Jasperina de Jong in Middelburg Extra voorstelling Zwanenmeer in Middelburgse schouwburg Laurens van Rooijen in Arsenaal theater Violist Van Zweden in Concert- en Gehoorzaal EXPERIMENTELE GESPROKEN OPERA 2 FEBRUARI T/M 8 FEBRUARI IN MIDDEN ZEELAND Woensdag 1 februari 1995 DE FAAM - DE VLISSINGER 7 ®ïïi0>lSïlt mmm Uit 'Alles wil het vuur'. Foto: Eduard Coblijn. 'Alles wil het vuur' in Arsenaaltheater In het Arsenaaltheater in Vlis- singen is woensdag 8 februari om 15 uur de gesproken opera 'Alles wil het vuur' te zien. De voorstelling is geschikt voor iedereen vanaf 8 jaar. 'Alles wil het vuur' is een ridderverhaal over liefde, vriendschap en eer. Over de noodzaak om te staan voor wie je bent en over de moed om te vechten voor wat je wilt. De gesproken ope ra, waarin vurige Russische muziek de hartstocht van de vier personages vertelt, wordt gespeeld door jeugdtheater Rosa Sondervanck uit Ensche de. 'Alles wil het vuur' is geba seerd op de oude Keltische sage van Tristan en Isolde. Roel Adam schreef het libretto over ridderlijke moraal en adderlijke sluwheid. Koningin Isolde is voorbestemd te trou wen met Koning Mark, zoals haar vader dat voor zijn dood heeft geregeld. Isolde weigert echter en zegt alleen te hou den van haar 'beestachtige' vriend, de zwarte ridder. Maar deze bestaat alleen in haar fan tasie: zij speelt hem. Wie haar wil verschalken, moet eerst haar vriend - dus haarzelf - uit de weg ruimen. Ze sterft liever dan dat ze zich laat veroveren. Koning Mark gaat de uitdaging aan. Althans, hij stuurt zijn vriend Tristan in vermomming om de zwarte ridder (Isolde in vermomming) te verslaan. Tij dens het tweegevecht worden Tristan en Isolde verliefd op elkaar. Tristan is echter eer verschuldigd aan zijn koning, die de eerste rechten heeft. Uiteindelijk vinden de twee elkaar toch: iets wat Koning Mark uiteraard niet kan goed keuren. Een happy end zit er dan ook niet in - Tristan ver moord Isolde, slaat de hand aan zichzelf, Mark vol wroe ging en Isoldes zuster Bragane wacht een zware taak als nieu we koningin - maar kleine grapjes in de tekst breken de spanning van tijd tot tijd. De teksten van Roel Adam worden gesproken over de muziek van de Russische com ponist Wladimir Dashkevich, die in eigen land veel muziek voor theater en film schrijft. De in Rusland beroemde compo nist is uitgekozen omdat hij volgens regisseuse Flora Ver- brugge meeslepende, maar toch toegankelijke muziek schrijft, zonder dat deze plat of simpel wordt. Bovendien was Dashkevich te vinden voor het idee van een gesproken opera. De opzwepende, zigeunerach tige klanken in 'Alles wil het vuur' worden uitgevoerd op viool, slagwerk en een bajan (een soort accordeon). De vorm van een gesproken opera is een experiment, waar voor Flora Verbrugge - sinds een aantal jaren artistiek leider van jeugdtheater Rosa Son dervanck - bewust heeft geko zen. Volgens de regisseuse is de muziek essentieel in een opera, maar zingen mogelijk niet. Niet alleen omdat de 'par- landi' in een opera vaak zo mooi zijn, maar ook om tot een eenheid te komen van muziek, verhaal, stem en beeld. Ver staanbaarheid is daarvoor noodzakelijk. Bovendien is jeugdtheater Rosa Sonder vanck een gezelschap met spe lers en geen zangers en wilde de groep de opera zelf uitvoe ren. Als laatste overweging noemt de regisseuse het ver moeden dat een geschoolde zangstem voor kinderen mogelijk eerder een barrière opwerpt dan dat ze erdoor meegesleept worden. 