Fruit gedijt goed in klassieke boomgaard Open huis dierenasiel Dorkas Hulp in touw voor straatkinderen SCHOON WATER BROODNODIG Johan Friso Nederlands kampioen "Voor 50 Gulden Redt U een Kind van Lepra" Giro Gééf om Lepra Arbeidspsychologie Opbranden op het werk Tot tien tellen Vliegeren voor vrede SIMAVI KEN JE LIMIET 80 Wie het begrip 'hoogstamboomgaard' alleen kent uit geschiedenisboeken of verhalen van grootouders, kan aanstaande zaterdag een kijk je nemen in de Hollandsche Hoeve in Goes. In het kader van de landelijke Open Boomgaard Dag en de actie 'Houdt de bongerd hoog' is de Hoeve de hele dag open voor publiek. Fruitspreekuur Het dierenasiel aan de Lange Leenweg 1 te Vlissingen houdt op 7 oktober van 10 tot 16 uur open huis voor iedereen die kennis wil maken met het asiel- werk. De open dag wordt gehouden in het kader van de landelijke open asieldagen, die voor de zesde maal worden georganiseerd door de Centrale Asiel raad van de Neder landse vereniging tot Bescherming van Die ren, waarbij meer dan honderd asielen zijn aangesloten. PSYCHOCONSULT Drs. Henk C.M. Hermans De werkgroep Walcheren van de christelijke hulporganisatie Dorkas Hulp houdt op 6 oktober een lezing over straatkinderen. De avond begint om 20 uur en wordt gehouden in de Gasthuis- kerk in Middelburg. Aan deze avond wordt mee gewerkt door het interkerkelijk jongerenkoor Glorify. BEDRIJFSKUNDIG BEKEKEN door drs. R.J.C. Schieman TE HARD RIJDEN KOST TE VEEL Lepra stichting Amsterdam Woensdag 4 oktober 1995 DE FAAM - DE VLiSSINGER 27 Allerlei soorten dieren en planten vinden een goed heenkomen tussen de hoge stam men van klassieke boomgaarden. Een hoogstamboomgaard is een klassieke 'bongerd' (boomgaard). Vanaf de jaren vijftig wordt fruit vooral aan kleine, lage bomen gekweekt. Deze laagstamfruitbomen kun nen machinaal bewerkt wor den en zijn dus financieel aan trekkelijk voor telers. Om te voorkomen dat de ouderwetse boomgaard in de nabije toe komst echt alleen nog maar in geschiedenisboeken bekeken kan worden is Landschapsbe heer Nederland begonnen met de actie 'Houdt de bongerds hoog'. „Hoogstambomen zijn mooi en nuttig", stelt de stich ting Landschapsverzorging Zeeland. „Want niet alleen fruit gedijt goed in zo'n klassie ke boomgaard. Allerlei soorten dieren en planten - waaronder ook bedreigde soorten - vin den een goed heenkomen tus sen de hoge stammen. Een extra reden om de hoogstam boomgaard te redden". Landschapsbeheer Nederland wil met de campagne boeren en landeigenaren die van plan zijn een kleine, klassieke boomgaard aan te leggen een steuntje in de rug geven. Om hun en andere vrijwilligers die werkzaam zijn op dit gebied te helpen werd een cursus ont wikkeld. Tijdens de open dag in Goes is meer informatie over deze cur sus verkrijgbaar bij één van de aanwezige stands. Verder geven verschillende or ganisaties demonstraties. Zo wordt er aandacht besteed aan klimtechnieken, er wordt met een handboog geschoten om flessen sap of kistjes fruit te winnen en er is een 'fruit- spreekuur'. Bezoekers die fruit meebrengen kunnen tijdens dit spreekuur de naam van hun fruit achterhalen en vragen stellen over fruit, fruitbomen en boomgaarden. Op het terrein wordt verder een tentoonstelling ingericht met oude fruitrassen, waaraan ook een quizz verbonden is. Een rondje door de boom gaard onder leiding van een gids ontbreekt natuurlijk niet. Bezoekers die de die dag opge dane kennis in praktijk willen brengen mogen zelf fruit pluk ken en mee naar huis nemen. Voor kinderen vanaf zes jaar is er een apart programma opge zet door het Milieu Educatief Centrum IVN. De Hollandsche Hoeve is zater dag van 9.30 tot 16.30 uur ge opend. Veel mensen denken nog steeds dat een asiel een afmaakcentrum is, en dat asieldieren een soort tweede keus dieren zijn. Dat dat al lang niet meer waar is blijkt uit de cijfers: per jaar worden meer dan zeventigduizend honden en katten liefdevol opgevan gen en verzorgd