(0118)484316 Kijk in de horeca OPRUIMING 30% KORTING HULPVERLENINGSINSTANTIES BLIJ MET NIEUW CONVENANT GOKBELEID i 32.^ cj C Opvallend adverteren op deze plaats met gebruik van steunkleur! Interesse? Bel: VERSCHOORE PZC WEEKBLADEN ID® ...niemand hoeft een afspraak te maken... Vorige week werd in Middelburg het nieuwe speelautomaten-convenant ondertekend. Hierin is het beleid rond fruitautomaten en horeca gelegenheden voor de komende drie jaar gere geld. De twee instellingen op Walcheren die te maken hebben met opvang van gokverslaafden (het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs en stichting De Drempel) zeggen tevre den te zijn met de nieuwe regeling. ...acht jaar versla ving voor er echt iets gebeurt.. ...wie stopt met gokken krijgt échte afkickver schijnselen... ...de extreme gevallen weren.. ...sommige eigenaars blijven maar rijksdaalders wisselen- Vanaf 30 januari houden de Zeeuwse Volksuniversiteit en stichting Cinema Middelburg een vijftal filmcolleges onder de noemer Bevlogen Beelden. Bij ieder college wordt een film met een bepaald thema vertoond. De colleges gaan over het schemergebied tussen kunst en wetenschap. In een Vlissingse loods is Petie Wanrooy pas geleden begonnen met het opzetten van een heuse automarkt, naar Utrechts voorbeeld. „Met de week komen meer mensen om hun auto van de hand te doen", vertelt hij. Verder de vaste rubrieken Be drijfskundig Bekeken en Psycho Consult en veel informatie van de overheid. In de maandelijkse rubriek Kinderboeken bespreekt Margreet Meulmeester deze keer boeken die te maken hebben met slavernij of het leven op de straat. Een êêuwigst kruus Trainingspakken én sweaters de 2e voor de HALVE PRIJS!!! Winterjacks tot en nog veel meer. VINTERSPOHT Sinds 1919, dè Zeeuwse portretfotograaf IBÊËHM m (ÊlMWliïQ) Recht t.o. C&A en Blokker 26e JAARGANG NUMMER 3 17 JANUARI 1996 Gokken is lichamelijk èn geestelijk verslavend Oplage: 24.500 Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Faam. Totale oplage: 50.295. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: G.J.A. van den Eeden (0118) 484313 (privé (0118) 472283). Redactie: Ad Hanneman, (0118) 681271 en Ellen Erkens (ai), (0118) 681270. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. (0118) 681215 Bezorging: (0118) 484215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. igstijd: 1 PZC, c vrijdag PZC, Oost-Souburgseweg 10, 17.00 uur. Postbus 18, 4380 KA Vlissingen, tel. (0118) 484000 De Faam en De Vllssinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 175.220. Tijdens het gokken komt er een stof in de hersenen vrij die qua werking lijkt op morfine. FOTO'S ANDA VAN RIET Liesbeth Schulpzand van stichting De Drempel: „Je ziet nog steeds dat iemand driehonderd gulden in een kast kan gooien zonder dat iemand er wat van zegt". Door Ellen Erkens In Middelburg geldt voortaan de zogenaamde '2-1-0-regel'. Dat betekent dat er in cafés twee fruitautomaten mogen staan, in cafetaria's één en in jeugdhonken of andere plaat sen waar minderjarigen ko men geen. De bedoeling is dat wanneer deze drie jaar verstre ken zijn er een strenger beleid wordt vastgesteld. In Vlissin gen is het gokbeleid al aan zienlijk strenger: daar mag in cafés slechts één gokkast staan. In de overige horeca gelegenheden zijn fruitauto maten uit den boze (de 1 -0-0- regel'). Uitgangspunt van het beleid van beide gemeenten is de persoonlijke en maatschappe- lije bedreiging die overmatig gokgedrag vormt. En daar weet Liesbeth Schulpzand alles van. Zij richtte samen met haar man in april dit jaar de stichting De Drempel op, die hulp biedt aan gokverslaafden. „Ik ben zelf een aantal jaar geleden gokverslaafd ge weest", vertelt ze. „Het ZCAD had destijds nog niet zoveel ervaring met gokverslaving en ik heb lang gezocht naar pas sende hulp. Uiteindelijk ben ik er zelf vanaf gekomen, maar het idee dat er hier niets was op het gebied van zelfhulp voor gokkers bleef knagen. Uiteindelijk