Provincie Zeeland Miljoenensteun Zeeuwsch Vlaanderen 'Meeste homo's zijn best burgerlijk' Jenny Arean in Stadsschouwburg Kat Yn 't Seil in Razzmatazz 'Leopold P. Bloom1 in Vestzaktheater Giro 100 200. 'Oleanna' in Middelburg Achtste Kerstmarkt Veere Geschenk voor Zeeuws Museum Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 01180 31392 Zeeland is tot 1999 verzekerd van Europese steun ter waarde van 11,8 min ecu 25 min) voor de plattelandsontwikkeling in Zeeuwsch Vlaanderen, in ambtelijk jargon doelstelling 5B geheten. Samen met andere overheden en het bedrijfsleven heeft het provinciaal bestuur een investeringsprogramma klaarliggen van ongeveer 105 min. PSD-waardekaarten Z-Vlamingen Sluiting provinciehuis Zij heeft nu zelf de touwtjes in handen. Geef meer vrouwen in Uganda die kans. Streekgerechten landelijk op menukaart 16 DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 14 december 1994 Abdij M.P. de Bruin overhandigt tekening Tijdens de presentatie van het boekje 'Hoog van de toren' in de Abdij van Middelburg, overhandig de auteur M.P. de Bruin aan gede puteerde G.L.C.M. de Kok een te kening van de hand van Mies Elout-Drabbe. Het betreft een por tret van de inmiddels overleden bioloog P. van der Feen, gemaakt in 1913. Mies Elout-Drabbe behoorde tot de kunstenaarskolonie in Dom burg in het begin van deze eeuw, waartoe ook schilders als Jan Toorop, Piet Mondriaan en Jacoba van Heemskerck en een dichter als Arthur van Schendel behoor den. Samen met Jan Toorop orga niseerde Mies Elout-Drabbe de in middels beroemd geworden tentoonstelling in Domburg. Ze was weliswaar niet de meest ver nieuwende onder de schilders maar haar portretten zijn van goe de kwaliteit. Het zijn karakterstu dies waarin vooral de ogen spre ken. Het portret dat ze tekende van Van der Feen valt in de perio de van de Domburgse kunste naarskolonie. Middelburger Van der Feen was toen 21 jaar en stu deerde in Utrecht. Hij overleed in 1987; zijn vrouw enige jaren na hem. De familie De Bruin was be vriend met de Van der Feens en zo kwam de tekening in hun bezit na de dood van mevrouw Van der Feen. Een plaats in het Zeeuws Museum vonden ze meer recht doen aan het werk dan bij hen thuis aan de muur. Gedeputeerde De Kok nam het geschenk dank baar in ontvangst. Volgens de di rectrice van het Zeeuws Museum is het een aanwinst voor de collec tie Domburgica van het museum. In het museum hangen meer wer ken van leden van de Domburgse kunstenaarskolonie. Momenteel is er de tentoonstelling 'Mondriaan en Toorop temidden van hun tijd genoten' te bezichtigen. In Dom burg zijn in het Marie Tak van Poortvliet Museum dezelfde schil derijen en tekeningen te zien als in 1912 onder de titel 'Reconstructie van de Tentoonstelling Schilderijen Domburg juli-augustus 1912. Bei de tentoonstellingen duren nog tot en met 15 januari. Nieuws Met de investeringen in Zeeuwsch Vlaanderen zijn on geveer 1050 arbeidsplaatsen gemoeid. Bij de ontwikkeling en uitvoering van het programma zijn meerdere partijen betrokken die allen bijdra gen aan de financiering ervan. Zo zal het rijk (verschillende ministe ries) ruim 13 min bijdragen; ge meenten en provincie leggen dik 32 min op tafel en het bedrijfsle ven staat voor een investering van zo'n 34 min. De Europese gel den zijn afkomstig uit de zogehe ten structuurfondsen. Economische groei Het 5B-programma is bedoeld om de basis van de Zeeuwsch-Vlaam- se economie te versterken en voorwaarden te scheppen voor economische groei op het platte land. De plannen moeten leiden tot stabilisering van het bevol kingsaantal, stabilisering van werkgelegenheid in de landbouw en uitbreiding ervan in de toeristi sche sector en bij het midden- en kleinbedrijf (MKB), een forse verla ging van de werkloosheid, een meer dan gemiddelde stijging van het Bruto Regionaal Produkt. Bo vendien moeten de plannen goed uitpakken voor de inkomensont wikkeling, ook in de landbouw. De projecten, 35 liggen er klaar en een aantal