Geschiedenis aan de hand van tien honderdjarigen Undertakers in American Muis en Leeuw vieren Sinterklaas Natuurkunstgrepen UITVOERING WERKEN BACH EN ZELEN KA Nieuw deel Slib-reeks f 1 DECEMBER T/M 7 DECEMBER IN MIDDEN ZEELAND Het Kleinkoor Toon kunst geeft donderdag 8 december een con cert in de St. Jacobs kerk in Vlissingen. Het concert begint om 20.15 uur. Op het pro gramma staan werken van twee componisten uit de Laat-Barok: Johann Sebastian Bach en Jan Dismas Zelenka. Het koor wordt begeleid door het Barok Orkest Con certo '91. GELEZEN Woensdag 30 november 1994 DE FAAM DE VLISSINGER 7 mmm Kleinkoor Toonkunst in St. Jacobskerk Het Kleinkoor Toonkunst is een semi-professioneel kamer koor dat in 1977 mede op ini tiatief van het Rotterdam Phil- harmonisch Orkest (RPhO) werd opgericht. Het Kleinkoor vormt de kern van het Philhar- monisch Koor Toonkunst dat regelmatig met het RPhO werkt. Doel daarvan is in eer ste instantie verhogen van de kwaliteit van de concerten waaraan het Philharmonisch Koor meewerkt. Daarnaast biedt deze constructie de mogelijkheid werken afwisse lend in grote en kleine bezet ting uit te voeren. Het Klein koor Toonkunst heeft ook een eigen concertpraktijk met een repertoire dat zich uitstrekt van de Renaissance tot heden daagse muziek. Het koor staat sinds mei vorig jaar onder leiding van Daan Admiraal. Vaste pianiste in Annette Rogers. Aan het con cert in de St. Jacobskerk wer ken verder mee de solisten Claron McFaddon (sopraan), Sylvia Schlüter (alt/mezzo), Nico van der Meel (tenor) en Ira Spaulding (bas) en het Barok Orkest Concerto '91. De musici van dit orkest leggen zich toe op het op authentieke instrumenten uitvoeren van vooral de minder bekende werken uit het zeventiende en achttiende eeuwse repertoire. Tijdens het concert in de Jacobskerk worden uitgevoerd het Magnificat van Bach en de Missa Deï Filiï van Zelenka. Bach en Zelenka schreven bei den overwegend kerkmuziek. De muziek van Bach drong na een halve eeuw vrijwel totale vergetelheid in de loop van de vorige eeuw door tot het open bare muziekleven. Er ontstond een ware Bach-beweging, waarbij Mendelssohn in 1829 precies honderd jaar na de première Bachs Mattheus Pas sion liet uitvoeren. Zelenka kwam pas de laatste jaren uit de archieven tevoor schijn als resultaat van de barokbeweging die in de loop van deze eeuw opleefde. Het programma dat het Kleinkoor De Stichting Kunstuitleen Zeeland geeft een nieuwe serie boekjes uit in de Slib-reeks. Het eerstver- schenen deeltje, nummer 67 in de reeks, is het ver haal De Handlanger van debutant Ton Wijnalda. In De Handlanger verhaalt Wijnalda van een vrouw die zich plotseling vragen gaat stellen over haar bejaarde, Duitse, vader. Dan blijkt dat zij eigenlijk nooit heeft geweten wie hij was. De volgende twee deel tjes in de Slib-reeks zijn nu in voorbereiding. De redactie is bezig met een gedichtenbundel van Hans van Waardenburg met vijf tekeningen van Ger Lataster. Daarnaast geeft de Kunstuitleen een nummer uit met litho's die de graficus Ap Sok maakte van de Deltawer ken. De twee deeltjes ver schijnen waarschijnlijk rond de jaarwisseling. Geertruida Langemaire-Beulens uit Lewedorp in het boek 'Eeuwlingen'. Foto: Aart Veldman. Toonkunst 8 december uit voert is mede een eerbetoon aan deze tot voor kort vergeten componist. Zelenka kwam rond 1710 in dienst van het Saksisch-Poolse hof in Dres den en werd in 1735 benoemd tot 'Kirchen-compositeur'. Hij componeerde meer dan twin tig missen. Onder de titel Mis- sae