donzen de Faam - de Vlissinger UW WEEKBLAD Provincie Zeeland Statenvergadering DRFAWlSTAjj Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 0118 631392 Vrijdag 15 december, aanvang 10 uur, vergaderen Provinciale Staten van Zeeland. Zoals gebruikelijk is de vergadering openbaar. Wie wil kan een plekje zoeken op.de publieke tribune om de vergadering, of een deel ervan, te volgen. De vergadering is in de statenzaal van het provinciehuis, Abdij 10 in Middelburg. Nieuw beleid voor ouderen Begrenzingenplan In beroep adverteren in DE FAAM DE VLISSINGER Woensdag 6 december 1995 DE FAAM - DE VLISSINGER 13 Nieuws De provincie heeft een begin ge maakt met het opstellen van een nieuw plan voor de ouderenzorg. Eind volgend jaar moeten Provin ciale Staten dat plan, dat moet gelden voor een periode van vier jaar, hebben vastgesteld. Dat is een wettelijke verplichting. Haken en ogen Aan het opstellen van een nieuw plan voor de ouderenzorg zitten nogal wat haken en ogen. Dat komt doordat de regering vindt dat de Wet op de bejaardenoor den moet worden ingetrokken per 1 januari 1997 en dat de financie ring van de bejaardenzorg via de AWBZ moet lopen. Terwijl het Ka binet dus nog volop met het parle ment in de slag is over de toe komstige verantwoordelijkheden over het beleid en over de finan ciering, en er dus nog veel onze ker is, moet de provincie een nieuw plan maken voor een perio de van vier jaar. Houvast Om toch enig houvast te hebben heeft de provincie gekozen voor een aanpak die stoelt op de huidi ge wet- en regelgeving. Een ander houvast wordt geboden door de vorderingen bij het opstellen van het nieuwe plan regelmatig door te praten met instanties en organi saties die ook verantwoordelijk zijn voor zorg voor ouderen en op dit moment te maken hebben met dezelfde onzekerheden waar ook het provinciaal bestuur tegen aan loopt. Die organisaties zijn: ge meenten, ziektekostenverzeke raars, bejaardenoorden, verpleeghuizen, GGD, LOBB, wo ningbouwverenigingen, indicatie commissies, RIAGG, thuiszorg en huisartsen. Zij zijn vertegenwoor digd in een Stuurgroep waarvan de gedeputeerde voor ouderzorg voorzitter is. Tijdens een eerste bijeenkomst van deze stuurgroep kreeg de provincie steun voor een soort raamwerk voor het nieuwe plan ouderzorg. Kernbegrippen in raamwerk zijn: zelfstandigheid van ouderen en evenwichtige sprei ding van voorzieningen. Uitgangs punt is dat de huidige capaciteit van de bejaardenoorden wordt ge handhaafd voor de periode 1977 - 2000. De financiële noodzaak tot vermindering lijkt niet direct aan wezig, terwijl de behoefte aan op name niet duidelijk toe- of af neemt. Meer informatie Meer informatie over de gang van zaken op weg naar een nieuw plan voor de ouderenzorg staat be schreven in het informatieblad Naar een nieuw ouderenbeleid. Dit blad is gratis verkrijgbaar bij het informatiecentrum van de pro vincie, Abdij 9 in Middelburg. Tele fonisch bestellen kan ook. Het te lefoonnummer van het informatie centrum is 0118 - 631400. Gedeputeerde Staten hebben het Begrenzingenplan Walcheren ge wijzigd. Dat is gebeurd op grond van artikel 17 van de Regeling Be heersovereenkomsten en Natuur ontwikkeling. Een uitbreiding van het beheersgebied met 18 hecta re is het resultaat van deze wijzi ging. De beheersperiode van het begrenzingenplan Walcheren be gint 1 december 1995. Ondernemers (die het aangaat) kunnen beheersovereenkomsten sluiten voor de gebieden die in het plan zijn opgenomen met het Bu reau Beheer Landbouwgronden, postbus 6, 4460 AA Goes, tel. 0113-237241 of 237247. Dinsdag 12 december, 14.00 uur, houdt de adviescommissie be zwaarschriften een openbare hoorzitting in het provinciehuis, Abdij 6 in Middelburg. Het bestuur van de voormalige Stichting Bejaardenzorg Kruinin- Na een aantal ingekomen stukken en mededelingen, zal de voorzitter van provinciale staten, de com missaris van de koningin, de on derwerpen aan de orde stellen waarover de statenleden een be sluit