'Alles wil het vuur' ging vorig jaar in Enschede in première en ontving enthousiaste reac ties van onder meer de Volks krant. Pianist/componist/arrangeur Laurens van Rooyen is zondag 5 februari te zien en te horen in het Arsenaaltheater in Vlis- singen. Zijn concert begint om 15 uur. Laurens van Rooyen hield onlangs zijn 25e album 'Rêver- ie-2' ten doop. De pianist/com ponist/arrangeur begon zijn muzikale loopbaan aan het Urechtse Conservatorium. Daar ontmoette hij Herman van Veen, met wie hij de crea tieve groep Harlekijn Holland oprichtte. In 1973 besloot Van Rooyen zijn werkterrein te ver leggen van het chanson naar de instrumentale muziek. Als componist schreef hij symfoni sche muziekwerken voor docu mentaires en vele speelfilms. Als platenartiest ontwikkelde Laurens van Rooyen een uniek concept voor piano, strijkor kest en synthesizer. Inmiddels zijn zijn cd's ook in Japan, Maleisië, Singapore, Australië en Canada uitgebracht. Elk jaar is Van Rooyen met zijn instrumentale groep te zien in de Nederlandse theaters en concertzalen. Tot zijn verrassing hebben internationlale tekstdichters woorden op zijn melodiën gezet en dat bracht hem op het idee ook een vocaliste aan zijn groep toe te voegen. Dankzij zijn pianoboekjes, waarvan er in Nederland meer dan tach tigduizend zijn verkocht, wor den zijn composities veelvul dig en vooral door kinderen gespeeld. Om jonge instrumentalisten op weg te helpen heeft Van Rooyen de Stichting Amateur Muziekbeoefening in het leven geroepen. Voor zijn werk als componist, pianist en muziek pedagoog ontving Laurens van Rooyen in 1984 de hoog ste onderscheiding in de wereld van de lichte muziek: de Gouden Harp van Cona- mus. In 1988 werd hem door het publiek de Cd-Award toe gekend. Laurens van Rooyen. Het Strijktrio nr. 1 van Schu bert, het klarinetkwintet van Brahms en muziek uit de West Side Story van Leonard Bern stein. Dat zijn de ingrediënten van de VSB Klassiek-concer- ten die de VSB Bank dit voor jaar organiseert. Dinsdag 14 februari is het concert bij te wonen in de Concert- en Gehoorzaal in Middelburg om 20 uur. Net als in voorgaande jaren is ook bij deze editie van het VSB Klassiek-concert een hoofdrol weggelegd voor violist en con certmeester Jaap van Zweden. Dit keer verzorgt hij optredens met vier leden van het Konink lijk Concertgebouworkest en met het Amsterdam Saxopho ne Quartet. Met George Pieterson (klari net), Johan Kracht (viool), Ken Hakii (altviool) en Jean Decroos (violoncel) brengt Jaap van Zweden het Strijktrio nr. 1 van Franz Schubert en het klarinetkwintet van Johannes Brahms. Na de pauze volgt een door Henk Huizinga gemaakte bewerking voor viool en saxo foonkwartet! van Bernsteins West Side Story. De bewerking is een arrangement in de vorm van een suite waarin 22 songs uit de West Side Story zijn ver werkt. Het Amsterdam Saxophone Quartet bestaat uit de klassiek geschoolde musici Daphne Balvers (sopraan- en soprani- nosaxofoon), Rob Hauser (alt saxofoon), Bart Kok (tenor- saxofon) en Henk van Twillert (baritonsaxofoon). Het kwartet werd opgericht in 1979, pre cies vijftig jaar nadat Marcel Mule zijn 