Plein 1940 is traditioneel dieren- en kinderplein tij dens de braderie. Niette min kunnen jong en oud er meer aan de weet komen over dieren en wat ze zoal doen in huis en in de natuur. Drijven de krachten op het plein zijn kinderboerderij De Klepperhoeve, vogel- en egelopvang De Mikke en het dierenasyl Middel burg; Veder is er infor matie te krijgen van Greenpeace, Zeehon dencentrum Pieterbu- ren, Harambe (opvang bejaarde paarden), Amfi- bieënvereniging, een bij envereniging en de Die renbescherming. Plein Niet alles wat staat aangekondigd is zeker of permanent. Zo is het Zeehondencentrum alleen na schooltijd en op zaterdag verte genwoordigd, de amfibieënver- eniging is er alleen op donder dag, de dierenbescherming is er alleen op de zaterdag en of de bij envereniging komt stond bij het ter perse gaan van deze krant nog niet vast. voor jeugd en dieren Poes in het asiel aan de Oostperkweg. Desondanks verwacht de organi satie van de braderie weer veel belangstelling voor het dieren- en kinderplein zoals Plein 1940 wordt gedoopt tijdens de brade rie. Veel ogen zijn dan ook gericht op de drijvende krachten. De kin derboerderij De Klepperhoeve bijvoorbeeld laat veel zien. Hoe wel veel jeugd de thuisbasis, het Meiveld in Middelburg-Zuid, druk bezoeken, wordt verwacht dat weer veel jongeren te laat thuis komen omdat ze met hun dieren liefde behoorlijk aan hun trekken zullen komen. In 'zuid' staan ezels, varkens, koeien en sinds kort een kalfje, geiten, schapen, kippen en ganzen, 's Zomers gra zen de dieren op de weilanden rond de boerderij en 's winters staan ze in de grote schuur waar Ook moederloze zwaluwen worden opgevangen in De Mikke. ook konijnen en cavia's een thuis hebben. Vrijwilligers en beheerders ver zorgen de dieren en een milieu- educatief medewerker verzorgt er rondleidingen voor scholen. Kin deren worden tijdens die rondlei dingen vertrouwd gemaakt met het boerenwerk. Donateurs ma ken het werk mogelijk. Ook wor den er scharreleieren en honing verkocht. Tijdens de braderie zijn niet alle dieren aanwezig. Wel worden er schapen geschoren. Vogel- en egelopvang De Mikke heeft park Toorenvliedt als thuis haven. Het is één van de zes kust- asiels in Nederland. Gewonde vogels en egels, maar ook kleine zoogdieren worden er opgevan gen en verzorgd om ze later in de natuur terug te zetten. De Mikke is overigens vaak in het nieuws als er grote aantallen vogels met olie besmeurd uit de zee of van de stranden worden gehaald. Dan worden ze met een speciale worden vrijgelaten. Voor de egel heeft De Mikke een apart plaatsje in het opvangcentrum. Zoals be kend is de egel een beschermd dier in Nederland. Helaas zijn ze vaak verkeersslachtoffer. Ze rol len zich namelijk op als een bal als ze een auto horen aankomen. In'zo'n situatie worden ze vaak overreden. Ook sterven ze vaak door het eten van vergiftigde slakken en insekten. De bezoe kers aan de braderie krijgen als advies mee naar huis dat ze een egel nooit mogen meenemen. Het diertje heeft een speciale behandeling en voedsel nodig. De Mikke verzorgt ook kleine zoogdieren zoals wezels, herme lijnen, bunzings en een enkele keer verschijnt er een aangesla gen ree of damhert in park Too renvliedt. Overigens verzorgt De Mikke regelmatig lezingen voor scholen en verenigingen. Een aanvullende rondleiding op het Een zeug (Sara) in de kinderboerderij. shampoo gewassen en als ze op adem zijn gekomen krijgen ze hun plek terug in de natuur in de hoop dat ze niet weer worden geraakt door een of ander onver laat die zo nodig de zee moet ver pesten. Ook voor botulisme staat De Mik ke klaar. Die zomerziekte wordt veroorzaakt door een bacterie in zuurstofarm water. Na een lange behandeling kunnen de met botulisme besmette vogels weer asiel behoort eveneens tot de mogelijkheden. Het mag genoegzaam bekend zijn dat het dierenasiel Middelburg vooral honden en katten onder brengt die door hun baas (m/v) niet meer kunnen worden gehou den. Ook kleine knaagdieren hui zen regelmatig aan de Oostperk weg in Middelburg. Tijdens de braderie vertellen vertegenwoor digers van het asiel ongetwijfeld meer over hun werk. Veel bekijks bij de dieren vorig jaar. FOTO JAAP WOLTER BEEK

de Vlissinger | 1995 | | pagina 25