Fotoboek Biggekerke in vroeger tijden in Vlissingen Provincie Zeeland Recreatie en toerisme op hoger plan 'Verzeild in Zeeland' vertelt verhaal van immigrantenvrouw KlïkshOD ODent Statenvergadering Provinciale Staten vergaderen vrijdag 18 november. Zoals gebruikelijk is de bijeenkomst openbaar. Wie wil kan een plekje zoeken op de publieke tribune om de vergadering geheel of gedeeltelijk bij te wonen. Milieutijdingen De provincie vindt recreatie en toerisme belangrijk. In het beleidsplan staat dat het werk professioneler kan en dat de kwaliteit omhoog moet. Recron en Horeca Nederland zijn daar op ingeschoten en hebben een plan uitgewerkt. COMMISSIES Balletauditie in Middelburg Kennisgeving Provincie Zeeland Woensdag 9 november 1994 DE FAAM - DE VLISSINGER 11 Abdij mBSSmmm Kerk Brouwershaven De statenvergadering begint om 10.00 uur. Het eerste wat aan de orde komt is het ver slag van de inspectie verzor gingshuizen. De inspectie werkt vanuit het pro vinciehuis en stelt zich onafhanke lijk op ten opzichte van het door de provincie gevoerde ouderenbe leid. In het verslag vraagt de in spectie onder meer voortgaande aandacht voor kwaliteit, beleids plannen en zorgplannen. De in spectie is van plan tenminste eens per jaar ieder verzorgingshuis te bezoeken. De staten worden ge vraagd in te stemmen met het verslag. GS zijn het niet eens met de ont vangen uitkering voor vervangen de wegen van het rijkswegenplan 1992. Ze vragen de staten in te stemmen met hun bezwaar en hen te machtigen een beroepsproce dure te beginnen. Voor de restauratie van de N.H.-kerk in Brouwershaven willen GS 8,3 ton beschikbaar stellen. Dat komt neer op 14% van de subsidiabele kosten, bijna 6 min. Over de subsidiëring is fors ge sproken met het rijk omdat men daar aanvankelijk vond dat de sub sidiabele kosten aanzienlijk lager, te weten ruim 3 min., uitvielen. Met het rijk is nu overeenstem ming bereikt en de rijksdienst voor de monumentenzorg heeft zijn subsidie verhoogd naar een bedrag van ruim 4,7 min, wat neerkomt op 80% van de subsidia bele kosten. De bijeenkomst wordt besloten met een aantal wij zigingen, de vijftiende t/m de ne gentiende, in de begroting van de provincie. De vergadering is in de staten zaal van het provinciehuis, Ab dij 10 in Middelburg. De agen da en de stukken liggen ter inzage in het informatiecen trum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg. Milieutijdingen, het informatieblad over het milieubeleid in Zeeland is voor de vijfde keer dit jaar ver schenen. Verschillende onderwer pen passeren de revue. Sinds 15 mei is er een nieuwe regeling voor bodemsanering. Oude normen zijn vervangen door nieuwe. Ze vallen over het algemeen strenger uit en dat maakt dat sanering van de bodem vaker nodig is. Een belangrijk uitgangspunt van de regeling is dat GS degenen die verantwoordelijk zijn voor de ver ontreiniging kunnen verplichten tot onderzoek en sanering. In een ander artikel is er aandacht voor de opening van het tweede Milieu Educatie Centrum in Zee land, 'De Bevelanden' in Goes. In gegaan wordt op het belang van deze centra. Onder de kop "Milieu bewust bouwen" geeft de Stichting Bewust Bouwen zijn visie op bou wen en de bouwwereld. Micmec Walcheren laat haar licht schijnen over de gevolgen van de inundatie van Walcheren. Natuur en landschap komen daarbij aan bod. Voorts is er een tentoonstel ling, een boek, een speciale krant en een lesbrief beschikbaar voor belangstellende groepen. Uusvuul apart opgaên haêlen De gemeente Reimerswaal heeft Bei Cok uit Kruiningen een lied in het Kruinings dialect laten schrij ven over het scheiden van huisvuil De gemeente heeft het lied ge bruikt om de invoering van het ge scheiden inzamelen kenbaar te maken aan de bewoners. De tekst van het lied staat afgedrukt in Mi lieutijdingen. Berichten over onder meer de heffing voor grondwater, Euro- geografendag, broeitoer in Zee land, waterprogramma 1995 en de Zeeuwse onderwijsdag voltooi en het blad. Wie