KLEURENFOTO'S 1WSWMZ Vlissingers verwerken katerproduktie Staatsbosbeheer niet commercieel maar quitte spelen met excursies GEEN TOPPLAATS VOOR DEEP GREEN SUITES IN TALENTENJACHT STEUTEL BRADERIE MIDDELBURG 15,16,17 JUNI Vll9 fotoB 1 voor 69,- 2 voor 98,- organiseert: LET OP ONZE SPECIALE BRADERIEKRANT (MPMMtfS VERSCHOORE Flesjes contact lensvloeistof herverwerkt tot tuinmeubel IN ELKE KLASSE VOOR ELKE PRIJS l-UUR FOTOSERVICE STANDAARDPRINT: 0.99 verschoore Door Ad Hanneman Al negen jaar timme ren ze aan de weg en wat een bekroning op de vele oefenuren en misschien zelfs een doorbraak moest wor den liep uit op een teleurstelling. Mein- dert en Frederike In- derwisch proberen nu de kater na de RTL4 talentenjacht te ver werken. Het duo kreeg wel nog een vierde plaats in de categorie Publieksprijs, maar dat telt onvoldoende. Al leen de winnaar krijgt aandacht, ook al was dat allemaal net iets te gladjes en te strak ingestudeerd. „We hebben er twee dagen gezeten voor een op name en de uitvoering zelf. Alles bij elkaar misschien hooguit een uurtje aan het werk. Dat heeft ons uitge hold. Je zit er maar". Topkwaliteit PZC WEEKBLADEN Wereld banaal Goed gevoel Broodjes voor postbestellers Staatsbosbeheer wil wel eens wat centjes terug verdienen. Onder de titel 'Met Staatsbosbeheer op stap in het Deltagebied' worden nu aange klede excursies aangeboden. In heel Zeeland plus Zuidhollandse eilanden kunnen wande laars op bestelling zich tijdens de tocht verheu gen op een maaltijd. De sobere excursie zonder poespas blijft overigens gewoon bestaan. Vorige week kwamen vijf boswachters bij de ingang van Fort Rammekes bijeen om een select groepje persvertegenwoordigers van de hoed en de rand te vertellen. Bauer RDCES De grootste skate-speciaalzaak van Nederland! Den overkant BEELÊ m (ÊELOJO® Recht t.o. C&A en Blokker 25e JAARGANG NUMMER 24 14 JUNI 1995 Onder de titel 'Samen oog voor een schoner milieu' gaat gaat Focus Optiek aan de Burgpro menade in Middelburg lege flessen van con tactlensvloeistof ver zamelen. De lege flesjes worden vervolgens naar een bedrijf gestuurd dat de van gereclycled kunst stof onder meer tuin meubelen maakt. Het bedrijf geeft garantie dat de geretourneerde flesjes inderdaad wor den herverwerkt. Met dit initiatief - aldus Focus Optiek MD - kunnen nu ook dragers van con tactlenzen een bijdrage leveren aan de verminde ring van de afvalstroom. „Jaarlijks belanden zo'n negen miljoen flesjes van contactlensvloeistof bij het huisvuil. Dat komt ongeveer overeen met tweehonderd ton kunst stof afval", becijfert de reclyclingsfabrikant. Het enige wat contactlensdra gers voortaan hoeven te doen is de lege flesjes in een speciale houder deponeren in de Focus Optiek-zaak. Kleurenfoto's M 0^ Hulst 's-Gravenhofplein 8 Middelburg Lange Geere 28 (naast ANWB-kantoor) Temeuzen Noordstraat 6 Goes Grote Markt 7 (25 m. naast HEMA) De theaters in Goes, Middelburg, Vlissingen en Zierikzee hebben, net als vorig jaar, een gezamenlijke programmering. In Vlissingen staat vooral veel muziek op het programma. De Middelburgse braderie doet 't groots dit jaar. In de braderiebijlage een overzicht van de activiteiten op het driedaagse evenement. Ook de achtergronden rond de braderie worden belicht: ondermeer een interview met Hans van der Kam, de voorzitter van de Stichting Evenementen Middelburg en de organisator van het folkloristisch gedeelte, Jo Maljers. Wie in Vlissingen Meindert