Fotograaf begint mobiele studio Honderdduizend valt in Souburg Unicef-winkel in Vlissingen Neger zeeuws Arnemuidse wint reis Gran Canaria Sint Juttemus: modern en antiek onder één dak PRAAT MAAR BEL06-0432 I have a dream! De manager 'Bouw is de mooiste bedrijfstak' DE KINDERTELEFOON Primera van 't Westende Vlissingse 'superdozen1 heropend na verbouwing AANNEMERSBEDRIJF CHRISTIAANSEN BESTAAT VIJFTIG JAAR Rotte behaalt Zeeland-trofee BEDRIJFSKUNDIG BEKEKEN Op de hoek van de Walstraat en de Lange Zelke in Vlissingen is door de Walcherse afdeling van Unicef een winkel ingericht. De afdeling coördi neert jaarlijks de grote najaarsactie waarbij Uni- cef-produkten worden verkocht ten bate van de organisatie. De winkel, die volledig draait op vrijwilligers, is vorige week geopend en blijft open in de maanden november en december. ARBEIDSPSYCHOLOGIE PSYCHOCONSULT LEZERS SCHRIJVEN Het Vlissingse aannemersbedrijf W.F. Christi- Veel panden op Walcheren zijn aansen bestond vorige week vijftig jaar. „Ik ver- d,°°r°ns ?e gelijk ons bedrijf wel eens met een circus ver- kwamen er steeds meer telt directeur G. de Jonge van het bedrijf. woningbouwkiussen bij. De Afgelopen zaterdag is in het Winkelcentrum Dauwendaele in Middelburg een totaal ver bouwde Primera van 't Westende heropend. Het interieur van de zaak is geheel vernieuwd en het pand is wat groter geworden. De verbouwing heeft de laatste drie weken in beslag genomen. In de tussentijd werden de tijdschriften en tabaksartikelen die in de winkel aan de man worden gebracht verkocht vanuit een caravan voor het winkelcentrum. In de Sint Janstraat in Middelburg is sinds kort Sint Juttemus gevestigd. In de winkel worden zowel moderne als antieke meubelen en andere woningdecoraties verkocht. De sortering van de zaak is zeer divers, van spiegels en kasten tot verlichting en cadeau-artikelen. Woensdag 22 november 199R DE FAAM - DE VLISSINGFR 11 De Middelburgse fotograaf Saks Heijmans begon pas geleden met het opzetten van zijn 'mobiele fotostudio'. Vol gens hem is hij de enige foto graaf op Walcheren die op deze manier werkt. Inmiddels is zijn kersverse bedrijfje volop in gang. „Voorheen had ik een winkel in de Sint Janstraat in Middel burg, maar dat beviel me niet zo", vertelt hij. „Ik wilde eens iets anders doen, en zo kwam ik op het idee van een mobiele studio. Veel mensen hebben best een beetje schroom om in een studio te zitten. Nu kunnen ze me gewoon even bellen en dan kom ik langs. Ook mensen die bijvoorbeeld hun huisdier op de foto willen zetten kun nen bellen. Voor zo'n beest is de eigen vertrouwde omge ving altijd rustiger dan een fotografenstudio". Een ander voordeel van zijn mobiele stu dio is dat Heijmans overal kan fotograferen. „Thuis, in mijn studio, in het bos. Noem het maar op, met mijn mobiele studio kan ik overal komen", besluit hij. Iemand in Oost-Souburg is vorige week in één klap een ton rijker geworden. De hoofdprijs van de Staatsloterij viel op een lot gekocht bij de sigarenboer L. Kerkhove in de Kanaalstraat. L. Kerkhove mag zijn zaak van men, een erenaam die alleen de Staatsloterij voortaan 'Very gegeven wordt aan zaken waar Important Service Point' noe- de ton gevallen is. Vorige week vond in Goes de tiende editie van de bakkers wedstrijden plaats. Bakker Rotte uit Middelburg wist deze 'Zeeland-trofee' voor de tweede keer te bemachigen. De bakkers streden in drie categorieën (bolussen, vloer brood en weihnachtstol) om prijzen. Door in twee van de drie onderdelen hoog te sco ren (Rotte werd eerste door zijn Weihnachtstollen en twee de door de bolussen) kwam de Middelburgse bakker in het bezit van de trofee. Thomas Edison, de uitvinder van de gloei lamp, had meer dan vijfduizend mislukte pogingen achter de rug toen hij eindelijk suc ces had. Als iemand daarover begon zei hij: „Ik ben een geluksvogel. Ik ken meer dan vijfduizend manieren om géén gloeilamp te maken". Net als Albert Einstein heeft Edison een droom verwezenlijkt door te