Accountants- en Adviesgroep Rijkse bestaat veertig jaar Groenleer 75 jaar Las Vegas f 995,- a De Piek 25 jaar Harpe Caravans op nieuwe stek Deltabier Festival Week van de Winkel in Dauwendaele Citybloem Dierenliefde of big business? 1 Zachte mannen Zeelandia 85 jaar met feestdag in mei vanaf té? Woensdag 5 april 1995 DE FAAM - DE VLISSINGER BEDRIJFSKUNDIG BEKEKEN door drs, R.J.C. Schieman Nieuwe muziekwinkel in Vlissingen MANNENTAAL (5) PSYCHOCONSULT Drs. Henk C.M. Hermans Je regelt 't op het postkantoor LEZERS SCHRIJVEN WARMLOPEN VOOR DE DUINEN 11 Het is deze maand veertig jaar geleden dat David Rijk- se een klein administratie kantoor op de Seisdam in Middelburg kocht. Het kan toortje groeide uit tot Accountants- en Advies groep Rijkse en afgelopen vrijdag opende de burge meester van Goes het tweede kantoor van Rijkse. Volgende maand neemt David Rijkse afscheid van 'zijn' kantoor. „Ik zat veertig jaar geleden in de trein en een verzekeringsin specteur zei tegen mij dat hij iemand kende met een admini stratiekantoor die op zoek was naar een partner. Dat bleek Adrie Komejan te zijn. In plaats van met hem samen te werken heb ik zijn kantoor aan de Seis dam in Middelburg overgeno men. Komejan ging daarna de makelaardij in en daaruit ont stond Sinke-Komejan." Het pand aan de Seisdam werd spoedig te klein. Het aan tal medewerkers groeide gestaag en al gauw werden twee aangrenzende panden opgekocht. In 1981 werd het huidige kantoor aan de Buiten ruststraat geopend en afgelo pen vrijdag werd het tweede kantoor in Goes geopend. Het totaal aantal medewerkers is inmiddels uitgegroeid tot ongeveer 45. Er is veel veranderd de afgelo pen veertig jaar, vertelt Rijkse. De komst van de computer speelt daarbij uiteraard een belangrijke rol. Waar vroeger nog met een telraam gewerkt werd, rekenen nu kant en klare computerprogramma's in lut tele seconden de meest inge wikkelde berekeningen voor. „Wij kochten onze eerste com puter in 1974. De bedragen die daarmee gemoeid waren zijn onnoemelijk, niet te vergelij ken met nu". Ook de verhouding tussen Hans (links) en David Rijkse: Vroeger 'deed' je iemands boekhouding helemaaltegen woordig laat je een bedrijf zoveel mogelijk zelf doen. cliënt en accountant verander de. „Vroeger 'deed' je iemands boekhouding helemaal, tegen woordig laat je een bedrijf zoveel mogelijk zelf doen en probeer je de onderneming daarbij te begeleiden". Een vertrouwensman is de accoun tant wel altijd gebleven. Zoon Hans Rijkse, die evenals broer Paul in de voetsporen van zijn vader treedt: „Je weet de in tiemste dingen van je klanten. Als er een kindje op komst is Het Zeeuwse amateur bierbrouwersgilde De Deltabrouwers houdt op tweede Paasdag het Deltabier Festival. In het Ambachtscentrum van de Hollandse Hoeve in Goes is 17 april vanaf 13.30 uur van alles toe doen en te zien wat te maken heeft met bier brouwen. De Deltabrouwers geven een brouwdemonstratie, er is een blindproefapparaat en een bierpulsjoelbak. Voor de amateurbrouwers is er een open brouwwed- strijd, waarin het thuis gebrouwen bier zal worden beoordeeld door een des kundig team van gediplo meerde keurmeesters. Ver der is er op het festival bier te koop van de kleinere Nederlandse en Belgische brouwerijen. Het Deltabier Festival duurt tot ongeveer 20 uur. De ondernemers van Winkel centrum Dauwendaele in Mid delburg presenteren zich van af donderdag gezamelijk tij dens de Week van de Winkel. Het is dit jaar voor de vierde keer dat de Nederlandse detailhandel een Week van de Winkel houdt. De ondernemers in Dauwen daele zullen de nadruk leggen op een onderdeel van hun vak