'Quator de saxopho nes de la musique de la Repu- blicaine de Paris' formeerde. Naast klassieke werken speelt het kwartet muziek die varieert van 'striptease' tot 'heavy metal'. Niet voor niets onderschrijven de leden van het kwartet dat geen instrument zoveel raak vlakken heeft met zoveel ver schillende muziekgenres als juist de saxofoon. Jasperina de Jong. Foto: Kippa. In 'Morgenster' treedt Jasperi na de Jong voor het eerst op met een groter orkest. De beste oude en nieuwe nummers uit haar repertoire brengt ze live met akoestische muziek naast geprogram meerde synthesizers en echt slagwerk. Tijdens de 'tour de chant' zul len de tijden van Kabaret Lure- De balletvoorstelling 'Het Zwanenmeer', geprogram meerd voor 16 februari, raakte bij de abonnementsintekening dusdanig overboekt dat de Stadsschouwburg Middelburg heeft besloten een extra voor stelling in te lassen op maan dag 13 februari om 20 uur. Het klassiek-romantische ballet op muziek van Tsjaikovsky en in de choreografie van Marius Petipa ging precies honderd jaar geleden in première. Het vormt een mijlpaal in de klas sieke dansgeschiedenis. De Staatsopera van Tatarstan is het uitvoerende gezelschap van dit klassieke ballet, waarin de Liefde het Kwade overwint. Het Tataars Academisch Opera en Ballet Gezelschap Musa Dshalil - zoals het gezelschap officieel heet - is gevestigd in Kazan, de hoofdstad van Tatar stan. De naam van het gezel schap 'Musa Dshalil' is ont leend aan die van de grote Tar taarse dichter, een volksheld. Nederland kon in januari vorig jaar kennismaken met het bal letgezelschap. Tijdens het eer ste optreden waren pers en publiek zeer lovend over de pure academische danskunst, gekenmerkt door trefzekere techniek, verfijning, elegantie en beheersing en daarnaast de intens doorleefde expressie. De Russische stijl van Marius Petipa eist het uiterste aan stijlgevoel en technische beheersing van de dansers. Het gezelschap uit Tatarstan bestaat uit zestig leden - allen afgestudeerden van de grote balletopleidingen uit de voor malige Sovjet Unie - en staat onder leiding van Wladimir Jakowlew. Tot de solisten behoren dan sers als Ajdar Achmetov (prijs winnaar van internationale concoursen in onder meer New Vork, Parijs en Helsinki), Swetlana Smirnova (prijswin- nares van het Internationale Balletconcours in Moskou) en Lilia Mussowarowa (voorheen danseres in het Moscow Clas sical Ballet). Al sinds 1834 heeft het gezel schap een eigen operahuis en een opera- en balletgezel schap. Sinds enige tijd beschikt de Staatsopera over een eigen balletschool, waar jonge kinderen worden voor bereid op een mogelijke carriè re in de klassieke danskunst. Het repertoire dat het gezel schap in decennia heeft opge bouwd telt bijna alle grote klassieke balletten. Jaarlijks bezoeken in Kazan ruim 200 duizend mensen de voorstel lingen. Omdat Tatarstan tot voor kort afgesloten was van westerse invloeden wordt de danskunst daar nog steeds bepaald door de oude tradities en stijlopvat tingen. Er leeft een strikte opvatting over wat en hoe het beeld is dat over het voetlicht moet worden gebracht. Tsjai- kovsky's sprookjesachtige bal let wordt dan ook uitgevoerd in de klassieke choreografie van Marius Petipa, zoals die honderd jaar geleden in pre mière ging in Sint Petersburg. lei