Thuiszorg op bestelling Retourtje Chicago PASAR MALAM TANTE LIEN 5® Nieuw, de Oude meubels in Engelse snit 16 t/m 18 dec. ROSAUN in De Parel Kraamzorg ontvangt prijs voor verkeersveiligheid Kerstmodeshow in Dauwendaele zakt als pudding in elkaar Ze gaan ervoor Zeeland College opent opent Elektrotechniek De behoefte aan intimiteit ZEELANDHALLEN - GOES postkantoor BEDRIJFSKUNDIG BEKEKEN door drs. R.J.C. Schieman PSYCHOCONSULT Drs. Henk C.M. Hermans m.m.v. THE ORIENTAL FOUR DANSGROEPEN SINARMELATI en BUNGA-TJINGKE RUDY TUHUSULA Tel. 01100-21020 Woensdag 14 december 1994 DE FAAM - DE VLISSINGER 29 Marijke Hendrikse. Het gebrek aan werkgelegen heid in de gezondheidszorg bracht Marijke Hendrikse uit Middelburg ertoe een aantal jaren eerder dan gepland haar bureau voor particuliere thuis zorg Deltazorg op te starten. Datzelfde probleem maakte tegelijkertijd dat ze over een gebrek aan personeel niet hoeft te klagen. Half novem ber zette ze haar eerste perso neelsadvertentie en nu al beschikt haar bureau over zo'n 75 oproepkrachten, variërend van bejaardenverzorgster tot HBO-verpleegkundige. In februari vorig jaar studeerde Marijke Hendrikse af als HBO- verpleegkundige. Voor haar opleiding was ze al werkzaam als bejaardenverzorgende en tot nu toe werkte Hendrikse in een verpleeghuis in Middel burg. Tijdens haar studie groeide bij Hendrikse het plan om zo rond haar vijftigste voor zichzelf te beginnen. De slech te situatie op de arbeidsmarkt en de aanmoedigingen van een docent schoven de realise ring van dat plan een paar jaar naar voren. Het idee achter het bureau voor particuliere thuiszorg is om mensen na een operatie sneller uit ziekenhuizen en ver pleeghuizen te halen en langer te wachten alvorens ze naar dergelijke instellingen te bren gen. „De mens is een psycho somatisch sociaal wezen," zegt Hendrikse, „die thuis het snelst zal opknappen of het langer zal volhouden dan in een verpleeghuis." Volgens Hendrikse zal iemand die zich sociaal niet prettig voelt, bij voorbeeld in een ziekenhuis, minder snel genezen. En wan neer iemand 'psychisch dis functioneert', zal dat ziektepro ces zich volgens Hendrikse versnellen als die persoon zich niet thuis voelt. Deltazorg wil, met uitzonde ring van kraamzorg, alle vor men van zorg aanbieden. De zorg - voor bepaalde of onbe taalde tijd - kan bestaan uit huishoudelijke hulp, gezins-, bejaarden- of ziekenverzorging en al of niet gespecialiseerde verpleegkundige hulp. Voor elke vorm van hulp wordt een apart tarief gerekend, exclusief onregelmatigheidstoeslagen. Het bureau voor particuliere thuiszorg vormt mogelijk con currentie voor de Stichting Thuiszorg Walcheren. „Maar ik sta open voor samenwerking met de Thuiszorg. Misschien is het voor sommige mensen, afhankelijk van hun ziektekos tenverzekering, prettiger om door een particulier bureau geholpen te worden. Boven dien: de hulp van Thuiszorg Walcheren wordt betaald uit de volksverzekering AWBZ. Daar zit een maximum aan. Als particulier bureau kan ik meer bieden, als mensen dat willen, maar daar moeten ze dan wel voor betalen." Hendrikse zegt te proberen zo goedkoop mogelijk te werken. „Maar ik moet natuurlijk wel aan mijn personeel denken. Voor nach telijke zorgverlening wordt een onregelmatigheidstoeslag be rekend, maar daar hoort een minimum aan zorg bij. Wordt niet minimaal drie keer per nacht een half uur zorg ver leend, dan spreken we van een 'slaapwacht' en dan rekenen we een half dagtarief." Marijke Hendrikse richt zich met haar bureau op de regio's Walcheren, Schouwen-Duive- land en Noord- en Zuid-Beve land. „Door de stromen sollici tatiebrieven die ik nog steeds ontvang, heb ik personeel voor elke regio, zodat