gebied. De banketbakker zal bijvoorbeeld laten zien hoe zijn produkten op ambachtelijke wijze worden bereid en de slij ter geeft achtergrondinforma tie over bepaalde wijnen. Op die manier willen de onderne mers onderstrepen dat werk in de detailhandel niet saai is, maar elke dag anders. De slogan Winkelwerk is Men senwerk vormde voor winkel centrum Dauwendaele het aanknopingspunt voor de diverse activiteiten. Donder dag tot en met zaterdag zullen overal in het winkelcentrum ondernemers in kraampjes laten zien wie ze zijn en wat ze doen. Donderdag en vrijdag zullen het Zeeland College en het Delta College in een stand informatie geven over oplei dingen in de detailhandel. De vestiging van Citybloem in Vlissingen verhuist donderdag 6 april naar Walstraat 89. „We verhuizen van de ene toploca tie naar de andere," zegt eige naar Erik Malcorps. „Op num mer 90 waren we uit ons jasje gegroeid." Een verbouwing en uitbreiding hadden eventueel tot de mogelijkheden behoort, maar de projectontwikkelaar die eigenaar is van nummer 90 vroeg in een nieuwe situatie een volgens Malcorps onver antwoord hoge huurprijs. „Begin dit jaar was er plotse ling de mogelijkheid om het pand van Leo Horn over te nemen. Een buitenkansje: een hoekpand, direct aan het Scheldeplein." Na een ingrijpende verbou wing is door de openslaande pui een winkel ontstaan waar de klant gemakkelijk binnen stapt. Mede doordat het pand zo'n 15 jaar geleden ook al een bloemisterij herbergde, zijn enkele fraaie karakteristieken van het pand weer naar voren gehaald, zoals een sfeervolle serre en een pottenkelder. „Met deze investering wil ik laten zien dat ik nog voldoende vertrouwen in Vlissingen heb. Na de enorme opleving rond om de opening van het Schel deplein is een lichte terugval te verwachten. Op lange termijn is het echter zeker goed zaken doen in Vlissingen." De ruime re winkel van Citybloem biedt een groter assortiment dan de oude locatie. Met name de sor tering snijbloemen is uitge breid, waarbij het accent ligt op moderne, natuurlijke bloe men. Veel mensen zijn bereid voor het welzijn en de verzorging van hun huisdier diep in de buidel te tasten. In totaal besteden we jaar lijks maar liefst 1,8 miljard gulden aan onze huisdieren. Tegenwoordig is alleen het beste goed genoeg voor Fikkie: Het gaat er nu niet meer om hoe duur een blik voer is, maar hoeveel je voor je huisdier over hebt! Veel dus, want wat een aantal jaren geleden nog volstrekt als onverkoopbaar werd gehou den, vliegt nu over de toonbanken. In de die renspeciaalzaken worden met name de duurdere produkten ontzettend goed ver kocht. Nederland telt in totaal 2241 dierenspeciaal zaken, 350 dierenpensions, 450 trimsalons en tientallen gehoorzaamheidscursussen. Met 17 miljoen exemplaren kent ons kikkerlandje zelfs meer huisdieren dan inwoners. Vooral katten zijn immens populair onder de bevol king; maar liefst 1 op de 4 huishoudens heeft er één. De bestedingen aan dieren, dieren- voeding en dierenbenodigdheden zijn in Nederland vanaf 1982 met ruim twintig pro cent toegenomen. Terwijl dierenliefde vaak als sentimentaliteit of hobbyisme wordt afgedaan, is het, met name voor de fabrikan ten 'big business' (HP/De Tijd, maart 1995). Zoals gezegd doen vooral de luxe produkten het goed onder de dierenvrienden; exclusie ve kattesnoepjes, kwaliteitshalsbanden, hon- dezonneklepjes, lotions, crèmespoelingen en honden- en kattensnampoo's (overigens ook goed te gebruiken voor de verzorging van het haar van het baasje) vinden gretig aftrek. Er is zelfs een exclusieve hondenparfumlijn op de markt gebracht, uiteraard alcohol-vrij