Recreatie-ondernemers in de knel WEGENS OPHEFFING!!! KWALITEITS SCHOENEN «ÏWOIIW VLISSINGEN VUURWERK MIDDELBURG VLISSINGEN Uitreiking Zeeuwse Popprijzen WENSKAARTEN Komedie De Woonboot in Stadsschouwburg Vandaag begint onze opruiming yftl 2 9de t oude stort in, de tijd verandert, en nieuzve Ceven 6Coeit uit de 6ouzovaden op. Al onze NIEUWE BURG 3 (bij de markt) ST. JACOBSPASSAGE (v/h foto Back) ro C Binnen 1-uur klaar! «^ERSCHOORE Schiller, Wilhelm Teil. Temperament KAMER VAN KOOPHANDEL DAAGT PROVINCIE UITIN NOTA OOSTERSCHELDE Door Ad Hanneman Provincie en Kamer van Koophandel deel den vorige week, nog net voordat de kerst gedachte postvatte in P2C WEEKBLADEN de huiskamers, enkele plaagstootjes naar elkaar uit over de toe komst van de bedrij ven die zich bezighou den met recreatie op en rond de Ooster- schelde. Aanleiding was de presentatie van de nota 'Werken aan de Oosterschelde' waarin ruimte voor de toeristenindustrie wordt gevraagd. In de nota komen vijftien ondernemers aan het woord. En die stellen vast dat de scherpe kantjes van het natuurbeleid de inkomsten en de werk gelegenheid danig par ten speelt. Gedepu teerde drs. G. de Kok en Kamer-voorzitter drs. C. de Hartog kre gen spreekruimte om voor- en tegenargu menten nogmaals uit de doeken te doen. IJsselmeer Oliegeultje Willekeur LU X O co vVj MA LU O Lange Vorststraat 12 - 4461 JP Goes fli W TOT W KORTING KORTING 32 s-j Voor de Klandizie èn het vertrouwen dat u alle jaren in ons hebt gehad willen we u WELGEMEEND bedanken. Laat 1995 voor iedereen een GEZOND èn GELUKKIG jaar zijn. R.R. Overweel èn medewerkers. E Qejufdig nieuzvjaar! VLISSINGEN Recht t.o. C&A en Blokker 24e JAARGANG NUMMER 52 28 DECEMBER 1994 Onuitputtelijk zijn onze dialec ten in het benoemen van de (mede)mens. Tot de vele spe cifiek Walcherse benamingen op het gebied van aard en eigenaardigheden, behoren bij voorbeeld de 'aenepiet en de/het wemel'out. „Dat kind is toch een 'aenepiet, ze speelt de baos over aol d'andere!" Het woord wordt gebruikt voor iemand die nog niet ver wacht wordt zoveel initiatief te vertonen, dus voor kinderen en jongelui, meestal meisjes. 'Wemel'out' wordt alleen voor kinderen gebruikt: „Zit toch nie aomè te toppen (draaien), je lieken wè een wemel'out!" „Brampje is toch zö'n wemel'out, ie zit gêèn tien tel len stille." Een synoniem voor 'wemel'out' is overigens een 'draoitoppe' (een tol). Eveneens bij een bepaalde levensfase hoort: in je folio weze (in volle fleur, de kracht van je leven). „As Tanne nog in d'r folio was, was ze aoltied zó pront angeklêêd. Je zou 't nie zeie as je ze noe ziet." 'Vier kant' wordt in het Nederlands gebruikt voor iemands gestal te (massief, breed), maar in het Zeeuws betekent het 'kras' en geldt het dus bejaarde men sen. „Siemen is nog zó vier kant, ie doe nog eiken dag fiet- se as 't weer een bitje goed is." Het menselijk temperament speelt ook mee in de volgende uitdrukkingen. 'Ze smoort gèên duvel op d'r 'arte' wil zeggen dat ze overal rond voor uitkomt. Dat is net iets anders dan 'uutmondig weze'. Wie uutmondig is, zegt immers te véél, kan niets vóór zich hou den. Nog iets erger (tenminste voor een ander) is het als je een 'onverstand' bent, een onnadenkende zot. „Dien onverstand toch! Ie doe mèr een dodde en ie zie nie op een ander." Mijn ervaring is overigens, dat je met een onverstand niet zo gauw ruzie hebt. Of je moet je voortdurend ergeren. Dan loop je de kans dat het 'pik-in't- vier' wordt tussen jou en zo iemand, een aanhoudende ru zie die bij ogenblikken 'opspet- tert'. De uitdrukking komt van de pek die de smeden vroeger gebruikten en in het vuur plot selinge spetters te zien gaf. Jan Zwemer HD@ ^yDflss2mg®i? Oplage: 24.400. