Feestelijk koken met de kerst Heerlijk vers kerstbrood Begin van het nieuwe jaar altijd uitbundig gevierd Een boom bakken Drankjes voor oud en nieuw Het eten met kerstmis stelt ons ieder jaar weer op de proef. Onze kersttafels worden steeds overvloediger. Elk jaar wordt er meer werk van gemaakt. Naast de traditionele gerechten zien we op steeds meer menu's nieuwe toepas singen van ingrediënten ver schijnen. Het leukst is natuur lijk om traditie en nouveauté naast of achter elkaar op tafel te brengen. Van oudsher horen wild en gevogelte er voor een échte kerstsfeer bij. Zelfs dege nen die niet echt van de wild- smaak houden zullen deze soep weten te waarderen. Wildsoep Salade Eendefilet Poire Een kerstontbijt is niet com pleet als er geen feestelijk kerstbrood op tafel staat. Ze zijn te koop in alle maten en soorten bij onze banketbakkers en zullen dus op menige tafel verschijnen. Hoewel deze 'kerst'broden zeker niet zijn te versmaden zal het bij uw gezinsleden zeker bijzonder in de smaak vallen als u met een zelfgebakken kerstbrood voor de dag komt. Het is echt de moeite waard de handen eens uit de mouwen te steken en u te wagen aan zo'n heerlijk geglazuurd kerstbrood. Overal weerklinkt oorverdo vend vuurwerk om de boze geesten op de vlucht te drijven. Zij moeten namelijk geen kans krijgen het prille begin van 1994 te bederven en daarmee wellicht het gehele nieuwe jaar. 'De beste wensen!' roepen de mensen elkaar toe, nog voor er iets anders kan worden gezegd dat een ongunstige uitwerking zou kunnen hebben. De eerste januari is een officiële feestdag. Er zijn dan bij het Sinterklaas- en Kerstfeest veel cadeaus gegeven. Op Nieuwjaarsdag is dit bij ons (nog) niet gebruike lijk. De benaming Losbandige optochten Bakken is altijd een gezellige bezigheid. Kinderen zijn snel enthousiast als ze hun creativi teit kunnen botvieren. Laat de kinderen deze kerstboom van koek zelf maken. Het lijkt inge wikkeld maar ieder kind vanaf 8 jaar kan 'met hulp van een ouder' deze boom maken. Godenwijn Whisky-sling Rum-sling Alcoholvrije punch Woensdag 14 december 1994 DE FAAM - DE VLISSINGER 23 BENODIGDHEDEN: wildresten (bestel een karkas bij de poelier), bijvoor beeld van haas, 100 gram ontbijt spek, 1 grote ui, 1 takje tijm, 2 lau rierbladen, 6 jeneverbessen, mespunt rozemarijn, 3 kruidnagels, peterselie en selderij, stukje winterwortel, stuk prei, 1 teen knoflook, schijfje citroen, zout, 10 peperkorrels (gevries droogd), eetlepel tomatenpuree, 2 aardappelen, boter, 1 glas Madeira, gehakte peterselie. Verdeel het karkas in stukken en snijd het spek in blokjes. Bak dit in een braadpan even flink aan. Doe er dan de gesnipperde ui bij, tijm, laurierblad, gekneusde jene verbessen, rozemarijn en kruidnagels. Bak dit mengsel mooi donkerbruin maar laat het niet verbranden. Strooi er dan de bloem over en laat die ook bruin kleuren. Blus de zaak af met ruim 1 liter koud water. Doe nu de rest van de kruiderij in de pan: takje peterselie, selderij, wortel, prei, knoflook, citroen, zout en peper en toma tenpuree. Breng de inhoud van de pan aan de kook en zet het vuur dan zo dat de soep net tegen de kook aan blijft en laat ze ongeveer vier uur trekken. Kook de aard appelen. Snijd ze in blokjes en bak ze in hete boter knapperig bruin. Voeg deze vlak voor het serveren bij de (gezeefde) soep, evenals het glas Madeira en de fijn gesneden peterselie. BENODIGDHEDEN: rode en groene sla, 100 gram walnoten, walnoteno lie, peper en zout, per persoon een plak