door vrijwilli gers die werkzaam zijn in de asielen. Negentig procent van alle dieren vindt na enige tijd een nieuw baasje. Dit maakt de dierenasielen tot een tijdelijk opvangcentrum voor de die ren, een 'vluchtheuvel'. Afgelopen zomer is er een ern stig kattenoverschot in de asielen ontstaan. Het dieren asiel zit nu nog overvol met zowel jonge als oudere katten, binnengebracht als zwervers of weggedaan door mensen die er niet voor wilden of kon den zorgen. Dit specifieke pro bleem en andere aspecten van het asielwerk staan tijdens de open dagen centraal. De kynologenclub Zeeland zal demonstraties verzorgen en geeft informatie over het omgaan met honden. Retielen- zoo Iguana is aanwezig met een kraam, net zoals vogelop vang De Mikke. Kinderboerde rij De Klepperhoeve laat ver schillende dieren zien. Zo is er bijvoorbeeld een knuffelhoek met konijnen. Kinderen van zes tot en met twaalf jaar mogen hun eigen spulletjes verkopen op het terrein van het asiel. Het clownspaar Joke en Miko zijn een hele dag aan wezig. Kinderen kunnen door hen geschminkt worden en Miko deelt dierenbaltonen en verse popcorn uit. Voor wie eens op een andere manier vervoerd wil worden is er de paardentram. Die rijdt de hele dag van het Miro-parkeer- terrein naar het asiel en weer terug. In Japan spreekt men van 'karoshi': sterven door te hard werken. In ons land zijn we met deze vorm van zelfdoding nog niet zo bekend, dat we er een apart woord voor hebben. Dat geldt wel voor het stadium daarvóór: opbranden ofwel het 'burnout syn droom'. Naar schatting tien tot twintig pro cent van de werkende bevolking heeft er in meer of mindere mate onder te lijden. Het is een eindstadium van een arbeidszaam leven, waarin de stress niet goed gehanteerd werd. Vooral mensen in dienstverlenende en ver zorgende beroepen lopen het risico om op deze wijze hun loopbaan vroegtijdig te moe ten afbreken: onderwijzers, leraren, ver pleegkundigen, politie-agenten, gevangenis bewaarders, maatschappelijk werkenden, huisartsen en psychologen. Opbranden in het werk wordt gekenmerkt door lichamelijke en geestelijke uitputting, en een veelheid aan lichamelijke spannings klachten. Het gevoelsleven wordt overheerst door depressieve en agressieve stemmin gen. Op den duur zijn deze lichamelijke en emotionele klachten gewoonlijk reden tot ziekmelding. De burn out kenmerkt zich daar naast door een negatieve, cynische werkhou ding. Dit negativisme en cynisme betreft vooral diegenen,- die men beroepshalve ten dienste moet zijn: de patiënten, leerlingen, klanten, etc. Een opgebrande leraar zal over zijn leerlingen spreken als die 'dombo's' uit 3c, een verpleegkundige of arts reduceert zijn patiënt tot 'die galsteen van vanochtend' en de opgebrande psycholoog heeft het over die 'hysterica'. Tenslotte gaat opbranden samen met een algeheel gevoel van incompetentie. Ofschoon hij zich misschien naar anderen beter voordoet, is de lijder aan het burn out syndroom ervan overtuigd, dat hij zijn werk niet meer aan kan. De enige manier om zich op de been te houden, is krampachtig vast te houden aan zijn negativisme: „Het is toch allemaal parels voor de zwijnen". Meer van hetzelfde dus! Vooral mensen die aanvankelijk heel anders op hun werk zaten, lopen het risico om vroegtijdig op te branden. De idealisten, de perfectionisten, de medewerkers die zich sterk persoonlijk verantwoordelijk achtten voor hun werk, kunnen in enkele jaren tijd veranderen in cynici die slechts met de grootst mogelijke tegenzin hun werkplek opzoeken. Het werk heeft voor hen elke uit daging verloren, en is nog slechts een nood zakelijk kwaad. De oorzaak van dit trieste resultaat? De lange lijst van frustraties die voortkomen uit een irreëel verwachtingspatroon. Mensen die het risico lopen op een burn out syndroom zoe ken vaak een wederkerigheid in hun omgang met de mensen waarmee ze een dienstverle nende of verzorgende relatie hebben. Hun professionele relaties