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Faam. Totale oplage: 49.000. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18,4380 AA Vlissingen. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94, Vlissingen. Advertentieverkoop: G.J.A. van den Eeden Tel. 01184-72283. Redactie: Ad Hanneman, 01180-81271 en Liesbet Mallekoote (ai), 01180-81270. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. 01180-81215 Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: oflsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Oost-Souburgseweg 10,17.00 uur. Postbus 18,4380 KA Vlissingen, tel. 01184-84000 (Boekhandel Bikker vrijdag 16.00 uur). De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 170.025. De talrijke nota's over de schoonste rivier van Europa gebruikte het tweetal als wapens. Versterking van natuur en milieu (De Kok) aan de ene kant en ruimte voor ondernemers om het hoofd boven water te houden (De Hartog) aan de andere kant bleven ook twee dagen voor kerst moeilijk onder één noe mer te brengen. „Zijn de bestuurders zich wel voldoen de bewust van de negatieve effecten van het Oosterschel- debeleid", vroeg de De Hartog zich af. En hij adviseerde De Kok de vrije dagen rond de feestdagen te gebruiken om de In de Stadsschouwburg in Middelburg is dinsdag 3 janu ari een try out van De Woon boot, de nieuwe komedie van Haye van der Heyden, te zien. De regie is van Andy Daal. De voorstelling begint om 20 uur. In De Woonboot heeft Trudy Labij als Wilma genoeg van haar man Nico (Gees Linne- bank). Hij heeft genoeg van alle Westerse vrouwen en gaat naar Thailand. Nico neemt de volgzame Petcharin mee naar Nederland, trouwt met haar en ze betrekken een woonboot in het centrum van Amsterdam. Maar de ex, Wilma, is er ook nog. De Woonboot is een hefti ge komedie over liefde, trots en overgave. Naast Labij en Linnebank zijn te zien Bodil de la Parra, Hugo Mesters III en Peter Smits. De Woonboot is de tweede komedie van Haye van der Heyden. Jaloezieën was vier jaar geleden de eer ste. notities in het rapport goed te bestuderen. De overdadige zorg voor de natuur blijkt het struikelblok voor veel ondernemers. J.C. van Dalsen, eigenaar van Zeil- vloot De Zeeuwse Stromen, zegt in de nota dat de charter vaart in het hele Deltagebied minimaal is. Hij vergelijkt de Zeeuwse wateren met het IJs selmeer waar 375 chartersche pen recreanten vermaken tegen twintig in het Deltage bied. „Kansen om die ontwik keling verder te ontplooien zijn er legio", meent Van Dalsen. „Voorwaarde is wel dat het beleid voor de Oosterschelde ruimte hiervoor vrijmaakt. Toegankelijkheid van het gebied is het eerste vereiste". Van Dalsen vindt verder: „Als mensen niet van de natuur mogen genieten, wordt de waarde er van niet erkend". De familie Van der Wekken van mini-camping De Val mag haar camping niet uitbreiden. Gelukkig, zo zegt het echtpaar in het interview, zijn er nog wat inkomsten uit de land bouw. Het echtpaar uit Zierik- zee weet dat een groeiend leger duikers enorm geniet van de schatten die de Ooster schelde biedt. „Door goede voorwaarden te scheppen kun nen de mensen blijvend genie ten van de Oosterschelde. Om dat in goede banen te leiden zou de Stuurgroep