Vogels kijken op De Grevelingen Atelier Taille bekent kleur Nieuwe stek voor Surant '94 Vlissingen Nederland Luilekkerland De Queljoe herdenkt 25 jaar Mobilae Hoe overleef ik mijn collega's? Chinees restaurant Pom Lay weer open Domburgse ver'aelen Broodje Harinck voor de feestdagen BEDRIJFSKUNDIG BEKEKEN door drs. R.J.C. Schieman Schouwburg Chasse in Breda is het decor voor het zilveren jubileum van Mobilae, een pro duktie van de gitarist Rudy de Queljoe toen hij nog deel uitmaakte van de inmiddels legendarisch gewor den band Brainbox. Deze uit Middelburg afkomstige Molukse muzikant heeft voor het 25-jarige jubileum een aantal grootheden uitgenodigd met wie hij ooit samenspeelde of nog steeds samen werkt. Atelier Taille, gevestigd op de Vlasmarkt in Mid delburg, kwam na drie maanden hard werken afgelopen weekend het plankier op met een nieuwe collectie. In café het Schuttershof werd de spits voor een nieuw Taille seizoen afgebe ten onder toeziend oog van een in rook gehulde menigte. In het kader van het Europees Natuurbescher mingsjaar houdt Staatsbosbeheer eind decem ber een vogelkijktrip per rondvaartboot op het Grevelingenmeer. A Ft BE IDS PS YCHOLOGIE PSYCHOCONSULT Nog even en het is weer december, de maand van de feestdagen. Traditioneel is er in deze maand altijd meer aandacht voor eten dan in andere maanden. Esther Harinck van het pas opgerichte cateringbedrijf Broodje Harinck wil graag inspringen op deze drukte. De Stichting Surant '94 Vlissingen, die zich inzet voor de belangen van Surinamers, Antillianen en Arubanen, heeft een nieuwe stek. Tot voor kort had de stichting een onderkomen in de Wil lem lll-kazerne maar Surant '94 moest dat pand van de gemeente verlaten. Nu heeft de stichting een forse ruimte tot haar beschikking in de voormalige Visserijschool aan de Adriaan Poor telaan in Vlissingen. Woensdag 29 november 1995 DE FAAM - DE VLISSINGER 19 De invoering van een 32-urige werkweek is een droom van Johan Stekelenburg. Zijn motto luidt dan ook: 'Meer mensen aan het werk door met zijn allen minder te gaan wer ken'. Met arbeidstijdverkorting denkt de voorzitter van het FNV de hoge werkloos heid terug te dringen. Voor Jan Timmer is de droom van Stekelenburg een heuse nacht merrie. Volgens de president-directeur van Philips is een verregaande arbeidstijdverkorting onverkoopbaar richting de Aziatische vesti gingen: „Ze snappen er niets van dat het Eindhovense hoofdkantoor na vijven niet is te bereiken is omdat dan het licht uit gaat en dat in de maanden juli en augustus niemand aanwezig is om de telefoon op te nemen". Volgens Timmer staat de Nederlandse con currentiepositie op het spel. Hij ziet niets in het idee van 'Nederland Luilekkerland'. Nog even en we hebben meer vrije dagen in de week dan dat we er werken. Dat klinkt alle maal wel fraai maar als goed koopman kun je je afvragen wie dat allemaal gaat betalen. Timmer in ieder geval niet. Hij heeft in dui delijke bewoordingen reeds laten weten zich niet geroepen te voelen een duit te doen in het spreekwoordelijk zakje van de FNV-voor- zitter. De visies van Stekelenburg en Timmer ver schillen dag en nacht. Dit is begrijpelijk als men in ogenschouw neemt de verschillen in belangen en het niveau waarop men problemen benadert. Stekelenburg bekijkt het probleem van de werkloosheid vooral op landelijk niveau. Hij constateert dat het aantal niet-werkenden in Nederland veel te hoog is en dat door middel van arbeidstijdverkorting meer mensen kun nen deelnemen aan het arbeidsproces. Daarnaast kan hij arbeidstijdverkorting als troef inzetten bij de CAO-onderhandelingen, de jaarlijkse