blijven geloven in dat wat hij zelf wel voor mogelijk hield. door drs. R.J.C. Schieman In zijn boek Groot Succes In Klein Bedrijf geeft management-trainer Hans-Peter Zim- mermann op onderhoudende wijze weer dat dromers het niet gemakkelijk hebben in de samenleving: „In onze maatschappij wordt creativiteit gestraft en volgzaamheid beloond: Wie herinnert zich niet zijn eerste tekenles? De juffrouw komt binnen, tekent een bruine paal en een groene kogel op het bord en zegt: 'Kinderen, vandaag tekenen we een boom'. De goed afgerichte kinderen tekenen keurig na wat de juf eerder op het bord heeft gekalkt, in precies dezelfde vorm en in precies dezelfde kleuren. Een hoog cij fer is de beloning. Maar Pietje kent de bomen van binnen en van buiten. Per slot van reke ning klimt hij in elke boom die hij vinden kan en leest hij hoog in de schaduwrijke kruin de wildste avonturenromans. Voor hem heeft een boom iets waanzinnigs, iets onbeschrij felijks; alle kleuren komen erin voor, van don- kerviolet via lichtblauw tot roze en purper. En omdat Pietje bij het denken aan al dit fraais bijna buiten zichzelf raakt van vreugde, tekent hij meteen een van zijn avontuurlijke helden erin. Trots laat Pietje zijn werk aan de juf zien. Die slaakt echter een kreet van schrik en geeft Pietje een dikke onvoldoende. Immers, de lerares wilde niet dat Pietje een boom tekende, zij wilde dat hij haar boom tekende!" Bovenstaand relaas maakt duidelijk dat we al vanaf onze vroege jeugd systematisch wor den afgeleerd te dromen. 'Dromen zijn bedrog' is een veelgehoorde uitdrukking in onze 'doe-maar-gewoon-dan-doe-je-al-gek- genoeg' maatschappij. Opmerkingen als deze zouden Albert Einstein in zijn graf doen omdraaien. Hij was het immers die aangaf dat verbeeldingskracht het verschil maakt tussen iets wel en iets niet realiseren. Om in zijn woorden te spreken: 'Verbeelding is alles'. Geen verbeelding dus zonder dromen. Daarom staat aan de basis van menig succes een droom; iets wat je heel graag wil en waarvoor je bereid bent offers te maken. Een droom kan binnen het bereik van het reali seerbare worden gebracht door doelen te stellen die haalbaar zin in de tijd: „Wie niet weet waarheen hij wil, moet zich niet verba zen als hij heel ergens anders aankomt". Daarom is het noodzakelijk prioriteiten te stellen: Wat vind ik belangrijk? Waar wil ik me voor honderd procent voor inzetten? Als ook dit helder is komt het aan op keihard werken. Het was Edison die ooit eens zei: „Inspiratie is niet zozeer inspiratie als trans piratie!" Na hard werken komt de beloning, de slagroom van het leven. Dit kan van alles zijn, zolang je er maar van kan genieten; een eigen huis, een korte vakantie, een vers kopje thee. Door te genieten van de verwezenlij king van een droom blijft het enthousiasme bewaard om steeds weer nieuwe uitdagin gen aan te gaan. Begin vandaag nog. Vandaag is immers het begin van de rest van uw leven! Spring uit uw bed en roep: „Wat een mooie dag! Wat kan ik gaan doen om mijn dromen te realiseren?" Neem er een kopje koffie bij, maar geniet er dit keer eens echt van! Vlnr Unicef-vrijwilligers D. Bloos, Marry Codée en Lya Koene. Unicef is werkzaam in hon derdachtendertig landen en zet zich in om de levens van kinderen te verbeteren op het gebied van gezondheidszorg, drinkwater, sanitair, onderwijs en voeding. De Walcherse afdeling van Unicef houdt zich doorgaans bezig met het geven van voorlichting op scholen. Eens per twee jaar is er een tentoonstelling. Daar naast exploiteert afdeling Wal cheren een winkeltje in Oost- kapelle waar tweedehands kle ding wordt verkocht (opbrengst voor Unicef) en regelt ze verder de verkoop van Unicefprodukten. Één van de manieren waarop de pro- dukten worden verkocht is door in de laatste twee maan den van het jaar een winkel in te richten. „Vorig jaar zaten we voor het eerst in een leeg staand winkelpand. Toen zaten we in de Sint Jacobspassage. Dit jaar hebben we het geluk dat we kunnen beschikken