zijn we zelf maar iets begonnen". ruimte. Hier worden gokkers en mensen uit hun directe omgeving opgevangen. „Nie mand hoeft een afspraak te maken", vertelt Schulpzand. „We proberen hulp te bieden op het moment dat iemand hulp nodig heeft. Als iemand buiten de spreekuren hulp nodig heeft verwijzen we door naar de SOS-telefonische hulpdiensten hier op Walche ren. We gaan ervan uit dat iemand die wanhopig is öf bij ons komt, öf gaat gokken. Dan moet je dus proberen zo veel mogelijk bereikbaar te zijn". „Er is niets mis met de hulp die het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs biedt, 't Is alleen andere hulp dan die wij geven. Het ZCAD werkt puur aan gokverslaving en de onderliggende problemen. Wij willen de mensen een totaal plaatje bieden. Daar horen wat ons betreft ook dingen als schuldsaneringen in", vertelt Liesbeth Schulpzand. „Verder zijn wij zogenaamde erva ringsdeskundigen, dat wil zeg gen dat wij uit eigen ervaring kunnen meepraten over het verslaafd zijn aan gokken. Dat maakt de drempel om te pra ten ook een stuk lager". de cliënten die wij hier behan delen zijn Nederlandse man nen tussen de vijftien en de twintig jaar". Ook Liesbeth Schulpzand ziet dat de groot ste groep hulpzoekenden bij De Drempel jonger zijn dan vijfentwintig jaar. iemand zonder problemen driehonderd gulden in zo'n kast kan gooien zonder dat een café-eigenaar er iets van zegt. Dat is raar: als een alcoholist een zaak binnenkomt wordt er wél actie ondernomen. Som mige eigenaars blijven maar wisselen: de helft van het geld dat in een kast gegooid wordt is voor hem". De Drempel is een woonhuis waarvan de eerste verdieping is omgebouwd tot opvang- Een gokverslaving is - in tegenstelling tot wat veel men sen denken - niet alleen een geestelijke verslaving, stelt Liesbeth Schulpzand. „Wan neer je gokt komt er een stof in je hersenen vrij die we endorfi- ne noemen. Die lijkt qua wer king een beetje op het meer bekende morfine. Wie stopt met gokken krijgt dan ook éch te lichamelijke afkickverschijn selen. Nervositeit, maag- en darmklachten, transpireren, agressiviteit, dat soort dingen. Hoe lang het duurt voor een gokverslaving over is, is voor iedereen anders. Bij mij zelf duurde het een jaar voor ik er helemaal vanaf was, maar anderen zijn in zes maanden of pas in drie jaar klaar Gokken komt voor in alle lagen van de samenleving, vertelt J.T. van den Broek, directeur van het Zeeuws Consultatiebu reau voor Alcohol en Drugs. „In Zeeland zijn ongeveer vijf tienhonderd probleem-gok kers. En dan heb ik het over érnstige probleemgokkers. Het valt op dat gokken, net als veel andere verslavingen, een man- nenverslaving is. De helft van Het duurt over het algemeen erg lang voordat gokverslaaf den hulp zoeken, zo heeft Van den Broek in de loop der jaren ondervonden. „De meeste ver slaafden spelen al vier jaar voordat ze van zichzelf vinden dat ze een probleem hebben. Dan gaan ze eerst zelf iets pro beren eraan te doen, dat mis lukt en na nog eens drie a vier jaar komen ze bij de hulpverle ningsinstellingen. En acht jaar verslaving voor er echt iets aan gebeurt, dat is natuurlijk erg lang". Om deze mensen te helpen heeft het ZCAD een soort cursus in elkaar gezet. In zes bijeenkomsten van drie kwartier leren de deelnemers om te gaan met hun verslaving en bijkomende problemen. „Zo maken we een balans met de voor- en nadelen van gok ken, brengen in kaart wanneer en waarom iemand zin krijgt om te gokken, kijken naar wat iemand kan gaan doen in plaats van gokken etc. De resultaten zijn best goed, maar de kans dat mensen terugval len blijft natuurlijk levensgroot aanwezig", zegt Van den Broek. „Verder geven we ook cursus sen aan café-eigenaren. Daar wordt ingegaan hoe je met alcoholisten in je zaak om kunt gaan, maar er wordt ook infor matie gegeven hoe zo'n hore- ca-ondernemer verantwoord met fruitautomaat-spelers om zou moeten gaan". De andere helft van dat geld is veelal voor de firma