Ultimae zijn drie missen uit een geplande serie van zes bewaard gebleven. Ze worden beschouwd als hoogtepunt uit zijn kerkmuziek. Het Kleinkoor Toonkunst voert de Missa Deï Filiï op. Opvallend aan deze mis is de lengte: de muziek is groot van proportie. Zo is het ritornello (de orkestrale inlei ding van een aria of een koor gedeelte) vaak enorm uitge breid met veel contrasterende 'affecten'. Zeienka's muziek is Italiaans van stijl. De partituur van Missa Deï Filiï bewijst dat hij beschikte over uitstekende musici. De orkestrale schrijf wijze is in bepaalde passages uitgesproken virtuoos en de koorpartijen worden geken merkt door een groot stembe- reik. Van J.S. Bach brengt het Klein koor Toonkunst het Magnifi cat, de lofzang van Maria. De tekst van het Magnificat is afkomstig uit het eerste hoofd stuk van het Evangelie volgens Lucas. Het had een vaste plaats in de Vesperdiensten in de Lutherse kerken in Leipzig en werd eenstemmig gezon gen. Op hoge kerkelijke feest dagen werd het echter 'figura- liter' uitgevoerd: meerstem mig en met instrumenten. De eerste versie stond in Es en had als opvallende bijzonder heid vier 'Einlagesëtze': kleine kerstcomposities die door Bach aan het Magnificat waren toegevoegd. In 1732 her schreef de componist het Mag nificat waarbij hij de toonsoort veranderde naar D en de vier 'Einlagesatze' schrapte - waar schijnlijk om het stuk ook bui ten de kersttijd te kunnen uit voeren. De 101-jarige Geertruida Lan gemaire-Beulens uit Lewe dorp is een van de hoofdper sonen in het boek 'Eeuwlin gen; ik ben van de vorige eeuw', verschenen bij Uitge verij Kok in Kampen. Auteur Willem Gunneman en foto graaf Aart Veldman hebben tien Nederlandse eeuwlingen vastgelegd in markante por tretten die samen een beeld vormen van honderd jaar leven in Nederland. Auteur Willem Gunneman tekende de herinneringen en ervaringen op van een aantal van de ongeveer negenhon derd eeuwlingen die Neder land telt. Ze komen uit alle sociale geledingen en beschik ken samen over een schat aan herinneringen aan 'de goede oude tijd'. 'Eeuwlingen' geeft een overzicht van honderd jaar leven in Nederland, waar in alle opzichten wellicht meer is veranderd dan in de drie eeu wen daarvoor. Koetsen, paarden en stoom treinen maakten plaats voor autosnelwegen en intercity's. De techniek werd een alles beheersende factor in het leven en traditionele stands verschillen vervaagden. Oorlo gen trokken diepe sporen en uit de wederopbouw kwam een voorgoed veranderde maatschappij voort. In 'Eeuw lingen' is de geschiedenis van Nederland te volgen via liefde en leed, politiek, geloof, werk, kinderen, familie, vriendschap pen en de oude dag. Fotograaf Aart Veldman illustreerde het geheel met foto's van de geïn terviewden. Geertruida Beulens uit Lewe dorp heeft de verschijning van het boek niet meer mogen meemaken. Zij overleed vorige maand. Theatergroep 't Hondje van de Ruyter speelt zondag 4 december de muzikale Sinterklaasvoorstel ling 'Muis en Leeuw vieren Sinterklaas'. De theatergroep speelt het stuk twee keer, om 14 en om 16 uur, in het Minitheater in Middelburg. The Legendary Undertakers. The Legendary Undertakers uit het Engelse Essex zijn zon dag 4 december te zien en te horen in Bar American in Mid delburg. Het optreden begint om 15.30 uur. Het stevig rockende vijftal Undertakers staat in een recht toe recht aan opstelling op de planken: drums, bas, twee leadgitaren en een zanger. De muziek die de band produceert zit tussen ZZ Top en Dr. Feel good. De show