de gratis uitgave van Mi lieutijdingen wil hebben, of een abonnement, kan zijn of haar bestelling doen bij het infor matiecentrum van de provin cie, Abdij 9 in Middelburg, tel 01180-31400. Nieuws Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 01180 31392 Het projectplan van Recron en Horeca Nederland behelst kortweg dat twee consulenten vier jaar lang aan de slag gaan bij 350 bedrijven in de toeristisch recreatieve sector. De nadruk ligt op individuele bege leiding van de ondernemers. De kosten van het project zijn be groot op ruim 2 min. Onder voorbehoud van goedkeuring door provinciale staten zijn GS van plan bijna vier ton beschikbaar te stel len. Het bedrijfsleven zelf legt on geveer 8,5 ton op tafel. Het minis terie van economische zaken komt met drie ton over de brug en ruim een half miljoen gulden is af komstig van 'Europa'. Dat laatste is mogelijk omdat Zeeuwsch- Vlaanderen naar Europese normen extra steun behoeft en de consu lenten de helft van hun tijd in dat gebied zullen doorbrengen. Jong Recreatie en toerisme zijn in Zee land uitgegroeid tot een belangrij ke economische bedrijfstak. In vergelijking met landbouw, indus trie en bouwnijverheid is het een jonge bedrijfstak die in relatief kor te tijd sterk is gegroeid. De bedrij ven zijn over het algemeen klein schalig. Die kleinschaligheid lag mede ten grondslag aan het sue-, ces maar maakt de sector na de periode van groei ook kwetsbaar. Het komt er eigenlijk op neer dat er in de hitte van alledag onder het motto 'aanpakken en niet zeuren' amper tijd is om na te denken over ontwik kelingen en voor het zoeken van structurele oplossingen voor steeds terugkerende knelpunten. Dat komt het sterkst naar voren bij de dagrecreatiebedrijven, in de verblijfsrecreatie (campings, bun- galowbedrijven, groepsaccommo- daties en appartementencom plexen) en bij de logiesverstrekkende bedrijven. Knelpunten De recreatiesector wordt in het projectplan omschreven als vrij traditioneel. Nieuwe ontwikkelin gen krijgen te weinig aandacht van het management. Ondernemers slagen er onvoldoende in ontwik kelingen in sectoren waar ze mee te maken hebben te vertalen naar de eigen bedrijfssituatie. De dag recreatie zou gebaat zijn bij sa menwerking en afstemming tus sen de verschillende ondernemers; en daar schort het aan. Verbetering hiervan kan ook het plattelandstoerisme ten goede komen. Dit onderdeel vraagt im mers om een scala aan voorzie ningen. Om het seizoen te verlen gen is het nodig activiteiten te organiseren. Vanuit de bedrijfssitu atie komt dat te moeizaam op gang. De toeristische markt wordt steeds grilliger en dus minder voorspelbaar. Dat maakt dat ondernemers zich meer moe ten bezighouden met marke ting en arrangementen. Voor de horeca geldt voorts dat de korte duur van het seizoen pro blemen met zich kan brengen in de sfeer van personeelsvoorzie ning. Overleg met GAK en Arbeids voorziening zou mogelijk tot op lossingen kunnen leiden. De nieuwe milieuregels voor de hore ca maken dat veel bedrijven de komende tijd voor grote investe ringen komen te staan. Aanpak De ene consulent is gespeciali seerd in horeca, de ander in re- creatiebedrijven. Het is de bedoe ling dat ze binnen een jaar alle bedrijven hebben bezocht en sa men met de ondernemer proberen aan te geven hoe de bedrijfsvoe ring kan worden verbeterd. Voor klussen die kunnen worden aange pakt door bijvoorbeeld branche-or ganisaties, kamer van koophan del, VW of overheden volgt een verwijzing naar de betreffende in stantie. Die organisaties zijn daar over het algemeen ook beter voor toegerust dan de consulent. Bo vendien is het niet de bedoeling dat ondernemers afhankelijk wor den van ondersteuning. Individuele begeleiding en soms groepsbijeenkomsten in de ver- volgcontacten moeten er voor zor gen dat de ondernemers niet al leen de huidige knelpunten oplossen maar ook dat ze zijn toe gerust om toekomstige proble men een slag voor te zijn. Maandag 14 november, aan vang 16.30 