Inderwisch zegt, brengt die naam onmiddellijk in verband met gedichten (de bundel Het comfort van een vetrouwde minnaar), een boek (de roman Ellendige Sex) en de band die covers speelt van vooral de Rolling Stones. Daarnaast vormt hij samen met zijn echt genote Frederike Deep Green Suites. Vorig jaar bracht het duo onder eigen beheer een cd uit waarop de luisterliedjes onder de titel The Bluest of Sounds werden vastgelegd. De vijfhonderd exemplaren waren in een mum van tijd uit verkocht. Beiden konden de cd maken dankzij het geld dat ze ontvingen bij de cultuurprijs van de Zeeuwse Lions Club. Het vervolg en zelfs de lande- HD@ WUflssfimg®!? Oplage: 23.510. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren In combinatie met de Faam. Totale oplage: 48.710. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: G.J.A. van den Eeden 01184-84313 (privé 01184-72283). Redactie: Ad Hanneman, 01180-81271 en Ellen Erkens (ai), 01180-81270. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. 01180-81215 Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Oost-Souburgseweg 10,17.00 uur. Postbus 18,4380 KA Vlissingen, tel. 01184-84000 De Faam en De Vlissinger maken deel uit van dq Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 172.550. het poëtische zachte genre, het is de bedoeling dat het men sen raakt, ze ontroert". Frederike hebben nog veel eigen nummers in voorraad die geschikt zijn voor een ver volg cd. Niettemin komt er een vervolg. Het Zeeuwse duo is geboekt bij een theaterbureau. „We kunnen zo een afwisse lend avondvullend program ma verzorgen waarbij ook mijn gedichten kunnen worden ver werkt". Hoewel/'het tweetal momen teel gescheiden leeft en ze om beurten op hun peuter passen, blijven ze als duo doorgaan onder het motto 'moet kun nen'. „We hebben", legt hij uit, „een goed gevoel over onze muziek. Misschien past die teveecultuur minder goed bij ons genre. We hebben ons toch opgegeven voor de talen tenjacht omdat je niet om Hil versum heen kunt als je aan de weg timmert. Zolang mijn creativiteit onbeschadigd blijft heb ik daar geen moeite mee. Ik geloof trouwens dat er veel mensen gecharmeerd zijn geweest van onze muziek. Dat blijkt ook wel uit de uitslag van de publieksprijs. Twaalf pro cent is niet niks". Wellicht dat de bekroning op het werk van Meindert en Fre derike Inderwisch nu via de theaters komt aandrijven. „We kunnen in elk geval zonder veel moeite twee keer drie kwartier vullen. Onze liedjes zijn teer en kwetsbaar. Dat zijn sleutelwoorden. Ze gaan zelfs verder dan gebruikelijk is in Meindert en Frederike Inderwisch: geen kroketten. lijke doorbraak werd gepland in een talentenjacht van RTL4. In de voorrondes - 00 uitge zonden - kreeg net duo veel bijval en stak met kop en schouders uit boven de rest. Ze kregen louter complimen ten. Aldus waren de verwach tingen hoog gespannen. Voor al jurylid Barry Stevens gaf in zijn commentaar aan dat de beide Vlissingers topkwaliteit lieten horen. En Hans van Wil genburg kon de muziek van Deep Green Suites eveneens waarderen. Meindert kijkt wat verbolgen naar de andere jury leden voor de finale. Volgens hem missen Annie de Reuver, Carry Tefsen en Danny de Muynck het echte gevoel voor zijn luisterliedjes. „Het zijn Amsterdammers. Die kijken naar de techniek. Het moet er allemaal gelikt bij staan. Als de techniek niet vlekkeloos is, heb je het niet goed gedaan". Wel scoorde het Zeeuwse duo twaalf procent bij de