wordt gebracht gekleed in lange zwarte jassen en hoge hoeden. The Legenda ry Undertakers waren eerder dit jaar te zien op een zomerse braderie-donderdag in Middel burg. Op de zolder van het Koetshuis van het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle is tot 29 januari een natuurkunst tentoonstelling te zien. De getoonde werken zijn vervaar digd in olieverf, aquarel, gouache, pastel, oostindische inkt, batik en keramiek. Voorwaarde om te exposeren in het Zeeuws Biologisch Museum is herkenbaarheid. Het museum rekent dan ook op een vaste groep bezoekers - liefhebbers van deze vorm van kunstbeoefening - en is van plan deze exposities in de toe komst vaker te houden. Daarbij denkt het musuem naast groepstentoonstellingen ook aan solo- of thema-exposities. Mogelijk kunnen beeldhouwers straks in de te realiseren heemtuin bij het museum exposeren. Een percentage van de opbrengst van verkochte werken komt ten goede aan het Zeeuws Biologisch Museum. DOMBURG Marie Tak van Poortvliet Museum, 'Domburg, juli- augustus 1912', tentoonstel ling schilderijen. Geopend ma. 13.30-17 uur, di. t/m vr. 10-17 uur, za. en zo. 12-17 uur. GOES Lunchcafé Stadhuis, Jannie de Witte-de Regt, diverse tech nieken. Geopend di. t/m za. 9- 18 uur. Galerie van den Berge, Mar cel Zalme, panorama's. Marcel van Eede, tekeningen, Peter Schoutsen, 'twee vitrines'. Galerie 'Mi Parti', 'Dressing Domestic Dreams', expositie over verlichting en woningstof fering door diverse kunste naars. Museum voor Zuid- en Noord-Beveland, Charles Breyer, 'Meneer, dat mag u niet fotograferen', foto's uit de Tweede Wereldoorlog. Bibliotheek, Johan Deumens, 'Reizen met kunstenaars', kunstboeken. Centrum De Pijlers, Jacky Hoogerheide, schilderijen. Stadskantoor, Leden Stich ting Goese Kunstmarkt, expo sitie. Oosterscheldeziekenhuis, Zeeuwse kunstenaars, 'Hon derd Gulden Expositie'. Prins van Oranje, Safian Ashot, schilderijen. GRUPSKERKE Imkerij Poppendamme, 'Water over Walcheren', ten toonstelling, geopend di. t/m vr. 12-17 uur, za. 10-17 uur. KAMPERLAND Restaurant Papillon, Lydia Klop-Steendijk, aquarellen en portretten. Geopend ma. t/m za. vanaf 10 uur, zo. vanaf 17 uur. KATTEN DUKE Galerie llona, llona Schmit, Naïeve schilderijen, U+S Zöl- ner-Krumne, sieraden. Geo pend za. van 14-17 uur. Galerie Bekenes, Jannie de Witte-de Regt, olieverven en aquarellen. MIDDELBURG Galerie 't Zeepaardje, Mauri ce en Saskia Góth, tekeningen, aquarellen, gouaches en pas tels. Achter de Houttuinen 50, Martin Richardson, hologram men. Geopend ma. t/m za. 10.30-17.30 uur. Galerie Willem Vader, L. Noordstraat 56, schilderijen, tel. 01180-29419, dagelijks geo pend. Atelier Anneke Ruimscho- tel. Groot Mede 66, 01180- 16323, staal- en touwplastie- ken, geopend na tel. afspraak. Wandelkerk Lange Jan, ten toonstelling over diverse ker ken in Middelburg. Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen, Kousteensedijk 7, Middelburg in vogelvlucht. Meubeltoonzaal Jan Alink, Nieuwe Kleverskerkseweg 17, Joke Nederhand, schilderijen, aquarel, oliepastel en crayon. Zeeuwse Bibliotheek, 'Dor pen op Schouwen-Duiveland', Dreischor, Noordgouwe, Zon- nemaire en Schuddebeurs. Galerie Het Gouden Brief- ke, Liesbeth te Velde; beschil derde kleding en kleurige papiermaché ballen, Kitty Jan sen; olieverfschilderijen, Wim Jonker; sculpturen. Galerie 't Haentje te Paart', Spanjaardstraat 19, Hanny Poelmeyer-van Geldere; kera miek, Leo Poelmeyer; gouches en grafiek. Brasserie De Huifkar, Markt 19, André Groenenberg, pente