de zorgverle ner in de buurt van de zorgvra ger zit en geen enorme afstan den hoeft te overbruggen. Ik werk alleen niet in Zeeuwsch- Vlaanderen, omdat dat de afstand tussen mij en de hulp vrager dan te groot is. Omdat ik het contact ben tussen de hulpvrager en de hulpverlener, wil ik de lijnen kort houden." Een groot voordeel van haar manier van hulp bieden, bij de mensen thuis, is volgens Hen drikse dat haar hulpverleners dingen kunnen doen waar ver zorgers en verplegers in een instelling niet aan toe komen. „Op het gemakje samen een wandeling maken of bood schappen doen bijvoorbeeld. Dat is voor de mensen zelf ook veel prettiger. Door de bezuinigingen op zie ken- en verpleeghuizen, moet in die instellingen alles op vas te tijdstippen en kan er minder rekening mee worden gehou den dat de patiënt in de eerste plaats een mens is." De Stichting Provinciale Kraamzorg Zeeland heeft begin december een aanmoe digingsprijs voor verkeersvei ligheid ontvangen. De prijs werd beschikbaar gesteld door het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ). De stichting ontving de prijs voor haar initiatief om jonge kraamverzorgsters een autoveiligheidstraining te laten volgen, ter verhoging van de verkeersveiligheid. In totaal volgden dit najaar 36 kraamverzorgsters deze trai ning, die in het centrum van Goes en Terneuzen werd ver zorgd door het Verkeers Veilig heidscentrum Rozendom. Het ROVZ liet zich niet alleen lovend uit over de training, maar prees ook de locatie, die beschikbaar was gesteld door beide gemeentes. Nietsver moedende omstanders wer den geconfronteerd met deze praktijkcursus, waarin de kraamverzorgsters de fijne kneepjes van het autorijden onder moeilijke omstandighe den werd bijgebracht. Koos Meulenberg van de ROVZ overhandigde vorige week een cheque ter waarde van duizend gulden aan Tjeerd de Jong, hoofd dienst Kraam zorg. Kraamzorg-verpleegkun dige José Muller van de Stich ting Provinciale Kraamzorg Zeeland, die mede-verant woordelijk was voor de opzet van deze training, vertelde dat de kraamzorg volgend jaar doorgaat met de verkeersvei- ligheidstraining. De aanmoedi gingsprijs zag ze daarbij als welkom steuntje in de rug. Vol gens S. Bruinooge, medewer ker van ROVZ, vormt de aan moedigingsprijs een onder deel van het stimuleringsplan van het ROVZ, dat ertoe moet leiden dat in het jaar 2000 het aantal verkeersslachtoffers met 25 procent is gedaald. Tjeerd de Jong van de Stichting Provincale Kraamzorg Zeeland toont de ontvangen aanmoedigingsprijs ver keersveiligheid. vanaf 631 r Informeer naar onze 2750 andere bestemmingen. Telefonisch boeken is mogelijk. Vlissingen, Aagje Dekenstraat 10, tel. Oil 84 - 17510 Vliegtickets. Je regelt 't op het Van Vliet Projecten, verant woordelijk voor de organisatie van de kerstmarkt in winkel centrum Dauwendaele in Mid delburg, had als speciaal onderdeel een kerstmode show in het programma. Fees ten, evenementen, middel eeuwse eetfestijnen en mode shows behoren tot Jan van Vliets mogelijkheden. Als ver zekeringsman heeft hij zo z'n connecties. Zo heeft hij ook een eigen modellenbureau en schaaft hij de mannequins hier en daar nog wat bij. Hij vindt het belangrijk dat modellen zo natuurlijk mogelijk over komen. „Ze moeten hun eigen gevoel laten zien op het podi um. Willen ze provoceren, okee; zijn ze verlegen, dan mag dat ook tot uitdrukking komen." Een modeshow als publieks- lokkertje. In dat opzicht is van Vliet geslaagd. Van een show was echter geen sprake. Een aantal aardige meiden en kin dertjes die hun nieuwe kleding tonen aan hun ouders. Een enkeling kende de ingestu deerde pasjes en draaiingen en kwam er nog goed vanaf op Jansstraat in