over een pand op een van de drukste punten in de stad, de hoek van de Walstraat en de Lange Zelke", vertelt Marry Codée, bestuurlid van de Wal cherse afdeling van Unicef. Het assortiment van de winkel bestaat uit wenskaarten en kin derartikelen zoals puzzels, kook- en doeboeken, schrijfpa pier, pennenétuis- en dozen en voor de kleintjes knuffelbees ten en stoffen ballen. De Uni- cefwinkel is van maandag tot en met zaterdag geopend. De complexiteit van het moderne bedrijfsle ven heeft geleid tot het ontstaan van een nieuwe groep werkers: de managers. Binnen de organisatie nemen ze een centrale plaats in, waardoor ze het reilen en zeilen op het werk sterk beïnvloeden. Het is de taak van de manager om sturing te geven aan het werk dat verricht wordt. Drs. Henk C.M. Hermans De taken die daarbij horen zijn vooral plan ning en leidinggeven. Vaak is het de gang van zaken binnen het bedrijf, dat hij samen met collega-managers (het management team) de gewenste productieresultaten vast stelt, en zorgt dat deze gehaald worden. De technische term daarvoor is resultaatgericht management. Managers kunnen onderling sterk verschillen in de wijze waarop ze hun managementtaken uitvoeren. Temeer, omdat de meesten geen speciale managementopleiding hebben gevolgd. Ze komen rechtstreeks van school in een managementfunctie, of promoveren er van uit het uitvoerend werk geleidelijkaan naar toe. Maar een slimme student of een goede vakman hoeft nog geen effectieve manager te zijn. Daar zijn weer andere capaciteiten voor nodig. We kunnen managers indelen in twee typen. We kennen de werkpaarden, die zich vooral onderscheiden door hun mateloze inzet. Ze presteren voor vierhonderd procent en zijn vaak 24 uur per dag met het bedrijf bezig. Het werkpaard is verslaafd aan zijn werk en stelt zijn leven ten dienste van de zaak. Heel anders gaat het tweede type te werk: de geniale manager. Hij besteedt de beschikba re energie juist heel zuinig, en moet het voor al hebben van geniale inzichten en beslissin gen. De geniale manager weet op het juiste moment te scoren en dwingt daarmee respect af bij zijn directie en onderdanen. De werkwijze van managers kunnen we onderverdelen in taakgericht of relatiege- richt. De taakgerichte manager bekommert zich haast uitsluitend om het werk zelf. Zijn enige zorg is de produktienorm: wordt deze ook dit jaar bereikt? Voor de menselijke aspecten binnen de organisatie heeft hij geen of weinig oog. Bij de relatiegerichte manager geldt juist het tegenovergestelde. Hij heeft vooral oog voor de samenwerkings relatie. Voor een goede uitvoering van de managementsfunctie is een evenwicht tus sen deze twee belangrijk. Soms moet alle aandacht uitgaan naar het werk zelf, op ande re momenten vooral naar de verhoudingen op het werk. Behalve vaktechnische kennis dient een manager daarom over enkele psychologi sche eigenschappen te beschikken. Hij moet sensitief zijn voor de gevoelens en verlan gens van zijn medewerkers, zodat hij daarop adekwaat kan inspelen. Zijn denkwijze moet flexibel zijn, zodat hij veranderende omstan digheden naar zijn hand kan zetten. De ver antwoordelijkheid van zijn baan vraagt een grote stressbestendigheid, en zijn samen werking met anderen doet een beroep op goed ontwikkelde communicatieve vaardig heden. Kortom de moderne manager ver enigt enkele belangrijke psychologische eigenschappen in zijn persoon. Als ze niet aanwezig zijn, kan training een uitkomst bie den. De moderne managementtrainingen mikken vooral op het aanleren van die kwali teiten, die hem tot een ware leider maken. Psychologische kennis en een gezonde levensfilosofie zijn daarbij een wezenlijk onderdeel. Maar een te sterke concentratie van kennis en kunde in een managementteam kan ook negatieve bijwerkingen hebben. Het kan lei den tot zelfgenoegzaamheid in de top en ont moediging op de werkvloer. De excellente manager kan anderen de mogelijkheid ont nemen om nieuwe ideeën te ontwikkelen en raakt daarmee in