herleven en ook de succes sen uit de musicals van De Jongs carrière zullen niet ont breken. Het bekende repertoire is verder aangevuld met een aantal nieuwe nummers en vertalingen van Coot van Doesburgh en Ivo de Wijs. Morgenster is vrijdag 3 fe bruari te zien in de Stads schouwburg in Middelburg en begint om 20 uur GOES Galerie Van den Berge, Jan- Peter Muilwijk en diverse andere kunstenaars (t/m 4 februari). Galerie 'Mi Parti', Rob Ver- degaal; Spiegel-serie, diverse kunstenaars; ontwerpen van tassen en sieraden. Gezondheidscentrum 'Magnolia', Ada Dekker en Joyce Steijvers, gemengde technieken. Oosterschelde Ziekenhuis, Harrie Timmermans en Roel Visser, 'Zorg in Nederland', fototentoonstelling. Prins van Oranje, werk leer lingen van Jacqueline van Tri rum. De Vlijt, Rie Baauw, schilde rijen De Jager-Tolhoek, Conny Folmer, aquarellen. KAMPERLAND Restaurant Papillon, Lydia Klop-Steendijk, aquarellen en portretten. Geopend ma. t/m za. vanaf 10 uur, zo. vanaf 17 uur. KATTEN DUKE Galerie llona, llona Schmit, naïve schilderijen, U+S Zöl- ner-Krumne, sieraden. Ge opend za. van 14-17 uur. Galerie Bekenes, Diane en Toon Capello, aquarellen, keramiek en pentekeningen (t/m 5 februari). MIDDELBURG NEELTJEJANS OOSTKAPELLE Galerie 't Zeepaardje, Mau rice en Saskia Góth, tekenin gen, aquarellen, gouaches en pastels. Achter de Houttuinen 50, Martin Richardson, hologram men. Geopend ma. t/m za. 10.30-17.30 uur. Galerie Willem Vader, L. Noordstraat 56, schilderijen, tel. 01180-29419, dagelijks geopend. Atelier Anneke Ruimscho- tel. Groot Mede 66, tel. 01180- 16323, staal- en touwplastie- ken, geopend na tel. afspraak. Wandelkerk Lange Jan, ten toonstelling van diverse ker ken in Middelburg. Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen, Kousteensedijk 7, Middelburg in vogelvlucht. Meubeltoonzaai Jan Alink, Nieuwe Kleverskerkseweg 17, Joke Nederhand, schilderijen, aquarel, oliepastel en crayon. Zeeuwse Bibliotheek, 'Dor pen op Schouwen-Duiveland, Brouwershaven, Kerkwerve en Scharendijke. Galerie Het Gouden Brief- ke, Danika Hüsken; manda la's, Margo Pieters; manda la's, Wil Zandee; collage's van stof, Carta Bender; beelden van speksteen. Brasserie Bleue, Damplein, Thea van Soelen, olieverf, acryl en aquarel. Maandag en dinsdag gesloten. Stichting Welzijn Ouderen, Molstraat 13, Anton Meijaard; acryl, aquarel, pastel en houts kool, Ad van Noort; olieverf en aquarel (vanaf 6 februari). Rabobank, Lange Geere 3, Ron Kalle, olieverfschilderijen. Delta Nutsbedrijven, Trix Meindersma, Zeeuws en Frans landschap uitgevoerd in olieverf en aquarel. Galerie 't Haentje te Paart, Gerard Menken; recent ab stracte schilderijen, Leo Frenks; kerkamiek. Geopend do., za. en zo. 14-16.30 uur en na tel. afspraak 01180-13288. Het Middelburgs Koffie huis, Paula van de Dood en Martha Branten, kunstexposi tie verstandelijk gehandicap ten. Zeeuwse Bibliotheek, Hen- ny Schrijver, 'Inner Landsca pes'. Zeeuwse Bibliotheek, 'De verborgen ramp', reizende tentoonstelling van het Liliane Fonds. De Vleeshal, Jan Fabre, vier nieuwe sculpturen (vanaf 4 februari). Delta Expo, Windenergie, tentoonstelling windenergie. Dagelijks geopend van 10-17 uur. Delta Expo, Wafer', exposi tie over Integraal Water Beheer. Buitenhaven, bij het Tops- huis, Trechter 5, kunstproject