Uk. ,s OPHEFFINGS LEEGVERKOOP KERSTPIEKEN Provincie Zeeland Hoog van de toren P.C. POPPE RUITERSPORT Herstel aantal zomervakanties axel De totale kollektie kerstartikelen tot wel 60% korting OP OP St. Jacobspassage 13 JnS-Q-LÜX Vlissingen KERST AKTIE Ml GRATIS VAKANTIE BIJ JOUW MOTOPORT Sluiting provinciehuis Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 01180 31392 Er zijn in Zeeland veel kerken gebouwd, verbouwd, afgebroken, vernield, verbrand, overspoeld en gerestaureerd. De bouw is begonnen vanaf de kerstening door Willibrord rond 690. In het steeds verder ingepolderde slikken en schorrenlandschap kwam de ene na de andere parochie tot stand, totdat je bijna overal in Zeeland wel ergens een toren tegen de lucht kon zien afsteken. Over kerken in Zeeland is een boekje verschenen. Nieuwjaarsreceptie Dienstregeling PSD Al heel lang geliefd bij liefhebbers van stijl. Daarom heeft Pot in Axel maar liefst 5000 m2 beschikbaar voor het mooiste op het gebied van de klassieke meubeltradities. IN VERBAND MET BEËINDIGING VAN DE HUUR VAN ONZE WINKEL IN VLISSINGEN Dekservetten, lopertjes, sterren, etc. 2.50/ 10.-/ 15.-/ 29.-/ 39.-/ 49.- En natuurlijk ook nog: dekbedden, dekbedsets, hoeslakens, baddoeken, badjassen, tafelkleden tot 60% korting tevens in- en verkoop van vogels A. Dekenstraat 83, Vlissingen, tel. 14419 Bekendmaking Provincie Zeeland Melding Hoechst Holland NV 'oractcr Motoport De Regt Woensdag 21 december 1994 DE FAAM - DE VLISSINGER 17 De fraaie zomer van dit jaar leverde Zeeland een record aantal zomervakanties van Ne derlanders op: 755.000. Hier mee boekte Zeeland een aandeel van 10,8% in het lan delijke totaal van 6,97 min. vakanties. Zeventig procent van de vakanties werd doorgebracht in de Noord zeebadplaatsen. Dat zijn de ge meenten Westerschouwen, Dom burg, Westkapelle, Valkenisse, Vlissingen, Oostburg en Sluis. De rest van de vakanties vond plaats in de overige 23 Zeeuwse ge meenten, het zogeheten Deltage bied. De cijfers van dit jaar maken dui delijk dat de opgaande lijn van het aantal zomervakanties in Zeeland, na een forse dip in de slechte zo mer van 1993, voortzet. Vooral de toename van het aantal vakan ties op vaste standplaatsen ver oorzaakt de groei; in 1992 133.000, in 1993 86.000 en in 1994 245.000. Op zich geen ver wonderlijk gegeven omdat men sen met een vaste standplaats bij mooi weer al gauw de neiging hebben voor een paar dagen naar tent of caravan te vertrekken, in de wetenschap dat er voor hen plek is. En iedere aankomst is een vakantie. Het aantal vakanties op de zogeheten toeristische stand plaatsen, de tijdelijke plekken waarbij het wijs is van tevoren te boeken om zeker te zijn van een plaatsje, heeft zich duidelijk her steld ten opzichte van het vorig jaar maar bleef onder het niveau van 1992. De cijfers van de afge lopen drie jaren, te beginnen bij 1992, zijn achtereenvolgens 608.000, 496.000 en 510.000. Bestedingen De Nederlandse vakantiegangers besteedden 291 min., eveneens een record. Met dit bedrag sleep te Zeeland 14,2% van het landelij ke bedrag in de wacht. De gemid delde vakantieduur in Zeeland daalde van 11,5 dagen naar 9,6. Landelijk zakte de vakantieduur van 9 naar 8,7 dagen. De auto blijkt het favoriete vervoermiddel bij de Zeeuwse vakanties: 93%. Bezoekers in het Deltagebied maken trou wens opvallend vaker een tochtje met de auto dan va kantiegangers aan de kust. Deze laatsten wandelen weer wat De kantoren van de verschillende directies van het provinciaal be stuur in Middelburg zijn gesloten in de week tussen Kerst en Nieuw jaar. Maandag 2 januari zijn be stuurders en ambtenaren weer aanwezig. In het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, wordt de voorraad geïnventari seerd. Daar zijn twee dagen mee gemoeid. Vandaar dat het informa tiecentrum 4 januari weer open gaat voor bezoek. meer en de Deltagangers stappen wat vaker op de fiets. Zonneba