Autogordelcampagne Walcheren van start Desafinado presenteert muzikale menukaart Rondleiding in de supermarkt Snuisterijen bij Bouwman Cadeau Vestiging AMZ officieel open 284,- Havenplan 2010 Pieter Pietersen leert vriendjes maken Voetbal-fysiotherapeut vestigt zich zelfstandig Conferentie Nederlands als tweede taal in Goes Walchers Pijprookgilde viert eerste verjaardag PSYCHOLOGISCHE (KINDER)VERTELLINGEN (2) Met NBBS 7 dagen naar Les Arcs Woensdag 19 oktober 1994 DE FAAM - DE VLISSINGER 13 BEDRIJFSKUNDIG BEKEKEN PSYCHOCONSULT p.p. Wintersport. Regel 't op het postkantoor Met een 'ritje' in een autogor delsimulator gaven gedepu teerde J. Hennekeij en waar nemend districtschef J. Visser het startsein voor de autogor delcampagne die Veilig Ver keer Nederland en de Gericht Verkeers Toezicht-teams hou den tot half november. Bijge staan door twee instructeurs van de ANWB leerden de gedeputeerde voor verkeer en de districtschef hoe zij zich uit een over de kop geslagen auto kunnen bevrijden. De autogordelcampagne is landelijk georganiseerd door Veilig Verkeer Nederland (VVN). Uit onderzoek blijkt dat - ondanks twintig jaar draag plicht van de autogordel - slechts twee van de drie auto mobilisten een autogordel dra gen. Eén op de drie automobi listen is volgens J. Hennekeij te vergelijken met 'iemand die van een duikplank in een leeg zwembad springt'. Om gericht te kunnen werken en om het effect van de campagne duur zaamheid te verlenen is de hulp ingeroepen van de Gericht Verkeers Toezicht- werkgroepen (GVT) van de regiopolitie op Walcheren. Een korte actieperiode alléén is niet voldoende, meent Henne keij. De campagne wil de automo bilist wijzen op zijn verant woordelijkheid autogordels te gebruiken en dan met name de autogordels achterin voor de kinderen. Volgens landelijk onderzoek wordt 69 procent van de speciale kinderzitjes fout gebruikt en zit in de kin dergordels vaak te veel spe ling. De campagne porbeert niet betuttelen, maar wil direct wijzen op de verhoogde kans op letsel bij het niet gebruiken van autogordels. De VVN-campagne loopt af op 15 november maar daarna zul len de regiopolitie en de Koninklijke Marechaussee op Walcheren blijven letten op het gebruik van autogordels. De controle wordt onderdeel van het gericht verkeerstoe zicht - dat tot nu toe vooral de snelheid op de wegen in de gaten houdt. „Mensen klagen naar aanleiding van het gvt wel eens dat de automobilist bijna niets meer mag op Wal cheren," zegt A. den Boon, in zijn functie van voorzitter van Veilig Verkeer Nederland, dis trict Zeeland. „Maar ik denk maar, hoe meer mensen kla gen over het toezicht, hoe beter." De resultaten van het gvt, dat in mei op Walcheren van start ging, noemde Den Boon 'rustgevend'. Het aantal dodelijke verkeers slachtoffers in Zeeland is gedaald. Vorig jaar om deze tijd waren er 34 verkeersdoden gevallen, dit jaar zijn dat er 27 geweest. De daling van twintig procent is echter alleen toe te schrijven aan het gebied boven de Westerschelde. In Zeeuwsch-Vlaanderen is het aantal verkeersdoden met zeventien gelijk gebleven. Hennekij: „Daaruit blijkt dat er iets aan de wegen moet gebeuren. Met gedragsbeïn vloeding alleen kom je er niet in Zeeuwsch-Vlaanderen." Een gitarist en een saxofonist presenteren zaterdag 22 okto ber de nieuwe menukaart van Desafinado in Middelburg. Dat kan, omdat alle gerechten op de kaart van het jazz-café-res- taurant zijn vernoemd naar bekende en minder bekende nummers van bestaande jazz- componisten. Als extraatje kunnen de gasten van Renny en Gré Minnaert tijdens de menupresentatie genieten van een privé-wijnpoeverijtje aan hun tafel. „Je moet af