Feest van glans en glitter begint steeds vroeger Meer dan 200 miljoen wenskaarten Sinds januari 1987 hebben we in Nederland geen strenge win ter meer gehad. De laatste win ter met zeer lage temperaturen en veel sneeuw en die ook nog wekenlang duurde dateert van 1985. Koning Winter hield toen ons land in de maanden januari en februari lange tijd in zijn kil le houdgreep. In de jaren negentig is tot nog toe geen strenge winter voorgekomen. Tekenend is dat in 1993 de voorwinter (tweede helft van november) dankzij een ijzige oostenwind meer kou heeft gebracht dan de echte winter, die daar op volgde en waarin in februari nog alleen wat spelde- prikken werden uitgedeeld. Wachtten de winkeliers vroe ger tot na Sint Nicolaas met de uitstalling van kerstartikelen, het is nu niet ongewoon om in oktober al tegen kerstversie ring aan te lopen. De een vindt dit niet leuk, maar de ander wel. Feit is dat we al vroeg de leukste artikelen kunnen kopen om ze, als de tijd daar is, tevoorschijn te kunnen halen. De tijd is voorbij dat we elk jaar dezelfde kerstballen in de boom hingen. 'Afwisseling' is het toverwoord tegenwoordig. We zijn vaak al gauw op snuis terijen uitgekeken en we willen elk jaar iets nieuws. En dan nog het liefst iets dat niet iedereen heeft. Gelukkig is er keus genoeg in de winkels. Wij leven in een tijd waarin allerlei oude tradities gaande weg verdwijnen en ook in de relaties tussen de mensen onderling een stuk verzakelij king het persoonlijk karakter van de menselijke omgang op de tocht dreigt te gaan zetten. Maar gedurende de donkere dagen voor- en rond Kerst en Nieuwjaar pleegt ook de moderne mens zich gelukkig van zijn beste kant te laten zien. Woensdag 14 december 1994 DE FAAM - DE VLISSINGER 19 Een witte kerst komt niet vaak voor Het Nederlandse klimaat is en blijft grillig. Extreme weerssituaties als zeer hete zomers en zeer koude winters kunnen zich bij ons altijd voordoen. Opmerkelijk is in zulke gevallen dat de gemiddelde Neder lander slecht tegen deze extreme weerssi tuaties kan. Zodra het zeer heet wordt (zoals deze zomer) of zeer koud, dan heb ben de meeste mensen daar gauw genoeg van. Gek genoeg zoeken veel Nederlan ders in hun vakantie wel gebieden op waar zich weerstoestanden voor doen, waar zij in eigen land niet tegen kunnen. Vakantiegangers scheppen graag op over hoge temperaturen die zij in tropische lan den hebben meegemaakt. Maar zodra het kwik in Nederland oploopt tot zo'n graad of dertig, klagen diezelfde mensen steen en been. Vakantiegangers die wintersport gebieden bezoeken maken daar soms zeer lage temperaturen mee, maar zodra in Nederland de temperatuur onder de tien graden beneden nul duikt, trekken ze het liefst drie truien over elkaar aan. De Nederlander op vakantie is kennelijk een heel andere dan die in eigen land verblijft. Elk jaar doen zich in ons land weerssitu aties voor, die afwijken van het gemiddel de. Soms worden er records gevestigd en daar zijn de weerkundigen dol op. In november 1993, dus nog voor de winter de winter pas in deze maand begint kun je wel zeggen: "Lang kan het niet meer duren.' Hoe de winter van 1994-1995 zal verlopen is met geen mogelijkheid te voorspellen. Maar het zal héél koud moe ten worden om de 'topwinter' van 1947 te overtreffen. echt begon, werd Nederland verrast door een koufront dat zeldzaam is voor die tijd van het jaar. Vanaf half november was er een record aantal van vijf ijsdagen. Zoiets was sinds 1980 niet meer voorgekomen. De zon scheen er wel bij, maar alleen de schaatsliefhebbers zullen met deze vries