uur, vergaderen de statencommissies Alge meen Bestuur en Waterstaat en Verkeer gezamenlijk. Gesproken wordt over de ant woorden van GS op gestelde vra gen in de statenvergadering van 14 oktober. De vragen die de sta tenleden afvuurden op het dage lijks provinciebestuur gingen over de veerdiensten. Vervolgens komt de beleidsnotitie Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland aan de orde. De stuurgroep Oosterschelde vergadert woensdag 16 no vember, aanvang 14.00 uur. De agenda vermeldt de volgende onderwerpen: conceptbeleidsplan Oosterschelde met antwoordnota, Oosterschelde nationaal park en de evaluatie van de functie coördi nator/voorlichter Oosterschelde met het verzoek de subsidiëring van de functie voort te zetten. De vergaderingen van de ge zamenlijke statencommissies en van de stuurgroep zijn in de statenzaal van het provincie huis, Abdij 11 in Middelburg. Beide bijeenkomsten beginnen met spreekrecht voor het pu bliek. Wie wil kan het woord krijgen om op die manier de statenleden of leden van de stuurgroep op de hoogte bren gen van zijn of haar mening over een van de onderwerpen op de agenda. De afdeling basis- en speciaal on derwijs van de onderwijsraad ver gadert eveneens woensdag 16 november, aanvang 14.00 uur. De volgende onderwerpen staan op de agenda: jeugdhulpverlening en onderwijs, versterking platte- landsscholen, jeugdgezondheids zorg, begroting provincie en het speciaal onderwijs in Zeeland. De vergadering is in het provincie huis, Abdij 6 in Middelburg. De agenda's en vergaderstukken ligggen ter inzage in het informa tiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg. Bij uitgeverij Deboektant Oostvoorne is onlangs ver schenen het eerste deel van een fotoboek over Biggekerke in vroeger tijden. Het boek is samengesteld door Maaike M. de Wolf-Mol. Aan de hand van ongeveer negentig veelal nog nooit gepubliceerde foto's maakt de lezer een wandeling door Biggekerke. In eerste instantie was het de bedoeling om één boekwerk samen te stellen en wel over de periode 1920-1960. Het aan bod van oude ansichtkaarten en foto's was echter zó groot, dat in overleg met de uitgever besloten is om eerst een boek je te maken over de periode tussen de twee wereldoorlo gen in, met een enkele uit schieter naar de tijd daarvoor. In het tweede deeltje zal de periode 1940-1960 worden behandeld. Biggekerke, één van de klein ste dorpen, is zeker niet het minst fraaie op Walcheren. De dichters P.C. Boutens, P.H. Rit- ter jr. en M. Nijhoff hebben zich dichterlijk over het dorp uitgelaten. Nijhoff liet er onder aan de duinen de villa Antoi- netta bouwen, waar hij zich af en toe terugtrok. Het werken en wonen, het vervoer, de scholen, vooral ook de kleding (dracht) zijn in de loop der jaren geleidelijk, soms schoks gewijs, veranderd. De aanslui ting op het telefoonnet in 1903 was een hele verbetering, maar aanvankelijk ging dat om enkele abonnees zoals post kantoor en gemeentehuis. In 1931 veranderde én verbeter de er veel meer door de aan sluiting op het elektrische net. Toch betekende dat voor de meeste mensen in Biggekerke alleen maar elektrisch licht, en dat dan nog zeer spaarzaam. Een peertje van twintig Watt in de gang en veertig of zestig Watt in 'denuuze'. In de loop der jaren schafte deze en gene zich een strijkijzer aan, het geen een hele luxe was. Op 12 november 1932 beslo- 'ten burgemeester en wethou ders van Biggekerke tot het verbreden en vernieuwen van de klinkerbestrating, het plaat selijk aanleggen van tegeltrot toirs en het aanbrengen van een riolering in de Dorpsstraat (het Kerkplein heette toen ook Dorpsstraat). Dit in 1933 uitge voerde werk betekende een geweldige opknapbeurt voor Biggekerke. De reeks 'in vroe ger tijden' (meerdere dorpen in Zeeland en op Goeree Over- flakkee werden vastgelegd) van uitgeverij Deboektant staat bekend om het fotografi sche werk. Oude foto's worden dusdanig behandeld en ver werkt, dat het lijkt of ze een Uit 'Biggekerke in