32* a> Toeristendagen, opmaat naar Ruyterfeesten Vlissingen KLEURENFOTO'S 0.19 ro's w>mm STICHTING RICHT KLUSSENBUREAU OP VOOR ALLOCHTONEN m W' "ZValc&em fdat TOERISTEN- DAGEN DEMONSTRATIE PARKETVLOER LEGGEN L. VLISSINGEN organiseert 28 juli 4, 11 en 18 augustus o.a. Volkssporten, clowns, dweilband, springkussen, schminken, goochelaar, karaoke Kim 78 MM VERSCHOORE tBEELD m miLUJim Door Ellen Erkens De werkloosheid onder allochtonen is groot. De overheid doet er - naar eigen zeggen - alles aan om werknemers te stimuleren om meer alloch tonen in dienst te nemen. Ibrahim Cinemre is van mening dat dat niet genoeg is en richtte vorig jaar de stichting Werkgelegenheid Al lochtonen op. Nu, ruim een jaar later, geeft Ibra him Cinemre, één van de oprichters van de stichting, toe dat zijn 'missie' mislukt is. Bij de pakken neerzitten is echter niet zijn stijl. De stichting begint nu een klusjesbureau om zo de aangesloten leden toch aan het werk te krijgen. PZC WEEKBLADEN Ondernemers Onderling Met Toeristendagen wil de Vlissingse mid denstand het publiek alvast een voorzet geven op de aanstaan de Ruyterfeesten die van donderdag 24 tot en met zaterdag 26 augustus worden ge houden. Zomerfestival Welbekommetje! IN ELKE KLASSE VOOR ELKE PRIJS l-UUR FOTOSERVICE STANDAARDPRINT: O.W KE PRIJS NT: 0.991 FOTO® VERSCHOORE W WINKELCENTRUM A4/DDB Recht t.o. C&A en Blokker 25e JAARGANG NUMMER 30 26 JULI 1995 'Turks brood is veel beter ingeburgerd dan Turk zelf' Sinds de oprichting van de stichting is er, ondanks het enthousiasme waar mee gewerkt werd, niet veel veran derd voor allochtonen op de arbeidsmarkt. Cinemre schreef talloze bedrijven aan, maar kreeg bijna overal nul op rekest. Ook de overheid liet het afweten, volgens Cinemre. „Ik heb de overheid heel vaak onze diensten aangeboden. Zij vinden per slot van rekening dat het bedrijfsleven meer allochtonen in dienst moet nemen. Niet één positieve reactie kreeg ik van ze. Als ze zelf het goede voorbeeld niet geven, hoe moet het dan met het bedrijfsleven?", vraagt hij zich af. „Ze willen ons geen subsidie geven omdat ze vin den dat het arbeidsbureau de taak heeft om te bemiddelen tussen werkgever en werkne mer. Dan zeg ik: kom dan met werk. Gééf dat goede voor beeld!". Bij Werkgelegenheid Allochto nen staan zo'n tachtig mensen ingeschreven. Tien vonden er vorig jaar een tijdelijke baan bij de visafslag, één man vond een vaste baan als schoonma ker bij de ZWN. De inschrijvingen bij de stich ting Werkgelegenheid Alloch tonen zijn gestopt. „Ik kan M 'M SwS HD@ xynflssflmgsip Oplage: 23.510. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Faam. Totale oplage: 48.710. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: G.J.A. van den Eeden 01184-84313 (privé 01184-72283). Redactie: Ad Hanneman, 01180-81271 en Ellen Erkens (ai), 01180-81270. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. 01180-81215 Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Oost-Souburgseweg 10,17.00 uur. Postbus 18, 4380 KA Vlissingen, tel. 01184-84000 De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 172.550. momenteel niets bieden en ik wil de mensen geen valse hoop geven", legt Cinemre uit. Van het klussenbureau ver wacht hij veel. „Over twee jaar hopen we er zelfstandige bedrijven aan over te houder,, die zelf weer personeel aan kunnen nemen". Cinemre denkt bijvoorbeeld aan een schilderbedrijf, of een loodgie ter. Die bedrijven zouden dan niets meer met de stichting te maken hebben, maar zelfstan dige ondernemers moeten zijn. „We willen de mensen steunen en begeleiden op de weg daar naar toe", vertelt hij. De klussen die de stichting nu voor particulieren of bedrijven wil