kou in november gelukkig geweest zijn. Hun geluk duurde echter niet langer dan veertien dagen. Want in december viel de dooi al weer in en zou heel West-Europa geteisterd worden door hevige en langdu rige regenval. Dat leidde in dezelfde maand tot de grootste rivieroverstromin gen in het stroomgebied van de Maas. Terwijl in de periode 1989-1994 de warme zomers zich aaneen regen (uitgezonderd 1993) bleef Nederland sinds 1987 versto ken van een strenge winter met ijspret. Bovendien duurde de winter van 1987 niet lang, ze bleef beperkt tot de maand janu ari, die zeer lage temperaturen bracht. Het was vooral de gure oostenwind die niet allé'n de kleumers onder ons deed rillen. In 1986 vroor het juist streng in februari, nadat in december en januari het weer meer leek op dat in maart of oktober. Eind februari 1986 werd de tot nu toe laatste Elfstedentocht gereden. Zulke korte maar hevige winters als die van januari '87 en februari '86 komen in Nederland van tijd tot tijd voor. Maar de echte strenge win ters uit onze geschiedenis duren langer zoals die van 1985, die onmiddellijk na de jaarwisseling begon. Veel sneeuw en lage temperaturen en dat ging door tot eind februari. Toen werd nog de Elfstedentocht gehouden, de eerste na die van 1963! Waren er dan tussen 1963 en 1985 hele maal geen strenge winters? Het antwoord op die vraag is simpel. In die twee en twin tig jaar was er in ons land slechts één strenge winter, namelijk die van 1979. Deze winter begon overigens al direct na Kerstmis 1978 en met hevige sneeuwval en temperaturen van circa vijftien graden beneden nul. De winter van '78-'79 was er De kerstboom staat ook steeds vroeger en daarom kiezen veel mensen tegenwoordig voor een boom met kluit. Als we de kluit goed nat houden blijft de boom heel lang goed. Het voorkomt natuurlijk ook dat we binnen de kortste keren door het hele huis de naalden vinden. Ook is een boom met kluit wat veiliger als we echte kaarsjes in de boom branden. De takken zijn wat min der droog en vatten daardoor niet zo gauw vlam. Al blijft het natuurlijk altijd uitkijken met vuur. Een natte dweil onder handbe reik is zeker aan te raden. Wat we ook steeds vaker zien is een elektrische ver lichting van gekleurde lampjes. Na de periode van wit is dit een gezellige afwis seling en vooral op een afstand is het een vrolijk gezicht. Naast de traditionele kerstengeltjes van glas zien we steeds fraaiere en duurdere kerstversieringen. Wat te zeggen van een kerstman met een speeldoos in z'n buik. We kunnen ook kiezen voor fraaie namaakdennetakken met denneappels in prachtige linten. Het is natuurlijk ook leuk om onze eigen fantasie te gebruiken. Als we alle kerstartikelen van de afgelopen jaren bij elkaar leggen en daar een paar nieuwe dingen bij kopen kunnen we tot mooie creaties komen. We kunnen daar voor een mooie schaal kopen en hier een stuk oase in stoppen. Het is dan heel gemakkelijk om daar met behulp van de ijzerdraadjes die er meestal al aanzitten de kerstspulletjes in te steken en zo zien we ons kerststukje onder onze handen ont staan. Je kunt dan kiezen voor allemaal namaak- materiaal, wat ook een heel mooi effect kan geven, maar ook voor een combinatie met verse dennetakjes, hulst, mistletoe of andere verse materialen. Voor kaarsen zijn er tegenwoordig allerlei houders te koop. Het staat ook heel leuk om een houder van een sfeerlichtje te gebruiken. We kunnen hier dan een geurkaarsje in plaatsen, wat weer een apart effect geeft. De nieuwste trend zijn de kerstversieringen in oosterse sfeer. Prachtige hangers