Bruidsshow in Arneville ZATERDAG 29 OKTOBER ZEELANDHALLEN GOES Bonne Chance regelt sociale contacten Floortje Flink houdt op met niezen Vakjargon Middelburger wint kleurentelevisie de SNUFFELMARKT... de gezelligste rommelmarkt van Nederland Gemeentebestuur ontvangt oud-stijders Middelburg De modeshow tijdens de Wonen- en Wensen- beurs in Goes was een succes. Organisator Kees Outermans blikt terug op vijf drukke maar succesvolle da gen. „De show functio neert vooral als trek pleister voor de totale beurs en zorgt tevens voor een levendige sfeer tussen de stands", zegt Outer mans tevreden. Lady speaker Wil van Son, met inmiddels twintig jaar presentatie-erva ring, is zeer tevreden over de verkleedruim te en het vlotte tempo van de show. „Ik heb het meerdere malen meegemaakt dat je in de verkleedruimte je voeten amper kunt verzetten. Hier loopt alles gesmeerd en de modellen hoeven niet zo hectisch met de hun beschikbare ruimte te woekeren". PSYCHOLOGISCHE (KINDER)VERTELLINGEN (3) PSYCHOCONSULT Drs. Henk C.M. Hermans Openingstijden: ZATERDAG 9-17 uur BEDRIJFSKUNDIG BEKEKEN door drs. R.J.C. Schieman Woensdag 26 oktober 1994 DE FAAM - DE VLISSINGER 15 Erotische doorkijktenten en een boerenzakdoek De show die bestaat uit een groot aantal modeflitsen ver loopt vlot en biedt het publiek een grote diversiteit aan kle- dingitems. Bruidskleding, feest- en gelegenheidskleding, stoere mannenmode, sport- en skikleding, kindermode en lin gerie. Van al deze zaken is een greep genomen om het publiek na afloop nieuwsgierig naar de stands te lokken voor verdere informatie. De bruids kleding van bruidshuis Fiësta uit Middelburg en Exquise uit Vlissingen toont aan dat de bruiden van tegenwoordig naast de bekende volumineu- se cinderellajurken ook in pit tig korte jurken het stadhuis kunnen betreden. Zelfs kleuren als zwart en knalrood zijn ver tegenwoordigd in de bijzonde re jurken, die nog steeds een attractief karakter vertonen door hun rijke stofgebruik: ruwe zijde, chantung, satijn met een parelmoerglans en kant. De bruidegom draagt hierbij een driedelig kostuum, waarbij het vest of gilet een kleurrijk element geworden is. Heren mode Charlie uit Vlissingen laat zien dat het zwarte trouw- kostuum ook zeer modieus kan zijn. Vooral het witte over hemd met grove stiksels als dessin is een pronkstukje, naast de bruid die toch meest al als eerste de complimenten binnenhaalt. De boeketten van de Bloemenshop uit Vlissin gen zijn frisgroen met hier en daar een toefje kleur dat terug komt in de jurk van de bruid. Damesmode Bliek uit Goes toont zowel sportieve- als representatieve dameskleding. Goed op elkaar afgestemde kleuren die door het gebruik van zwart en rafblauw in com binatie met dessins in camel een klassiek tintje krijgen. IJs- seldijk damesmode uit Yerse- ke toont vooral veel breimode. Overslagdoeken, gebreide deux-pièces waarvan de rok enkellang is en warme kabel truien. De mantels hebben een 'Dior'-look: ruim en zwierig in Beeld van de modeshow in de Zeelandhallen. A-lijn, zeer vrouwelijk met af en toe als accent een bontgar nering. Tussen de damesmode door tonen dressmen stoere leren jacks op jeans van Leer- mode Modérie uit Vlissingen. Dat onder bovenkleding goede en vooral mooie lingerie hoort laat L'Hirondelle uit Kapelle zien. Erotische body's met jar retel en zijde kousen, sets van satijn en Calais-kant met daar overheen een soort doorkijk- tentje voor spannende avon den. Voor de heren stoere Amerikaanse speelpakjes. De pyjama's zijn van satijn in grijs en zwart met kasjmierdessin of