Middelburg. Een dames- en kindercollectie ver vaardigd uit ecologisch katoen en linnen. Enerzijds een vrije- tijdsoutfit in jeans en zachte flanel, anderzijds een linnen collectie die door het reversa- ble effect in twee kleuren draagbaar is. Korte jasjes en jurkjes met capuchon met bij passende top en legging. Voor de kindertjes lekker warme kruippakjes, tuinbroeken, jeans en zelfs nachtkleding met daaroverheen een warme badjas. Alles in winterwit met warm oranje. Boetiek Kiekeboe van de Veer- seweg in Middelburg liet de kindertjes hun zelfgemaakte kinderkleding zien. Veel tricot verwerkt in grappige jurkjes en mutsjes en stoere fleece-swea ters op camelkleurige broeken voor de jongens. Patchwork- stoffen in warme kleuren maar ook in vrolijke kinderknallers voor overhemdjes en vestjes. De kerstmarkt in Dauwendaele had de juiste sfeer, maar het organiseren van een mode show kan Van Vliet beter aan professionals overlaten. Beeld van de kerstshow. het ietwat armetierige podium. Toen ook nog een aantal van de beloofde collecties uitbleef en een alternatief blijkbaar niet voorhanden was, zakte de 'show' als een pudding in elkaar. De kleding die getoond werd verdiende beter. De Spiegel uit de Korte Geere in Middelburg kwam met een nieuwe kerstcollectie die spe ciaal voor een jong publiek ingekocht was. Lange velours jurken met glanseffect en zwarte broekpakken met kan ten schouderpartij of met een sierstiksel afgewerkt. De kleu ren zwart en rood die traditie getrouw bij de kerst horen, in voile blouses met kreukeffect en enkellange rokken. Een win- terwitte rok met top van jersey met daarover een zwarte cape vormde een feestelijk geheel. Heel anders was de collectie van Cotton Country uit de Sint De Nederlandse Spoorwegen werken aan een nieuw en ondernemend imago. Vol overgave stort de directie zich op de exploi tatie van het railsvervoer en de vele stations die Nederland rijk is. Het sein voor verande ringen staat vanaf 1995 op groen. Talrijke initiatieven worden ontwikkeld om de klant beter van dienst te zijn: de Nederlandse Spoorwegen lijken er voor te gaan! Begin dit jaar veranderde de NS duidelijk van koers door al haar activiteiten onder te bren gen bij vier zelfstandig opererende bedrijfs onderdelen: NS Cargo, NS Reizigers, NS Vastgoed en NS Stations. NS Cargo draagt de verantwoordelijkheid voor alle goederen transacties, NS Reizigers voor het personen vervoer en de kaartverkoop. De nieuwbouw en het projectbeheer is in handen gekomen van NS Vastgoed, terwijl de exploitatie en het stationsbeheer overgelaten is aan NS Stations. Met deze vier units hoopt de NS een slagvaardiger beleid te voeren, oude klanten te binden en nieuwe in de armen te sluiten. En vooral dat laatste valt niet mee. Maar weinig mensen laten zich de trein in lokken. De toegenomen zorg omtrent het milieu helpt weliswaar een handje, maar autominnend Nederland kan moeilijk afscheid nemen van haar heilige koe. Met de auto kom je immers overal, dus ook op het platteland. Indien hier geen duidelijke verbe tering optreedt zal de verschuiving van auto naar openbaar vervoer marginaal blijven. Toch bezoeken dagelijks maar liefst 1,6 mil joen reizigers een NS-station. Zonder enig overdrijven kan je hier spreken van een enor me markt(potentie). Voorheen zag de directie van de Nederlandse Spoorwegen haar stations als een noodzake lijk kwaad; als een plaats waar reizigers hun treinkaartje kochten of (een bakje) troost zochten in geval van vertraging. Met de ver zelfstandiging van de vier 'business units' lijkt deze beperkte opvatting plaats te maken voor een meer commerciële kijk op zaken. Zo verwacht de directie van NS Stations begin 1995 haar eerste