doen variëren sterk: voor alles wat in en om het huis ver timmerd, geschilderd of gebouwd moet worden kan de stichting iemand leveren. Maar ook iemand die veel ver zorging nodig heeft kan bij de stichting een verpleger inhu ren. Volgens hem is zijn klus senbureau éénderde goedko per dan de reguliere bedrijven die hetzelfde werk doen. Eén van de mensen die ingeschreven staan bij de stichting Werkgelegenheid Allochtonen aan het werk tijdens een klus. FOTO AN DA VAN RIET „Omdat we een stichting zijn hoeven we alleen maar kos tendekkend te draaien. Het prijsverschil zit 'm in het feit dat we geen winst hoeven te maken" licht hij toe. De stichting ijvert ook voor meer integratie van allochto nen in de Nederlandse samen leving. „En je merkt toch dat Zeeland ook weer een heel andere cultuur heeft dan de Randstad. Zelfs een Amster dammer heeft het daar al moeilijk mee, laat staan een buitenlander. Ik bedoel dat Zeeuwen sterk de neiging heb ben om alles onderling te regelen. Alleen in uiterste gevallen kom je als buiten staander ergens voor in aan merking. We stimuleren onze mensen wel om cursussen Nederlands te volgen, maar ook dat is hier niet gemakke lijk: inschrijfgeld, wachttijden. Kijk, bij de mensen die in het kader van gezinshereniging hier naar toe komen gebeurt wel veel op dit gebied. Voor de mensen die hier al zijn is wei nig aandacht. Maar intussen zitten talloze mensen in de problemen", betoogt hij. Intussen gaat hij door met pogingen om allochtonen aan het werk te krijgen. „Er moeten gewoon bedrijven zijn die weten dat het beter kan. Zeeu wen komen toch zeker ook wel eens buiten hun provincie? In de Randstad zijn al bedrijven die werk bieden aan twee- tot driehonderd allochtonen, in alle lagen van het bedrijf! Nederland vergrijst, op den duur wordt de groep allochto nen heel erg groot. Wij ouders hebben de plicht om onze kin deren daarop voor te bereiden zodat we vreedzaam naast elkaar kunnen leven en wer ken. Turks brood is tegen woordig beter ingeburgerd dan de Turk zelf!", besluit hij verontwaardigd. Elke vrijdag is er deze zomer maanden zo'n Toeristendag, parallel aan de weekmarkt. Vorige week vrijdag was de eerste Toeristendag. Voorzitter Bob van Laere van de Evene menten Commissie Vlissingen was dik tevreden over de novi teit. De laatste Toeristendag wordt op 18 augustus gehou den binnen de muren van Vlis singen. Reden om wat extra smeu over winkelend Vlissingen te gieten was een algemeen gehoorde klacht dat er eigen lijk niet zo gek veel gebeurde in de zomermaanden. „Als de toerist alweer naar huis was, worden hier de Ruyterfeesten gehouden", legt Van Laere uit. En: „We moesten iets zoeken om de braderie (de Ruyterfees ten red.) niet te hoeven verzet ten. Dat we voor de vrijdag hebben gekozen heeft er mee te maken dat in andere plaat sen op andere dagen dergelij ke dagen worden gehouden". De vaste marktdag was in feite een logische keuze. Dan komt er - aldus Van Laere - toch al veel publiek naar Vlissingen. „We hebben trouwens samen werking gezocht met de Stich ting Recreatiewerk Zeeland", vervolgt Van Laere. „Dat is een i Ook straatartiesten zijn actief tijdens het Zomerfestival in Vlissingen. organisatie die op een profes sionele wijze evenementen kan organiseren. De stichting heeft dan ook zo goed als hele maal het programma samen gesteld". De Toeristendagen beginnen 's morgens om negen uur en twaalf uur later valt telkens het doek. Telkens is voor een program ma gezorgd dat voor elk wat wils biedt. Zo zijn er volksspor ten, er is in de Vlissingse bin nenstad een schminkstand, theaterclowns moeten de lach spieren in werken zetten, een dweilband moet voor luchtig heid zorgen en de