en verkrijgbaar in vier geuren - waarvan er één bijna identiek is aan Trésor van Lancome! Als we onszelf verwennen dan mogen onze diertjes toch ook wel eens in de watten worden gelegd? Maar wie denkt dat bij dierenspeciaalzaken het geld met bakken tegelijk binnen komt stromen komt bedrogen uit; vorig jaar was er over de hele linie weliswaar een omzetstij ging in geld, maar niet in volume-eenheden. De dierenspeciaalzaken in ons land ondervin den geduchte concurrentie van de grotere supermarkten. Zo'n zestig procent van de dierenvoerverkoop wordt afgezet via dit levensmiddelenkanaal. In Duitsland is bovendien een nieuw type dierenspeciaal zaak in opkomst: de supermarkt op dierenge- bied. Deze supermarkten hebben een zeer compleet assortiment, zijn ruim van opzet, met uiterst scherp geprijsde produkten en zijn met name gericht op het consumenten gemak (Rabobank, Cijfers Trends 1994). In Nederland komt dit type dierenspeciaalzaak (nog) niet voor. Gunstig voor de dierenspeci aalzaak is wel de toegenomen belangstelling bij de consument voor bijzondere knaagdie ren en exotische reptielen. Mijn buurman verkoopt ze in zijn dierenspeciaalzaak naast voeding en accessoires. „Als iemand bij mij om een konijntje komt, koopt hij er tegelijk een behuizing bij. En echte liefhebbers weten het precies wanneer ik iets exotisch nieuw binnen heb, dan staan ze gelijk dezelfde dag op de stoep." Onderzoek heeft uitgewezen dat 96 procent van de huisdierenbezitters tegen zijn of haar beestjes praat, terwijl maar liefst tachtig pro cent van de huisdieren wordt gezien als vol waardig gezinslid. En mocht uw hond, kat of boa constrictor ondanks al uw liefde vals of gestresst zijn, dan kan ik u bij deze gerust stellen: sinds kort kunt u met uw huisdier terecht bij dr. Knol, de enige echte gedrags therapeut in ons land! Vreemd? In Beverly Hills heeft ieder zichzelf respecterend dieren- bezitter een huispsycholoog. Om helemaal precies te zijn eigenlijk twee; één voor Fikkie en één voor zichzelf. Over 'big business' gesproken! weten wij dat vaak eerder dan de grootouders. Of een schei ding of huwelijk. Juist over deze zaken raadplegen cliën ten ons." Ook de opleidingen tot regis ter-accountant en account administratie consulent (de twee hoofdtakken binnen de accountancy) zijn sterk veran derd de afgelopen jaren. De vakken worden nu veel meer uitgediept en het aantal spe cialisaties is enorm. Daarnaast is het niveau van de opleiding veranderd. „Vroeger kon iemand met een Havo- of Meao-opleiding hier als leer ling in dienst komen. Nu moet een beginner al minimaal een HEAO-opleiding of universitai re studie hebben afgerond. Je verkoopt kennis en moet dus iets toe te voegen hebben aan een ondernemer, die tegen woordig zelf al hooggeschoold is", verduidelijkt zoon Hans. David Rijkse neemt legt in mei zijn actieve rol in 'zijn' kantoor neer. In de Middelburgse schouwburg zal met twee le zingen en een receptie afscheid worden genomen van David Rijkse. Groenleer in Serooskerke bestaat 75 jaar. Richtte het bedrijf zich oorspronkelijk vooral op de fruitteelt en de landbouw, tegenwoordig omvat het assortiment hoofd zakelijk artikelen voor de tuin. Groenleer viert zijn verjaardag met onder meer een prijsvraag en een kleurwedstrijd. Driekwart eeuw geleden richt te S.P. Groenleer zijn bedrijf op in Kapelle. Hij verkocht snoei- gereedschap, plukmanden en de eerste bestrijdingsmidde len om schimmels en insekten in de fruitteelt te bedwingen. Naast deze land- en tuinbouw- benodigheden had de familie Groenleer een afdeling huis houdelijke artikelen. Groenleer's zoon en schoon zoon zetten