Historama: anders en nieuw Provincie Zeeland Statenvergadering Bij Prénatal zwangert de hele familie mee Woningbouw STRIPBOEKEN!!! Modematinee in Arion groot succes Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 01180 31392 Vrijdag 31 maart vergaderen provinciale staten. De vergadering begint om 10.00 uur en wordt gehouden in de Statenzaal, Abdij 10, Middelburg. De beraadslagingen kunnen vanaf de publieke tribune worden gevolgd. Provincie Zeeland Kennisgeving grote sortering deskundig advies uitgebreide mailing Reserveren nieuwste uitgaven Kom eens kijken BOEKHANDEL HET PAARD VAN TROJE M Lange Vorststraat 2, Goes tel. 01100-14691 Woensdag 22 maart 1995 DE FAAM - DE VLISSINGER 13 Abdij Het "Historama" in de Middel burgse Abdij is weer open. Dat betekent dat de bezoekers weer kunnen zien wat de ge schiedenis van de Abdij is, wel ke bewoners zij had, wat er al lemaal in de bodem is gevonden en hoe de abdij na brand en verwoesting steeds weer werd opgebouwd. De "abdijgeschiedenis" vanaf de tijd dat het abdijplein nog een Ka rolingische burcht was tot de dag van vandaag wordt ook verteld door een video-film (die twee jaar geleden vanwege zijn kwaliteit na tionaal werd onderscheiden). De vertoningsruimte is nu onderge bracht in een van de vier middel eeuwse abdijkelders die het Histo rama rijk is. In deze omgeving komt de vertoning pakkender over dan voorheen. Er zijn nog meer veranderingen, zoals een betere opstelling van het onderdeel "archeologische vondsten in de Abdij" (waaronder een maquette van de Karolingi sche burcht van Middelburg). De brand van Middelburg in 1940 is "spannender" ge maakt, geluids- en lichteffec ten zijn verbeterd en allerlei accenten zijn aangebracht die het geheel verrassender en speelser maken. De openingstijden van Histora ma zijn: maandag t/m zater dag van 10.00 tot 18.00 uur; zondag: van 12.00 tot 18.00 uur. Entree: f 6,00 per persoon; kinderen van 5 t/m 11; 65- plussers en groepen van meer dan 20 personen f 4,kinde ren t/m 4 jaar gratis. In de "Notitie woningbouw 1995" heeft de provincie het woningbouwprogramma voor de periode 1995 -1998 ver meld. Uitgangspunt is dat er jaarlijks 1650 tot 1850 nieuwe wonin gen bij komen. Van dit aantal zijn 500 woningen gereser veerd voor vervanging van te slopen huizen. Op dit moment ligt de feitelijke woningproduktie hoger (1994: 2400 huizen). De verwachting is dat op wat lan gere termijn de komst van men sen van elders naar Zeeland wat zal afnemen. Ook wordt enige voorzichtigheid betracht om leeg stand te voorkomen. Het programma geeft per ge meente het gewenste bouwvolu me aan. De notitie vermeldt ook iets over de kwaliteit van de woningbouw. Zo wil de provincie zich richten op het stimuleren van drie zaken: goedkoop bouwen, eventueel zon der subsidie; aanpassen van be staande woningen voor ouderen en gehandicapten en duurzaam/milieuvriendelijk bou wen. De notitie ligt vanaf 27 maart zes weken ter inzage bij het Informatiecentrum van de pro vincie Zeeland, Abdij(plein) 9, Middelburg; geopend op werk dagen van 09.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. Het document is daar gratis te verkrijgen; telefonisch bestel len kan ook: 01180-31400. Tijdens de termijn van ter in zage-ligging kunnen belang hebbenden aan Gedeputeerde Staten van Zeeland kenbaar maken hoe ze over de notitie denken. Schriftelijk: postbus 6001, 4330 LA Middelburg; monde ling: tel. 01180-31264. Nieuws Van alle statenleden die bij de verkiezingen op 8 maart zijn gekozen, wordt nagegaan of zij aan de vereisten voor het statenlidmaatschap voldoen. Zo moet onder meer duidelijk zijn dat de