kijkers naar het programma. De teleurstelling is vooral groot omdat de eerste prijs soulaas bood op een nieuwe cd. Want Meindert - die overi gens zelf de teksten (in het Engels) en muziek schrijft - en FOTO LEX DE MEESTER De vijf boswachters bijeen bij Fort Rammekesoptimistisch en sceptisch over de aan geklede excursies. (FOTO JAAP WOLTERBEEK) De Middelburgse postbestel lers werden vanochtend ver rast met krentebollen. Rond kwart voor acht wachtte bak ker Melse de PTTers op aan de Arnesteinweg. Overigens ge beurde dat in alle provincie hoofdsteden waar de plaatse lijke bakkers even iets extra's wilden doen voor de mensen van de post. Deze landelijke actie is een ini tiatief van de Stichting Voor lichting Brood. Ze wil met deze actie het gemak van broodjes in z'n algemeen en bij wande lingen onder de aandacht brengen. Postbodes zijn geko zen omdat het feitelijk beroepswandelaars zijn. Dage lijks bezorgen twintigduizend postbodes 21 miljoen brieven en drukwerken in 6,8 miljoen brievenbussen. Iedere postbo de legt per dag zo'n vijf kilo meter af. Hoe het nou precies allemaal moest? Tja. Dat zou de toe komst wel uitwijzen. De vijf stonden er wat onwennig bij. „Het is uniek dat we met z'n vijven hier staan". De Zeeuws- Vlaamse boswachter Hans van Hage werd geïntroduceerd als trekker van de kar, maar ook de overige boswachters in het Deltagebied wilden wel een zegje te doen. De een super optimistisch, de ander wat sceptisch. Die ene actie die samen met een landelijk vrou wenblad was georganiseerd trok slechts zes mensen. Staatsbosbeheer en de uitba ter van het restaurant waar de luxe na de natuurwandeling met gids moest worden genut tigd, rekenden op minsten 25 bezoekers. „Maar het moet allemaal nog groeien", ver wacht Van Hage. Stellen dat Staatsbosbeheer op de commerciële toer gaat is overdreven, weerlegt het vijf tal Zeeuwse boswachters. „We willen quitte spelen", ant woordt het gezelschap een stemmig. „Commercieel be helst immers geldverdienen. En daar zijn we niet op uit". De gebieden waar aangekleed op excursie kan worden gegaan zijn verspreid over de hele pro vincie. Vijf terreinen zijn uitge zocht om publiek te trekken. Zowel landelijk als provinciaal wordt actie gevoerd om de gebieden bekendheid te geven. Volgens Van Hage is er een uitgebreid onderzoek geweest naar de haalbaarheid. En uit dat onderzoek - aldus de boswachter uit Zeeuwsch- Vlaanderen - bleek dat er wel degelijk een markt voor zou zijn. Het vijftal maakt van de gele genheid gebruik om meteen te vertellen dat de boswachter in de toekomst minder agent gaat spelen en meer een gids is voor de bezoekers. Dat heeft uiteraard wat training ge vergd. Vastgesteld wordt in ieder geval dat het vijftal klaar is voor de taakomschrijving anno 1995. De surveillanten hebben nog wat scholing nodig om publieksvriendelijk te leren opereren. „Die grijpen inderdaad nog wat te snel naar het bonnenboekje". De boswachters denken dat ze voor de komende maanden een aantrekkelijk programma hebben te bieden. De VVV's en Staatsbosbeheer geven alle informatie over de al of niet aangeklede excursies. Het pro gramma bestaat uit vaartoch ten, natuurwandelingen, orchi- deeënwandelingen, kanotoch ten en wandeling met picknick. Het nu gepresenteerde pro gramma loopt tot december. ners van de Zak van Zuid vooral in Midden-Zeeland wor den er in het bijzonder de inwoners van de katholieke dorpen van de Zak mee bedoeld, bij voorkeur met