indianendans van werkgevers- en werknemersorganisaties. Timmer bekijkt de zaken vanuit een geheel andere positie. Omdat Philips mondiaal ope reert en de wereld dus als afzetmarkt heeft dienen problemen benaderd te worden van uit een mondiaal perspectief, tenminste één abstractieniveau hoger dan Stekelenburg. Voor Timmer is de maat vol. De kosten moe ten gedrukt worden om de moordende con currentie in de wit- en bruingoedsector (de consumentenelektronica) het hoofd te bie den. Dat betekent dat de lonen, die een belangrijk deel uit maken van het totale kos tenplaatje van de onderneming, beheersbaar blijven. In het Verre Oosten werken ze name lijk twee keer zo veel voor tien keer zo wei nig! Iedere gulden minder kosten is voor Timmer dan ook een gulden meer winst (of minder verlies). Operatie Centurion heeft wat dat betreft aardig zoden aan de dijk gezet. En als Timmer zijn woorden kracht bijzet en besluit het hoofdkantoor naar het buitenland te verplaatsen dan krijgt de Nederlandse eco nomie een flinke dreun niet alleen komen dan tientallen Philips werknemers op straat te staan, ook veel toeleveranciers die hun organisatie volledig op de multinational heb ben afgestemd zullen hun deuren moeten sluiten. En als dan ook de produktie en de ontwikkeling naar landen verhuist waar het ondernemersklimaat gunstiger is (lage lonen, minder regels) dan blijft er bar weinig over van onze economie. Op kosten kunnen we de Aziatische tijgers immers niet aan, als dan ook de kennis naar hen wegvloeit wordt het donkerste scenario werkelijkheid en glijdt Nederland langzaam maar zeker af naar de status van ontwikkelingsland. Het gebeurt allemaal op woensdagavond 6 december. Mobilae wordt ook wel eens het tweede Molukse volkslied genoemd. Mobileae wordt gekenmerkt door melancholieke klanken. Volgens de Zeeuwse promotor van het concert, Jim Pentury, maakt het niet uit of die klan ken ons toen of pas gisteren hebben geraakt. „Het staat vast dat Mobilae het mooiste is wat De Queljoe ooit heeft gemaakt", weet Pentury: „Een kwart eeuw vormt een groot deel van een mensenleven. We zijn ons er echter van Rudy de Queljoe een jaar of acht geleden toen hij in Middelburg een Brainbox Revival verzorgde. bewust dat kunstvormen zoals muziek dierbare gevoelens oproepen die zich niet aan tijdsperioden storen". Hij voegt er aan toe dat de volledi ge betekenis van Mobilae voor met name Molukkers zich niet gemakkelijk laten omschrijven. Maar: „Een beetje Molukse muzikant moet ooit Mobilae hebben gespeeld". De Queljoe heeft behalve in Brainbox ook in Massada, Vitesse en Dragonfly gespeeld. Uit die periodes worden stuk ken uitgevoerd, telkens met wisselende artiesten. Jan Akkerman, Kaz Lux, Pierre van de Linden, John Schuursma, Neppy Noya, Julia Loko, Daniël Sahuleka, Ais Lawalatta en Jimi Bellmartin zullen op 6 december zeker optreden. Tij dens de avond worden opna mes gemaakt. lectie is, mede door de aparte stofkeuze, trendy en vol goede ideeën. Helaas boeten sommi ge kledingstukken aan profes sionaliteit in door de overhaas te afwerking. De modeshow was verpakt in een verhaaltje. „Ik wilde geen gewone modeshow", zegt Renate Schneiderwind. „Het verhaal doet de ronde dat top model Claudia Schiffer weg gaat bij modekoning Karl Lagerfeld. Ze gaat namelijk voor Atelier Taille werken. Hoe dat uitpakt laten we zien op het plankier". Dit utopische ver haaltje werd geïllustreerd door een dikbuikige nep-Lagerfeld, compleet met staartje en waai er en een langbenige Schiffer. Of de boodschap doordrong tot het publiek bleef de vraag, maar men amuseerde zich wel met dit stukje amateurtoneel. De