maagdelijk wit. Van lingerie naar sportkleding lijkt een grote stap maar voor het verloop van de show geen enkel probleem. Sporthuis Jan Jongepier uit Middelburg toont skikleding en après-ski- kleding. Aërodynamische overalls, losse skibroeken in een 'gewassen jeans' uiterlijk, fleecesweaters, -petten en - rugzakken en sportieve truien. Alles in zowel felle kleuren als pasteltinten met sportieve prints. De kindermode getoond door een clubje zeer eigenwijze 'kids' kwam van Kids Place uit Goes. Al gieche lend toonden zij een keur aan kleurrijke jacks, jasjes, ribbroe ken en fleecesweaters, maar ook krijtstreeppakjes compleet met panty en lakschoenen. De hond die door het rookgordijn kwispelend meehobbelde over het plankier droeg een boeren zakdoek. Tijdens de uitvoering van de Carmina Burana van Carl Orff toonde Dimarelle uit Middel burg haar feestkledingcollec- tie: changeant-effecten in koperkleur, zwartfluweel in sluike jurken, een knalrode cocktaildress en een catsuit in zwart fluweel met hip franje jasje a la jaren zestig. Een monumentaal gepresenteerde modeflits die liet zien dat ook feestkleding modegevoelig is. Herenmode Charlie uit Vlissin gen voegde daar nog een zeer modieuze mannencollectie aan toe met lange cameljassen en kabeltruien met dito vest eroverheen. Verder colberts in grijstinten die zeer soepel van snit zijn waardoor ze meer op een vest lijken. In deze heren modepresentatie was vooral het laag over laag-effect zicht baar door het dragen van meer dan één overhemd in dezelfde outfit. Als bijzonder detail de riemen van Joop! met gespen van zilver en zijde, een kost baar modeaccessoire. Bruidshuis Ellen uit Oostburg houdt 11 november om 20 uur - samen met herenmodezaak Bijleveld uit Middelburg - een bruidsmodeshow in Hotel Arneville in Middelburg. Bruidshuis Ellen staat bekend om de grote collectie van ongeveer vierhonderd model len. Bruidshuis Ellen probeert door scherpe inkoop en directe import de bruidsjaponnen tegen een redelijke prijs aan te bieden. Tijdens de show wor den de japonnen getoond met het bijbehorende prijskaartje, zodat de aanstaande bruid weet wat de japon van haar keuze gaat kosten. Volgens Ellen Ton van Bruidshuis Ellen wil een bruid niet alleen naar mooie jurken kijken, maar wil ze ook duidelijke informatie. Bij Bruidshuis Ellen heeft de bruid de mogelijkheid de daar gekochte jurk na het huwelijk opnieuw te koop aan te bieden in de afdeling 'eenmaal gedra gen japonnen'. Tijdens de show in hotel Arneville wor den echter alleen japonnen van de nieuwe collectie getoond. Het hotel in Middel burg is gekozen als locatie voor de show vanwege de romantische entourage en de grote ruimte, waardoor om de show heen een bruidsmarkt kan worden gehouden. Voor de derde keer tonen de mannequins van show-organi satie Souplesse uit Middel burg de japonnen in de show van Bruidshuis Ellen. De brui den worden begeleid door, door herenmodezaak Bijleveld geklede, dressmen die een keur aan kostuums en combi naties met de nodige accessoi res showen. Juwelier Minder- houd uit Westkapelle verzorgt de sieraden, de bloemen komen van Adriaanse-Groen- rijk uit Middelburg en de kap sels worden verzorgd door kapsalon Mystic uit Vlissingen. Ook de lingerie en de kinder kleding krijgen aandacht in de show. Als extra attractie wordt 11 november een bruidsjapon verloot. Aanstaande bruiden kunnen bij binnenkomst naam en adres invullen op de toe gangskaart. Direct na afloop van de show wordt de naam van de bruid bekend gemaakt die een bruidsjapon mag komen ophalen. Floortje