel van zijn zelfstandigheid, ver laat een vaak zeer vertrouwde omgeving en moet afstand doen van soms dierbare spul len, die men in zijn leven om zich heen verzameld heeft. Het is dus vrijwel altijd een gedwongen keuze waar een lange, moeizame periode van het behoud van zelfstandig heid aan vooraf is gegaan. Tot 1963, toen de eerste wet op de bejaardenoorden tot stand kwam, was de verzor ging van ouderen in tehuizen veelal in handen van kerkelij ke, humanitaire of particuliere instellingen. Er bestond prak tisch geen toezicht op de kwa liteit van de huisvesting en de verzorging. Na de totstandko ming van de wet ging de over heid zich meer bemoeien met het wel en wee van deze oude ren. Er werden regels opge steld op het gebied van de vrij heid van de bewoners, de vei ligheid, hygiëne, verzorging en de kwaliteit van het personeel en de gebouwen. Rond 1970 was meer dan één op de tien personen van 65 jaar of ouder in een verzor gingshuis opgenomen, een zeer hoog aantal in vergelij king tot de ons omringende landen. Naarmate er steeds meer een beroep werd gedaan op de overheidsfinanciën, groeide de noodzaak om de opname van het aantal bejaar den in verzorgingshuizen op zijn minst te beperken. Dit leid de o.a. tot de instelling van indicatiecommissies, waar voor de verantwoordelijkheid bij de gemeenten werd gelegd. Op Walcheren werd gekozen voor een Regionale Indicatie commissie voor de acht gemeenten gezamenlijk. Deze commissie bestaat uit een arts, een maatschappelijk werkster en een onafhankelijke voorzit ter. Sinds 1989 is deze com missie eveneens belast met het vaststellen van de indica ties voor opname in verpleeg huizen. In een gesprek met mevrouw G. Hesselink, al sedert 1980 voorzitter van de Regionale Indicatiecommissie Walche ren, wordt duidelijk hoe het indicatieproces verloopt, ledereen van 65 jaar en ouder - in uitzonderingsgevallen ook jonger - kan een verzoek tot opname in een verzorgings huis indienen. Na overleg in de commissie gaat een maat schappelijk werkster op bezoek bij de aanvrager, die een onderzoek instelt naar de noodzakelijkheid van een opname. Zo wordt bijvoor beeld gekeken of men in staat is zelf de huishouding en boodschappen te doen, de maaltijden te bereiden, zichzelf te wassen en aan te kleden, en of er sprake is van vereenza ming. Bekeken wordt of ande re voorzieningen, zoals eerder genoemd, een oplossing kun nen bieden, om opname te voorkomen of op zijn minst uit te stellen. De arts bepaalt de medische noodzaak van een opname. Indien blijkt dat opname daadwerkelijk de eni ge oplossing is wordt een indi catie verstrekt met een geldig heid van zes maanden tot maximaal twee jaar. Dit in tegenstelling tot voor 1989, toen indicaties, soms al heel vroeg gesteld, jarenlang gel dig bleven. Wanneer er sprake is van een zeer dringende opname wordt een indicatie verstrekt van een half jaar. Wanneer binnen die periode geen opname mogelijk is gebleken, hetgeen vooral uit plaatsgebrek in de tehuizen kan voorkomen, wordt de situ atie opnieuw bekeken. Het kan zijn, dat de toestand van iemand in dat halfjaar derma te is verslechterd dat opname in een verpleeghuis noodzake lijk is. Deze indicatie dient altijd te worden ondersteund door een huisarts of behande lend specialist. In dit proces wordt uiteraard sterk meege wogen of de oudere ook zelf besloten heeft het zelfstandig bestaan op te geven. Bijzonder jammer vindt mevrouw Hesselink het, dat nog veel mensen zich vroegtij dig aanmelden voor opname in een verzorgingshuis, terwijl zij daar nog lang niet aan toe zijn. De gedachte hierachter is, dat bij vroegtijdige aanmel ding er wel plaats zal zijn tegen de tijd dat opname werkelijk noodzakelijk is. Zo werkt dit echter niet meer sinds de instelling van de beperkte gel digheidsduur van de indicatie. Zeker dertig procent van de aanvragen die op het bureau terecht komen, worden al na het eerste