Provincie Zeeland 'Meeste haar op de buis is nep' Totalsloep op de Thames ingewijd Gele trui voor goede slagzin Toerisme onder de loep Herfstweek Burgpromenade met dagelijks een thema Heieen de Nooij wil klanten verwennen Integratie gehandicapten Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 01180 31392 Proefproces Friesland en Gelderland zijn de voornaamste concurrenten van Zeeland op de toeristische markt. De watersporter in Zeeland besteedt meer dan een water sporter elders. De visserijdagen in Breskens en het Vlissingse Straatfestival zijn de enige evenementen in de provincie die meer dan 100.000 bezoekers trekken. Dit en meer is te lezen in het onderzoeksrapport Toerisme en Recreatie in Zeeland 1988-1993 Betonnen fietspaden IN BEROEP SCHOONHEIDSSALON EEN LANG GEKOESTERDE WENS Directie Milieu en Waterstaat Provincie Zeeland Kennisgeving Ontwerp-vergunning Koninklijke Schelde Groep Wfflfflk Woensdag 12 oktober 1994 DE FAAM - DE VLISSINGER 13 Abdij Nieuws Medewerkers van Dustoch aan de eigen koffiebar Een paar kleuters proberen en thousiast een blokkenkar uit. Van achter een kopje koffie houden de ouders dit in de gaten. Een vader schiet achter z'n koffie vandaan om een keramieken eend te red den van de ondergang uit de grijp grage vingers van z'n driejarige dochter. Anderen bekijken de in de glazen vitrines tentoongestelde keramieken schalen, vazen en an dere voorwerpen om te zien of er iets van hun gading bij is. Een me vrouw besluit tot de aankoop van een stenen poes. Verkoopster Wendy slikt in de haast een hap brood weg, legt haar boterham aan de kant en pakt de poes voor zichtig in terwijl ze tegen de klant uitroept: "ja, die rooie, die vind ik zelf ook heel mooi". Harm-Jan is ondertussen bezig met de afwas en Jeroen onder breekt het opnemen van de voor raad om even met een koffieklant af te rekenen. Een tafereel wat zich af zou kun nen spelen in iedere winkel, in ie dere koffieshop. Het aardige is dat het hier gaat om de combina tie kadowinkel/galerie annex kof fieshop. Het bijzondere is dat het win kelpersoneel verstandelijk ge handicapt is. Het kan dus toch, zoals blijkt aan de Korte Geere 16 in Middelburg. Dustoch is trouwens ook de naam van de winkel/koffieshop. ZIG-prijs Dustoch is een van de drie projec ten die 14 oktober in aanmerking komen voor de Zeeuwse Prijs Be vordering Integratie Gehandicap ten, ZIG-prijs. De prijs is een er kenning voor een persoon of organisatie die zich het vorig jaar op uitmuntende wijze verdienste lijk heeft gemaakt voor de integra tie in de Zeeuwse samenleving van mensen met een handicap. Het bezoekerscentrum Poppen- damme in Grijpskerke van de Stichting Ambrosius en speeltuin vereniging Meiveld uit Middelburg maken eveneens kans op de prijs. Het bezoekerscentrum Poppen- damme hoort bij de imkerij. Indivi duele bezoekers en groepen met en zonder handicap kunnen er educatieve piogramma's volgen. Bij de bouw en inrichting van het centrum is van meet af aan reke ning gehouden met gehandicapten en zijn speciale voorzieningen aan gebracht. Speeltuinvereniging Meiveld is er op gespitst dat alle kinderen, ge handicapt of niet, er samen kun nen spelen. Talrijke vrijwilligers hebben kans gezien geld los te peuteren voor speelmateriaal en voor de aankoop van materiaal voor bijvoorbeeld het realiseren van een invalidentoilet en de aan leg van brede paden. De speeltuin ligt in een woonwijk. Behalve de kadowinkef/koffieshop runnen de medewerkers van Dus toch ook nog een bewaakte fiet senstalling in combinatie met openbaar toilet. Dustoch is een ini tiatief van de werkgroep gehandi capten Walcheren. De bekendmaking van de prijswinnaar en de prijsuitrei king vindt plaats in de Con certzaal in Zierikzee. Burgemeester Asselbergs van die stad zal de prijs, het bronssculp tuur Etoile van kunstenares Rini Dado, overhandigen. In totaal zijn negen projecten ge nomineerd. De jury spreekt hier voor zijn bewondering uit en laat weten dat alle