Souplesse showt kerstmode 1995 Legaal belasting ontduiken kan ALMANAK Oud-predikant viert jubileum in Nieuwland Het zwaard van Damocles Uitstelleritus: dat doe ik straks wel IMieuw meubelplein in Arnemuiden FEESTKLEDING DIT SEIZOEN INGETOGEN BELASTING ONTDUIKER Woensdag 20 december 1995 DE FAAM - DE VLISSINGER 19 Voor veel mensen is het een jaarlijks terugke rende vraag: wat te dragen tijdens de kerst? Het modellen- en organisatiebureau Souplesse uit Oost-Souburg hield tijdens de drukbezochte Middelburgse kerstmarkt een kerstshow om het publiek een handje te helpen bij hun keuze. Het was bitterkoud, maar de modellen van Souplesse bleven lachen in hun dunne avondte nue. ALMANAK VOOR BELASTINGONTDUIKER BIEDT HELPENDE HAND Wie zijn eigen belastingformulier invult, maakt daarbij misschien gebruik van een belasting- gids. Maar als je pas bij het invullen ontdekt dat het belastingtechnisch gezien beter iets anders met je geld had kunnen doen, is het al te laat. Om zulke situaties te voorkomen is er de Alma nak voor Belastingontduikers. VOOR DE 1996 Autootje pesten BEDRIJFSKUNDIG BEKEKEN door drs. R.J.C. Schieman Erfenis Arbeidspsychologie PSYCHOCONSULT Drs. Henk C.M. Hermans Aan de Van Cittersweg in Arnemuiden is vorige week een nieuw meubelplein geopend. Het plein bestaat uit vier speciaalzaken: Novastil, Morgana Slaapkamers, Woonsfeer en Tuincen trum de Klimop. De nieuwe woonzaken presen teren zich onder de noemer Schipper Woon delta. Echtpaar wint personenauto in Blue Spirit-loterij Uitsmijter Vaste ingrediënten voor kerst- kleding zijn natuurlijk de kleu ren zwart, wit en rood. Toege voegde trendinvloeden voor deze decemberdagen zijn de antraciet metallics, zilver en dierenprints. Opvallend aan de feestkleding van dit seizoen is de ingetogenheid. Geen over daad aan extra versiersels maar juist simpel chique. Een kerstjapon moet namelijk nog meerdere feesten of gelegen heden mee. Elegant uit de Segeersstraat in Middelburg liet een aantal ver schillende ideeën zien. 'Blote' jurkjes in ragfijne voile, soms schuin van draad gesneden voor een nog soepelere val ling, veelal met smalle schou derbandjes of gedrapeerde bovenkant. Om het blote iets te camoufleren zijn er de korte kanten blousjes in zwart, wit of rood. Mantelpakken met rok zijn er tijdens de kerst in drie lengtes: boven, op of onder de knie. Jacky O. jurkjes in zwart met een dierenprint als stro ken tussen de stof gestikt en zwierige voile rokjes in meer dere laagjes en met een geschulpte rand. Voor toch nog wat extra kerst versiering werd hier en daar gouddraad door de stof gewe ven. Of blinkend zilver in kno pen en ritsen die nu eens niet weggewerkt zijn, maar juist op een zo opvallend mogelijke plaats worden ingezet. Dat het deze kerst niet alleen maar toeters en bellen is liet ook De Spiegel uit de Geere in Middelburg zien. De stof zelf moet de eyecatcher zijn en behoeft dan ook geen verdere franje. Zwart en zilver vorm den de rode draad in deze col lectie feestkleding. Gilets in matelassé: chique op een avondjapon en sportief op vrijetijds kleding. Dit geldt ook voor het metallic bomberjack in antraciet. Eenvoudig maar zeker zo gekleed is de klassieke krijt streep die om de paar seizoe nen weer opduikt. Dit keer in een soepel gesneden dames kostuum. De dierenprint-rage kent zijn weerga niet tijdens de kerst. Zebra-print in geschoren nep bont, verwerkt in een kort jas je. Slangenprint verweven in een colbert en gilet. Wat Boutique My Way uit de Korte Geere betreft hullen we ons tijdens de feestdagen in behaaglijke jassen van panter vel of fantasiebont die bijna niet van 'echt' te onderschei den zijn. De jassen doen ook in