onderzoek afgewe zen. Dit is eigenlijk overbodig De samenwerkende ouderenbonden (ANBO en PCOB) en de Stichting Welzijn Ouderen zetten op gezette tijden 'een boompje op' met de gemeente. Om dat soort gesprekken niet al te vrijblijvend te laten zijn hebben de betrokken partijen een convenant gesloten tot het instel len van een Bestuurlijk Overleg Ouderenbeleid Middel burg (BOOM), onder voorzitterschap van wethouder mevrouw S. Smitskamp. Het doel van dit BOOM is een bijdrage te leveren in het streven om specifieke behoef ten en belangen van ouderen zo goed mogelijk tot hun recht te laten komen in de voorbereiding, vaststelling en uitvoering van het gemeentelijk beleid in het algemeen en dat met betrekking tot ouderen in het bijzonder. Met de bevoegdheden van dit convenant gaat de gemeente Middelburg verder dan vele andere gemeenten. In veel gevallen beschikken die over een seniorenraad, waaraan uitgewerkte plannen ter bespreking worden voorge legd. Mevrouw Smitskamp ziet het BOOM juist als een beleidsvoorbereidende groep op het gebied van zaken die met het ouderenbeleid te maken hebben. Deze beleids zaken voeren de boventoon tij dens de overlegvergaderin gen. Het BOOM is geen organi satie voor het opzetten van activiteiten, dat laat zij over aan de overige participanten, de ouderenbonden en de SWOM. Bestuurlijke zaken die in het BOOM aan de orde komen zullen vaak naar andere gemeentebestuurders moeten worden doorgespeeld. Oude renbeleid raakt de hele samen leving, dus ook de andere sec toren van het gemeentelijk beleid dan die tot de porte feuille van wethouder Smits kamp behoren. Denk aan ver- Een boompje opzetten voer, veiligheid, woonvoorzie ningen, om er maar een paar te noemen. Het BOOM heeft bij 31 instel lingen en organisaties ge vraagd om aan te geven waar naar hun mening de zaken zit ten die beleidsmatig meer aan dacht verdienen en waar knel punten kunnen worden gesig naleerd. Ook wil het BOOM weten waar in de komende jaren de aandacht naar uit moet gaan. Het standpunt van wethouder Smitskamp is dat eerst de behoeften moeten worden vastgesteld voordat aan beleid kan worden gedacht. Zijn gesignaleerde knelpunten wel reëel? Een voorbeeld is de bereikbaarheid van de Markt nu daar geen bussen meer komen. Naar aanleiding van de grote vraag is er met veel moeite een zoge naamd 'Marktbusje' in het leven geroepen, waarmee men voor een gereduceerd tarief naar een plaats naar keu ze in het winkelgebied kan worden vervoerd. Van dit bus je blijkt achteraf bijna geen gebruik te worden gemaakt. Was de behoefte dan wel zo groot? De resultaten van de inventarisatie moeten nog worden verwerkt, maar zij zul len zeker een basis vormen voor het te voeren ouderenbe leid. Beleid is een zaak van de lange termijn. Niet altijd zijn effecten meteen zichtbaar. Mevrouw Smitskamp noemt als onder werp van beleid het nemen van algemene maatregelen waardoor het langer zelfstan dig wonen wordt bevorderd. Fysieke beperkingen (en niet alleen van ouderen) spelen hierbij een rol. Door het aan pasbaar bouwen kunnen gehandicapten temidden van valide mensen wonen. Norma le woningen zijn dan eenvou dig aan te passen voor men sen met een handicap. Een andere vorm van ouderenbe leid kan zijn het gebruik maken van de kennis en ervaring van oudere mensen, die anders ongebruikt verloren dreigt te gaan. Mevrouw Smitskamp vindt dat het BOOM geen club moet zijn die zo nu en dan wat dingetjes voor elkaar krijgt, maar een op de lange termijn denkend beleidsadviesorgaan. De hoofdonderwerpen van het overleg binnen het BOOM zijn wonen, zorg en mobiliteit. Mevrouw S.C Jobse-Rothuizen zit namens de ANBO in het BOOM, maar spreekt op per soonlijke titel als zij vertelt dat haar grote belangstelling uit gaat naar het bouwen voor ouderen. Gezien de samenstel ling van de bevolking zal er in Middelburg nog veel voor ouderen gebouwd moeten worden. Wat te denken van