kandidaten Neder lander zijn en in Zeeland wo nen. Voor dit onderzoek van de ge loofsbrieven wordt een kleine commissie vanuit de huidige staten benoemd, die het on derzoek tijdens de vergade ring doet en daarvan verslag uitbrengt aan de voorzitter. De voorzitter deelt de bevindin gen vervolgens mee aan de staten. Hij doet dat mondeling tijdens de vergadering. Verkeer Het Regionaal orgaan verkeersvei ligheid Zeeland (ROVZ) krijgt, als de staten ermee instemmen, een budget van ruim 1 miljoen gulden ter uitvoering van het werkplan 1995. Het geld komt van het rijk. Vanuit de provinciekas wordt een extra bedrag van 30.000 gulden verstrekt voor het uitbesteden van werk of het aantrekken van tijdelijk personeel. Al eerder besloten de staten 60.000 gulden provincie- geld te bestemmen voor gericht verkeerstoezicht via het ROVZ. Voor de ontsluiting van een tuin centrum in Koudekerke wordt 60.000 gulden gevraagd. Ver wacht wordt dat door de nieuwe toegang ter plekke een rustiger verkeersbeeld ontstaat, wat de verkeersveiligheid ten goede komt. Z-Vlaanderen De gebiedsgerichte benadering Kanaalzone beoogt wonen en in dustriële bedrijvigheid beter op el kaar af te stemmen. Een aantal bedrijven betaalt mee in die opzet. Met Hydro Agri Sluiskil is overeen gekomen dat het 1,5 miljoen bij draagt. Onderdeel van de over eenkomst is ook het onttrekken aan het openbaar verkeer van een stuk van de Industrieweg en de weg Sassing. De staten wordt ge vraagd in te stemmen met de overeenkomst tussen Hydro Agri en de gemeente en het haven schap Terneuzen en de onttrek- Staten beslissen over minderhedenbeleid king van de weggedeelten aan het openbaar verkeer in procedure te nemen. Met Europees geld wordt het Zeeuws-Vlaamse platteland ver sterkt. De staten behandelen een voorstel om de provinciale subsi die door te betalen aan de instan ties die daarvoor in aanmerking komen. Daartoe wordt bijna 3,5 miljoen gulden in de provinciale begroting 1995 opgenomen. Per kwartaal krijgen de staten inzicht in de stand van zaken. Waterschap Per 1 januari volgend jaar houden de waterschappen boven de Wes- terschelde op te bestaan. Er voor in de plaats komt het waterschap Zeeuwse Eilanden. De staten stel len in hun vergadering het regle ment voor het nieuwe waterschap vast. In het reglement zijn de ta ken, bevoegdheden en de voorlo pige samenstelling van het be stuur opgenomen. Op termijn moet het bestuur van de Zeeuwse Eilanden rechtstreeks worden ge kozen. Oosterse helde In het beleidsplan Oosterschelde, dat de staten ter vaststelling wordt aangeboden, is de doelstel ling van 1982 in stand gehouden: behoud en versterking van de natuurlijke waarden met in rangorde vervolgens aandacht voor visserij, recreatie en scheepvaart. Op basis van het geactualiseerde beleidsplan is een ontwerp-streek- planuitwerking Oosterschelde ge maakt. De staten wordt gevraagd ook hiermee in te stemmen. De provincie doet mee in het Schelde-informatiecentrum. Het gaat om een centrum voor de Westerschelde, waarvoor een pro vinciaal ambtenaar wordt vrijge maakt. Natuur en land De provincie krijgt van het rijk de taken voor natuur- en landinrich- tingsbeleid overgedragen. Dat houdt in dat het provinciaal be stuur het voor het zeggen krijgt als het gaat om natuur, bos, land schap, landinrichting, grondver- werging en beheersovereenkom sten. Een aantal personeelsleden komt van het rijk over naar de pro vincie. De operatie geldt voor alle provincies in Nederland. De staten wordt gevraagd ermee in te stem men, op voorwaarde dat bij de uit werking en invoering wordt vol daan aan onder meer een aantal financiële eisen