Spannend en spontaan, planten fel van kleur, uitgesproken van vorm Het interieur: rijk en weelderig, de planten kamerhoog en exotisch Sober en sereen, planten bewust gekozen Oktober Woonmaand oktober OOSTERSE MYSTIEK Expressief, knallend, optimis tisch en gedurfd, dat zijn de sleutelwoorden die van toepas sing zijn op de dynamische woonstijl van de trendsetters van nu: (jonge) mensen die open staan voor nieuwe ideeën en invloeden, hun cultuur ont lenen aan MTV en mode, die lichaamsversiering belangrijk vinden, maar tegelijkertijd ook milieubewust zijn. In deze tijd van herbezinning staan allerlei mystieke en spiri tuele zaken volop in de belang stelling. In het dagelijkse leven wordt deze behoefte aan hoge re sferen ingevuld door de romantisering van vreemde culturen. Zowel in Nederland zelf, als daarbuiten. We gaan dan ook graag op reis: hoe ver der weg, hoe beter. Bewust leven komt de laatste tijd meer tot uiting in bewust wonen. Een steeds groter wor dende groep mensen zegt dui delijk nee tegen de voortrazen de consumptie en overdaad en zoekt een nieuw, natuurlijk evenwicht. De Nationale Woonmaand (oktober) is weer in aantocht. Na een zomers buitenle ven, is het zo langzamerhand tijd om het interieur gezellig te maken voor de lange avonden die in aantocht zijn. Hoe de inrichting er uit moet zien is afhankelijk van smaak. Voorbeelden om de smaak te toetsen zijn er voldoende; kranten, tijdschriften en televisie geven vol doende voorbeelden. Maar ook in ondernemersland kan de consument kiezen en toetsen. Vaak wordt'ie daarbij geholpen door de vakkundige verkoper. Er worden eindeloze mogelijkheden geboden die allerlei variaties mogelijk maken. Van gedurfd tot rustiek, van kleurrijk tot sober en ga zo maar door. In deze bijlage een aanbod van mogelijkheden en een overzicht van wat de onder nemer in de buurt heeft te bieden op woongebied. Overigens zijn er bij de Nationale Woonmaand Oktober 1994 extra activiteiten voor de consument. Een voorbeeld is de woonwedstrijd waarbij een slogan afgemaakt moet worden. De meest originele inzendingen komen in aanmerking voor een prijs die varieert in waarde van f 999,- tot f 750,-. De woninginrichter heeft een deelna meformulier. De planten: Het zijn de planten uit verre werelddelen, hier waaierpalm Washingtoniamini-bamboe en gatenplant, die de mystiek van oosten in huis extra benadrukken. Het interieur: Rieten stoelen 'Tatanca' en salontafel 'Grande Parade' van Rohé Furniture Accessoires van Pol's potten Stof voor kussens van Wilhelmina van Aerssen Lampen van Koot Light Design Persoonlijke smaak, fantasie en intuïtie lei den tot steeds wisselende interieurs. Keer op keer worden allerlei (bekende) beelden spontaan gemixed tot een nieuwe, opzwe pende cocktail. Meubels uit de jaren '50 en '60, oosterse kelims, Mondriaan's kubis me en plastische vormen worden onbe kommerd naast elkaar gezet. Niks moet, alles kan. In dit expressieve woonthema draait alles om actie, om het maken van een 'state ment'. Gewoon spontaan, zonder daar al te zwaar aan te tillen. Cartoonachtige vor men worden afgewisseld met etnische voorstellingen en zelfs met antiek. Natuur lijke materialen zoals hout, sisal, kokos en katoen worden afgewisseld met nieuwe synthetica. Structuren zijn belangrijk, ook in de kunststoffen. Ook dessins brengen leven in de brouwerij. Die variëren van simpele grafische vormen tot etnische motieven en figuratieve versiersels in de vorm van salamanders of vissen. De kleu ren zijn fris en fel, bijna fluorescerend: oranje, mint, geel en appelgroen trekken de aandacht. Maar ook de wat warmere (folkloristische) kleuren zoals kersenrood, goudgeel en hemels-blauw zijn de trend- kleuren. Opvallend is de bonte combinatie van kleuren die haast met elkaar vloeken zoals rood met