geitekaas en een sneetje wit brood. Maak de sla aan met de olie, peper en zout. Ontkorst de sneetjes brood en roos ter ze in de broodrooster. Leg er het plakje geitekaas op en zet dit onder de hete grill tot de kaas goudgeel is. Schik ze op een bordje samen met de sla en strooi wat walnoten over de sla. BENODIGDHEDEN: 500 gram eendefi let, 100 gram boter, verse kruiden zoals peterselie, bieslook, dille enz. zout en peper. Maak een mengsel van zeer fijn gesneden verse kruiden. Verwijder overtollig vel van de eendefilets. Maak de helft van de boter heet en bak hierin de filets in enkele minu ten bruin en gaar. Haal ze uit de pan en leg ze op een warme schaal. Doe de kruiden in de bakboter, laat dit een minuutje gaan en doe er dan de rest van de boter bij zodat het fond van de bodem van de pan los komt. Giet dit over het vlees. Geef er aard- appelkroketjes bij of friet en enkele fijne groenten. BENODIGDHEDEN: vanille-ijs, halve peren uit blik, abrikozenjam, room, 100 gram chocolade, 1 pakje vanille suiker, theelepel rum, gembersiroop, slagroom. Leg in elk schaaltje een of twee halve peren en vul de holte met een lepeltje abri kozenjam die u op smaak hebt gemaakt met wat rum. Smelt de chocolade met wat room tot een mooie saus. Roer er van het vuur af nog wat rum, gembersiroop en vanillesuiker door. Schep wat ijs bij de peren en giet er de warme saus over. Voor de liefhebbers geeft u er wat slagroom bij. Voor een geglazuurd kerstbrood heeft u nodig: 2 eetlepels bakkersgist, 1/2 kop lauw water, ruim een halve kop bruine sui ker, 2 lichtgeklutste eieren, 1 theelepeltje zout, 1/2 kop gesmolten boter (of margari ne), 1 theelepel geraspte citroenschil, 1/2 kop koffieroom, 1/2 kop heet water, 3 1/2 tot 4 koppen gezeefde volkoren tarwe bloem. Voor de vulling en het glazuur heeft u nodig: 2/3 kop zachte boter, 1/2 kop bruine suiker, 1/2 theelepel kaneel, 2 eetlepels rietsuiker, 1/4 kop honing en tot slot gesnipperde amandelen. Meng de gist en een theelepel suiker door het warme water. Neem een grote kom en meng de eieren, de rest van de suiker, het zout, de boter, citroenschil, koffieroom en het hete water goed door elkaar. Roer nu het gistmengsel erdoor. Voeg nu genoeg bloem toe om een zacht deeg te verkrij gen. De kom met een vochtige doek afdek ken en minstens 15 minuten laten rijzen. Kneed het deeg tot het glad en glanzend is. Laat het deeg nu 5 minuten rusten. Deel het deeg in twee stukken en rol ieder stuk uit tot een rechthoek van zo'n 20 bij 30 centimeter. Bestrijk ze met een-derde van de gesmolten boter. De bruine suiker en de kaneel door elkaar mengen en er over heen strooien. Rol het deeg op en leg het op een beboterd bakblik of plaat. Verwarm de oven tot 170 graden en bak de broden in 20 tot 30 minuten gaar. Breng de rest van de boter, de rietsuiker en de honing in een pannetje aan de kook. Laat het even indikken en strijk de warme glazuur op het nog warme brood, amandelen strooien en nog even de oven in om de amandelen lichtbruin en knapperig te laten worden. Snijden met een scherp mes om te voor komen dat het glazuur gaat brokkelen. Bij alle recepten worden altijd afgestreken eetlepels bedoeld. Er zijn setjes maatlepeltjes in de han del van: 1 theelepel, 1 dessertlepel, 1 eetlepel en 1 theekopje aan een ringetje. Larderen is het doorrijgen van vlees met reepjes vers vet spek. Bij voorbeeld bij droog wild. Zorg bij fondue altijd dat het vlees droog is, anders gaat het spetteren. Lever kunt u beter door de bloem rollen. Het