Blind en Van Vossen leiden voetbalstage Zeeuws als opvoedtaal aan verliezende hand Middelburgse fotograaf wint prijs in portretwedstrijd Familie Johan Nyland schenkt tekening aan Zeeuws Museum Kerstinkopen De hechting Gezamenlijk toewijzingssysteem Walcherse woningcorporaties Instellingen geestelijke gezondheidszorg fuseren IMieuwjaarssnorkeltocht in de Westerschelde IJsclub De Poel verzorgt schaatsdag in Geleen BEDRIJFSKUNDIG BEKEKEN Rijkswaterstaat waarschuwt voor flessen landbouwgif HET INTIEME LEVEN (2) PSYCHOCONSULT door Jan Zwemer KvK wil vliegende winkels indammen Woensdag 21 december 1994 DE FAAM - DE VLISSINGER 15 De Middelburgse fotograaf Theo van der Genugten heeft de zevende prijs behaald in de Agfa Nikon Portrait Award Benelux '94. Aan de wedstrijd deden 222 vakfotografen uit Nederland, België en Luxem burg mee, die samen achthon derd foto's inleverden. De internationale Portrait Award-wedstrijd wordt elke twee jaar uitgeschreven onder fotografen die zich professio neel bezighouden met portret fotografie. De moeilijke combi natie van vier personen met hond en de frisse uitstraling van het portret waren voor de jury reden om Theo van der Genugten een prijs toe te ken nen. Het Zeeuws Museum in Mid delburg is door schenking in het bezit gekomen van de tekening 'Stille dag aan 't bol werk te Middelburg' van Johan Nyland. Het werk is geschonken door familie van de schilder. 'Stille dag aan 't Bolwerk' hing in 1912 op een tentoonstelling in Domburg. Bij onderzoek naar bruikleengevers voor de reconstructie van deze ten toonstelling - in het Marie Tak van Poortvliet Museum in Domburg - is het werk te voor schijn gekomen. Het is altijd de bedoeling geweest van de schilder deze tekening te schenken aan het Zeeuws Museum maar daar is nooit wat van gekomen. De tekening past volgens het museum uit stekend in de collectie schilde rijen uit de Domburgse perio de die het Zeeuwse Museum bezit. Momenteel is de teke ning te bezichtigen op de ten toonstelling 'Reconstructie Tentoonstelling van Schilderij en Domburg Juli-Augustus 1912' in het Marie Tak vn Poortvliet Museum. De tentoonstelling 'Mondriaan en Toorop temidden van hun tijdgenoten in Domburg' in het Zeeuws Museum in Middel burg was aanleiding voor een particuliere verzamelaar uit Frankrijk om het schiderij 'Les Arbres' van Lodewijk Schelf hout in langdurige bruikleen af te staan aan het Zeeuws Muse um. Het doek vormt volgens het museum een mooie aan vulling op de schilderijen met het thema Boom die reeds ruim in de collectie zijn verte genwoordigd. Schelfhout schilderde het werk in 1912 in de Provence. Bijna honderd voetballertjes tussen 10 en 15 jaar oud en afkomstig uit heel Zeeland doen 28 en 29 december mee aan een voetbalstage onder leiding van de Zeeuwse inter nationals Danny Blind en Peter van Vossen. Net als in 1993 liep het ook dit jaar weer storm voor het tweedaagse voetbalkamp, dat dit keer in Nieuwdorp wordt gehouden. Naast een theoretisch gedeelte zullen de voetballers dagelijks zo'n drieëneenhalf uur training volgen, waaronder een uitge breide warming up, basistech nieken, passen en trappen en de strijd om de penalty-bokaal. Verder is er een uitgebreid bin- nenprogramma, dat zich zal afspelen in Motel Goes, waar het gezelschap ook zal over nachten. De spelers zullen niet alleen ruim de tijd krijgen om vragen te stellen aan Danny Blind en Peter van Vossen. Ook krijgen ze het een en ander te horen over sportbles sures en wordt een sportquiz gehouden. Behalve Blind en Van Vossen werken ook Maurice van Ham (SK Beveren) en doelman Ruud Pennings (VV Veere) mee aan de stage. Bovendien hebben Blind en Van Vossen nog een paar verrassingen in petto. Naar verluid hebben beide Ajacieden nog wat club genoten warm gemaakt voor een bezoekje aan Zeeland. Het programma voor de Zeeuwse voetballertjes begint woensdag 28 december rond negen uur 's ochtends met de ontvangst in Motel Goes. Die zelfde dag staan twee trainin gen op het programma. Tij dens de trainingen in Nieuw dorp worden de voorronden voor