Framework Invitation. Green White Hotel, buiten plaats lepenoord, Olga Westrate; keramiek, Ko van Driel; beelden. Zeeuws Biologisch Muse um, Duinvlietweg 6, De Man teling, 'Een verleden met toe komst', tentoonstelling. DONDERDAG 2 FEBRUARI Stadsschouwburg, Middel burg; Het Zuidelijk Toneel, 'De tramlijn die Verlangen heet', 20 uur. VRIJDAG 3 FEBRUARI Prins van Oranje, Goes; Hetty Heyting, 'Bloedlink', 20 uur. Stadsschouwburg, Middel burg; Jasperina de Jong, 'Morgenster', 20 uur. Arsenaaltheater, Vlissin- gen; De Gebroeders Flint, 'La Mama', 20.30 uur. 't Beest, Goes; Guido Bel canto, 'Intiem', 20.30 uur. Vestzaktheater, Vlissin- gen; De Zeeuwse Komedie, 'De Burger Edelman', 20.30 uur. Walk-lnn, Vlissingen; Dub belconcert 'Trouble in Paradi se' en 'Cyclone', 20.30 uur. De Piek, Vlissingen; Jam sessie, 21 uur. Jongerencentrum Mid- gard. Middelburg; Jamses sie, 21 uur. ZATERDAG 4 FEBRUARI Concert- en Gehoorzaal, Middelburg; Ensemble Nachtmusique, 20 uur. Stadsschouwburg, Middel burg; Bram Vermeulen, 'Ach ter mijn ogen', 20.30 uur. Kloveniersdoelen, Middel burg; Caoutchouc, 20.30 uur. Vestzaktheater, Vlissin gen; De Zeeuwse Komedie, 'De Burger Edelman', 20.30 uur. De Piek, Vlissingen; Pretty Poison, 22 uur. ZONDAG 5 FEBRUARI Arsenaaltheater, Vlissin gen; Laurens van Rooyen, 'Landschappen', 15 uur. Bar American, Middelburg; Muddy Balls, 15.30 uur. DINSDAG 7 FEBRUARI Grote Kerk, Goes; Carillon bespeling Sjoerd Tamminga, 13.30-14.30 uur. Stadsschouwburg, Middel burg; Golden Earring, 'Unplugged, volume 2', 20 uur. WOENSDAG 8 FEBRUARI Arsenaaltheater, Vlissin gen; Jeugdtheater Rosa Son- nevanck, 'Alles wil het vuur', 15 uur. Stadsschouwburg, Middel burg; Theatraal concert met Adelheid Roosen, Karin Bloe men, Leonie Jansen, Carolyn Watkinson en Rocq-e Harrel, 'Niet gesnoeid', 20 uur. Zeeuws Biologisch Muse um, O. Ribbens, 'De vier jaar getijden', foto-expositie (vanaf 4 februari). RGZ, lokatie Zonneveld, Trudi Suringa, schilderijen. OOST-SOUBURG VLISSINGEN Inguana, Bellamypark 35, levende reptielen, amfibieën en insekten, dagelijks ge opend 14-17.30 uur. Veerboot Vlissingen/Bres- kens. Op dubbeldekkersveer boot ms 'Prinses Juliana' zeven wissellijsten met toeris tische promotie (beeld van Zeeland als vakantieland). Stedelijk Museum Vlissin gen, 'Het leven ging door', een beeld van het leven in Vlissingen tijdens de Tweede Wereldoorlog. Aanvulling: een avondsmaalbeker, -schaal en stola gebruikt door The King Own Scottish Borderers. Restaurant De Gevangen toren, Boulevard De Ruyter 1a, Willemien van Nassau; olieverven, Ineke Holtkamp; aquarellen. Bellamy 19, Aad Berlijn, schilderijen en tekeningen. Geopend ma. t/m vr. 10-17 uur en zo. 13-17 uur. Stadhuis, Lambert de Reu ver, keramiek. WEMELDINGE Atelier L. Rijks, Chozeeweg 27, schilderijen, dagelijks ge opend. WOLPHAARTSDIJK Galerie Jan Boer, Aardebol- leweg 5, Jan Boer, olieverven. Galerie 'De Hoekweide', Klaas Boonstra, Anton Hey- boer en Lucas van Diepen. Geopend za. 14-16 uur en na tel. afspraak 01198-1152. DONDERDAG 2 FEBRUARI Alhambra I Vlissingen, 'Dis closure' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'River Wild' 20 uur. Alhambra III Vlissingen, 'Only You' 20 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Priscilla' 20 uur. Grand Theater Goes, 'Juni or' 20 uur. 