Landelijke klussendienst op Walcheren I? Gratis parkeren op koopzondag Kerstmarkt Middelburg groter dan vorig jaar m Het zwarte goud Verslaafd aan te hoge aspiraties DE RECHTERHAND ZOEKT VAKMANNEN Nieuwe bedrijfswagens gefuseerd Waterschap axel ul: Een lekkende kraan, piepende deur of een katte- luikje dat gemonteerd moet worden. Onder houdsbedrijven beschouwen deze klussen als 'kleine klusjes' en komen er bijna niet meer voor aan huis. Toch zijn er veel mensen die niet weten hoe die kleine klusjes uitgevoerd moeten worden of die er domweg geen tijd voor heb ben. Handig BEDRIJFSKUNDIG BEKEKEN door drs. R.J.C. Schieman ARBEIDSPSYCHOLOGIE PSYCHOCONSULT Drs. Henk C.M. Hermans De Middelburgse binnenstad staat op zaterdag 16 en zondag 17 december helemaal in het teken van het komende Kerstfeest. Dan wordt de jaarlijkse Kerstmarkt gehouden op de Markt van de Zeeuwse provinciehoofdstad. Het Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft op 30 november nieuwe bedrijfsauto's in gebruik genomen. Het zijn auto's die in plaats komen van auto's die in '94 en '95 aan vervanging toe waren. STEUN DE STICHTING DUINBEHOUD 1i I I111 i j Woensdag 6 december 1995 11 i Martien Dresselhuys (links) en Dave Houghton. Een groot deel van de Middelburgse winkels zijn op zon dag 17 december geopend. Dan mag er in de hele bin nenstad gratis worden geparkeerd. Ook de parkeergara ges Geere en Kousteensedijk zijn tot 17.30 uur gratis geopend. In verband met de Middel burgse kerstmarkt zijn de win kels in de binnenstad op zater dag 16 december tot 21 uur geopend. Parkeren is vanaf 18 uur op die zaterdag gratis. De parkeergarages sluiten dan wel al om 17.30 uur. Voor die mensen begon Mar tien Dresselhuys in april De Rechterhand. In januari gaat er ook een vestiging van De Rechterhand op Walcheren van start. „Bij De Rechterhand zitten onderhoudsbedrijven en vakmannen aangesloten", ver telt Dresselhuys. „Het werkt als volgt: mensen die een klus te doen hebben bellen naar ons - landelijke - nulzesnum- mer. Binnen vierentwintig uur worden ze teruggebeld door het regionale onderhoudsbe drijf. Daar wordt bekeken of de klus gedaan kan worden door één van de vakmannen of, als de klus iets moeilijker is, door het onderhoudsbedrijf. Klan ten betalen negen gulden voorrijkosten en vervolgens gaat er een uurloon in. Maar dat wordt per kwartier gere kend. Dus als iemand maar tien minuten bezig is hoeft niet het hele uur betaald te wor den", legt Dresselhuys uit. Behalve de gebruikelijke don derdag-koopavonden zijn er extra koopavonden op woens dag 20 en vrijdag 22 december tot 21 uur. Op deze koopavon den geldt het gewone betaalde parkeren. De parkeergarages zijn dan tot 21.30 uur geopend. „Het systeem van De Rechter hand valt of staat met de vak mannen", legt Dave Houghton van het bij De Rechterhand aangesloten onderhoudsbe drijf DJS uit Vlissingen uit. „We hebben er op dit moment één hier op Walcheren, maar we zoeken er nog meer". Deze vakmannen zijn voornamelijk gepensioneerden of mannen die om andere redenen niet meer werken. „Handige man nen", noemt Dresselhuys ze. „Ze moeten zelf gereedschap hebben en liefst twee rechter handen. Het gaat voor het grootste gedeelte over de nor- Met de plannen omtrent het dumpen van het olieplatform Brent Spar in de Atlantische Oceaan kreeg oliemaatschappij Shell het maatschappelijk deksel op de neus: overal in de wereld werd boos en verontwaardigd gereageerd op het milieu-onvriendelijk beleidsvoornemen. Toen de directie onder hevige druk van de publieke opinie besloot dan maar over te gaan tot ontmanteling van het platform, was het kwaad reeds geschied: het toch al niet zo best imago van Shell liep een fikse deuk op. Amper de worsteling te boven wist het Nederlands-Brits olieconcern zich opnieuw in de nesten te werken. Ditmaal door 'vuile handen' te maken in Nigeria. In het land van Nkwando Kanu en Finidi George pompt Shell voor eigen èn gezamenlijke rekening in totaal zo'n één miljoen vaten olie per dag uit de grond. Dit is ongeveer de helft van de totale Nigeriaanse oliewinning. Voor Shell is het door de internationale gemeenschap fel bekritiseerde land, strate gisch en economisch van grote waarde. Er is het olieconcern dan ook veel aan gelegen het militair bewind ter plaatse niet al teveel tegen de haren in te strijken. En juist deze onverschillige