is in ontwikkeling, moeten onder meer te maken hebben met marktverbetering, verbetering van de produktiestruc- tuur, investeren in produktontwik- keling en kwaliteitsverbetering en met natuur- en landschapsontwik keling. Het programma kent drie zwaartepunten: landbouw, ver nieuwing van de economische structuur en plattelandsontwik keling, werkgelegenheid en ar beidsmarkt. landbouw Zo gaat het in de landbouw om het invoeren van nieuwe produk- ten en nieuwe manieren van pro duceren: veelal milieuvriendelijk geteelde produkten waarvoor bo vendien veel kennis nodig is. Con crete voorbeelden zijn: voorberei ding en produktie van tulpen. tafelaardappelen, borage, vlas en gerst, de oprichting van een Zeeuws Keurmerkinstituut, moder nisering aardappelverwerkingsin dustrie, verbetering peilbeheer waterstand, uitwisseling van graan en mest (gemengde bedrijven op afstand) en de bouw van een voor beeldstal voor milieu- en diervrien delijke omstandigheden. De landbouw staat een inves teringsprogramma te wachten van 55 min. Platteland Voor vernieuwing van de eco nomische structuur en platte landsontwikkeling zijn investe ringen voorgenomen ter waar de van 41 min. Er is voor gekozen aan te sluiten De eerste serie Waardekaar- ten inwoners Zeeuwsch-Vlaan- deren (WKZ) -- die met de wit te naamsticker -- verliest per 1 mei 1995 haar geldigheid. De ongeveer 11.000 houders van zo'n kaart die ook na die datum aanspraak willen blijven maken op de korting op de veertarieven over de Wester- schelde kunnen vanaf 15 de cember dit jaar al een nieuwe WKZ aanvragen. De aanvragen moeten worden ge daan op een speciaal formulier dat kan worden opgehaald bij de bemande kassa op de veerpleinen in Vlissingen, Breskens, Kruinin- gen en Perkpolder en bij het hoofdkantoor van de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland (PSD), Prins Hendrikweg 10, Vlis singen. De formulieren worden niet toegezonden. De ruime ter mijn voor de omwisseling is geko zen om niet alle aanvragen binnen een te kort tijdsbestek te hoeven afhandelen. Het aanvraagformulier moet inge vuld en voorzien van een pasfoto worden ingediend via het gemeen tehuis van de woongemeente van de aanvrager. Onderdeel van het formulier is een actie-acceptbe- talingskaart, waarmee de ver schuldigde 15 gulden voor de WKZ aan de PSD moet worden be taald. Om het ingevulde deel van het for mulier en de pasfoto goed bij el kaar te houden, is het belangrijk dat de naam en de geboorteda tum van de aanvrager achterop het fotootje worden geschreven. De afdeling burgerzaken van de gemeente controleert of de aan vrager ook echt in Zeeuwsch- Vlaanderen woont en stuurt het formulier daarna door aan de PSD. Zodra het geld en het formulier op het hoofdkantoor zijn ontvangen, wordt de aanvraag in behandeling genomen. Het duurt dan om en nabij drie weken voor de nieuwe WKZ aan de houder kan worden toegezonden. Wie over meer dan één WKZ met een witte naamsticker beschikt, moet voor elke kaart een apart aanvraagformulier invullen. bij bestaande economische secto ren waar groei en verbreding mo gelijk zijn: toerisme, recreatie en midden- en kleinbedrijf. Bij de ver dere ontwikkeling van het toeris me staat verbetering van het evenwicht voorop, zowel in tijd (seizoensverlenging) als met de omgeving (natuur, landbouw, land schap en milieu). Het stimuleren van nieuwe initiatieven in het MKB en van kleinschalige vernieuwende produkties versterkt bovendien de structuur van het platteland. Concrete projecten zijn onder meer: Agrimuda in St. Anna ter Muiden, bezoekerscentrum Saef- tinge, praktische begeleiding on dernemers recreatie/toerisme en horeca, onderzoek en produktie melkrobot, inrichten onderwijsaf deling groene ruimte, opknappen dorpskernen en verbetering van wegen en fietspaden. Arbeidsmarkt Onder supervisie van het Regio naal Bestuur Arbeidsvoorziening (RBA) is het de bedoeling een reeks scholings- en trainingspro jecten van de grond te tillen. Het gaat dan