toe voeging van de naam van een dorp, dus bijvoorbeeld een Ovezandse of 'een 's-'Eeren- oekse poepe'. Overigens is 'poepecent' een woord, dat weer meer met Zeeuws-Vlaanderen te maken heeft. Of in ieder geval met de overkant van de Westerschel- de, een 'poepecent' is namelijk een Belgische frank. Marco Evenhuis Unieke service Honderden skates van topmerken in voorraad Alle onderdelen uit voorraad leverbaar Ook verhuur BOULEVARD PLAZA TEL. 01184-31001 VUïïhMZH Zondagmiddag geopend LANGE KERKSTRAAT 41 GOES De muziek van het tweetal laat zich niet in een keer vangen. „Een goed gedicht moet je ook meerdere keren lezen. Dat geldt ook voor onze muziek. Hoe vaker je het hoort hoe meer je ervan begrijpt. De noten zijn niet zo makkelijk voorspelbaar. Elk loopje is ont daan van clichés. Dat werkt verrassend naar het publiek toe. En ik denk dat veel men sen van onze muziek kunnen houden. Hoewel we hebben meegedaan aan een talenten jacht ga ik er niet mee lopen leuren. Dat moet", vervolgt hij voorzichtig, „maar iemand anders doen of een maat schappij die iets ziet in een ver fijnd album". En hij beseft: „De top veertig zit niet te wachten op verfijning. Die wereld is banaal. Als je bij een uitgeverij met een goed boek aankomt is het prima. Platenbazen wach ten op een kroket. Die smaak is bekend, dus verkoopt lekker. Maar ik maak geen kroketten. Ik maak iets dat anders is". Luisterend naar de muziek van Deep Green Suites blijken het niettemin aangenaam in het gehoor liggende ballads te zijn, waarbij Meindert de gitaar bespeelt, doch de supervrou- welijke aanprekende stem van Frederike het meest tot de ver beelding spreekt. Vergelijkin gen met andere zangeressen zijn amper te maken. Het gitaarwerk is er als logische sluier omheen gedrapeerd zonder afbreuk te doen aan het subtiele karakter die de stem ook zonder woorden in zang impliceert te zijn. Zeeuws-Vlaanderen, in het bij zonder het westelijk deel, heeft altijd al tot de verbeel ding van Walchenaars gespro ken. Het grote aantal bena mingen voor de overkant spreekt wat dat betreft voor zich. 'Het Land van Kezand (Cad- zand)' is hiervan veruit de bekendste en wordt ook wel als officiële benaming voor het gebied gebruikt. Minder bekend is 'het Landje van Over' of kortweg 'het Landje'. Van een dergelijke benaming lijkt een zekere vertedering uit te gaan, maar het kan ook spottend bedoeld zijn. Zoiets is ook het geval bij een uitdruk king als 'ie komt (maer) uut 't Landje'. Als een overkanter bij voorbeeld nogal 'van z'n neuze maekt' in een café, heb je kans dat er gezegd wordt 'Ach, ie komt maer uut 't Landje'. Met andere woorden, de man weet niet beter. Met het 'Overjordaonse' wordt in het zuiden van Walcheren in eerste instantie Zeeuws-Vlaan deren bedoeld. Verderop op het eiland schijnt het meer gebruikt te worden voor men sen van de oostkant van het Kanaal door Walcheren. Een grote betrokkenheid bij de overkantse mensen blijkt ook uit de bij mist of 'zêêdamp' vooral op de Ritthemse zeedijk wel gehoorde uitdrukking 'ze bin mae vérre weg vandaege'. Opvallend is, dat voor het land en de mensen van over 't Sloe veel minder benamingen bestaan als voor die van over het 'grööte waeter'. De enige naam die ik ken is de scheld naam voor katholieke bewo- i-KSXCï W Beveland, 'poepen'. 'Poepen' wordt ook in het algemeen gebruikt als scheldnaam voor katholieken en komt ook wel in andere dialecten voor. Maar

de Vlissinger | 1995 | | pagina 1