Gemeente Vlissingen krijgt asielzoekerscentrum in kerstsfeer Culinaire fastfood in jaren '50 stijl PASAR MALAM Bank en ondernemer Wensboom vervult kerstwensen Politie controleert naleving milieuregels in garagebedrijven Ergernissen op het werk AFGELEGEN LOKATIE GEEN PROBLEEM Cultuur en commercie hand in hand bij kerstmarkt Veere 15 -16 -17 december ZEELANDHALLEN - GOES VS(* De gemeente Vlissingen krijgt een asielzoekers centrum. Het semi-permanente gebouw dat onderdak moet gaan bieden aan driehonderd vijftig vluchtelingen komt op een industrieter rein bij de Vlissingse Buitenhaven te staan en wordt naar verwachting eind 1996 opgeleverd. Het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Vlissingen staat positief tegenover de komst van het centrum. Volgens burgemeester J.C.Th, van der Doef steunt ook het merendeel van de fractievoorzitters wier partij in de gemeenteraad vertegenwoordigd is de plannen. Inburgering Oost-Souburg Zeven Zeeuwse Vrouwen BEDRIJFSKUNDIG BEKEKEN Net als de meeste winkels in deze tijd van het jaar staat V D helemaal in het teken van Kerst mis. Behalve de feestelijke versiering staat er vanaf 6 december in iedere vestiging een heuse 'Kerst-wensboom'. Jong en oud kunnen hun grootste wens op een kaartje schrijven en die in de boom hangen. Op de dag voor Kerst laat het warenhuis de meest originele, ontroerende of grappigste wens in vervulling gaan. PSYCHOCONSULT Na een grondige verbouwing die van twee zaken één heeft gemaakt heropende M.F. Priem vorige week de deuren van zijn zaak Martino's in Middelburg. „Het is een culinair fastfood-res- taurant in de stijl van de jaren vijftig", ligt eige naar Priem toe. WARMLOPEN VOOR DE DUINEN GAMELANGROEP MARSUDI RARAS COEN PRONK HEAT WAVE HS-SELECTION ANKLUNG - KLEDERDRACHT EN DANSGROEP "PERWARINDO" Tel. 0113-221020 A RBEIDSPS YCHOL O GIE Woensdag 13 december 1995 DE FAAM - DE VLISSINGER 11 Het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) is de instantie die dagelijks op zoek is naar nieuwe lokaties waar asielzoekers kunnen worden ondergebracht. Bij het zoeken naar die lokaties wordt reke ning gehouden met een lande lijke spreiding. In de provincie Zeeland zijn momenteel drie asielzoekerscentra: in Middel burg, Goes en Burgh-Haam- stede. Tot voor kort was er ook in Terneuzen een centrum gevestigd. De opvang die in Vlissingen komt vindt plaats in een tijdelijk gebouw dat er naar verwachting zo'n vijfjaar zal staan. „Het is van tevoren niet in te schatten hoe groot de stroom vluchtelingen die asiel aanvragen in ons land over een paar jaar is. We gaan er nu van uit dat het centrum in Vlis singen in ieder geval vijf jaar nodig is. We houden echter een slag om de arm want dat zou best wel eens langer kun nen worden. Het gebouw wordt van een semi-perma nente aard, eigenlijk vergelijk baar met het asielzoekerscen trum dat in Middelburg staat", vertelt drs. C.Th. de Mooij van het COA. Het nieuwe asielzoekerscen trum moet verrijzen op het bedrijventerrein aan de Bui tenhaven op een stuk grond van ongeveer tweeëneenhalve hectare tussen de Poortersweg en de Kruidmolenweg. In het Vlissingse asielzoekers centrum zouden asielzoekers komen te wonen die in ieder geval voorlopig en mogelijk permanent in Nederland mogen blijven. Een vluchteling die in Nederland asiel aan vraagt komt allereerst terecht in een aanmeldcentrum waar binnen vierentwintig uur wordt bekeken of het verzoek voor behandeling in aanmer king komt. De asielzoeker wordt vervolgens doorge sluisd naar een opvang- en onderzoekscentrum alwaar het nadere onderzoek plaatsvindt. Als asiel voor korte of langere tijd wordt toegewezen en de vluchteling dus