AAN DE SLAG VOOI EEN MOOIE WINTERTUIN WINTERGROEN: ■PLANT Nlfl KRONKELS EN KURKETREKKERS SNOEIEN IS VAKWERK TUINGEREEDSCHAP NU ZIJN SIERGEWASSEN OP Z'N MOOIST WINTERBLOEIERS GROENBLIJVENDE VARENS TUIN EN GROEN ER IS ALTIJD WAT MOOIS TE DOEN De topper van december is beslist de kerstroos en dan met name de soort die al in december bloeit: Helleborus orientalis. De gespikkel de bioemen variëren in kleur van wit tot donkerwijnrood. Deze variant groeit gemakkelijker dan de witte kerstroos (Helleborus ni- ger), die in de tuin pas na de jaar wisseling bloeit. Zin in een andere bestrating of een moderne afscheiding, maar ziet u er tegenop om de klus helemaal zelf te klaren? Vraag dan een erkende ho venier om een vrijblijvend advies en prijsopgave. Als vakman heeft hij het juiste materieel om dit werk vakkundig en snel te klaren. Klus sen als het oude materiaal afvoeren, straatwerk en het in de grond slaan van palen is dan zo gebeurd. In overleg kunt u desgewenst bepaal de dingen zelf doen. Het plantwerk bijvoorbeeld of wat voorbereidend werk. Samen met de hovenier wordt tuinieren nog leuker. Als bomen en struiken er in no vember kaal bij komen te staan, valt het accent op groenblijvende planten. Dat zijn vrijwel alle conf- feren, maar ook soorten zoals Buxus, hulst, struikklimop en kamperfoelie. De vorm en de sierwaarde van de tuin in de winter hangt voor een groot deel af van dergelijke aanwezige groenblijvers. Ze kunnen afzonderlijk worden geplant (bamboe, Viburnum tinus, vormboom van Buxus), als groep (hulst, Rhodo dendron) of als haag. Ook bo dembedekkers zoals maagdepalm en Pa- chysandra dragen hun steentje bij aan een kleurrijke wintertuin. Extra wintergroene accenten kunt u nu planten. Planten die vooral 's winters opvallen vanwege hun mooie silhouet zijn de kronkelhazelaar en de kronkelwilg. De eerste (Corylus avellana 'Con- torta') is een struik met sterk gedraaide takken en in het voorjaar sierlijke katjes. De kronkelwilg (Salix matsudana 'Tortuosa') groeit meer boom achtig en heeft kronkelige takken. Vooral van deze wilgesoort worden takken verkocht als 'paastak'. Voor een grote tuin is bandwilg geschikt (Salix sachalinensis 'Sekka'). Deze metersbrede en hoge struik draagt platte vergroeiingen (zogenaamde fasciaties) met katjes. Iedereen die tuiniert heeft gereed schap nodig. De beste keus is kwa liteitsgereedschap. Dat gaat niet alleen lang mee, het werkt ook prettiger. Het betere handgereed schap heeft een ergonomische vorm. Dat wil zeggen dat de vorm geving en het gebruik op het lichaam zijn afgestemd. Bij aan schaf is het dan ook belangrijk dat u het gereedschap even in de hand neemt. Zo kunt u zelf ondervinden of een snoeischaar of plantschopje wel prettig vasthoudt, of een spade wel goed in de hand ligt en niet te zwaar is en of de steel en de hoek van het gereedschap (bijvoorbeeld bij een schoffel) wel in orde is. Als gereedschap in het najaar niet meer wordt gebruikt, maak het dan goed schoon en droog. Vet onder delen die kunnen roesten met een kwastje olie in. Wie eenmaal gewend is om op het terras of balkon en bij de voor deur een groepje fleurig beplante potten te hebben, zal die 's winters niet willen missen. Dat hoeft ook niet, want er zijn een heleboel leuke kleine planten die geschikt zijn voor een winterse pottentuin. Kleurige bladheestertjes zoals Leu- cothoe 'Zeblid' en Euonymus for- tunei 'Emerald 'n Gold'. Maar ook besplanten zoals Gaultheria pro- cumbens en Pernettya. Prachtig voor potten is ook winterheide, Erica darleyensis. De bloemkleur varieert van wit tot purperrood. Een vijver - voorgevormd of van folie - zal in de winter weinig pro blemen geven. Zeker als de diepte 60 cm of meer is. Een vijverpomp je kan op de diepste plek probleem loos overwinteren, maar u moet 't wel buiten gebruik stellen. In het voorjaar moet u de korf en het filter even uitspoelen voordat u het pompje weer in gebruik stelt. U kunt een pompje ook vorstvrij bewaren, bij voorkeur in een em mer met water. Dat voorkomt dat het filter indroogt en de rotor vast komt te zitten. Als er sneeuw op het ijs van de vijver ligt moet u dit verwijderen omdat anders te weinig licht toetreedt. Om lucht en gasuitwisseling zeker te stellen kunt u met behulp van een speci aal elektrisch verwarmingsele ment een wakje in stand houden. Zo zal het leven in de vijver goed door de winter komen. Nu een met buitenlichtjes versierde kerstboom zoveel navolging krijgt, is het wellicht een goed idee om per manent een mooie kerstboom in de tuin te planten. Kies een goede plek uit, zo mogelijk met een druipwa- terdicht stopcontact op korte af stand. Een geschikt, langzaam groeiend model, is Abies koreana. Al op jonge leeftijd komen er op staande, violet berijpte kegels aan de takken. Maar ook andere tuin- verlichting kan uw tuin in de win termaanden mooie accenten geven. Heel bijzonder zijn varens die 's winters hun blad houden. Bij varens wordt eigenlijk