informatiepagina van de gemeente Vlissingen MOZAIEKSTAD VLISSINGEN/MIDDELBURG VLissmm HERDENKING IN VLISSINGEN VIJFTIGSTE BEVRIJDINGSDAG PLAN SUPERMARKT AAN HOGEWEG RIOLERING KROMWEGESINGEL VOOR EEN DEEL VERNIEUWD KREDIETBANK KAN UITKOMST BIEDEN A EVEN BUPRATEN MET WETHOUDER MEIJERS VLISSINGEN ff**, b apj M51 r MIDDELBURG J\ MOZAÏEKSTAD 1994 22 ALGEMENE BESCHOUWINGEN VERGADERING COMMISSIE EN RAAD IN NOVEMBER Woensdag 9 november 1994 DE VLISSINGER 5 BEGROTING Deze week vinden, zoals ieder jaar in november, de algemene beschouwin gen plaats. In twee bij eenkomsten worden arie zaken besproken door de raadsleden: de beleids- toelichting, het welzijns- programma en de begro ting. Als wethouder van financiën is vooral dat laatste voor mij natuurlijk een betanarijk onderdeel, ik kon in 'bijpraten' van 5 oktober ai mededelen dat de begroting voor 1995 sluitend is gemaakt. Helaas is het onvermijde lijk om de meeste leges te verhogen. Daar zijn ver schillende redenen voor. In de meeste gevallen gaat het om een aanpas sing aan de inflatie. In hef geval van de afvalstoffen heffing en reinigingsrech ten heeft de verhoging te maken met de invoering van hef gescheiden inza melen van het huisvuil en de hogere stortkosten. Andere leges moesten verhoogd worden om een hogere dekking van de kosten te bereiken. OPENBAAR VERVOER De rijkssubsidies voor het busvervoer nemen af. Ge volg is dat er minder bus sen kunnen rijden. Als wethouder van openbaar vervoer vind ik dit een slechte zaak want wan neer de bussen minder rij den neemt de animo om de bus te pakken natuur lijk ook af. Om deze neer waartse spiraal te door breken heeft het stads gewest Vlissingen/Mid- aelburcj een onderzoek laten uitvoeren. Uit dit on derzoek is naar voren ge komen dat wanneer de routes die de bussen rij den gewijzigd warden dit betere verbindingen tot gevolg heeft. Een aantal routes kunnen directer zijn zonder dat er minder haltes worden aange daan. De verwachting is dat de opbrengsten van het openbaar vervoer zul len stijgen doordat meer reizigers de bus zullen ne men. De onderzoeksresul taten worden op dit mo ment door ons zorgvuldig bekeken. Er wordt naar gestreefd de wijzigingen in te voeren met de nieu we dienstregeling, die ie der jaar verschijnt in mei. OP DE KOFFIE Zoals u wellicht weet is het college dit jaar 'op de koffie' geweest bij bewo ners. Oost-Souburg valt waf dat betreft onder mijn verantwoordelijk heid. Voortaan zal ook de wijk- ambtenaar voor Oost- Souburg, de heer Eric Nierinck, bij de "op de koffie"-gesprekken" aan wezig zi|n. Tot nu toe zijn er in Oost- Souburg zes bijeenkom sten geweest. Net als mijn collega-wethouders heb ik de gesprekken als zeer positief ervaren. De direc te 'confrontatie' met be woners is heel goed. Za ken die bij beide partijen spelen kunnen heel direct worden uitgewisseld. Bewoners hebben er naar mijn idee ook begrip voor wanneer bepaaiae zaken niet mogelijk zijn, wan neer de argumenten van de gemeente redelijk zijn. In Oost-Souburg zijn ver schillende wensen van de bewoner» gerealiseerd. Zo zijn er verkeersgelei ders in de Vlissingsestraat aangelegd, is er een 30 km zone in de Middel burgse straat ingevoerd, wat ook In de J J. San- dersestraat zal gebeuren, en is er een basketbal- veldje aan de Bermweg gekomen. Het veldje tus sen de Pieter Louwerse- straat en de Padweg ver oorzaakte overlast en is door het tweede veld waf ontlast. MIDDENSTAND Met het Sinterklaasfeest en de Kerstdagen voor de deur breken er voor de winkeliers weer drukke tijden aan. Er vinden ex tra koopavonden plaats en in december is er de jaarlijkse Kerstkoopxon- dag. De winkelstraten worden zoals ieder jaar natuurlijk weer feestelijk versierd en de feestverlichting zal weer volop branden. Hef zal ongetwijfeld een ge zellige en ook drukke maand worden. Ik wens de winkeliers de komen de tijd veel succes en goe de zaken. En natuurlijk wens ik iedereen een hele fijne feestmaand toe. Vlissingen en Middelburg hebben dit jaar voor de derde maal "Mozaïekstad" georganiseerd. Aanstaan de zaterdag beginnen de activiteiten die een week lang zullen aanhouden. Aan de organisatie van Mozaïekstad werken vele verschillende organisaties uit beide steden mee. Allen hebben een eigen uitwer king gegeven aan het the ma "tussen mensen geen grenzen". In het stadsge west vinden we een veel kleurige samenleving. De organisaties die meewer ken willen hun eigen erva ringen daarmee tijdens Mozaïekstad aan iedereen laten zien. Hieronder vindt u het program ma dat duurt van 1 2 tot en met 1 9 november 1 994. De activitei ten vinden plaats in Vlissingen tenzij anders vermeld. Van 12 t/m 18 november: - tentoonstelling "Van Diellebah tot spijkerbroek" in het DAS-ge- bouw, Verl. Bonedijkestraat 277-279. (van lOu -12u en 14u tot 16u) Van 12 t/m 15 november: - tentoonstelling over reis burger delegatie naar Taganrog in de hal van het stadhuis Vlissingen (tijdens kantoren) Van 12 t/m 19 november: - fotowedstrijd met als opdracht 'het multiculturele aspect in de Nederlandse samenleving'. In leverdatum: uiterlijk 1 5 novem ber. Uitslag: vrijdag 18 no vember, 22.00 uur in het buurthuis 'de Paraplu', A.Go- gelweg 59 Vlissingen. - project met asielzoekerskinde ren in wijkcentrum "het Bol werk" aan de Lindeijerlaan 8. Tijdens de openingstijden van het centrum. Zaterdag 1 2 november: - Interculturele vrouwendag met als thema "Verhalen vertellen" door schrijfsters met expositie van prentenboeken in het ge bouw van de St. Basiseduca tie, Verl. Bonedijkestraat 274 (van 13.30 tot 18.00 uur) - Anti Fascisme Festival met als thema: Nofit. De volgende bands treden op: Piss Off, No Idea, Are You Normal, Des- prat, Muchroom, Swindle en No Fear in de Walk Inn, Min. Lelystraat 4. (van 15.00 - 02.00 uur, entreeprijs f.5,-) Zondag 13 november: - filmvoorstelling: "Suriname, een land om mee te leven" (Su riname in 1974, vlak voor de onafhankelijkheid). Vertoning in de Willem III kazerne, Oran jestraat 8. (aanvang 16.00 uur, entreeprijs f.2,50) Maandag 1 4 november: - Thema-avond: "de problema tiek van allochtone jongeren" in het DAS-gebouw aan de Verl.Bonedijkestraat 277-279 (aanvang 20.00 uur) Dinsdag 15 november: - Ronde Tafelgesprek over 'Di verse achterstanden in de sa menleving'. In café 'Karolin- genburcht' in Oost-Souburg. Sprekers Tjeu Strous, FNV Zee land; Jan Scheffers, industrie pastoor en Jenny Kelholt be leidsambtenaar minderheden Gemeente Vlissingen. (aan vang 1 9.30 uur). Woensdag 16 november: - instuifmiddag met spelen, mu ziek en hapjes uit diverse lan den in het ontmoetingscentrum Dauwendaele, Vrijlandstraat 51, Middelburg. (14.00 - 15.30 uur, entree f.1,-). - Kindertheater amazone plaats Buurthuis "De Paraplu", Alex. Gogelweg 59, (14.00- 16.00 uur) - Interculturele kindermiddag met spel, dans, muziek en hap jes bij de Stichting Mae Uku, Prins Hendrikstraat 35a, Oost- Souburg (14.00 - 16.00 uur, entree 1.1,-) - Culturele avond met diaserie over Turkije in het Aktiviteiten Centrum aan de Bonedijke straat 155 (aanvang 19.30 uur). - Multi-culturele avond voor ou ders van de kinderen aan de O.B.S. "De Startbaan", Wes- terzicht 54. Donderdag 17 november 1994: - Thema-avond over Fascisme, "toen en nu", in het gebouw van de St. Basiseducatie, Verl. Bonedijkestraat 274. Sprekers zijn de heren U. Creemer en J. Woltering, (aanvang 20.00 uur). - Interculturele avond met info door Wereldwinkel, muziek-/ dansgroepen en interculturele maaltijd, Buurthuis "Het Wol- tershuis", Hogeweg 103-105, (1 8.00 - 23 .00 uurj. - Lezing over Multi Culturele Sa menleving spreker de heer R.F. Polanen, Petruskerk, Paul Kru- gerstraat 7/Dr. Ottestraat, (20.00 uur). Vrijdag 18 november 1994: - muziekworkshop 'niet westerse muziek', in Jongerencentrum "De Piek", Hellebardierstraat 13, (aanvana 14.00 uur). - (Inter)CultureTe avond met to neelgroep Amazone, dans,/ muziek aroepen, buurthuis "De Paraplu'Alex. Gogelweg 59, Vlissingen (19.30 uur). Zaterdag 19 november 1994 - Infomarkt Groen Links, BRAVO en Jonge Socialisten, Lange