en toe iets speci aals doen," verklaart Renny Minnaert zijn idee van een muzikale menukaart. Minnaert begon zijn jazz-café-restaurant zo'n zes maanden geleden aan het Middelburgse Koorkerk hof. „Ik vind als je iets nieuws opzet in Middelburg je iets aan de stad moet toevoegen. Res taurants waar je een biefstuk met friet kunt eten zijn er al genoeg. Bovendien ligt ons restaurant niet op een locatie waar grote mensenmassa's vanzelf naar toe stromen. Dus moet je af en toe iets doen waardoor mensen gericht naar je toe komen." Samen met zijn chefkok Paul Reinieren heeft Minnaert een aantal weken besteed aan de nieuwe menukaart. „Het is een heel uitzoeken geweest, weken van zoeken, veranderen, zoe ken, veranderen. We hebben er heel wat boeken voor door gespit. Ook mijn broer en onze pianist hebben meegeholpen jazz nummers uit te zoeken. Paul koos er de gerechten bij, of kwam zelf met een gerecht waar wij een nummer bijzoch- ten dat er zo veel mogelijk op terugsloeg. Volgens mij is het redelijk goed gelukt. Bijvoor beeld een vissoep heet 'Sea Journey', de steeds wisselen de soep van de dag heet 'Criss WBrnm Renny Minnaert. Cross', een zomersalade 'Sum mertime'. Het paradepaardje op de menukaart - een bloem lezing uit de Zuidamerikaanse keuken, zoals Paul het noment - hebben we 'It's the talk of the town' gedoopt." Ook de indeling van de menu kaart is aangepast aan het the ma muziek. De voorgerechten staan onder het kopje 'Intro', de hoofdgerechten staan onder 'Chorus', de bijgerech ten onder 'Bridge' - een soort tussenstuk dat in veel jazz nummers wordt gebruikt - en de nagerechten heten 'Coda'. „Zo zijn de mensen gewoon iets langer met de kaart bezig dan normaal. Ik ben nu benieuwd hoe de mensen gaan bestellen. Of ze de titel van het stuk zullen gebruiken of de Spaanstalige omschrijving van het gerecht. Misschien dat een jazzliefheb- der de titel gebruikt en er bij vraagt het stuk te laten horen. Alleen zijn niet alle titels even geschikt om tijdens het eten draaien." Zaterdag 22 oktober serveert Desafinado een speciaal samengesteld introductie menu. Bij het voor-, hoofd- en nagerecht kunnen de gasten die avond aan tafel drie wijnen proeven en de lekkerste uitkie zen om bij het gerecht te gebruiken. „Dat is gewoon een leuk extraatje, dat we mis schien wel vaker zullen doen. Zo kunnen mensen een beetje meer te weten komen over de wijnen en waarom ze bij een bepaald gerecht passen, zon der dat ze naar een hoogdrem pelige, officiële wijnproefa vond hoeven." Vanaf onge veer 22 uur nemen Ton van de Geijn en Ben Boogaard hun muziekinstrumenten ter hand om een aantal van de num mers die op de menukaart zijn te vinden ten gehore te bren gen. Kruiwagen - Tussen 30 sep tember en 7 oktober zijn bij de politie in Middelburg de volgen de zaken afgegeven: fietscom puter; zilveren naamplaatschake larmband; cassettebox met twaalf cassettebandjes; kruiwa gen; dameshorloge met zwart bandje; diverse fietsen; gouden ring met robijn en saffiertjes; diverse sleutels; linnen tas met blauw gympak. De Rotterdamse haven is nog steeds de nummer-één haven van de wereld. Per jaar passeert een kleine 300 miljoen ton aan goe deren de Maasmond. Lang zal het echter niet duren voordat de nummer twee in overslag, Singapore, de koppositie overneemt. Maar daar zal Rotterdam niet echt wakker van lig gen. Singapore is immers geen directe bedreiging. Sterker nog: hoe meer schepen de Aziatische havens uitvaren - Europa in - hoe meer werk er is voor de Rotterdamse havenbedrijven. Het is dan ook voor de toe komst van belang de leidende Europese positie uit te bouwen. Het 'Havenplan 2010' fungeert hiervoor als