keningen in de nautische sfeer. Weefatelier 'De Schiet spoel', Langeviele 47, Dora Prins, textielobjecten, aquarel len, patchwork, beschilderde zijde, hoeden, kleding en cementen tuinpotten en -scha len. Geopend di., do. en za. van 13.30-17 uur. Kuiperspoort 22, Kees Bran denburg, 'Distance/Exit', foto's, gomdrukken, cyanotypieën, echografieën, geopend wo. t/m za. 13-17 uur (vanaf 3 decem ber). Brasserie Bleue, Damplein, Thea van Soelen, olieverf, acryl en aquarel. Delta College, 'Passie na arbeid', geopend di. 19-21 uur en wo. t/m vr. 15-17 uur (t/m 2 december). Zeeuws Museum, 'Mondri aan en Toorop temidden van hun tijdgenoten in Domburg'. Geopend ma. 13.30-17 uur, di. t/m vr. 10-17 uur, za. en zo. 12- 17 uur. Delta Nutsbedrijven, Cor van der Poel, abstracte werken in acrylverf. Middelburgs Koffiehuis, D. Heijgelaar, pentekeningen, geopend ma t/m za. 10-18 uur, zo. 12-18 uur. DONDERDAG 1 DECEMBER Stadsschouwburg, Middel burg; Cuadro Flamenco, 20 uur. Zeelandhallen, Goes; Koninklijke Luchtmacht Kapel en Jeans, Bevrijdingsshow 'On The Air', 20.30 uur. Vestzaktheater, Vlissingen; Arno en Margreet van der Hey- den, 'Het Duet', 20.30 uur. VRIJDAG 2 DECEMBER Prins van Oranje, Goes; De Gigantjes, 'Jive alive 2', 20 uur. Concert- en Gehoorzaal, Middelburg; Orgelconcert Len Rawle en Russell Holmes, 20 uur. Arsenaaltheater, Vlissin gen; Stichting Strooker, 'Nooit zal het Paradijs aanbreken, toch moet ik leven', 20.30 uur. ZATERDAG 3 DECEMBER Nieuwe Kerk, Middelburg; Don Kosakenchor Rusland en het Moskau Festival Ensemble, 20 uur. Kloveniersdoelen, Middel burg; Didjeridu-trio, 20.30 uur. ZONDAG 4 DECEMBER Minitheater, Middelburg; Theatergroep 't Hondje van de Ruyter, 'Muis en Leeuw vieren Sinterklaas', 14 en 16 uur. Vestzaktheater, Vlissingen; De Zeeuwse Komedie, 'De Bur ger Edelman', 15 uur. Bar American, Middelburg; Undertakers, 15.30 uur. DINSDAG 6 DECEMBER Grote Kerk, Goes; Carillon- bespeling Sjoerd Tamminqa, 13.30-14.30 uur Zeeuwse Centrale Disco theek, Henry A. Klabbers, krijt, gouache, tekeningen. Zeeuwse Bibliotheek, Ente Breed, foto-tentoonstelling 'Nieuw Zicht op Zeeland. Stichting Welzijn Ouderen, Molstraat 13, Willem Braggaar; olieverf, Aja Snelleman; aqua rellen (vanaf 5 december). NEELTJEJANS Delta Expo, Windenergie, tentoonstelling windenergie. Dagelijks geopend van 10-17 uur. Delta Expo, tentoonstelling 'Water', expositie over Inte graal Water Beheer. Buitenhaven, bij het Tops- huis, Trechter 5, kunstproject Framework Invitation. OOSTKAPELLE Green White Hotel, buiten plaats lepenoord, Olga Westra- te, keramiek, Ko van Driel, beelden. Zeeuws Biologisch Muse um, Duinvlietweg 6, De Mante ling, 'een verleden met toe komst', tentoonstelling. Zeeuws Biologisch Muse um, natuurkunsttentoonstel ling, olieverf, aquarel, gou ache, pastel, oostindische inkt, batik en keramiek. DONDERDAG 1 DECEMBER Alhambra I Vlissingen, 'The Lion King' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Pulp Fiction' 20 uur. Alhambra III Vlissingen, 'The Specialist' 20 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'When a Men Loves a Woman' 20 uur. Grand Theater Goes, 'De Leeuwekoning' 20 uur. VRIJDAG 2 DECEMBER Alhambra I Vlissingen, 'The Lion King' 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Pulp Fiction' 19 en 22 uur. Alhambra III Vlissingen, 'The Mask' 19 uur. 'The Spe cialist' 21.45 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Blown Away' 19 uur. 