iïï igp m? m m lu IU Lieve de Coninck is meest ?müjé2 IMa belezen Zeeuwse kind 1995 Eigentijdse Klezmer in podium 't Beest Nieuwe naam Sine Nomine Vijfde Pasar Malam in Goes Gezelschap van de Zee speelt Zuid Zuidoost KIEKIERIS Hoos filberts •RAGMENl L DE FAAM DE VLISSINGER «ov wMLU ELZASSER SCHOTEL 15,75 7 DECEMBER T/M 13 DECEMBER IN MIDDEN ZEELAND De tienjarige Lieve de Coninck uit Middelburg werd vorige week het 'meest belezen Zeeuwse kind' van 1995. Zij kreeg deze titel omdat ze mee had gedaan aan een wedstrijd van boek handel Fanoy. Klezmer was de mu ziek waarmee joodse straatmuzikanten in Oost-Europa feesten en partijen opluister den. Het ensemble Sine Nomine heeft een nieuwe naam gekozen. Voortaan gaat het koor optre den onder de naam Vocaal Ensemble Elancore. De eerste twee (advents)concerten zijn op zaterdag 9 en zondag 10 december. De Zeelandhallen in Goes worden van vrijdag 15 tot en met zondag 17 december voor de vijfde keer omgetoverd tot een Pasar Malam in kerst sfeer. De toneelgroep Het Gezelschap van de Zee brengt op dinsdag 12 december de voorstel ling Zuid Zuidoost in podium 't Beest. ingt a\ zijn hitö ~l Woensdag 6 december 1995 DE FAAM - DE VLISSINGER 7 De wedstrijd bestond uit 87 vragen over kinderboeken. „De boeken waar het over ging stonden apart bij Fanoy", ver telt de winnares. „Je kon het antwoord dan aan een aparte tafel opzoeken". Lieve is - samen met haar vriendin Han nah Soepenberg - ongeveer drie weken bezig geweest voor zij haar puzzel volledig in kon vullen. Het resultaat mocht er zijn: Lieve beantwoordde alle vragen goed. Ze was niet de enige die de puzzel foutloos oploste. Vijf andere Zeeuwse kinderen scoorden net zo goed en waren ook bij de prijsuitreiking aanwezig. „Toen moesten we op een rijtje gaan staan. Er werd een vraag gesteld en als je het antwoord wist moest je op een toetertje blazen. De vraag ging over een boek dat ik ook heb, dus ik wist het ant woord". De prijs, een boeken- bon van tweehonderdvijftig gulden, werd verdeeld over de zes kinderen. De beker die bij de titel hoort, is nu voor Lieve. „Hij is heel zwaar. Ik moest hem voor de foto met één hand vasthouden. Mijn hele arm trilde", vertelt ze. „Waar hij komt te staan? Op mijn kamer natuurlijk!". Lieve is gek op lezen, vertelt ze. Ze leerde zichzelf lezen toen ze in groep twee zat. „Ik wees naar de plaatjes en vroeg de letters erbij, zo heb ik leren lezen", legt ze uit. Haar lieve lingsschrijver is Roald Dahl, maar ze houdt ook van andere schrijvers: „Soms lees ik een tijdje Astrid Lindgren, dan weer een poosje Jan Terlouw. Nu ben ik bezig in Kruistocht in Spijkerbroek van Thea Beek man. Héél mooi". Lieve deed dit jaar niet voor de eerste keer mee. Drie jaar gele den maakte ze kennis met de .JÉWBIII'lill'j'lllill De W-jarige Lieve de Coninck (met beker) is het meest belezen kind 1995 wedstrijd, maar won toen moeilijker. Maar ik won wél niets. Vorig jaar had ze drie een boekenbon", lacht ze. fouten. „Toen was het veel Nu is ze dan het 'meest bele- Klezmatics. Na emigratie van veel joden naar Amerika dook ook daar de Klezmer op, verrijkt met de in die tijd populaire jazzmu ziek. Aanstaande vrijdag treedt De New Yorkse band Klezma- tics op in podium 't Beest in Goes. De band borduurt op eigentijdse wijze voort op de oude muziek. De Klezmatics laten zich - behalve door de Klezmer - beïnvloeden door muziek van deze tijd. Met klari net, elektrische viool, key boards en snoeiharde