blauwdruk. door drs. R.J.C. Schieman De concurrentiebasis bij de overslag van lading en vracht is in de loop der tijd veran derd. Tegenwoordig vindt er daadwerkelijk strijd plaats over vervoersstromen. Klanten en lading dienen zich niet langer automatisch aan. De mouwen moeten weer worden opge stroopt. Maar dat is Rotterdam wel gegeven: geen woorden maar daden! De grote concur rentieslag zal de komende jaren zich afspelen rond het containervervoer. De container wordt vandaag de dag gezien als de ideale verpakkingsvorm voor vracht. Hong Kong en Singapore voeren met verve de wereldrang lijst van containeroverslag aan. Rotterdam is met 4,1 miljoen TEU's (Twenty Feet Equivalents Units: de maat van de kleinste van de twee standaardcontainers) goede vierde. Op Europees niveau is het echter met lengte containerhaven nummer-één. Een voorsprong is en blijft relatief en tijdsge bonden. Daarom zal Rotterdam haar best moeten blijven doen de aantrekkelijkheid te behouden. Ze kan dit bereiken door capaci teitsuitbreiding zodat grote overslagbedrij ven zich gaan vestigen in Rotterdam, door infrastructurele aanpassingen zodat het wegennet niet verstopt raakt en doorstro ming van de lading kan plaatsvinden via het achterland én door aanwending van 'state of the art technology' (de laatste technologi sche snufjes). Zoals gezegd kan door techno logische hoogstandjes de produktiviteit wor den verhoogd. Wie een der Rotterdamse containerterminals bezoekt waant zich in de volgende eeuw. Je ziet nauwelijks noest wer kende havenarbeiders: 'Automatic Guided Vehicles', oftewel computergestuurde robots, vervoeren de containers chauffeur loos en schadevrij weg. Net als Hamburg, Antwerpen en Zeebrugge werkt Rotterdam aan vergroting van haar capaciteit. Dat gebeurt door het aanleggen van een nieuwe Maasvlakte van 1250 hecta re. Rotterdam kampt momenteel met een gebrek aan ruimte maar wil haar klanten geen 'neen' verkopen. Daarom is de haven onlangs een samenwerkingsverband aange gaan met de haven van Vlissingen. De bescheiden 125 hectare die in het haven- en industriegebied Vlissingen-Oost geschikt wordt gemaakt voor de vestiging van over slagbedrijven biedt Rotterdam uitkomst. Voor Vlissingen betekent het een welkome vergroting van de economische activiteit en werkgelegenheid. Het belang van de Rotterdamse haven voor de Nederlandse economie is enorm. Met een toegevoegde waarde van 50 miljard gulden draagt de haven voor maar liefst 11 procent bij aan het Bruto Nationaal Produkt. Het is daarom van groot economisch belang de verbindingen met het achterland te verbete ren. Dat betekent dat voort gemaakt dient te worden met het oplossen van het filepro bleem en het verbeteren van de railverbin dingen. De Rotterdamse (en Vlissingse) haven kan met een gerust gevoel de 21ste eeuw ingaan als ze tijdig weet in te springen op nieuwe marktontwikkelingen. 'Value added logistics' - het scheiden, hergroeperen, barcoderen, assembleren, opslaan en distribueren van goederen op eigen terrein - is één van die ontwikkelingen. Geen woorden, maar daden dus. De autogordelsimulator draait op de kop. De GGD-Zeeland en de Neder landse Hartstichting organise ren in november rondleidin gen door een aantal super markten op Walcheren. Tij dens de rondleiding vertelt een diëtist de deelnemers de spelregels van gezonde voe ding. Onder het motto 'Vul je mand met verstand' vinden rondleidingen plaats in filialen van de Albert Heijn in Vlissin gen en Middelburg en de C1000 in Arnemuiden. De rondleiding begint met een algemene inleiding over de richtlijnen van een gezonde voeding. Daarna gaat de dië tist met de deelnemers de schappen langs. Bij