Flink is allergisch voor veren, eieren, huismijt en plagen. De eerste drie allergieën kan ze goed onder controle houden door veren, bedden en kussens te vermijden, door geen eieren te eten en iedere maand een allergiespuit te halen. Maar niets lijkt te hel pen om haar allergie voor plagen te over winnen. Wanneer iemand haar ook plaagt, begint Floortje van oor tot oor en van voor hoofd tot kin te blozen. Daarna krijgt ze uit slag op haar armen en hielen. En dan begint ze te huilen en krijgt ze trekkingen in haar neus en knieën. Bij dit alles voelt ze zich heel akelig. Omdat Floortje op zo'n ongewone manier reageert op plagen, plagen sommige kinde ren haar als ze maar de kans krijgen. „Het is zo leuk om Floortje te plagen!", roepen ze. „Je hoeft maar 'huilebalk', 'stommeling', of 'zuurpruim' te roepen en ze wordt rood en begint te jeuken en te trekken." Het is voor iedereen leuk, behalve voor Floortje. Bastiaan Flink, Floortjes broer, is de ergste plaaggeest van allemaal. Hij slaagt er altijd in om scheldwoorden te verzinnen waar nog niemand op is gekomen. „Ik zie het als een uitdaging aan mijn creativiteit," legt Bastiaan uit. ,,'s Nachts lig ik nieuwe plagerijen te bedenken die ik op Floortje kan uitproberen." Floortje probeert Bastiaan zoveel mogelijk te vermijden, omdat ze weet dat hij haar zal pla gen. „Ik kan er niet tegen als hij me plaagt," denkt Floortje. „Ik kan er niet tegen, omdat ik denk dat ik echt een sproetenkop, een stom me trut of een rare bloempot ben, waarvoor hij me voor uitmaakt." Floortje is ervan overtuigd dat iedereen haar plaagt. Bobbie Flink, de hond, verstopt haar schoenen en kauwt op haar kauwgom en maakt haar 's morgens een uur eerder wak ker dan nodig is. Als de vogels fluiten ver beeldt ze zich dat deze haar uitlachen. Als winkeliers knipogen als ze voorbij loopt, denkt ze dat ze haar plagen, „ledereen plaagt me," zegt Floortje. „Nou, ik heb er genoeg van om steeds maar te jeuken en te trekken! Dus zullen ze moeten ophouden met me pla gen. Anders wil ik niets meer met deze wereld te maken hebben." Floortje geeft de wereld twee weken om met het plagen op te houden. Maar de wereld behandelt haar niet anders dan daarvoor. Als de twee weken om zijn, beseft Floortje dat de wereld niet zal ver anderen. „Nou," zegt Floortje bij zichzelf, „ik kan er niet meer tegen om geplaagd te wor den. Dus het enige wat er nog voor me opzit, is te weigeren nog maar iets met de wereld te maken te hebben." De volgende ochtend besluit Floortje gewoon in bed te blijven in plaats van op te staan en dat geplaag te verdragen. Ze trekt de dekens over haar hoofd en steekt haar vingers in haar oren. Als Bobbie haar wakker komt maken, klemt ze zich aan de dekens vast en weigert er uit te komen. Daarna komt Bastiaan binnen om haar verschrikkelijk te plagen, maar Floortje is niet uit bed te krij gen. Ze weigert om met iemand te spreken en ze eet alleen als het eten op een dienblad bij haar bed wordt achtergelaten. Floortjes ouders maken zich erg ongerust. Drie dagen nadat Floortje voor het eerst geweigerd heeft haar bed te verlaten, laten ze Dokter Fransen komen. Deze komt meteen en gaat op de grond zitten naast Floortjes bed. „Nou, Floor," vraagt de dokter, „wat is er aan de hand?" Eerst wil Floortje niets zeggen. Dan denkt ze: „Eigenlijk heeft Dokter Fransen me niet veel geplaagd. Hij heeft me zelfs geholpen met mijn andere allergieën - mis schien kan hij me ook hiermee helpen! Ik ben het zat om de hele dag in bed te liggen. Het zou fijn zijn als ik hier op een andere manier mee