voor een bepaalde tijd of misschien wel permanent in Nederland mag blijven krijgt hij of zij onderdak in een asielzoekerscentrum. Zo'n centrum kan gezien wor den als een plaats waar de asielzoekers vertrouwd wor den gemaakt met de Neder landse samenleving. Toewij zing van een eigen woning is dan ook veelal de stap die volgt na het verblijf in het asielzoekerscentrum. De dage lijkse gang van zaken in een asielzoekerscentrum is hele maal gericht op 'inburgering' van de asielzoeker in de Nederlandse samenleving. Volgens drs. De Mooij van het COA staat de afgelegen ligging van het te bouwen centrum in Vlissingen deze inburgering niet in de weg. „In Nederland wonen sommige mensen nu eenmaal in de stad en andere wonen wat meer afgelegen. Ik denk dat bijvoorbeeld door het inzetten van busjes een boel vervoersproblemen kunnen worden opgelost. Daarnaast kunnen de asielzoekers ook op de fiets hun boodschappen doen", is de mening van De Mooij. In het centrum wordt de asiel zoekers een structurele dagin deling geboden. Zoals het er Het terrein aan de Vlissingse Buitenhaven waar het asielzoekerscentrum komt te staan. FOTO ANDA VAN RIET nu naar uitziet zullen de bewo ners zelf hun maaltijden koken en volgen zij verder onder meer Nederlandse les en andere cursussen ter oriënta tie op de Nederlandse samen leving. Voor het begeleiden van de asielzoekers maakt het COA doorgaans gebruik van vrijwilligers. De Mooij: „Vaak hebben de asielzoekers toch nog een slechte naam onder het nieuwe boek van Kees Slager ligt nü in de boekhandel! onvergetelijke levensverhalen 34.90 en uitgeverij De Koperen Tuin Gasthuisstraat 12-14 4461 JS Goes tel. 0113 - 231072 fax 0113 - 230241 Voor de winkeliers in de Vlis singse overdekte St. Jacobs- passage is het pas kerst als Sinterklaas zijn boodschappen heeft gedaan en thuisbezorgd. Op die manier - zo verklaren de winkeliers - gooi je in elk geval niet twee feesten door elkaar. Nadat alle versieringen van Sint en Piet waren afgebroken, brachten de ondernemers vo rige week de sfeer aan voor de kerst. Nagenoeg alle aan de passage gevestigde winkeliers staken daarvoor flink hun han den uit de mouwen. FOTO ANDA VAN RIET Een ondernemer in spé komt een bank bin nen met 2 A-4tjes informatie en vraagt aan de vriendelijke dame achter de balie een lening van maar liefst anderhalf miljoen gul den. Hij heeft het geld dringend nodig voor het doen van investeringen en het opstarten van zijn bedrijf. Op korte termijn verwacht hij een positieve beslissing van de bank zodat niets de realisatie van zijn plannen in de weg staat. Bankiers gaan echter niet graag over één nacht ijs. Zij weten als geen ander dat tussen een goed idee en een finan cieel haalbare uitvoering een wereld van verschil ligt. door drs. R.J.C. Schieman Een rasondernemer koestert onzekerheid en ziet juist in tijden dat het economisch minder gaat kansen liggen. Een ondernemer leeft vooral in de toekomst en denkt in verwach tingen die achteraf niet altijd even realistisch blijken te zijn. Banken toetsen daarom aan vragen tot verruiming van de financiële mogelijkheden aan de eigen criteria die de kredietwaardigheid van de onderneming bepalen. Factoren die hierbij een belangrijke rol spelen zijn: (1) de branche waarin men opereert, (2) de prestaties van het bedrijf neergezet in het verleden (de zogenaamde 'past performance'), (3) de betrouwbaarheid en integriteit van het management (de zoge naamde 'credentials'), (4) de verwachte geld stromen (uit de toekomstige 'cashflow' moe ten aflossingen, rente en vervangingsinves teringen betaald worden), (5) de eisen ten aanzien van de rentabiliteit, liquiditeit en sol vabiliteit (eisen ten aanzien van respectieve lijk de winstgevendheid van de onderneming alsmede het vermogen om op korte en lange termijn aan de verplichtingen te voldoen) en (6) de zakelijke en persoonlijke zekerheden die staan tegenover een eventuele verrui ming van de kredietfaciliteit. Een bank wil voldoende inzicht verkrijgen in de levensvatbaarheid van de onderneming. Een ondernemer kan wel roepen dat een omzet van twee miljoen gulden in het ver schiet ligt maar waarop is deze verwachting gebaseerd? Men kan wel iets als mogelijk voorstellen omdat men het wenst maar dat hoeft nog niet te betekenen dat die wens dan ook in vervulling gaat! Is de wens immers niet de vader van de gedachte? Omdat je van optimisme alleen niet kunt leven toetsen banken vooral de vooronder stellingen die ten grondslag liggen aan de kredietaanvraag. Banken houden als het ware de kredietaanvraag tegen het licht om tegenstrijdigheden er uit te kunnen filteren. Zo zal een bank die een aanvraag tot verrui ming van het krediet ontvangt van een bouw bedrijf normaal gesproken op de hoogte zijn van de resultaten van vergelijkbare bouwbe drijven die zich (deels) op dezelfde activitei ten en markten richten. Forse afwijkingen tussen enerzijds de ontwikkelingen gaande in de markt en anderzijds de voorspellingen die de ondernemer doet zullen bijgevolg arg waan oproepen bij de financier. Wordt de branche gekenmerkt door slechte resultaten en wordt een verdere sanering van de bedrijfstak voorgesteld dan is dit een slecht voorteken. Niet alleen in de startfase heeft een onderne mer krediet nodig om zijn toekomstplannen te realiseren. Ook in de doorstartfase is kre dietverruiming een belangrijke factor. In deze fase wordt menig ondernemer voor de (onmogelijke) keuze gesteld mee te groeien met de vraag of neen te verkopen tegen de klant. Alleen met behulp van een goed onderbouwde kredietaanvraag heeft men kans de benodigde kredieten te verkrijgen. de Nederlandse bevolking. Vrijwilligers zijn eigenlijk de beste 'ambassadeurs' die ze kunnen hebben. Zo integreert het fenomeen asielzoekers het beste in de maatschappij door dat de bevolking er direct of indirect mee te maken krijgt". Voor het doen van boodschap pen en het volgen van onder wijs zullen de asielzoekers die in Vlissingen worden gehuis vest voornamelijk aangewezen zijn op Oost-Souburg. „Asiel zoekers die leerplichtig zijn gaan gewoon net als ieder ander naar school. Zoveel mogelijk scholen in Oost-Sou burg gaan meewerken om die leerlingen te plaatsen. Uiter aard krijgen die scholen daar ook extra leerkrachten voor", vertelt burgemeester J.C.Th, van der Doef. Nog tot en met zaterdag 16 december is de Grote Kerk in Veere in de ban van de jaarlijk se kerstmarkt. Niet minder dan veertig deelnemers bemannen en bevrouwen aldaar dan de kramen. Ook is er een aantal activitei ten om het publiek te verma ken. De Kersmarkt is tot en met vrijdag geopend tussen 12 en 21.30 uur, op zaterdag van 10 tot 18 uur. De organisatie heeft aandacht besteed aan de randactivitei- ten om zodoende het culturele evenwichtig aan het commer ciële te laten zijn. In de literaire hoek vinden we Wim Hofman, Jan Zwemer, Jan Kuiper, Jan de Ruyter, Lo van Driel en Ad Steketee. Ook is er zang, waaronder Zeeuwse liedjes. Verder zijn er demon straties, er is een goochelkerst- man, een kostuumshow en veel muziek. De wensen kunnen voor de bedenker zelf zijn of voor iemand anders. Op de dag voor Kerst kiest een jury de meest bijzondere wens en laat die in vervulling gaan. Wie er gewonnen heeft is van af 27 december te zien bij de wensboom. Zowel de 'wenser' als degene voor wie de wens bedoeld is worden