Zelke (10.00- 15.00 uur). - Intercultureel zaalvoetbaltoer nooi, sporthal "De Belt", Koop mansvoetpad 75, Oost-Sou burg, aftrap door wethouder mevr. L.C. Poppe-de Looff. (18.00-24.00 uur) - muziekoptr., thema Hot-Bolshe- vic (Jazz-rock en gregoriaans gezang), jongerencentrum "De Piek", Hellebardierstraat 13, 's-avonds (entree f.5,-). Aan "Mozaïekstad 1994" werken mee": Commissie Sociaal cultureel Werk Vlissingen; Raad van Ker ken Vlissingen en Middelburg; Anti-discriminatiebureau Zee land, Initiatiefgroep Nederlan ders-Medelanders, Federatieve wijkgemeente Lammerenburg, Gemeente Vlissingen, Stichting V.M.C., Stichting Mae Uku, Stichting Surinamers, Antillianen en Arubanen Zeeland, Jongeren centrum De Piek en Walk-lnn, de buurthuizen "De Paraplu", "De ayn zelforganisaties in Vlissingen en Hayman" en het jrapli Wol tershuis, Middelburg, scholen, Stichting Bravo, AFA, Activiteitencentrum Vlissingen, Interculturele Vrou wenwerkgroep, FNV Vlissingen en Groene Ster Maroc. V f7' Van Schijndel Vastgoed BV heeft het terrein van de voormalige school tussen de Hogeweg en de Paulus Potterlaan gekocht. Van Schijndel wil hier een su permarkt bouwen onder de naam "Basismarkt". Burgemeester en wethou ders van Vlissingen willen medewerking verlenen aan de uitvoering van dit plan. De gemeente wil echter eerst de mening van de omwonenden ho ren en heeft hen daarom uitgeno digd voor een informatieavond over het plan op dinsdag 22 no vember as. om 19.30 uur in de kantine van het stadhuis. Tijdens deze avond zijn, naast deskundi gen van de gemeente, ook verte genwoordigers van Van Schijn del Vastgoed BV en ae Basismarkt aanwezig. De voor zitter van de avond is de wethou der voor ruimtelijke ordening, de heer T.R.K. Meijers. (waarin spreekrecht is voor be zoekers). Als de commissie posi tief adviseert zal uiteindelijk de gemeenteraad een beslissing ne men. Het vollediae plan ligt ter inzage in het stadhuis in de hal van ae sector Stadsontwikkeling (tweede verdieping). Nadere informatie is verkrijgbaar bij de heer W.C.M. Crusio van de sectie Bouwen en Wonen (tweede verdieping, ka mer 227), telefoon 87282 of bij de heer J. Doorns van de sectie Economische Zaken (tweede ver dieping, kamer 212), telefoon 87427 ledereen kan ook schriftelijk zijn of haar reactie indienen bij het college van b en w, Staahuis- plein 2, 4382 LG Vlissingen. Al le indieners van een reactie ont vangen bericht over de datum van behandeling van de reacties in een vergadering van de vaste commissie van advies voor ruim telijke ordening en verkeer informatiepagina van de gemeente vlissingen redaktie: sectie Communicatie, stadhuis Vlissingen, telefoon 01184-87335 Koningin Beat rix in het stad huis in gesprek met Noorse Commando's (foto Ruben Oreel) Deze week wordt in een deel van de Kromwegesin- gel begonnen met de ver nieuwing van de riolering. Ook de huisaansluitingen van het riool worden ver nieuwd. Het gaat om een deel dat ligt tussen de Wil lem Alexanderstraat en de Ritthemsestraat, net na de woning met huisnummer 50 tot en met nummer 93. Het werk zal vijf weken in beslag nemen, als de (weersomstandig heden meezitten. Het genoemde deel van de Kromwegesingel is tiidens de werkzaamheden voor alle verkeer afgesloten. De be woners van de nummers 95 t/m 105 kunnen nog wel de auto's voor de deur komen. Het verkeer dat over de Kromwe gesingel rijdt wordt omgeleid via ae Willem Alexanderstraat/ Burchtstraat/Ritthemsestraat en vanaf de andere kant via de Rit themsestraat Regentessestraat/ Julianastraat/Willem Alexander straat. Voor meer informatie: de heer S.J.H. Schrikenberg, sector Stadsontwikkeling, sectie Nieu we Werken, telefoon 87231 Meneer J. was behoorlijk in de war. Hij wist nu ecnt niet meer wat hij moest doen. Maanden lang had hij post, waarvan hij dacht dat het rekeningen waren, in de onderste Ta van een kast gestopt en deze er pas na een poosie uit ge- naald. Maar nu was er een deurwaarder aan de deur aeweest met een brief van ae woningbouwvereni ging. In