show zelf was kort maar krachtig. De kleding van Rena te Schneiderwind (bijgestaan door medewerksters Adrienne en Willy) valt in de categorie 'niet seizoensgebonden' zegt ze zelf. „Eigenlijk is deze col lectie vooral gericht op de komende feestdagen, maar ook draagbaar in de zomer of met een dikke maillot en laar zen geschikt voor de winter. Nieuw in deze collectie zijn de felle kleuren. Ik kreeg altijd te horen dat ik nogal zwart ge oriënteerd ben dus nu probe ren we eens wat knalkleuren uit". Die knalkleuren waren te zien in a-lijn jasjes gemaakt van Flausch en Teddy. De bijbeho rende korte rokjes in waren uit gevoerd in lakstof met fruit- en bloemenprint. Deze print leek geïnspireerd op ouderwetse tafelzeiltjes en kreeg mede hierdoor iets kitscherigs. Metalliclak en 'pluchebeesten- stof' was sowieso veelvuldig aanwezig in de collectie. De superzachte Teddy verwerkt in tops op doorschijnende voile japonnen en lange rokken. Het lak als matelassé in korte jurk jes, broekjes en rokjes. De kap- mouwtjes en de zilverglans zorgden voor een spacelook. Naast kort en kittig is de collec tie van Taille lang en sluik. Hier en daar nog wat Grunge invloeden te zien in de gelaagdheid en de opengewe- ven stof. De klassieke krijt streep was aanwezig in opge sneden herenbroeken met bre tels met daaronder 'blote navel'truitjes a la Björk. Jacks in canvas geïnspireerd op het motorjack met letterapplicatie X, Y, Z op de rug. De hele col- verhalen over een Walchers dorp in de eerste helft van de twintigste eeuw Kees Maas rijkelijk geïllustreerd, gebonden 49,90 vanaf 22 november in de boekhandel boekhandel en uitgeverij De Koperen l\iin Gasthuisstraat 12-14 4461 JS Goes tel. 0113 - 231072 fax 0113-230241 De Grevelingen is het grootste zoutwatermeer van Europa en heeft een oppervlakte van ongeveer 14.000 hectare. De Grevelingen is in de winter maanden hèt domein van tal rijke watervogels die voorna melijk afkomstig zijn uit stre ken als Scandinavië en Siberië. Watervogels als ijseenden en parelduikers zijn in de winter geen zeldzaamheid op De Gre velingen. De trip vindt plaats op 27 december. Om 10 uur vertrekt de boot vanaf de steiger van de binnenhaven van Bruinisse, nabij de sluis. Uw collega's zullen zich graag voordoen als redelijke wezens: ze zijn verstandig, eerlijk, Drs Henk C M Hermans bedoelen het alleen maar goed en zijn er "enK "ermans beslist niet op uit om u het leven zuur te maken. Dat klopt allemaal voor zover het hun rationele kant betreft. Maar achter deze rationele fa?ade gaan sterke irrationele strevingen schuil, die ze het liefst voor u proberen te verbergen. Tot deze irrationele strevingen behoren onder andere het streven naar macht en onderwer ping. Het zijn restanten van de oermens, de Neanderthaler, die in elk mens nog aanwezig is. U heeft daarom niet één, maar twee relaties met uw collega's. Een relatie met de rationele collega, waarbij samenwerking centraal staat. Daarnaast heeft u een relatie met de Neanderthaler-collega. Deze is vooral gericht op strijd. Het kan soms van levensbelang zijn om met dit gegeven goed overweg te kunnen. Zo'n goede omgang begint vaak met een juiste kennis van uw Neanderthaler-collega. Uw kennis van de Neanderthaler-collega kunt u vergroten door hem op twee dimensies te scoren. De ene dimensie loopt van vluchter naar vechter. Ze verwijst naar zijn neiging om openlijk met u te strijden respectievelijk voor u op de loop te gaan. De tweede dimensie loopt van onderwerpen naar overheersen. Ze geeft aan, in welke mate hij zich onderdanig of over heersend opstelt. Als we beide dimensies tegen elkaar