vroeger tijden nieuw leven zijn gaan leiden. Dat is ook het geval bij deze uitgave, waarbij de samenstel ster haar wandeling aanvangt bij het hof Grijpskerke aan de Zoutelandseweg. De foto toont het hof vóór 1925 voordat bewoner Bram Janse het woonhuis liet afbreken en besloot het opnieuw op te bouwen. De Wolf schenkt veel aandacht aan de inwoners van het dorp. Zoals bijvoorbeeld een opname uit 1924, wanneer de eerste auto zijn intrede doet, de kerkeraad van de Nederlandse Hervormde Ge meente in 1925, de Hervormde meisjesvereniging, Biggekerk- se toneelspelers die de ge schiedenis van Hugo de Groot voor het voetlicht brachten, het jaarfeest van de meisjes vereniging en de catechisatie- groep. Maar ook het jaarlijkse ringrijden en de schietvereni ging 'Nut en Genoegen'. De foto's tonen verder veelvul dig de klederdracht die vooral ook onder de schooljeugd nog veel werd gedragen. Van diverse van de vele nering doenden die Biggekerke tus sen de wereldoorlogen telde, zijn plaatjes bewaard gebleven die een plaatsje in het foto boek hebben verworven. De Provinciale Werkgroep Plu- Zeeland zijn terecht gekomen Been van de Werkgroep Pluri- M De Provinciale Werkgroep Plu riforme Samenleving Zeeland biedt zaterdag 12 november de eerste exemplaren van het boek 'Verzeild in Zeeland' aan aan wethouder L. Poppe-de Loof en Europarlementariër J. Boogerd-Quaak. De uitreiking vindt plaats bij de opening van de Provinciale Interculturele Vrouwendag in het DAS- gebouw in Vlissingen. 'Ver zeild in Zeeland' bevat verha len van vrouwen die zich uit verschillende culturen om uit eenlopende redenen in Zee land hebben gevestigd. De Werkgroep Pluriforme Samenleving constateert dat de feiten over migratie redelijk in kaart zijn gebracht maar dat over de mens achter de immi grant weinig bekend is. Ook de rol van de vrouw, in veel gevallen meegekomen in het kielzog van de echtgenoot, is nog onderbelicht gebleven. De Werkgroep raakte onder de indruk van het relaas van vrou wen die als vreemdeling in Zeeland zijn terecht gekomen en vond het belangrijk een aantal verhalen op te tekenen en onder de aandacht van een breder publiek te brengen. Het boek 'Verzeild in Zeeland - verhalen van vrouwen' bevat zestien interviews met vrou wen die zich om uiteenlopen de redenen - sommigen vluchtten, anderen kwamen met hun vader mee - vanuit landen als Somalië, Chili, Kroatië maar ook Duitsland in Zeeland hebben gevestigd. Het boek telt 84 pagina's en bevat zestien zwart-wit foto's van Anda van Riet. Het boek biedt herkenningspunten aan migrantenvrouwen en kan, volgens de werkgroep, wel licht een steuntje in de rug zijn bij het proces om thuis te raken. Aan anderen worden de kans geboden om nieuwko mers in de samenleving te leren kennen. 'Verzeild in Zeeland' wordt om 14 uur aangeboden aan de wethouder en de Europarle mentariër. Kort daarvoor zal H. Been van de Werkgroep Pluri forme Samenleving een toe lichting geven op de uitgave en zal R. Pattikawa fragmenten uit de verhalen voorlezen. Om 14.10 uur opent L. Poppe-de Looff de Provinciale Intercultu rele Vrouwendag, de jaarlijkse ontmoeting tussen vrouwen van verschillende nationalitei ten. Dit jaar staat het thema 'Vrou wen Verhalen' centraal. Er wordt een afwisselend pro gramma met workshops en theater geboden. In het DAS- gebouw bijvoorbeeld wordt een workshop 'Post uit Marok ko' gegeven. In de Openbare Bibliotheek Vlissingen is een overzicht te zien van vrouwen- verhalen en vrouwenliteratuur uit diverse landen. In het gebouw van de basiseducatie wordt de videofilm 'Niet mor gen maar vandaag' vertoond, over honderd jaar vrouwenbe weging in Nederland en Tur kije. Het programma van de Vrouwendag is alleen toegan kelijk voor vrouwen. Aan de Spuistraat in Vlissin gen opent morgen om 10 uur een filiaal van de Kijkshop zijn deuren. Met de komst van de Kijkshop wordt het bekende concept van vitrine-verkoop in Vlissingen geïntroduceerd. In tegenstelling tot andere warenhuizen maakt