een gebied als het Molenwa ter, centraal gelegen binnen de vesten. Na afbraak van de kazerne met bijgebouwen komt er veel ruimte vrij. Het op te stellen plan voor de herin richting van het Molenwater zal zeker aandacht moeten schenken aan de huisvesting van ouderen vindt zij. De SWOM en de ouderenbonden die in het BOOM samenwer ken bespreken met de Woningbouwvereniging Mid delburg de invulling van de nog te bouwen wijk Veerse Poort. Gepleit wordt voor het aanpasbaar bouwen. Gewone woningen, die door bepaalde voorzieningen, zoals bredere deuren eenvoudig aanpasbaar zijn voor bewoning door gehandicapten. Dat kost bij de bouw iets meer, maar het aan passen is veel goedkoper. Mevrouw Jobse is als lid van het BOOM ook vertegenwoor digd in de gemeentelijke opplusgroep, voor het treffen van kleine voorzieningen in eigen woningen van mensen met lage inkomens. Het stre ven hierbij is de veiligheid in huis te vergroten. Jaarlijks komen 100.000 zestig-plussers in het ziekenhuis terecht voor behandeling van de gevolgen van een ongeval in huis. Op dit moment is maar 1,7% van de woningen in Zeeland geschikt voor bewoning door ouderen. Verhoging van dit percentage is hard nodig. Op het gebied van zorg houdt het BOOM zich onder meer bezig met een prijsvergelijking' van de zorgpakketten die door de diverse verzorgingshuizen worden aangeboden en pro beert zij tot een uniform tarief te komen. Ook is de voorberei ding van de nieuwe wetgeving op het gebied van ouderen zorg, de zogenaamde Wet Modernisering Ouderenzorg op dit moment actueel. Een provinciale werkgroep bepaalt hier mede de denkrichting. Bij het probleem mobiliteit wordt nagegaan of de dienst regelingen van het openbaar vervoer verbeterd kunnen worden, met name waar het gaat om de busaansluitingen in de route naar het zieken huis. Ook zal het functioneren van het ook door mevrouw Smitskamp besproken 'Markt busje' worden geëvalueerd. Ook mevrouw Jobse wijst op de beleidsadviserende taak van het BOOM op die gebie den waar het gemeentelijk beleid raakvlakken heeft met de belangen van ouderen, en dat zijn er vele. 'Het BOOM is geen actiegroep, maar een beleidsadviserend orgaan' is haar mening en als zodanig is er ook op de langere termijn, bij het verder vergrijzen van de Middelburgse bevolking, nog veel werk te doen. De groep 'Alleen samen' wil in het nieuwe jaar een frisse start maken en zou graag wat nieuwe leden bij de groep verwelko men. Een ieder die niet altijd alleen op stap wil of graag eens met een groepje een activiteit wil ondernemen wordt van harte uit- genodigd om eens te komen kijken. Iedere eerste en derde don derdag van de maand is er een bijeenkomst in het gebouw van de Stichting Welzijn Ouderen, Molstraat 13 in Middelburg. Op de eerstvolgende avond, donderdag 15 februari, is iedere alleen- gaande die zich aan wil sluiten bij de groep van harte welkom. Afhankelijk van de belangstelling wordt er bekeken wat voor activiteiten er ondernomen kunnen worden. De gedachten gaan tot nu toe uit naar een kook-eet groep of een reisgroep of een combinatie hiervan. Maar ook andere ideeën zijn welkom. Voor informatie kunt u bellen naar de heer P. v.d. Boomgaard, tel. 625469 of mevrouw J. v.d. Luijster, tel. 616904. werk en kost flink wat tijd en geld. Betreurenswaardig is volgens haar, dat er ook nog huisartsen en verpleegkundi gen ouderen adviseren om zo'n aanvraag uit voorzorg in te dienen. Bij afwijzingen wor den vaak nevenadviezen gege ven, zoals voorzieningen in de woning, maaltijdverstrekking, verpleegkundige hulp en medicijnbegeleiding. Een ander knelpunt vormt de lange wachtlijsten. Zeker mede door de sluiting van het verzor gingshuis Ter Veste is er spra ke van een veel te lange wacht lijst. In oktober j.l. bedroeg die achtentachtig, en stijgt nog steeds. Per week komen er zo'n twintig aanvragen bij, waaronder gemiddeld drie personen negentig jaar of ouder