projecten een waar devolle bijdrage leveren aan de wijze waarop mensen met een handicap in Zeeland "Zeeuw met de Zeeuwen" kunnen zijn. Het bestuur van de Zeeuwse afde ling LOBB, Landelijk Organisatie Bewonerscommissies Bejaarden tehuizen stapt naar de belasting rechter in Den Haag. De LOBB vindt het niet terecht dat bewoners van bejaardente huizen een ingezetenenheffing van het waterschap krijgen op gelegd. Overleg met de water schappen is op niets uitgelo pen. De statencommissie welzijn heeft het standpunt ingenomen dat de rechter maar moet uitmaken wie er gelijk heeft. Vandaar ook dat de provincie bereid is 10.000,- be schikbaar te stellen voor het voe ren van een proces. Over toerisme en recreatie in Zee land is een onderzoeksrapport verschenen. De jaren 1988 tot en met 1993 zijn onder de loep ge nomen. De onderzoeker signaleert een stagnerende tendens in de ontwikkelingen. Verblijfstoerisme Met 168.400 slaapplaatsen is de camping de voornaamste logies- vorm. Het totaal aantal slaapplaat sen in Zeeland bedraagt 272.900; een groei van 12.600 ten opzich te van 1988. De Noordzeebad plaatsen vertoonden de sterkste toename: 7.300. Wat soort ac commodaties betreft zijn de huis jes en appartementen koploper met een aanvulling van 7.200. Ondanks deze groei loopt het aantal overnachtingen volgens de onderzoeker de laatste paar jaar terug, in 1993 waren het er 13,4 min. (dat is overigens net zo veel als in 1992), terwijl voor 1990 14,3 min. overnachtingen in de boeken staan. De terugloop is het sterkst bij het aantal overnachtingen op vaste standplaatsen. Het aandeel van de buitenlanders in de overnachtingen is flink geste gen tot een percentage van bijna 40%. Dat betekent dus dat de Ne derlanders het meer laten afwe ten. Vergelijken we trouwens het huidige aantal overnachtingen (13,4 min.) met de 11,9 min. van het begin van de onderzoeksperio de in 1988, dan heeft er een stij ging plaatsgevonden. De watersport in Zeeland zit in Iguanagroeiend aantal bezoekers de lift. Uit het onderzoek komt naar voren dat 94% van de watersporters bereid is te be talen voor overnachtingsmo gelijkheden in een landelijke omgeving. Ook goede walvoorzieningen zijn van belang omdat veel toervaar- ders graag even de wal opgaan om te winkelen, ergens iets te drinken of te eten of voor een cul turele activiteit. De gemiddelde dagbesteding per boot komt op 121,50; het landelijk gemiddel de bedraagt 113,60. Het bezoek aan de dagattracties loopt over het algemeen genomen terug. Reptielenzoo Iguana in Vlis- singen (70.000 bezoekers in 1993) is de enige uitzondering met een toename van het aantal bezoekers de afgelopen jaren van maar liefst 40%. Het Arsenaal in Vlissingen trok vorig jaar 140.000 bezoekers. Dit is geen jaarcijfer omdat het Arsenaal 28 mei van dat jaar voor het eerst zijn deuren opende. Zeeland telt trouwens maar drie attracties met meer dan 100.000 bezoekers per jaar. Behalve het Arsenaal zijn dat Miniatuur Walche- Tot eind november krijgen vijf tegelfietspaden in Midden-Zee land een betonnen verharding. In totaal gaat het om bijna 5,5 kilometer. Op Zuid-Beveland worden de fiets paden aan weerskanten van de weg Vierwegen-Kruiningen en van de weg Kapelle-Vierwegen onder handen genomen. Verder wordt het fietspad 's-Gravenpolder-Goes bij het viaduct en Yerseke-Kruinin- gen bij Zanddijk van een betonlaag voorzien. Op Walcheren wordt het fietspad Sint-Laurens-Oostkapelle aange pakt. Daar gaat het om 570 meter ter hoogte van de Hondegemse- weg. Fietsers worden er tijdens de werkzaamheden omgeleid via de Noordweg en de Ds. Van Wouwe straat. Op de fietspaden Vierwegen-Kruin ingen en Kapelle-Vierwegen wordt het werk in stukjes geknipt, waar door de delen waar nog niet wordt gewerkt langer beschikbaar zijn. Op de plaatsen waar dan wordt ren (130.000) en Delta Expo (368.000). Economisch belang Het economisch belang van de sector recreatie en toerisme neemt steeds meer toe. In 1993 is er voor 1,4 miljard