houding speelt Shell nu par ten. De ophanging van een bekend schrijver, milieu-activist en verklaard vijand van Shell heeft de oliemaatschappij uiteindelijk publie kelijk de das omgedaan. Wederom keerde de internationale gemeenschap zich tegen het machtig olieconcern. Duidelijk is dat de samenleving van Shell eist een sociaal-maat schappelijk verantwoorde opstelling; Shell helpt! ...toch? Het bedrijfsleven, de maatschappij en de internationale politiek kunnen niet langer los van elkaar worden gezien. Beleidvormers dienen rekening te houden met een veelvoud aan factoren die het reilen en zeilen van de onderneming beïnvloeden. Geld verdienen ten koste van het milieu, de rechten van de mens en andere onfrisse zaakjes worden niet getolereerd: Ondernemen in een sociaal maatschappelijk vacuüm is vandaag de dag onmogelijk. Steeds vaker bepaalt de positie die bedrijven in de samenleving innemen of consumenten hun spullen kopen bij bedrijf X of bedrijf Y. Shell had kunnen weten dat het mogelijk is om door onverantwoord ondernemerschap in één klap de door de jaren heen opge bouwde 'goodwill' te verliezen. Was het immers concurrent Exxon niet die enkele jaren geleden haar sociaal gezicht verloor door de aanvaring van mammoettanker 'Exxon Valdez' ter hoogte van Alaska? Door toedoen van de dronken kapitein leed de flora en fauna aldaar gigantische schade. Door de zeer late berichtgeving bleven scha debeperkende acties veel te lang uit en ver spreidde de olievlek zich snel met alle desas treuze gevolgen van dien. Het kwam Exxon duur te staan. Niet alleen verloor Exxon mil jarden dollars aan claims en het opruimen van de rotzooi: ze verloor vooral haar gezicht, een litteken dat lang is blijven hangen. Ondernemingen kunnen het vandaag de dag niet maken zich niets aan te trekken van de publieke opinie. Maatschappelijk verant woord ondernemerschap is geen loze kreet meer van milieu-fanatici en beroepsbeto gers. Dat commercie en maatschappelijk onderne merschap elkaar niet uitsluiten heeft 'The Body Shop' ruimschoots bewezen. Dit op ideologische waarden gebaseerd concern is uiterst succesvol juist omdat zij haar ideolo gie zo uitdrukkelijk in het openbaar uitdraagt. Klanten kopen bij hen juist omdat zij op dier en milieuvriendelijke wijze cosmetica produ ceren: als je de publieke opinie mee hebt kun je ver komen. Heb je 'm tegen dan kun je je nergens meer achter verschuilen! male klussen, die in de meeste gevallen door de man in huis worden gedaan. We hebben allerlei soorten mannen die voor ons werken: een leraar handenarbeid, een technisch tekenaar, een kunstenaar, maar ook een oud-militair". Verhalenverteller Jos van Amsterdam vertelt op zondag 77 december de Ierse legende De Sterrenruiter. Het is maandagochtend. Als u op uw werk arriveert, wordt u onmiddellijk bij uw baas geroepen. U bent op het ergste voorbereid. Maar wat blijkt? Er wordt u een promotie in het vooruitzicht gesteld. Het is een duidelij ke positieverbetering: de nieuwe baan bevat al die dingen waar u steeds naar heeft opge keken en uitgekeken: leidinggeven, meer verantwoordelijkheden en beslissingsbe voegdheden en (last but not least): een hoger salaris. Hoelang bedenktijd heeft u nodig alvorens te reageren? Geen? Misschien hoort u dan tot de groep van mensen die lijden aan te hoge aspiraties. Mensen die hun aspiraties in het werk zo hoog stellen dat ze er uiteindelijk zelf het slachtoffer van worden. In het ergste geval slepen ze echter ook andere mensen mee in hun te hoge aspiraties. In de moderne wereld worden onze aspira ties niet langer door ras of afkomst begrensd, ledereen heeft wettelijk gezien dezelfde rech ten en mag zich zijn eigen aspiraties vormen. Bij het vaststellen van deze aspiraties speelt werk een belangrijke rol. Het werk geeft ons de mogelijkheid om deze aspiraties te con cretiseren. Het streefdoel krijgt een naam: ik wil loodgieter worden, of politie-agent of bankdirecteur. Bovendien structureert het werk menselijke relaties. Allereerst maakt het een onder scheid tussen de groep zonder aspiraties (de 'uitkeringtrekkers') en de actieven (de wer kenden). Bovendien structureert het de rela ties tussen werkenden onderling. De werkplek kent een duidelijke hiërarchie van baas boven baas. Je kunt daardoor jouw aspiraties net een trede hoger stellen (ik wil mijn baas worden) om