daar in het warenhuis uitgenodigd om hun wens (eventueel symbo lisch) in ontvangst te nemen. Wie een kaartje aan de 'kerst-wensboom' hangt maakt kans op vervulling van zijn of haar wens. De milieupolitie gaat tot juni volgend jaar Walcherse gara gebedrijven extra onder de loep nemen. Ze doet dat om na te gaan of de bedrijven zich wel aan de regels houden van 'Afgifte gevaarlijk afval'. Ook bedrijven die zijdelings heb ben te maken met garage-acti viteiten kunnen rekenen op inspectie. Bedrijven waarbij onrechtmatigheden worden geconstateerd, worden op de bon geslingerd. Met het project - aldus de regiopolitie - wordt gestreefd naar een betere naleving van de wettelijke regels met betrekking tot de afgifte van gevaarlijk afval zoals olie en accu's. Projectleiders Ed Hol tes en Willem Rijnsberg heb ben een selectie gemaakt uit de bedrijfstak, die steekproef- gewijs zal worden bezocht. Een politiefunctionaris en een vertegenwoordiger van de gemeente bezoeken de bedrij ven. Bij de controles wordt er vooral op gelet of de regels omtrent opslag, afgifte en administratie van gevaarlijk afval worden nageleefd. Waardoor wordt uw plezier in het werk waarschijnlijk het meest bedreigd? Ergernis! Zelfs al treft u het met uw werk en mag u zich verheugen in de alleraardigste collega's, ergernissen blijven op de loer liggen. De printer die weigert of een zeurende klant aan de telefoon. Als u niet op een verstandige wijze met uw ergernissen omgaat, leidt dit tot stress of erger nog: tot opbranden. Want u kunt ervan verzekerd zijn: het werk doet voortdurend een aanslag op uw frustratieto lerantie en als u uw plezier in het werk wilt behouden dan zult u zich moeten wapenen. Drs. Henk C.M. Hermans Allereerst is het belangrijk om zicht te krijgen op de dagelijkse frustratiebronnen. Wat zijn het precies voor momenten die aanleiding geven tot ergernis. U zou ze eens een tijdje kunnen bijhouden in een ergernissendag- boek. Zo'n zelfregistratie geeft u inzicht in de omstandigheden die aanleiding zijn tot ergernis. Als tweede stap moet u weten hoe deze omstandigheden tot ergenis kunnen leiden. Het slechte nieuws daarbij luidt dat ergernis vooral voortkomt uit de wijze waarop u naar de dingen kijkt. U zit zichzelf te ergeren. Maar bij slecht nieuws hoort natuurlijk ook goed nieuws. Als u zelf degene bent die uw eigen ergernissen veroorzaakt dan kunt u dit ver anderen. Door u namelijk bewust te worden van de houding die aan uw ergernissen ten grondslag ligt. Om u te helpen zullen we enkele belangrijke ergernisveroorzakers bespreken: Een te kritische instelling Uw ergernis kan worden veroorzaakt door een te kritische opstelling. Misschien bent u te perfectionistisch naar uw collega's. Of misschien eist u van de organisatie dat alles altijd goed geregeld is. Of mogelijk dat u eigenlijk vindt dat u nooit gefrustreerd mag worden. Zo'n overdreven kritische instelling zal er gemakkelijk toe leiden, dat uw bloed druk op het werk stijgt. Rampdenken Onder rampdenken verstaan we de neiging om van tegenvallers rampen te maken. Als u namelijk iets een ramp noemt dan zult u emotioneel reageren alsof er van een ramp sprake is. Tijdens een werkdag kunt u elk ver mogen tot relativeren verliezen en daardoor overreageren op tegenvallers. Uw nekharen schieten bij het minste of geringste al omhoog. Het 'Ik-kan-er-niet-tegen-syndroom' Bij het minste of geringste kunt u zichzelf ervan overtuigen dat u er niet tegen kunt. 