de penalty-bokaal afge werkt. De laatste dag wordt er weer intensief getraind, vertelt een spreker over sportbles sures en wcprdt vanaf 16 uur de finale van de strijd om de penalty-bokaal - met mede werking van een Nederlandse topkeeper - gespeeld. Ook de ouders van de voetballers zijn daarbij welkom. Tegelijk met de penaltybokaal wordt de bokaal voor de meestbeloven- de keeper of speler uitgereikt. Sinterklaas heeft nog maar net ons kikker landje verlaten of een andere oud-gediende heeft zich alweer aangemeld. Met hem staan de kerstinkopen voor de deur. De plaatselij ke middenstand vaart er wel bij: kerstbo men, -ballen en -verlichting vinden gretig aftrek onder het hongerig publiek. Door knusse etalages weten winkeliers een karak teristieke sfeer van geborgenheid te creëren. Wellicht dat daardoor consumenten rond Kerst eerder geneigd zijn diep in de buidel te tasten. De decembermaand is een dure maand. Zeker met al die kerstmannen in de buurt door drs. R.J.C. Schieman „Jongedame", zegt de man tegen het kleu tertje op de eerste rij, „kom jij maar eens lek ker bij de kerstman op schoot zitten." Niet zonder aarzeling treedt het meisje naar voren. Gelukkig herkent ze door de rode cape en witte (watten)baard de vermomde buur man niet. Goedgemutst vervolgt hij dan ook vragend zijn weg: „En jongedame, wat hoop jij morgen onder de kerstboom te vin den?" Het meisje ruikt haar kans en ant woordt zonder blikken of blozen: „Een mooie fiets, meneer de kerstman!" De moeder van het meisje glimlacht om haar spontaniteit. „Typisch kinderen", hoor je haar hardop denken. Het lachen vergaat haar echter snel, als de buurman op gulle wijze antwoordt: „Als je morgen wakker wordt, dan staat 'ie voor je klaar hoor!" Voor sommige mensen wordt de decembermaand wel een héél erg dure maand! Bovenstaande anekdote toont aan dat de consument - bewust danwel onbewust - wordt gemanipuleerd in zijn koopgedrag. Zo heeft de vermomde buurman de moeder min of meer moreel verplicht tot de aanschaf van een nieuwe fiets. Doet ze dat niet dan is de (kerst)vrede in het huis danig verstoord. Misschien kan de buurman een duit in het zakje doen? Enfin, dat is hun probleem, niet waar? Het koopgedrag van consumenten wordt beïnvloed door een groot aantal factoren: de stemming op het moment van aankoop, het geld op zak, reclame-uitingen, speciale acties en prijzen, de sfeer, of de kerstman een bekende is en wat al niet meer zij. Winkeliers spelen hier handig op in. Speciale aanbiedin gen, fraai opgemaakte etalages, kortingen en spaarkaarten zijn het te verkopen produkt in gemanipuleerde vorm. Philip Kotier, marketing-goeroe van het eer ste uur, definieert een produkt dan ook als 'alles wat op een markt gebracht kan worden voor aandacht, verkoop, gebruik of con sumptie dat de wensen en behoeften van de consument kan bevredigen'. Kotier onder scheidt hierbij drie niveaus. Het eerste niveau is het produkt in zijn oervorm: datge ne wat de klant wil hebben. Zo verkoopt de fabrikant van boormachines 'gaatjes', even als ministers beloftes verkopen. Het tweede niveau is het fysieke, 'tastbare' produkt. U moet dan denken aan de verpakking, de merknaam, de kleur en de vorm van het pro dukt. Het derde en tevens laatste niveau betreft de extra's die kleven aan het produkt: de service, de garantie, de status en expres sieve eigenschappen. Dat alles maakt het produkt meer dan het op het eerste gezicht lijkt. Het koopgedrag van consumenten wordt echter niet alleen bepaald door de sfeer en de stemming, maar ook door het soort pro dukt dat te koop wordt aangeboden. Een auto kopen is toch totaal iets anders dan een pakje thee bij de super op de hoek. Als je een auto koopt, gaat daar doorgaans een grondi ge afweging van alle aanwezige opties aan vooraf. Een pakje thee pak je uit gewoonte. Winkelen met kerst is winkelen in sfeer. Aan het produkt 'gezellig winkelen' hangt ook een prijskaartje. Het kost geld, maar waar moet je er anders mee heen? De Stichting Regionale Instel ling voor Ambulante Geestelij ke Gezondheidszorg