vervolgens te ontdek ken dat je dan weer een nieuwe baas hebt en het spel kan zich herhalen. Omdat het vaststellen van onze aspiraties in het werk een persoonlijke aangelegenheid is, kunnen er gemakkelijk problemen ontstaan. Zo is het mogelijk dat deze veel te hoog lig gen en onze feitelijke mogelijkheden en com petentie overstijgen. Voor deze ambitieuze werkers is het een noodlot dat zij op de maat schappelijke ladder steeds een trede hoger kunnen. Klimmen is voor hen een absolute must geworden: zij moeten omhoog, los van de vraag of dit kan en aansluit bij hun moge lijkheden. Ze kunnen in dit streven worden aangemoedigd door persoonlijke getuigenis sen van mensen die stellen dat de top voor iedereen is weggelegd. De ambitieuze wer ker zal zich vastklampen aan slogans als: 'Niets is onmogelijk voor diegenen die wil len' en is ervan overtuigd dat wilskracht vol doende is om met succes de klim te maken. Maar zijn irreëel hoog gespannen verwach tingen moeten uiteindelijk tot problemen lei den. Tot desillusie als hij zijn klim vroegtijdig moet opgeven. En tot hevige frustraties als hij wel klimt maar zijn aspiraties niet kan waarmaken. In de arbeidspsychologie kennen we het zogenaamde Peters' principe. Dit zegt dat mensen kunnen opklimmen tot hun niveau van incompetentie. Als gevolg van te hoge aspiraties kan iemand boven fcijn feitelijke mogelijkheden gaan functioneren. Dat leidt tot stress bij de persoon zelf en zijn collega's. Een goede timmerman hoeft namelijk geen goede bedrijfsleider te zijn. Daar zijn weer andere vaardigheden voor nodig. Hetzelfde geldt uiteraard voor andere beroepen. Als iemand goed werk aflevert dan maakt hem dat nog niet tot een geschikte kandidaat voor een promotie. De capaciteiten die daarvoor nodig zijn, kunnen minder sterk vertegen woordigd zijn. Een goed zicht op uw eigen mogelijkheden en realistische aspiraties kun nen op de langere termijn uw werkplezier begunstigen. Soms bewijst u uzelf en uw baas een dienst, als u een aangeboden pro motie weigert. Voor het eerst werken organi saties van de gevestigde ondernemers en marktkooplui samen om het evenement zo aantrekkelijk mogelijk te maken. De stichting Evene menten Middelburg (SEM), de Centrale Vereniging voor de Ambulante Handel (CVAH) en de Vereniging Ondernemers Middelburg (VOM) staken de koppen bij elkaar en organi seerden een Kerstmarkt die grootser opgezet is dan ooit tevoren. De Markt wordt voor het groot ste gedeelte bezet door markt- koopmannen, die voor de gelegenheid hun kramen heb ben versierd als kerststal. Pal voor het stadhuis wordt een verwarmde tent van zeshon derd vierkante meter opgezet. Hierin nemen Middelburgse ondernemers plaats. Ook zijn er in de tent verschillende optredens van artiesten, waar onder bijvoorbeeld Justine Pelmelay, Toutages, Joy en Passé Partout. Op zaterdag zijn er drie mode shows waaraan boetiek My Way, boetiek de Spiegel, bruidshuis Fiësta, Elegant Damesmode, Erik's Intersport en Ton's Brilmode deelnemen, 's Zondags wordt de Kerst markt geopend door de verha lenverteller Jos van Amster dam, die om 12 uur de Ierse legende De Sterrenruiter ver telt. Deze legende verhaalt over een eenzame ruiter die in een stormachtige nacht ver dwaald. In die nacht wordt ook een boerenkind geboren. Kerstmis is een tijd van muziek. Die zal op de Kerstmarkt dan ook niet ontbreken. FOTO: ANDA VAN RIET. De gebroeders Sturm en dijkgraaf Eversdijk (rechts) voor de nieuwe bedrijfswagens van het Waterschap. Volgens dijkgraaf Eversdijk, die de auto's symbolisch in ontvangst nam, zullen de auto's voor veel mensen de eerste kennismaking zijn met het 'nieuwe' Waterschap. Dit jaar werden de verschil lende Waterschappen in Zee land samengevoegd tot het Waterschap Zeeuwse Eilan den. De 'rijdende visitekaartjes' zijn uitgevoerd in de huisstijl van het Waterschap Zeeuwse Eilanden. Het logo is in blauw en groen uitgevoerd op witte auto's. De auto's zijn gekocht bij Auto Sturm. Bel vandaag nog 071 -131800/140548 voor meer informatie ■JGt-c-lï f"V" O zeeuws-v laanderen Alle beroemde meubelmerken onder één dak. Elke dag geopend tot 18.00 uur, vrijdags tot 21.00 uur, zondags van 13.00 tot 18.00 uur. Telefoon 0115 562010. Telefoon België 0031-115562010. Sie Matic keukenstudio 1'verdieping. Slaapkamerafdeling ca. 2500 m'. Cr 1 i s i

de Vlissinger | 1995 | | pagina 11