verschil lende voedingsmiddelen zoals bijvoorbeeld boter, kaas, sauzen, koek of gebak geeft de diëtist informatie over de eigenschappen van de produk- ten. Zo wordt ingegaan op de ver schillende soorten vet en de informatie op de verpakking. Speciale aandacht wordt besteed aan vis en visproduk- ten. Renée Poelman, werkzaam bij de GGD-Zeeland en coördina tor van het project: „De bood schappen die je elke dag doet, schaf je vaak uit gewoonte aan. Door de vele verschillen de produkten is het voor veel mensen moeilijk een bewuste keuze te maken. Door informa tie te geven op de plek waar je het eten koopt, wordt het maken van een verantwoorde keuze een stuk gemakkelijker. Bovendien krijgen de deelne mers de kans om vragen te stellen voer voeding, terwijl ze de produkten bij de hand heb ben. Zo leer je op een leuke manier waar je bij het bood schappen doen allemaal op kunt letten." De rondleidingen vinden plaats in de Albert Heijn in Vlissingen op woensdag 2 november om 9.30 uur en in de Albert Heijn in Middelburg om 13.30 uur. Woensdag 9 november is er een rondleidng in de C1000 in Arnemuiden van 15 tot 16.30 uur. Belang stellenden kunnen zich tot 28 oktober opgeven bij de GGD- Zeeland in Goes. onderhevig. Het volgen van bij- en nascholingscursussen is volgens hem noodzakelijk om alle behandelingsmetho den te kunnen blijven beheer sen. Naast het toepassen van de klassieke fysiotherapeutische behandelingen heeft Van der Plank zich gespecialiseerd in onder meer sportfysiothera- pie, osteopathie en knieschijf problemen. Van der Plank heeft deze specifieke ervaring opgedaan als clubfysiothera peut bij de amateurvoetbal club V.V. Kloetinge. Wim-Kees van der Plank begint met ingang van 1 november een zelfstandige praktijk voor fysiotherapie en osteopathie in Middelburg. Eerder werkte Van der Plank in dienstverband. Van der Plank zegt al geruime tijd met plannen voor een eigen praktijk te hebben rond gelopen. Nu is het zover dat hij aan de slag kan in zijn behan delruimte aan huis aan de Veersesingel. Volgens Van der Plank is de fysiotherapie voort durend aan verandering In de Prins van Oranje in Goes vindt woensdag 26 oktober de NT2-conferentie 'Taalv'aardig' op weg in Zeeland' plaats. De conferentie is bedoeld voor alle scholen voor basis-, speci aal en voortgezet onderwijs die te maken hebben met allochtone leerlingen. De con ferentie is de zesde provinciale bijeenkomst uit een reeks van zestien die het vervolg is op de landelijke NT2-conferentie in Amsterdam in februari dit jaar. Ze wordt georganiseerd in opdracht van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen. Het NT2-project houdt zich bezig met de problematiek van het leren van Nederlands als tweede taal. NT2 wil bereiken dat allochtonen die zich in Nederland vestigen niet aan de rand van de samenleving blijven staan met alle negatie ve gevolgen vandien, maar in alle opzichten met behoud van de eigen identiteit ervan deel kunnen uitmaken. Beheersing van de Nederlandse taal is daartoe de sleutel, vindt de Projectgroep NT2. Wie de taal in redelijke mate beheerst, kan bijvoorbeeld een opleiding volgen, heeft betere kansen op de arbeidsmarkt en kan deel nemen aan het democratisch besluitvormingsproces. Volgens NT2 staat of valt alles, wat de Nederlandse samenle ving op de rails zet om alloch tonen in Nederland te laten integreren, met hun beheer sing van de taal. Het gaat daar bij volgens de projectgroep om honderdduizenden alloch tonen die zich in Nederland bevinden en om tienduizenden die zich hier jaarlijks vestigen. Sinds vijf jaar wordt onder lei ding van de Projectgroep NT2 gewerkt aan de ontwikkeling van