afzetten, krijgen we de volgende typologie: vechter onderwerpen slijmbal dictator angsthaas stiekemerd overheersend vluchter De dictator is sterk gericht op vechten en overheersen. Hij zal het niet nalaten om zijn streven kracht bij te zetten met dreigementen: Als je niet doet wat ik zeg, gebeuren er vreselijke din gen. Uiteraard voelt de dictator zich het plezierigst in een leidinggevende positie. Ook de stiekemerd zoekt de overheersing maar voert daarvoor geen openlijke strijd. Hij zal vooral list en bedrog gebruiken om zijn doel te bereiken. Zo kan hij met behulp van een ver- deel-en-heers-techniek der touwtjes aardig in handen krijgen. De angsthaas gaat elk gevecht uit de weg, en stelt zich overdreven onderdanig op. Ze zullen u dan ook onmiddellijk laten vallen als er conflicten dreigen. De slijmbal combineert vechten met onderworpenheid. Hij stelt zich overdreven nederig op maar gebruikt deze voor zijn eigen belangen. Het is een paradoxale techniek. Door je te onderwerpen vecht je je over de ander heen. Wilt u uw collega's overleven, dan zult u hun Neanderthalertrucs moeten weerstaan zonder tot dezelfde trucs te vervallen. Zoek de constructieve samenwerking die is gebaseerd op wederzijds respect. Bewustzijn van eikaars rechten en verantwoordelijkheden zijn daarbij een belangrijke voorwaarde. Beteugel de Neanderthaler in uzelf en voorkom dat de werkplaats een moderne variant van slavernij wordt. Naast bewustzijn van uw en andermans rechten is een rationele werkhou ding belangrijk. Denk rationeel over uw werksituatie en overtuig u ervan dat uw collega's hun onredelijke kanten hebben (en dat u ze ook heeft), maar zie erop toe dat u er niet de dupe van wordt. Een kijkje achter de schermen van de modeshow van Taille. FOTO: ANDA VAN RIET. Chinees restaurant Pom Lay op de Kleine Markt in Vlissin- gen is vorige week heropend. De Vlissingse wethouder T.R.K. Meijers heropende het geheel verbouwde restaurant. Behalve een nieuw interieur heeft de zaak een nieuwe keu ken, riolering, toiletgroep en een airconditioning gekregen. al bereid vanaf f 10,75. Guo: „De kwaliteit van het eten is nog beter geworden maar de prijzen blijven hetzelfde. Dat kan ook omdat ik nu weer nieuwe klanten aantrek nadat de zaak is verbouwd. Je ziet vaak dat na een verbouwing de prijzen omhoog gaan maar dat doen wij bewust juist niet". m t „Ik ben in oktober eigenlijk al begonnen met Broodje Ha rinck", vertelt ze. „Maar omdat we pas verhuisd zijn zit er nu eigenlijk pas echt schot in de zaak". Voor bedrijven, maar ook voor particulieren, maakt ze broodjes, salades en hapjes. De bezorging is gratis, zegt V.V.V.V.V.V.V.V.V.V.V.V.V.V.\V.W<w Harinck. „Mensen kunnen naar mij bellen om iets te bestellen. Standaardsalades heb ik niet echt, die kun je ook in de win kel halen. Als ze een salade willen bestellen willen mensen vaak ook juist iets aparts. Mis schien dat ik over een tijdje, als alles goed draait, wel een stan daard-menu heb waaruit geko zen kan worden, maar nu doe ik alles in overleg". Harinck was, voor zij Broodje Harinck begon, altijd al werkzaam in de horeca. „In de bediening. Daar heb ik ook de ervaring opge daan om hiermee te kunnen beginnen. Veel mensen den ken dat hier in Zeeland altijd wel werk is in de horeca, maar dat valt vies tegen. De meeste bedrijven zijn klein en de ruim te om carrière te maken is er bijna niet. En je hebt natuurlijk ook te maken met seizoens- werk. In de winter is er hier niet veel te doen". Julien Bottse, voorzitter van de Stichting Surant '94 Vlissingen. Op 18 november is de nieuwe ruimte van de Stichting Surant '94 Vlissingen