vooral om landbouw, MKB, metaal, horeca, recreatie en toerisme en detailhandel. Voor scholing is bijna 9 min uitgetrok ken. Het bedrag dat nog op de ou de WKZ staat kan worden overgeboekt naar de nieuwe. De overboeking moet lopen via de bemande kassa op het veerplein. Hoewel de uitgifte datum voor de nieuwe WKZ 1 mei 1995 is, kan de kaart me teen worden gebruikt, ook al is de datum van 1 mei 1995 dan nog niet bereikt. De oude WKZ wordt bij de overboeking inge nomen. Wie in het algemeen meer wil we ten over de betaling voor de veer diensten kan bij het bureau voor lichting het informatieblad Hoe de veerman te betalen aanvragen. Behalve over de WKZ wordt in het blad informatie geboden over de WKN - de waardekaart normaal voor niet-Zeeuws-Vlamingen die voor een gereduceerd tarief wor den overgezet over de Wester- schelde. Ook is er aandacht be steed aan het voetgangerstarief in de zomermaanden op het veer Vlissingen-Breskens. Hoe de veerman te betalen is gra tis verkrijgbaar bij het provinciaal informatiecentrum, Abdij 9, post bus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 01180-31400. De kantoren van de verschillende directies van het provinciaal be stuur in Middelburg zijn gesloten in de week tussen Kerst en Nieuw jaar. Maandag 2 januari zijn be stuurders en ambtenaren weer aanwezig. In het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, wordt de voorraad geïnventari seerd. Daar zijn twee dagen mee gemoeid. Vandaar dat het informa tiecentrum 4 januari weer open gaat voor bezoek. Peter Faber en Caroline Aimekinders. Foto: Leo van Vel- zen. Jenny Arean is woensdag 21 december te zien in de Stads schouwburg in Middelburg met haar programma 'Alles heeft zijn prijs'. De voorstel ling begint om 20 uur. Toen begin januari duidelijk werd dat het duo-programma 'Meisjes uit de grote stad' van wege gezondheidsproblemen van Adèle Bloemendaal niet kon worden gemaakt, besloot Jenny Arean de produktie solo voort te zetten. Bij inventarisa tie bleek dat veel van het inmiddels aanwezige tekstma teriaal voor het overgrote deel bruikbaar bleef. De nieuwe titel is geworden 'Alles heeft zijn prijs'. Teksten zijn geschreven door onder anderen Hans Dorre- stijn, Jan Boerstoel, Rients Gratama, George Groot en Paul de Leeuw en de muziek is van de hand van Martin van Dijk en Tom Barlage. Zij maak ten de composities en de arrangementen en treden in de show op als begeleiders. 'Alles heeft zijn prijs' is samenge steld door Jaques Klöters, Martin van Dijk, regisseur Ruut Weissman en Jenny Arean. 'Alles heeft zijn prijs' is door de landelijke dagbladrecensenten goed ontvangen. VERVOLG VAN VOORPAGINA sen die in de toekomst voor hun geaardheid willen uitko men, zegt Kamperman. „Want het COC is méér dan een belangenvereniging waar je informatie kunt vinden over homo- en biseksualiteit. Het is een plek waar je gelijkgestem den vindt. Mensen die worste len met hun gevoelens zien hier: hé, er zijn er meer als ik. Want je familie thuis kan wel proberen zich in je in te leven, maar als ze het niet voelen kunnen ze zich er niets bij voorstellen. Het is net als met een postzegelverzamelaar. Die kan wel heel enthousiast over zijn postzegels zitten vertellen, maar als jij niet van postzegels houdt, kun je ie toch weinig bij zijn verhalen voorstellen." Niet voor je geaardheid uitkomen kost ontzettend veel energie, daar zijn Kamperman en Van der Hout het over eens. „Je leeft een dubbelleven," zegt Van der Hout. Kamperman: „Ik kreeg heel vreemde ideeën, zo van: stel dat ik morgen dood ga, dan weet niemand dat ik lesbisch was." Een extra probleem waar homo's en biseksuelen in Zee land mee kunnen worstelen is de kerk. De zeer strenge levensovertuigingen in som mige dorpen en streken maken het vaak extra moeilijk om 'uit de kast' te komen. „Op Tholen bijvoorbeeld: daar bestaat homoseksualiteit gewoon niet," vertelt Kamperman. „Maar ik heb nooit in de bijbel zien staan dat homoseksuali teit niet mag. Het is een