die brief stond dat ae nuurschuld binnen tien dagen betaald moest wor den, zo niet dan zou de fa milie uit hun huis gezet worden. Daarom zat meneer J. nu op het spreekuur van de gemeentelijke kredietbank en probeerde de el lende van tien jaar in tien minu ten te vertellen. Gezien de pro blematische schuldsituatie werd aan de heer J. een aanvraag schuldregeling meegegeven. Een nadere afspraak werd gemaakt. De heer J. zag zich intussen al met vrouw en kinderen buiten op de stoep staan met al zijn spul len. Hij was bang dat het alle maal lang zou gaan duren. Maar in aeze gevallen kunnen afspraken snel gemaakt worden en een dag later zaten meneer en mevrouw J. weer bij de mede werker van de kredietbank. Samen met hen werd gekeken welke schulden er waren, hoe hoog deze waren en ook hoe de schulden ontstaan waren: Zestien jaar geleden is het echt paar J. getrouwd. Ze werkten toen allebei. Mevrouw J: "De problemen beaonnen eigenlijk toen onze dochter geboren werd. Ik ben toen gestopt met werken omdat ik haar volledig wilde verzorgen". De heer j: "Het aaat allemaal goed als er niets bijzonders gebeurt. Maar dan gaat de wasmachine kapot, en je wilt toch ook een nieuwe televisie en een videorecorder en zeker toen we een tweede kind hadden, een autootje", vertelt mevrouw J. "Toen zijn we begon nen met lenen. Dat gaat zo mak kelijk, een persoonlijke lening". "En het ergste moet nog komen", zegt de heer J.: "Vier jaar gele den, toen ik 38 jaar was, werd het bedrijf waar ik werkte geslo ten. Ik stond op straat. Via de WW, 70% van je inkomen, ging ik naar de RWW". Nu is er een totale schuld van 9.000,-. - DE KREDIETBANK De Kredietbank kan soms hulp bieden wanneer u net als de fa milie J. in de schulden zit. De kredietbank verstrekt tevens lenin gen voor duurzame gebruiksgoe deren, (her)-inricntingskosten, waarbij de lening moet passen binnen uw inkomen en uw moge lijkheden om deze lening weer af te lossen. De gemeentelijke kredietbank in Vlissingen is er al leen voor inwoners van de Ge meente Vlissingen. Voor het maken van een afspraak met een mede werker van de Krediet bank, kunt u dagelijks bel len tussen 9.00 en 10.00 uur; tel.: 87550. Het tweede deel van de Algeme ne Beschouwingen vindt plaats op vrijdag 1 1 november om 10.00 uur. De vergadering is openbaar, maar bezoekers neb ben geen spreekrecht. De begro ting, beleidstoelichting en het welzijnsprogramma liggen ter in zage in de gemeentelijke infor- matiehoeken in het stadhuis, de bibliotheken van Vlissingen en Oost-Souburg en in de wijkcen tra "Open Hof" en "Het Bol werk". De commissie van advies voor volkshuisvesting, openbare wer ken en stadsbeheer vergadert op woensdag 16 november as. om 19.30 uur in het stadhuis. Op donderdag 24 november a.s. is er weer een reguliere raadsvergadering. Deze Bijeen komst vindt plaats in het stadhuis en begint om 19.30 uur. De agenda's en bijbehorende stukken voor deze vergaderingen liggen ter inzage in ae gemeen telijke informatiehoeken in het stadhuis, de bibliotheken van Vlissingen en Oost-Souburg de wijkcentra "Open Hor "Het Bolwerk". en en Zaterdag 5 november herdacht Walcheren de vijftigste bevrij dingsdag. Dat ging gepaard met tal van ac tiviteiten in vrijwel alle Walcher- se gemeenten. De centrale herdenkingselemen ten uit het programma vonden in Vlissingen plaats. Bijzondere onderdelen vormden de herdenking in de St.Jacobs- kerk in Vlissingen, waarbij Ko ningin Beatrix aanwezig was en natuurlijk de parade van bijna 450 oud-strijders van de St. Ja- cobskerk naar de Commando- weg waar een kranslegging plaatsvond bij de landingsmonu menten. In het stadhuis ontmoette de Ko ningin nog enkele oud-strijders. Herdenkings dienst in de St. Jacobskerk, van links naar rechts: Commis saris van de Koningin drs. W.T. van Gel der, burge meester J.C.Th, van der Doef, Koningin Bea trix en minister dr. A. Borst-Ei- lers (WVS) Grote opkomst bij de kransleg ging bij het Lan dingsmonument aan de Com- mandoweg.

de Vlissinger | 1994 | | pagina 5