in be steed. De verwachting is dat de bestedingen zullen toenemen tot rond de 1,7 miljard in 1997. Op dit moment is de sector goed voor 10.000 arbeidsplaatsen. Om dat een aantal mensen in deeltijd werkt, verdienen 13.000 mensen er hun boterham. Het toerisme heeft een aandeel van 10% van de werkgelegenheid in Zeeland. Het onderzoeksrapport is gra tis verkrijgbaar bij het infor matiecentrum van de provin cie, Abdij 9 in Middelburg, tel. 01180-31400. gewerkt moet het fietsverkeer steeds de rijbaan oversteken om van het fietspad aan de andere kant van de weg gebruik te ma ken. De oversteken worden zo ge kozen dat de veiligheid zo min mo gelijk in het geding komt. Van de hoofdrijbaan is tijdens het werk steeds maar één rijstrook beschikbaar. Waar (bestemmings)verkeer de fietspaden moet kruisen wordt in overleg met de aanwonenden ge zocht naar de gunstigste oplos sing. Nadat het beton is gestort, kun nen fietsers het pad al weer vlug gebruiken. Voor het kruisende zwaardere verkeer, zoals auto's en tractoren, duurt het ongeveer drie weken voor zij er weer ge bruik van kunnen maken. Eigenaren en gebruikers van per celen die achter de fietspaden lig gen, kunnen voor zover zij niet zelf worden benaderd voor het vin den van creatieve oplossingen, contact opnemen met de opzich ter van de provinciale directie mi lieu en waterstaat. De opzichter zit op het terrein van de firma Ko- le, Rijksweg 3a, Kapelle, telefoon 06-52608140. De Besliscommissie ABW (Al gemene Bijstandswet) komt dinsdag 18 oktober, aanvang 15.30 uur, bijeen voor een openbare zitting. Een inwoner van de gemeente Middelburg is het niet eens met een eerder besluit van zijn ge meentebestuur over zijn uitkering en is in beroep gegaan bij de pro vincie. Zowel de Middelburger als zijn gemeentebestuur krijgen de gelegenheid hun standpunten mondeling toe te lichten ten over staan van de commissie. De zitting is in het provinciehuis, Abdij 6 in Middelburg. Andermaal demonstreren de winkeliers van de Nieu we Burg hoe uniek hun straat is. Dat gebeurt ook nu weer tijdens de Herfst week waarbij de onderne mers elke dag een ander thema beschouwen. Zater dag 15 oktober begint de Herfstweek en precies een week er na wordt de 1994- editie van de Herfstweek beëindigd. De openingsdag staat hele maal in het teken van de mode. Twee keer wordt er een show gelopen. Daarbij moet de mode van de zaken Avalon, Bijleveld, Corrin's Mode, De Blauwe Winkel, Intersport, Josiasse en Schoenmode De Arend volledig tot haar recht komen. Maandag is benoemd tot Ambachtendag waarbij Zeeuwse babbelaars worden gebakken, een touwslager, een mandenvlechter, een stoelen- matter en stoelenvlechter actief zijn. Verder is er een koperslager en een glazenbla zer. Tijdens de Visserijdag op dinsdag 18 oktober is een gar- nalenpelster aan het werk te zien en een nettenboeter toont hoe miniatuurtjes te maken zijn. Twee viszaken komen naar de Burgpromenade met allerlei soorten vis en De Huif kar laat het publiek mosselen proeven. Het produktschap voor Vis is eveneens aanwezig om voorlichting te geven. Ook de jeugd krijgt aandacht, 's Woensdags (de 19e) kan de jeugd naar hartelust met Lego stenen spelen. En wie het mooiste bouwwerk volgens de jury heeft gemaakt krijgt na afloop een wisselbeker mee en mag zich Legokampioen van Middelburg noemen voor een jaar. Ook op de vrijdag kan de jeugd tekeer gaan. Dan staat er namelijk een klim- en kleef- wand. Wie een stuk antiek in huis heeft kan dat op donderdag laten taxeren door B. Witte en medewerkers. Wie er daarna vanaf wil kan het stuk inbren gen voor een veiling die om 19 uur begint. Traditioneel wordt de Herfstweek besloten met een Boekendag met inbreng van Fanoy en Loek's Boekhan del op zaterdag de 22e okto ber. De winkeliers in de Burgpro menade zijn ooit begonnen met een Herfstweek om zich te onderscheiden van andere winkelstraten in de stad waar het grootwinkelbedrijf veel ruimte voor zich opeist. De Herfstweek wordt