kwes tie van interpretatie. Binnen het Christelijk Homoseksueel Jongeren Contact heb ik geleerd de twee uitgangspun ten in mijn leven, homoseksu aliteit en christen zijn, met elkaar te verbinden. En zo zijn er meer belangenverenigin gen, waarover bij het COC informatie te vinden is." Het COC-café is gevestigd in de Eigenhaardstraat, in het pand waar ook de buurtvereni- Vandaag, woensdag 14 december, is in de Grote Kerk in Veere de jaarlijkse Kerst markt begonnen. Het kerst evenement vindt dit jaar voor de achtste keer plaats. In deze achtste editie is veel van voor gaande jaren terug te vinden, maar er is ook het een en ander veranderd. Nieuw dit jaar is dat de entree van de Kerstmarkt geheel is gewijd aan professionele Zeeuwse kunstenaars. Het pro ject is georganiseerd onder lei ding van Ilse van Loo en heeft als thema Het Zeeuwse Kunst project 'En passant'. Verder hebben de vier dagen van de Kerstmarkt hun eigen thema. Zo wordt de woensdag de kinderdag. Er is onder meer een kinder-play inn, een podi um voor ieder kind dat wat wil zingen of spelen. Ook is er een goochelaar en een schmink- stand. De donderdag staat in het teken van de klassieke muziek, waarbij diverse orkes ten de hele dag muziek ten gehore zullen brengen, 's Avonds wordt het podium in ging Eigen Haard zetelt. Elke woensdag, vrijdag en zondag is het café open en elke tweede zaterdag is een feestavond - de andere zaterdagen zijn voor de buurtvereniging. „We zijn al een tijdje op zoek naar iets de Grote Kerk bezet door het voltallige Zeeuwse Mannen koor. Vrijdag is jazzdag met optredens van onder andere Trio Rob Agerbeek en Daisy Oosterhuis. En zaterdag is Zeeuwse dag, gewijd aan Zee land in de breedste zin van het woord. De dag zal worden afgesloten door de Stichting Dansz die het ballet 'Geen tijd...alle tijd' zal opvoeren. Naast culturele activiteiten zijn op de Kerstmarkt diverse stands te vinden waar de tradi tionele kerstinkopen kunnen worden gedaan. Er zijn onder meer stands te vinden van een ecologische kippenhouderij, een kaarsenmaker, een hout snijder - van diverse oude ambachten worden demon straties gegeven - en stands met boeken, beren, kerstkaar ten, bonbons, kerstbrood en dergelijke. Donderdag en zaterdag zal Ben Witte meege brachte antieke voorwepen taxeren. De markt is geopend op woensdag, donderdag en vrijdag van 12 tot 21.30 uur en op zaterdag 17 december van 10 tot 18 uur. anders. Omdat we deze ruimte delen, moeten we wat betreft de inrichting wat concessies doen. In een eigen pand kun nen we meer onze eigen iden titeit profileren. We hebben gedacht aan Meccano aan het Damplein, maar om dat geluiddicht te maken kost kapi talen." Hoewel het COC open staat voor iedereen, is het niet de bedoeling van een eventu ele nieuwe locatie een publiek etablissement te maken, zegt 'Kamperman. „Die taak is voor anderen weggelegd. We blij ven een vereniging. Maar we zullen niet aan de deur vragen of je homo, bi of hetero bent." Vijftien Zeeuwse restaura teurs doen mee aan de actie Tafelen in Nederland. Deze culinaire campagne is min of meer een afdruk van L'Europe a Table. Het Congresbureau Zeeland, onderdeel van de Provinciale VW, ondersteunt het initiatief. Bij de Europese campagne werden allerlei landgerechten op de menukaart geplaatst, bij deze Nederlandse actie komen de streekgerechten uit Neder landse gebieden op de kaarten van de deelnemende restaura teurs. Initiatiefnemer is Nico de Rooij, algemeen directeur van het World Trade Center in Amsterdam. Maandelijks komt er op de kaart van de vijftien Zeeuwse deelnemers een menu uit één provincie op de spijskaart. Ook de wijnkaart wordt aangepast. De campagne begint in januari met Noord-Holland en in december is Groningen aan de beurt. Basis is een wisselend drie-gangen-menu waarop de chef-kok zijn creativiteit kan botvieren. Keurmeesters uit de twaalf provincies geven suges- ties over het menu. Ook leden van de Nederlandse Club van Chefkoks zijn betrokken