vervolgens de zaak voort. In de loop van de jaren zestig groeide de handel in bestrijdingsmiddelen zo sterk dat M. Groenleer zich erin ging specialiseren en Groenleer Kapelle BV oprichtte. Dat bedrijf nam in 1974 de bestrij dingsmiddelengroothandel Den Herder in Serooskerke over. Na een grondige reorga nisatie eind jaren tachting werd de winkel in Serooskerke uitgebreid met artikelen voor boer, tuinliefhebber en recre ant. Op ruim duizend vierkante meter verkoopoppervlakte zijn nu onder meer tuinmeubelen, vijvers, tuinverlichting, dier- voer, meststoffen, zaden en bloempotten te vinden. Simone van Golde in haar muziekwinkel. Vlissingen heeft er sinds zater dag weer een muziekwinkel bij. Simone van Golde en Edward Wimmer opende in de Glacisstraat de deuren van C.D. Music World. Het assorti ment van de nieuwe zaak bestaat naast het gebruikelij ke top-honderd aanbod uit een ruime sortering heavy- metal muziek. Van Golde: „Als we een bepaalde cd niet in de zaak hebben staan, kunnen we hem via de groothandel binnen enkele dagen leveren. We hebben daar keus uit tach tigduizend titels". Tot voor kort was er nog maar één cd-winkel in de Vlissingse binnenstad. Afgelopen zater dag is kwam daar verandering in toen Simone van Golde en Edward Wimmers de deuren van hun C.D. Music World opende. De zaak is door het tweetal zelf gefinancierd. Van Golde: „De banken durfden het niet aan om in onze zaak te investeren. We hebben het dan maar helemaal zelf gedaan. Vandaar dat we het assortiment nog een beetje moeten opbouwen. We zien vanzelf wel waar veel vraag naar is". De sortering van C.D. Music World bestaat voornamelijk uit cd's die in de top-honderd staan. Als enige op Walcheren heeft de nieuwe winkel een ruime sortering heavy-metal muziek. Van Golde: „We bie den de klant ook een extra ser vice. Als ze bij ons een cd bestellen die we niet in voor raad hebben wordt het schijfje gratis bij de klant thuisbezorgd of krijgt hij vijf procent korting. Bij de groothandel hebben we een keuze uit tachtigduizend verschillende titels. Ik denk dat de consument ons snel zal weten te vinden. We zitten op een steenworp afstand van het kernwinkelgebied", aldus Van Golde. Vraag naar onze 2750 andere bestemmingen. Vlissingen, Aagje Dekenstraat 10. tel. 01184 - 17510 Mannen en emoties, dat is volgens sommige vrouwen bijna een onmogelijke combinatie. Mannen hebben namelijk vaak moeite om hun gevoelens te onderkennen en te ver woorden. Ze praten liever over uiterlijke zaken dan over hun eigen gevoelsleven. De vraag 'Zeg me nou eens wat je voelt?' zal dan ook gemakkelijk aanleiding geven voor wenkbrauwengefrons bij menige man. 'Hoe bedoel je?' lijkt hij daarmee te zeggen. Het gevoelsleven van mannen is nu eenmaal niet zo rijk ontwikkeld als dat van de meeste vrouwen. Veel mannen leven namelijk ook op volwas sen leeftijd nog onder de sterke dictatuur van hun opvoeding, die hen het hebben van gevoelens ontzegt. Immers een volwassen man mag niet verdrietig zijn, omdat hij zich zelf emotioneel in de hand dient te hebben. Evenmin is er plaats voor angst, omdat een man nu eenmaal niet bang is. En tenslotte verbiedt zijn opvoeding hem ook om boos te zijn, omdat boosheid niet past in een beschaafde omgang. Met deze verboden is het geen wonder, dat veel moderne mannen moeite hebben om hun gevoelens de vrije loop te laten. De moeite die mannen hebben om hun boos heid te uiten, lijkt gedeeltelijk samen te han gen met hun vrouwelijke opvoeding. De opvoeding is namelijk steeds meer een aan gelegenheid voor moeders geworden. Daardoor blijft de ontwikkeling van deze 'mannelijke' emotie