NT2-methoden en midde len en aan het ingreren ervan in allerlei vormen van onder wijs. De rijksoverheid stelt daarvoor jaarlijks een aantal miljoenen guldens beschik baar. De resultaten tot nu toe en de verdere uitwerking van NT2 in de komende jaren staan centraal tijdens de conferentie 'Taalv'aardig' op weg in Zee land'. De familie Pietersen woont al lange tijd in Pietersburg. Pieter Pietersen is er zelfs ge boren. Hij heeft er altijd gewoond. Op een dag verhuist de familie Pietersen naar Randstad, erg ver van Pietersburg. Pieter voelt zich bedroefd. Hij moet zijn beste vriendjes Jeroen en Tonnie achterlaten. Ook moet hij afscheid nemen van zijn school, van zijn favoriete klimboom, zijn tuin, zijn huis en van zijn kamer. Het lijkt erop dat hij alles waar hij van houdt moet achterlaten, behalve zijn moeder, zijn vader en de hond Boris. Drs. Henk C.M. Hermans Als ze met de auto Pietersburg verlaten, voelt Pieter zich eenzaam en bang. „Laten we het als een groot avontuur zien", zegt Pieters vader. „Denk eens, hoe spannend het is om in een nieuwe buurt te wonen. Je kunt er heel veel nieuwe vriendjes maken!" Pieter geeft geen antwoord. Hij doet erg zijn best om niet te huilen. „Verhuizen is helemaal niet opwindend of avontuurlijk", denkt hij. „Ik vind het vreselijk. En waarom moet ik nieuwe vrienden maken? De vriendjes die ik heb zijn toch prima! Ik durf te wedden dat al le kinderen in Randstad gemeen en onvrien delijk zijn. Wedden dat ik er nooit een vriend zal vinden." Naarmate de familie Pietersen dichter bij hun nieuwe huis komt, voelt Pieter zich be droefder: hij raakt er steeds meer van over tuigd dat het een afschuwelijke plek is om te wonen. Eindelijk komt de familie Bietersen aan bij hun nieuwe huis. „Het nieuwe huis ziet er wel leuk uit", denkt Pieter. „De tuin is groter...en er staan enkele bomen waarin ik fijn kan klimmen. Mijn kamer is groter en zonniger. En de kelder is groot genoeg voor mijn trein en de tafeltennistafel. Maar het oude huis vind ik beter. En ik mis Jeroen en Tonnie... Ik wou dat ze hier waren om met me te spelen." Pieter heeft niemand om mee te spelen, dus speelt hij meestal met Boris in de tuin. Ze spelen krijgertje en verstoppertje en meer van zulke spelletjes. Pieter voelt zich niet ge lukkig. „Niet dat ik het niet leuk vind om met Boris te spelen", zegt Pieter tegen zichzelf, „maar het wordt wat vervelend omdat hij niet tegen me kan praten." Vaak als Pieter met Boris aan het spelen is, kan hij andere kinderen in de tuin naast hem horen spelen. Ze spelen er verstoppertje en tikkertje en an dere spelletjes. Soms als Pieter moe is van het spelen met Boris, klimt hij in een boom om naar hen te kijken. „Er moeten hiernaast een jongen en een meisje wonen. En nog wat meer jongens en meisjes aan de over kant. En nog anderen in de buurt", denkt Pieter. „Tjonge, het lijkt erop dat ze plezier hebben. Maar ja, zij kennen elkaar allemaal en mij kennen ze niet. Ze zullen waarschijn lijk rot tegen me doen. Behalve Boris heb ik trouwens toch geen vrienden nodig". „Waarom ga je niet met die andere jongens en meisjes spelen?" vraagt Pieters moeder soms. „Omdat ze me niet hebben gevraagd om met hen te spelen", antwoordt Pieter dan. „Bovendien zijn ze waarschijnlijk ge meen en onvriendelijk. Waarom moet ik vriendschap met hen sluiten. Als ze vrienden willen zijn, komen ze maar naar mij toe". Iedere dag klimt Pieter in zijn boom en kijkt, hoe de andere kinderen plezier hebben en elke dag voelt hij zich eenzamer en eenza mer. Op een dag, gaat Pieter naar buiten om krij gertje te spelen met Boris. Maar Boris is ner gens te vinden. „Boris..! Boris..! Waar ben