van tachtig 'reisgemakwin- kels' te openen. Haastige forenzen kunnen dan snel een pakje boter, melk of stukje vlees kopen. Handig, want dan hoeven ze de stad niet meer in voor hun dagelijkse boodschap pen. Ook het wachten wordt dan aangena mer. Door de aanwezige faciliteiten uit te breiden èn door de sfeer op de stations te verbeteren - door ze prettiger, schoner en veiliger te maken - denkt NS Stations de klant beter van dienst te kunnen zijn. Tot de eeuw wisseling zal de directie jaarlijks zo'n 30 tot 40 miljoen gulden investeren in de herinrich ting en verbetering van de 366 stations die Nederland (nog) in totaal kent. De traditionele middenstand van middelgro te steden is gewaarschuwd. De stations nieu we stijl bieden ruimte aan nieuwe horeca- aangelegenheden, minimarkten, bloemenza- ken, foto-services, stomerijen en bonbonne- rieën. Zelfs aan crèches, waar winkelende ouders tijdelijk hun kroost kunnen onder brengen, wordt gedacht. De Nederlandse Spoorwegen gaan ervoor. school de theorie en het bedrijf de praktijk verzorgt. Dat is vol gens het Zeeland College niet verwonderlijk, omdat altijd al een nauw contact bestond tus sen de school en het bedrijfsle ven, bijvoorbeeld door be- drijfsstages en leerwerkover eenkomsten. Tijdens de officiële openings bijeenkomst zal A. Buijs, voor zitter van de centrale directie van het Zeeland College, wij zen op de onderwijsvernieu wingen binnen het elektro technisch vakonderwijs van het Zeeland College. P. Bodde- man, technisch directeur van de Vereniging voor Elektro technisch Vakonderwijs, zal na zijn inleiding over stagebedrij- ven de eerste certificaten 'lan delijk erkende stagebedrijven' uitreiken aan vier Zeeuwse bedrijven. Na het officiële gedeelte kun nen bezoekers zich nader laten informeren tijdens drie work shops. Vrijdag 17 en zaterdag 18 februari houdt de afdeling elektrotechniek open dagen. Het Zeeland College opent donderdag 15 december de afdeling Elektrotechniek aan de Ravensteijnweg in Middel burg. Op de nieuwe locatie, die al ruim een jaar als zodanig in gebruik is, zal onder meer de korte middelbare beroeps opleiding elektrotechniek worden gegeven. Ook is het mogelijk dat leerlingen op ver zoek van het bedrijfsleven bedrijfsgerichte opleidingen gaan volgen, waarbij het bedrijf de praktijkcomponent voor zijn rekening neemt. De afdeling Elektrotechniek van de MTS Vlissingen ver huisde 1 november 1993 naar de nieuwbouw van het Zee land College in Middelburg. Het Zeeland College heeft na verscheidene fusies gelijksoor tige opleidingen in één gebouw ondergebracht, met als doel integratie en onderlin ge afstemming van de ver schillende onderwijstypen. Dat is tevens het thema van de opening van de afdeling Elek trotechniek. Na de verhuizing hebben de afdelingscoördinatoren zich beraden op de nieuwe situatie. Een en ander heeft geresul teerd in een opleidingssys teem voor elektrotechnisch vakonderwijs, waarbinnen het mogelijk is om horizontaal en vertikaal van het ene naar het andere onderwijstype door te stromen. Daarom is naast de bestaande opleiding in het leerlingwezen en de lange middenkaderopleidng elektro techniek (voorheen MTS-Elek- trotechniek) de tussenoplei- ding MBO-kort Elektrotechniek gecreëerd. Deze opleidng duurt twee jaar in volledig dagonderwijs. Verder kunnen leerlingen op verzoek van het bedrijfsleven specifiek be drijfsgerichte opleidingen gaan volgen, waarbij de HET INTIEME LEVEN (1) Is het mogelijk om in een volledig emotio neel isolement te leven? Jazeker. Als vol wassene kunt u door het leven gaan, zonder intieme relaties met uw medemensen. U houdt het contact met hen beperkt tot zake lijke transacties en vermijdt elke