'Ik kan er niet tegen als de nietmachine weigert' of 'Ik kan er niet tegen als ik alles tien keer moet uitleggen'. Als u lijdt aan het 'Ik-kan-er- niet-tegen-syndroom' zal dit uw frustratieto lerantie fors verlagen. Verwijt Een verwijtende opstelling zal uw ergernis sen alleen maar verhevigen. In plaats van te volstaan met de constatering dat een collega een fout heeft gemaakt voegt u daar zonodig aan toe 'Wat ben je toch een ontzettende oen! Steeds hetzelfde liedje met jou'. Of in plaats van te berusten in het gegeven dat elke reorganisatie onduidelijkheid en verwar ring met zich brengt, concludeert u 'Wat een stelletje lanterfanten zitten er in de directie. Op die manier kan het nooit wat worden'. Blijven er nog ergernissen over dan kunt u overgaan tot stap drie van uw anti-ergenis- plan. U uit uw ergernissen op een construc tieve wijze. Niet snel even stoom afblazen of roddelen in de wandelgangen. Maar uit uw (terechte) ergenissen aan diegene die het betreft. Wees daarbij constructief en geef duidelijk aan waarover u zich ergert, waar om, en hoe u het graag anders wilt. Door uw collega's op de hoogte te stellen van uw ergernissen biedt u ze de gelegenheid om er rekening mee houden. Maar wees reëel, uw collega's hoeven zich natuurlijk niet in aller lei bochten te wringen om uw lange tenen te ontzien. Martino's is helemaal ingericht in de stijl van de jaren vijftig. FOTO: ANDA VAN RIET. Achter de bar is het voorste stuk van een enorme Cadillac gemonteerd. Ook het meubi lair en zelfs de gokkast is in stijl van de jaren vijftig. „We heb ben alles zelf gedaan", vertelt Priem, ,,'t Kostte drie weken vol slapeloze nachten, maar we hebben het klaarge speeld". Voorheen was Priem ai de eigenaar van de snackbar en het restaurant op de Middel burgse Pottenmarkt. Na vijf verbouwingen in drie jaar tijd zijn de twee zaken zijn nu samengevoegd tot één bedrijf. Daarvoor moest een binnen muur worden afgebroken. „In de oude situatie had ik dubbel personeel nodig. En als ik dan aan het eind van de avond de omzet ging vergelijken dacht ik bij mezelf: ik ben eigenlijk gek ook", verklaart Priem de ingrij pende verbouwing. „In het oude restaurant ge beurde erg weinig. Nu is het hier in het weekend hartstikke druk. Je kunt hier nu dan ook gewoon een gezellig biertje drinken. Of eten met sfeer." Het menu is ook enigszins aan gepast nu de zaak veranderd is. „We hebben een machine in huis die vers softijs maakt. Nieuw is de Swirl, een ijsma- ker die a la minute ijs maakt van verse ingrediënten. Dat heeft hier nog niemand: je doet aardbeien bij ijs en je krijgt aardbeienijs". Ook nieuw in het assortiment zijn de Mexicaans gekruide frieten. „Martino's is een culinair fast- food-restaurant", vertelt Priem. „We proberen het eten zo snel mogelijk op tafel te hebben. Eigenlijk hebben we dezelfde apparatuur als in MacDonalds, maar dan met meer sfeer". Op zaterdagavond deelt een speciaal 'promotieteam' bon nen uit in Middelburgse hore- ca-zaken. „Mensen willen nu eenmaal graag iets gratis heb ben", licht Priem toe. „Op zo'n uitgaansavond delen we dan bonnen uit voor gratis ham burgers bijvoorbeeld". Het gaat hard bergafwaarts met de dui nen. Zure regen, waterwinning en massa-recreatie tasten de duinen in toenemende mate aan. Samen met Stichting Duinbehoud kunt u deze ontwikkeling een halt toeroepen! Steun daarom de Stichting Duinbehoud. Bel vandaag nog voor meer informatie. Telefoon 071-131800/140548. m.m.v. petjoh - sprookjesverteller Krontjonggroep Ca. 100 standhouders met o.a. exotische restaurants en Oosterse artikelen, Molukse -, Javaanse - en Balinese dansen, modeshows etc. Openingstijden: vrijdag 15 december: 12.00 - 23.00 uur zaterdag 16 december: 12.00 - 23.00 uur zondag 17 december: 12.00 - 20.00 uur Toegang 10,- p.p. kind; 3,50 6-12 jaar. Info: 0113-221020

de Vlissinger | 1995 | | pagina 11