je!" roept Pieter luid. Hij zoekt alle favoriete schuilplekjes van Boris af. Achter de rozen struiken, onder de heg, bij de klimop. Maar Boris is er niet. „Heb je Boris gezien, mam?" roept Pieter terwijl hij het huis binnenrent. „Nee, ik heb hem de hele middag niet ge zien", antwoordt moeder. „Denk je dat hij is weggelopen en terug is gegaan naar Pietersburg?" vraagt Pieter. „Ik wed dat hij is weggelopen om zijn vrienden weer te zien. Hij heeft zoveel vrienden in Pietersburg. Hij mist hen waarschijnlijk zo erg, dat hij heeft besloten om weer bij hen dan te gaan wo nen. Ik zou dat ook wel willen." „Nou, Pieter, rustig maar", zegt mevrouw Pietersen. „Boris is waarschijnlijk alleen de nieuwe buurt gaan verkennen. Ik weet zeker dat hij voor het eten thuis zal zijn. Als hij nog niet terug is als pa thuiskomt, gaan we hem met de auto zoeken." „Ik geloof er niks van dat hij de buurt aan het verkennen is", denkt Pieter terwijl hij de tuin inloopt. „Ik weet zeker dat hij weggelo pen is om weer bij zijn oude vriendjes te zijn. Ik wou dat ik weg kon lopen om bij mijn oude vriendjes te zijn. Ik zal nog een keer de tuin doorzoeken. Misschien kan ik het beter zien als ik in een boom klim." Pieter klimt hoog in de boom. Hij kijkt de tuin rond en werpt een blik in de aangrenzende tuin. „Jee!" verslikt hij zich. „Daar speelt Boris met een andere hond en al die kinderen!" „Boris!" roept hij. „Wat doe je daar? Kom onmiddellijk terug!" De jongens en meisjes stoppen met hun spel en kijken naar Pieter. „Wat vervelend om in het middelpunt van de belangstelling te staan", denkt deze. „Ach, kom op, laat hem blijven. Hij maakt plezier met ons", zegt het buurmeisje. „Hij heeft vriendschap gesloten met onze hond Boef... ze hebben de hele middag samen ge speeld." „Nou, dan mag hij wel blijven", zegt Pieter. „Hé" zegt de buurjongen, „heb je zin om met ons te komen spelen?" Pieter is verbaasd. „Ik weet niet of dat wel kan", antwoordt hij. „Zie je wel", zegt de jongen tegen zijn zusje, „ik heb je wel gezegd dat hij onvriendelijk is." „O, maar ik ben niet onvriendelijk!" zegt Pieter. „Ik dacht alleen dat jullie misschien niet met mij wilden spelen." „Maar telkens als wij jou in die boom zagen zitten, of zagen dat je Boris uitliet, had je een grote frons op je gezicht", antwoordt de jongen. „Dus dachten we dat je geen vriendje wilde zijn." „En ik dacht dat jullie onvriendelijk waren, omdat jullie me niet vroegen om mee te doen," zegt Pieter. „Jee, dat is vreemd. Als jullie even wachten, klim ik naar beneden en kom ik naar jullie toe." Pieter voelt zich ge lukkig als hij uit de boom klimt en naar de buren holt. „Ik denk dat je geen vrienden kunt maken door in een boom te zitten kla gen", zegt hij tegen zichzelf. „De beste ma nier om vrienden te maken, is zelf vriendelijk te zijn!" Angelique de Visser (links) en Angelique Pipping in het nieuwe kantoor van AMZ. Reisbureau AMZ heeft afgelo pen zaterdag open huis gehouden in de nieuwe vesti ging in de Coosje Busken- straat in Vlissingen. Het reisbureau vertrok eind september van de Walstraat naar het nieuwe kantoor, dat zaterdag officieel is geopend. Het reisbureau was sins 1975 gevestigd in de Walstraat. En hoewel het gebied na de reconstructie van het wegdek er weer goed uitziet, vond AMZ het toch merkbaar dat de omstandigheden op die locatie voor het reisbureau niet opti maal waren. Het nieuwe kantoor is goed bereikbaar en heeft parkeerge legenheid voor de deur. Door de nieuwe inrichting hebben de klanten meer privacy en kan ongestoord worden gepraat zonder dat anderen daarvan hinder ondervinden. Met de verhuizing is de dage lijkse leiding van de Vlissingse