oranje, rose en geel. De planten die echt passen in dit interieur, zijn planten met karakter. Ze hebben een uitgesproken vorm, ze bloeien in felle fluo rescerende kleuren. Als er een plant is die niet in de dynamische woonstijl van de trendsetter van nu mag ontbreken, dan is dat de Bougainvillea. De Bougainvillea is er in het paars, roze, lila, rozerood en zalm. Zet voor een 'knal lend' resultaat exemplaren in zoveel mogelijk verschillende tinten bij elkaar. Ook fel van kleur en heel passend bij deze eigenzinnige stijl zijn de Gerbera's, vooral als er vijf op een rij voor het raam staan of in het midden van de lange houten tafel. Niet alleen de Gerbera wordt steeds popu lairder als kamerplant, ook de ranonkel (Ranunculus) is met zijn volle, felgekleur de bloemen duidelijk in opkomst. Nog altijd populair is de Franse geranium (Pel argonium grandiflorum) met opvallende bloemen en de Clivia miniata, een echte 'oldtimer' die het ieder jaar weer span nend houdt of hij nu wel of niet gaat bloei en. De groene planten in dit interieur zijn stuk voor stuk heel verschillend. De palmvaren (Cycas revoluta) oogt compact en stoer. Hij heeft dat stevige en eigenzinnige dat heel goed bij deze expressieve woonstijl past. De Agave en de Aloë groeien gestaag door. Weinig kan hen deren. Het fijne blad van de kentiapalm (Howeia fos- teriana) lijkt wel constant in beweging. Deze boom van een plant is dè sfeermaker in het interieur waarin zoveel stijlen samengaan. De planten: In een interieur waar zoveel stijlen samengaan, passen planten uit alle windstreken. Hier zijn het kentiapalm, palmvaren en Aloë die voor extra sfeer zorgen. Het interieur: Blauwe fauteuil 'Atrium' en vitrinekast 'Vela' van Houstyle/Opus Bijzettafel van de Bijenkorf Lamp van Koot Light Design Stoffen van Wilhelmi na van Aerssen Gordijnstof van Christian Fishbacher Potten van Maria de Haan Alessi asbak en accessoires van Optima Design. De spullen die we meenemen, krijgen thuis een ere-plaatsje: de Dhurrie uit India, de waterpijp uit Egypte, de koffiekan uit Turkije. Het zijn vaak produkten die niet direct in een bepaalde stijl thuishoren; alles draait dan ook om de emotie die ervan uit gaat. Die emotie, die sfeer wordt nog eens extra benadrukt door planten die we op verre reizen tegenkomen. In het interieur zien we een duidelijke cul tuur-mix. De invloeden komen van ver: Indiazijde, Chinese stoffen, Dhurries, Per zische tapijten en tafelpoten in de vorm van Turkse torentjes roepen direct de mysterieuze sfeer op van de Oriënt. Ook folkloristische elementen uit bijvoorbeeld Latijns-Amerika zijn aanwezig. Antiek uit verre landen is bijzonder geliefd. De meubels zijn doorgaans royaal beme ten en vloeiend van lijn. Accenten worden gezet door glanzende oppervlakken bekleed met bladgoud. Het zal niemand verbazen dat hout, rotan en raffia toon aangevende materialen zijn. De kleuren zijn intens en sensueel: violet, oranje, rose, magenta en bordeaux, gecombi neerd met saffraan, curry en diepblauwe schakeringen. Stoffen doen veelal 'rijk' aan: taftzijde, ribfluweel en brokaat. Wat de dessins betreft zijn florale patronen en stiksels overheersend; veelal met glanzen de goud- en lurexdraden. De planten in het oosters getinte interieur zijn vooral planten met weelderig blad en planten met exotische bloemen. Bamboe is zo'n plant die de sfeer van oosterse mystiek in het Hollandse interieur brengt. Van nature combineert hij prachtig met de meubels van hout en rotan en de rijke stof fen uit de oriënt. Het frisgroene blad maakt de bamboe voor kamercultuur zo mooi. De Cyperus papyrus die van oorsprong uit Egypte komt, heeft dezelfde exotische uit straling als bamboe. Even lichtgroen en even opvallend is de kamerlinde (Spar- mannia). Er hoeft maar één exemplaar in de kamer