Zeeland, de Stichting Zeeuwse Instel ling Beschermd Wonen en de Stichting Psychiatrische Zorg voorzieningen Zeeland gaan per 1 januari 1996 fuseren. Dat hebben de besturen van deze stichtingen onlangs besloten. De drie stichtingen voor gees telijke gezondheidszorg wer ken al enige tijd samen. Volle dige integratie van de drie organisaties zal in 1996 en 1997 plaatsvinden. De bestu ren hebben tot fusie besloten omdat volgens hen de komen- .de jaren alleen dan een kwali tatief goede patiëntenzorg in de geestelijke gezondheids zorg te waarborgen is. Volgens de instellingen leidt de fusie tot een helder en eenduidig behandelaanbod, dat doelma tig en klantvriendelijk is en zorg op maat aanbiedt. Een bestuurlijke commissie, samengesteld uit vertegen woordigers van de drie part ners, zal het fusieproces bege leiden. De uitwerking daarvan is opgedragen aan de geza menlijke directies, die voor 1 januari 1996 nadere invulling geven aan zaken als een soci aal plan, de behandelorganisa- tie, de financieel-economische aspecten en de organisatori sche en juridische consequen ties. De gefuseerde instellingen wil len als één organisatie een open communicatie met ande re partners in de geestelijke gezondheidszorg aangaan. De instellingen verwachten als gevolg van de fusie geen gedwongen ontslagen. Duikteam Zeeland verzorgt 1 januari 1995 voor de zeven tiende keer de Nieuwjaars- snorkeltocht voor de boule vard in Vlissingen. Volgens de organisatoren mag de nieuw- jaarssnorkeltocht, waarbij de goede voornemens worden getest in het zilte nat van de Westerschelde, zich verheu gen in een toenemende belangstelling van duikend Europa. De snorkeltocht heeft het karakter van een nieuwjaarsre ceptie voor iedereen die de duiksport een warm hart toe draagt. Wie als eerste het negenhonderd meter lange parcours heeft afgelegd, is niet belangrijk. Deelnemers dienen te beschikken over een duik- of surfpak, duikschoenen, flip pers, een snorkel en een duik bril. Wie zich, behalve in snor kel- en duikuitrusting, in het meest originele en ludieke pak weet aan te hijsen, wordt beloond met een prijs. De toe schouwers kunnen zich ver heugen op de aanblik van onverschrokken snorkelaars die wind en kou trotserend de negenhonderd meter ter hoog te van de Boulevard Evertsen afleggen, begeleid door op korte afstand passerende zee schepen. Overigens wordt het parcours door de organisatie aangepast aan de weersom standigheden. Deelnemers kunnen zich verkleden in een kleedruimte ter hoogte van het voormalige Strandhotel en er zijn volgboten aanwezig die de veiligheid van de snorkelaars controleren. De snorkeltocht gaat om 14 uur van start. Deel nemers kunnen zich vanaf 12.15 uur inschrijven in de kleedaccommodatie. Het par cours loopt evenwijdig aan strand en vaargeul en is in ongeveer twintig minuten af te leggen. De watertemperatuur zal zo'n acht graden celsius zijn. Rijkswaterstaat waarschuwt voor kunststof flessen met landbouwgif die in de Wester schelde zijn terechtgekomen. Wie een fles vindt, moet deze niet openen en contact opne men met Rijkswaterstaat. Enkele tientallen witte ronde kunststof flessen met daarin een liter Suffex BW 425 zijn in de Westerschelde gekomen toen het Russische container schip Pioner Onegi donderdag 8 december in de problemen kwam. Het schip maakte zwa re slagzij en verloor zo'n twin tig containers die aan dek stonden. De flessen met onkruidbestrijdingsmiddel zijn afkomstig uit een van deze containers. Bij zoekacties zijn in de buurt van het schip enke le flessen gevonden. De komende tijd kunnen langs de hele Westerschelde nog van deze flessen aanspoelen. Wie een fles vindt moet deze niet openen en contact opne men met Rijkswaterstaat, waarna deze de fles ophaald. Ook met andere aangespoelde ladingresten adviseert Rijks waterstaat voorzichtig te zijn. IJsclub De Poel uit Goes ver zorgt dinsdag 27 december een schaatsdag voor de jeugd tussen 11 en 16 jaar op de kunstijsbaan in Geleen. Ook hun ouders zijn welkom. De Goese IJsclub organiseer de ook vorig jaar een