jeugd kan onder meer terecht op een luchtkussen. Verder kunnen de bezoekers meedoen aan ka raoke, er is een verkeerstuin, mechanisch ringsteken, mul- tijump en een kilometer kan jershow. Ook de Vlissingse horeca is actief. Van dinsdag 1 tot en met zondag 6 augustus wordt voor de eerste keer een Zomerfestival gehouden. Uit woorden van organisatoren valt op te maken dat dit festival een alternatief moet worden van het Straatfestival dat - zoals bekend - voornamelijk in Fort Rammekens wordt gehouden. Tijdens het Zomerfestival staat een spiegeltent op de Zeil- markt en is er een bewonde renswaardig mobiel podium op het Bellamypark. Ook het Beursplein is bij de program mering betrokken en op het Dijktheater moeten ook regel matig evenementen plaatsvin den. Tegelijkertijd, maar min of meer los van het Zomerfes tival, komen restaurateurs en caféhouders op de Nieuwen- dijk naar buiten met een Mos selfestival. Wethouder M. Pop- pe-de Loof is uitgenodigd om dat festival vrijdag 4 augustus te openen. Zondag 6 augustus is dit eerste Vlissingse Mossel festival een feit geweest. Meer informatie over het Zomer- en Mossel festival elders in deze krant. De rondvaartboot Madeleine is terug in Middelburg. Na een afwezigheid van vijf jaar maakt het schip - dat nu Catamaran Castle heet - met een nieuwe eigenaar weer rondvaarten over het Veerse Meer. De rubriek Bedrijfskundig Bekeken gaat deze week over de prijzenoorlog op de 'markt van de lekkere geurtjes'. Schieman legt uit hoe het komt dat topmerken parfums bij Etos en Kruidvat vaak voor de helft van de prijs weggaan die een speciaalzaak rekent. Deze week ook een bijlage over het Zomerfestival in Vlissingen, met programma overzicht en achter gronden. Verder onder meer de rubriek Psycho Consult en informatie van de overheid. Toen ik zo'n jaar of vier was, dacht ik dat de opa van één van mijn vriendjes 'Welbe kommetje' heette. Vader bracht me 's middags na het eten altijd voor op de fiets naar de kleuterschool op weg naar zijn werk. Onderweg kwamen we altijd Jos z'n opa tegen en dan riep vader 'Wel bekommetje!' Later begreep ik dat de man nen elkaar een goede bekomst na de maaltijd toewensten, Jan Hoefkens riep natuurlijk ook 'Welbekommetje' terug. Weinig Walcherenaars zullen de maaltijd afsluiten zonder deze wens uitgesproken te hebben. Westkappelaars, altijd graag kort en krachtig, korten deze wens af tot 'Wellbe', met de bekende dubbele 'I'. Ook zij gebruiken het nog als een groet kort na de maaltijd, dus niet alleen wanneer ze nog aan tafel zitten. 'Wellbe' kan heel goed op straat gezegd worden. Westkappelaars zijn meesters op de korte, veelbetekenende stopwoordjes. Wanneer iemand een heel verhaal afsteekt, kunnen ze luisteren en af en toe schijnbaar instem mend reageren met 'Ge!' Dat is nogal ironisch bedoeld, zo van: tjonge, wat klets je toch. Wanneer ze het niet eens zijn met wat een ander zegt, reage ren ze met 'Auwih of 'Awih Zijn Westkappelaars het daar entegen volmondig met je eens, dan hoor je 'Bèh!' Elders op Walcheren wordt er ook wel licht ironisch gereageerd op iemand die een heel ver haal afsteekt, namelijk met "O, daerom." Soms herhaald: "O daerom, daerom Niet altijd worden de beweringen van de ander erdoor in twijfel getrok ken, maar er wordt in ieder geval bedaarde verbazing mee uitgedrukt: je bent duidelijk niet ondersteboven van zo'n verhaal. Jan Zwemer Tijdens de demonstratie Gratis ondervloer Vrijdag 28 juli 19.00-21.00 uur Zaterdag 29 juli 10.00-16.00 uur Kleurenfoto's vanaf Hulst 's-Gravenbofplein 8 Terneuzen Noordstraat 6 (25 m. naast HEMA) Middelburg Lange Gee re 28 (naast ANWB-kant oor) Goes Grote Markt 7

de Vlissinger | 1995 | | pagina 1