de Kijk shop gebruik van het vitrine systeem. Alle produkten staan geëtaleerd in glazen kasten, vergezeld van een kaartje met de belangrijkste produktinfor- matie en de verkooprijs. Vol gens de Kijkshop krijgt de klant zo de gelegenheid te kijken en te vergelijken zonder het gevoel van een koopverplich ting te hebben. Wie een artikel wil kopen vult een koopbon in die bij de kas sa wordt afgerekend, waarna de klant het artikel in de fabrieksverpakking mee krijgt. Volgens de Kijkshop werkt dit verkoopsysteem kostenbespa rend en kan de keten op die manier tegen vaste lage prij zen verkopen. Volgens de Kijkshop heeft de keten de tijd mee. De consu ment stelt zich kostenbewust op en vergelijkt produkten in zoveel mogelijk winkels en consumentenbladen. De Kijk shop meent de prijsbewuste consument met zijn systeem tegemoet te komen. Het filiaal in Vlissingen is het 78e in Nederland. Ter gelegen heid van de opening kunnen klanten van diverse openings aanbiedingen profiteren. On der meer rinkelt tijdens de opening elk uur een wekker. De klant die op dat moment afrekent krijgt zijn aankoop gratis mee. Het Koninklijk Conservato rium in Den Haag houdt zaterdagochtend 12 no vember een balletauditie in het Middelburgs Instituut voor Kunstzinnige Vorming in de Kuiperspoort. Het Koninklijk Conservato rium biedt jongens en meisjes een volledige be roepsopleiding tot toneel danser of -danseres. De vakopleiding is gecombi neerd met het basisonder wijs (groep 7 en 8 of klas 5 en 6) en het algemeen voortgezet onderwijs (ma vo, havo, atheneum). De school- en dansopleiding zijn op basis van volledig dagonderwijs geïntegreerd in één instiuut. Het Koninklijk Conservato rium ligt op een paar hon derd meter van het Centraal Station in Den Haag. Leer lingen van ver buiten Den Haag kunnen worden on dergebracht bij particuliere gezinnen. De auditie is be stemd voor leerlingen die nu in groep 5, 6 7 of 8 van de basischool zitten (8 tot en met 12 jaar) en graag willen dansen. Het is niet noodzakelijk dat kinderen eerder balletlessen hebben gevolgd. Foto: Jorge Fatauros. Directie Milieu en Waterstaat Wet milieubeheer Ontwerp-vergunning Hoechst Aanvraag Gedeputeerde Staten van Zeeland geven kennis van het volgende. Op 4 oktober 1994 is bij hen een aanvraag ingediend door Hoechst Holland NV te Vlissingen om een actualise- ringsvergunnmg voor de alkaansulfonaatfabriek aan de Europaweg 4 te Vlissingen-Oost, gemeente Vlissingen. Gedeputeerde Staten willen de vergunning verlenen met voorschriften ter bescherming van het milieu. Ter inzage De aanvraag en overige stukken kunnen worden ingezien van 10 november 1994 tot en met 7 december 1994: bij de directie Milieu en Waterstaat, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur; in het gemeentehuis van Vlissingen, op werkdagen van 8.30-12.30 uur en van 13.30-15.00 uur en iedere woensdagavond van 17.15-20.15 uur (voor inzage op woensdagavond telefonisch afspreken: 01184-87204). Daarna, tot het einde van de beroepstermijn, liggen de stukken ter inzage op bovengenoemde plaatsen op werk dagen van 9-12 en van 14-16 uur. Bedenkingen Tot en met 7 december 1994 kan een ieder schriftelijke bedenkingen tegen de ontwerp-vergunning indienen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, directie Milieu en Waterstaat, Postbus 165, 4330 AD Middelburg. Bij het indienen van bedenkingen kan worden verzocht om persoonlijke gegevens met bekend te maken. Tot en met 7 december 1994 kan een ieder verzoeken om een gedachtenwisseling over de ontwerp-vergunning (tel: 01180-31984). Hierbij wordt de aanvrager in de ge legenheid gesteld aanwezig te zijn en kunnen mondelinge bedenkingen worden ingebracht. Alleen degenen die bedenkingen hebben ingediend tegen de ontwerp-vergunning en belanghebbenden, die kunnen aantonen daartoe redelijkerwijs met in staat te zijn ge weest, kunnen later beroep instellen. Het Groene Woud 1, Postbus 165, 4330 AD Middelburg.

de Vlissinger | 1994 | | pagina 11