warmte niet onder voor bont. Onder de gigantische jassen een superslank gesneden japon. Deze reikt tot op de schoenen en heeft bijzondere accenten rond de hals. Tijdens een speciale act lieten de modellen een keur aan 'kerst'brillen van Ton's Brillen uit de Middelburgse Korte Delft zien. Was de bril vroeger uitsluitend bedoeld als hulp middel bij slechte ogen, tegen woordig is het niet vreemd meer om een bril met venster glas te dragen. Met een mode koning op je neus is het pas écht lekker kalkoen eten. Helemaal in kerstsfeer was de knalrode Bruidshuis bruidegom blauwgrijs kuitlange kraag. bruidsjurk van Fiësta. Voor de is er een fraai kostuum met een overjas zonder Voor die groep mensen die het kerstfeest liever niet in eigen land vieren toonde Eric's Inter- sport een aantal warme ski outfits. Overalls, jacks, swe aters, mutsen en oorwarmers. Speciaal gemaakt voor de win tersport maar volgens model- 't Was bitterkoud tijdens de kerstshow op de Middel burgse kerstmarkt, maar de modellen bleven lachen. FOTO: ANDA VAN RIET. lenbureau Souplesse niet te versmaden tijdens de Tiroler- polonaise en après ski, dik ingepakt in sportieve vlakver deling op sneeuw- en windwe- rende stof. ledereen heeft een hekel aan belasting betalen. Dus probe ren we allemaal zo goedkoop mogelijk uit te zijn zonder de wet te overtreden. De Almanak voor de Belastingontduiker biedt uitkomst. Dit handige en hoogst amusante boekwerk helpt je de weg te vinden naar de mazen van het net. Naar die gaatjes in de wetgeving waar nog een paar guldens door heen kunnen glippen. Alle maal hoogst legaal, dat spreekt. Maar het lijkt ons toch dat de fiscus niet erg blij zal zijn met deze Almanak. Er staat zelfs een ingewikkelde maar goed werkende manier in om ervoor te zorgen dat je hele maal geen belasting hoeft te betalen, ongeacht je inkomen. Belastingen zijn nodig, belas tingen zijn goed. De staat heeft immers ook veel kosten. Alleen al de salarissen voor die 28.000 belastinginspecteurs lopen in de miljoenen. Toch blijkt in de praktijk dat die inspecteurs de kwaadsten nog niet zijn. Citaat uit de Almanak voor de Belastingontduiker: „Ongelooflijk maar waar is, dat bij de afwikkeling van fis cale aangiften deze als vaste regel niet worden nagerekend. Een optelfoutje van tien- of De Almanak voor de Belastingontduiker vindt de mazen in de belastingwet geving. honderdduizend kan, bij niet ontdekken, soms lonend zijn. Er is (nog steeds) geen sanctie op het maken van fouten in de aangifte". Het is dus maar het beste als je niet zo heel goed bent in optelsommetjes. De auto neemt een belangrijke Dr. A. van Haarlem gedenkt deze week het feit dat hij veertig jaar geleden tot predikant werd bevestigd. Dat gebeurde toen in de Nederlands Hervormde kerk van Nieuw- en Sint Joosland. Hij bleef tot 1965 verbonden aan die kerk. Van Haarlem gaat op zondag afloop van de dienst is er gele- 24 december voor in de her- genheid om hem met zijn jubi- vormde kerk in Nieuwland. Na leum te feliciteren. Per 1 januari 1996 wil de regering het 'eigen risico' in de ziektewet uitbreiden tot een vol jaar. Daarmee denkt ze zichzelf een middel in handen te hebben gegeven het ziektever zuim onder werknemers drastisch terug te dringen. Het is echter maar zeer de vraag of dit middel, de privatisering van de ziekte wet, niet erger is dan de kwaal: het ziekte verzuim! De meeste werknemers zijn normaal gespro ken wel één of twee keer per jaar een paar dagen ziek. Dit ziekteverzuim is goed op te vangen en behoeft voor de werkgever geen (financiële) problemen op te leveren. Anders wordt het in het geval werknemers vaker en langer ziek thuis blijven. De kosten die daar door