'When a Men Loves a Woman' 21.45 uur. Grand Theater Goes, 'De Leeuwekoning' 19 en 21.30 uur. c ZATERDAG 3 DECEMBER Alhambra I Vlissingen, 'The Lion King' 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, "Baby's Day Out' 14 uur. 'Pulp Fiction' 19 en 22 uur. Alhambra III Vlissingen, 'The Mask' 14 en 19 uur. 'The Specialist' 21.45 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'Blown Away' 19 uur. 'When a Men Loves a Woman' 21.45 uur. Grand Theater Goes, 'De Leeuwekoning' 14, 19 en 21.30 uur. OOST-SOUBURG Bibliotheek, Zeeuwse ama- teurfotografen, 'Zeeuwen kie ken 't Zuiden', fototentoonstel ling. Watertoren, Toon Truyens; schilderijen, Fredy Wolf-Wub- ben; sculptuur, Karolien Hel weg en Marian Smit; installa tie. VLISSINGEN Iguana, Bellamypark 35, levende reptielen, amfibieën en insekten, dagelijks geopend 14-17.30 uur. Veerboot Vlissingen/Bres- kens. Op dubbeldekkersveer boot ms 'Prinses Juliana' zeven wissellijsten met toeristi sche promotie (beeld van Zee land als vakantieland). Stedelijk Museum Vlissin gen, Wim de Maat, schilderij en. 'Het leven ging door', een beeld van het leven in Vlissin gen tijdens de Tweede Wereld oorlog. Aanvulling: een avond- maalbeker, -schaal en stola gebruikt door The King Own Scottish Borderers. Openbare Bibliotheek, 'Terugblik Vlissingen in oor logstijd', foto's en boeken over de Tweede Wereldoorlog. Café Soif, Bellamypark 14, Doornèd, 'Be happy and colourful'. Grand Hotel Arion, Boule vard Bankert 266, Joke Neder- hand-Wijnbergen, aquarel, oliepastel, crayon, potlood. Restaurant De Gevangento ren, Boulevard De Ruyter 1a, Willemien van Nassau; oliever ven, Ineke Holtkamp; aquarel len. Galerie Hannelore Meyaard, David Goldblad, olieverfschil derijen. ING bank, Aagje Dekenstraat, Géza Kovacs; linosneden en schilderingen. Jan Smith; foto's uit Roemenië. WEMELDINGE Atelier L. Rijks, Chozeeweg 27, schilderijen, dagelijks geo pend. ZONDAG 4 DECEMBER Alhambra I Vlissingen, 'The Lion King' 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Baby's Day Out' 14 uur. 'Pulp Fiction' 19 en 22 uur. Alhambra III Vlissingen, 'The Mask' 14 en 19 uur. 'The Specialist' 21.45 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'The Lion King' 14 uur. "Blown Away' 19 uur. 'When a Men Loves a Woman' 21.45 uur. Grand Theater Goes, 'De Leeuwekoning' 14, 19 en 21.30 uur. MAANDAG 5 DECEMBER Alhambra I Vlissingen, 'The Lion King' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Pulp Fiction' 20 uur. Alhambra III Vlissingen, 'The Specialist" 20 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'When a Men Loves a Woman' 20 uur. Grand Theater Goes, 'De Leeuwekoning' 20 uur. DINSDAG 6 DECEMBERS Alhambra I Vlissingen, 'The Lion King" 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Pulp Fiction' 20 uur. Alhambra III Vlissingen, 'The Specialist' 20 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'When a Men Loves a Woman' 20 uur. Grand Theater Goes, 'De Leeuwekoning' 20 uur. WOENSDAG 7 DECEMBER Alhambra I Vlissingen, 'The Lion King" 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Baby's Day Out' -14 uur. 'Pulp Fiction' 20 uur. Alhambra III Vlissingen, 'The Mask' 14 uur. 'The Spe cialist' 20 uur. Alhambra IV Vlissingen, 'The Lion King' 14 uur. 'When a Men Loves a Woman' 20 uur. Grand Theater Goes, 'De Leeuwekoning' 14 en 20 uur. ZATERDAG 3 DECEMBER Alhambra I Vlissingen, 'De Leeuwekoning' 14 en 16 uur. ZONDAG 4 DECEMBER Alhambra I Vlissingen, 'De Leeuwekoning' 14 en 16 uur. WOENSDAG 7 DECEMBER Alhambra I Vlissingen, 'De Leeuwekoning' 14 en 16 uur.

de Vlissinger | 1994 | | pagina 7