te staan om een effect van veel groen te creëren. Wie ooit in het tropisch regen woud rondwandelde heeft gezien dat de gatenplant (Monstera) tot aan de hemel reikt. In huis groeit hij tot aan het plafond. Hij brengt dat weelderige, groene accent in het interieur dat zo eigen is aan het ver re oosten. Hetzelfde geldt voor de Philo- dendron, die zich langs muren en stam metjes van mos laat leiden en de vele gro te en kleine palmen uit alle delen van de wereld. En dan zijn er natuurlijk dè oosterse juweeltjes: exotische orchideeën met schitterende bloemen op lange stelen, die vaak na de bloei nog even mooi zijn met hun imposante groene toeven. We gaan back-to-basic; terug naar de essentie van de functie. Eenvoud en soberheid zijn troef. Deze stijl is het gevolg van een bewuste en emotionele mix van koele technologie en ecologisch verant woord wonen. Milieu-vriendelijke produk ten en recyclebare materialen hebben de voorkeur. Planten getuigen van het verlan gen naar een natuurlijk evenwicht. In het back-to-basic-interieur staat de ruimte centraal. Ruimtes zijn zo sober mogelijk gehouden, het beeld is leeg en sereen. De weinige, met zorg gekozen meubels zijn vooral functioneel. De keuze voor heldere, eenvoudige materialen heeft een alles doorschijnende transpa rantie en openheid tot gevolg. In het interieur voeren gestroomlijnde, organische vormen, natuurlijke materia len en lichte kleuren de boventoon. Het kleurenbeeld is licht, ijl, glasachtig. Ingeto gen naturellen worden gecombineerd met nevelige 'frosty' tinten. Wit voert de boventoon in al z'n nuances: van spierwit, via crème naar levend-wit. Slechts hier en daar is er een subtiel kleuraccent te zien in zachte, vergrijsde pastels; pistache-groen, lichtblauw of mosterdgeel. Het basic interieur is weliswaar eenvou dig, maar beslist niet saai. Hout vormt nog steeds de basis. Het hele scala aan hout soorten is vertegenwoordigd, elk met hun eigen uitstraling. Opvallend is wel dat de gekozen houtsoor ten steeds lichter worden. Ook lichte vloerbedekking in naturel-tinten passen goed binnen deze trend. Planten vormen de natuurlijke accenten in het back-to-basic interieur. Veel zijn het er niet, maar de planten die er staan, zijn bewust gekozen vanwege hun vormen en de sierwaarde van hun bladeren. De plan ten die in dit interieur bloeien, doen dat heel bescheiden met witte bloemen en bloemen in zachte pasteltinten. De varens Nephrolepis exaltata en Adian- tum met heel fijn blad passen perfect in de transparante sfeer van het back-to-basic interieur. Hetzelfde geldt voor slaapka- mergeluk (Soleirolia soleilii) met licht groene blaadjes. De Ficus benjamina en de Ficus retusa, mini-bomen met groen en bont blad, vormen de natuurlijke rustpun ten. Eenvoudig en juist daardoor zo mooi is Crassula ovata met dikke glimmende blaadjes. Prachtig is ook het blad van de aronskelk (Zantedeschia). De aronskelk wordt, als snijbloem èn kamerplant, steeds populairder. In het back-to-basic interieur staat er een hele groep bij elkaar. Het blad van de Spati- phyllum glanst en de bloemen zijn van eenzelfde schoonheid en eenvoud als die van de aronskelk. Ook de Anthurium met bloemen in felle en zachte tinten sluit per fect bij deze eenvoudige en sobere stijl aan. De planten: Varen, Spatiphyllum en een groep aronskelken: dit zijn de no-nonsense planten voor het back-to-basic inte rieur. Het interieur: 2,5 zitsbank 'Isolina' van Leolux Eetkamerstoelen 'Dito' en salontafel van Harvink Collection Eettafel van Nuovo Design Staande lampen en tafellamp van Koot Light Design Gordijnstoffen van Christian Fishbacher Glazen kandelaar en staan de kandelaar van Corpus Interieur Vormen Accessoires/Potten van Piet van der Burg, Maria de Haan en Pol's Potten

de Vlissinger | 1994 | | pagina 7