een ivoren toren. Of hij kan - overtuigd van zijn eigen kunnen - enkel ver antwoordelijkheid nemen voor de successen, en mislukkingen toeschrijven aan tegenwer king op de werkvloer. Een gezonde samen werking tussen management en de werk vloer wordt verstoord als er binnen een onderneming elitevorming plaatsvindt, waarbij slechts een kleine groep kan schitte ren. Zo'n egotripperij is geen staaltje van management maar van mismanagement. Ze schept op den duur haar eigen ondergang. De wekelijkse rubriek 'Walchers plat' behoort tot één van de eerste stukjes die ik in de Faam lees. We (mijn zuster en ik) vinden dat stik-leuk. Mijn zuster woont in Soest en als ik haar schrijf, gaat er dikwijls een stukje van u mee, overigens we schrijven ook 'plat' Walchers naar elkaar, lachen natuurlijk. Nu las ik over 'Neger zeeuws'. Wij (mijn man en ik) komen net terug van een rondreis door Zuid-Afrika en dan kom je natuurlijk in aanraking met Afrikaans. Voor ons heel verrassend, want we hoorden namelijk woor den of zinnen van ons. Glad nie oor, bijvoor beeld. En héél simpel ook geschreven, zoals 'was- lappie' in plaats van 'towel' (in 't vliegtuig). Ook heel begrijpelijk voor Zeeuwen is 'ons bin oop' - wij zijn open - winkel. Wat denkt of weet u, waren er ook Walcherse voortrekkers? Als u er wat van heeft, haal het eens aan in 'Walchers plat'. We zien er naar uit. We hopen nog veel ple zier te beleven van je 'stikjes'. Mary Koole Abeelseweg 2 Middelburg - Jonge. „Na de jaren zestig flats aan de Rooseveltlaan bij voorbeeld". Maar nog steeds timmert het bedrijf aan de weg: de overkappingen in de Vlissingse binnenstad werden door Christiaansen aange bracht. „Er is geen mooiere bedrijfstak dan de bouw", vertelt De Jon ge. „Dat geldt voor het hele team. Wij kunnen op straat lopen en iets aanwijzen: dat hebben wij gedaan. Als zo'n gebouw er eenmaal staat blijft het er lang staan. In die vijftig jaar dat we bestaan zijn er eigenlijk maar weinig gebou wen van ons echt verdwenen. Wat ook zo mooi is, is dat je iedere keer iets anders maakt. De directie van het jubilerende aannemersbedrijf Christi- deuren mogen vaak hetzelf- aansen. Links G. de Jonge, rechts L de Nooijer. z'|n, een gebouw is alt.jd FOTO: ANDA VAN RIET. anders „Als we beginnen is er alleen braak terrein", verduidelijkt hij. „Dan komt er een vracht wagen met spullen, auto's met mensen, één of meer keten. Een hekwerk eromheen en we kunnen beginnen. Net als een circus. Onze medewerkers zijn de artiesten, wij de directie en de architect zorgt voor de muziek". Samen met L. de Nooijer vormt hij de directie van het aannemersbedrijf. De laatste Christiaansen nam in 1982 afscheid van de zaak. „Hij stelde toen voor dat wij de zaak over zouden nemen. Zelf heeft hij nog een symbolisch belang van één gulden in de zaak. Voor het geval wij samen ergens écht niet uit kunnen komen", lacht De Nooijer. Het bouwbedrijf floreerde tij dens de opbouw na de tweede wereldoorlog. „Het eerste werk dat Christiaansen aan nam was het dichten van gaten door bombardementen. Daarna kwamen panden als het Belgisch Loodswezen op de Vlissingse Boulevard, Brit- tania, der Boede, Vijvervreugd. Saks Heijmans voor zijn mobiele fotostudio. FOTO: ANDA VAN RIET. „Wel eventjes behelpen maar als je ziet hoe mooi de winkel is geworden dan vergeet je dat meteen", vertelt Gaby van 't Westende, die samen met haar vriend Mike But in de winkel staat. Primera van 't Westende bestaat al drieëntwintig jaar en is sinds kort aangesloten bij de inkoopcoöperatie Primera. „Mijn ouders zijn deze zaak begonnen. Nu doen wij het nog een jaartje met hun samen en dan nemen wij de winkel over", aldus Van 't Westende. Het assortiment van de zaak is behoorlijk uitgebreid. Behalve de vertrouwde produkten zoals lektuur en rookwaren worden er nu ook staatsloten, cd's, videobanden, luxe aan stekers en boeken verkocht. Nieuw is de foto-afdrukservice die het bedrijf in de nieuwe winkel biedt. Links op de foto L.J. Poppe, C. Kieboom