worden gekleurd door persoonlijke behoeften; de behoefte aan waardering en erkenning. En deze wederkerigheid blijft vaak uit. Als er nu vol doende emotionele support wordt gegeven vanuit de organisatie, valt met deze frustratie nog wel te leven. Blijft ook deze afwezig, dan wordt het een stuk moeilijker en kan opbran den het onvermijdelijke resultaat zijn. In nogal wat dienstverlenende en zorgverle- nende instellingen komt de zorg voor de medewerkers echter nauwelijks serieus aan bod. Alles is eenzijdig gericht op de patiënt, de klant of de leerling. Daar wordt immers de boterham mee verdiend. Bovendien zijn veel zorgverleners niet zo snel bereid om aan dacht te vragen voor hun eigen wensen en verlangens, laat staan voor problemen. Dat kan door anderen als een zwakheid worden uitgelegd. Die wekken immers de indruk, dat ze hun zaken wél goed geregeld hebben. Zeker voor het burn out syndroom geldt: voorkomen is beter dan genezen. Nogal wat opgebrande mensen keren namelijk nooit meer terug naar hun werkplek, en eindigen in de WAO. Het burn out syndroom laat ons zien, hoe de liefde tot het werk kan ontsporen en tot ziek te kan leiden. Het is de kunst in het leven, om de dingen op de juiste plaats te zoeken. Daarom een gezond advies: Houd gerust van uw werk, maar zorg daarnaast voor uw lief desleven. De werkgroep Walcheren van Dorkas Hulp wil zich een jaar lang inzetten voor de straatkin deren. Zo zullen er in verschillende plaatsen op Walcheren huis- aan-huis collectes voor de straatkinderen worden gehou den. Aan de hand van een video en dia's wordt tijdens de lezing meer verteld over ach tergronden van straatkinderen en het werk van Dorkas. Mil joenen kinderen op de hele wereld slapen iedere nacht op straat. Overdag zwerven zij door de straten op zoek naar iets eetbaars. Gedwongen door armoede of weggelopen van huis omdat ze daar slecht behandeld werden. Voor de kinderen bleef maar één weg open: op straat leven en stelen en bedelen om in leven te blij ven. De kinderen worden vaak misbruikt, bedreigd of zelfs ontvoerd. Dorkas Hulp heeft zich het lot van de straatkinderen aange trokken. In vier landen verleent Dorkas hulp aan de kinderen: in Kenia, Ethiopië, Rusland en Roemenië. In deze landen heeft Dorkas huizen waar de kinderen worden opgevangen. Ze krijgen voedsel, kleding en leren een beroep. Dorkas heeft ruim zestig werk groepen en rond de 220 depots in Nederland waar hulpgoederen worden ingeza meld. Die hulpgoederen zijn bestemd voor meer dan 60 projecten in 24 landen in Oost- Europa, het Midden-Oosten en Afrika. Door middel van een grootscheepse publici teitscampagne brengt PTT Telecom iedereen op de hoogte van de aanstaande omnum mering: vanaf de tiende van de tiende krijgt iedereen een tiencijferig nummer. De landelijke omnummeringsoperatie is nodig om te kunnen voldoen aan de nog immer stijgende vraag naar telefoonaanslui tingen; steeds meer mensen willen een tweede aansluiting voor hun fax of modem. Een tweede reden van de omnummering is de komst van een Europees alarmnummer. Omdat dit nieuwe nummer begint met het cijfer 1 moeten alle Nederlandse telefoon nummers die ook met een 1 beginnen gewij zigd worden. De laatste reden van de wijzi ging is de komst van nieuwe concurrenten. Vanaf 1998 mogen ook andere bedrijven zoals Libertel telefoonverkeer gaan verzor gen. Kosten noch moeite worden gespaard om de consument en het bedrijfsleven op de gevol gen van de aanstaande omnummering te wijzen. Door middel van speciale omnum mergidsen, omnummerdiskettes, omnum- merapparaatjes, om nummerstickers, omnummerkaartjes en wat al niet meer zij, probeert PTT Telecom de knop in onze hoof den om te draaien. Als extra service richting bedrijfsleven blijven de oude telefoonnum mers gedurende zes maanden nog in dienst, ledereen is in die periode dubbel bereikbaar. Op die manier wordt het bedrijfsleven de tijd gegund de noodzakelijke technische wijzigin gen uit