Ooster schelde zich daarop meer moeten richten in plaats van ge- en verboden te stellen". Rederij Den Breejen verliest zes tot zeven ton omzet omdat het oliegeultje als gevolg van de Natuur Beschermings-wet beperkt toegankelijk is. „Voor ons bedrijf wordt de Ooste- schelde steeds kleiner. Men sen willen graag rondjes varen en niet heen en weer op het zelfde traject. Door minder mogelijkheden worden wij daartoe gedwongen. Mede door de opgelegde beperkin gen om te varen is het perso neelsbestand gehalveerd. En dat is jammer", treurt eigenaar T. den Breejen. Oosterschelde-ondernemers hebben allemaal hetzelfde pro bleem. De ontplooiingsmoge lijkheden voor hun bedrijf is te gering. Ondernemers zijn het er over eens dat de natuur beschermd dient te worden. En dat kan gemakkelijk hand in hand gaan met de recreatie. Want wat heb je aan de natuur als ze is afgesloten. Volgens de nota kan een beheerste groei van de recreatie nog zo'n tien jaar verantwoord doorgaan. „Het past binnen het maat schappelijk functioneren van het gebied. Door het meer toe gankelijk maken van de Oos terschelde voor de toerist wordt recht gedaan aan de beleving van de Oosterschel de". Volgens de nota van de Kamer van Koophandel heeft het hui dige beleid aanwijsbare scha de berokkend aan de bedrijven op en rond de Oosterschelde. „Het hanteren van het voor zorgprincipe doet geen recht aan een maatschappelijk func tioneren van het gebied". De Kamer van Koophandel wijst dat principe af. „Bovendien zal de toepassing van dit principe leiden tot een grote mate van willekeur bij toetsing van ondernemersplannen". Daarbij maakt de Kamer van Koophandel namens de bedrij ven de aantekening dat „het maximum van 75 verblijfseen- heden dient te worden verla ten". En om nog wat olie op het vuur van de provinciale natuurbeschermers te gooien vindt de Kamer dat bij de bepaling van het aantal lig plaatsen voor jachten geen getallen van achter een bureau moeten worden rondge strooid. De behoefte aan lig plaatsen dient bepalend te zijn voor de vaststelling van een verantwoord beleid, aldus de Kamer van Koophandel in de nota. 20 80% De uitreiking van de Zeeuwse Popprijzen 1994 vindt van avond, woensdag 28 decem ber, plaats tijdens een feeste lijke bijeenkomst in Café Schuttershof in Middelburg. Jaap van Boven, leadzanger van de retro-neo-punkgroep Swindle, zal vanaf 21.30 uur de prijsuitreiking voor zijn rekening nemen. De Zeeuwse Popprijzen zijn ingesteld door de Stichting Popmuziek Zeeland en worden dit jaar voor het eerst uitge reikt. Bedoeling van de symbo lische prijs is de Zeeuwse pop muziek publicitair een duwtje in de rug te geven en om bands die het afgelopen jaar een opmerkelijke prestatie hebben neergezet in het zon netje te zetten. De prijzen wor den uitgereikt in drie catego rieën. Eerder werden de nomi naties bekend gemaakt van The Emmerroyts, Butcher For President, The Juke Joints, Kamjehaar, Gorefest, Wolfclan Sister, Sound Circus en Blöf voor de categorieën Beste Band, Beste cd/demo en Prijs van het Zeeuwse Poppubliek. Als muzikale omlijsting van de prijsuitreiking is een gezel schap van 21 Zeeuwse popmu zikanten opgetrommeld die in vijf verschillende bezettingen een voor de gelegenheid uit gezocht repertoire van beken de popsongs ten gehore zullen brengen. Ook het nagenoeg voltallige bestuur van de Stichting Pop muziek Zeeland-zal zich voor een eenmalig optreden op het podium wagen.

de Vlissinger | 1994 | | pagina 1