percus sie geven ze melancholieke melodiën de levensvreugde die niet zou misstaan op een uitbundige joodse bruiloft. Op zaterdag 9 december treedt het koor om 20 uur op in de Middelburgse Ontmoetings- kerk. Een dag later, om 16 uur, is de Vlissingse Onze Lieve Vrouwekerk aan de beurt. Elancore brengt een program ma met grotendeels Engelse 'christmas-carols'. Bijzonder is de vertolking van de muzikale kerstlegende 'Broeder Hein- richs Kerstfeest' van John Rut ter. Voor deze kerstlegende is een vertelster, een organist en een aantal andere musici aan getrokken. Behalve stands van ongeveer honderd deelnemers zijn er Molukse stokdansen, Balinese dansen en dansen uit India. Ook zijn er optredens van de Petjoh-verhalenverteller Coen Pronk, de all-round groep Heat Wave, de krontjongband HS- Selection en de twaalfkoppige gamelangroep Marsudi Raras, die de Javaanse gamelan van het Volkenkundig Museum Nusantura in Delft bespelen. Zuid Zuidoost is een toneel stuk van Kester Freriks in vijf bedrijven en speelt in een onbestemd heden in Neder land. Het verhaalt de gebeurtenis sen rond de vijfenvijftigste ver jaardag van Lenya van Her waarden-Engelen. Haar doch ter Sabine en haar zoon Tony en hun oom Ottokar van Her waarden komen op bezoek. De omgeving en gesprekken zijn vervuld met herinneringen aan de Indische tijd rond de laatste opstand. Tijdens de schermutselingen is Ted van Herwaarden, vader van Tony en Sabine, in een hinderlaag gedood. De kinde ren weten niet beter dan dat hij alleen wordt vermist. Sabine ervaart het verleden als bela den en zou het graag achter zich laten. Tony heeft sterke behoefte er in te verwijlen. De relaties tussen de vier per sonen staan alleen al door de verschillende houdingen te genover het Indische verleden voortdurend onder spanning. Er zijn irritaties, verwijten, insi nuaties en zelfs een uiterst vage suggestie van incestueu ze liefde tussen broer en zus. De spanning komt tot een cli max als Ottokar bekend maakt dat hij en Lenya voortaan samen zullen leven. Nu pas horen Sabine en Tony over de dood van hun vader. Na een lange periode van zwijgen wordt ineens bekend dat Ted niet per ongeluk werd gedood, maar dat hij bewust een hin derlaag is ingestuurd door Ottokar. Die bleek ook toen al verliefd te zijn op Lenya. Door deze ontknoping krijgt het stuk een sfeer zoals de Couperus roman Van oude mensen, de dingen die voorbijgaan. De rollen worden gespeeld door Eric van der Douk, Pim Lambeau, Julia Tamakloen en Has Drijver. De voorstelling begint om 20.30 uur. Za. 9 december. Z Za. 16 decemberp j wegens succesljj Ook voor discovervoer: 0113-351717 MAANDSCHOTEL DECEMBER Zuurkool, casselerrib, gekookte worst, spek en aardappelpuree. ARNEMUIDEN Atelier Ludmila Kalmaeva, Tuindorp 5, schilderijen, portret ten en posters. Geopend na tel. afspraak 01182-3469. DOMBURG Lunch- en Tearoom Labruyère, 't Groentje 1, Janna Maria de Fey- ter, olieverfschilderijen. Badpaviljoen, Badhuisweg 1, Dertien Duitse en Zwitserse kun stenaars, tentoonstelling 'Moge lijkheden van het Hotel'. GOES Museum voor Zuid- en Noord- Beveland, Singelstraat 13, Elly den Engelse, ikonen. Galerie Van den Berge, Wijn gaardstraat 3, diverse werken van tien kunstenaars, 'Work in Progress'. Gezondheidscentrum De Pij lers, Van Dusseldorpstraat 1-11, Adriaan Hamelink, foto's. Galerie Mi Parti, 't Plein 30 's- Heer Henkdrikskinderen, verlichtingsobjecten. Stadskantoor, Oostsingel 2, leden van de stichting