moeten nemen. Vanwege het vertrek van een van de statenleden, de heer P.M. Woudstra, die ook een van de ver tegenwoordigers was van de sta ten in de Algemene Vergadering van Aandeelhouders van de nv Westerschelde-Oeververbinding (WOV), wordt begonnen met het kiezen van een nieuwe vertegen woordiger. Alle fracties van de po litieke partijen die in de staten zit ten, hebben een vertegenwoordiger in de aandeel houdersvergadering. De grootte van de fractie is bepalend voor het aantal aandelen. Zo stond de heer Woudstra, als vertegenwoor diger van het kleine Delta Anders, voor 4 aandelen. De vertegen woordiger van de grootste fractie, de WD, heeft 48 aandelen toege wezen gekregen. De voorbereidingen voor de aan leg van WOV gaan onverdroten voort. Het werk wordt tezijnertijd overgedragen aan het rijk. Maar de bemoeienis van de provincie gaat, zij het in mindere mate, ook nog door. Vandaar het voorstel 485.000,- beschikbaar te stel len voor de eerste helft van 1996. Vervolgens komen de jaarstukken 1994 van de nv WOV aan bod. Nieuwe boot Tot het moment dat de WOV er gen is het niet eens met een eer der besluit van GS over een bijdra ge in de sluitingskosten van het verzorgingshuis Bachten Vaete. Vandaar dat het bestuur bezwaar maakt en wordt gehoord door de commissie die GS adviseert over een nieuw besluit. ligt zullen de schepen van de PSD de verbindingen over de Wester- schelde onderhouden. Vandaar dat de staten een besluit moeten nemen over de meerjarenraming PSD 1995 t/m 2001. Als de sta ten accoord gaan, gaan de tarie ven voor een overtocht met de Westerscheldeveren omhoog; 10% het komend jaar. In de rijks bijdrageregeling voor de veerdien sten is afgesproken dat de gemid delde opbrengst per voertuig in het jaar 2000 in ieder geval 10,- bedraagt. Om de vloot op peil te houden tot dat de WOV er ligt, is het nodig dat er een nieuw schip komt; een dubbeldekker. GS hebben geko zen voor het ontwerp van de Ko ninklijke Schelde Groep uit Vlissin- gen. In vergelijking met andere aanbiedingen kwam de Schelde als de goedkoopste uit de bus. De bouw van het nieuwe schip kost ruim 63 min. GS vragen de sta ten een krediet beschikbaar te stellen van 71.800.000,-; dat is inclusief bouwrente, begeleiding en bijkomende projectkosten. Na de voorbereiding van de alge mene vergadering van aandeel houders nv Delta Nutsbedrijven komt de zogeheten derde tranche van de provinciale milieuverorde ning aan bod. De belangrijkste re gels van het derde deel van de verordening dat wordt ingevoerd, Nieuwe partner voor de Beatrix hebben te maken met huishoude lijk afval, bedrijfsafval en secundai re grondstoffen. De afgelopen twee jaar hebben de staten jaarlijks 90.000,- beschik baar gesteld voor het project vrouwenhulpverlening. Het project duurt vier jaar, vandaar het voor stel ook het komend jaar een der gelijk bedrag beschikbaar te stel len. De provincie ontvangt jaarlijks geld van het rijk voor hulpverle ning aan de jeugd. Wat eerst niet mocht is nu wel toegestaan; spa ren voor onverwachte uitgaven. Vandaar het voorstel een spaar potje te maken wat in de vaktaal 'reserve jeugdhulpverlening' gaat heten. GS stellen voor niet alleen te be zuinigen in de sector sport maar ook minder subsidie te verstrek ken aan de Stichting Recreatie- werk Zeeland. Tot en met 1994 ontving deze stichting jaarlijks een bedrag van ruim vijtigduizend guk den. De stichting heeft een plaats je op de markt veroverd. Vandaar dat de subsidie het afgelopen jaar kon worden verlaagd naar ruim 38.000,-. De komende jaren kan de organisatie, wat GS betreft, re kenen op een ondersteuning van een kwart ton per jaar. Behalve dat de stichting bijdraagt aan de verbetering van de kwaliteit van het toeristisch-recreatief produkt, heeft de organisatie ook een posi tieve werking op het terugdringen van de recreatie-criminaliteit schrijven GS. Een nieuwe post op de begroting van de provincie is die voor de duiksport. Voorlopig voor de pe riode van