den, strandbezoek en zwemmen scoren goed bij beide groepen, zij het dat de tijdelijke kustbewoners wat vaker op het strand zijn te vin den. Daar staat tegenover dat de 'binnenlanders' vaker een duik in het water nemen. De sporten op het water zijn amper van beteke nis in het totaal van de activiteiten. De badplaatsbezoekers zeilen een tikkeltje meer en de Deltabezoe kers staan wat vaker op de surf plank of zijn actief in een kano. Deze laatste groep gaat niet naar de schouwburg of de bioscoop. De kustganger wil dat nog wel eens doen, zij het met mondjes maat. Het bezoeken van oude ste den, dorpen en gebouwen ligt goed bij beide groepen, evenals het recreatief winkelen. De vakan tiegangers in de Delta hebben bij deze activiteiten een lichte voor sprong. De gegevens zijn het resultaat van het Continu Vakantie On derzoek (CVO). Meer uitge breide CVO-gegevens zijn ver krijgbaar bij het informatie centrum van de provincie, Ab dij 9 in Middelburg, tel 01180- 31400. Nieuws Vanuit Abdijen, veelal van Vlaamse afkomst, werd als regel het initia tief genomen tot inpoldering van de klei- en zandplaten, het afdam men van kreken en geulen en het bouwen van de kerken. De werk zaamheden werden waarschijnlijk onder leiding van monniken uitge voerd, maar de werkmensen kwa men uit Vlaanderen of nog verder. Die bleven hier wonen en bouwden nederzettingen. En daar was al snel behoefte aan een kerk of ka pel. De eerste nederzettingen wer den gebouwd op de kreekruggen, natuurlijke verhogingen in het land schap, waar de bewoners hun voeten konden drooghouden. Het weiden van schapen in de omrin gende schorren was de belangrijk ste bron van inkomsten. Aan deze inkomsten heeft Zeeland zijn vele kerkstichtingen te danken. Ambachtsheren Grote boeren werden ambachts heren en die wilden laten zien dat ze rijk waren. Dat deden ze door burchten, de zogeheten vliedber gen, te bouwen om elkaar te be strijden; maar ze deden het ook door kerkbouw te stimuleren met grote sommen geld. Ze keken naar eikaars dorpen, zoals sommi gen nu naar eikaars auto kijken: wie heeft de grootste, de mooi ste, de duurste Vandaar de titel van het boek je: Hoog van de toren. De ambachtsheren staken el kaar de ogen uit met hun kerkbouw. In de twaalfde eeuw gaven ze zelfs hun namen aan nederzettingen waar ze een kerk hadden gebouwd; bijvoor beeld 's Heer Arendskerke en Serooskerke. Het boekje gaat over kerken, maar niet alle kerkgebouwen ko men aan bod. Dat is welhaast on begonnen werk. Er is voor geko- Uzendijke zen zoveel mogelijk verschillende soorten kerken voor het voetlicht te halen; en dan voornamelijk ker ken die nog bestaan. Uit de twin tigste eeuw zijn geen voorbeelden van kerken opgenomen. Niet om dat er in deze eeuw geen 'mooie' kerken zijn gebouwd, maar ge woon omdat daar zoveel over te schrijven valt dat het de beschik bare ruimte overtreft. De in het boekje gepresenteerde kerken geven een beeld van de kerkbouw die door de eeuwen heen in Zeeland heeft plaatsgevon den, vanaf de elfde eeuw tot deze eeuw. Routes Er zijn negen routes uitgestippeld waarlangs de lezer van 'Hoog van de toren' kan reizen. Uitgegaan is van de bezoekers die vanuit ver schillende kanten Zeeland binnen komen. Zo is er een route in West- Zeeuwsch-Vlaanderen, Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, Oost- Zuid-Beveland, West-Zuid-Beve- land, Walcheren I en II, Noord-Be veland, Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland/Tholen. De routes kunnen uiteraard afzonderlijk en op elkaar aansluitend worden ge reden, per fiets en per auto. Met de fiets het Zeeuwse land verkennen is een indringender beleving dan met de auto en wordt uitdrukkelijk aanbevo len. 