ontstaan kunnen voor de werkgever onverwacht hoog oplopen. Zeker in kleine en middelgrote bedrijven zal de afschaffing van de huidige ziektewet inslaan als een bom. In deze bedrijven kan een jaar lang verplicht loon doorbetalen aan een werknemer die niet deelneemt aan het arbeidsproces het verschil uitmaken tussen winst en verlies. Je hoeft geen wiskundeknobbel te hebben om in te zien dat het nogal uitmaakt of je 6 of 52 weken loon verplicht moet doorbetalen. Ook voor mensen die nog niet deel nemen aan het arbeidsproces zal de afschaffing van de ziektewet grote gevolgen hebben. Zo zul len selectie- en wervingscriteria aanzienlijk worden bijgescherpt: sollicitanten die kwak kelen met hun gezondheid zullen in het nieu we jaar op de arbeidsmarkt minder kansrijk zijn. Beoefen je als sollicitant een blessure- gevoelige sport dan kun je wel eens naast de hoofdprijs grijpen: Geen voetbal meer dus op zondag. Ook roken en uitgaan kun je straks op je buik schrijven. Zo blijft er (voor sommigen onder ons) wei nig over van het goede leven! Risicoselectie treedt echter niet alleen op bij de ingang van de poort, ook bij de uitgang vind selectie plaats: „In 1993 was een hoog ziekteverzuim voor tien procent van de geën quêteerde bedrijven een reden voor ontslag. Twee jaar later was dit percentage gestegen tot vijftien procent. De onderzoekers maken voorts melding van bedrijven waar werkne mers met een hoog verzuim met ontslag worden bedreigd of worden weggepest. Ook zijn er bedrijven die bij collectief ontslag juist de werknemers met een hoog ziekteverzuim risico laten afvloeien". (Intermediar, decem ber 1995) Een ander gevolg van de afschaffing van de ziektewet zal zijn dat steeds meer werkzaam heden uitgevoerd zullen worden door part timers of uitzendkrachten. Werkgevers bedenken zich immers wel twee keer voordat ze iemand met een hoog ver zuimrisico in dienst nemen. Liever spelen zij op safe via een uitzendbureau of met een tij delijk contract. Meer dan ooit is een werknemer met een kwetsbare gezondheid voor de onderneming een financieel risico. Er is maar één partij die er letterlijk beter van wordt en dat zijn de ziektekostenverzekeraars. Bij hen liggen de polissen al klaar om getekend te worden. En verzekeringen kunnen afgesloten worden in alle soorten en maten! plaats in in de Almanak. Dat is ook logisch, want al sinds Den Uyl is het 'autootje pesten' onderdeel van het beleid geweest. De belastingen op dit vervoermiddel zijn daardoor fiks opgelopen, vaak onder het mom van het milieu. De Alma nak geeft een paar handige tips, waarvan we er hier mis schien al eentje kunnen prijs geven. Wie een auto op de zaak koopt, doet er goed aan een compleet 'kaal' model te kiezen. De bij telling van twintig of vieren twintig procent geldt namelijk alleen voor de catalogusprijs 'af' fabriek. Wat je er daarna aan toeters en bellen op koopt, zal de fiscus een zorg zijn. Al verdubbel je de waarde door de auto van lichtmetalen vel gen via airco tot elektrisch schuifdak op te tuigen, het maakt voor de bijtelling niets meer uit. Nog eentje dan, omdat het zo'n lekker gevoel is de inspec teur op een nette manier de pas af te snijden. Over een erfenis moeten successierech ten betaald worden. Dat kan al bij kinderen oplopen van vijf tot zevenentwintig procent. Kleinkinderen en achterneven betalen nog veel meer. Vol gens de Almanak van de Belastingontduiker is het veel slimmer om al bij leven geld te schenken. Je mag zevendui zend gulden per jaar aan je kin deren geven, plus (aan kinde ren onder de vijfendertig) een malig een bedrag van vijfen dertigduizend gulden. Als de nood aan de man komt, kun nen ook grotere