om kan gaan." Ze besluit met Dokter Fransen te praten. „Ik kan er niet meer tegen geplaagd te worden," vertelt Floortje haar. „Dus kom ik er niet meer uit voordat ieder een daarmee ophoudt." „Zozo," zegt Dokter Fransen. „Mijn diagnose is dat je lijdt aan een ernstige 'Lage Plaag Weerbaarheid'. Die klacht komt vaak voor. Ze kan erg pijnlijk zijn." „Tjee, is dat erg?" vraagt Floortje. Ze begint zich zorgen te maken. „Ernstig, maar niet dodelijk - tenminste als je je medicijn gebruikt," antwoordt de dokter. Floortje steekt haar hoofd boven de dekens. „Wat is het medicijn?" vraagt ze. „Op de eerste plaats," begint Dokter Fransen, „voel je je rot als iemand je plaagt, omdat je gelooft dat je bent wat andere mensen zeggen dat je bent. Als ik je bijvoorbeeld een akelige heks noem, hoe zul je je dan voelen?" „Afschuwelijk," antwoordt Floortje. Haar neus begint te trek ken. „Het is toch ook verschrikkelijks om zoiets te zijn?" „Maar zou je echt een akelige heks zijn?" vraagt Dokter Fransen. Floortje denkt even na. „Nou," antwoordt ze, „ik denk dat ik nog steeds mezelf zal zijn, maar ik zal me afschu welijk voelen." „Dat is omdat je de kritiek van anderen veel te serieus neemt," zegt Dokter Fransen. „Deze heeft niet de magische kracht om jou in een akelige heks te veranderen, tenzij jij gelooft dat dat wel kan. Als jij me een gerimpelde citroen noemt, wie zal ik dan zijn?" „Ik denk nog steeds Dokter Fransen," geeft Floortje toe. Ze merkt dat het trekken heeft opgehouden. „Juist," zegt de dokter. „Probeer te onthouden dat het niet de plaag geesten zijn die je je ellendig en jeukerig laten voelen - dat doet wat jij jezelf vertelt over wat zij zeggen." „Bedoelt u dat ik allergisch ben voor mijn eigen gedachten?" vraagt Floortje. „Zo kun je het zeggen," beaamt Dokter Fransen. „En de beste manier om jezelf van die allergie te genezen is je gedachten te veranderen en te beseffen dat je niet bent waarvoor iemand je uitmaakt. En zelfs als je het niet leuk vindt om geplaagd te worden, kun je er nog wel tegen. Je hebt er al heel lang tegen gekund." Floortje komt haar bed uit. Ze is vastbesloten zichzelf van haar 'Lage Plaag Weerbaarheid' te genezen. Ze verstopt zich niet meer voor Bastiaan en beseft al snel dat Bastiaans pla gerijen haar niet meer overstuur maken. Ze jeukt niet meer, trekt, huilt of bloost niet meer. En buurtkinderen plagen haar niet meer, omdat ze niet meer zo ongewoon reageert. „Ik mag dan nog steeds allergisch zijn voor veren, eieren en huismijt," denkt Floortje gelukkig, „maar ik heb mijn allergie voor plagen overwonnen. Ik weet nu dat ik Floortje Flink blijf, hoe anderen me ook noe men!" In het kader van vijftig jaar bevrijding van Middelburg ontvangt het Middelburgse gemeentebestuur zondag 6 november om 16.30 uur oud strijders en inwoners van Mid delburg die de Tweede Wereldoorlog hebben meege maakt. Tegelijkertijd wordt in de Bur gerzaal van het Stadhuis het boek 'Bewogen jaren, Middel burg in de twintigste eeuw' gepresenteerd. Het boek is geschreven door de Middel burgse gemeentearchivaris Peter Sijnke en de adjunct archivaris Anneke van Waar den. Burgemeester Rutten zal het eerste exemplaar in ont vangst nemen. De presentatie van 'Bewogen jaren' is de eerste activiteit van de gemeentelijke Initiatief groep '45-'95. De Initiatiefgroep '45-'95 houdt zich onder aansturing van wet houder J. van Dijk-Sturm bezig met het ontwikkelen van activi teiten in het licht van vijftig jaar stadsherstel in Middel burg. Op basis van de hoofdthema's reconstructie en restauratie zullen