met namaak- robijnen en smaragden schitteren ons tegemoet. Ook zien we kerstballen van stof met daarop verwekt gouddraad en ook weer namaak edelstenen. Prijzig zijn deze echter wel. Kaarsen branden er met kerstmis nooit genoeg. Let wel goed op de kandelaars die u gebruikt, vooral in deze tijd. Kaarsen houders moeten heel stabiel staan, zodat ze niet te gemakkelijk omvallen. Als we alles tijdig en met zorg kiezen zullen we ook dit jaar zeker weer 'prettige kerstda gen' beleven. een die zeer ongunstig was voor onze eco nomie. Door de voortdurende gladheid raakte het autoverkeer in heel het land regelmatig totaal ontwricht en vooral in het noorden van het land moesten hele dorpen bevrijd worden, omdat ze waren ingesneeuwd. Alleen de staatskas voer er wei bij, want er moest flink gestookt wor den in de huizen. Dus stegen de aardgas baten aanzienlijk... Van een Elfstedentocht kon in 1979 geen sprake zijn, want door de ijzel was het ijs van zeer slechte kwaliteit. En dat niet alleen in Friesland. In de jaren vijftig was er niet één lange, strenge winter, al daalde het kwik in 1956 's nachts beneden de twintig graden. Maar dat gebeurde in februari, toen een groot deel van de winter al was gepasseerd. Voor een echt lange, strenge winter moe ten we helemaal teruggaan naar 1947, met dien verstande dat deze winter al in de eerste helft van de maand december van 1946 begon. Pas in de loop van maart 1947 zouden sneeuw en kou verdwijnen. Opmerkelijk is ook dat de heetste zomer van deze eeuw ook uit 1947 dateert. Zij die deze zomer hebben meegemaakt, zullen beamen dat de toch niet misse zomer van het afgelopen jaar slechts weinig beteken de bij die van 1947. Tot de strengste win ters van deze eeuw behoren verder die van 1929, 1940, 1941 en 1942. Hoewel de maanden december, januari en februari gelden als de 'wintermaanden' blijkt in de praktijk dat december eerder een 'vierde herfstmaand' dan een echte wintermaand is. Wel begonnen de strenge winters als die van 1947, 1963 en 1979 in december van het jaar daarvoor, maar dat zijn uitzonderingen. Sinds 1981 gelden alle daarop volgende decembermaanden als te zacht. In december 1969 was het al erg koud maar enkele weken later verliep deze winter. Opmerkelijk is nog dat het in december 1933 al flink winterde in Neder land en er nog voor de jaarwisseling een Elfstedentocht viel te beleven. Dat was nog nooit voorgekomen en het zou zich ook niet herhalen. Gemiddeld is januari de koudste maand, maar er zijn heel wat winters geweest waarin de kou zich pas in februari mani festeerde <1986 en 1991 bijvoorbeeld). Het kan in februari nog flink vriezen, maar als Kersttijd is de tijd voor het herstellen van een verbroken vriendschap. Wacht nu eens niet tot de andere par tij eerst komt, maar doe zelf de eerste stap. Moet u met de feestdagen verse groenten wat langer in de koelkast bewaren? Deze is het langst houd baar als ze droog is. Prik wat gaatjes in de plastic zak waarin u ze bewaart. Kaarsen moeten zo hoog of laag zijn, of zo geplaatst zijn dat er niet in de vlam gekeken wordt. Dit werkt ver blindend. Damasten tafellakens en servetten moeten aan de bovenkant gestreken worden, vanwege het glanzend effect van het patroon. Geborduurde tafel lakens moeten aan de 'verkeerde' kant gestreken worden. Het borduur sel komt er dan meer bovenop te lig gen. Om het vormen van vel op een pud ding te voorkomen strooit u er meteen suiker overals u ze in de vorm heeft gegoten. Likeuren worden bij voorkeur gekoeld geschonken in kleine glaas jes. Als u vlees plat moet slaan, doe