Goese Kunstmarkt, diverse werken. Oosterscheldeziekenhuis, 's- Gravenpolderseweg 114, diverse kunstenaars, 'Honderd gulden expositie'. Kunstuitleen De Bevelanden, Wijngaardstraat 3, Zeeuwse kun stenaars, diverse werken. zen Zeeuwse kind'. En wat ze later worden wil, dat weet ze ook al: journalist. GRIJPSKERKE Imkerij Poppendamme, Pop- pendamseweg 3, Tentoonstelling 'Appels en peren', 400 appel- en 150 peresoorten. Geopend di. t/m vr. 12-17 uur, za. 10-17 uur. KAMPERLAND Restaurant Papilion, Veerweg 37, Lydia Klop-Steendijk, aquarel len en portretten. Geopend ma. t/m za. vanaf 10 uur, zo. vanaf 17 uur. KATTEN DUKE Zeeuws Biologisch Museum, Duinvlietweg 6, Mieke van Til burg, aquarellententoonstelling 'Schelpen en andere zeedieren'. Zeeuws Biologisch Museum, donderdag 7 december Stadsschouwburg, Middel burg; Brigitte Kaandorp, 20 uur. 't Beest, Goes; Theatergroep De Roovers, 'Project Dostojewski- Camus, 20.30 uur. VRIJDAG 8 DECEMBER Ambachtscentrum, Goes; Pop pentheatervoorstelling, 14.30 uur. Arsenaaltheater, Vlissingen; Brand New Orleans, 20 uur. 't Beest, Goes; The Klezmatics, 21 uur. ZATERDAG 9 DECEMBER Galerie llona. Dorpsstraat 23-25, llona Schmit, naïeve schilderijen. Geopend za. van 14-17 uur. MIDDELBURG Galerie 't Zeepaardje, Vlas- markt 7-9, Maurice en Saskia Góth, tekeningen, aquarellen, gouaches en pastels. Eleanor Win ters, Kalligrafie en Quilt collage. Galerie Willem Vader, L. Noord straat 56, schilderijen, tel. 01180- 29419, dagelijks geopend. Atelier Anneke Ruimschotel, Groot Mede 66, tel. 01180-16323, staal- en touwplastieken, geopend na tel. afspraak. Wandelkerk Lange Jan, ten toonstelling van diverse kerken in Middelburg. Koninklijk Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen, Kousteensedijk 7, Middelburg in vogelvlucht. Meubeltoonzaal Jan Alink, Nieuwe Kleverskerkseweg 17, Joke Nederhand, schilderijen, aquarel, oliepastel en crayon. Galerie Spitsbergen, Korendijk 46, Jaap Heuvingh, beelden. Galerie Caësuur, Nieuwe Wal 4, Hans Overvliet, fotowerk en gebruiksaardewerk uit verre lan den. Stichting Welzijn Ouderen, Molstraat 13, Beatrix Meinders- ma, olieverf. David Heijgelaar, gemengde technieken. Geopend op werkdagen van 10-16 uur. Zeeuws Museum, Abdij, Boe zem, Willem Buys, Piet Dieleman, Bert Frijns, Jan van Leeuwen, Bob Pingen en Leen Quist, 'Blauw rood wit', een keuze uit de collectie hedendaagse kunst door Gert de Kok. De Vleeshal, Markt, Jimmie Dur ham, 'The center of the world' (t/m 10 december). Gemeente Middelburg, Stad huisstraat 2, 'Geld uit de belt', selectie bodemvondsten van het archeologisch onderzoek op het terrein aan de Kousteensedijk. Galerie Veurink, Vlissings- estraat 14, Dominique Ampe, tekeningen. Middelburgs Koffiehuis, Lan- geviele 61, Ina van Veenendaal, bloemen, landschappen en por tretten 'van aquarel tot aquapas- to'. Zeeuwse Bibliotheek, Kou steensedijk 7, Leendert van der Pool, tekeningen van restauratie Koepoort. Zeeuwse Bibliotheek, Kou steensedijk 7, Jan Peter van Baur- scheit de Jonge, architect. Galerie 't Haentje te Paart', Spanjaardstraat 19, Anneke Vige- lius, Raku. Geopend do., za. en zo. 14-16.30 uur en op afspraak tel. 613288. Rabobank, Lange Geere 3, Toos van Agtmaal, aquarel en (pen)tekening. Boekhandel van Benthem en Jutting, Lange Delft 64, David Heijgelaar, pastelkrijtschilderijen. neelTJéjans Delta Expo, Windenergie, ten toonstelling windenergie. Dage lijks geopend van 10-17 uur. Delta Expo, 