schaats- trip naar Geleen. De Zeeuwse Sportraad ondersteunt de schaatsclub met de promotie voor de schaatsdag. Het pro gramma waaraan de schaat sers kunnen deelnemen bestaat uit een schaatsinstruc- tie, een mini-elfstedentocht en vrij schaatsen. Om aan de schaatsinstructie mee te doen is het noodzakelijk op noren te kunnen schaatsen. Verder raad de Zeeuwse Sportraad deelne mers aan regenkleding mee te nemen, aangezien de baan in Geleen niet overdekt is. Voor het vervoer naar Geleen zijn twee bussen mee. Dat betekent dat 98 mensen mee kunnen. Belangstellenden die nen zich voor 23 december schriftelijk op te geven bij de Zeeuwse Sportraad. In de aan melding moet onder meer de opstapplaats worden vermeld: bij café Ruimzicht in 's Heer Hendrikskinderen om 7.30 uur, carpoolplaats Vierwegen in Kapelle rond 7.45 of Krabben- dijke rond 7.55 (Oude Rijksweg J.W. Frisostraat). De bussen zijn rond 18 uur weer terug. Indien op 27 december schaat sen op natuurijs mogelijk is, vervalt de tocht naar Geleen. Mensen verschillen in de intimiteit die ze binnen hun relatie zoeken. Sommigen willen hun partner het liefst voortdurend in de buurt hebben. Anderen stellen juist prijs op een grote afstand. Voor een succesvolle rela tie moet daarom een juiste emotionele afstand gevonden worden. Dat kan soms aanleiding geven voor een geweldige strijd. Terwijl de ene partner steeds meer nabijheid zoekt, reageert de ander met steeds meer afstand te houden. Drs. Henk C.M. Hermans Er ontstaat een gevecht rondom de intimiteit, waarbij de relatie onder druk kan komen te staan. De emotionele afstand die we inne men tot onze partner hangt volgens sommi ge psychologen samen met de factor hech ting. Deze hangt op haar beurt weer samen met onze kinderlijke ervaringen. De natuur noodzaakt ons om ons als kind te hechten aan de volwassenen, met name de ouders. De wijze waarop deze hierop reage ren, bepaalt welke vormen deze hechting uit eindelijk aanneemt. Een positieve reactie van de verzorgers heeft heel andere gevolgen dan een negatieve of onvoorspelbare reactie. Uiteindelijk ontstaat er een zogenaamde hechtingsstijl, die zich ook in onze volwassen relaties kan manifesteren. Er zijn vier hechtingsstijlen mogelijk. De gezondste is de veilige hechting. Deze wordt gekenmerkt het gevoel de steun en verzor ging van de ander te verdienen. Ze vindt haar basis in een gezond gevoel van eigenwaarde. Bij een veilige hechting bent u in staat om ook negatieve gevoelens (zoals boosheid) in uw relatie toe te staan. U raakt bij menings verschillen of ruzies niet meteen van slag. Bovendien reageert u accuraat op de affec tieve behoeften van uw partner. U onderkent de behoefte aan intimiteit bij uw partner tij dig en reageert daar positief op. Daarnaast kennen we de overdreven hechting. Ze wordt gekenmerkt door het angstvallig vastklam pen aan een partner wiens reactie onzeker is. Steeds maar weer wordt de nabijheid van de partner gezocht uit angst voor verlies of scheiding. De verantwoordelijkheid voor de relatie lijkt bijna geheel op uw schouders te rusten. De eigenwaarde is laag en de bewon dering voor uw partner is groot. In sommige gevallen wordt de partner zelfs geïdeali seerd. Mensen met een overdreven hechting zien zichzelf vaak als romantisch, maar in werkelijkheid is angst hun belangrijkste drijf veer. Bij de vermijdende hechting is er sprake van een lage eigenwaarde en bestaat de ver wachting dat de partner het verlangen naar intimiteit en nabijheid niet zal beantwoorden. Daarom wordt er weinig intimiteit gezocht. Er is sprake van een angst voor intimiteit. Nogal wat mensen met een vermijdende hechting vluchten in het werk of in activiteit. Ze hoeven zich dan niet te bekommeren om hun emotionele verlangens. Tenslotte de afwezige hechting. Er is ogenschijnlijk sprake van een hoge eigenwaarde. Maar deze heeft vooral een defensieve functie. Ze moet min derwaardigheidsgevoelens afweren. Mensen met een afwezige hechtingsstijl zijn dwang matig self-supporting. Een partner wordt als niet beschikbaar en soms