'Hoog van de toren' is geschreven door M.P. de Bruin, historicus en oud-hoofd van het Zeeuws docu mentatiecentrum; geen onbeken de dus in historisch Zeeland. Sa men met dr. R.M. van Heeringen, provinciaal archeoloog, heeft hij de voorganger van deze uitgave, 'Karolingische burchten in Zee land, geplaatst in de Zeeuwse ge schiedenis' geschreven. Het boek je is dan ook de tweede in een geplande reeks binnen het thema recreatie en cultuurhistorie van het beleidsplan 'Recreatie en toe risme in evenwicht' dat in decem ber 1992 door provinciale staten is vastgesteld. Het is de bedoeling elk jaar een publikatie te verzor gen van een onderdeel uit de Zeeuwse cultuurhistorie. Zo komt het volgend jaar de Zeeuwse pre historie aan bod. De boekjes moe ten wetenschappelijk zijn onder bouwd, een relatieve nieuwswaarde hebben en voor een groot publiek toegankelijk zijn. 'Hoog van de toren' is voor 7,50 te koop in de boekhan del. Het boekje is voor dezelf de prijs ook verkrijgbaar bij het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middel burg, tel 01180-31400. Zaterdag 7 januari houden GS van Zeeland en de Commissaris van de Koningin hun traditionele nieuw jaarsreceptie. Wie de leden van het dagelijks provinciebestuur de hand wil schudden is die dag wel kom vanaf 16.00 uur in de voorhal van de statenzaal van het provin cie, Abdij 10 in Middelburg. De dienstregeling op de veer- lijn Vlissingen-Breskens v.v. ondergaat een wijziging. Met ingang van 23 december is de 'oude' dienstregeling weer van kracht. Dat betekent dat de sinds 17 oktober ingelaste ex tra afvaarten, maandag tot en met vrijdag om 03.50 uur van af Vlissingen en om 04.20 uur vanaf Breskens, vervallen. De late afvaarten, 23.50 uur vanaf Vlissingen en 00.20 uur vanaf Breskens, worden weer ingevoerd. Zaterdag 31 december trouwens is de laatste afvaart vanaf Vlissin gen om 21.50 uur, vanaf Bres kens 21.20 uur. Zaterdag 24 de cember kan voor het laatst om 21.50 uur worden overgestoken vanaf Vlissingen en om 22.20 uur vanaf Breskens. Voor de lijn Kruiningen-Perkpolder geldt dat alleen op 31 december de laatste afvaart, 22.18 uur van af Kruiningen en 22.43 uur vanaf Perkpolder, vervalt. Alle beroemde meubelmerken onder één dak. Elke dag geopend tot 18.00 uur, alleen vrijdags tot 21.00 uur (let op: zondags gesloten). zeeuws-vlaanderen Telefoon 01155-62010 Telefoon België 0031 -115562010. Sie Matic keukenstudio 1'verdieping. Slaapkamerafdeling ca. 2500 mJ DeVlijt Bij dierenspeciaalzaak kunt u terecht voor honden- en kattenbenodigdheden tropische vissen - knaagdieren zaden en kooien Directie Milieu en Waterstaat Wet Milieubeheer Gedeputeerde Staten van Zeeland geven kennis van de ontvangst op 9 december 1994 van een melding van Hoechst Holland NV te Vlissingen met betrekking tot het veranderen van de wijze van storten van het zand uit de ijzerbedden van de fosforfabriek, waardoor stofvorming naar de omgeving vermeden wordt. Ter inzage De melding kan worden ingezien van 2 januari 1995 tot en met 30 januari 1995: bij de directie Milieu en Waterstaat, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur; het gemeentehuis van Vlissingen, op werkdagen van 8.30-12.30 uur en van 13.30-15 uur en iedere woens dagavond van 17.15-20.15 uur (voor inzage op woens dagavond telefonisch afspreken: 01184-87204). Tc zien op de MotoPort Kerstshows deze Suzuki L5 650 Special Edition. In exclusieve kleurstelling uitgevoerd en met tourruit is deze toch al zeer opvallende LS 650 SE echt een schoonheid. Deze eenmalige uitvoering is nu in zeer beperkte oplage leverbaar bij jouw MotoPort. Bij aankoop van deze motor krijg je van MotoPort ook nog een midweek vakantie in een Grandorado vakantiepark kado. Deze motorfiets is ook via het MotoPort Aktie Plan Motor' aan te schaffen (ƒ210.- per maand). Uitvoering Suzuki LS 650 SE Exclusieve Special Edition kleurstellingen rood bordeaux/ blouw metallic* Tourruit Special Edition logo's op beide (romecovers 11 <199.- excl. kosten rijklaar maken Van de Spiegelstraat BQ, 4461 LN Goes. Telefoon 01100-31640. Alles voor de verwende Motorrijder

de Vlissinger | 1994 | | pagina 17