'Water', expositie over Integraal Water Beheer. Buitenhaven, bij het Topshuis, Trechter 5, kunstproject Frame work Invitation. OOSTKAPELLE Stadsschouwburg, Middel burg; Frank Groothof, 'Carmen', 15 uur. Koorkerk, Middelburg; Utrecht se Vrouwenschola, 16 uur. Scholengemeenschap Schel- demond, Vlissingen; Muziek vereniging Caecilia, The North Sea Dancers, The Original Zealand Streetparade Jazzband en Die Neulander Musikanten, 19.30 uur. De Prins van Oranje, Goes; The Gipsy Boys, 20 uur. Ontmoetingskerk, Middel burg; Vocaal Ensemble Elancore, 20 uur. Nederlands Hervormde Kerk, Kapelle; Karei Bogerd (bariton), Cor v.d. Velde (panfluit) en Jaap Hollaar (orgel), 20 uur. Vestzaktheater, Vlissingen; Toneelgroep De Zeeuwse Kome die, 'De koning en de rest', 20.30 uur. Kloveniersdoelen, Middel burg; Loos, 20.30 uur. Jazzcafé Desafinado, Middel burg; Paulus Potter, 22 uur. De Piek, Vlissingen; La Wing en Fatnose, 22 uur. ZONDAG 10 DECEMBER Ambachtscentrum, Goes; Bar- bershopkoor The Gaggling Gan ders Gang, 11 uur. Arsenaaltheater, Vlissingen; Familiematinee: 'Peter, de wolf en andere dieren', 15 uur. Vestzaktheater, Vlissingen; Toneelgroep De Zeeuwse Kome die, 'De koning en de rest', 15 uur. The Duke, Middelburg; My Granny From Cork, 15 uur. Theatercafé Stadsschouw burg, Middelburg; Grupo Bacan, 15.30 uur. Onze Lieve Vrouwekerk, Vlis singen; Vocaal Ensemble Elanco re, 16 uur. Bar American, Middelburg; Dave Gardner en Outsiders, 16 uur. MAANDAG 11 DECEMBER Bar American, Middelburg; Soundcircus, 21 uur. DINSDA G 12 DECEMBER Grote Kerk, Goes; Carillonbe speling door Sjoerd Tamminga, 13.30-14.30 uur. Engelse Kerk, Middelburg; Bart van Oort (piano) en Ryo Terakado (viool), 20.30 uur. 't Beest, Goes; Gezelschap van de Zee, 'Zuid Zuidoost', 20.30 uur. Bar American, Middelburg; The Brandos, 21 uur. WOENSDAG 13 DECEMBER Stadsschouwburg, Middel burg; Trestle Theatre Company, 'Hanging Around', 20 uur. Duinvlietweg 6, Marjolein Bastin, Aquarellententoonstelling. Strandpaviljoen Neptunus, strandovergang Oranjezon, Wim Oranje, foto-expositie 'Natuur in Zeeland'. OOST-SOUBURG donderdag 7 december Alhambra I Vlissingen, '007 Goldeneye' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Seven' 20 uur. Alhambra III Vlissingen, 'The Net' 20 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Pocahontas' 20 uur. Grand Theater Goes, '007 Goldeneye' 20 uur. 't Beest Goes, 'Chungking Express' 20.30 uur. Schuttershoftheater Mid delburg, 'Nine Months' 20 uur. vrijdag 8 december Alhambra I Vlissingen, '007 Goldeneye' 19 en 21.45 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Seven' 19 en 21.45 uur. Alhambra III Vlissingen, 'The Santa Clause' 19 uur. 'The Net' 21.30 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Pocahontas' 21.30 uur. Grand Theater Goes, '007 Goldeneye' 19 en 21.30 uur. 't Beest Goes, 'Chungking Express', 20.30 uur. Schuttershoftheater Mid delburg, 'Nine Months' 20 uur. zaterdag 9 december Alhambra I Vlissingen, '007 Goldeneye' 14, 19 en 21.45 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Seven' 19 en 21.45 uur. Alhambra III Vlissingen, 'The Santa Clause' 14 en 19 uur. 'The Net' 21.30 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Pocahontas' 14 en 21.30 uur. Grand Theater Goes, '007 Goldeneye' 19 en 21.30 uur. Schuttershoftheater Mid delburg, 'Priest' 20 uur. 'Nine Months' 22.30 uur. zondag 10 december Alhambra I Vlissingen, '007 Goldeneye' 14, 19 en 21.45 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Seven' 19 en 21.45 uur. Alhambra III Vlissingen, 'The Santa Clause' 14 en 19 uur. 