zelfs als vijandig waargenomen. Het zijn egotrippers, die ogenschijnlijk anderen niet nodig hebben. Als u en uw partner sterk verschillen in hech tingsstijl, kan dat tot grote problemen leiden. Als uw partner bijvoorbeeld een overdreven hechtingsstijl heeft, kan dit voor u erg benau wend worden. Zeker als u zelf wat neigt tot een vermijdende hechting. Elke poging van de andere kant om de emotionele afstand te verkleinen zal u als een bedreiging voor uw persoonlijke vrijheid ervaren. U stort zich steeds meer in het werk, hetgeen bij uw part ner weer tot toenaderingsgedrag leidt. Maar er kan een ommekeer ontstaan: uw partner kan zich gaan hechten aan een ander: een geliefde of vriend(in). Op dat moment kunt u de emotionele afstand als te groot gaan erva ren. Het is echter maar de vraag, of u het tij in dat geval weer kunt keren. De toekomst van het Walchers dialect lijkt steeds minder rooskleurig, concludeert Mar co Evenhuis in zijn nieuwste uitgave 'De guus van Békerke. Verslag van een onderzoek naar het gebruik van streek taal onder Walcherse basis schoolleerlingen en hun ouders'. Deze gedegen studie is een vervolg op een scriptie voor de HEAO waarin Even huis tot zijn verrassing merkte dat nogal wat kinderen onder ling Zeeuws spreken die thuis niet in het Zeeuws opgevoed worden. Het nieuwe onder zoek concentreerde zich op de kinderen van de lagere school in Biggekerke en het opvoed- gedrag van hun ouders. De grootste groep Biggekerkse kinderen (45 procent) spreekt zowel Zeeuws als Nederlands, zes procent alleen Zeeuws. Van de eerste groep heeft ongeveer 85 procent van de kinderen een voorkeur voor het dialect. Ook kinderen die voor 'Nederlandstalig' door gaan, praten vaak Zeeuws in bepaalde situaties. Feitelijk kan 72 procent van de 'guus' dialect spreken. In tegenstel ling tot zo'n vijftien jaar gele den, komt het echter niet meer voor dat kinderen van Neder landstalige ouders het Zeeuws op straat oppikken. De ontwikkelingen zijn in volle gang, dat leren ook de door de ouders verstrekte gegevens. Weinigen gebruiken meer het Zeeuws totaal onbewust als opvoedtaal, zoals vroeger algemeen was. Men kiest er bewust voor, een bewijs dat het Nederlands al veel terrein gewonnen heeft. Deze ouders gaan er - volgens Evenhuis terecht - van uit dat de kinde ren het Nederlands op andere plaatsen wel zullen leren. De Biggekerkse onderwijzer Vis verklaarde tegenover de onderzoeker dat Zeeuwsspre- kende kinderen inderdaad geen achterstand oplopen. Voor het leren lezen en schrij ven van Nederlands is hun taalgevoel veel belangrijker. De uitkomst van het onderzoek is dat vooral kinderen met twee dialectsprekende ouders het dialect zullen overnemen. Dat is volgens Evenhuis ongunstig voor het Walchers: met de loop der tijd zullen er minder volledig Zeeuwstalige ouderparen zijn. Dat percenta ge ligt nu in Biggekerke op 55, in Gapinge op 58 en in Ritthem op 47 procent, maar in de gemeente Borsele nog op 71 procent. Er lijkt een verband te zijn met de aloude negatieve houding van de Zeeuwse ste den ten opzichte van het dia lect. Hun invloed komt vooral door de middelbare scholen, waar kinderen zelfs gepest worden om hun dialect. Ook spreken jonge plattelands vrouwen minder dialect dan mannen, uit een soort wens om tegemoet te komen aan het stedelijke/Hollandse cul tuurpatroon. Alleen door een verandering in de houding ten opzichte van het dialect en aandacht voor de streektaal op school kan het Walchers behouden blijven, concludeert Evenhuis. Zeeland loopt op dit terrein fors achter bij de rest van Nederland. In Holland is het dialect als het ware herontdekt en wordt het gekoesterd en in het Noorden en Oosten van het land hou den allerlei instanties zich bezig met het populariseren van het dialect, bij voorbeeld door lesboeken uit te geven. Ook onderhouden ze contac ten over de Duitse grens waar een verwant dialect voorkomt - een zelfde stimulans zou Zee land kunnen krijgen door con tacten met Vlaanderen. De zogeheten vliegende win kels vormen een ernstige bedreiging voor