officieel ge opend. De laatste maanden zijn vrijwilligers van de stich ting druk in de weer geweest met de verbouwing van de ruimte. „Zonder alle hulp van de vrijwilligers en de gemeen te Vlissingen was de ruimte er nooit gekomen", is de mening van voorzitter Julien Bottse. De Stichting Surant '94 Vlissin gen bestaat al sinds 1976 maar is in 1994 opnieuw van start gegaan met een heel nieuw bestuur. Bottse: „Het was eigenlijk een beetje een slapende stichting geworden maar nu zit er weer volop leven in". De stichting verzorgt diverse cursussen, kinderopvang en voorlichting op het sociale en maatschap pelijke vlak. Ook een toneel vereniging maakt onderdeel uit van het orgaan. „Behalve de meer serieuze doelstellin gen bieden we natuurlijk ook gezelligheid. Bij ons kunnen mensen terecht om gewoon eens gezellig met landgenoten onder elkaar te zijn en samen de eigen en andermans cul tuur te beleven, ledereen is bij ons welkom, we richten ons dan wel voornamelijk op Suri namers, Antillianen en Aruba nen, maar ook Nederlanders zijn van harte welkom", legt Bottse uit. De stichting moest haar ruimte in de Willem lll- kazerne verlaten omdat de gemeente een nieuwe bestem ming aan die lokatie wil geven. Voorzitter Julien Bottse is blij met de nieuwe plek in de voor malige Visserijschool. „We zit ten hier een stuk centraler en zijn dus makkelijker te berei ken voor onze doelgroep. Het enige nadeel is de inbraakge voeligheid. In de Willem lll- kazerne hebben we in al die jaren niet één keer met inbraak te maken gehad en hier al meteen de eerste week. Ik denk dat door het aanbrengen van wat extra verlichting en een alarm-systeem dat pro bleem wel op te lossen is". Behalve de Stichting Surant '94 Vlissingen zijn ook de Koer dische vereniging en de muziekverenigingen Accordio- la en Sicilia in de voormalige Visserijschool gevestigd. Esther Harinck naast de auto waar zij haar bestellingen mee bezorgd. Eigenaar Z.F. Guo heeft ook een nieuwe chef-kok in dienst genomen die verantwoorde lijk is voor de bereiding van de traditionele gerechten uit ver schillende streken in China. Drie weken is Pom Lay geslo ten geweest, het resultaat is er dan ook naar. „De vaste klan ten geloven hun ogen gewoon niet als ze binnen komen. Hun reakties zijn dan ook zeer posi tief, het enige nadeel is vol gens hun dat ze drie weken niet bij ons terecht konden voor hun Chinese maaltijden", vertelt eigenaar Z.F. Guo. Het restaurant telt nu vijfenzestig zitplaatsen en heeft een aparte zithoek voor het afhaalgedeel- te gekregen. Nieuw zijn ook de lunch- menu's die voor interessante prijzen worden geserveerd. Een maaltijd bestaande uit soep, een hoofdgerecht en kof fie na wordt tussen de middag De menukaart is verder uitge breid met streekgerechten uit China. „De mensen willen steeds vaker iets aparts eten. Vroeger bleef het vooral bij de traditionele gerechten zoals bami en nasi maar nu willen de klanten nieuwe dingen pro beren", verklaart Guo de uit breiding van zijn menukaart. Guo beschikt overigens zelf ook over vier vakdiploma's die het mogelijk maken om de titel chef-kok te dragen. Guo: „Ik stel hele hoge eisen aan de kwaliteit van het eten. Als iets niet honderd procent goed is dan wordt het niet verkocht. De nieuwe chef-kok is een Chi nese meesterkok en kan behal ve lekker koken ook schitteren de garneringen maken. Ik ben van mening dat wij ons moe ten profileren met kwaliteit. Nasi en bami kan je overal krij gen maar voor echte goed ver zorgde Chinese maaltijden is de klant bij ons het beste af". Het echtpaar Guo voor hun verbouwde restaurant.

de Vlissinger | 1995 | | pagina 19