'The Net' 21.30 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Pocahontas' 14 en 21.30 uur. Grand Theater Goes, '007 Goldeneye' 19 en 21.30 uur. Schuttershoftheater Mid delburg, "Nine Months' 20 uur. maandag 11 december Alhambra I Vlissingen, '007 Goldeneye' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Seven' 20 uur. Alhambra III Vlissingen, 'The Net' 20 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Pocahontas' 20 uur. Grand Theater Goes, '007 Goldeneye' 20 uur. Schuttershoftheater Mid delburg, 'La Régie Du Jeu' 20 uur. Verzorgingshuis De Zoute Vie ver, Dongestraat 1, Vera Niede- rer, aquarellen. Geopend tijdens kantooruren. VLISSINGEN Inguana, Bellamypark 35, leven de reptielen, amfibieën en insek- ten, dagelijks geopend zo., ma. en do. 14-17.30 uur. Di., wo., vr. en za. 10-12.30 uur en 14-17.30 uur. Veerboot Vlissingen/Bres- kens. Op dubbeldekkersveerboot ms 'Prinses Juliana' zeven wissel- lijsten met toeristische promotie (beeld van Zeeland als vakantie land). De Kleine Galerie, Koudenhoek 32, Karin Starmans. Geopend ma. t/m vr. 14-17 uur. Arsenaaltheater, Arsenaalplein 7, Ashot Safian, 'Schilderijen voor alle tijden' (t/m 10 december). Stedelijk Museum, Bellamypark 19-21, Jo Maes, stadsgezichten. Notariskantoor Sauer en Oonk, Badhuisstraat 181, Anne- mieke v.d. Woestijne, foto-exposi tie 'kleurrijk Tanzania'. Theo van Doesburgcentrum, Brouwenaarstraat 2, Angèla Etoundi Essamba, fototentoon stelling van de moderne Afrikaan se vrouw. Alexander Rodin, schil derijen. Restaurant De Gevangento ren, Boulevard de Ruyter 1a, Cock Hazelager, keramiek. Showroom Ahrend Kantoorin richting, Pres. Rooseveldlaan 737, Kees Roovers en Eddy Quite, geopend tijdens kantooruren. Bellamy 19, Bob Pingen, Mixed Media (vanaf 8 december). WEMELDINGE Atelier L. Rijks, Chozeeweg 27, schilderijen, dagelijks geopend. WOLPHAARTSDIJK Galerie Jan Boer, Aardebolle- weg 5, Jan Boer, olieverven. Galerie De Hoekweide, Naza reth 4, Yon Nicolas, Anneke Peere boom en Paula Evers, schilderijen. dinsdag 12 december Alhambra I Vlissingen, '007 Goldeneye' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Seven' 20 uur. Alhambra III Vlissingen, 'The Net' 20 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Pocahontas' 20 uur. Grand Theater Goes, '007 Goldeneye' 20 uur. Schuttershoftheater Mid delburg, 'Priest' 20 uur. woensdag 13 december Alhambra I Vlissingen, '007 Goldeneye' 14 en 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Seven' 20 uur. Alhambra III Vlissingen, 'The Santa Clause' 14 uur. 'Parfum d'Yvonne' 20 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Pocahontas' 14 en 20 uur. Grand Theater Goes, '007 Goldeneye' 20 uur. Schuttershoftheater Mid delburg, 'Nine Months' 20 uur. vrijdag 8 december Alhambra IV Vlissingen, 'Pocahontas' (Ned.) 19 uur. ZATERDAG 9 DECEMBER Alhambra II Vlissingen, 'Pocahontas' (Ned.) 14 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Pocahontas' (Ned.) 19 uur. Grand Theater Goes, Poca hontas' 14 uur. ZONDAG 10 DECEMBER Alhambra II Vlissingen, 'Pocahontas' (Ned.) 14 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Pocahontas' (Ned.) 19 uur. Grand Theater Goes, 'Poca hontas' 14 uur. WOENSDAG 13 DECEMBER Alhambra II Vlissingen, 'Pocahontas' (Ned.) 14 uur. Grand Theater Goes, 'Poca hontas' 14 uur.

de Vlissinger | 1995 | | pagina 7