vorm van emotionele binding. Is het wenselijk om in zo'n emotioneel isolement te leven? Nauwelijks. De meeste mensen voelen zich het gelukkigst, als ze een of meer intieme contacten hebben. In de meeste mensen bestaat er een sterk verlangen naar intimi teit, dat hen aanspoort om hun leven met anderen te delen. Het woord intimiteit staat voor het verlangen naar emotionele verbondenheid met ande ren. Dit neemt in het leven van de meeste mensen een belangrijke, soms zelfs centrale plaats in. Het verlangen naar intimiteit spoort ons aan om een levenspartner, een maatje, te zoeken. We hebben het gevoel pas volle dig te leven, als we onze ervaringen met hem of haar kunnen delen. Soms hebben we zelfs het gevoel volledig één te zijn met die ander. Maar intimiteit beperkt zich in de meeste gevallen niet tot die ene levenspartner. Ook andere mensen (familie, vrienden) krijgen in ons intieme leven een plaats. Samen vormen ze ons emotionele supportsysteem, een warme deken die ervoor zorgt dat we ons behaaglijk voelen zelfs bij het koud weer. Want met onze intimi delen we zowel voor spoed als ellende. De aanwezigheid van zo'n supportsysteem is een belangrijke factor in onze lichamelijke als psychische gezondheid. Als we erop kunnen terugvallen, hebben we minder kans op stressklachten en emotione le problemen. Volgens sommige biologen is het verlangen naar intimiteit aangeboren en staat het ten dienste van onze overleving. In het begin staat het nog sterk in het teken van lichame lijk contact. Zo worden we geboren met het vermogen om ons letterlijk aan anderen vast te grijpen. Deze grijpreflex heeft als functie om het contact met de moeder aan te gaan en aan te houden. Tijdens de verdere groei ontwikkelt de zuigeling nog andere manieren om contact te krijgen, onder andere de glim lach. Door te lachen ontlokt hij een reactie aan zijn omgeving. Deze zal hem bijvoor beeld oppakken en knuffelen. De behoefte aan lichamelijk contact ontwikkelt zich tij dens de groei verder tot het verlangen naar een emotionele verbondenheid. Meestal blijft daarin lichamelijk contact een belangrij ke plaats houden. Zo kennen we enkele gedragingen waarmee we het intieme con tact bevestigen, zoals strelen en kussen. Maar een volwassene kent ook niet-lichame- lijke manieren om zijn verlangen naar gebon denheid te uiten. Wat gebeurt er als het verlangen naar intimi teit niet of onvoldoende wordt beantwoord? Dan ontstaan volgens de Engelse bioloog Desmons Morris vervangingen voor intimi teit. Zo nemen sommige mensen een huis dier om hun behoefte aan intimiteit te bevre digen. Ze kunnen hun behoefte aan intimiteit dan bevredigen door hun hond, kat of paard te aaien, knuffelen of zelfs kussen. Weer anderen zoeken het in de levenloze objecten: de aanschaf van een auto of motor die prak tisch dagelijks onderhouden en geboend wordt. Ook het roken van sigaretten kunnen we vol gens Morris zien als uiting van een onbevre digde behoefte aan intimiteit. De sigaret zou voor de volwassenen een zelfde functie heb ben als de fopspeen voor de zuigeling. We kunnen echter ook op zoek gaan naar substi tuut-mensen die ons verlangen naar intimi teit moeten bevredigen. In onze verzorgings maatschappij bestaat een heel scala aan beroepen, die aan onbevredigde intimiteits behoeften tegemoet komen: huisartsen, fysi otherapeuten, psychologen. Hun spreekka mer wordt onder andere bezocht door men sen die er niet in slagen om op andere wijze hun behoefte aan lichamelijk en emotioneel contact te bevredigen. In de Herenstraat in Mid delburg heeft Arjen de Pag- ter een interieurzaak toe gevoegd aan zijn alreeds bestaande Antiekhandel. De Pagter Interieurs wordt gerund door