Grootse show van klederdrachten uit heel Nederland Het motto van de brade rie dit jaar is 'Middelburg doet het groots'. Voor het folkloristische ge deelte gaat dat in ieder geval op: klederdracht- groepen uit heel Neder land nemen op zaterdag deel aan een grootse optocht, zoals die in Zee land nog niet eerder ver toond is. Maaltijd Mutsje Kleppermars De Walcherse vereniging De Folklore Briengers, met geheel rechts Jo Maljers in vol ornaat. Jo Maljers in zijn tuin, in 'burgerdracht'. Vorig jaar werden de bezoekers van de Middelburgse braderie verrast met een optocht van men sen in Zeeuwse klederdrachten. Niet alleen het publiek was razend enthousiast over dit stukje folklore, ook de Stichting Evene menten Middelburg (SEM), die ieder jaar weer de braderie orga niseert, zag hoe de show de toe ristische waarde van de braderie verhoogde. Initiatiefnemer en organisator van de klederdrachtenshow Jo Maljers: „Ik heb vorig jaar na afloop tegen de SEM gezegd dat ik voor dit jaar wel een show met klederdrachten uit heel Neder land wilde organiseren, maar dat ik daar wel de tijd voor moest krij gen. In november ging de tele foon en werd me verteld dat ik kon beginnen". Maljers, zelf één van de stuwende krachten achter de Walcherse vereniging 'De Folklore Brien gers', ging gelijk aan het werk en belde bevriende klederdrachtver enigingen op. „Het is voor die mensen natuurlijk wel leuk om naar Middelburg te komen, maar ze moeten er wel uren voor rij den. De groep uit Tjallebert in Friesland moet bijvoorbeeld om vier uur 's nachts al vertrekken om hier op tijd te kunnen zijn.". Behalve zeven soorten Zeeuwse klederdrachten zijn er zo'n twintig groepen niet-Zeeuwen aanwezig, afkomstig uit alle delen van het land, van Vernray tot Schevenin- gen en van Groningen tot Kat wijk. De totale optocht zal bestaan uit ruim honderdvijftig mensen. De stoet zal ongeveer twee uur lang door de binnenstad trekken, vertelt Maljers. „Rond half twaalf vertrekken we bij Bachtensteene en we hopen rond twee uur op De Markt te zijn, waar een groot podium staat. Daar zullen de niet- Zeeuwse groepen hun kleder drachten presenteren en er iets over vertellen. Om vier uur begint de openlucht-maaltijd waar alle groepen aan deelnemen". Voor deze maaltijd zijn de koks van Brasserie De Huifkar in oude recepten gedoken, om zo een oud-Zeeuws menu te kunnen maken. Geserveerd worden .onder andere reuzelbollen, stroopvet, palingbrood, suiker brood en andere typisch Zeeuw se gerechten die vaak al jaren van de restaurantkaarten verdwenen zijn. Tijdens de maaltijd laat het beroemde Bruinisser Visserskoor zeemansliederen horen. Terwijl de stoet door de binnen stad trekt, is er op de Markt ook het een en ander te doen op folk loristisch gebied: van 11 tot 12 uur treden De Babbelaars op, een kinderdansgroep in klederdracht uit Heinkenszand. Daarna volgt een optreden van De Zeeuwse Rei, die in oud-Hollandse kleding volksmuziek brengt. De oude zeeuwse volkssport ringrijden ontbreekt ook niet op De Markt. „Klederdrachten verdwijnen steeds meer. Wij proberen ze een klein beetje te behouden", legt Maljers zijn passie voor kleder drachten uit. „Tijdens zo'n op tocht kunnen mensen ook eens zelf zien wat nou eigenlijk mooier is, al dat moderne nylon kant of de degelijke spullen van de drachten." Maljers ergert zich wel eens aan Klederdracht uit het Friese Tjallebert, die ook te zien zal zijn tijdens de optocht. de reclames die voor Nederland in het buitenland gemaakt wor den. „Dan zie je zo'n juffrouw met een schaal kaas in een Volen- dams kostuum waar niets van klopt. Een Volendammer die het zou zien, zou zich ervoor scha men. Maar die mensen denken: zet de dame maar een mooi mutsje op, niemand die ziet dat het niet echt is". Hij garandeert dat de kleder dracht die zaterdag getoond wordt wél origineel is. „Het is voor dansgroepen, waar vaak veel mensen bij dansen, echt moeilijk om voor iedereen echte kledingstukken te nemen. Daar om hebben we voor kleder drachtverenigingen gekozen. Dan weet je zeker dat het allemaal ori gineel is. Of, als iets écht niet meer te krijgen is, dat het van de originele stof is gemaakt". Natuurlijk ontbreekt de Walcher se folklorevereniging De Folklore Briengers niet. Ze lopen vooraan in de stoet, met de grote mutsen die zo kenmerkend zijn voor de Middelburgse dracht. De belangstelling van het publiek voor traditionele klederdrachten neemt toe, volgens Maljers. „Er is veel belangstelling voor de Zeeuwse avonden die wij met de Briengers houden" vertelt hij. „Het lijkt soms wel of men uitge keken raakt op de moderne tijd en weer meer geniet van wat er vroeger was". Tijdens zulke 'Zeeuwse avonden' geven de Fol- kore Briengers onder andere een korte klederdrachtenshow en laten zij het publiek een echte ouderwetse 'kleppermars' doen. „Een kleppermars, dat was vroe ger heel gewoon. Op school moest je oefenen met de kleppers en op koninginnedag klepperde je met z'n allen voor het stadhuis. Jongeren weten nu vaak niet eens wat klepperen is". ,Dat is ook eigenlijk de doelstel ling van de Briengers", vertelt Maljers. „Een beetje proberen te behouden van de dingen die eigenlijk al verdwenen zijn". „En de mensen die daar in de rest van Nederland mee bezig zijn, zijn eigenlijk net zo getikt als wij", vult zijn vrouw, die al net zo beze ten is van klederdrachten, lachend aan.

de Vlissinger | 1995 | | pagina 23