die Zeeland stelt. Minderheden Provinciale staten stellen nieuw beleid vast voor min derheidsgroepen in Zeeland. Vroeger kon worden volstaan met het duiden van verschil lende groepen minderheden, zoals mensen uit de voormali ge Nederlandse koloniën, mensen die als arbeidskrach ten uit de landen rond de Mid dellandse Zee kwamen en woonwagenbewoners en zigeu ners. Die indeling wordt in het nieuwe beleid verlaten. De re den daarvoor is dat de maat schappij zich niet meer zo ge makkelijk laat opsplitsen, zeker als daarbij de opvang van vluchtelingen wordt be trokken. Het voorstel is daarom een steunpunt minderheden te creëren onder de stichting VMC Zeeland in Middelburg. Zo kan gemakkelijk worden aangesloten bij de kennis die daar voorhanden is, bij voor beeld in de jeugdhulpverle ning, het onderwijs, de oude renzorg en op onderzoeksgebied. Het doel van het minderheden beleid is de mensen die daar toe worden gerekend op te ne men in de Zeeuwse maatschappij en achterstan den die zij ten opzichte van al ingeburgerden hebben weg te werken. Goeree De bewindslieden van binnenland se zaken hebben de provincies Zeeland en Zuid-Holland gevraagd de procedure te beginnen om Goeree-Overflakkee in te delen bij Zeeland. Gs van Zeeland werken hieraan graag mee en zij stellen aan de staten voor de gedeputeer de voor bestuurlijke organisatie en diens plaatsvervanger als lid van de commissie aan te wijzen. Rampenfonds Gedeputeerde staten stellen voor een ton te storten in het Nationaal Rampenfonds als bijdrage in de vergoeding van de schade bij de overstromin gen begin dit jaar in Limburg en de evacuatie in het Gelder se rivierengebied. Het geld moet komen uit de post on voorzien. Hotel Restaurant Arion aan Boulevard Bankert in Vlis- singen stond dit weekend in het teken van dames-en herenmode. Een mode show met levende muziek en een optreden van Thérè- se Steinmetz in de pauze bezorgden het publiek een echte zondagmiddag mati nee. Elegant damesmode van eige naars Hans en Jannie Rei- chardt uit de Segeersstraat in Middelburg showden hun bij zondere collectie lingerie en badmode. Deze lingerie die de basis vormt voor een geslaag de bovenmode was in vele set jes te zien. Balconnettes en push-up beha's met bijpassen de heup- taille- of tangaslips waren te zien in zowel felle neonkleuren als in wit en diep donkerblauw. Vervaardigd in Engels broderie, tricot katoen of met een garnering van Calais kant. Lingerie is tegen woordig niet zomaar onder goed te noemen. De detaille ring van ragfijne plooitjes en rimpeltjes maken de pasvorm te mooi om zomaar onder je kleding weg te moffelen. Heel bijzonder in de Elegant collectie zijn wel de body's en torseletten van het zware Calais kant met een dubbel kleureffect waardoor het een barok uiterlijk krijgt. Volgens Hans Reichardt is de stringslip een onmisbaar artikel gewor den binnen de lingeriebran- che. „Een derde deel van de totale verkoop behelst deze stringslip die er voor zorgt dat er bij het dragen van lichaams- volgende kleding geen slip contouren meer te zien zijn". Buiten dat functionele gedeel te om is deze string natuurlijk ook buitengewoon erotisch. Een speciaal plaatsje in de show vormde de bruidslinge rie die ontworpen is met het oog op de laag uitgesneden rug van de bruidsjurken. Even als de lingerie is ook de bad mode van Elegant bijzonder door het gebruik van details en de mooie pasvorm. Over het algemeen zijn er weinig des sins te zien, met uitzondering van de collectie die geïnspi reerd is op Afrikaanse prints. Eszeth damesmode aan de Loskade in Middelburg toonde voor komend voorjaar drie nieuwe