bedragen nog lonend zijn. Tot veertigduizend gulden wordt belast met maar vijf procent. Mocht het geld bij leven nog niet beschikbaar zijn, dan kun je het ook 'op papier' schenken en direct weer teruglenen. Je moet dan wel rente aan de kinderen betalen, maar dat mag je aftrekken! Op die manier kun je ook je huis 'verdelen'. Je verkoopt het (terwijl je het bewoont, dus voor weinig geld) aan je kinde ren met daaraan een huurcon tract voor de rest van je leven, waardoor jij de kosten van de koop blijft betalen. Kom je te overlijden, dan is het reeds hun huis, dat ze nu 'leeg' en dus voor veel meer geld kun nen verkopen. Een slimmig heidje dat in sommige geval len wel vijftig procent succes sierechten kan schelen. band met het drukken van het 100.000 ste exemplaar van de Almanak, dat naar verwach ting binnenkort over de toon bank zal gaan. 100.000? Altijd al gedacht dat er heel wat belastingontduikers waren in Nederland. Maar zó veel?! We lijden er allemaal wel een beetje aan: uit stelleritus, ofwel de neiging om vervelende klussen uit te stellen. De een alleen iets erger dan de ander en sommige mensen zijn er zelfs een beetje aan verslaafd. Voordat ze met een vervelende klus dreigen te begin nen, slaat uitstelleritus genadeloos toe. Meestal kent het een vast verloop. Het begint met het opsommen van redenen om deze klus nu nog niet te hoeven doen. Bijvoorbeeld 'Ik heb er nu nog geen zin in' of 'Dat kan ik het best strakjes doen'. Vervolgens wordt naar een andere bezigheid gezocht die als vervanging geldt ('Laat ik dat eerst even doen. Daar heb ik wèl zin in'). Vervolgens blijft deze procedure zich herha len. De vervelende klus blijft liggen en er worden goede voornemens gemaakt: 'Daar begin ik morgen als eerste mee'. Maar mor gen brengt een herhaling van vandaag, zodat de vervelende klus blijft liggen. Uitstelleritus kan uw werkplezier behoorlijk ondermijnen. Uw efficiëntie neemt af en u voelt een voortdurende druk van klussen die nog op u liggen te wachten. Nogal wat men sen die klagen over drukte lijden enkel onder hun chronische neiging om klussen uit te stellen. Uitstelleritus is een gevolg van het 'ik-wacht-wel-tot-ik-er-zin-in-heb-syndroom'. Misschien komt die zin inderdaad vanzelf, maar helaas.... meestal is dat niet het geval. Vervelende klussen blijven vaak vervelend. Uitstel leidt dan misschien op korte termijn wel tot verlichting. Op lange termijn neemt de last op uw schou ders toe. U blijft tegen de klus aanhikken en gaat u schuldig voelen vanwege dat vele uit stellen. Bij uitstelleritis is er sprake van een conflict: u wilt dat de klus afkomt, maar u wilt zich niet inspannen om haar tot een einde te brengen. Laten we eens kijken naar een aantal metho den die u in staat stellen om met de uitstel gewoonte te breken: Erken dat u geen hopeloos persoon bent vanwege uw uitstelleritus. U gedraagt zich ondoelmatig maar dat maakt u nog niet tot een hopeloos geval. Accepteer uzelf en werk vervolgens aan vermindering van uw uitstel leritus. Stel vast wat het motief is achter uw uit stelleritus. Vaak komt ze voort uit boosheid. U vindt het oneerlijk dat u vervelende klus sen moet doen en eist dat u door anderen en het lot wordt ontzien. Uitstelleritis kan ook voortkomen uit perfectionisme. Accepteer dat het leven naast pleziertjes ook vervelen de klussen omvat en overtuig uzelf ervan dat u niet steeds perfect hoeft te presteren. Maak vast een begin. Dat is vaak het groot ste probleem voor een geroutineerde uitstel ler. U verlamt uzelf door meteen alle werk te willen doen. Een techniek om deze weer stand te verminderen bestaat eruit om slechts vijf minuten een bepaalde klus te doen. Enkel