't Beest Goes, '06' 20.30 uur. Stichting Cinema Middel burg, 'Eat drink man woman* 20 uur. VRIJDAG 3 FEBRUARI Alhambra I Vlissingen, Dis closure' 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'River Wild' 19 en 21.30 uur: Alhambra III Vlissingen, 'Only You' 19 uur. 'Franken stein' 21.30 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'The Lion King' 19 uur. 'Priscil la' 21.30 uur. Grand Theater Goes, 'Juni or' 19 en 21.30 uur. 't Beest Goes, '06' 20.30 uur. Stichting Cinema Middel burg, 'Eat drink man woman' 20 uur. 'Clear and present dan ger' 22.30 uur. ZATERDAG 4 FEBRUARI Alhambra I Vlissingen, 'Dis closure' 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'River Wild' 14, 19 en 21.30 uur. Alhambra III Vlissingen, 'Only You' 14 en 19 uur. 'Fran kenstein' 21.30 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'The Lion King' 14 en 19 uur. 'Priscilla' 21.30 uur. Grand Theater Goes, 'Juni or' 19 en 21.30 uur. Stichting Cinema Middel burg, 'Eat drink man woman' 20 uur. 'Clear and present dan ger' 22.30 uur. ZONDAG 5 FEBRUARI Alhambra I Vlissingen, 'Dis closure' 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'River Wild' 14, 19 en 21.30 uur. Alhambra III Vlissingen, 'Only You' 14 en 19 uur. 'Fran kenstein' 21.30 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'The Lion King' 14 en 19 uur. 'Priscilla' 21.30 uur. Grand Theater Goes, 'Juni or' 19 en 21.30 uur. Stichting Cinema Middel burg, 'Eat drink man woman' 20 uur. Verzorgingshuis De Zoute Viever, Dongestraat 1, Cor v.d. Padt; schilderijen, land schappen en stadsgezichten, Miranda Barten; Trollen. Ge opend tijden kantooruren. Watertoren, Leonardo Mos- so, theater/video- en sieraad structuren, architectuur/licht en ruimte structuren. MAANDAG 6 FEBRUARI Alhambra I Vlissingen, 'Dis closure' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'River Wild' 20 uur. Alhambra III Vlissingen, 'Only You' 20 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Priscilla' 20 uur. Grand Theater Goes, 'Juni or' 20 uur. Stichting Cinema Middel burg, 'Clear and present dan ger' 20 uur. DINSDAG 7 FEBRUARI Alhambra I Vlissingen, 'Dis closure' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'River Wild' 20 uur. Alhambra III Vlissingen, 'Only You' 20 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Priscilla' 20 uur. Grand Theater Goes, 'Juni- or' 20 uur. Stichting Cinema Middel burg, 'Clear and present dan-; ger' 20 uur. WOENSDAG 8 FEBRUARI Alhambra I Vlissingen, 'Dis- closure' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'River Wild' 14 en 20 uur. Alhambra III Vlissingen, 'Only You' 14 en 20 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'The Lion King' 14 uur. 'Priscil la' 20 uur. Grand Theater Goes, 'Juni or' 20 uur. 't Beest Goes, 'Blue' 20.30 uur. Stichting Cinema Middel burg, 'Eat drink man woman' 20 uur. 'De 'De ZATERDAG 4 FEBRUARI Alhambra I Vlissingen, Leeuwekoning' 14 uur. Grand Theater Goes, Leeuwekoning' 14 uur. ZONDAG 5 FEBRUARI Alhambra I Vlissingen, 'De Leeuwekoning' 14 uur. Grand Theater Goes, 'De Leeuwekoning' 14 uur. WOENSDAG 8 FEBRUARI Alhambra I Vlissingen, 'De Leeuwekoning' 14 uur. Grand Theater Goes, 'De Leeuwekoning' 14 uur. Amsterdam Saxophone Quartet. Foto: Patricia Steur. i

de Vlissinger | 1995 | | pagina 7