te laten voeren: oude telefoonnum mers dienen uit het (intern) geheugen van telefoons, faxen en databanken te worden genomen opdat nieuwe ervoor in de plaats kunnen komen. Bij de landelijke omnummeringsoperatie zijn drukkerijen en reclamebureaus lachende derde. Immers briefpapier en foldermateriaal waarop de nog oude telefoon -en faxnum mers vermeld staan, zijn binnen afzienbare tijd niet meer actueel. Toch hoeft de omnum mering u niet alleen geld te kosten. Als het lot u gunstig gezind is kan uw er zelfs geld mee verdienen: in de Nationale Teleloterij is uw telefoonnummer namelijk geld waard! Elke week heeft men kans op één miljoen gulden en men steunt tegelijkertijd miljoe nen kinderen in de hele wereld. Het bedrijfsleven ziet in de landelijke omnummering kans extra service te bieden om klanten te binden. Door middel van han dige omnummeringstabellen worden de klanten gewezen op de aanstaande wijzigin gen; een gewaarschuwd mens telt immers voor twee! Ook PTT Telecom is gewaar schuwd: minister Jorritsma verrichte onlangs de officiële opening van het nieuwe mobiele telefonie-netwerk van Libertel, de nieuwe concurrent van PTT Telecom. De minister sprak de verwachting uit dat PTT Telecom de aanbiedingen waarmee Libertel de consumenten lokt zal beantwoorden. De toegenomen concurrentie kan dan alleen maar gunstig gaan werken in de prijs van het telefonisch verkeer. Maar wie denkt dat tele foneren in de toekomst goedkoper zal wor den heeft het mis: weliswaar wordt het bel len in Nederland per tik 1 cent goedkoper en worden de abonnementskosten verlaagd met fl 3,20 per twee maanden, PTT Telecom gaat vanaf 1 januari 1996 over al haar tele communicatiediensten 17,5% BTW bereke nen. Als gevolg daarvan zullen de telefoon kosten gemiddeld stijgen met zo'n tien pro cent: wie tot tien kan tellen kan de hele wereld bellen! Slecht water veroorzaakt 80% van alle ziekten in ontwikkelingslanden. Jaarlijks sterven 4 miljoen kinderen onder de vijf jaar aan een diarree-besmet- ting. In India en Afrika dreigen miljoenen mensen door watergebrek te sterven. Simavi heeft daar direct mee te maken. Dagelijks. Help ons. Vraag de informatie. Graag sturen wij u ons Wereld Water-boekje. VOOR MEDISCHE HULP IN ONTWIKKELINGSLANDEN Spruitenbosstraat 6, 2012 LK Haarlem - Tel. (023) 31 80 55 Onder het motto 'One sky. One world' wordt op zon dag 8 oktober over de hele wereld gevliegerd voor vre de. Ook Zeeland doet mee: vanaf 13 uur gaan de vlie gers de lucht in op de Veer- se Gatdam bij Vrouwenpol der. Muzikaal leider Fred moe digt 'zijnJohan Friso aan Natuurlijk heeft ook een junior-corps een dirigent. Bij Johan Friso is dat Michael de Weert, die vanaf zijn opstapje een goec overzicht heeft op de voor stelling. De wereld-vredes-vliegerdag staat traditiegetrouw garant voor een kleurrijk schouwspel, waarmee de deelnemers dui delijk willen maken dat wereld vrede direct samenhangt met een gezond milieu en een rechtvaardige verdeling van welvaart en welzijn. Voorafgaand aan het vliegeren is er een oecumenische vre- desviering in boerderij Groot Middenhof in Kamperland. Deze begint om 11 uur. De deelnemers moeten niet alleen muziek kunnen maken, ook de ingewikkelde looppasjes zijn onderdeel van de show. De vlaggenmeisjes, in jargon 'the guard' geheten, zorg den voor een spetterende show in het Utrechtse stadion Galgewaard. Afgelopen zaterdag werd het junior Drum Corps Johan Friso uit Middelburg Nederlands kampioen in Utrecht. In het FC Utrecht-stadion Galgewaard haalden de jonge Zeeuwen nèt genoeg punten om het concurrent Jong Jubal te kunnen verslaan. Behalve Johan Friso deden nog twee corpsen uit Middel burg mee. Juliana, waar Johan Friso deel van uitmaakt, werd zesde in het eind-klassement voor de 'volwassen' corpsen. De eveneens uit Middelburg afkomstige Blue Spirit, cat eigenlijk een klasse lager speelt dan Juliana, eindigde twee plaatsen hoger. 50500

de Vlissinger | 1995 | | pagina 27