bij het aanreiken van ideeën. Voor dit culinaire initiatief heeft de VVV speciale diner bonnen laten drukken die als cadeautje gegeven kunnen worden. De bonnen zijn vanaf 1 januari bij de VVV's te koop. Van de vijftien deelnemende restaurants zitten er zes op Walcheren, vijf op Schouwen- Duiveland, drie in Zeeuwsch- Vlaanderen en één op Noord- Beveland. In de Stadsschouwburg in Middelburg spelen Peter Faber en Caroline Aimekinders vrij dag 16 december het stuk Ole anna van David Mamet. Het stuk wordt na succesvolle opvoeringen in New York en Londen vorig jaar nu wereld wijd met succes gespeeld. De voorstelling begint om 20 uur. Oleanna laat de confrontatie zien tussen John, hoogleraar, en Carol, studente. Aanvanke lijk, als Carol een goede beoor deling van hem wil krijgen, lijkt John superieur te zijn. In het tweede bedrijf zijn de rollen omgedraaid. Carol bedreigt Johns carrière door hem van seksuele intimidatie en ver krachting te bechuldigen. Ole- In het Vestzaktheater in Vlis singen speelt Theater Teater donderdag 15 december het stuk 'Mr. Mrs. Leopold P. Bloom', naar 'Ulysses' van James Joyce. De voorstelling begint om 20.30 uur. Leopold Bloom is een manne tje van twaalf ambachten en dertien ongelukken, een 'wan delende jood' met een Arische voornaam: Leopold, wat 'de dappere onder het volk' bete kent. In de maatschappij is hij een niemand, maar Joyce heeft hem de rol van de gewo ne man toebedeeld, die zich met de vindingrijkheid van een antieke held door het leven slaat. Maar de slagen van het lot blij ven hem evenmin bespaard. anna is een provocerend stuk over gebruik en misbruik van macht, tussen man en vrouw, tussen docent en student, tus sen een oudere en een jongere generatie. Oleanna was vorig jaar een van de meest succes volle stukken in New York (in regie van David Mamet) en in Londen, waar het in de regie van Harold Pinter werd uitge roepen tot 'Stuk van het jaar'. Inmiddels wordt het toneel stuk wereldwijd in achttien landen met succes gespeeld. Peter Faber en Caroline Aime kinders spelen in de Neder landse versie in de regie van Lodewijk de Boer. De vertaling is van Marcel Otten. Het stuk ging in september in première in Leiden. Zijn enige zoon stierf als baby. Dat is hij nooit te boven geko men en zijn vrouw evenmin. Molly houdt er sindsdien een reeks minnaars op na, zodat Leopold hun dochtertje naar een andere stad moet sturen om haar dat slechte voorbeeld te besparen. Molly is een warmbloedige zangeres die vandaag haar manager zal ont vangen, en niet alleen om 'Love's Old Sweet Song' te repeteren. Leopold weet dat en wordt de hele dag door deze gedachte achtervolgd. Net als Odysseus zal Leopold met zijn rivalen moeten afreke nen. Maar in tegenstelling tot zijn antieke tegenhanger doet hij dat niet door een bloedbad aan te richten. In Razzmatazz in Oost-Sou burg is zaterdag 17 december de Nederlands/Friese groep Kat Yn 't Seil te horen. Het optreden begint om 21 uur. Zoals de naam doet vermoe den is de groep sterk verbon den met de zeevaart. Een kat in het zeil is een verkleining van het grootzeil aan de kant van de mast. De leden van Kat Yn 't Seil varen regelmatig mee op traditionele zeilschepen. Zo is in de loop der jaren een speci fiek liederenrepertoire ont staan, waarmee de groep regelmatig optreedt tijdens festivals en zeilevenementen in binnen-en buitenland. Kat Yn 't Seil brengt een afwis selend programma van tradi tionele en nieuwgeschreven Friese en Nederlandse liede ren over de zee en de 'bruine' scheepvaart. Ook de shanties ontbreken niet. De vier groeps leden spelen onder meer gitaar, cister, banjo, viool, flui ten, schalmei en de accordeon. De Stichting Dansz voert vier choreografieën uit van haar nieuwste theaterproduktie 'Geen Tijd Alle Tijd' als afsluiting van de jaarlijkse Kerstmarkt in Veere. Foto: Jack de Man. Mr. en Mrs. Leopold P. Bloom. Foto: Marc Peeters. De Novib Methode werkt. Je ziet het in Uganda.

de Vlissinger | 1994 | | pagina 16