zijn. Nog schrijnender ligt de zaak bij verpleeghuizen, en dan vooral bij geestelijk zie ke patiënten. Er zijn al plaatsin gen voorgekomen ver buiten Walcheren, zoals in Rilland en Zierikzee, omdat de situatie thuis onhoudbaar was gewor den. Het spreekt vanzelf dat dit een zeer pijnlijke aangelegen heid is voor de betrokkene maar ook voor de partner en andere familieleden. De nieuwe vorm van huisves ting, de woonzorgcomplexen, zouden volgens mevrouw Hes selink een belangrijke rol kun nen vervullen in de oplossing van de ouderenhuisvesting. Maar zoals het nu geregeld is De activiteitenwinkel is een bemiddelingspunt voor 50-plussers, die op zoek zijn naar mensen met dezelfde belangstelling of bezigheid. Er kan worden ingeschreven voor de volgende 5 rubrieken: gezelligheid, beweging, uitgaan, spel, creatieve acti viteiten. In de rubriek 'vraag en aanbod' zijn de wensen opgenomen van mensen, die zich bij de activiteitenwinkel hebben aangemeld. Belangstellenden voor één of meer van onderstaande adverten ties of zij, die meer informatie willen over de activiteitenwinkel zijn welkom op het spreekuur op woensdagmiddag van 13.30 tot 15.30 uur in het gebouw van de Stichting Welzijn Ouderen Mid delburg, Molstraat 13. No. M/V Geb.jaar Zoekt iemand voor 1 vrouw 1914 denksport en spel, schaken, dammen, enz. 2 vrouw 1929 stoppen met roken 3 man 1931 dagvullende wandeling of fietstocht, museum- of exposi- tiebezoek, in bezit van senioren treinkaart 4 man 1925 montage en hulp bij afwerken video opname, voorlichting gebruik video, filmles. In bezit van studio en apparatuur 5 vrouw 1932 dagtrip met trein, wandelen en fietsen 6 vrouw 1938 fietsen, treinreizen, lezen, schouwburg bezoeken, bij elkaar koken en eten, klassieke muziek, boetseren, tekenen, schilderen, museumbezoek 7 vrouw 1948 dagtrip, fietsen, bowlen, schouwburg, reizen, vakantie 8 vrouw 1936 museumbezoek, bioscoop, lan ge fietstochten, lange reizen Er zijn talloze voorbeelden van leeftijdsdiscriminatie te noe men: Een organisatie stelt een leeftijdsgrens aan haar vrijwil ligers; als je 65 bent is je hulp niet meer nodig. Een service flat accepteert geen kopers van boven de 75 jaar. Een ver zekeringsmaatschappij wei gert voor iemand van 76 een autoverzekering af te sluiten. Het maakt blijkbaar niet uit hoe jong je je voelt, kleine lettertjes van reglementen en voor schriften in talloze maatschap pelijke sectoren laten aan dui delijkheid niets te wensen over. Wie een bepaalde, vaak willekeurig gekozen leeftijds grens is gepasseerd, mag niet meer meedoen. Om deze willekeur in kaart te brengen is 29 februari 1996 (schrikkeldag) uitgeroepen tot Landelijke Meiddag Leeftijds discriminatie. Op deze landelij ke meiddag kunnen van 's morgens 8 uur tot 's avonds 8 uur klachten en meldingen doorgegeven worden via het telefoonnummer 070-3183013. Dus heeft u te maken (gehad) met leeftijdsdiscriminatie, pak dan de telefoon en maak er melding van. Wie niet kan of wil bellen, kan zijn of haar klacht schriftelijk indienen bij het Landelijk Bureau Leeftijds discriminatie, Postbus 9472, 3506 GL Utrecht. Dit Bureau organiseert de meiddag in hechte samenwerking met ouderenbonden en vakcentra les. Voor eind maart krijgen alle bellers en schrijvers bericht over wat er met hun klacht is gebeurd. De organisatoren verwachten dat sommige klachten gebundeld kunnen worden en geschikt zijn voor gezamenlijke actie. Ongetwij feld zullen er ook klachten zijn die om een individuele afhan deling vragen. De gebundelde uitkomsten zullen aan de ver antwoordelijke politici worden aangeboden. ontbreekt er nog wel het nodi ge aan de zorgverlening die daar geboden kan worden. Bovendien is deze woonvorm voor veel ouderen te duur. Men krijgt te maken met een hoge huur en de kosten van de zorgverlening, waarvoor nog geen goede financiële regeling is getroffen. Zo is er in Ter Ves te in zijn huidige vorm nie- j