Loontjes, automaten-exploitant in Zee land en eigenaar van veel speelhallen. Alexander Loon tjes is directeur van het bedrijf: „Ook wij doen er zoveel moge lijk aan om gokverslaving te voorkomen. Het personeel in de speelhallen deelt folders uit en is door de Jellinek-kliniek getraind om met gokverslaaf den om te gaan. Als er een probleem is, verwijzen we door. We kunnen natuurlijk niet in de schoenen van een hulpverlener gaan staan, maar ook wij hebben er alle belang bij om de verslaafden uit de speelhallen te krijgen. Dat komt de sfeer ten goede. Het is nog steeds zo dat 96% van de mensen gokt. Wij zien liever die recreatieve gokkers als klant. Dan moet je dus die extreme gevallen weren". Één manier om iemand te weren is hem een vrijwillig halverbod op te leggen. Lies beth Schulpzand: „Wij maken daar vaak gebruik van als iemand bij ons komt om te stoppen met gokken. Die vult dan een papier in dat naar Loontjes wordt opgestuurd. Daarin verklaart hij niet meer toegelaten te willen worden in de speelhallen. Dat werkt best goed". De Drempel werkt ook met de omgeving van verslaafden. „Ouders van gokverslaafde kinderen hebben het vaak erg moeilijk. Als ze al iets weten, want gokverslaafden hebben allerlei smoesjes om verdwe nen geld te verklaren", vertekt Schulpzand. „Wat ik vaak aan raad is het controleren van bankafschriften bij hun kinde ren. Wanneer er op één dag vier of meer keer gepind wordt, is er vaak iets aan de hand. Ga dan vragen hoe dat kan en waarom er niet in één keer opgenomen is. Als blijkt dat iemand inderdaad gokt, zorg er dan voor dat de geld kraan dichtgedraaid wordt. Wie niet aan geld kan komen, kan ook niet gokken". En daar schort het nogal eens aan, vindt ook Liesbeth Schulpzand. „Als ik ergens ben waar een gokkast staat, kijk ik altijd even of er een sti cker van ons opzit. En ik hou de speler een beetje in de gaten. Je ziet nog steeds dat Kennen jullie dat verhaal van die man die naar de 'kleremae- ker' ging om zich een broek te laten maken? Het is me dik wijls genoeg verteld en het moet tussen de twintig en vijf tig jaar geleden zijn gebeurd, namen zal ik maar niet noe men. Ie zeide: „Ik moe een broek mee een êêuwigst kruus!" Toen hij het kleding stuk ging halen, bleek er een kruis in te zitten dat bijna tot op zijn knieën hing. Dat was de bedoeling niet. Het had een heel stevig, sterk 'kruus' moe ten zijn, dus van bijzonder materiaal gemaakt. De omstandigheden kennen de, denk ik dat de man zijn broek wel gewoon gedragen zal hebben. Het woord 'êêu- wig' of 'êêuwigst' is een dik wijls gebruikte versterking, u in het Vlissingse Hotel Arion hield de horeca afgelopen weekeind een open dag. Geïnteresseerden konden een kijkje nemen achter de schermen van verschillende bedrijven. Favoriet was het zelf flensjes bakken in de keuken van het hotel, onder lei ding van een kok. FOTO: ANDA VAN RIET. zonder exacte betekenis. Een 'êêuwigste' vent kan zowel een heel goeie kerel zijn, als een reus van een vent. Dat juist het woord 'eeuwig' zo'n betekenis kon krijgen, zal wel uit de godsdienstige achtergrond van de Walcherenaars voort vloeien. Een ander versterkend woord is 'enorm', dat je af en toe ook als 'ienorm' hoort uit spreken wanneer de volle nadruk er op valt. „Wat eit dien gedroenke gisteraevend. lénorm, zeg!" Het is een ver vorming die al oude papieren heeft. In een stuk uit 1654 klaagden polderbestuurders van Walcheren over financieel wanbeheer. De rekening bleek te bevatten „menichvuldiche inorme ende onlijdelijcke saec- ken". Net als in het Nederlands wordt in het Zeeuws het woord 'bloed' ter versterking voor allerlei andere woorden gezet: bloedrieke, een bloed- klein ventje. Let op: met een lange oe. Anders dan in het Nederlands worden ook scheldwoorden in het Wal- chers met 'bloed' versterkt: een bloedzak, een bloedhufter. Dat is niet erg positief, dat begrijpt u wel. Jan Zwemer Nieuwe Burg 29, Middelburg 0118-611741 -

de Vlissinger | 1996 | | pagina 1