tussen 1994 en 1996 activiteiten worden georgani seerd op het gebied van archi tectuur, beeldende kunst, lite ratuur, muziek, film/foto en planologie/stedebouw. De initiatiefgroep wil een zo breed mogelijk publiek berei ken. „Meneer, als ik u was zou ik kiezen voor de 486 DX 66 megahertz local bus computer uit gerust met een Super VGA scherm en een intern geheugen van 8 megabyte. Twee 3'/2 inch diskdrives, een tapestreamer en een harde schijf van 240 MB completeren het geheel. Zo heeft u voor weinig geld een leuk PC-tje in huis, met een flinke capaciteit." Na zijn diarree van woorden kijk ik hem glazig aan. Zoveel onbegrijpelijke informatie in zo'n kort tijdsbestek: dat kan zelfs de krachtigste computer niet aan, laat staan een eenvoudig bedrijfskundige! Hoe komt het toch dat zoveel experts vervallen in Hebreeuws gebrabbel? Weten ze echt niet beter of doen ze maar alsof? Niet alleen automatiseringsdeskundigen maken zich overigens schuldig aan vaktech nisch abracadabra. Ook psychologen, econo men, advocaten en managers uiten zich in voor buitenstaanders onbegrijpelijke taal. Zolang het gebruik ervan gelimiteerd blijft tot de groep vakbroeders is er geen vuiltje aan de lucht. Zo wordt er in een rechtszaak gesmeten met woorden als 'niet-toerekenba- re niet-nakoming', 'vruchtgebruik' en 'dwa ling'. Met behulp van arresten, jurisprudentie en wetten probeert de advocaat gelijk te krij gen. Advocaten vertegenwoordigen hierbij de 'gewone burger' die begrijpelijkerwijs van al dit vakjargon weinig kaas gegeten heeft. Ook psychologen gebruiken bij het beargu menteren van hun (vooronder)stellingen krachttermen zoals neurose, schizofrenie en psychose. Van het aanhoren alleen al krijg je pijn in je hoofd! Soms wordt vakjargon bewust en op een slinkse manier gebruikt voor het manipuleren van de gesprekspart ner. Sommige mensen zijn gevoelig voor dure woorden. Het straalt autoriteit uit. Iemand die zulke woorden gebruikt moet er wel verstand van hebben, denken ze. Hij zal wel weten wat goed voor me is. Maar voor je het weet zit je opgescheept met een 486 DX 66 megahertz computer met super VGA scherm en toebehoren, terwijl je eigenlijk kwam voor een eenvoudige typemachine! Mensen met witte jassen, zoals doktoren en onderzoekers, stralen betrouwbaarheid, ken nis en autoriteit uit. Kijk maar naar de recla me. In het Bonzo-voedingscentrum legt een man met een witte jas gebruikmakend van het nodige vakjargon op overtuigende wijze uit dat veel onderzoek gedaan is naar de juis te voeding voor uw en mijn trouwe viervoe ter. Hij kan het weten, want hij heeft een witte jas aan! Gelukkig kon ik bijtijds ontsnappen aan de verkooptruc van de jongeman uit de eerste alinea. Zijn vaktechnisch geleuter had op mij juist een averechts effect. Gaande het gesprek ging ik mij hoe langer hoe meer een buitenaards wezen voelen. Het leek alsof ik beland was op een andere planeet! Hij leek maar niet te begrijpen dat zijn taalgebruik voor zoveel verwarring zorgde. Het gebruiken van de taal van de klant vormt de essentie van een goede dienstverlening, of die klant nu uit Middelburg komt of van Mars! Ook ik moet bij tijd en wijle schuld bekennen. Misschien kunt u ook uzelf betrap pen op vakjargon? Eric Minet, prijswinnaar N.l. Verhulst en Rob Minet (vlnr). De gebroeders Minet van Radio, electro, tv Minet in de Middelburgse Segeersstraat hebben afgelopen vrijdag een prijs uitgereikt naar aanleiding van een wedstrijd die door tv- fabrikant Nokia was georgani seerd. N.l. Verhulst uit Middelburg was de gelukkige winnaar van