retro-ontwikkelingen: Het Jacky Kennedy pakje, de Marlène Dietrich broek en het kimono jasje. Het Jacky Ken nedy pakje: taillejasje met kort rokje in dezelfde stof. Daarbij een sjaal die met de lange flap pen op de rug gedragen dient te worden. De Marlène Die trich broek wijd tot zeer wijde pijpen in zeer soepele stof, met als nieuwigheidje splitten die tot de knie reiken. Het kimono jasje: een wijd jasje dat in soe pele stof is uitgevoerd maar door middel van een ceintuur en brede overslag een afkle- dend effect heeft. De kleuren in de collectie zijn divers. Zachte pastels, hard rose, woestijn- kleuren voor de linnenlook, marineblauw met wit en voor hoog zomer zelfs weer zwart. Christoffel van Zetten en Karei Ysseldijk van Charlie Men's Fashion lieten de mannen er weer stoer en nonchalant bij lopen. Bermuda's met polo shirts met kleine dessins en losse jacks. De stoere kist- schoenen of 'Jesussandalen' van Timberland maakten dit stoere beeld compleet. Daar naast prachtige pakken van Armani die altijd dat noncha lante uiterlijk hebben door het gebruik van linnenachtige stof fen en lange shirts onder lange jasjes over wijde pantalons. Het gebruik van veel opvallen de platte knopen en de hoge sluiting van het hemd zonder kraag geven deze pakken een 'Mao-look'. De badmode van Charlie, met zaken in Vlissingen en Dom burg, liet grappige grafische dessins zien en zelfs zwem broeken met bretels. Jan Laban verzorgde de visagie en Focus optiek de brillen. Prénatal aan de Spuistraat 88 in Vlissingen is overzichtelij ker en uitnodigender gewor den. Eigenaars Hans en Mar griet Zaglijn hebben met die opzet de zaak vernieuwd en het oubollige oranje en bruin vervangen door frisse kleuren. Zelf zitten ze al zo'n 25 jaar in de baby- en kleuterartikelen- branche en hebben hiermee een grote ervaring opge bouwd in deze wel zeer speci fieke handelstak. Prénatal dat inmiddels al zo'n 80 stadswinkels en 11 waren huizen kent mag wel genoemd worden als één van de pio niers op het gebied van de zwangerschapsmode. Het van oorsprong Franse bedrijf heeft zichzelf in 35 jaar tijd ontwik keld tot een zeer ruim gesor teerd concern. Baby- en kleu terartikelen zijn er altijd al geweest maar specifieke kle ding voor de zwangere vrouw gaat nu ook met de seizoen mode mee. Deze speciaal ontwikkelde kle ding die natuurlijk het veran derende vrouwenlichaam als uitgangspunt heeft is niet alleen comfortabel maar ook modieus. Ook lingerie heeft een speciale plaats ingenomen in de positiekleding. Vakkennis is zeer belangrijk en het personeel van Prénatal is dan ook zeer ter zake kundig. „Een goed advies is zeer belangrijk", zegt Margriet Zag lijn. „Want je hebt toch te maken met een semi-medi- sche bedrijfstak. Er zijn bij voorbeeld vrouwen die komen vragen om een speciale steun- band maar als dit niet op dok tersadvies is verkopen wij deze artikelen niet zo maar". Over vaste klanten kan men niet echt spreken omdat de doelgroep slechts een beperk te tijd in de winkel komt. „Van af de zwangerschap totdat het kindje een jaar of vijf is zien we bekende gezichten maar daar na is het afgelopen", merkt Zaglijn op. „Wel zie je tegen woordig dat de hele familie 'meezwangert'. Vaders, opa's en oma's, allemaal zijn ze betrokken bij de geboorte en willen ze artikelen kopen voor de komst van een kleintje". De artikelen, die variëren van complete babykamermeubel tjes, autostoelen, boxen, cam pingbedjes, buggy's tot aan een rammelaar toe, zijn uitvoe rig getest op veiligheid. „De ontwerpers van alle Prénatal- artikelen zijn de hele dag met hun gedachten in een kinder wereld. Zelfs stopcontact-, fornuisbeveiligers