laten schrikken van sommi ge groenten is hoofdzakelijk voor het mooi houden van de kleur. Kappertjes worden op azijn geconserveerd en geven een pittige smaak aan vele gerechten. Wilt u eieren voor garnering van tevoren koken en pellen bewaar ze dan onder water met wat zout. Kant en klaar gekochte des serts kunt u verfijnen door een eier dooier, verse vruchten of er gehakte noten door te roeren. Voor een zwaar hoofdgerecht wordt een lichte soep gegeven, voor een licht hoofdgerecht een wat krachtiger en voedzame soep. De soep wordt steeds na het koude en voor het warme voorgerecht opge diend. Champignons blijven mooi wit als u ze na het wassen meteen besprenkelt met wat citroensap. Prik teentjes knoflook of ande re kruiden die later uit het gerecht verwijderd moeten worden aan een houten prikkertje, dan kunt u ze gemakkelijker terugvinden. Het voorgerecht moet zich van kleur en smaak van het hoofgerecht onderscheiden. Dus nooit een kip salade voor een kippehoofdschotel. Kies een goed ruim wijnglas en zorg dat het glanzend schoon is en natuurlijk ongekleurd. Doe met het flamberen het licht lager dan ziet u de vlammetjes beter. Houd eiergerechten nooit warm; daar worden ze taai en onsmakelijk van. Denk er bij uw keuze van het nagerecht aan dat dit moet contras teren met de hoofdschotel. Droge witte wijnen moeten min stens een uur voor het diner in de koelkast gezet worden. Rozijnen en andere vruchten zullen minder zakken in de cake als u ze even door de bloem heeft gerold. Abrikozen, perziken, tomaten en andere stevige vruchten pelt u gemakkelijker als u ze even in heet water heeft gedompeld. Steek de vleesvork bij het voor snijden niet in het vlees maar houdt hem met de bolle kant op het vlees en gebruik een goed scherp mes. Vlees van wild moet goed bestorven zijn; dan is het mals en komt de wildsmaak het beste tot zijn recht. Koop daarom wild bij een betrouwbare poelier. Sauzen uit pakjes of blik kun nen door toevoeging van wijn, sherry, room, eierdooier of wat ver se kruiden een eigen karakter krij gen. Groenten mogen niet te gaar gekookt worden. Ze zijn veel lekker der als ze nog wat knapperig zijn en u houdt er meer vitamines in. Ha If zoete of zoete en mousse rende wijnen mogen 'koud' gedron ken worden. Deze kunnen best 'n paar uurtjes in de koelkast gezet worden. Serveer rode wijn niet te warm, deze moet ongeveer 15 tot 17 gra den zijn. Dan komt het bouquet het beste tot zijn recht. Bijna tweeduizend jaar geleden werd in het Romeinse Rijk het begin van het nieu we jaar ook uitbundig gevierd. In die tijd werden er wel geschenken overhandigd. Er bestond zelfs een speciaal woord voor: zij werden 'strenae' genoemd. Goede wensen werden vooral tot overheidsper sonen gericht en het ontvangen van geschenken was in de eerste plaats het voorrecht van de vooraanstaanden. Om verzekerd te zijn van de ontvangst van de hem toekomende gaven hief de keizer een soort schatting van al zijn onderdanen in Rome. De hoogst gekozen gezagsdragers. de twee consuls, aanvaardden op die dag hun ambt. Er werd uitgebreid feest gevierd: groepen van bedelaars en kinde ren gingen van deur tot deur om met een grote vasthoudendheid een gift te vragen en soldaten trokken met een praalwagen door de straten van de stad. Zij waren ver momd als de keizer en zijn gevolg en gaven een satirisch beeld van de betere kringen. Er werd door de bevolking op rui me schaal gezongen (vaak ongepaste tek sten), gedobbeld en natuurlijk gedronken. Veelal was het