ge opend met modeshows. ft»***» Ze had altijd gewerkt als secretaresse, maar het schoonheidswerk trok eigen lijk veel meer. „Daar kun je wat mee". En nu is het dan zover. Heieen de Nooij heeft sinds kort een eigen schoon heidssalon. In haar woonhuis Wyenburg 46 in Vlissingen heeft ze een kamer op de eer ste verdieping ingericht als schoonheidssalon. Onder de naam De Verwennerie tim mert ze nu aan de weg om klanten te trekken. „De naam is bewust gekozen", legt de 38-jarige schoonheids specialiste uit. „Het is een beetje Zeeuws en dekt de lading. Ik hou er namelijk van om mensen te verwennen. Ik masseer graag en dat doen niet zoveel schoonheidsspe cialistes". Heieen De Nooij verhuisde een jaar geleden van het Noord hollandse Weesp naar Vlissin gen omdat haar man een baan kreeg als opzichter in het Nol- lebos. In haar vorige woon plaats verdeelde ze haar tijd tussen het huishouden en een baan als secretaresse. „Ik was toen al begonnen met de opleiding schoonheidsspecia liste". In Middelburg maakte ze de cursus af en vlak voor de zomer behaalde ze het diplo ma. Ze liet er verder geen gras over groeien en stapte vrij snel na de diploma-uitreiking naar de Kamer van Koophandel om haar nieuwe bedrijf te laten inschrijven. ..Ik wil anders werken dan anderen", zegt ze een aantal keren, met de onmiddellijke toevoeging dat ze daarmee niet wil zeggen met kop en schouders boven haar colle ga's uit te steken. „Met een eigen benadering kun je je onderscheiden". Ze noemt vervolgens ook het merk Clau de Lagny waarmee ze werkt in haar salon", Hoewel ze geen kinderen heeft mag haar werk terrein niet te groot worden, oordeelt ze. „Ik heb niet de ambitie om ooit een gigantisch grote salon in de stad te ope nen. Ik denk er eerder aan om als het nodig is naar een grote re woning te verhuizen". Volgens de nieuwe Zeeuwse kijken mensen nog te vaak op een verkeerde manier naar een schoonheidsspecialiste. „Ze zien ons te veel als een visagis- te. Nou hoort dat opmaakwerk ook wel bij ons werk, maar we zijn er veel meer voor om men sen van kwaaltjes af te helpen. Daarbij hoort ook het massa- gewerk. Daardoor krijgen de mensen veel meer rust". f Het winkelcentrum in de Vlis singse wijk Papegaaienburg is een kapsalon rijker. Ch.R. Temsamani, die al zestien jaar een kapperszaak in de Schel- destraat heeft, opende vorige week zijn nieuwe Hairstyling- shop Temsamani. De bedrijfs filosofie van Temsamani is een goede sfeer en kwaliteit. Met het openen van een twee de zaak is Temsamani niet over één nacht ijs gegaan. Temsamani: „Toen het winkel centrum werd gebouwd, is mij al aangeboden hier een zaak te openen. Omdat het toen voor namelijk een landbouwgebied was heb ik dat niet gedaan. Toen de wijk al wat meer gestalte kreeg is mij opnieuw een aanbod gedaan, maar nog steeds zag ik het niet echt zit ten. Nu is het hele gebied vol gebouwd en loopt het winkel centrum goed. Het moest er dus nu maar van komen". In de hairstylingshop staan vier kapstoelen, niet alleen voor een knipbeurt maar ook voor haarinweving en toupet- jes op maat. Temsamani: „Ik heb zelf vijf jaar in Hilversum voor de omroep gewerkt. Daar heb ik veel ervaring opgedaan met het inweven van haar. Het meeste haar dat je op de buis ziet is nep". Temsamani heeft twee medewerkers aangetrok ken voor zijn nieuwe vestiging - van wie één de leiding heeft over het bedrijf. Zelf zal hij ook regelmatig in de zaak te vinden zijn. Bij Temsamani worden kap sels niet alleen met de ver trouwde schaar gecoiffeerd. „We zijn gespecialiseerd in alle moderne kniptechnieken waaronder ook haarsnijden en haarbranden. Dat is een tech niek waarbij het haar niet met een schaar wordt geknipt maar met een heel klein vlammetje als het ware doorgesneden. Dat is vooral geschikt om dode punten te verwijderen", legt Temsamani uit. Hairstyling shop Temsamani is van dins dag tot en met zaterdag geo pend, een afspraak is niet nodig. Heieen de Nooij in haar net geopende schoonheidssa