drie jaar, mag deze tak van sport rekenen op een investe ring van 60.000,- per jaar. Dit bedrag wordt overigens door de duikers zelf opgebracht door de legeskosten op de duikvergun- ning. In eerste instantie gaat het geld worden besteed aan het ver beteren van de communicatie tus sen allerlei instanties en groepe ringen die te maken hebben met de duiksport en het treffen van maatregelen en voorzieningen op de bekende duikplekken. De con crete uitwerking van plannen ge beurt in nauw overleg met belan gengroeperingen en overheidsinstanties. Het laatste woord hierover is aan provinciale staten. Als het aan GS ligt spreken de sta ten letterlijk het laatste woord over de nv Beheersmaatschappij Neeltje Jans. Deze organisatie kan nu defitief worden opgedoekt, nu van verdere plannenmakerij op het voormalige werkeiland Neeltje Jans langs deze weg wordt afge zien. Sporen De bedrijvigheid in de havens van Vlissingen neemt toe. Een aantal bedrijven wil haar aansluiting op het spoorwegennet uitbreiden, an deren willen een aansluiting. De verbetering van de spoorinfra- structuur, inclusief veiligheids maatregelen, gaat bijna zestien miljoen gulden kosten. De NS ne men 5,2 min voor hun rekening, het havenschap Vlissingen 5,55. GS mikken er op dat met een bij drage van 1 min van de provin cie, het rijk met het resterende be drag van 4 min over de brug komt. Het personeel van de provincie krijgt, vanwege een wetswijziging, te maken met een wijziging in de interne overlegstructuur; zeg maar de ondernemingsraden. Het is aan de staten deze nieuwe structuur goed te keuren. Die goedkeuring is ook vereist bij het doorvoeren van drie begrotingswij zigingen voor dit jaar en voor de vaststelling van het vergadersche ma van de staten voor het vol gend jaar. Hoe de provincie wil omgaan met het zogeheten landelijk gebied, het platteland, staat beschreven in de Nota Ruimtelijk Beleid Landelij ke Gebieden. De bezwaren die zijn ingediend op deze nota zijn voor het merendeel ongegrond ver klaard. PS mogen een laatste oor deel geven. De sector cultuur moet de komen de jaren vier ton bezuinigen, stel len GS voor. Dat gaat stapsge wijs. Als het aan het dagelijks provinciebestuur ligt moet de Zeeuwse Bibliotheek de komende jaren drie ton inleveren. De reste rende ton is verdeeld over een aantal organisaties en aktiviteiten: zo moeten de podiumkunsten ruim 50.000,- inleveren. Onder delen hiervan zijn een bezuiniging van 20.000,- op het Straatfesti val Vlissingen en 25.000,- min der voor Goes. Het straatfestival neemt volgens GS af in belang en omvang en in Goes gebeurt er te weinig zonder dat er zicht op is dat dat verbetert. Het Festival Cultureel Gekleurd dat plaatsvindt in heel Zeeland en het Bevrijdingsfestival Zeeland in Vlis singen kunnen blijven rekenen op de steun van GS. Gezamenlijk krij gen deze festivals het komend jaar een bedrag van 75.000,-. De provincie krijgt er een aantal taken bij die voorheen op de mi nisteries gebeurden. Decentralisa tie heet dat. Vooral op het gebied van landinrichting en natuur en landschap. Om de nieuwe taken goed te kunnen doen en ook aller lei maatschappelijke organisaties aan bod te laten komen, willen GS een provinciale Commissie voor de groene ruimte instellen. Dit nieuwe overlegorgaan neemt ove rigens wel de plaats in van twee 'oude' adviesorganen. De agenda van de statenvergade ring en de stukken die daarbij ho ren, liggen ter inzage in het infor matiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg. Het cen trum is tijdens werkdagen geo pend van 09.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. HET IDEALE DONZEN DEK BED, 65% Europees eendedons. 35% Donzige eendeweertjes. 100% Katoenen tijk (donsdicht). Carré gestikt. Euro Garantie- 2-persoons Van ptf- NU VOOR ijj," DIT UNIEKE "DREAMSTAR' ENKELE DEKBED KENMERKT U. ZICH DOOR: 90% wit, origineel Pools ganzedons. 10% e veertjes. Carre gestikt. Euro Garan- OPVALLEND GOED!

de Vlissinger | 1995 | | pagina 13