mand woonachtig die er vol gens een indicatie-advies op zijn plaats zou zijn. Bovendien ontbreken er nog alle voorzie ningen, zoals winkels, een bus halte en zijn de woningen niet optimaal aangepast. Het tries te ervan is, dat mensen, die soms al jaren in de aanleun woningen van het complex verblijven, eveneens van alle voorzieningen verstoken zijn. Tenslotte is zij een groot voor stander van het zogeheten één-loket-systeem waar de ouderen maar ook de hulpver leners terecht kunnen met hun vragen, en waar de beschik king is over een compleet bestand van de mogelijkheden van zorgverlening aan oude ren. Dit loket komt er ongetwij feld, maar hoe en door wie het georganiseerd zal worden is nog onduidelijk. Voor meer informatie en aan meldingen is het adres: Regionale Indicatiecommissie Walcheren. Jan Matenshuis, Noordbolwerk 33, 4331 SH Middelburg. Telefonisch spreekuur op maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 10.00 uur. Onder de titel 'Westkapelle, windkracht 6' exposeert van maandag 5 februari tot en met donderdag 28 maart in de benedenruimten van het gebouw Molstraat 13 een groep amateur-kunstbeoefe naars, bestaande uit: Corry en Jan Bosch, Koen Hermsen, Armand Gimbrère, Beppy van den Broek en Marina Timmers Verhoeven. Er zijn werken te zien in olieverf, pastel, gemengde technieken en waterverf. Openingstijden van de expositie zijn maandag t/m vrijdag van 10 tot 16 uur. (Amateur)kunstenaars die in een volgende periode willen exposeren kunnen contact opnemen met Margot Piscaer van de Stichting Welzijn Oude ren Middelburg, tel. 627537. Van 1 april tot en met 30 mei wordt een salon ingericht van schilder- en beeldhouwwerken van (amateur)kunstenaars. Er kunnen nog enkele personen deelnemen. Afhankelijk van de grootte van het werk kunnen 1 of 2 exemplaren per persoon worden ingeleverd. Aanmel dingen zijn welkom bij Margot Piscaer van de SWOM, die ook nadere informatie kan geven. Tel.: 627537. De Stichting Welzijn Ouderen kreeg de vraag voorgelegd of er een cursus vegetarisch koken kan worden georgani seerd. Steeds meer mensen willen minder of geen vlees meer eten. In restaurants is er al een groot aanbod van vege tarische schotels. Maar hoe maak je thuis een lekkere en verantwoorde maaltijd kaar zonder vlees? De SWOM wil weten of er meer mensen zijn die interesse hebben in een cursus vegeta risch koken. Bij voldoende belangstelling kan dan zo'n cursus worden georganiseerd. Ook het gebruik van allerlei keukenapparaten en met name de mogelijkheden van de voor velen nog geheimzinnige mag netron zou aan de orde kunnen komen. Modern koken dus. Heeft u interesse, belt u dan even naar de SWOM, tel. 627537. De afdeling Middelburg en omstreken van Veilig Verkeer Nederland verzorgt in samen werking met de SWOM een verkeersopfriscursus voor alle weggebruikers van 50 jaar en ouder. Een cursus om de vaak verouderde kennis van de wet telijke regels van het verkeer weer eens op te poetsen en aan te vullen met de bepalin gen van het nieuwe Reglement Verkeersregels en Verkeerste kens (RVV). Voor bezitters van een rijbewijs bestaat de moge lijkheid om onder leiding van een ervaren rijinstructeur in de eigen auto een rijvaardig- heidstest af te leggen. De cursus wordt gegeven in het gebouw van de SWOM, Molstraat 13 op 1, 15, 22 en 29 maart, 's middags tussen 2 en 4 uur. De deelnemerskosten bedra gen 25,- per persoon, inclu sief lesmateriaal. Voor het afleggen van de rijvaardig- heidstest moet 10,- extra worden betaald. Deelname aan de rijvaardigheidstest is alleen mogelijk voor diegenen die de hele cursus hebben gevolgd. In de week van 18 maart start de cursus 'omgaan met appa ratuur', het werken met de vele apparaten die ons tegenwoor dig omringen. Deze cursus is een samenwerking tussen de SWOM en het Educatief Cen trum Walcheren. Inlichtingen en opgave tel. 616278 of 627537.

de Vlissinger | 1996 | | pagina 15