lon. De Total Sloeproeiclub uit Vlissingen deed onlangs met de sloep Jutlandia mee aan The Great River Race op de Thames in Londen. De club eindigde als 126ste van de 215 deelnemende ploegen. The Great River Race, die voor de zevende keer werd gehouden, is een jaarlijkse roeiwedstrijd van veertig kilometer lang voor originele roeiboten - zoals de Whalers, Werrys, kano's, sloepen en drakenbo- ten. Naast de voornamelijk Britse teams deden nog vier Neder landse, een Zweeds en een Amerikaans team mee. Een min of meer internationaal treffen waar het volgens de Total-ploeg voornamelijk om de sport en in mindere mate om de prestatie ging. De Total Sloeproeiclub deed mee met de 'nieuwe' sloep die, na een ongeluk met de vorige boot, twee maanden geleden werd aangeschaft. De Jutlandia is een originele sloep van een Deens passa giersschip (Jutlandia) uit 1934. Dat schip, dat is inmiddels is gesloopt, heeft alle wereld zeeën bevaren en heeft tijdens de Koreaanse oorlog nog gefungeerd als hospitaalschip. De sloep verkeerde bij de aan schaf nog in originele staat. Het Total-team heeft met behulp van enkele sponsors in korte tijd in de avonduren en de weekeinden de sloep opge bouwd tot wedstrijdboot. De race op de Thames was vol gens het team een mooie start voor deze historische sloep als wedstrijdboot. Ch. Temsamani en zijn medewerkers voor de nieuwe zaak. Wet milieubeheer Aanvraag Gedeputeerde Staten van Zeeland geven kennis van het volgende. Op 14 juli 1994 is bij hen een aanvraag ingediend door Koninklijke Schelde Groep BV te Vlissingen om vergun ning ingevolge de Wet milieubeheer voor diverse ver anderingen van Schelde Scheepsnieuwbouw, Schelde offshore en reparatiewerf Scheldepoort locatie Schelde- Oost aan de Ritthemsestraat 500 te Vlissingen-Oost, ge meente Vlissingen. Gedeputeerde Staten willen de vergunning verlenen met voorschriften ter bescherming van het milieu. Ter inzage De aanvraag en overige stukken kunnen worden ingezien van 13 oktober 1994 tot en met 9 november 1994: bij de directie Milieu en Waterstaat, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur; m het gemeentehuis van Vlissingen op werkdagen van 8.30-12.30 en van 13.30-15.00 uur en iedere woens dagavond van 17.15-20.15 uur (voor inzage op woens dagavond telefonisch afspreken: 01184-87204). Daarna, tot het einde van de beroepstermijn, liggen de stukken ter inzage op bovengenoemde plaatsen op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Bedenkingen Tot-en met 9 november 1994 kan een ieder schriftelijke bedenkingen tegen de ontwerp-vergunning indienen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, directie Milieu en Waterstaat, Postbus 165, 4330 AD Middelburg. Bij het indienen van bedenkingen kan worden verzocht om persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Tot en met 9 november 1994 kan een ieder verzoeken om een gedachtenwisseling over de ontwerp-vergunning (tel. 01180-31984). Hierbij wordt de aanvrager in de ge legenheid gesteld aanwezig te zijn en kunnen monde linge bedenkingen worden ingebracht. Alleen degenen die bedenkingen hebben ingediend tegen de ontwerp-vergunning en belanghebbenden, die kunnen aantonen daartoe redelijkerwijs niet in staat te zijn geweest, kunnen later beroep instellen. Het Groene Woud 1, Postbus 165, 4330 AD Middelburg Directeur C. Zwezerijnen van het Middelburgse Crédit Lyon- nais Bankkantoor heeft onlangs twee winnaars gehul digd van de zomerse spaarac tie. Honderdvijftig originele gele truien had Crédit Lyonnais, als een van de hoofdsponsors van de Tour de France, beschik baar gesteld. Cliënten die een spaarreking bij de bank open den konden een gele trui in de wacht slepen door een slagzin af te maken. Directeur Zweze rijnen reikte 30 september een trui uit aan C.C. Arons-Eckhard uit Grijpskerke en aan Chris tian Buijs uit Vlissingen. C. Zwezerijnen met de gele trui-winnaars C. Arons en Christian Buijs. 1

de Vlissinger | 1994 | | pagina 13