vestiging in handen gekomen van Angeligue de Visser. AMZ Reisbureau is een dochteron derneming van touringcarbe- drijf AMZ Borssele. Behalve in Vlissingen zijn er ook kantoren gevestigd in Goes en Middelburg. In de Middelburgse Lange Delft hebben Ron Bouwman en Michel van Dis de derde vestiging van Bouwman Cadeau geopend. In het pand waar voorheen een herenkle dingzaak was gevestigd staan nu talloze cadeau-artikelen uitgestald. „Niet alleen de sor tering is breed maar ook de prijzen zijn er van laag naar hoog. ledereen moet bij ons kunnen slagen", legt Ron Bouwman uit. Vijf jaar geleden nam Ron Bouwman in Domburg een kleine winkel van zijn ouders over waar hij direct een geschenkenwinkel van maak te. Drie jaar geleden opende hij samen met Michel van Dis een tweede zaak aan het Scheldeplein in Vlissingen. Nu is Middelburg aan de beurt om kennis te maken met de handel van Bouwman en Van Dis. De sortering van Bouwman Ca deau bestaat uit oud-grenen kasten, woonaccessoires en geschenken in alle denkbare prijsklassen. „Onze collectie geschenken vormt het groot ste deel van de uitstalling. We hebben ondermeer veel pluche knuffels van de betere kwaliteit, porseleinen poppen maar ook serviesgoed en speeldozen", vertelt Bouw man. Het motto van Bouwman en Van Dis dat er een grote diver siteit voor een groot publiek moet zijn is, niet alleen aan de uitstalling maar ook aan de prijs te zien. Bouwman: „Het is de bedoeling dat iedereen bij ons terecht moet kunnen. Een kind moet hier met een kleine portemonnee ook een cadeau tje voor zijn moeder kunnen kopen". vanaf De nieuwe NBBS wintersportgids is uit. Kom m snel halen, want ook dit jaar staat-ie boordevol met voordelige skivakanties. W aaronder bovenstaande aanbieding (incl. 6-daagsc skipas en I week logies). Kom langs via de zwarte piste. Vlissingen, Aagje Dekenstraat 10, tel. 01184 - 17510 Het Walcherse Pijprookgilde, dat 1 mei dit jaar het Nationaal Kampioenschap Pijroken 1994 organiseerde, viert 2 novem ber het éénjarig bestaan. In Braai-Tapperij De Mug in Mid delburg begint om 21 uur een pijprookwedstrijd. De deelne mers, die blijkens de voorin schrijvingen niet alleen uit Zeeland komen, en hun sup porters zullen voorafgaand aan de wedstrijd gezamenljk een mosselmaaltijd nuttigen. De wedstrijdpijprokers worden voorzien van een houten Pier re Cardin pijp en drie gram tabak. Alle pijpen worden door de deelnemers tegelijkertijd gestopt. Daarvoor hebben ze vijf minuten de tijd. Vervol gens moeten de deelnemers binnen een minuut en met ten hoogste twee lucifers de pijp aansteken. De tijden worden per computer bijgehouden. De kunst is de pijp zo lang mogelijk brandende te hou den, waarbij de tijden - zo leer de de ervaring tijdens eerdere wedstrijden - kunnen uiteenlo pen van twee minuten tot twee en een half uur. De wedstrijd wordt gerookt volgens het reglement van de nationale en internationale kampioen schappen, waarbij een jury nauwlettend toezicht houdt op de naleving daarvan. Naast de nodige pijprookarti kelen is er een verzilverde mossel op een marmeren voet voor de eerste, tweede en der de prijswinnaar. De leden van het Walcherse Pijprookgilde doen regelmatig mee met wedstrijden elders. In het eerste levensjaar van het gilde bezochten leden wed strijden in onder meer Noord- wijkerhout, Vugt, het Belgi sche Sint Niklaas en het Franse Rheims. Vier rokers namen in oktober deel aan het Wereld kampioenschap in Kopenha gen. Daarnaast roken deJeden een .wedstrijdje tijdens de maandelijkse gildezittingen, beurtelings uit een houten en een stenen pijp. Het gilde kent geen ballotage-commissie. r

de Vlissinger | 1994 | | pagina 13