en W.KIaring van vishandel Poppe. Geheel rechts prijswinnares P. Mar- teijn. P. Marteijn uit Arnemuiden heeft bij vishandel Poppe in' Middelburg een reis naar Gran Canaria gewonnen. Deze reis is de hoofdprijs van de specia le 'Reismaatjesactie', die Pop pe in samenwerking met haring-leverancier Ouwehand de laatste maanden hield. Deelnemers aan de aktie ont vingen bij aankoop van vier schoongemaakte haringen een gratis 'reismaatje', dat op een spaarkaart geplakt kon wor den. Na het afmaken van een slagzin kon de kaart weer wor den ingeleverd. Naast de reis naar Gran Cana ria krijgen de winnaars ook een bezoek aan de gloednieu we vestiging van Ouwehand in Katwijk. Zij kunnen dan met eigen ogen zien hoe haring wordt schoongemaakt. Eigenaars Gerbrand van der Vorst en Ray Hangoor kwamen op het idee voor hun winkel toen Gerbrand zijn pand in de Sint Janstraat aan het verbou wen was. Gerbrand: „Eerst was er maar een betrekkelijk kleine winkelruimte. Doordat ik de tuin bij het pand heb getrokken is er een mooie gro te ruimte ontstaan. Aanvanke lijk wilde Ray de winkelruimte van mij huren maar we kwa men al snel op het idee voor deze zaak". Behalve hun win kel hebben Gerbrand en Ray ook nog een baan. Gerbrand werkt in een laboratorium in Vlissingen-Oost en Ray heeft een sportschool in Middel burg. „Het is toch prima te combineren met ons werk, we zien dit eigenlijk als een nieu we uitdaging", vertelt Ray. Menig bezoeker van Sint Jutte mus zal zich afvragen waar de naam van de winkel vandaan komt. Gerbrand: „We kwamen eigenlijk op het idee voor de naam door de straat waar we in zitten. De straat heet Sint Jan en er is ook een koffiehuis Sint John. Zo kwamen wij eigenlijk op Sint Juttemus". De naam van de denkbeeldige heilige is bewust fout geschre ven. „Eigenlijk is het natuurlijk Sint Juttemis, maar onze win kel is niet mis dus hebben we er maar mus van gemaakt. Wat ons nog meer aansprak in de naam is dat het staat voor eindeloos en tijdloos, een aspect wat ook in onze sorte ring naar voren komt", verdui delijkt Gerbrand. Het assortiment van de zaak is anders dan wat men in de doorsnee interieurzaak aan treft. Behalve moderne design meubels zijn er ook koloniale meubels te koop. „Bijvoor beeld meubels uit Indonesië. Zware teakhouten meubels die stammen uit de koloniale tijd en nu erg in trek zijn", legt Ger brand uit. Het assortiment van Sint Juttemus zal overigens in de toekomst nog wel worden uitgebreid. Ray: „We zijn con stant op zoek naar nieuwe din gen en zoeken bijvoorbeeld ook nog werk van kunstenaars die iets aparts maken voor een leuke prijs. We kijken natuurlijk wat de klanten mooi vinden maar je begint toch met een basis van spullen waar je zelf van houdt". Sint Juttemus is geopend van maandag tot en met zaterdag. Gerbrand van der Vorst en Ray Hangoor voor hun nieu we zaak in de Sint Janstraat. Elke dag van 2 tof 8 uur •GRATIS zaterdag twee enorme dozen uit aan L. de Jonge uit Lewe- dorp en H. Kloet uit Vlissin gen. Beide dames deden mee aan de stempelactie 'Vlissingen- Oost-Souburg tracteert', die al in mei dit jaar begon. Vlnr: L. de Jonge, J. Jacobs en H. Kloet bij de uitreiking van de twee 'superdozen'. FOTO: ANDA VAN RIET. actie zouden we als hoofdprijs de deelnemende winkeliers de Superdoos verloten", ver- was zo groot dat er nog een telt VVV-directeur Jan Jacobs, extra doos, de Megadoos, kon „Maar het enthousiasme van worden ingericht". Gaby van 't Westende en Mike But voor de caravan van waaruit zij de afgelopen drie weken hun waar aan de man brachten. De eerste prijs, een Megabox, was tot aan de rand gevuld met artikelen (met een totaal waarde van over de tweedui zend gulden) was voor L. de Jonge. De grote Superdoos, waarin voor vijfduizend gul den aan artikelen was ingepakt bleef in Vlissingen. Wie acht stempels verzamelde van de deelnemende winke liers maakte kans op een 'ver wen-weekend' voor twee per sonen. „Aan het eind van de

de Vlissinger | 1995 | | pagina 11