Tet Schipper en Tiny Adriaanse. Wat hun onderscheidt van andere zaken is het feit dat zij een internationale collectie interieurstoffen voeren en dit combineren met antie ke en moderne meubels. Oude meubels kunnen wor den opgeknapt en - van een andere stof voorzien - weer jaren meegaan. Tevens worden er op verzoek lam- pekappen gemaakt in ieder gewenst(e) dessin en kleur. Tet Schipper geeft tevens interieuradviezen. Tet Schipper: men." ,lk geef alleen adviezen als ze er niet uitko- De sfeer van de winkel is Engels met een toefje Frans. Het landelijke, knusse en sfeer volle gevoel dat mensen thuis houdt. Lekker nestelen op de bank voor een knapperend haardvuur. De markt voor een interieur in landelijke sfeer is nog steeds groeiende. Tet Schipper en Arjen de Pagter willen echter niet spreken van een trend of gril. „In deze koe le maatschappij willen mensen het thuis gezellig en warm hebben", zegt Schipper. „Natuurlijke materialen als lin nen, katoen, wol en hout zijn blijvertjes binnen het interieur gebied". Nieuw voor de Pagter is de Mulberry Home collectie. Deze collectie bestaat uit stoffen in veel verschillende kleuren en dessins. Mooie kwaliteit en goed te combineren met zowel antieke als moderne meubels. Naast de stoffen zijn ook behang en borders in bijpas sende kleurstellingen te vin den. Als interieuradviseur bezoekt Schipper de klanten thuis om geheel naar hun wens het inte rieur of een gedeelte ervan een facelift te geven. „Ik volg hun smaak en dring absoluut niet mijn mening op. Het is hun huis en zij moeten zich er pret tig in voelen. Ik geef alleen adviezen als ze er niet uitko men", zegt Schipper. Naast stoffen zijn er in de win kel ook gestoffeerde banken en stoelen te koop. Kasten in Empire of Biedemeierstijl, een staand horloge uit de vorige eeuw en tafels van oud kerse hout. Deze tafels worden in Engeland in de gewenste maat gemaakt. Het serviesgoed is van Rörstrand en komt uit Zweden maar past prima bij de landelijke Engelse stijl. Voor veel klanten heeft Schipper wel een geschikt dessin. „Laatst kwam er een man die bij zijn boerderij een grote boomgaard-had. Hij zocht iets passends voor de gordijnen. Dus liet ik hem de appeldes sins zien van de Mulberry col lectie. Enthousiast ging hij de winkel weer uit". Ca. 100 standhouders met Oosterse food en non-food artikelen en producten. Molukse stokdansen, Javaanse en Balinese dan sen, Pencak Silat vechtdemo's, Oosterse (bruids)modeshows, expositie van Krissen, Wajangpoppen en batikschilderijen Openingstijden: vrijdag: 12.00 - 23.00 uur zaterdag: 12.00 - 23.00 uur Zondag: 10.00 - 18.00 uur Toegang: 10,-, kind. tot 12 jr. 3,50, vrijdag 65+ 3,50 INFO: 01100-21020 Wegens groot succes verlengen wij de kennismakingsperiode van de VIBROSAUN in De Parel tot 15 januari 1995. De in Australië ontworpen VIBROSAUN combineert warmte met massage en muziek. Terwijl u heerlijk ligt te ontspanden, vermindert de VIBROSAUN o.a. spierspanningen, verbetert bloedcirculatie, gaat stress tegen, verlicht rugpijnen, verwijdert giftige afvalstoffen en bevordert afslanken. fTl LET OP! In deze verlengingsperiode krijgt u I f OU korting. Per behandeling van ongeveer 30 minuten betaalt u 25-, (normaal F 32,50) Kom kijken en combineer de VIBROSAUN bijvoorbeeld met een heerlijke gezichtsbehandeling of een van de vele andere beautybehandelingen. Tot ziens in het Kuur- en Beautycentrum van De Parel te Domburg. (Voor reserveringen bel 01188-3092) .PAREL, Ba helweg 2.4357 BT Domburg, telefoon 01185-3230 DE PAREL IS EEN HEERLIJK ZWEMPARADIJS MET FITNESS. SAUNA. BOWLING- EN SOUASHBANEN. KUURCENTRUM THEATER, CAFÉ S EN RESTAURANTS IN DOMBURG i

de Vlissinger | 1994 | | pagina 29