een Nokia-tv voorzien van afstandsbediening en tele tekst. Verhulst kreeg de prijs uit handen van Eric en Rob Minet. „De fabrikant heeft de wedstrijd tijdens het wereld kampioenschap voetbal geor ganiseerd. Iedere klant die een televisie van het merk Nokia kocht kreeg een deelnamefor mulier. Deelnemers konden meedoen door een slagzin af te maken. Landelijk gezien zijn er uit alle inzendingen hon derd winnaars gekozen die een prijs hebben ontvangen", legt Eric Minet uit. Minet leverde zo'n vijftig inzendingen aan de fabrikant. Verhulst was één van de winnaars met de slag zin 'Een Nokia k.t.v., eenmaal geprobeerd, altijd begeerd'. Sinds een maand is er in Mid delburg een bedrijf gevestigd dat zich specialiseert in 'blind dates'. Deelnemers geven zich telefonisch op waarna de com puter een geschikte afspraak 'regelt'. De 'blind date service' is niet alleen voor mensen die een liefdesrelatie zoeken, maar ook voor eenieder die eens nieuwe contacten wil opdoen. De Middelburgse ondernemer Dick Meijaard is samen met de eveneens op Walcheren woon achtige Danny Jowenko de oprichter van 'Bonne Chance'. Het tweetal zag brood in hun onderneming omdat volgens hen mensen niet meer echt goed in staat zijn om contacten te leggen. Meijaard: „De men sen worden steeds eenzamer. Door de goede sociale zeker heden in ons land is iedereen in staat om zelfstandig te wonen, man en vrouw hebben elkaar niet meer nodig om in hun levensonderhoud te voor zien. De enige plaats waar con tacten kunnen worden opge daan is de kroeg". Met 'Bonne Chance' wilt Meijaard deze situatie veranderen. Deelne mers kunnen zich telefonisch aanmelden voor een 'blind date'. Aan de hand van een aantal vragen wordt een kleine schets van de beller gemaakt en van de persoon waar de beller een afspraak mee wil. De computer doet de rest van het werk: verschillende deel nemers worden aan de hand van vraag en aanbod aan elkaar gekoppeld. „We hebben eerst een bestand van zo'n zevenhonderd mannen en vrouwen opgebouwd. Vanaf november gaat er echt Annemarie Keulemans, één van de gezichten achter de telefoon van Bonne Chance. 'gematched' worden. Met behulp van de-computer wor den afspraken geregeld", ver telt Meijaard. Na de 'date' stuurt de deelnemer een for mulier naar Bonne Chance waarin hij of zij vertelt of de afspraak wel of niet geslaagd was. Mocht de ontmoeting op een teleurstelling zijn uitgelo pen dan kan de computer betreffende personen niet nog eens aan elkaar koppelen. Bonne Chance opereert als eerste door het hele land. Andere bedrijven die zich op 'blind dates' richten werken regionaal. Meijaard: „We adverteren in landelijke bladen omdat we onze bemiddeling niet alleen tot Zeeland willen beperken. Om die redenen hebben we ook een 06-num- mer, zodat niet iemand uit Groningen zich laat afschrik ken door een Zeeuws telefoon nummer. Dat nummer kost wel veertig cent per minuut maar dat gaat allemaal naar de PTT. Wij verdienen daar niks aan". Als de 'Blind Date Servi ce' eenmaal goed draait wil Meijaard ook nog een 'Travel Date Service' beginnen voor mensen die een reisgenoot zoeken. Zelf heeft Meijaard trouwens ook al eens een afspraak met een onbekende geprobeerd. „Ik wilde wel eens een avondje in België gaan stappen. Omdat ik in België geen bekenden heb, heb ik gebruik gemaakt van een 'blind date'. Dat is me overi gens prima bevallen. Ik weet zeker dat deze manier van mensen ontmoeten de nieuwe trend van de jaren negentig wordt. De consument zal ech ter eerst een schroom moeten overwinnen".

de Vlissinger | 1994 | | pagina 15