en raamko zijn kierensets staan in het teken van een kindveilige wereld". De meeste artikelen zijn duur zaam en multifunctioneel: wandelwagens die in een handomdraai tot een buggy omgebouwd kunnen worden en kinderstoelen die ook apart als tafeltje en stoeltje nog jaren lang dienst kunnen doen. Margriet en Hans Zaglijn, die zelf uit de Randstad komen, verbazen zich soms over het Zeeuwse koopgedrag. „Bug gy's bijvoorbeeld zijn hier een bijzonder geliefd artikel, en dan zeker de bijbehorende fra me's waarmee de wagentjes op de fiets overal mee naar toe gesleept kunnen worden. Een fietslievend volkje". Kunst - De gemeente Vlissin gen houdt donderdag 23 maart een voorlichtingsavond over het kunstproject in de wijk Paauwen- burg. B en w zijn van plan in Paauwenburg zuid-oost drie kunstobjecten van beeldend kunstenaar Bob Pingen te plaat sen. De plaatsen waarop de kunstwerken zijn gepland heb ben de bestemming groenvoor ziening. Volgens b en w zijn kunstwerken geen oneigenlijke elementen binnen die bestem ming. Tijdens de informatie avond zijn aanwezig een mede werker van de sector stadsont wikkeling, leden van de advies commissie gemeentelijk kunst beleid en beeldend kunstenaar Bob Pingen. De bijeenkomst, in Campus de Ruijter om 19.30 uur, wordt geleid door wethouder L.C. Poppe-de Loof van cultuur. Tijdens de bijeenkomst kunnen bewoners van de wijk hun mening geven over de kunstwer ken. Waterpeil - Het waterpeil op het Kanaal door Walcheren is tussen .woensdag 5 opril en vrij dag 5 mei zestig centimeter lager tot 0.3 meter NAP. In die maand wordt onderhoudswerk uitgevoerd aan de oevers van het kanaal. De aflaat begint dins dag 4 april rond 9 uur. De maxi maal toegelaten diepgang voor doorgaande scheepvaart tussen Vlissingen en Veere en voor schepen met bestemming noordkant verbreed deel Zijka naal naar Arnemuiden blijft gelijk. Dat geldt niet voor schepen die een ontheffing hebben tot een diepgang van 4,3 meter. Voor hen is dan dezelfde norm als voor de gebruikelijke scheep vaart van kracht: een diepgang van 3,7 meter. Voor de scheeps vaart naar Arnemuiden wordt de diepgang vanaf de Arnebrug 1,6 meter. Op het verbreed kanaal en in de binnenhaven van Vlissin gen direct voor de grote schut sluis wordt de maximaal toege stane diepgang 7,3 meter en vanaf de eerste binnenhaven tot de binnenkeersluis 6,4 meter. Als het werk eerder wordt geklaard, wordt de peilverlaging met dezelde periode bekort. Mocht het werk langer duren, zal het peil langer verlaagd blijven. Directie Milieu en Waterstaat Vergunningenbeleid voor puinbreek- en sorteerinrichtingen Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de nota "Ver gunningenbeleid voor puinbreek-en sorteerinrichtingen" vastgesteld als ontwerp-planwijziging van het provinciaal milieubeleidsplan "Kerend Tij Twee". Ter inzage De nota ligt van 27 maart 1995 tot en met 21 april 1995. ter inzage bij het informatiecentrum van de provincie Zeeland, Abdij 9 te Middelburg, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Inspraakmogelijkheden Schriftelijke reacties kunnen tot en met 21 april 1995 worden ingediend bij Gedeputeerde Staten van Zeeland. Postbus 165, 4330 AD Middelburg. Nadere informatie Bij het informatiecentrum van de provincie Zeeland (01180-31400) is de nota gratis verkrijgbaar. Voor na dere informatie kunt u contact opnemen met de heer mr. F. van Langevelde (01180-31770). Een spiegelopstelling in Historama dwingt de bezoeker tot een verrassende kijk op het prachtige plafond van de Kloostergang. Beeld van de show. Margriet Zaglijn met openingsbeer.

de Vlissinger | 1995 | | pagina 13