feestvieren al op oude jaarsavond begonnen. De Romeinen lie ten het echter niet bij één feestdag. De tweede dag van het nieuwe jaar werd vooral in huis doorgebracht. Er moest nog heel wat overgebleven voedsel (om van drank niet te spreken) worden wegge werkt. De derde januari had een officieel religieus karakter. Er werden dan offers gebracht om de goden voor het komende jaar gunstig te stemmen. Zelfs 4 en 5 janu ari werden door sommigen bij het feest betrokken. Wij zijn eraan gewend om het nieuwe jaar op 1 januari te beginnen; dit gebruik stamt uit 153 voor Christus. Daarvoor was 1 maart nieuwjaarsdag. Men kan dat nog zien aan het merkwaardige feit dat febru ari (toen de laatste maand) echt een res- tantje is. Deze maand is korter dan de andere en heeft geen vast aantal dagen. Februari moet het doen met wat er even tueel nog over is... De vijfde maand heette bij de Romeinen Quinctilis (quinque=vijf). Deze maand werd naar Julius Caesar, die in die maand geboren was, 'juli' genoemd. Natuurlijk kon keizer Augustus niet achter blijven: Sextilis werd naar hem genoemd. En omdat zijn maand vanzelfsprekend niet korter mocht zijn dan die van zijn oudoom, kreeg ook augustus eenendertig dagen. De Latijnse woorden septem, octo, novem en decern betekenen respectievelijk zeven, acht, negen en tien. Tot in onze tijd heet de twaalfde maand van het jaar nog steeds december (de tiende). Overigens is voor lang niet alle mensen 1 januari nieuwjaar. Joden en islamieten hebben andere data. In China begon het jaar op de dag van de nieuwe maan wan neer de zon in het teken staat van de Waterman (tussen 20 januari en 18 febru ari). Dit was tot 1872 ook in Japan het geval. In 1752 werd in Engeland 26 maart als begin van het jaar afgeschaft. In de late oudheid kreeg het christendom een steeds grotere invloed in de Romeinse wereld. Veel kerkvaders ergerden zich aan het uit bundige en vaak loszinnige nieuwjaars feest van hun 'heidense' medeburgers. 'Hoe kun je jezelf een christen noemen, als je op 1 januari als de heidenen geschen ken uitwisselt, dobbelt en je bedrinkt?' vraagt Augustinus zich af, terwijl Caesari- us van Arles zich keert tegen lieden, 'die zich te buiten gaan aan goddeloze bras- en danspartijen'. De tafel op de laatste dag van het jaar overvloedig volladen en dat laten staan tot de eerste morgen van het nieuwe jaar, in de hoop dat die tafel gedurende het gehe le jaar overvloedig voorzien zal zijn, is een heidens gebruik, dat bestreden dient te worden. Toen het Romeinse Rijk niet meer bestond en West-Europa geheel christelijk werd, bleef het 1 januari-feest toch bestaan, vaak als doorn in het oog van kerkbestuurders. In het midden van de zevende eeuw werd ernstig gewaar schuwd tegen heilloze grappenmakerij, de vermommingen en de overdadige drink partijen. Men ging de geboortedag van Jezus (25 december) als nieuwjaar hante ren, of het Paasfeest (de opstanding van Jezus). Maar 1 januari bleef populair. Toen Willebrord (de eerste bisschop van Utrecht) en Bonifatius (die in 752 bij Dok- kum werd vermoord) de mensen in onze streken trachtten te bekeren tot het Chris tendom en tot gepaste zeden en gewoon ten werd er achter hun rug in Rome feest gevierd. Bonifatius constateert, tot zijn niet geringe ergenis, dat in Rome, vlakbij de Sint Pie- ter, op 1 januari losbandige optochten worden gehouden en dat men op die dag (en die nacht) de tafels volstouwt met heerlijkheden, terwijl hij juist zijn best doet de heidenen tot een betere levensstijl te