sterk sterk achter. Veel jongens worden opgevoed in een softe leef wijze, waarin weinig plaats is voor typisch mannelijke eigenschappen zoals agressie en boosheid. Als gevolg daarvan leren ze deze gevoelens ook niet op een adequate wijze te hanteren. Ze voelen zich ofwel overvallen door boosheid (driftbuien) of ze gaan over tot verdringing. In dat laatste geval zijn ze in alledaagse situaties onvoldoende in staat om voor hun eigen belangen op te komen. De mannelijke 'hanigheid' is volledig verdwe nen, waardoor er een emotionele verlam ming ontstaat die hem in alledaagse situaties kan opbreken. We kunnen een onderverdeling maken van verschillende typen gefrustreerde boze man nen. Allereerst kennen we het zogenaamde passieve type. Bij hem is elk gevoel totaal verdwenen. Er bestaat niet alleen een taboe op boosheid, maar ook op elk ander gevoel. Hij reageert voor honderd procent vanuit zijn verstand en komt daardoor erg afstandelijk en rationeel over. Hij zal nooit eens uit zijn dak gaan, maar blijft de dingen beredeneren. Dat heeft zijn voordelen, maar maakt hem af en toe ook wel stijfjes en saai. Het tweede type is de geremde man. In tegenstelling tot de passieve man heeft hij wel boosheid in zich, maar verdringt deze steeds. Vaak heeft hij zelf niet in de gaten, hoeveel boosheid hij in zich heeft. Hij loopt daardoor rond als een stoomketel zonder ventiel. Elk moment kan hij ontploffen en de enige die dat niet in de gaten heeft is hij zelf. Type nummer drie is het passieve agressieve type. Ook hij is geblokkeerd om zijn boosheid te uiten. Maar hij vindt subtiele manieren om deze kenbaar te maken. Bijvoorbeeld door dingen na te laten. Datgene wat hij niet wil doen, vergeet hij gemakkelijk. Hij is natuurlijk bereid om opnieuw goede voornemens te maken, maar laat het vervolgens weer afwe ten. Passief agressieve mannen zijn stieke merds. Ze plegen passief verzet en werken je daarmee op de zenuwen. Tenslotte kennen we de beminnelijke man. Hij heeft meer positieve energie dan de vori ge typen en kan zelfs enige hartstocht tonen. Hij houdt echter zijn boosheid voor zich, omdat hij bang is voor afkeuring. Hij is de liefdesjunk, die door iedereen zonodig aardig gevonden moet worden. Maar daardoor komt hij wat onwaarachtig over. Mannen met woedeproblemen kunnen maar nauwelijks ergens terecht voor hun emotio nele problematiek. De meeste hulpverle ningsinstellingen kennen immers ook een softe aanpak. Zij versterken hem in het idee, dat boosheid iets onoirbaars is. In Amerika is daarom een nieuwe trend ontstaan: mannen- hulpverlening, die bijzonder aandacht geeft aan het positief hanteren van agressieve impulsen. In groepsbijeenkomsten leren mannen om woedegevoelens te ontdekken en om niet bang te zijn voor deze instinctieve neigingen. In sommige gevallen moeten er kussengevechten geleverd worden, om het verbod op de boosheid te doorbreken. Op die wijze wordt de 'Wilde Man' weer wakker gemaakt, die in veel moderne mannen inge slapen lijkt. Hartelijk gefeliciteerd met jullie 25 jarig bestaan. Vrij dag 31 maart bestond De Piek 25 jaar en dat moet gevierd worden. April wordt de feestmaand met optredens van diverse topartiesten. Toch een prestatie om het zo lang vol te houden en hoofdza kelijk gerund door vrijwil ligers, uniek hoor! Er hebben in die afgelopen jaren wereldbands ge speeld, te veel om op te noemen. Zoiets moet toch blijven bestaan: een ideale locatie in de binnenstad voor een jongerencen trum. Gelukkig dat de commissie voor advies en bijstand voor het sociaal- cultureel werk in Vlissin gen vindt dat een jonge rencentrum in de binnen stad