i 'Oh, kom maar eens kijken1: presentje voor elke schoen Sinterklaas-tips Intocht Sint Nicolaas Tips voor het maken van verlanglijstje SINTERKLAASACTIE 1994 De Middelburgse winkelstraatorganisaties van de Lange Viele, Lange Delft en omgeving en de Nieuwe Burg hebben dit jaar ter ere van de ver jaardag van Sin Nicolaas iets speciaals bedacht. De Ceremoniemeesters hebben in opdracht van deze organisaties de actie 'Oh, kom maar eens kijken' bedacht, die zich zal afspelen op en rond de Markt in Middelburg. Prijsuitreiking 'Wat zijn je wensen?' en 'Heb je een lijstje?'. Een enkeling zal spon taan een verlanglijst tevoorschijn toveren. Maar dat is dan de uit zondering die de regel bevestigt, dat de gemiddelde Nederlan der problemen heeft met het opstellen van een verlanglijstje. Een aantal tips. Sint Nicolaas heeft aan het Sint Nicolaas Co mité van de Koninklij ke Vereniging Uit het Volk - Voor het Volk laten weten zaterdag 19 november in Mid delburg aan te komen. Rond 13.30 uur zal zijn stoomboot afmeren bij de Punt. S D Woensdag 16 november 1994 DE FAAM - DE VLISSINGER 23 De Sinterklaasactie is ver spreid over twee dagen. Het thema van de actie is 'Zet je schoen voor Sinterklaas'. Alle kinderen van Middelburg kun nen vrijdag 2 december een schoen inleveren bij twee Zwarte Pieten in een versierde kraam op de Markt. Voor elke ingeleverde schoen heeft Sint Nicolaas een presentje meege nomen uit Spanje. Wie de Pak zelf de Sinterklaascadeaus in, dat is persoonlijker geven dan het keurig verpakte artikel uit de winkel. Als Sint veel presentjes moet geven aan bepaalde gezinsle den, is het gemakkelijk voor bepaalde personen steeds één kleur papier voor de buitenste verpakking te gebruiken. Indien het in uw huis gewoonte is de cadeaus met veel kran tepapier te omwikkelen, leg dan tijdig een stapel kranten daarvoor in uw eigen kast apart, anders kunt u tegen 5 december - als iedereen gaat pakken - geen krant meer vin den. Krabbel de naam van de ontvanger niet op een bont bedrukt papier of ergens op een krant. Gebruik duidelijke etiketten of labels ter voorkoming van misverstanden. Pak breekbare waren schokvrij in met proppen krantepapier, houtwol, vezels, zaagsel of houtkrullen, ofwel in golfkarton. Spreek in de huiselijke kring van tevoren af, waar ieders plek je is, als er veel surprises worden verwacht. Dat voorkomt ruzie tussen de kinderen over vermeende eigendommen, snoeperij en dergelijke. Het belangrijkste van de pakjesavond is altijd het gedicht. Begin tijdig notities te maken van iemands liefhebberijen en hebbelijkheden, maar ook van mogelijke rijmwoorden. Ze kunnen t$ pas komen. In deze weken is het belangrijk een notitieboekje bij u te heb ben, waarin u tijdig noteert wat bepaalde personen zouden kunnen gebruiken en waarin u ook bijhoudt, wat u al in huis hebt. Als de kinderen ongeduldig, ongedurig of zenuwachtig zijn op 5 december, begin dat zo vroeg mogelijk met het geven. Dat kan al 's morgens in hun schoentje. Ze hebben dan over dag al iets om mee te spelen en 's avonds wordt het voor hen niet zo laat. U kunt zelfs de hele zaak al laten uitpakken na het opstaan, dan is het de hele dag feest in plaats van gezeur. Vraag inlichtingen op het postkantoor, welk papier een pak ket naar het buitenland moet vergezellen. Vraag ook, of het geen u verzenden wilt wel mag worden uitgevoerd. Voor het buitenland zijn altijd nodig: een buitenlandse adreskaart en een aantal (soms één, vaak echter meer) douaneverklaringen. meest bijzondere, mooie, leu ke en opvallende schoen bij de Zwarte Pieten inlevert, komt in aanmerking voor een extra prijs. De - versierde - schoenen kun nen vrijdag 2 december de hele dag bij de Pieten worden ingeleverd. Bij inlevering krijgt ieder kind van Zwarte Piet een bonnetje, dat goed moet wor den bewaard. Op het bonnetje staat namelijk het zelfde num mer als op de ingeleverde schoen en is dus onmisbaar, als je je eigen schoen weer terug wilt krijgen. Voor de ingeleverde schoenen die niet zijn versierd krijgen kinderen tussen de 3 en de 8 jaar altijd een presentje. Voor de extra prijzen, voor de ver sierde schoenen, komen kin deren van 4 tot 7 jaar in aan merking. Vrijdagavond bekijkt Sint Nico laas wie de prijswinnaars zijn per leeftijdsgroep. De winnaar- tjes worden diezelfde avond nog op de hoogte gebracht van de prijsuitreiking, die de volgende dag door Sinterklaas persoonlijk zal worden ver richt. Vanuit een feesttent op de Markt zal Sint Nicolaas - geze ten op zijn troon - zaterdag 3 december de kinderen begroe ten, die met hun bonnetjes hun schoen en het beloofde presentje komen ophalen. Uiteraard gaan de kinderen niet naar huis zonder een flin ke hand snoepgoed van een van de Zwarte Pieten. De feest tent van Sinterklaas kun je niet missen: hij is herkenbaar aan vlaggen, versieringen en een grote schoen en er zullen sin terklaasliedjes te horen zijn. Om het geheel nog aantrekke lijker te maken zal net als voor gaande jaren de gymnastiek- Is het niet te hebberig als je een lange lijst hebt? Staat het niet verwend als je weinig wensen hebt? Is het niet te duur of te alledaags? Allemaal struikelblokken voor de opstel ler van een verlanglijst. Maar als je bedenkt dat het hebben van een lijstje het gemak dient van een ander, waarom zou je het jezelf dan moeilijk maken? Waarom jezelf belasten met de vraag wat een ander ervan denkt? Jij bent degene die mag wensen, omdat daar een goede reden voor is. Laat het denken dus maar aan een ander over. Regels voor het opstellen van verlanglijstjes zijn er niet. Wel zijn er tips voor mensen die moeite hebben met het maken van een lijstje. In de eerste plaats: probeer jezelf te bedwingen in het zelf aanschaffen van niet-alledaag- se dingen. Schrijf meteen op wat je niet voor jezelf hebt gekocht, maar wat je graag zou willen hebben. Denk aan je 'gevers' en pas je lijstje aan: voor elk wat wils. Is het aantal gevers klein, noteer dan wei nig en vooral alleen zaken die je echt wilt hebben. Is deze groep groot, noteer dan niet te weinig om te voorkomen dat iedereen hetzelfde geeft. Schroom bovendien niet een hint te geven als genodigden gezamenlijk iets kunnen geven waar je echt iets aan hebt. Ver plaats je tenslotte ook even in de rol van de gever: de zeker heid iets te geven wat iemand graag wil hebben is leuker, dan het bange vermoeden dat jouw cadeautje op de eerst de beste rommelmarkt belandt. vereniging MTV een aantal sensationale Springpieten een optreden in Pietenstijl laten verzorgen. Ook op andere plaatsen in het centrum van Middelburg zal een aantal Springpieten hun kunsten ver tonen. Om de optredens muzi kaal te omlijsten zal een fanfa reband, bestaande uit Zwarte Pieten, zich laten horen op de Markt en in de aangrenzende straten. En alsof dat nog niet genoeg is, kunnen kinderen - met een knip in hun schoenenbon - met een paardetram gratis een rondrit maken door de straten van Middelburg. Het inleveren van de schoenen kan vrijdag 2 december op de Markt tussen 11 en 17 uur. De prijsuitreiking voor de mooiste schoen is zaterdag 3 december op de Markt in de Sinterklaas tent om 11 uur. Vanaf 11.30 uur kan iedereen met de schoenenbon zijn schoen met presentje ophalen bij de Goed heiligman. De paardetram zal vanaf 11 uur vertrekken vanaf de Markt voor een rondritje door de straten van Middelburg. De Springpieten beginnen hun gymnastiekoptreden ook rond 11 uur. Alle activiteiten rond Sint Nicolaas duren die zater dag tot ongeveer 16 uur. Sint Nicolaas is natuurlijk al enige tijd met zijn stoomboot onderweg en tijdens de reis zijn vreemde mannen gesigna leerd die de boot volgen. De mannen hebben het Sint Nico- laascomité laten weten dat ze net voor de stoomboot op de Punt zullen aankomen. Ze zeg gen dat ze meevaren om de cadeautjes, die in een grote schoen aan boord worden bewaard, willen beschermen. Het Sint Nicolaascomité heeft daarover echter zijn twijfels en vraagt zich af of de intocht van de Goedheiligman wel vlekke loos zal verlopen. Als de Sint op de Punt voet aan wal zet zal hij muzikaal worden verwelkomd door het muziek korps Euphonia uit Goes dat Sinterklaasliedjes speelt. Het korps zal de tocht van de Sint door de stad muzikaal begelei den. Rond 13.45 uur begeeft de stoet van Sint Nicolaas, zijn Hoofdpiet en talrijke Zwarte Pieten zich over de Beatrix- brug, Rotterdamsekaai, Dam, Damplein, Sint Pieterstraat, Korte Delft en Lange Delft naar de Markt. Op het podium voor het stadhuis zal de Goedheilig man - die dit jaar gekleed zal gaan in een prachtige nieuwe mantel - worden ontvangen door burgemeester C. Rutten van Middelburg. Rond 15 uur vertrekt de Sint met zijn gevolg voor een rond gang door het centrum van Middelburg. Sinterklaas en zijn Zwarte Pieten worden tijdens die tocht begeleid door een Zwartepietenband uit Breda. Alle kinderen met verlanglijst jes en tekeningen voor Sinter klaas kunnen die tijdens de wandeling door de binnenstad aan de Goedheiligman afge ven. O c/> 2

de Vlissinger | 1994 | | pagina 23