brengen. Franken en Alamannen - schrijft Bonifatius aan Paus Zacharias - die naar Rome reizen, zien daar dingen, die hijzelf nu juist verbiedt. Zij beweren, dat dit alles door de priesters wel wordt toegestaan en nemen een schandalige levenshouding aan. Het is maar goed dat de brave Bonifa tius niet meer hoeft mee te maken, met welk een overdaad en verkwisting in onze tijd Oud-en-Nieuw wordt gevierd, hij zou daar zeer misprijzende kritiek op leveren... BENODIGDHEDEN: 500 gram bloem, 125 gram boter, 1 theelepel bakpoe der, 250 gram bruine basterdsuiker, 20 gram speculaaskruiden, zout, 1/2 dl melk, 1 plantestokje van 20 cm, 1 doosje snoeppillen of andere versier sels, een setje stervormige borst- plaatvormen. Zeef de bloem en de bakpoeder. Daarna met de overige ingrediënten tot een soe pel deeg kneden. Op een koude plaats een half uur laten rusten. Rol het deeg uit op een met bloem bestoven aanrecht tot een halve centimeter dikte. Haal met behulp van de borstplaatvormen sterren uit het deeg. In een setje zitten meestal vijf vor men en gebruik de grootste vorm twee keer. Leg de koekvormen op een bakblik dat u met wat bloem bestoven hebt. Neem het overige deeg en vorm hier vijf balletjes van. Begin ter grootte van een bitterbal en dan steeds kleiner. Tijdens het bakken worden deze ballen halve bollen. Maak met het plantestokje gaatjes in het midden van de balletjes en van de sterren. Ontwerp van deeg een piek en prik die op het plantestokje dat u ook op het bakblik legt. Leg alles niet te dicht bij elkaar op het bakblik en versier dan de sterren met de snoeppilletjes. Plaats het blik in een voor verwarmde oven. Bak de speculaas bij een temperatuur van 175 graden in 20 minu ten. Haal het dan uit de oven en laat alles een 1/2 uur afkoelen. Neem een houten plank of een platte schaal en leg hierop een van de grote sterren. Haal dan voor zichtig de piek van het stokje en steek die dan in het gaatje van de ster. Nu een bol letje op het stokje en daarna weer een gro te ster, dan weer een bolletje en daarna een kleinere ster enzovoort. Als laatste de piek weer op het stokje. BENODIGDHEDEN: 2 liter droge witte wijn, 1 kilo citroenen, 1 kilo kristal suiker. De vruchten moeten ongeschild in ronde schijven worden gesneden en afwisselend met lagen suiker, dus steeds om en om, in een kom worden gelegd. De suiker als bovenste laag en dit een nacht laten rus ten. De volgende dag de wijn erover gie ten en alles zo nog eens een dag laten staan. Tenslotte de drank zeven en in fles sen doen. Wanneer de flessen zorgvuldig gesloten worden, kan deze drank wel een maand bewaard blijven. Wel moeten de flessen zo koel mogelijk worden wegge zet. De gebruikte vruchten hoeft u echter niet weg te gooien, u kunt er bijvoorbeeld een heerlijke compote of jam van maken. BENODIGDHEDEN: 2 theelepels sui ker, 1 theelepel citroensap, 1 glas whisky. Doe de ingrediënten in een hoog glas met ijs, opvullen met sodawater. BENODIGDHEDEN: 1 glas rum, 2 theelepels suiker, 1 likeurglas sinaas appelsap. Doe de ingrediënten in een hoog slank glas, opvullen met ijs en sodawater. BENODIGDHEDEN: 1 liter vruchten sap, 1/2 liter thee, 1 citroen (sap en schil), stukje pijpkaneel, 2 kruidnage len, suiker naar smaak. In weinig water citroenschil, pijpkaneel en kruidnagelen langzaam laten trekken. Zeven en met vruchtensap, thee en sinaasappelsmaak aan de kook brengen. Suiker naar smaak toevoegen. Deze punch kunt u warm maar ook koud serveren.

de Vlissinger | 1994 | | pagina 23