een begin maken. Als deze vijf minuten om zijn, kunt u een beslissing nemen over doorgaan of het daar bij laten. Bestraffing van uitstellen. Draag een elas tiekje om uw pols. Steeds wanneer u een bepaalde klus uitstelt, geeft u een flinke trek aan het elastiekje en laat het los. Slechts een paar flinke trekken zijn gewoonlijk voldoende om u aan het werk te houden. Het elastiekje helpt u om uitstellen te koppelen aan pijn. Om deze pijn te vermijden, richt u uw aan dacht meer op het werk dat u moet doen. Eerst de lasten, dan de lusten. Sta uzelf geen plezierige dingen als lezen, eten, t.v.-kij- ken en sociale contacten toe, tenzij u een onplezierige taak begonnen bent. Als de taak af is, beloont u uzelf met iets plezierigs. Het probleem bij geroutineerde uitstellers is vaak, dat ze ook de aanpak van uitstelleritus het liefste uitstellen. Mogelijk dat u tijdens het lezen van deze column dan ook verzucht: 'Ja daar moet ik nodig iets tegen gaan doen. Ik zal daar morgen direct mee beginnen'. Is het dan een serieus voornemen, of zit u weer te doen wat u steeds doet: uitstellen! staat voor een brede collectie meubels voor de woonkamer. De collectie varieert van zeer klassiek tot actueel modern. Morgana is een landelijke keten van slaapkamerspeciaal zaken. Het assortiment van Woonsfeer tenslotte bestaat uit velerlei vormen van raam- decoratie en vloerbedekking. Het pas geopende meubelplein De Schipper Woondelta in Arnemuiden. FOTO: ANDA VAN RIET. „Zo'n totaalaanbod op het interieurgebied komt natuur lijk niet uit de lucht vallen", vertelt Hanjo de Schipper, eigenaar van het meubelplein. „Wij hebben de afgelopen jaren gemerkt dat het gedrag van de consument aanzienlijk is veranderd. We hebben tegenwoordig te maken met een uitstekend geïnformeerde en kritische consument die goed voor ogen heeft wat hij wil. Zelf samenstellen en zelf combineren, daar gaat het om. Hij wil keuzemogelijkheden met elkaar vergelijken, liefst op één lokatie. Vandaar dit totale meubelaanbod onder één dak. Gemak dient de mens, nietwaar?", verklaart hij. De Schipper Woondelta bestaat uit de speciaalzaken Novastil, Morgana Slaapka mers en Woonsfeer. Novastil De winnaars samen met Johan Hansen van Blue Spirit en Daihatsu-dealer Jan Willen de Voogd. Ineke en Bram Gideonse uit St. Laurens hebben de eerste prijs gewonnen in de loterij van Blue Spirit Drum Bug- Ie Corps in Middelburg. Een auto, de Daihatsu Cuore, was de hoofdprijs. Het echtpaar kreeg de sleutels overhan digd bij Autobedrijf De Voogd in Vlissingen. Behalve de auto werden nog eens honderdvijftig prijzen uitgereikt. Die varieerden van waardebonnen tot vaatwassers. Er werden bij deze megaloterij 850 lootjes verkocht. De opbrengst bedroeg f 40.000,-. Van dat geld worden nieu we instrumenten gekocht. Vooral mensen die alles al hebben, zullen dit boek op prijs stellen. Zij worden immers het zwaarst belast en kunnen dus het meeste profijt trekken van de handige tips en adviezen die erin staan. Ook wie financieel minder baat heeft bij slimme aftrekmoge lijkheden en handige financië le constructies zal het boek overigens met veel plezier lezen. Er wordt namelijk op zeer amusante wijze de draak gestoken met alles wat Belas tingdienst heet, ondermeer in de kostelijke cartoons van Bert Witte. Het boek, dat dit jaar overigens zijn twaalfde editie sinds 1985 beleeft, bevat achterin nog een leuke uitsmijter. Door het inzenden van een vermakelijk, dieptreurige of ironisch ver haal over eigen of andermans belevenissen met de belas tingdienst maakt de lezer kans op een weekendreis voor twee personen naar een bekend belastingparadijs. Dit in ver-

de Vlissinger | 1995 | | pagina 19