dit dan tussen hujshoudfolie. Zo blijven uw plank en hamer goed schoon en blijven er geen vleesresten aan zitten. Vindt u mayonaise als saus te vet, dan kunt u deze heel goed verdunnen met wat magere yoghurt. Crème au beurre, is zacht geroerde boter vermengd met custardvla. De boter wordt er luchtiger door. Vrijwel iedere Nederlander stuurt ter gele genheid van deze feestdagen kaarten aan zijn familie, vrienden en kennissen en er zijn maar weinig mensen, die in deze tijd van het jaar geen kaarten ontvangen. Iemand een kaart sturen betekent: aan een ander denken. De kaart vormt als het ware het concrete bewijs van een stuk menselij ke genegenheid en gelet op het kolossale aantal kaarten dat in de maand december door de Nederlandse posterijen moet wor den verwerkt, is die menselijke genegen heid toch een sterkere factor in onze samenleving dan sommige pessimisten veronderstellen. Er werden in 1993 door de PTT meer dan 200 miljoen kerst- en nieuwjaarskaarten verwerkt. Dat was weer meer dan het jaar daarvoor. Het sturen van kerst- en nieuw jaarskaarten is een van de weinige tradi ties, die in onze verzakelijkte maatschappij stand heeft kunnen houden. Door de goedkope decemberzegels is het mogelijk om zelfs meer kaarten te verzenden dan enkele jaren geleden. Niet alleen neemt het aantal verzonden kaarten de laatste jaren sterk toe, maar ook de kwaliteit van de verzonden kaarten wordt steeds beter. In brede kring bestaat er grote belangstel ling voor originele ontwerpen, die een zekere artistieke pretentie hebben. Kerstkaarten met traditionele ontwerpen zoals kerstboom, slede, sneeuwlandschap genieten naar verhouding thans minder aftrek dan vroeger. Ontwerpen met een religieuze strekking liggen nog altijd goed in de markt (kerststal, kerstkindje in allerlei variaties), maar ook hier stelt men thans vaak hogere artistieke eisen dan enkele jaren geleden. Het gros van de mensen stelt het op hoge prijs om kerst- en nieuw jaarskaarten te ontvangen. Kennelijk ziet men de kerstkaart niet als een formeel bewijs van beleefdheid, maar veeleer als een attente blijk van genegenheid, waar aan vrijwel iedereen persoonlijke waarde hecht. Volgens schattingen verstuurt ieder gezin in de maand december ongeveer 25 kerst- en nieuwjaarskaarten en ontvangt men gemiddeld twintig kaarten. Ongeveer vijf procent van de mensen brengt zelfs meer dan vijftig kerstkaarten naar de post. De traditionele visitekaartjes zijn als kerst- en nieuwjaarswens niet erg meer in trek. Ze maken slechts enkele pro centen van de kerstpost uit. Wie kerst- en nieuwjaarskaarten wil versturen, doet er goed aan ze in de speciaal voor dat doel geplaatste bussen te gooien. De PTT garandeerd dan een zeer spoedige bestel ling. Niet alleen door de kaartenvloed, maar ook door een toeneming van het aantal postpakketten en brieven heerst er een grote drukte bij de posterijen. Maar op vele plaatsen worden tijdelijke hulpkrach ten ingezet om een stagnatie in het post verkeer tegen te kunnen gaan. De eerste kerstkaart werd in 1843 door de- Brit Henry Cole verzonden. Hij had deze speciaal laten ontwerpen. Wij zien dit trou wens tegenwoordig ook steeds vaker: een persoonlijke kaart die aan alle vrienden en familieleden wordt gezonden. De repro- duktiemogelijkheden zijn tegenwoordig ook zo geperfectioneerd dat het ook heel gemakkelijk gaat. Het mooiste feest van het jaar en. het begin van het nieuwe jaar inspireert vrijwel iedereen om zijn of haar omgeving te laten weten dat er in elk geval nog aan hen gedacht wordt.

de Vlissinger | 1994 | | pagina 19