niet van bla deren gesproken maar van 'veren' of 'bladen'. Varens nemen een aparte plaats in omdat bloemen ontbreken. Maar het zijn fantasti sche tuinplanten die bovendien weinig eisen stellen. Sommige kunnen zelfs op de donkerste plek nog groeien. Op een tuincentrum of kwekerij staan ze vaak onder schaduwgaas omdat teveel zon bruine plekken zou veroorzaken. Voorbeelden van mooie en sterke wintergroene varens zijn de steen- breekvaren (het bekendste muur- varentje, Asplenium trichomanes), dubbelloof (Blechnum spicant), tongvaren (diverse cultivars, Phyl- litis scolopendrium) en eikvaren (Polypodium vulgare) 16 DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 6 december 1995 //VPlaats juist nu een hobby- kas. tl kunt uw kostbare kuipplan- ten en geraniums laten overwinte ren. U kunt tot november groente kweken en in het voorjaar kunt u al bij de eerste zonnestralen be ginnen met zaaien. In oktober begint de natuur zich voor te bereiden op de winter. De planten gaan een rustperiode in. Enkele laatbloei ers zoals herfstasters, hemelsleutel en Cimicifuga verschaffen de tuin nog kleur en worden druk bezocht door vlinders. Daarna nemen de winterbloeiers het over: winterjasmijn kerstroos en toverhazelaar bijvoor beeld. Het is nu tijd om zulke planten in uw tuin te zetten. Ook lenen de komende maan den zich uitstekend om uw tuin of een deel ervan te renoveren. De erkende hove- XJ tyi/ CWdAl// nier is daarvoor dè vraagbaak. Winterjasmijn is als lei- plant zelfs geschikt voor het bal kon. De plant draagt gele bloemp jes vanaf eind november. Ook Viburnum tinus 'Gwenllian' kan in een flinke pot groeien. Bomen en heesters moeten vaak worden gesnoeid omdat ze te groot worden. In feite staan ze dan niet op de goede plek, maar soms is er geen keus. In de rust periode (oktober-maart) kunnen vrijwel alle houtige gewassen (bijvoorbeeld leibomen) worden gesnoeid. Probeer daarbij zoveel mogelijk de natuurlijke vorm te behouden. Kijk dus goed naar een plant vóór u er de boomzaag of snoeischaar in zet. Altijd zaagt u de takken iets schuin af. Maak een gladde wond. Voorkóm in scheuren door eerst een zaagsnede aan de onderkant te maken. Iep, linde en esdoorn zijn gevoelig voor meniezwam. Een wondafdek- middel met schimmeldodende werking helpt in dat geval. Ge bruik het bij snoeiwonden ter grootte van een gulden of groter. Voorjaarsbloeiers worden pas na de bloei gesnoeid. Zomerbloeiers zoals rozen vanaf maart. Vraag voor bomen zoals fruitbomen ad vies aan de vakman. Maar het beste is om advies te vragen aan een erkende hovenier. Goed snoei en is namelijk vakwerk en moet zorgvuldig worden uitgevoerd. Gereedschap slingert vaak rond in een schuur. Dat is niet alleeen lastig maar ook ge vaarlijk. Trek een dagje uit om een gereedschapsrek te maken, zodat alles overzichtelijk en veilig klaar hangt voor gebruik. POTTENTUIN IN DE WINTER Kleine coniferen doen het goed als winterversiering voor uw terras. Een waterpompje kan alleen in een 40 tot 60 cm diepe vijver overwinteren. Anders is een vorstvrije plek nodig. Siergrassen zijn er in vele soorten en maten. De 2,5 rn hoge Miscanthus sacchariflorus 'Robustus' (ten onrechte wel eens aangeprezen als bamboe, maar niet wintergroen zoals bamboes) vormt bijvoorbeeld een groot contrast met het slechts 30 cm hoge blauwe schapegras (Festuca glauca). De meeste grassoorten zijn in het najaar op hun mooist omdat dan de sierlijke bloeiwijzen tussen de bladeren uitgroeien. Tot diep in de winter hebben deze planten sierwaarde. Pampasgras (Cortaderia selloana) is het meest bekend vanwege de forse zilverwitte bloemplui- men. Veel luchtiger is de 1.75 m hoge Miscanthus sinensis "Silberfeder' Ook een opvallende verschijning is Miscanthus sinensis 'Zebrinus', met gele dwarsbanden op het blad. Tuinplanten die in de winter bloeien, mogen nergens ontbreken. Tussen oktober en maart is een vrolijk kleur tje immers een echte verrassing. Al in het late najaar openen zich de eerste lichtroze bloempjes van de prachtige sierkers Prunus subhirtella 'Autumnalis'. Deze struik vraagt wel wat ruimte omdat hij vrij breed uitgroeit. Soms is deze soort op stam te koop en bescheidener van omvang. Vanaf december bloeit Viburnum bodnantense 'Dawn', met roze, geurende bloemschermen. Voor kleine tuinen is Viburnum tinus Gwenllianmet zijn bladhoudende en zachtroze bloemschermen ge schikt. In januari-februari zijn de toverhazelaars op hun mooist. Ze geuren heerlijk tijdens de bloei. De geelbloeiende zijn het bekendst, maar er zijn er ook met koper kleurige bloemen, zoals Hamamelis mollis 'Diane' Hedera in een ruime pot versiert de hele winter uw balkon of terras. Een met klimop begroei de klimvorm (spiraal, piramide, bol) kan in een ruime pot het ter ras of balkon versieren. V Vsla nooit met geweld een wak in het ijs. Uw vissen zullen dit niet overleven. Kleur en geur. Dat is toverhazelaar hartje winter.

de Vlissinger | 1995 | | pagina 16