de gevestigde detailhandel. Daarom moeten de minister en de gemeente raad de handelaren met faillis sementsverkopen, partijen verkoop en verkoop van over tollige voorraden nauwlettend volgen en waar mogelijk ver bieden hun nering voor een paar weken of maanden aan de man te brengen. Dat schrijft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland aan de gemeentebesturen in haar gebied en de minister van economische zaken, drs. G.J. Wijers. In de brief aan de minster stelt KvK-voorzitter drs. C. Hartog vast dat „de organisator van een dergelijke verkoping reke ning dient te houden met een aantal vereisten", maar dat in de regelgeving op geen enkele wijze rekening is gehouden met zaken als concurrentiever valsing en verstoring van de marktverhoudingen. „Ook ont breekt veelal", aldus Hartog, „een bepaalde mate van con sumentenbescherming. De winkel is immers snel verdwe nen en daarmee ook de servi ce". In de door secretaris mr. R. de Blij ondertekende brief aan de gemeenteraden wordt gevraagd geen medewerking meer te verlenen aan deze vorm van verkoop vanuit gemeentelijke gebouwen. De Blij wijst ook op wettelijke bepalingen die kennelijk niet worden nagekomen. De Blij: „Met name ontheffing van ex- artikel 44 Drank- en Horeca- wet, naleving van de bepalin gen van het bestemmingsplan en toepassing van de Winkel sluitingswet spelen hierbij een centrale rol". De vijf woningcorporaties op Walcheren zullen met ingang van 1 januari volgend jaar hun vrijkomende woningen vol gens een gelijk beleid gaan verdelen. De criteria die de sociale verhuurders hanteren bij de toewijzing van wonin gen zullen vanaf die datum op heel Walcheren identiek zijn. De woningen zullen worden aangeboden via advertenties in de Faam/de Vlissinger. De vijf woningcorporaties Bas- co Woningbeheer, Woning bouwvereniging Middelburg, Woningbouwverbetering Arnemuiden, Vereniging tot Verbetering van de Volkshuis vesting Vlissingen en Woningstichting Walcheren hebben afgelopen vrijdag een convenant ondertekend waar in het gezamenlijke beleid is vastgelegd. De verhuurders zullen vanaf 1 januari op heel Walcheren dezelfde criteria hanteren om te bepalen of een woningzoekende wel of niet voor een bepaalde woning in aanmerking komt. De belang rijkste onderdelen uit het geza menlijke beleid zijn dat inwo ners van Walcheren in principe vrij zijn zich te vestigen waar ze zelf willen en dat ze om voor een woning in aanmerking te komen minstens 18 jaar oud moeten zijn. Woningen met een huur tot zeshonderd gul den per maand worden in prin cipe toegewezen aan huishou dens met een laag inkomen. Daarnaast proberen de wo ningcorporaties de individuele huursubsidie zoveel mogelijk te beperken. De voorrang tus sen woningzoekenden zal wor den bepaald door de leeftijd (voor degenen die voor het eerst zelfstandige woonruimte zoeken) of door de tijd dat men in de oude woning woonde (voor doorverhuizers). Slechts in zeer dringende gevallen van medische of sociale aard zal de Regionale Urgentiecommissie Walcheren aan woningzoeken den een urgentieverklaring afgeven. Ter beoordelng van de urgentie-aanvraag zal de commissie advies inwinnen bij Stichting Thuiszorg Walche ren, als onafhankelijke deskun dige. Vier van de vijf woning corporaties zullen vanaf 1 januari gaan werken met het advertentiemodel. Alle vrijge komen woningen van deze verhuurders worden door een advertentie in dit weekblad bekendgemaakt. Om voor een woning in aanmerking te komen is inschrijving vooraf niet meer nodig, ledereen die aan de gestelde criteria vol doet kan op een advertentie reageren. Zijn er meerdere kandidaten voor een woning, dan wordt met behulp van de voorrangscriteria de rangorde bepaald. Volgens de woning corporaties kan op deze manier veel beter dan voor heen worden voldaan aan de feitelijke woonwensen van de woningzoekenden en kan een huurder de woning zoeken die het best bij hem past. De winnende foto met (vlnr) Rob Schieman, Jacqueline van Leusden, Werner Schie man, Monique Schieman en Rex.

de Vlissinger | 1994 | | pagina 15