van Vlissingen drin gend noodzakelijk is. Het zou toch prachtig zijn in verband met het 25-jarig bestaan van De Piek, dat de Gemeenteraad (als cadeau) de toezegging zou doen dat De Piek kan blij ven voortbestaan (dan maken we er helemaal een dolle feestmaand van). Dus bestuurders van de Gemeente Vlissingen, nu is het uw beurt. U vindt toch ook dat: DE PIEK MOET BLIJVEN. F.K. Schipper Singel 43 Vlissingen. Het gddt Ivird bergdfwddrls met de dui nen. Zure regen, wdterwinnmg en massa-recreatie tasten de duinen in toenemende mate dan Samen met Stichting Duinbehoud kunt u de/e ontwikkeling een lid'" toeroepen! Steun daarom de Stichting Duinbehoud. Bel vandaag nog voor rrieer informatie. Telefoon O/I 131800/140S48. "Help ons en zeg 't voort, zeg 't voort" Ome lentewens in 1995 watervoorziening voor meisjes school in Bobo-Diou lasso. Burkina Faso. en - inrichting kinder centra in Jenin Wesleliike Jordaan oever Vraag de informatie en tiwjk een bedrag over Heipons Zeg «voort zeg t voort" Geef de uereld een toekomst: begin met de jeugd! UNESCO Centrum Nederland Oanir Na»wiilaan V 1075 AH Afmt«rrd*n Zeelandia bestaat 85 jaar. „En dat laat een club die naast sportieve prestaties gezellig heid hoog in het vaandel heeft staan niet zomaar voorbij gaan", meldt voorzitter Bob van Koetsveld, die nu alweer vijf jaar de leiding heeft van de oudste voetbalclub van Mid delburg en omstreken. Zeelandia werd op 1 maart 1910 opgericht. Het (familie)feest wordt gehouden op zaterdag 13 mei. Er is zowel een dag- als avondprogram ma. Begonnen wordt met een feest voor de allerkleinsten in en om het clubhuis van Zeelandia, waar een feesttent is opge bouwd. Er worden ouderwetse en nieuwe spelletjes gespeeld, meldt de feestcommissie. Dat alles wel in teamverband. De avond wordt ingevuld met een disco in de feesttent en gasten die het wat rustiger aan willen doen kunnen gewoon terecht in het clubhuis. De feestdag wordt afgesloten met een spuitbalwedstrijd door de jeugdbrandweer. Zeelandia is na Goes de oud ste voetbalclub in Zeeland. Enorme betrokkenheid van een groot aantal leden - „soms hun hele leven" - maken Zee landia heel bijzondqr. Een belangrijke doelstelling van de club is om naast sportieve prestaties ook gezelligheid een hoge prioriteit te geven. De 'jongensclub' van Zeelandia in 1915. Dave Maassen: „Het accent is verschoven van export van auto's naar tweedehands caravans". Het bedrijf Harpe Caravans van Dave Maassen dat voor heen in Vlissingen-Oost was gevestigd, heeft een nieuwe stek gevonden op het Middel burgse industrieterrein Arne- stein. Het bedrijf handelt in tweedehands caravans, kam peerauto's, boten en trailers. In 1990 opende Dave Maassen in Vlissingen-Oost de deuren van handelsonderneming Har pe. Maassen: „Aanvankelijk deden we veel aan export van auto's naar Oostbloklanden. Nu ligt het accent meer op tweedehands caravans en kampeerauto's. Ook caravans worden naar die landen geëx porteerd. Het is een markt die daar nog helemaal op poten gezet moet worden. De cam pings vliegen al als paddestoe len uit de grond, ze hebben alleen nog geen caravans". Voor Maassen breken er druk ke tijden aan. Het voorjaar is bij uitstek het seizoen om cara vans te verkopen. Met pasen is een speciale paasshow waarin de modellen die Harpe in voor raad heeft bekeken kunnen worden. „We verkopen ook wel nieuwe caravans. Dat doen we in samenwerking met de Smokkelhoek in Kapelle- Biezelinge. We hebben hier geen nieuwe modellen staan. Dat werkt gewoon niet. Als je tweedehands caravans wil ver kopen moet je er geen nieuwe naast zetten".

de Vlissinger | 1995 | | pagina 11